DE STEM Belgen vieren eeuwfeest van de strip uitbundig Proef Parampolo Evenementen Jan Decleir komt zaterdagavond met de Blauwe Maandag Compagnie naar Bre da als Meneer Paul. Urbanus staat op 20, 21 en 22 januari in Breda met zijn voorstelling Hiep hiep rahoe. Soekarno, het stuk van Jan Blokker bij Het Nationale Tonee' is op 25 januari te zien in Breda. Waardenberg De Jong komen op 24 januari naar Oos terhout met hun Drieëenheid Bonte verzameling Cyberstrip theatervoorstelling Naggelwauz. Saxofonist Hans Dulfer speelt zon dagmiddag in café De Gouden Leeuw ir Dongen. De wereldbefaam- de Amerikaanse sopraansaxofonist Steve Lacy speelt vanavond in het Til- burgse jazz-centrum Paradox. pit jaar zijn in België onder meer de volgende strip-eve nementen gepland: Tot 7 april: '100 jaarstnps in de USA' met werk van de grootste auteurs, van de Yel low Kid tot vandaag, Cen trum van het Beeldverhaal, Brussel |20 januari: Internationaal Filmfestival van Brussel, Jongerendag, bekende strip auteurs die voor de film werkten, stellen hun favorie te film voor, Congrespaleis, Brussel 11 februari: Ontmoeting met Morris, Fnac-forum, City 2, Nieuwstraat, Brussel |Van 13 tot 25 februari: Teken- en animatiefilmfesti val, met onder meer klassie kers uit de Amerikaanse tekenfilms, Cultureel Cen trum Le Botanique en Audi torium 44, Kruidtuinlaan, |Van 16 tot 27 februari: Stripportretten, Daniel Fouss fotografeerde Belgi sche stripauteurs in hun omgeving, Fnac, Groen plaats, Antwerpen. 19 en 10 maart: 8e Strip- beurs, 't Vlaams Stripcen trum, Letterkundestraat 139, Wilrijk IVan 1 april tot 3 novem ber: Strips in Darwins hof-- vijver, een striproute met Nero en Suske en Wiske rond het thema van dit jaar: het water en de evolutietheorie, Antwerpse Zoo. IVan 1 april tot 31 decem- ber: Geschiedenis van België: feiten en balloons, Congres hotel, Congresstraat 40, Brussel. IVan 23 tot 28 april: 100 jaar stripgebeurtenissen en Internationale boekenbeurs van Brussel, Tentoonstel lingspark, Paleis 1/3, Brus- lel. 130 april: Het beeld van de vrouw in de strip - strips, een mannenwereld?, Blanche- straat 29, Brussel 14 en 5 mei: 2e Stripfestival van Brussel, Autoworld, Jubelpark, Brussel. IVan 13 mei tot 16 juni: Kommelgem, de wereld van Robbedoes en Kwabbernoot in het kasteel dat model stond voor Rommelgem uit Eranquins verbeelding, Cha teau de Skeuvre, rue Skeu- vre, Natoye. IVan 25 tot 27 mei: 9e Stripfestival van Kortrijk, Grote Markt, Kortrijk. IVan 4 juni tot 6 oktober: Lucky Luke is 50 jaar, Cen trum van het Beeldverhaal, Zandstraat 20, Brussel. IVan 15 tot 30 juni: Raoul Cauvin, Cultureel Centrum 'De Kruisboog', Minderbroe derstraat, Tienen IVan 15 juni tot 15 septem ber: Meesterwerken van de negende kunst, de mooiste originele pagina's uit privé- verzamelingen, door Strip- winkel La Bande des Six Nez, Postmuseum, Grote Zavel, Brussel. 1 Van 23 juni tot 15 septem ber: 35e Cartoonfestival, Humor Hall, Duinbergen, Knokke-Heist. 'Van 1 tot 31 juli: Centen- mal Exhibition, Retrospec tieve rond een eeuw strips, Mekanik Strip, St.-Jacobs- ®arkt 73, Antwerpen. Van 24 tot 26 augustus: 8e Luropees festival van jazz en hedendaagse muziek, Op de nramiden van Welkenraedt ■Van 1 tot 30 september: "nrospektieve van films, Sekozen door Benoit Peeters, ■hffinuseum, Baron Hortas- teat 9, Brussel 'Jan 1 september tot 31 'ober: De mooiste covers 'an het weekblad Kuifje „n V' 5(ie verjaardag van geverij Le Lombard, Eurovfflage, Karei De wotelaan 80, Brussel ■Van 16 september tot 15 Lombard, 50 van Hergé Uderzo, van Tibet tot ®y meer dan 10Q auteurs akten de geschiedenis van onm ')and- Uitsluitend Pagina's, Centrum str» eeldverhaal> Zand bal 20, Brussel. Dt, 5 oktober tot 3 va. ?,er: Le elf laureaten beuLb?nzenAdhemar,de VlaanrT te striPPrijs in S Vn' Cultureel Cen tje Warande, Turnhout. Ue int 'ot novetnber: tij c P^naai Stripfes- ^Chtderof®^081110"5' GIDS DONDERDAG 18 JANUARI 1996 DEEL D Striphelden 'bezetten' België In België is dit jaar de verbeelding aan de macht. De honderdste verjaardag van het strip verhaal wordt met ruim 120 evenementen, ver spreid over het hele land, groots gevierd. „Het bes te en meest uitgebreide evenement dat er ooit op stripgebied heeft plaats gevonden." Door Johan van Grinsven De rode loper wordt dit jaar in België uitgerold voor de helden van het (Belgische) beeldverhaal, voor Kuifje, Robbedoes, Suske en Wiske, Lucky Luke, Blake en Mortimer, Kwabbernoot, de Rode Ridder en alle andere onsterfelij ke stripfiguren. Het eeuwfeest van het moderne stripverhaal wordt er groots en meeslepend aangepakt: meer dan 120 evene menten staan al op het program ma. Van noord tot zuid. In musea, kerken, woonhuizen, kastelen, hotels en dierentuinen. Voor jong en oud. „Wie dit jaar niet naar België komt, gaat fantastische evenementen missen," voorspelt Charles Dierick, artistiek direc teur van het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal in Brussel. „De eerste jaren van mijn carrière werd het stripverhaal nog verket terd," vertelde Maurice De Beve- re (beter bekend als Morris, de 'vader' van Lucky Luke) onlangs bij de presentatie van het uitge breide jubileumprogramma. Hij is voorzitter van het Eeuwfeest comité van het Stripverhaal. „Vooral de betere kringen en intellectuelen moesten er niets van hebben. En nu, nu is koning Albert beschermheer van onze organisatie," lacht hij. Het comité heeft de -volgens sommigen discutabele - beslis sing genomen om het eeuwfeest dit jaar te laten plaatsvinden. Als begin van het striptijdperk wordt een beeldverhaal in de New York World beschouwd, gemaakt door Richard Outcalt. Die strip zou onder kenners beroemd worden onder de naam The Yellow Kid. Morris: „Die opvatting over het jubileumjaar wordt betwist, net zoals wordt betwijfeld of Shakes peare alles zelf heeft geschreven. Maar laten we ons niet verwarren met dergelijk geharrewar. En denken aan de fameuze uitspraak over Shakespeare: „Alle werken zijn inderdaad door een ander geschreven, maar toevallig had den ze allemaal dezelfde naam." Wie denkt dat de manifestatie het exclusieve speeltje van enkele Belgische stripfanaten is, heeft het mis. Charles Dierick: „België leeft op de drieëenheid: bier, cho colade en strips. Strips zijn een belangrijke economische factor voor België. Er worden per jaar dertig miljoen stripalbums gepro duceerd, dat is tweederde deel van alles wat gedrukt wordt in ons land. Neem Studio Vander- steen. Die geeft per jaar vier Sus ke en Wiske-boekën uit. Elke titel krijgt een oplage van 400.000 stuks." Waarvan tweederde deel in Nederland wordt verkocht. Wereldwijd is de onverschrokken Kuifje al decennia lang een suc ces: zo'n 190 miljoen albums met zijn avonturen zijn sinds 1929 verkocht. Maar zelfs dat aantal wordt overschaduwd door de man die sneller schiet dan zijn eigen schaduw. Sinds Lucky Luke op het toneel verscheen - bijna vijf tig jaar geleden - zijn er wereld wijd 270 miljoen stripboeken van Morris' onsterfelijke cowboy ver kocht. Dierick: „De strip is economisch niet ondergewaardeerd in België en artistiek ook al niet. Stripteke naars hebben meer waardering dan beeldend kunstenaars. Er zijn meer programma's over strips op radio en televisie dan over kunst. Dat zegt wel iets. Kijk, wij hebben de strip niet uit gevonden in België, maar we zijn wel de beste stripproducenten ter wereld." Hij vindt dat, hoewel in heel wat landen stripverhalen werden en worden gepubliceerd, ze nergens zo'n stempel op een land gedrukt hebben als in België. Net zoals België op allerlei manieren ook weer het decor is voor stripavonturen. En dat levert weer mogelijkheden op om strips 'na te reizen'. Omdat de strip zo ingebakken is in de Belgische samenleving vin den de activiteiten verspreid over het hele land plaats. Op allerlei locaties, hoewel Brussel door het stripmuseum een natuurlijk epi centrum zal zijn. „Dan komen onze gasten ook eens op plekken die ze anders misschien niet zo gemakkelijk zouden bezoeken," zegt Walter Vanstraelen, direc teur van het Belgisch Verkeersbu reau in Nederland. Hij verwacht veel van het strip jaar, extra toeristen en extra inkomsten. „Landen hebben een groot evenement nodig om extra buitenlandse bezoekers te trek ken. Ik denk dat dit een gouden thema is, want behalve de mensen van boven de zestig, is iedereen opgegroeid met strips." Het verkeersbureau biedt een speciale brochure waarin alle - tot nu toe - bekende evenementen vermeld staan. En dat is een bui tengemeen bonte verzameling; de evenementen beginnen deze maand en lopen door tot in december. Een greep uit het aan bod. In de Zoo van Antwerpen komt een expositie over dieren in de strips van Suske en Wiske en Nero. De Warande in Turnhout verzorgt een tentoonstelling met als thema: hoe Suske en Wiske kunstenaars beïnvloed hebben. Het stripmuseum in Brussel brengt een grote overzichtsten toonstelling over Morris, vanwege de vijftigste verjaardag van Luc ky Luke. Diverse hotels bieden striparrangementen aan. Er vin den tekenfilmfestivals plaats, evenals workshops strips maken voor kinderen en stripbeurzen en -festivals. Ook is een tentoonstel ling gepland over vrouwen die strips maken. De Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiede nis hebben een tocht uitgezet langs voorwerpen die een inspira tiebron vormden voor strips, zoals de fetisj van het Gebroken Oor en de mummie van Raskar Kapak. Ook te bezoeken: een ten toonstelling over wijn in strips. Stripfans kunnen enkele van hun favoriete tekenaars in 'het echt' zien, tijdens zogenaajnde 'ont moetingen'. Niet alle activiteiten draaien om Belgische strips. Zo is er in het stripmuseum (officieel: het Cen trum van het Beeldverhaal) in Brussel ook een expositie over honderd jaar strips in Amerika. En niet alle onderwerpen zijn even luchtig. Zo is er een confe rentie over het beeld van de vrouw in de strip voorzien en een tje over de portrettering van Brit ten in Belgische strips. En natuurlijk is er een expositie over de strip in de toekomst, 'Cybers trip eiland' gaat die heten. Het omvangrijke affiche bevat zelfs een tentoonstelling over goddelij ke strips, te organiseren door het bisdom Luik. Dierick: „Dit wordt het beste en meest uitgebreide evenement dat er ooit op stripge bied heeft plaatsgevonden." Informatie: Belgisch Verkeersbu reau, Kennemerplein 13, Haarlem, tel. 023-5344434. Hier, in 't Jaghthuys in Made, moet zo'n vijftien jaar geleden de victorie van het steengrillen zijn begonnen. Nog steeds wijst het personeel in deze bistro nieuwkomers erop dat dit het eerste res taurant in Nederland was waar gasten een soort hete stoeptegel kregen aangereikt waarop zij zelf vlees konden garen, zonder olie of boter te gebruiken. Nu is stoeptegel wel een tikje oneerbiedig uitgedrukt; het gaat om speciaal geperst graniet, dat niet alleen de ovenhitte van zo'n kleine 500 graden moet verdragen, maar ook de plotselinge over gang naar het verblijf op kamertemperatuur dat daarop onver mijdelijk volgt. In de loop van de jaren tachtig bekenden talloze collega-restaurateurs zich tot de hete steen; de nodige spullen werden veelal via of door Made geregeld. Misschien is tegenwoordig de grootste populariteit van het steen grillen voorbij. Maar dat nog steeds velen het een uitermate aan gename bezigheid vinden, zeker in groepsverband, wordt nog elk weekeinde in menig eethuis bewezen. Op zich is het verhaal van steengrillen in 't Jaghthuys snel ver teld. Voor 36,50 de man krijg je heel veel lekkers. Zeven sausjes, zeven schaaltjes salades en groenten, stokbrood, boter enz; en natuurlijk zeven soorten vlees (bief, varkensfilet, kip, sateh en nog een stuk of wat) en dat alles in buitengewoon ruime hoeveel heden. Het woord onbeperkt wordt hier met hoofdletters geschre ven; dit moet een el dorado zijn voor echte vleesliefhebbers. In Brussel zijn al zo'n tien muurschilderingen van stripfiguren gemaakt en er moeten ieder jaar drie 'kunstwerken' bijkomen. Er is een speciale wandeltocht langs alle muren uitgestippeld. foto's christian berthold Wij zijn met z'n tweeën en eten zeer graag (zeker ook vlees) maar niet overdreven veel. De jonge, vriendelijke ober moeten we - bij wijze van spreken - op een stoel binden om te voorkomen dat hij ons nog meer brengt dan de halve kilo (globale schatting) vlees per persoon die ons in eerste instantie al bereikte. 'Een paar aardappeltjes dan nog?' Vooruit dan maar. 'Waren ze allemaal maar zo makkelijk,' zegt hij nog. Wij geven intussen alles, smikkelen manmoedig door, spoelen flink met rode huis wijn (Roussillon, 26,50 per fles), maar de eindstreep halen we niet. Hadden we nog iets na gewenst? De jonge vriend kijkt na ons ver zoek (is er misschien een ijsje, maar dan KLEIN?) eerst een tikje bedenkelijk, maar klaart dan op. Misschien, zegt hij, zijn we wel in voor iets helemaal nieuws, iets dat je nergens anders in Neder land kunt krijgen en dat pas de dag tevoren voor het eerst in Made is geserveerd, kortom, een parampolo. Dat zijn we. Het blijkt te gaan om een kennelijk uit Noord-Italië afkomstig alcoholisch drankje, dat aan tafel wordt verwarmd, aangestoken en brandend in een espressokopje wordt geserveerd. En dat, heel in de verte, aan glühwein doet denken en toch best smaakt. Bij 't Jaghthuys, blijkt uit een toelichting van de drankbereider, zien ze voor deze parampolo een aardige toekomst weggelegd. Begint hier opnieuw de victorie? P.O. 't Jaghthuys, Kerkstraat 14, Made, open: elke dag vanaf 17.00 uur, lunch voor groepen op afspraak.

de Stem | 1996 | | pagina 23