Massaal protest tegen duikzones 10LING t^lTaUgeweikei- Boek en Vorm: verzamelaarsobjecten in Goes 'Fluiten en kleuren vind ik het mooist' - SEN? HON - BREDA ANGERS i DUNGS WEBER SPORT IN HET KORT Grote vakantiebeurs over 'kamperen bij de boer' Schaakkampioenschappen voor teams basisscholen fIGE ICIAT J-LEUR T1996 ■17.00 uur j hn-Leur DSEN 1996 Kties diverse 20.00 UUR ERTAVOND ZEELAND C4 plan provincie voor Oosterschelde valt slecht in Nederland, België en Duitsland I Aanleiding voor de provincie om I j) te grijpen waren de voortdu- I rende ruzies tussen vissers en I duikers. De gemoederen raakten I dermate verhit dat vissers (beweerden dat duikers hun net- I ten kapot sneden. In de meeste I gevallen hebben de kemphanen ■inmiddels onderling al overeen stemming bereikt, maar vooral [rond Tholen bleek dat maar niet [te lukken. Vandaar dat in de homer van 1994 een werkgroep [werd ingesteld om de zaak te [onderzoeken. 'Aanleg Grote Ring rond Antwerpen is niet nodig' Elfjarige Jolanda blij met haar Nederlands kampioenschap Vogel '96 Vertraagd Bedrijfstennis Terneuzen 196 j op een ekse dag saaie boel |zijn. Bij ant Irodion lige gratis en gerecht "en keus, ■I gratis. cKS fAURANT bek 6a in bosterhout 13.61.15 kaar jarig op an bezoek, fiaandag t/m lag in '96, |dagen nderd en J van min. 1 (tafelgenoot. j/'es o.a. Puerto es e.a. ie prijzen ps 30EKT? IT MISSEN! HAPPY In Houte 87, |50 22 070 SGR I iNBUREAU PRESENTEERT DËSTBM DONDERDAG 18 JANUARI 1996 12.50 VW BREDA <076 S222444I L. 0165 585160/076 5205706 Van onze verslaggever Middelburg - Duikers in Nederland, België en Duitsland protesteren mas saal tegen de plannen van de provincie Zeeland om aparte duikzones in de Oosterschelde aan te wij zen. Zo'n zesduizend lezers van het ad 'Duiken' van de Nederland se Onderwatersport Bond (NOB) eeiten hun handtekening onder een bijgevoegde protestkaart en stuurden die op naar de Belan genvereniging Duikondernemend - 'and. stapel handtekeningen wrdt vandaag in Middelburg door een duikersdelegatie over handigd aan gedeputeerde J. van Zwieten. De actie lijkt een beetje mosterd na de maaltijd, nu de provincie de plannen naar aanleiding van een tweetal inspraakbijeenkom sten voorlopig even opzij heeft gelegd. Maar de duikers vinden dat het aanbieden van de handte keningen wel degelijk zin heeft. Immers, de plannen zijn nog lang niet definitief van tafel. «Naar aanleiding daarvan is de Zeelandcommissie tot de slotsom gekomen dat alleen een scheiding [van vissers en sportduikers de [problemen kan oplossen. Dat [betekent dat er voor beide groe- pen aparte zones worden afgeba- I kend [Verkeerde keelgat ■Dat is vooral in het verkeerde t van de duikers geschoten, ■omdat hun mogelijkheden aan zienlijk worden beperkt. Volgens [tie duikers is de zonering overbo dig, omdat ze kans zien het Isamen met de vissers op een Jakkoordje te gooien. olg van de ontstane com- I motie heeft de provincie gezegd 1 de zaak nog eens opnieuw te zul- I len bekijken. Daarbij wordt ook [afgewacht of duikers en vissers [eventuele geschillen inderdaad [onderling kunnen oplossen. Naar [aanleiding daarvan zal worden [besloten of de zoneringsplannen |al of niet worden doorgezet. Nederland gastland [in Antwerpen [op Vakantiesalon Van onze verslaggever [Antwerpen - Nederland is dit Jjaar het 'gastland' op het 18e ■Antwerpse Vakantiesalon, dat [wordt gehouden van 27 januari ■tot en met 4 februari. IDat betekent dat tijdens deze 1 vakantiebeurs Nederland extra l'i de schijnwerpers komt te [staan. Ook Zeeuws-Vlaanderen presenteert zich nadrukkelijk. In J® Zeeuws-Vlaamse stand zijn het Toeristisch Bureau, de ljiemeente Hontenisse, de VW Sluis/Promotie Sluis en de VW [Hulst/Hulst Reynaertstad verte genwoordigd. De Zeeuws-Vla- Jnungen promoten er vooral de ■fietsroutes. IVerder biedt het Vakantiesalon JMloze mogelijkheden om er [weeën op te doen voor de zomer- ItM ie' 111 totaal zijn er zo'n POO standhouders. et Vakantiesalon wordt gehou- I en in het Bouwcentrum aan de J van Rijswijcklaan. De beurs geopend op zaterdag en zondag I 10.00 tot 19.00 uur, op dins dagen vrijdag van 13.00 tot 22.00 liinn? op andere dagen van JH-OO tot 19.00 uur. I^iovincie werkt "et mee aan kunst Jp Neeltje Jans j an onza verslaggever - De provincie Zee- Iniet W niet mee aan een Park Llnt«mationale beeldende ll Middelburgse kunstenaars- u ezem' dat om mede- lolt gevraagd, krijgt dan Ipdrachf1 b,etaalde studie- I.ht van de provincie. Het I®ornznod ZiC!lZelf aangePre" ben d! n onderzoek te kun- Lwnaar,de mogelijkheden PisUdaetPr?Vlncie verwijst naar Kn a aat -en Delta ExP°- Nillino p?rtiien die voor de b^^brtwerkeilandzor- faWi ar,moeten de Boezems 1 n'wans de provincie. Door Ronald Verstraten Schrijvers maken boeken, kunstenaars maken kunst. Zo eenvoudig is dat. Maar niet altijd. In de openbare bibliotheek in Goes is momenteel een tentoonstel ling te zien van boeken die door kunstenaars zijn gemaakt. Speciale boeken, waarbij de vorm minstens even belangrijk als de inhoud. Er is werk te zien van groten als Armando, Lucebert en Jan van Mun ster, naast uitgaven van net afgestudeerde kunststuden ten. 'Omeletten zijn eieren die dro men dat ze vallen.' Die wijsheid, ontsproten aan het brein van Lao Tang Tzi, De Tweeëige Een ling, staat in een boek dat ook die titel draagt. Het is geen gewoon boek, maar een Kunste naarsboek. Dat wil zeggen: het gaat niet alleen om de inhoud, de verschijningsvorm als totaal is belangrijk. Achter die tweeëige eenling schuilt niemand anders dan Luc Zeebroek, alias Kamagurka. Striptekenaar, lolbroek en kun stenaar. Schepper van Cowboy Henk, beschrijver van het Boei ende leven der Sukkels. Wie zijn werk kent verbaast zich niet, maar laat zich telkens weer graag verrassen. In dit geval in de openbare bibliotheek ik Goes, waar het boek onderdeel vormt van de veelzijdige tentoonstel ling 'Boek en Vorm/Vorm en Boek'. Het is de derde wintertentoon stelling over boeken die de Cul turele Raad Goes op touw heeft gezet, na 'reisboeken van kun stenaars' en 'Beeld in de taal'. De collectie is afkomstig uit het fonds van uitgeverij/drukkerij PlaatsMaken in Arnhem. „Een van de weinige uitgeverijen in Nederland die zich uitsluitend met kunstenaarsboeken bezig houden," vertelt Trees Oude Ophuis van de werkgroep Archi tectuur en Beeldende Kunst en als zodanig lid van de Culturele Raad. De basis werd halverwege de jaren tachtig gelegd. Trees: „Arnhem begon voorop te lopen met allerlei kunstmanifestaties. Een groepje kunstenaars is toen Trees Oude Ophuis van de werkgroep Architectuur en Beeldende Kunst met een van de werken die te zien is in de bibliotheek van Goeseen prent van Corneille. foto jaap wolterbeek initiatieven gaan bundelen. Aan allerlei mensen, ook van buiten Arnhem, is toen gevraagd een gemakkelijk te reproduceren kunstwerk te maken. Zo ont stond het eerste boek, een soort verslaggeving van het kunstkli maat in Arnhem, terwijl er nog niet eens écht sprake was van een uitgeverij." Dat is het wel geworden. Het bedrijf fuseerde met het Insti tuut voor Vrije Grafiek. Daaruit kwam een Grafisch Centrum voort en uitgeverij PlaatsMaken: 'hier zijn we en we willen wat laten zien'. Er kwamen werk plaatsen voor verschillende druktechnieken, de uitgeverij, een bureau dat projecten uit voert en een tentoonstellings ruimte. „In de kunstwereld is Plaatsmaken een begrip gewor den. Er zijn maar weinig gale rieën en uitgevers die zich op kunstenaarsboeken toeleggen. Daardoor zijn de meeste boeken echte verzamelaarsobjecten," vertelt Trees. Beperkte oplages is het uit gangspunt. Daarom ligt van Kamagurka's boek nummer XX van de XXV te pronken, sombert Armando in zijn gebruikelijk zwart tussen Van Munster en Lucebert in de S-Reeks: specia le, grote formaten in hooguit vijfenzeventig exemplaren. Per stuk telt de liefhebber vijftien honderd gulden neer. Heel wat minder kostten de boekjes uit de '250cents Reeks'. Kleine boekjes met vaste maten die niet meer dan een rijksdaal der mochten kosten. De reeks stopte in 1988, maar in een vitri nekast in de bibliotheek is nog een aardige selectie te zien. De andere boeken liggen op tafels, binnen roodomlijnde kaders op karton. Slim ingericht, want ter wijl het publiek de boeken mag aanraken, besnuffelen en van alle kanten bekijken, worden ze toch steeds netjes op hun plaats teruggelegd. Lijst Acht Kunststudenten of net afgestu deerden zijn vertegenwoordigd in de Academiereeks. Een voor beeld is 'Lijst 8', een mapje met grafiek waarvan het omslag ver wisselbaar is. Bovendien kan het als het ware als 'fotolijstje' die nen. De acht makers staan voor in op een formulier dat veel weg heeft van een stembriefje. Een van hen, Gea Grevin, maakte ook een boek in de 'Plattegron denreeks' over wereldsteden. Zij maakte een op diverse manieren uit te klappen map van Moskou, inclusief stratenplan, bebou wing en een gestileerd metro plan. „Kunstwerken die je haast kunt lezen," zoals Trees uitdrukt, zijn te zien in de reeks 'Beeld en Taal'. Een blikje Campbell soep in een open boek herinnert aan Warhol. Een boodschappentas met tekst en verschillende pro- dukten met geleende poëzie, van Achterberg tot Vroman, vormen 'Gedichten in de aanbieding' van Judith van den Bos. 'Tien Fluisteringen voor het slapen gaan', maakt zijn belofte waar. De bladzijden zijn niet van papier, maar van stof. Ritselen is uitgesloten. Boek en Vorm/Vorm en Boek is tot 11 februari te zien, tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Van onze verslaggever Antwerpen - De aanleg van een containerterminal op de Linkeroever is geen argument voor de realisering van de al jaren omstreden Grote Ring. Dat zegt het pas opgerichte 'Ring-komitee', dat meer ziet in een betere verkeersafwik keling via de Expresweg Ant- werpen-Zelzate. De zogenaamde Grote Ring is een nieuwe weg die de E17 bij Haas donk moet verbinden met de Expresweg. Zowel de politiek als landbouworganisaties in het Waasland zijn daar altijd fel tegen geweest. Met grote regel maat duiken de plannen steeds weer op in discussies over de files bij de Kennedytunnel, de ver- keerscijfers van de Liefkens- hoektunnel en nu dus de nieuwe containerterminal. Het Ring-komitee vindt dat een tot autosnelweg omgevormde Expresweg veel meer verkeer kan verwerken dan de E17. Boven dien, zo wordt gesteld, is de grootste verkeersstroom in het Waasland niet noord-zuid, maar oost-west georiënteerd. Door de komst van een contai nerterminal stijgt het maritiem verkeer met ongeveer 40 miljoen ton. De helft daarvan wordt via de weg verder vervoerd. Dat betekent 8.000 af en aanrijdende vrachtwagens per dag. Volgens het Ring-komitee gaat ongeveer een kwart daarvan, dus 2.000 vrachtwagens, richting Gent en verder. Een tot snelweg omge vormde Expresweg kan, zo bere kent het Ring-komitee, gemakke lijk 50.000 auto's per dag aan. Momenteel ligt de verkeersdruk te er op rond de 25.000 voertui gen per dag. Op de El7 is het nu al razend druk en die zal dus vol gens het Ring-komitee veel snel ler dichtslibben. De Kennedytunnel bij Antwer pen krijgt op dit moment dage lijks 120.000 voertuigen te ver werken. Een Grote Ring zou dat aantal volgens het Ring-komitee slechts met 3.000 verminderen. Men verwacht dan ook meer heil van een verbetering van de toe- Van onze verslaggeefster Aardenburg - „Het leukste aan de vogels vind ik de kleuren en het gefluit." De elfjarige Jolanda Bonte uit Aardenburg werd afgelopen weekend Nederlands kam pioen op Vogel '96. „Het was best wel spannend, de hele wedstrijd. Je wilt toch graag winnen. Vorig jaar deed ik ook al mee in de categorie jeugd en toen won ik zilver. Dit jaar werd ik gelukkig eerste." Al drie jaar zijn vogels een hobby van Jolanda. De liefde voor deze dieren heeft ze van haar vader meegekregen. „Vroeger deed hij heel veel met vogels. Nu verzorg ik ze, samen met hem en mijn zusje. Mijn vader was dan ook heel erg blij toen hij hoorde dat ik gewon nen had." Op het kampioenschap in Bre da won Jolanda een grote beker. „Op school heb ik mijn prijs laten zien en meteen ook getrakteerd. Iedereen vond het leuk voor me en feliciteerde me." Van het bestuur van Vogelvere- ninging De Edelzangers uit Aardenburg kreeg ze als felici tatie een oorkonde en een taart. „Ik wil heel graag dat dat in de krant komt, zodat ik hen zo kan bedanken," voegt Jolanda eraan toe. Op Vogel '96 won Jolanda met haar zebra vinken in de catego rie tropische vogels. Zelf zegt ze dat het niet zo moeilijk is. „Je moet de vogels gewoon goed verzorgen, en ze te eten en te drinken geven." Jolanda houdt dus nog tijd genoeg over voor haar andere hobby's: orgelspelen en kleien. Volgend jaar gaat ze naar de middelbare school. Of ze dan weer meedoet aan de kam pioenschappen weet ze nog niet. Wel gaat ze dit jaar weer met de vogels naar allerlei tentoon stellingen. Een trotse Jolande Bonte met vogel en prijzen. FOTO camile schelstraete Ik ben deze keer een half uurtje te laat," zei Piet. Piet heeft een oude oorlogs blessure aan zijn linkerbeen. Hij beweegt zich dientenge volge omzichtig voort. Zijn manier van spreken is al even bedachtzaam en zorgvuldig. Dat valt te begrijpen. Piet trekt namelijk tegenslagen aan. Met zo'n gesteldheid moet je eingelijk niet per spoor reizen. Maar hij tart het noodlot graag. Zo komt het dat hij uitstekend als model zou kunnen dienen voor de kunstenaar, die ooit van de NS de opdracht krijgt een beeld van de Vertraagde Reiziger te scheppen, dat in de hal van het directiegebouw te Utrecht kan worden geplaatst. Ik doe een kleine greep uit datgene waardoor Piets trein reizen zich best voor een boek van Jules Verne zouden lenen. 1. Voor de oorlog boorde de stoomtrein waar hij in zat zich ter hoogte van Roodeschool in een vrachtwagen vol dak pannen, die op een onbewaak te overweg was gestrand. De locomotief had de duizenden dakpannen finaal verpulverd, daarmee een enorme wolk rood stof vrijmakend. Piet kwam in een scharlaken uit monstering op zijn bestem ming aan. De hele trein zag er trowuens uit als een Chinees restaurant. 2. Ter hoogte van Brummen werden hij en zijn medereizi gers uit de trein gehaald omdat er een bom uit de Tweede Wereldoorlog onder de spoor baan was aangetroffen. 3. Eens heeft hij een kilome terslange voettocht over de bielsen naar het station moe ten maken, omdat zijn trein op zo'n door pompen voortbewo gen wagentje van de afdeling baanonderhoud was gebotst en naast de rails was komen te staan. 4. Een barre voettocht door weilanden en akkers viel hem ten deel toen een kleine lande lijke spoorbrug over een sloot na een aanvaring niet meer dicht wilde, zodat de trein mid den in een koolveld werd geparkeerd. 5. Tweemaal werd in zijn trein voor de grap aan de noodrem getrokken waardoor het vehi kel stopte. 6. Ontelbaar is het aantal ver tragingen dat hij heeft beleefd wegens stroomstoringen, bevoren wissels, een spoor wegstaking, defectie treinmo- toren of geblokkeerde rem men. Elke oorzaak waarom de NS hun klanten zonder bevre digende uitleg in bussen prop pen heeft Piet eens of meer in zijn leven als slachtoffer gekend. Om zeker te zijn dat Piets thuisreis ditmaal volgens het spoorboekje zou verlopen bracht ik hem zelf met mijn auto naar het hoofdstation en leverde hem tijdig op het juiste perron af. Zijn trein stond, verlicht en gezellig zoemend al op hem te wachten. Een knus gezicht. Piet was, zo laat op de avond, de enige reiziger. Ik vertrouwde hem dan ook met een gerust hart aan de goede zorgen van de NS toe. „Met één reiziger aan boord moet het wel goed gaan," dacht ik tevreden toen ik de trein lang zaam zag optrekken. Diezelfde avond, heel laat, belde Piet vanuit een telefoon cel op het station van vertrek op, om te vragen of ik hem wil de komen ophalen. Hij had de laatste trein naar huis gemist, zei hij. Ik trof hem op het sta tion aan, terwijl hij de automa tische schuifdeuren beurte lings liet openen en sluiten door met zijn paraplu naar de bewegingsmelder te zwaaien. Piet bleek een trein te hebben bestegen, die in plaats van een normaal baanvak te kiezen, naar een soort parkeerhaven op het rangeerterrein was gereden. Een schoonmaker had Piet, uren later, eenzaam en verkleumd, in de trein aan getroffen. Een per mobilofoon opgeroepen rangeerlocomo- tiefje transporteerde Piet later naar het perron. „Het reed lekker," zei hij. „En het is weer eens wat anders dan die eeuwige autobussen!" UITSLAGEN VROUWEN Poule 1: Van Doeselaar/Boeye 2-2, Blokkade/Moerbeke 4-0; poule 2: Timmerman-Everling 0-4, De Meisjes 4-0; poule 3: Fourty Love- Sponselee 2-2, Van de Zeyst- Dooms 2-2; poule 4: Vink-Jansen 4-0, Dees-De Vin 2-2; poule 5: Loof-De Waal 2-2, Van Steenber- ge-Hokke 2-2. MANNEN Poule 1: Kouwijzer/Perdok- Deij/Edwards van Muyen 5-1; poule 2: Lokken/Van Amersfoort- Van Damme/Erpelink 2-4; poule 3: Van Tiel/Van den Akker-De Rechter/Lexmond 6-0; poule 4: Den Haan/Koole-Van de Zeijst/Körner 5-1, Grob/Hame- link-Strijdonk/Neve 2-4; poule 5: Michielsen/Bommelijn- Deij/Vogels 0-6, Heyman/Filippo- Aarts/Vennix 6-0; poule 6: Van Tricht/De Kraker-Bac/Van Hemert 2-4, Veraart/Cevaal- Agterhuis/Van Kerkhoven 1-5; poule 7: Verschelling/De Pooter- Loonstijn/Proost 2-4; poule 8: Verschelling/Pichal-B.C.95 2-4; poule 9: Kroes/Verhage-De Vis ser/Ellenbroek 4-2. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 2: HCG 1-Electron 2-6; pou le 3: Kint-Los Amigos 3-5; poule 4: Bachten Dieke-N.T.3 4-4. Van onze verslaggever Roosendaal - Ruim honderdvijftig boeren uit binnen- en bui tenland geven zaterdag 20 januari informatie over 'kamperen bij de boer' tijdens een vakantiebeurs in sport- en evenemen tencentrum Leysdream in Roosendaal. De beurs wordt georganiseerd door de Stichting Vrije Recreatie (SVR), die 'kamperen bij de boer' promoot. Al negen jaar houdt de SVR de vakantiebeurs en het aantal bezoekers blijft groeien. In 1970 begon de SVR uit Meerkerk de strijd voor vrije recreatie en dat leidde uiteindelijk tot legali sering van deze vorm van kampe ren. De in het najaar van 1995 tot stand gekomen wet op de open luchtrecreatie staat boeren en particuliere grondbezitters toe maximaal tien en in het hoogsei zoen vijftien kampeermiddelen op het erf te plaatsen. Inmiddels kent de stichting ruim 1.200 deelnemers en 70.000 dona teurgezinnen (200.000 recrean ten). Door het succes van de SVR zijn ook kampeerboeren met lou ter commerciële doelen en dus hoge tarieven in de markt gesprongen. Zij zijn echter niet bij de stichting aangesloten. De beurs in Roosendaal is zater dag van 10.00 tot 16.00 uur gratis te bezoeken. De 1.000e, 1.500e, 2.000e, 2.500e en 3.000e bezoeker krijgen een gratis vakantie aan geboden. Van onze correspondent Schoondijke - Op de Prinses Ireneschool in Schoondijke wor den zaterdag de schaakkampioenschappen voor basisschool teams gehouden. De winnaar mag zich kampioen van West- Zeeuws-Vlaanderen noemen en uitkomen voor de Zeeuwse kampioenschappen in Terneuzen. De wedstrijden beginnen 's mor gens om 10.00 uur. Er wordt gestreden in viertallen en ver deeld in onder- en bovenbouw. De organisatie verwacht een klei ne twintig teams aan de start. Gedoodverfde favoriet is de openbare basisschool van Oost burg. Toch komen die met een kleine handicap, want Paula Wil- deboer schaakt zaterdag op het Hoogovenschaaktoernooi. „Een kans die ze niet mag laten liggen, want zo'n uitnodiging krijg je misschien maar eens in je leven," vertelt leerkracht Jan Cruson. Toch verwacht hij schaakkwali teit genoeg te hebben, om de titel, weer te prolongeren. Zeker met Koen Leenhouts in de gelederen. De obs Oostburg komt met zes teams naar Schoondijke. Verder komen nog ploegen uit Breskens, Eede, Sluis en van de Prinses Ire neschool zelf. Dit jaar is er gezorgd voor een uitgebreide prijzentafel met geldpijzen voor de eerste drie van iedere poule. De prijsuitreiking wordt rond 16.00 uur verwacht.

de Stem | 1996 | | pagina 21