Plan koel-versmaaltijd valt slecht glaaphuis mogelijk buiten centrum en niet bij sociaal pension Zeeland krijgt grootste kraan van Nederland ENMALIG Waterlanders druk met uitvoering POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Voor derde keer zonder werk bij Suiker Unie Desnoods zelfstandige maaltijdvoorziening in Hoek, Sluiskil en Zaamslag Werk voor tweehonderd mensen bij meelfabriek Rabobank is sponsor van WV Zeeuws-Vlaanderen x 72 pESTEM ZEELAND C3 jzen zijn vermeld rlandse guldens- Treinstreinming door botsing goederentreinen Hakenkruis Biervliet ■-motor. Verder )GTE VERSTELBARE LAP BARE ACHTER- iARE RUITEN VOOR. Honda; oom for- Dan de auto. Kom van de lage prijs. T HONDA ZUN. DONDERDAG 18 JANUARI 1996 Van onze verslaggever terneuzen Het slaaphuis voor twintig (verslaafde) zwervers in Ter- ;euzen komt mogelijk buiten de bin nenstad en niet in de buurt van het ociaal pension in de Klaassenstraat. Het Bewonersplatform Binnenstad rerneuzen gaat althans samen met jg gemeente op zoek naar alternatie ve locaties buiten het centrum. nat zijn beide partijen overeen gekomen jat afgelopen dinsdag bleek dat het bewonersplatform onverkort vast wenst te houden aan de vestiging van het slaap huis op ruime afstand van de binnenstad, waar wel het sociaal pension voor de opvang van acht labiele mensen met psy chiatrische kenmerken komt. In het overleg achter gesloten deuren op het stadhuis hebben het bewonersplat form, de gemeente en de Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ) die zorg draagt voor uitvoering van beide projecten, elkaar ook gevonden in een andere voor waarde die de mensen in de binnenstad stelden. Het gaat om de 24-uursbegeleiding door deskundigen aan mensen die in het soci aal pension verblijven. AZZ deed de toe zegging dat er naast professionele bege leiding ook vrijwilligers worden opgeleid zodat die voldoende zijn toegerust om de mensen in het sociaal pension adequaat te begeleiden. „Die combinatie komt een heel eind in de buurt van de 24-uurs bege leiding," aldus voorzitter J. Hearick van het bewonersplatform. Volgens hem is een andere belangrijke toezegging dat de vestiging van het soci aal pension in leegstaande appartemen ten aan de Klaassenstraat voorlopig geldt voor de duur van een jaar. Daarna zal bezien worden of de voorziening blijft. Verder is er ieder kwartaal overleg tussen de dagelijkse leiding van het sociaal pen sion met omwonenden. Het platform heeft verder beloofd de benedenverdieping van het appartemen tencomplex te zullen adopteren. Dat wil zeggen dat ze er een bloemetje voor het raam zetten en gordijnen hangen zodat het net lijkt of de boel bewoond is. Voor wat betreft de laatste voorwaarde die het platform stelde, is besloten de gemeente Terneuzen in de persoon van burgemeester Barbé op zijn woord te geloven. De onmiddellijke uitvoering van het gedoogbeleid (aanwijzing van twee koffieshops en de overige drugpanden resoluut sluiten, red.) is niet aan de orde. De gemeente werkt nu al uiterst voortva rend aan de uitvoering van dat beleid, zo stelde de burgemeester in het gesprek met het platform. „Om te voorkomen dat we hier verzandden in een welles-nietes spel, hebben we besloten dat aan te nemen," aldus Haerick. „Maar we houden de vin ger wel nauwlettend aan de pols." Een kraan van een kraan, of waarin een klein land groot kan zijn. Gisteren is in de Sloehaven begonnen aan de opbouw van de grootste mobiele kraan van Nederland. De gigant is een Duits produkt, kan honderd ton op vijftien meter tillen en meet 46 meter tot de top. Helemaal opgetuigd op die hoogte kan de kraan nog steeds een gewicht van dertig ton aan. De nieuwe eigenaar is de NV Haven van Vlissingen en de kraan wordt met name voor overslag van zeer zware lading ingezet. De tweede week van februari moet de kraan in bedrijf zijn. FOTO JAAP WOLTERBEEK I Dorde h 4 stl.) rotan ;a birke s alp.wit VAN VOOR 2.343- 1.625.- 2.301.- 1.625.- 2.806 - 1.095.- 3.414.- 1.095.- 2.840.- 1.895.- 2.511." 1-295." 4.853 - 3.025.- 4.552.- 3.295.- 25.427.- 15.675.- 1.375.- 555.- 1.186.- 495.- 7.816.- 4.345.- 6.426.- 4.705.- 12.245.- 6.725.- 5.150.- 4.095.- 4.054.- 2.875- 7.427.- 4.945" 5.014 - 3.295-" 8.162.- 5.445." 2.667.- 1.645-- 2.442 - 1.095.' 2.717.- 1.805-- 4.364.- 2.745.- 8.524.- 5.995." 5.495.- 3.845." 5.077.- 3-575.- 2.919.- 2.195- 1.852.- 1.285- 1 316.. 825. 1-185.- li0' 4.576.- 3.295.- 8.855.- 5.495" 6.954.- 3.845.- a cup».vv11 v.-- ■- Van onze verslaggever Essen - Door een ongeval met twee goederentreinen, op het sta- tionsemplacement van Essen (B.), is het treinverkeer tussen Roosendaal en die plaats gister middag enkele uren gestremd geweest. Passagiers werden met Russen vervoerd. Volgens een woordvoerder van de NMBS, de Belgische spoorwegen, 'eden twee goederentreinen kort "oor de middag tegen elkaar aan. »Er was amper schade. De twee treinen hebben elkaar met de 'ogenaamde buffers geraakt," eldus de woordvoerder van de NMBS. Beide goederentreinen vervoer den geen gevaarlijke stoffen, Mus de NMBS. De passagiers tassen België en Nederland wer den de hele middag met bussen 'ervoerd. Schip door dichte wist in problemen Van onze verslaggever '«neuzen - De coaster Maas ls gistermiddag bij dichte mist M ae koers geraakt en op de °sthavendam in Terneuzen gevaren. Het ongeluk gebeur de tegen drieën. Kort na de landing schoten de sleepbo- en Barracude en Fonda van Multraship te hulp. Ze slaag- er een klein uur later in de coaster vlot te trekken diep water te assiste- n Het schip kon daarna op gen kracht de reis vervolgen. ^an 01126 verslaggever ^en^!n wEen 6Narige Ter- baal f ee§ een proces-ver- Rad i een hakenkruis een *Lschilderd op een auto met vowt,orans nummerbord. Het Beparkp Snnd al Seruime tijd ÏÏJl dlangs riiksweg 61. De "ieDolledverklaarde tegenover te ziin j0t Z1in daad gekomen hii een hekel heeft Wel Duitsers als Fransen. Toneelvereniging De Waterlanders is momen teel druk bezig met de repetities voor het nieuwe stuk 'Boerenkool met worst'. Deze plattelands komedie van M. de Bildt wordt op vrijdagavond 2 en zaterdagavond 3 februari uitgevoerd in het dorpshuis in Waterlandkerkje. De aanvang op beide avonden is half acht. Het verhaal gaat over Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichtingen Welzijn Ouderen in Hoek, Zaamslag en Sluiskil zijn niet gelukkig met het voorne men van de gemeente Terneuzen om te starten met koel versmaaltijden. De gemeente, die het nieuwe systeem vanaf 1997 gefaseerd in wil gaan voeren, wil op die manier de 'dreigende onbeheersbaarheid van de kosten' kunnen beteugelen. Aan het huidige systeem om zelf standig wonende ouderen van een warme maaltijd te voorzien (Tafeltje-dek-je), zitten volgens de gemeente nogal wat haken en ogen. Door de toenemende verg rijzing willen steeds meer men sen van de maaltijdvoorziening gebruik maken. Maar de leveran ciers hebben hun top bereikt, waardoor de prijs van de 'warme hap' stijgt. Daarnaast zijn er knelpunten in de vorm van stren gere eisen die de warenwet gaat stellen en niet in de laatste plaats het vinden van voldoende vrij willigers om de maaltijden rond te brengen. De koel-versmaaltijden bieden volgens de gemeente uitkomst: de capaciteit om aan de huidige en toekomstige vraag te voldoen is gewaarborgd en dat houdt de kosten beheersbaar; omdat er slechts één keer per week zeven maaltijden worden bezorgd, zijn er minder vrijwilligers nodig. Dat lijken toch steekhoudende argumenten, maar mevrouw P. van der Lijke denkt daar namens de drie ouderenorganisaties anders over. Onbegrijpelijk „Wij begrijpen helemaal niets van dit voorstel. Het feit dat de kosten uit de hand lopen kan ik alleen maar tegenspreken. De prijs van onze maaltijden, die we betrekken van Vremdieke, ligt voor een periode van twee jaar vast. Voor wat betreft de vrijwil ligers, daar hebben wij in de drie kernen geen problemen mee. Sterker nog, we hebben drie mensen op de wachtlijst staan die maaltijden rond willen bren gen. Omdat er In Terneuzen knel punten zijn, zou onze perfect lopende organisatie omgezet moeten worden. Daar voelen wij niets voor. Sluiskil en Zaamslag hebben al aangegeven eventueel zelfstandig door te willen gaan. Afgaand op de geluiden van ons bestuur, denk ik dat Hoek zich daarbij aan zal sluiten. Onze mensen zijn zelfs bereid iets meer voor de maaltijden te gaan beta len." Nadelen Volgens mevrouw Van der Lijke neemt de invoering van een koel verssysteem veel nadelen met zich mee voor ouderen. „Ze moe ten zelf een magnetron aanschaf fen om de maaltijden op te war men. Wanneer je bedenkt dat het onder meer gaat om ouderen die licht dementerend zijn, kun je niet verwachten dat ze daar mee om kunnen gaan. Bovendien ver dwijnt het sociaal contact, omdat we nog maar eens per week bij de mensen langskomen. Het gaat niet alleen om het praatje dat gemaakt wordt, maar ook om de signalerende functie. We komen dagelijks bij de mensen over de vloer en we kunnen de familie waarschuwen als we zien dat er iets niet goed gaat." Geen problemen De gemeente gaat er vanuit dat het opwarmen van de maaltijden met behulp van een magnetron geen problemen oplevert. In Biervliet is inmiddels een begin gemaakt met de koel-versmaal tijden. Volgens de gemeente heeft dat voor wat betreft het gebruik van de magnetron geen proble men opgeleverd. 'De gebruikers in Biervliet zijn bijzonder tevre den met de grote menu-keuze en de mogelijkheid om zelf te kun nen bepalen op welk tijdstip zij de maaltijd gebruiken', zo wordt in het raadsvoorstel toegelicht. Bovendien vindt de gemeente dat het onderhouden van de sociale contacten niet primair de taak van de maaltijdvoorziening is. De raad buigt zich volgende week donderdag over de maal tijdvoorziening. Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Den Haag - Binnen twee weken hopen de gemeente Bergen op Zoom en het bedrijf UNO Food Industry en Trade elkaar te vinden over de vestiging van een meelfabriek aan de Theodorushaven. De Turkse onderneming heeft het oog laten vallen op het 1,5 ha grote bedrijfsterrein, waar voor heen staalfabriek Conline zat. Nog voor de zomer hoopt UNO Food Industry and Trade van start te gaan met de meelfabriek in Bergen op Zoom. UNO FIT heeft in Turkije twee meelfabrieken in bedrijf. Die draaien op volle capaciteit. Het bedrijf zoekt mede daarom een stek op West-Europese bodem. „Wij hebben dan minder proble men met invoerquota en kunnen zo de markt in Nederland, Frankrijk en België beter bedie nen." De meelfabriek biedt werk aan 80 man, voornamelijk laag geschoold personeel. In het verlengde daarvan (trans port en distributie) kunnen nog eens 120 mensen een boterham verdienen aan het bedrijf. Aanrijding Terneuzen - Bij een aanrijding op de kruising Lekstraat-Mer- wedelaan hebben twee auto's zware schade opgelopen. Het ongeval ontstond doordat een 22-jarige automobilist uit Sas van Gent op het kruispunt keerde en bij die manoeuvre de auto van een 24-jarige Terneu- zenaar, die over de Lekstraat reed, niet opmerkte. Vandalisme Terneuzen - Vermoedelijk bal dadige jongeren hebben giste ren een met bezine gevulde jer rycan uit de fietsenstalling van het schippersinternaat aan de Van Steenbergenlaan gestolen en deze even verderop aange stoken. De schade bleef beperkt tot een zwart geblakerde boom. Inbraak Nieuwvliet - Bij een inbraak in een vakantiewoning aan het Gemlaa is de stereo-installatie en de televisie ontvreemd. Men is de woning binnengekomen door een ruit in te slaan. De hele inventaris van de woning werd overhoop gehaald. Diefstal Oostburg - Een bewoner van het Ledelplein heeft aangifte gedaan van diefstal van een aantal cheques en zijn pas poort. De man kwam daar pas achter nadat enkele cheques waren verzilverd en de bedra gen van zijn bankrekening waren afgeschreven. Doorrijder Oostburg - De politie heeft na enig zoeken een automobilist in de kraag gevat die gistermor gen vroeg een verdeelkast van de PTT had geramd. De man was na de aanrijding doorgere den, terwijl aan de verdeelkast een schade was ontstaan van ruwweg vijfduizend gulden. Snelheidscontroles Hoek - Bij snelheidscontroles in Hoek en IJzendijke zijn 88 automobilisten bekeurd. Óp de Hoekseweg, waar een maxi mumsnelheid geldt van 80 kilo meter, waren dinsdagmorgen zes overtreders. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 99 kilometer. Op de rijksweg 61 bij IJzendijke waren er in de morgenuren 82 snelheidsover treders. Ook hier geldt een maximum van 80, de 'snelste' automobilist reed 133. Botsing Axel - Eén bromfiets total-loss, één auto aan de voorzijde fiks beschadigd. Dat was de uit komst van een botsing op de kruising Kanaalkade-Caland- straat-Beethovenstraat. Een 34-jarige autobestuurder uit Axel verleende op het kruis punt geen voorrang aan de bromfietsberijder, eveneens afkomstifg uit Axel. Winkelinbraak Axel - Bij een inbraak in een winkel aan de Noordstraat is een klein bedrag aan geld ont vreemd. Rotonde Sluiskil - De auto van een 34- jarige Aardenburger heeft zwa re schade aan de onderzijde opgelopen. De man reed over de provinciale weg, maar had bij het naderen van de rotonde zijn auto niet onder controle. In plaats van het verkeerspleintje te 'ronden', reed de Aardenbur ger rechtdoor tegen de ver hoogde rand van de rotonde aan. 'Kiepen' Kuitaart - De truc met de 'kie pen' is ondanks een drie arres taties nog niet geheel uitgeban nen. Gisteren kwamen er bij de politie meldingen binnen van uit Kuitaart. Volgens de aange vers hadden drie vrouwen zich met de truc beziggehouden. Aanhoudingen Oost-Souburg - De politie Wal cheren heeft dinsdag in ver band met overtreding van de opiumwet twee inwoners, respectievelijk 33 en 36 jaar oud, aangehouden. Bij huiszoe king in hun woningen aan de Merwedstraat en de Middel burgsestraat trof de politie twee gasalarmpistolen, een geringe hoeveelheid verdoven de middelen, weegparratuur voor drugs, een aanzienlijk geldbedrag en meerdere ver moedelijk van diefstal afkom stige goederen aan. Aanleiding tot de huiszoekingen vormden langdurige klachten over over last van omwonenden. JAARVERGADERING - De Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen, afdeling de Braakman houdt op maandag 22 januari de jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. Na de pauze wordt een video getoond over de activiteiten van het afgelopen jaar. De vergadering begint om 19.45 uur in de Gentse Poort. Sas van Gent - De Rabobank Sas van Gent prijkt dit jaar van af begin maart op de shirts van de renners van de wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen. Voor de wielervereniging is dit een enorme gunstige ontwikkeling. De tot voor kort waarnemend voorzitter Arno Sijnesael en de sponsorgroep met onder andere Meerten Dallinga waren twee weken geleden nog niet uit de sponsorperikelen. Toen vertelde Sijnesael nog dat de Rabobank niet tot de kandidaatsponsors behoorde. Maar in wielerland kan het snel gaan. Vorige week vond er een gesprek plaats met kandidaatsponsors. De taktiek van de wielervereni ging was duidelijk. Maandag moest de hoofdsponsor zich voor klokslag 12.00 uur melden. Dit in verband met de bestelling van de shirts. De Rabobank Sas van Gent had uitermate veel interesse, maar meestal treedt de Rabobank naar buiten - als het om derge lijke belangen gaat - als Rabo bank Zeeuws-Vlaanderen. Die naam komt niet op de shirts te staan en dat is opmerkelijk gezien de afspraken die zijn gemaakt tussen de acht overge bleven Rabobanken in Zeeuws- Vlaanderen. De wielervereniging zal daar niet mee zitten en legt in princi pe deze instelling voor drie jaar vast. Vandaag brengt de wieler club de naam van de sponsor naar buiten. De wielervereni ging heeft inmiddels ook een sponsor gevonden voor de broe ken van de renners. In februari vindt de ploegenvoorstelling van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen plaats. Van onze correspondent Roosendaal - Binnen Suiker Unie zijn absoluut geen vacatures. Deze keiharde directie-mededeling is gisteren doorgesijpeld in de 'opgeheven' Roosendaalse fabriek. Geen mogelijkheden der halve om de werknemers te herplaatsen. Jannie Zandstra, die samen met haar dochter en de knecht Hannes een boerderij bestiert. Op een dag verschijnen een jonkheer en zijn vriendin die de pachtgelden op komen eisen. Door tussen komst van Berend de Boer en het burrmeisje Be Donderen nemen de ontwikkelingen een onver wachte loop... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE „Onzin. Zolang er personeel wordt ingehuurd, is er wel dege lijk plaats voor de eigen mensen. We moeten vechten," stelt een zwaar teleurgestelde L. Witte. De 47-jarige werkvoorbereider uit Etten-Leur heeft zijn trekken wel thuis gehad. Voor de derde keer staat zijn baan bij Suiker Unie op de tocht. Tot nu toe is het goed afgelopen, maar nu heeft hij er een hard hoofd in. Witte kon het zinkende schip in Sas van Gent (1989) juist op tijd verlaten. Hij switchte naar het hoofdkantoor in Breda. „Expedi tieplanner. Maar die functie kwam op een gegeven moment ter discussie. De externe transporteurs willen dat werk zelf overnemen." Hoewel deze job nog niet is ver vallen, koos Witte een kleine twee jaar terug toch maar eieren voor zijn geld. „Weer als werk voorbereider aan de slag, in Roosendaal. Voor een periode van vier a vijf jaar werd er gezegd. Mooi niet." De produktie in de Roosendaalse suikerfabriek is dinsdag per direct stilgelegd. „We waren bang, want er werden al heel lang geen investeringen meer gepleegd hier," vervolgt Witte. „Dat het zo abrupt afgelopen zou zijn, is des ondanks een enorme klap. En als je net als ik wéér de klos bent; daar wordt een mens niet bepaald vrolijk van." De somberheid ten spijt vindt Witte dat het personeel zich strijdbaar moet opstellen. „Het hoofd niet zomaar laten hangen. Kom op. Geen vacatures bij de andere vestigingen, dat is een verkapte manier om te zeggen: u staat allemaal op straat. Maar zo gemakkelijk gaat dat niet. Er werken nog volop tijdelijke krachten bij Suiker Unie. Dus er is werk. De directie moet wel van L. Witte ...we moeten vechten.. heel goede huizen komen om het tegendeel te bewijzen." Een afvloeiingsregeling voor de oudere personeelsleden is in Wit- te's visie geen optie. „De 55-plus- sers zijn er pas uit en er zijn er nu maar een paar over de vijftig. Het gros zit tussen de veertig en de vijftig. En die heeft elders geen FOTO DE STEM/BEN STEFFEN kans meer op de arbeidsmarkt." Voorlichter W. van Oorschot van Suiker Unie Breda is niet bekend met een officieel directiestand punt in deze. „Het lijkt me wat voorbarig. Komt waarschijnlijk door het begrijpelijke ongeduld onder de mensen. Die willen zo snel mogelijk weten hoe het zit."

de Stem | 1996 | | pagina 19