DE STEM Openbaar vervoer wordt beter' VERBOUWINGS OPRUIMING -30% -40% -50% Verzet tegen mogelijke komst van asielzoekers naar Cadzand 179 SB 4 'Kritiek op Duitsers is zwaar overdreven' 'Zeeland doet het in Europa het allerbeste' Zeeuwse ANWB-leden krijgen Zeelandkaart 129 2?8 Invoering van goedkope streektaxi in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren In maart Euregio Televisie in Zeeuws-Vlaanderen Pabo neemt 'erotische' evenknie in Breda over EVEN TIJD Staten kraken rapport Zeeuwse horeca 'Aan de deur wordt niet gekocht' Voor 35 mille aan goederen gestolen Gedeputeerde Bruinooge na staten vragen: H- Zeeland proefgebied voor Nederland van bekende merken lassticks cktailzoutje, «"IDQ 300 gram tL» rsenvlaai 27 cm, verpakt, ir stuk -7&r roko tuinbonen in, diepvries, ik 450 gram akker theeworstje DO gram, ler stuk joudsalami* snijvers, per 100 jram 2A* Stegeman [casselerrib verspak, per 1100 gram 27» Tomaten per 500 gram Verse stamppot, kant klaar, hutspot, boerenkool of zuurkool bak 1000 gram 3?» Handappelen 'Elstar' per kilo Mascarpone Italiaanse verse room kaas, verpakt, 250 gram 49* in//*,, l^iii [06-0506 \GlATIS.t V Edah Servicelijn met Daar jr het iij u Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 20 januari Zet- en drukfouten en prijswijzigingen W-v- overhetds er>/of fabrikantenmaatregelen voorbe o Ondanks nauwkeurige planningsaktiviteiten kan soms voorkomen dat sommige artikelen zijn uitv Hiervoor onze excuses. 'Geldt alleen voor pi0 met een bedieningsafdeling TELEZEN? „„geet dan niet de Kleintjes" door te f [#nen. Erstaat vast iets van uw gading bij. OoK vandaag I 0c&rffK' A» /I Zeeland Jij) l n0or Harold de Puysseleijr Cadzand - De mogelijke komst van asielzoekers naar het voormalige vormingscentrum Hedenesse aan de Vierhonderdpolderdijk in Cadzand stuit op verzet bij omwonenden. Namens hen heeft W. Mesuere, die schuin tegenover Hedenesse woont, de ongerustheid over de vestiging van een asielzoekerscentrum in Hedenesse ken baar gemaakt in een brief aan burge meester en wethouders en de gemeente raad van Oostburg. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) heeft belangstelling om Hedenesse als zodanig in te richten. Het centrum was jaren in gebruik ais vakan tieverblijf voor padvinders en andere jeugdorganisaties en is onlangs failliet verklaard. Mesuere beseft dat het onderwerp gevoe lig ligt en is daarom uiterst voorzichtig in zijn uitlatingen over de mogelijke komst van de asielzoekers naar Hedenes se. Het is, zo zegt hij, niet de bedoeling een hetze tegen deze mensen te ontkete nen. „Maar wij, en dat zijn mensen in de omgeving van de Vierhonderdpolderdijk en enkele recreatie-ondernemers uit de streek, zijn het erover eens dat we wat moeten ondernemen tegen dit plan." Uit de brief aan het gemeentebestuur van Oostburg blijken de bezwaren voor namelijk op het planologische vlak te liggen. In verband met de aard, het karakter en de bestemming van de pol der zou het niet passen asielzoekers onder te brengen in Hedenesse. De bestemming van het voormalige vakan tiecentrum is volgens de bezwaarmakers onder aanvoering van Mesuere kort ver blijf. „Het past daarom in het geheel niet hier permanent zo'n honderd mensen te huis vesten. Dit is een zware belasting voor het gebied en ook niet bevorderlijk voor het toerisme waarvan zovelen hier afhankelijk zijn." Van onze verslaggever Middelburg - De goedkope streektaxi wordt ingevoerd in Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, en over de hele pro vincie komen er betere aansluitingen van de bus op de trein. Grensoverschrijdende buslijnen worden geïntensi veerd, en de vier midden-Zeeuwse stationnetjes voor de stoptrein blijven open. Dat zijn de belangrijkste verbete ringen in het Zeeuwse openbaar vervoer die doorgevoerd worden. Dit komt door een samenwerking tussen het busbedrijf ZWN Groep en de Nederlandse Spoor wegen. En de reden voor die samenwerking is dat zo het gebruik van het openbaar ver voer in de provincie met minstens vijftien procent kan poeien. Dat is de opmerkelijke uitkomst van een onderzoek door het bureau Eeon Group, gisteren gepresen teerd in Middelburg. Streektaxi's vanaf 1 februari zijn een belangrijke verbetering van het openbaar vervoer en met name de bereikbaarheid van het platteland. De streektaxi is een omlijnd begrip waar in Neder land al veel proeven mee zijn genomen. In Noord-Brabant en Limburg in ze al. Binnen vijftien uten na het bestellen moet de taxi, dat kan ook een acht-per- soons-busje zijn, voor de deur staan. De streektaxi rijdt vanaf zeven uur 's morgens tot één uur 's nachts en in het weekeinde tot twee uur. De troef van de streektaxi is de ;prijs. Er wordt gewerkt met dezelfde zones als het andere openbare vervoer, de eerste zone kost altijd zes gulden, elke zone meer kost drie gulden. Mensen met een rolstoel betalen een toe slag van vijftig procent met een maximum van 7,50 gulden. In midden- en noord-Zeeland worden de busverbindingen beter aangesloten op de treinen. Er komt een hele nieuwe dienstrege ling voor. Is de trein vertraagd, dan wacht de bus nog drie minu ten. Arriveert de trein later, dan zorgt de ZWN voor alternatief vervoer. Het onderzoek is op gang geko men na berichten dat de NS vier staionnetjes in midden-Zeeland wilden sluiten. Dat gaat nu niet meer door. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland is zo onvriendelijk nog niet voor Duit sers. Althans de gemiddelde Zeeuwse horeca-ondernemer dan. En de verhalen over die kritiek op de Duitsers in rapporten, zijn sterk overdreven en niet constructief. Grensoverschrijdende buslijnen, zoals hier de bus van Zeeuws-Vlaanderen naar Breda, worden geïntensiveerd, foto camile schelstraete mdien kunnen je Duitsers niet betitelen als 'beleg op de Zeeuwse toeristische boterham'. Dat is onfatsoenlijk. En: 'Duit sers lezen ook kranten' dus bestuurders en VW-directeuren moeten oppassen met hun uit spraken. Dat bracht gisteren een aantal statenleden naar voren tijdens de zitting van en statencommissie in Middelburg. Op tafel lag een communicatieplan' van de geor ganiseerde Zeeuwse horeca- en recreatiebazen. De berichten in leze krant over een conclusie van j® Goes' p.r.-bureau dat Zee- 'aod wel vriendelijk moet zijn Man onze verslaggever htrneuzen/Kruiningen - Aan de deur wordt niet gekocht'. Vroeger werden bordjes met die tekst aan "e deur gehangen om malafide venters te weren. Wal bejaarden doen er M aan de komende weken Daar die oude wijsheid te lui- Wn als een schoenverko- P® van rond de vijftig jaar Aanbelt. De politie in Zee- heeft de afgelopen ®Sen klachten binnenge- «Kgen over agressieve ver ftechnieken van een man an middelbare leeftijd die JU s'achtoffers met name ,er oudere inwoners lijkt 'e hezen. Prijst schoenen aan tm regel tussen de m u nderd en vierhonderd «n moeten kosten. De ri Is 20 vlot van de tong- §esneden en heeft ken- krachr aTÜ-- overtuigings- nt dat hij er al diverse dureknm geslaagd is ziin i!?>waar te slijten. De komen er vol- H® Politie pas later ach- srtiJ Z,e te veel voor de <®en hebben betaald. voor de oosterburen, speelden volop mee in de discussie. Plus natuurlijk de slepende vraag hoe Zeeland een beter toeristisch beleid kan voeren nu de markt inzakt. Het communicatieplan van de horeca werd door sommige sta tenleden gekraakt. De voorstel len voor bepaalde projecten wer den te zacht, te bureaucratisch en niet concreet genoeg genoemd. „Een bloedeloos rapport," vond GroenLinks, en ook de PvdA uit te kritiek. „Het is een visie van de voormannen in de sector en ik neem die visie gewoon mee," ant woordde gedeputeerde Van Zwieten (recreatie). Maar dat die visie ook binnen de horeca zelf niet onomstreden is, vertelde statenlid Geluk van D66, zelf horecaonderneemster. Slechts een kwart van de Zeeuw se horeca is georganiseerd, dus het draagvlak van het rapport is niet groot. En wat willen de Zeeuwse horecamensen zelf?. Geluk: „Geen overleggroep]es "en allerlei bestuurlijke bedenksels. Weet u waar de ondernemers onder elkaar over praten? Ze willen voorzieningen. Geef geld zodat wij onze gasten goed kun nen ontvangen. Doe iets con creets. Maar kom niet aan met een nieuw keurmerk, want daar zijn er al honderd van. Dat willen we niet." Van Zwieten erkende dat bureaucratische dingen als 'regionale platforms' (een aanbe veling) niet het antowoord op alle vragen zijn. „Maar als u zegt geld voor deelprojecten Dat kan, maar dan komen wij wel op onze beurt er een maatlat langs leg gen," aldus Van Zwieten. Temeuzen - Een bedrijf aan de Herbert Dowweg bij Hoek kreeg dinsdag ongewenst bezoek. Uit de garage van het bedrijf werd grote heoveelheden industriële afsluiters, flenzen en fittingen gestolen. Alles bij elkaar had de buit een waarde van ongeveer 35.000 gulden. Van onze verslaggever Middelburg - Ondanks het feit dat een derde van de Europese steunprojecten in Zeeuws-Vlaanderen is mis lukt, deels mislukt of ver traagd, doet Zeeland het naar de mening van de Europese Commissie (EC) het allerbeste in. vergelijking met andere steunregio's. Dat antwoordde de Zeeuwse gedeputeerde Bruinooge (econo mie) gisteren op ongeruste vra gen van statenleden naar aanlei ding van een artikel in deze krant. Vragensteller was onder meer statenlid Wiersma van Delta Anders. Hij wilde slagingsper centages van ander regio's zien. „Ik krijg het idee dat er weieens projecten worden ingediend puur voor het geld, in plaats van dat bestaande projecten worden ondersteund," zei Wiersma. Ook statenlid Eveleens wilde een ver gelijking van de slagingspercen tages. Volgens Bruinooge is er geen wolkje aan de lucht. Slechts één project noemde hij mislukt, en de vertragingen noemde hij 'niet dramatisch', evenals de provin ciewoordvoerder dat vorige week deed in het betreffende kranteartikel. Bruinooge zei er Van onze verslaggever Terneuzen - Zeeuws-Vlaan deren krijgt vanaf maart onder de noemer Euregio TV elke dag regionale televisie op de kabel. Gisteren werden in de tv-studio van AVS Oostvlaamse Televisie in Eeklo daarvoor alle benodig de-contracten getekend door alle partners. Het zijn AVS, kabelmaatschap pij Zekatel en die van TeveOost, en de stichting Zeeuws Vlaamse Televisie (ZVT). De onderteke ning gebeurde voorafgaand aan een feestelijke uitzending waar in de kijkers een voorproefje van grensoverschrijdende televisie werd voorgeschoteld. Vanaf 1 maart is er elk maandag van 18.00 tot 18.30 uur een verse uitzending te zien, die van dins dag tot en met vrijdag op het zelfde tijdstip herhaald wordt. Euregio Televisie is te ontvan gen op kanaal 58. De Belgische en Nederlandse televisiemaker streven naar een gelijkwaardige inbreng. De uitzendingen wor den gevuld met achtergrond- nieuws, sociaal-culturele items en studiogesprekken over actu ele thema's. Op de tijden wan neer er geen Euregio-uitzending is, is het reguliere AVS-pro- gramma te zien. Deze uitzendin gen zijn overigens nu al dage lijks te zien, ook op kanaal 58. AVS maakt dagelijks een nieuwsprogramma dat elk half uur wordt herhaald. Het tekenen van de contracten voor Euregio Televisie in Eeklo kreeg een feestelijk tintje. foto camile schelstraete Adjunct-directeur ir. H. de Kraa van Delta, de moedermaat schappij van Zekatèl, pleitte gisteren bij de ondertekening voor een euregionale subsidsie om in juli een vervolg te kunnen geven aan de experimentele fase van Euregio TV. Kraa: „Euregio Televisie kan de twee Vlaanderen aan elkaar smeden, wat voor de bewoners alleen maar aantrekkelijk is. Een euregionale subsidie voor de euregegio Scheldemond zal na 1 juli, als de experimentale fase achter de rug is, zeker op haar plaats zijn." De Ifoaa schilderde gisteren in het kort het toekomstbeeld voor de Zeeuws-Vlaamse televisiekij ker. Zekatel is op dit moment bezig met de vervanging van de coaxkabels door glasvezelka bels. Naar verwachtig is dit kar wei rond de eeuwwisseling vol tooid. De glasvezelkabel maakt de weg vrij voor talloze moge lijkheden: abonnee-televsie, kabeltelefonie, interactieve tele visie, het invoeren van pay-tel- kevisie, het invoerenvan pluspa- ketten en 'home shopping'. Zekatel, zo maakte Kraa duide lijk, heeft 1995 afgesloten met een abonnee-groei van drie pro cent. Het aantal abonnees van Zekatel bedraagt 129.743 aan sluitingen, een dekking van 80,6 procent. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er 39.339 aansluitingen met een dekkingspercentage van 83,2 procent. Dat het aansluit- percentage in Zeeuws-Vlaande ren hoger ligt kont omdat Zeeuws-Vlaanderen al voor de aanleg van de kabel boven de Westerscheide over kabeltelvi- sie kon beschikken. DONDERDAG 18 JANUARI 1996 DEEL 1 Twintig banen erbij in Walsoorden Van onze verslaggever Walsoorden - Postorderbedrijf in erotiek, Pabo in Walsoor den, neemt het Bredase postorderbedrijf World Entertain ment over. Alle activiteiten worden overgeplaatst naar Walsoorden. De twintig personeelsleden van World Enter tainment, dat gespecialiseerd is in de verkoop van cd's (Interdisc) en erotiek (Christelle) krijgen een baan in Wals oorden aangeboden. Met de overname van World Entertainment groeit Pabo uit tot een bedrijf van bijna hon derd mensen. Pabo maakte vorig jaar ook al een sterke groei door, het aantal perso neelsleden steeg van 50 naar 75. De reikwijdte van Pabo wordt tevens groter. Het post orderbedrijf zit in Nederland, België en Frankrijk op de markt. 'Met de overname van World Entertainnient krijgt Pabo nu ook een entree in lan den als Luxemburg en Tsje chië. Directeur A. Boddaert van Pabo verwacht dit jaar een verdubbeling van de omzet. De onderhandelingen dateren van vorig jaar. Volgens Bod daert sluiten de activiteiten van World Entertainment pri ma aan bij het pakket van Pabo. „De overeenkomst is erg groot. Het is een postorderbedrijf dat cd's en speelfilms verkoopt. Het gaat om postordertechnie ken en dan maakt het niet zoveel uit of je nu een eroti sche film of een cd van Abba verstuurt. World Entertain ment past naadloos aan bij onze activiteiten." Hoeveel mensen uiteindelijk de overstap van Breda naar Walsoorden zullen maken is nog niet duidelijk. Boddaert: „Er volgen op individuele basis gesprekken met mensen. Niet iedereen zal hier naar toe komen. Er werken bijvoor beeld mensen uit de omgeving van Breda en Tilburg bij World Entertainment. Ik ver wacht dat die toch wel enige moeite met de afstand zullen 'hebben." Feit blijft dat Pabo twintig mensen extra nodig zal heb ben. Komen die niet uit Bra bant dan worden die uit de regio gerecruteerd. niet bij dat in het voortgangs rapport herhaalde malen de kwalificatie 'doelstelling ten dele gehaald' op een project wordt geplakt. Kennelijk gaat dat elders net zo en komt dat veel meer voor. Bruinooge meldde dat de EC alle steunregio's het vergeleken en dat Zeeland er als beste uit kwam. i En wat de fianciële rapportage aan Brussel over die projecten betreft, zit Zeeland ook in de top, zo voegde de gedeputeerde eraan toe. Statenlid Wiersma was overtuigd en zei 'blij' te zijn met de plaast in de Brusselse top voor Zeeland. Middelburg - Alle 80.000 Zeeuwse ANWB-leden krijgen nog voor juni gratis een uitgebreide Zeelandkaart toegestuurd als ze dat willen. Na de PTT doet nu namelijk ook de ANWB mee met het succesvolle experiment met de Zeeuwse chipkaart. Contractueel is bovendien bedongen dat voortaan alle experi menten met dergelijke kaarten in Zeeland zullen worden gehouden. Het is een proef die loopt van mei tot okto ber. Gedurende die periode kunnen de Zeeuwse ANWB-leden met hun lidmaat schapskaart de bus betalen, boodschappen afrekenen, parkeren en allerlei toeristische attracties betalen. De Zeelandkaart kan in een gewone telefooncel worden opgeladen, PTT Telecom is momenteel druk bezig de Zeeuwse cellen hiervoor geschikt te maken. Als de proef in Zeeland slaagt, wordt de kaart in heel Nederland ver spreid. De deelname van de ANWB is een succes voor de Zeeuwse gede puteerde Van Zwieten, de motor achter de Zeelandkaart. Vorig jaar al werd met PTT Telecom een geslaagde proef gehouden, maar toen waren de kaarten nog niet oplaadbaar en was de ANWB er nog niet bij. Van Zwieten is buitengewoon blij: „Het begint nu echt op een doorbraak te lijken en we hebben nog tal van pijlen voor meer deel names van grote organistaies op onze boog. De ANWB gaat in haar vier bladen met een miljoe nenoplage die kaart promoten en elke keer wordt Zeeland genoemd. Dat noem ik nog eens Zeelandpromotie. De gedeputeerde is in vergaande onderhandelingen met de VSN, de opperbaas van het openbaar vervoerbedrijf ZWN, voor nog meer opties op de kaart. En de Gedeputeerde Van Zwieten: „Dat noem ik nog eens Zeelandpromotie. foto camile schelstraete mogelijkheden zijn nog lang niet opgebruikt. Op termijn kunnen bijvoorbeeld hotelkamers met de kaart worden geopend en meer toepassingen zijn denkbaar. Half mei worden in Zeeland huis-aan- huis reclamefolders voor de Zee landkaart verspreid. Van Zwieten is ook om een ande re reden verheugd. „Ja, want we hebben contractueel bedongen dat alle nieuwe proefnemingen met de chipkaart voortaan in Zeeland worden gehouden. Samen met wat er nu al op gang is gekomen, ontstaat in Neder land dan toch het idee dat ze in Zeeland niet altijd achterlopen, dat men hier innovatief bezig is en de nek durft uit te steken. Dat effect is er natuurlijk ook." (ADVERTENTIE) O'Neill, Oxbow, Tenson, Body Glove, Samas. Oude Kerkstraat 15 Sluis-0117-461655 SPORTS CASUAL WEAR .nt. Scherpe prijzen. W-03-0^

de Stem | 1996 | | pagina 15