'Holocaust blijven gedenken' ''Wat mij* betreft is de Rekening Coulanfóe meest efficiënte zakenrekening voor ondernemers." Britse onderwijsbons wil Tien Geboden moderniseren Israël en Palestijnen houden adem in Kok steekt Palestijnen hart onder riem mentaar DE STEM BUITENLAND A5 Israëlische president Weizman en collega Herzog tijdens staatsbezoek aan Duitsland nd KORT Spanning in Tsjetsjeens drama loopt weer op Geen spoor van ontvoerde baby POSTBANK buitenland KORT Rabobank Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. UARI 1996 A4 erk wond er tijdens ©commissi© opspo- kjes om. De hoog|e- nclusie gerechtvaar- en Marokkanen - in del in drugs, n dank afgenomen, et hardst en ook de k bleek niet geïmpo- zijn boodschap wel- maar liet zijn oppo- t zou aanvoeren voor d materiaal dat ver- ommissie-Van Traa vens opgedoken. De en in de Marokkaan- I besturen van grote e handel in drugs of indingen sluiten aan internationaal insti- t hoge Marokkaanse ootschalige handel in gte van het rapport, gen. e artikel hebben een ringen worden ont- rij is van drughandel rieuze vice-voorzitter rganisaties in Neder- r daarmee zijn de ver met alle beweringen nse betrokkenheid bij gedaan. De nieuwste lijven. Justitie en poli- rzoek overgaan. Alle id. DINSDAG 16 JANUARI 1996 poor Bob van Huët Londen - Britse scholen moeten kin deren beter leren wat de verschillen zijn tussen goed en kwaad. Een brede maatschappelijke discussie is nodig over de vraag hoe leerlingen weer kennis kunnen nemen van morele beginselen. Het kan daarvoor behulpzaam zijn een moderne versie van de Tien Geboden op te stellen die - na maatschappelijke goedkeuring - verplichte leerkost zou moeten worden op alle scholen. Deze spraakmakende suggesties werden gisteren in Londen gedaan door Dr. Nick Tate, een van de meest vooraanstaande onderwijsadviseurs van de Britse rege ring. Zonder de exacte regels van zijn nieuwe Tien Geboden meteen in zijn les senaar te kerven maakte Dr. Tate duide lijk dat er wat hem betrof tien morele prioriteiten waren. In volgorde: eerlijk heid, respect voor anderen, beleefdheid, sportiviteit, vergevingsgezindheid, stipt heid, niet-gewelddadig gedrag, geduld, trouw en zelfdiscipline. Volgens de regeringsadviseur is het no dig de beginselen van goed correct ge drag nog eens te benadrukken. Dit om dat de bijbelse Tien Geboden tegenwoor dig verloren gaan met de verminderde belangstelling voor godsdienstonderwijs of niet meer aanspreken bij de moderne schooljeugd. In zijn toespraak op een internationale conferentie veegde de als zeer gelovig en traditioneel bekend staande Dr. Tate de vloer aan met moderne lerarenopleidin gen die zich volgens hem zouden verlie zen in zaken als politieke correctheid en overdreven relativering. Dit zou onder andere hebben geleid tot het inzicht dat "Neighbours' (een Australische soap-se rie, red.) net zo goed is als King Lear of dat de laatste cd van Blur vergelijkbaar is met het Ave Maria van Schubert'. Een veeg teken is volgens Dr. Tate dat onderzoek onder aankomende leraren heeft aangetoond dat velen zich zo veel zorgen maken te worden beschuldigd van sexisme of racisme dat ze het onder wijzen van 'algemeen aanvaarde morele waarden' liever uit de weg gaan. De school heeft de taak de leerlingen te le ren wat goed is en wat slecht, benadruk te Dr. Tate. Hij haalde daarvoor het trieste geval aan van de Londense bo venmeester Philip Lawrence die voor zijn school werd doodgestoken door een tiener. Een paar maanden geleden deed Dr. Ta te al van zich spreken met een omstreden voorstel meer geschiedenislessen te wij den aan Britse 'helden' als Wellington of Nelson. De schooljeugd zou aan hen een voorbeeld moeten nemen in plaats van al te zeer te filosoferen over de historische perspectieven van hun daden, aldus Ta te. De discussie over verbetering van de leerlingenmoraal woedt overigens ook bij Labour. Schaduwminister David Blunkett lanceerde onlangs een plan waarbij een 'contract' zou worden afge sloten tussen school en ouders. Bedoe ling is dat de laatsten beloven er op toe te zien dat hun kinderen het meegegeven huiswerk ook inderdaad maken. Ouders die contractbreuk plegen zouden hun zoon of dochter moeten toevertrou wen aan een mentor in zogenaamde 'huiswerk clubs'. Deze mentor kan een vrijwilliger zijn of een gepensioneerde onderwijzer. Een ander project van La bour is om studenten aan te moedigen een middag in de week te helpen op mid delbare scholen. De leerlingen daar zou den dan projecten moeten uitvoeren die aansluiten bij de studie van de student. ot justitie koffieshopketen ISmile in Amsterdam, heeft in tuursrechter een voor declaim van potentieel nt dat hij aanzienlijke an minister Sorgdrager arin zijn nieuwste acti- ennep (maar dan voor zijn ondergebracht. De elijk bekend is als can- erremmer rstokkanker is niet voor r. Een meerderheid van waarbij maximaal vijf kerremmer. Dient num- en. In een aantal zieken- baar als patiënten mee- eraar het vergoedt. Dit fondsraad. Taxol is een 30.000 gulden. Taxol n van vrouwen met eier- r controleren t (AID) gaat de naleving en. Vanaf begin dit jaar Ta de zomer worden nog nomen en opgeleid. Dat teindelijk zullen eind dit 1422, toezien op de nale- stcontroles kwamen de omdat ze boeren ruimte alariskorting aat actie voeren tegen het derland om 700 vrouwen en daarna als alpha-hulp de de bond gisteren mee. e rechtspositie en verdie- thuiszorg. De AbvaKabo d een trend zet voor heel htszekerheid van 120.000 ese activist Wu it jaar gaat naar de Ame- Wu. Dat heeft de Stich- bekendgemaakt. De pen- n persoon of instantie die u werd afgelopen zomer m spionage', maar kort daar- Plusrekening'. Vanaf da' nent spaart u op de «rekening. Met een prima te (3,75%*), terwijl u toch :ds over uw spaargeld it beschikken. En heeft u al een srekening, een Sterrekening of bijvoorbeeld een euwrekening (4,25% i Kapitaalrekening VERVOLG VAN VOORPAGINA President Jeltsin verzette zich aanvankelijk tegen een geweld dadige oplossing voor de gijze ling, aldus woordvoerder Sergej ïedvedev. Maar het staatshoofd zag in dat verder uitstel van de operatie de levens van de gegij zelden in gevaar zou brengen, waarop hij het groene licht gaf. „De rebellen moeten vernietigd worden," aldus Jeltsin. De Russische autoriteiten beslo ten tot de aanval nadat de zwaar bewapende opstandelingen gijze laars, gevangengenomen Russi sche soldaten en een Dagestaanse onderhandelingsdelegatie zouden hebben doodgeschoten. De rebel len lieten een derde ultimatum m de gijzelaars vrij te laten en de wapens neer te leggen verstrijken. Als gevolg van de Tsjetsjeense gij zelingsactie in Pjervomajskoje en de reactie van de Russen nam ook de spanning in de afvallige Kau- kasusrepubliek Tsjetsjenië toe. De hoofdstad Grozny is gisteren getroffen door een zware ontplof fing, aldus het Russische persbu reau Itar-Tass. De explosie had plaats in de buurt van een bio scoop, meldde de pro-Russische legering van Tsjetsjenië. Er wa ren geen berichten over schade of slachtoffers. Jeltsin stelde giste ren de Zuidrussische havik Niko- laj Jegorov aan als hoofd van de presidentiële administratie. Je gorov, afkomstig uit Krasnodar, geldt als een aanhanger van de harde lijn in het Tsjetsjeense con flict. Hij krijgt veel macht binnen het Kremlin. Zijn functie wordt nog belangrijker als Jeltsin be sluit zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen van 16 juli. Van onze correspondent Brussel - In België zijn op grote schaal tekeningen verspreid van de vrouw die zondagmorgen ver moedelijk een zuigeling heeft ont voerd uit het Citadel-ziekenhuis in fuik. De politie had gisteren nog Seen spoor van het jongetje Nieo- hs dat de ochtend na zijn geboorte mtzijn wiegje werd gestolen. Op de kraamafdeling komen volgens de directie voortdurend familiele den en kennissen op bezoek. Het personeel kan volgens algemeen jrocteur Alain Devroye onmoge- iedereen controleren. De vrouw, die ervan wordt ver dacht de baby te hebben weggeno men, had geen argwaan gewerkt, ondanks het feit dat ze al geruime ']d met een tas vol babyspullen op je afdeling rondhing. De verdach- e kon volgens de directie goed op- c 'd'etj met de moeder van het l die haar aanbood de nacht op zondag op haar ;en. n stort u uw dertiende ijk daar op. lüe? Bel Postbank Sparen' 9. Op werkdagen bereikbar en op 1.00 uur. <L. Schoolkinderen passeren vlaggen en ballons met daarop de beeltenis van Arafat, de belangrijkste kandidaat bij de Palestijnse ver kiezingen van aanstaande zaterdag. Er zijn zeshonderdvijftig kandidaten voor achtentachtig zetels. foto epa Door Willy Werkman Jeruzalem - Zullen de eerste Palestijnse verkiezingen aanstaande zaterdag echt door kunnen gaan? Zowel de Israëli's als de Palestijnen hebben de schrik in de benen. Want de kans op geweld is groot. Niet alleen van de kant van joodse extremis ten, die vooral in Oost-Jeruzalem de verkie zingen willen verstoren, maar ook van de kant van radicale moslims. Sinds de Pales tijnse 'ingenieur', Yehieh Ayash, door de Is raeli's vermoord werd, heeft de Harnas Israël een 'onmiddellijke wraakactie' beloofd. Israël gaat ervan uit, dat zo'n lugubere boodschap juist vlak voor de Palestijnse verkiezingen kan worden waargemaakt. De Israëlische binnenlandse veiligheids dienst, de Shin Bet, zegt nu over informatie te beschikken, dat er in de komende dagen een massale zelfmoordaanslag kan worden ge pleegd op waarschijnlijk een autobus in Jeru zalem of Tel Aviv. De benodigde explosieven zouden al van de Gazastrook naar de Weste lijke Jordaanoever zijn overgebracht en een zelfmoordvrijwilliger zou klaar staan. Al een paar keer, zo zegt de Shin Bet, kon in de afge lopen dagen een Hamas-aanslag op het laat ste moment worden voorkomen. In Jeruzalem zijn duizenden Israëlische poli tiemannen en veiligheidsagenten in staat van hoogste paraatheid. Niet alleen in West- Jeru zalem, het joodse deel van de stad, waar het meest voor de aangekondigde Hamas-aanslag wordt gevreesd, maar ook in Oost-Jeruzalem. Ook al heeft Israël na de zesdaagse oorlog van 1967 dit stadsgedeelte geannexeerd, de Pales tijnen mogen daar toch in vijf postkantoren hun stem uitbrengen voor de 'president' van de autonome gebieden en voor het toekomsti ge Palestijnse 'parlement'. En juist daar, in Oost-Jeruzalem, kan het verkiezingsfeest tot problemen leiden. De Palestijnse verkiezings kandidaten willen juist in deze dagen Oost- Jeruzalem als de hoofdstad van hun toekom stige staat benadrukken. Tegen de afspraken met de Israeli's in ver- schijnen dus nu op iedere straathoek grote fo to's en verkiezingsleuzen, die dan weer even hard door Israëlische politiemannen van de muren worden getrokken. Een soort kat- en muisspel. Ook Hanan Ashrawi, een van de weinige vrouwelijke kandidaten voor een zetel in het Palestijnse parlement, moest het deze week in de 'strijd om Jeruzalem' ontgelden. Toen zij in haar, met grote plakkaten versierde auto, naar een verkiezingsbijeenkomst in Oost- Jeruzalem wilde rijden, werd zij bij een weg versperring van Israëlische soldaten hard handig tegengehouden. Juist vanwege de Jeruzalem-gevoeligheid hebben niet meer dan 4500 van de ongeveer zeventigduizend Palestijnen in Oost-Jeruza lem, die zich hadden laten registreren, toe stemming gekregen hun stembriefje in draag bare brievenbussen te gooien, die aan het ein de van de verkiezingsdag naar stemlokalen buiten Jeruzalem moeten worden overge bracht. „Alle anderen," zegt Arieh Amiet, de politie- commandant van Jeruzalem, „zullen hun stem buiten Jeruzalem moeten uitbrengen." Hij weet inmiddels dat duizenden joodse ex tremisten van plan zijn om luidruchtig tegen de Palestijnse verkiezingen te protesteren. Er is weliswaar met opzet besloten om de ver kiezingen op zaterdag, de heilige joodse rust dag, te houden, maar de politie vreest, dat vooral de extreem denkende joodse kolonis ten van de Westelijke Jordaanoever er toch op uit zullen trekken om in Oost-Jeruzalem on lusten te provoceren. Er wordt zelfs gevreesd voor de veiligheid van de ongeveer driedui zend internationale waarnemers, onder wie de Amerikaanse ex-president Jimmy Carter, die op een rustig verloop van de verkiezings strijd moeten letten. En wat, als het geweld uitbreekt? De Israëli sche autoriteiten hebben al beloofd 'geen zij den handschoenen' te zullen gebruiken. En niet alleen zij, maar ook Yasser Arafat zelf houdt de adem in. Want als - bijvoorbeeld na een Hamas-aanslag - de Palestijnse gebieden van Israël zullen worden afgesloten, dan zul len juist in Oost-Jeruzalem de verkiezingen niet door kunnen gaan. Met, ook voor hem, al le gevolgep vandien. Van onze redactie buitenland Bonn - De Israëlische presi dent Ezer Weizman en zijn Duitse collega Roman Herzog hebben gisteren tijdens het staatsbezoek van Weizman aan Duitsland benadrukt dat de holocaust nooit vergeten mag worden. Tegelijkertijd is er een rel ontstaan over Weiz- mans oproep aan Duitse jo den onmiddellijk naar Israël te emigreren. In een toespraak tijdens een banket dat Weizman in Bonn werd aangeboden zei Herzog: „Wij weten: wie voor het verle den vlucht, wordt er door inge haald. Wij Duitsers moeten in het belang van de toekomst openstaan voor het verleden. Weizman zei dat Israël al jaren tegen de loochening van de holo caust strijdt en hij prees Herzog omdat de Duitse president land genoten die de jodenvernietiging door de nazi's ontkennen altijd fel veroordeelt. Herzog verzekerde Weizman dat Duitsland het vredesoverleg in het Midden-Oosten ook in de toekomst zal steunen. In de ochtend had Weizman in Berlijn een krans gelegd bij de gedenkplaats Plötzensee en met vertegenwoordigers van het ver zet tegen het nazi-regime ge sproken. Plötzensee was tot 1945 een be ruchte executieplaats van de na zi's. Het bezoek van Weizman aan Duitsland is gisteren overscha duwd door kritiek op zijn oproep aan de Duitse jodenlijk naar Is raël te emigreren. „Het ideologische tijdperk waarin wij niets wilden weten van joodse minderheden buiten Israël, de diaspora, is voorbij. De opmerkingen van Weizman weerspiegelen niet bepaald de officiële lijn van de Israëlische staat," aldus de directeur van het Joodse Wereldcongres, Avi Becker. Koning Lesotho bij ongeluk omgekomen Maseru - Het koningschap van koning Moshoeshoe II van Leso tho, die gisteren door een auto-ongeluk om het leven kwam, werd gekenmerkt door politieke strijd, periodes van ballingschap en zelfs afzetting. Tot de begrafenis is in Lesotho een periode van na tionale rouw afgekondigd. Moshoeshoe n zal waarschijnlijk dit weekeinde ter aarde worden besteld. Verwacht wordt dat Mos hoeshoe II wordt opgevolgd door zijn zoon Letsie III, dezelfde die zijn vader nog maar enkele jaren geleden tegen diens zin aan de kant schoof. Doodstraf dreigt voor Nederlander Manilla - Een 23-jarige Nederlandse student hangt in de Filipij- nen de doodstraf boven het hoofd omdat hij zich schuldig zou heb ben gemaakt aan pedofilie. De Nederlander is op 10 januari samen met een 32-jarige Duitser opgepakt. Het ministerie van Buiten landse Zaken kan de arrestatie nog niet bevestigen.Beiden hebben volgens de politie twee jonge meisjes tussen de 9 en 14 jaar onge veer 225 gulden geboden en ze naar een hotel in Manilla meegeno men. Daar zouden ze 'perverse handelingen' met de kinderen heb ben gepleegd en die daden ook nog eens hebben gefilmd. Duitse gijzelaar op Irian Jaya mag weg Jakarta - Separatisten in de Indonesische provincie Irian Jaya hebben één van hun zeven Europese gijzelaars, de Duitser Frank Momberg, gisteren laten gaan. Momberg mocht onder begeleiding van de Nederlandse bisschop H. Münninghoffdie in de gijzelings affaire als bemiddelaar optreedt, per helikopter mee naar de plaats Wanema. Een Indonesische militaire woordvoerder zei maandagochtend dat Momberg vrij is. Maar volgens de Duitse afdeling van het We reld Natuur Fonds zou Momberg slechts naar Wanema mogen om een persverklaring af te leggen, waarna hij met Münninghoff te rug moet naar zijn ontvoerders, rebellen van de Beweging Vrij Pa pua. De rebellen houden nog zes Europeanen vast, onder wie twee Ne derlanders en vier studenten van de Britse universiteit in Cam bridge. Onder de ontvoerden zijn de Nederlanders Mark van der Wal van het Wereld Natuur Fonds en diens partner Martha Klein. Zwangere Britse gevangene vastgeketend Londen - De Britse regering is beschuldigd van 'mensonterende praktijken' door het Koninklijke College van Vroedvrouwen. Volgens voorzitster Caroline Flint is de omstreden praktijk om zwangere gevangenen vast te ketenen aan ziekenhuisbedden in de uren voorafgaande aan de bevalling niet minder onmenselijk dan wat onlangs naar buiten kwam over Chinese weeshuizen. De ver harde richtlijn van het ministerie van Justitie om alle gevangenen die een ziekenhuis moeten bezoeken permanent vast te ketenen aan een gevangenbewaarder of aan een bed heeft tot politieke op schudding geleid. Vooral reportages in de Britse media hebben de regering onder druk gezet. Mitterrand had in '81 al botkanker Parijs - De Franse oud-president Frangois Mitterrand leed in 1981 al aan botkanker. Dat wordt vandaag in een speciale uitgave van het blad Paris-Match onthuld door de voormalige lijfarts van de president, dokter Claude Gubler. Vorige week werd - vlak na het overlijden van Mitterrand - al ge suggereerd dat hij in 1981, het jaar dat hij aantrad, aan kanker leed. Dat wordt nu bevestigd. In Frankrijk is. meteen fel gerea geerd op de onthulling van Gubler, die in 1994 door president Mit terrand aan de kant werd gezet. De voorzitter van de Medische Tuchtraad, Bernard Glorion, ver wacht dat er stappen zullen worden ondernomen tegen Gubler. „Dit soort dingen zeg je niet, want ze horen bij het medisch ge heim. Ook na de dood van een persoon hou je hierover je mond, ook al ging het om de president." Diens broer Robert Mitterrand had gewild dat er buitenlandse specialisten bij de medische verzorging betrokken zouden raken omdat zijn broer te slecht verzorgd zou worden. De oncoloog Da vid Khayat verklaarde dat Mitterrand, sinds hij als lijfarts een ho- meopaat had genomen, werd verzorgd door 'charlatans'. Belgische politiebaas in opspraak Brussel - Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken stelt een onderzoek in naar het verleden van de Schaarbeekse politie commissaris Johan Demol. Die is in diskrediet gebracht door arti kelen in de krant De Morgen. Het dagblad beschikt over docu menten waaruit blijkt dat Demol lid is geweest van de extreem rechtse organisatie Front de la Jeunesse. Demol boekt in Schaar beek spectaculaire resultaten met zijn keiharde aanpak van de drugcriminaliteit. Dat wekt wrevel bij de rijkswacht die zelf min der succesvol is. Demol zelf ontkent het lidmaatschap, al geeft hij toe contacten te hebben gehad met de extreem-rechtse groepering. Volgens Demol is hij het slachtoffer van een complot. In Schaar beek leven politie en rijkswacht al een tijd op voet van oorlog. Door Peter-Paul van Vugt Jeruzalem - Van de Jordaanse hoofdstad Amman naar Jeru zalem is het hemelsbreed zo'n zestig kilometer. Was er een autosnelweg dan zou die af stand in een half uurtje kun nen worden overbrugd. Dat het zover nog lang niet is, hebben premier Kok en minis ter Van Mierlo gisteren aan den lijve mogen ondervinden. Per helikopter vertrekken ze 's middags uit Amman, waar zij een tweedaags werkbezoek heb ben afgesloten, naar de beroem de Allenby-brug over de Jor- daan. Daar stapt het gezelschap over in Jordaanse auto's, die hen de tot vlak voor de brug brengen. Te voet wordt die overgestoken, waarna de reis in Israëlische au to's wordt voortgezet. Langs checkpoints en roadblocks gaat het dan naar Jericho, een van de plaatsen op de westelijke Jor daanoever waar de Palestijnen het onlangs voor het zeggen kre gen. Dat willen zij weten ook. Het is verboden terrein voor Is raëlische limousines, die dan ook worden ingeruild voor Palestijn se. Een paar kilometer verder, aan het eind van Jericho begint de stoelendans opnieuw. Daar staan al Israëlische auto's klaar om het van de Palestijnen over te nemen tot Jeruzalem, dat na het passeren van weer een aantal roadblocks wordt bereikt. Kok en Van Mierlo krijgen zo in ieder geval direct aan het begin van bezoek de kern van de problemen tussen Israël en de Palestijnen in een notedop gepresenteerd. Premier Kok maakt de aanwezi ge Palestijnse vertegenwoordi gers in Jericho duidelijk dat zijn komst naar Palestijns gebied be doeld is om hen 'een hart onder de riem te steken'. Hij zegt hen toe dat Nederland ook na de vol- tooing van het vredesproces steun zal blijven geven aan de Palestijnen. „Vrede is niet genoeg. Nederland heeft ook een verantwoordelijk heid als het gaat om de opbouw van de Palestijns gebieden, Werk, scholing, verbetering van de infrastructuur zijn terreinen waarop Nederland steun zal blij ven geven", aldus Kok. Daar naast laat hij weten te hopen dat de Palestijnse verkiezingen van komend weekeinde een democra tisch verloop zullen hebben en dat de Palestijnen massaal van hun kiesrecht gebruik zullen ma ken. Voordat Kok en Van Mierlo uit Amman vertrokken, opende mi nister van Mierlo in de Jordaanse hoofdstad gisterochtend overi gens nog de eerste Nederlandse ambassade in dat land. (ADVERTENTIE) Bij de Rabobank spreken wij niet over een zakelijke rekening courant, maar over de Rekening Coulant In naam een verschil van slechts één letter, in flexi biliteit en efficiency een verschil van dag en nacht. Want de Rekening Coulant® moet voor werken, en niet andersom. Op die manier houdt u meer tijd over voor het ondernemen zelf. Iets dat meer dan 400.000 ondernemers al hebben ontdekt. Bel of kom eens langs bij de Rabobank.

de Stem | 1996 | | pagina 5