mg. .ENK' Ontslagen bij Philips bekend DE STEM rting bij Staten als de dood voor nieuw stelsel openbaar vervoer Pastoors luiden noodklok Philip s-pers one el één dag koning Eerste 6BIG"-certificaat in ziekenhuis De Honte NIEUWÜ Staten willen meer geld voor archeologie sprijs 91 personeelsleden zijn afgelopen weekend persoonlijk ingelicht 'Uitbreiding van Delta is een harde noodzaak' Kindermode 720. !UURKOOP- IONSHOW uit plm. 80 topoccasions o kopen op ie betaling- I Locatie-manager J. van der Ster «gisteren redelijk optimistisch e zijn over de kansen van deze [roep, die wegens het overbren- ;en van de handmatige-assem- ilage van SL-lampen naar Polen, in Temeuzen overbodig'is geworden. Het reorganisatie- i bureau Business Creation Euro pe (BOE) tast op het ogenblik de arbeidsmarkt in de Kanaalzone f om de toekomstige ex-werk- I nemers van Philips aan vervan gende arbeid te helpen. Zakkenrollers actief in Hulst Politie rekent trio ÜS-SÏ.-' Man overlijdt aan verwondingen aanrijding I gestel 6" Ver2eke- over 'gepleegde roofbouw' Veerboot enkele uren uit de vaart Wachtlijsten voor tehuizen zijn tijdelijk probleem President-commissaris Hennekeij F.v. Waesberghestr. 50 Tel.: 0114-314096 Zeeland DINSDAG 16 JANUARI 1996 DEEL 1 DON 0115 - 431734 \MERIKAANS OPSYSTEEMÜ ÏIJF BOEKELO B.v .ruilauto of gedeelte daarvan/ .4 en/of 36 mnd. werkgever! I! •or startende ondernemers WW, WAO, WW enz. i/an onze verslaggever Middelburg - Zeeland is als de dood voor het nieuwe stelsel van openbaar vervoer dat de regering per 1 januari 1998 wil invoeren. De Zeeuwse Sta ten zijn nog lang niet overtuigd van het nut en denken dat het openbaar vervoer er in de provincie nog verder op achteruit gaat. Dat viel gisteren te destilleren uit de zitting van een statencommissie in Mid delburg. Gedeputeerde Hennekeij (ver keer) verdedigde daar met een mooi verhaal de voorstellen uit Den Haag. De plannen zijn al vergevorderd, want in het IPO, de lobbyclub van de provin cies, is al een bereidheidsverklaring getekend en GS van Zeeland, die in het IPO zitten, presenteren het dan ook met een positief advies aan de Staten. Maar de huiver is groot, zo bleek. Want er gaat nogal wat veranderen. Het Rijk wil het beheer over het openbaar ver voer overhevelen naar de provincie met als doel dat meer mensen de bus gebrui ken en minder mensen de auto. De provincie moet in die visie de ver gunningen van de vervoerders gaan regelen en de dienstregelingen goed keuren. En elke buslijn moet met een aanbeste ding worden gegund aan een bedrijf. „We zijn weer terug zoals we begonnen met allerlei kleine lijndienstjes," zo vaagde de D66'er De Zeeuw dat plan van tafel. De statenleden Visser (RPF/GPV) en Hageman (ZVP) repten van een ongewenste 'versnippering' in het openbaar vervoer. Financieel draagt de provincie risico's, zo bleek. En al deed Hennekeij de toe zegging dat er geen buslijnen of ander voorzieningen zouden afvallen, hij overtuigde de commissie niet. Statenlid Visser: „Waar het nu om gaat is, geloof je het mooie verhaal van de gedeputeerde of niet. Want als de gede puteerde zegt dat de risico's aanvaard baar zijn, kan ik als eenvoudige ziel dat niet narekenen." Het CDA vroeg zich af of Zeeland hier mee niet 'in een fuik zou lopen', volgens GroenLinks was 'het net om Zeeland allang gesloten'. De ZVP vond het hele nieuwe stelsel 'vaag', de PvdA had dui zend vragen en statenlid Goud van de SGP vroeg waar de 'meerwaarde' voor Zeeland lag. Var onze verslaggever Temeuzen - De 91 arbeidsplaatsen, die bij Philips Ligh- l in Temeuzen komen te vervallen, hebben een gezicht 1 gekregen. De directie van Philips heeft het afgelopen weekend alle betrokkenen persoonlijk op de hoogte gesteld. De mensen behouden tot aan de zomer hun baan in Temeuzen. Genoeg vacatures ïan der Ster vindt dat er ruim voldoende vacatures in de regio zijn, zeker in de categorie van schoolde arbeid waar de meesten van deze mensen het van moeten hebben. „Er zijn vacatures voor ongeschoold werk en assemblage-achtig werk tot net over de grens." Hoeveel nemers er uiteindelijk de gang naar het arbeidsbureau en maken is volgens Van der Ster afhankelijk van de bereidwilligheid van mensen om inde arbeid bij een nieuwe werkgever en op een andere locatie te accepteren. ,Ik hoop dat ze de kansen die ze rijgen oppakken. Het is heel vervelend om dat zo te zeggen, maar het individu heeft een pro bleem omdat zijn werk vervalt. .Die moet dus tussen zijn oren mobiel worden als het gaat om alternatief werk zoeken en dat vervolgens te accepteren. Willen ze meedoen aan de roosterinde- ling bij een andere werkgever en kunnen ze het bedrijf bereiken Dat zijn zo van die vragen." Belemmering Philips-werknemers zijn wat woon-werkverkeer betreft aar dig verwend. „Door Philips is altijd woon-werkverkeer gere geld. Dat is toch een vorm van luxe die niet elke werkgever zich permitteert. En dat betekent voor sommige mensen toch een belemmering," aldus Van der Ster. Philips heeft tot begin maart de tijd om de 91 mensen, die hun baan verliezen, bij een andere werkgever onder te bren gen. Formeel moeten de ontsla gen van deze mensen in maart bij het arbeidsbureau worden aangekaart om in de zomer afscheid van ze te kunnen nemen. Philips zal deze stap ove rigens pas zetten na overleg met de vakbonden. De vakbonden hebben geëist dat Philips aan toonbaar maakt dat het bedrijf tot het uiterste is gegaan om deze mensen aan een nieuwe baan te helpen. Hulst-Bij de politie in Hulst hebben zondagmiddag vier koop toeristen aangifte gedaan van zakkenrollen. vrouw uit Kieldrecht miste ns het winkelen plotseling 1 portemonnee met persoon- ijke papieren en een bedrag van veer 6000 Belgische franks. tijdens de aangifte op het ooütiebureau werd de beurs als - - voorwerp binnenge dacht. Het geld was eruit verd- in van 'kiepentruc' Van onze verslaggever ftrneuzen - Het trio, dat «gelopen weekeinde in Westdorpe is aangehou- ®en, maakte gebruik van de zogenaamde 'kiepen- Iruc' waar de Zeeuws- ™amse politie nog voor schuwde. vorige waar- Aangehouden zijn een man, em vrouw (beiden 25 jaar) en a ^tienjarige jongen uit narleroi die verdacht wor- Mn van een serie van ver- oedelijk tweehonderd jjMaken in de regio. 'no werkte daarbij gelmatig met dezelfde truc. e vrouw belde aan bij men- l ®et de vraag of zij 'kie- toppen, red.) te koop dden. Als dat niet het was, vroeg ze waar de I waren" dan wel te krijgen I war® en verdween. Later Wonin inj de betrokken Prigen dan een inbraak. Graat !ente tiewoner van de «aafjansdijkinwestdorpe chï 6 Zich de waar" «uwmg van de politie toen ouw zich afgelopen zon- m meldde met de nieten Ju8?' aarzelde wenen. Een vrouw uit Wachtebeke deed aangifte van diefstal van haar portemonnee met 1800 franks inhoud, alsmede enkele persoon lijke papieren. Van een dame uit Antwerpen werd de portemonee met ongeveer 3000 franks ont vreemd. Een inwoonster uit Dor drecht tenslotte 'kostte' een dagje Hulst 250 gulden. Van onze verslaggever Hulst - De 65-jarige J. Peters uit Hulst is zondagmiddag om het leven gekomen na een aanrijding met een fietser uit Stekene. De man kwam zodanig ten val dat hij schedelletsel op liep. Hij werd direct overgebracht naar zieken huis De Honte in Temeuzen. Kort na aankomst overleed de man aan zijn verwondingen. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur 's middags. Op dat tijd stip reed een een 49-jarige fietser uit Stekene vanuit de richting Kapellebrug over de Wittebrug- straat. Uit de hem tegemoetko mende richting reed de Hulste naar. Bij het passeren week de fietser uit Stekene onvoldoende naar rechts uit, met een aanrijding als gevolg. Het personeel van Philips in Temeuzen maakt plannen voor de toekomst. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Door Frank Deij Temeuzen - Niet de klant, maar het personeel van'Philips Lighting in Ter- neuzen was gisteren koning. Locatie manager J. van der Ster benutte de tra ditionele 'customers-day' van Philips om zalf te smeren op de wonden die het gevecht voor het behoud van de Terneu- zense vestiging vorig jaar hebben ach tergelaten. De multinational liet gisteren een kwart van het personeel, verdeeld over twintig groe pen, broeden op ideetjes om het klimaat binnen Philips (de geschonden verstand houding tussen leiding en werknemer) en het beeld naar buiten toe te verbeteren. Temeuzen week af van het geijkte patroon, waarbij de pep-talk van president J. Tim mer via satelliet-verbindingen in elk Phi- lips-hoofd wordt geprint, omdat het thema van dit jaar: 'het delen van succes' wel erg ongelukkig uitkwam. De werknemers in Temeuzen zijn amper bekomen van de ingrijpende, maar later bijgestelde bood schap, dat de helft van de 680 banen in Ter- neuzen moest verdwijnen. Het arbeidsver- lies bleef uiteindelijk beperkt tot 91 mensen. Philips heeft met het afvuren van deze 'ongeleide projectielen' vorig jaar in Ter- neuzen kwaad bloed gezet. Er is Philips der halve veel aan gelegen om de schade te her stellen, zo maakte locatie-manager J. van der Ster gisteren duidelijk. „Wij vonden het thema niet zozeer van toepassing op de situ atie in Temeuzen. Wij hebben meer te repa- ren. Wij hebben heel sterk de behoefte om in onze eigen organisatie het positivisme te sti muleren. Maar ook naar buiten toe. Want het beeld van Philips in Temeuzen is niet zo daverend. Dat hebben we zelf voor een deel veroorzaakt. Dat betekent dat we het ook zelf moeten corrigeren. We zien de custo mers-day als nieuwe start." Van der Ster hing het mea-culpa van de multinational gisteren op aan een eigen interpretatie van de klantgerichte Philips- slogan 'let's make things better'. Bedoeld om duidelijk te maken dat Philips de dien- Locatiemanager J. van der Ster van Phi lips Lighting Temeuzen steekt Philips- personeel hart onder de riem. sten en produkten voor de klanten verbe tert. Maar Philips heeft eerst in Temeuzen nog een vuiltje weg te werken. „We hebben het weer goed te maken met deze mensen hier. Want de gebeurtenissen van vorig jaar hebben voor veel verrassing en een schok gezorgd. We hebben te veel tegenover elkaar gestaan. We hebben in 1995 ons kruit ver schoten op dingen die niet per se onze vita liteit versterkten en een aantal verbetermo- gelijheden laten liggen. Er is onzekerheid onstaan. Veel vertrouwen is verloren gegaan. Dat zijn nu niet bepaald de ingre diënten waarmee je de toekomst in kunt gaan. Wij willen de energie die we in onze organisatie hebben en de vechtlust, die vorig jaar goed gebleken is, richten op de toekomst. De enige manier om je toekomst te garanderen is ervoor te zorgen dat je de diensten aan de klant verbetert. De klant bepaalt ons bestaansrecht, niemand anders." Volgens Van der Ster wacht de resterende 550 mensen in Temeuzen een nieuwe rol die enige omschakeling vergt. „In feite is de uit daging voor ons voor volgend jaar, maar ook voor de jaren daarop, om er mede voor te zorgen dat de industriële infrastructuur wereldwijd wordt opgebouwd." De tijd dat alle spaarlampen uit Temeuzen kwamen is volgens hem voorgoed voorbij. Philips wijkt voor de produktie van spaarlampen steeds meer uit naar lage loonlanden als Polen en het Verre Oosteiï. De kennis en de vaardig heden van die buitenlandse vestigingen lig gen echter nog lang niet op het niveau van Nederland. Temeuzen kan zich verdienste lijk maken en daarmee wellicht ook de toe komst veilig stellen, als kenniscentrum en ondersteuningsfunctie voor het opzetten en begeleiden van produktie in het buitenland. „Dat betekent dat onze mensen moeten leren het leuk te vinden om ondersteuning aan het buitenland te geven. Mensen uit het buitenland komen hier naartoe om het vak te leren. Er kunnen ook mensen vanuit Ter- neuzen naar die landen gaan om ondersteu ning te geven. Dan vraag je nogal wat. Het klinkt zeer bedreigend. Het is kennis wegle- ren. Maar dat hoeft niet noodzakelijkerwijs het eind van deze organisatie te zijn. We moeten er hier aan meehelpen dat er uitein delijk meer spaarlampen uit fabrieken in het buitenland komen dan uit Temeuzen, maar dat in Temeuzen een kenniscentrum en ondersteuningsfunctie blijft. Zolang je maar een innovatief produkt in een groei markt hebt, en dat is het geval, zit daar nog al wat toekomst aan.' En daar ging het ten slotte allemaal om in 1995." Uit de waaier van ideeën, die het Philips- personeel aan het eind van de dag open vouwde, bleek tenslotte slechts een handvol uitvoerbaar waaronder de uitbreiding van het aantal vierkante meter voor de afdeling ontwikkeling. Allicht, het personeelsblad van Philips, wordt nieuw leven ingeblazen. En nog voor de zomer houdt Philips Temeu zen open dag. Van onze verslaggever Temeuzen - Ziekenhuis De Honte heeft een landelijke primeur gescoord met het bin nenhalen van het eerste zoge naamde BIG-certicaat. Deze waarborg voor zorg werd gisteren door minister E. Borst van Volksgezondheid uitgereikt aan verpleegkundi ge Karin Vroegindeweij. Het certificaat en de daaraan gekoppelde landelijke registratie vloeien voort uit de wet BIG, wat staat voor Beroepen in de Indivi duele Gezondheidszorg. De wet treedt eind 1997 in werking. Het gaat hier om een kaderwet, die bedoeld is om de bevoegdhe den en verantwoordelijkheden van de 200.000 verpleegkundigen in ons land bij wet vast te leggen. Tegelijkertijd wordt door het landelijke registratiesysteem de titel van beroepsbeoefenaren beschermd. Tot nu toe was en is het zo dat verpleegkundigen (in samen spraak met de artsen) handelin gen verrichten die op papier alleen aan de medici zijn voorbe houden. Denk bijvoorbeeld aan het geven van injecties en het inbrengen van catheters. De eindverantwoordelijkheid berustte bij de arts die de opdracht gegeven had. De wet Big behelst een grotere verant woordelijkheid voor de verpleeg kundigen. De handelingen, die veel van hen toch al verrichten, mogen ze straks ook officieel vol gens de wet uitvoeren. Dat schept duidelijkheid voor alle betrokke nen. Bovendien geldt dat gegeven als een juridisch handvat. Het Tuchtrecht, dat voorheen alleen op de medici van toepassing was, zal dan ook voor de verpleegkum digen gaan gelden. Van onze verslaggever Oostburg - Stel nu een nieuwe priester en twee pastoraal werkers aan in West-Zeeuws-Vlaanderen. De roofbouw, die op de huidige pastores wordt gepleegd door het vele werk dat zij gedrieën moeten verzetten, is niet bevorderlijk voor de arbeidsvreugde en het welzijn van de pastores. Met die noodkreet richten H. de Vrieze, N. van Waterschoot en R. Schouteten zich tot het bisdom Breda. Deze drie pastores zien de toe- komst van de roomskatholieke parochies in West-Zeeuws- Vlaanderen met zeer grote zorg tegemoet. Pastor Buysse gaat met emeritaat, pastor De Vrie ze is nog maar negentien klo kuren beschikbaar voor de regio en pastor Janssen is met zijn 73 jaar op een leeftijd dat hij onmogelijk naast de eind verantwoordelijkheid voor de parochies ook nog andere taken kan vervullen. En ook de pastors Van Waterschoot en Schouteten komen om in het geestelijk werk. Er gaan grote gaten vallen op het terrein van het zieleheil in West-Zeeuws-Vlaanderen, zo luidt het onheilspellende geluid dat de drie pastors laten horen in de richting van het dekenaat Zeeland en de perso neelsdienst van het bisdom. „Doop, eerste communie- en vormselcatechese, kinder- en jongerenpastoraat zijn niet ingevuld. Dit is niet goed en zal frustraties oproepen met alle kwalijke gevolgen vandien. Maar het is ook de dood in de pot voor onze regio. Gelet op de wat grillige geografische ver spreiding van onze parochies, moeten pastores nu van hot naar her rennen. En ook dat is niet goed Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten vinden dat Gedeputeerde Staten te voorzichtig zijn met geld voor de Zeeuwse archeolo gie. Er kan nog gerust extra geld bij. Dat gaat ook gebeuren. Dat bleek gisteren tijdens de zit ting van een statencommissie in Middelburg waar een voorstel van GS aan de Staten werd voorbesproken. Gedeputeerde De Kok (Zeeuwse historie) wil het kwakkelende archeologiebe- leid nieuw leven inblazen. Zijn eerste voorstel behelst het verle nen van 80.000 gulden subsidie met terugwerkende kracht. „Blij dat er eindelijk iets gebeurt," vond het statenlid Roose (GPV/RPF), „want nu is het een bedroevende situatie." „Als we dit belangrijk vinden kunnen we ook meer doen," stel de statenlid Sturm (PvdA). „Het is een voorzichtig voorstel, ja," zei statenlid Van Kollem van GroenLinks. En ook de statenle den Wiersma (Delta Anders), Van Heukelom (SGP), Van Gees- bergen (WD) en Sandee (CDA) vonden dat, zodat een statenbre- de opinie voor extra geld ont stond. Gedeputeerde De Kok was er niet rouwig om. Hij heeft nog een hele reeks voorstellen achter de hand, die samen meer dan een half miljoen gulden kosten. Daartoe hoort onder meer de verbetering van huisvesting v.an het depot voor bodemvondsten. Wat De Kok voor ogen staat, zo zei hij, is tijdens de voorjaars conferentie dit jaar over de nieu we begroting, zoveel geld uit trekken dat er 'een minimale basis voor de archeologie in Zee- Van onze verslaggever Perkpolder - De veerboot Prins Willem Alexander is gisteroch tend tussen tien en twaalf uur uur door een technische storing uit de vaart geweest. Het manke ment aan de boot leverde volgens de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD) geen vertraging op de veerpleinen van Perkpolder en Kruiningen op. Volgens een woordvoerder van de PSD moest een onderdeel van het regelsysteem van het schroeftoe- rental vervangen worden. land ontstaat'. Daar bovenop kan dan een overeenkomst met het Rijk gesloten worden voor nog meer voorzieningen en mid delen, en ook inkomsten uit de toeristische sector zijn denk baar, zo meende de gedeputeer de. Het Hulster statenlid Van Gees- bergen merkte nog wel op 'ver baasd' te zijn dat na de pijnlijke kortingen in de cultuursector voor dit doel wel geld is gevon den. „Archeologie is het belangrijkste dossier in de cultuurportefeuil le," antwoordde gedeputeerde De Kok. Van onze verslaggever Middelburg - De wachtlijsten voor plaatsing in ouderente- huizen, die her en der ont staan in Zeeland, zijn een tij delijk probleem. Dat deelde gedeputeerde De Kok gisteren mee toen hij in Middelburg door een statencommissie onder politiek vuur werd genomen. De Zeeuwse Staten hebben de wachtlijsten, waarover ze nu ach en wee roepen, aan zichzelf te danken. Het is een regelrecht gevolg van de sluiting van zes bejaardentehuizen waardoor er te weinig plaatsen ontstonden. Daarbij komt dat de bouw van de vervangende woonzorgcentra is vertraagd. „Het is een enorm probleem, kunnen we de opnamestop niet terugschroeven," vroeg het PvdA-statenlid De Paauw. „Het is niet acceptabel," vond ook het statenlid Van Kollem (Groen Links). „Je zult maar hulp behoe ven en het niet kunnen krijgen," voegde het WD-statenlid Koster eraan toe. De Kok antwoordde dat veel pro blemen uit de wereld zijn als de bouw van het nieuwe gasthuis klaar is. Daarbij komt dat de dagverzorging wordt uitgebreid. Van onze verslaggever Zoutelande - De uitbreiding van het Zeeuwse nutsbedrijf Del ta met meer zakelijke activiteiten zoals laatst de deelname in Verbrugge in Temeuzen, is geen zucht naar meer winst, maar een harde noodzaak. Doet Delta dat niet, dan onstaat een zwak en afgeslankt energiebedrijf in de toekomst. Het BIG-certificaat zal in de toe komst grote gevolgen hebben voor het verpleegkundig perso neel. Zo zal het bezit van het cer tificaat onderdeel uit gaan maken van sollicitatieprocedu res. Immers, iemand zonder het vereiste papiertje wordt volgens de wet onbekwaam geacht. En wie onbekwaam is, is onbevoegd. VERVOLG OP ZEELAND - C3 De Honte is trots op landelijke primeur Dat zei president-commissaris Hennekeij van Delta gisteren tij dens een WD-bijeenkomst in Zoutelande. Hennekeij haakte in op de kritiek die dezer dagen in de provincie te horen is, dat Del ta zich bij zijn leest moet houden: het leveren van drinkwater, gas en stroom aan de Zeeuwse bevol king, en verder niet. Hennekeij: „Als we pas op de plaats maken betekent dit dat straks de tarieven voor de consu ment sterk omhoog moeten. Want er komt een moment dat Delta zijn kabels en leidingen beschik baar moet stellen om bijvoor beeld een Duits energiebedrijf in staat te stellen stroom te leveren aan een bedrijf hier in de regio. Is Delta niet voorbereid op interna tionale concurrentie, dan komen marges en omzet onder druk te staan, dan valt er werkgelegen heid weg, evenals de kennis en kunde die is opgebouwd. Dat is niet in het belang van u als afne mer, van de werkgelegenheid in Zeeland en van de aandeelhou ders."

de Stem | 1996 | | pagina 11