'Let op steun ruilverkaveling' DE STEM Geld voor noodopgravingen Zeeuwse archeologen nodig jasjes Eddy Wally terug Schoonmaakactie in Zwarte Polder imentaar A5 J de eerste reacties aan- zou mogen attaqueren 1 fcageren duidelijk maakt I F zaken, maar uitsluitend! Landbouworganisaties bang voor afbrokkelen draagvlak bij boeren ISkFFF™8 Tuinbouwstudieclub vraagt en krijgt subsidie provincie Russen zonder visa bij Westdorpe aangehouden Ruilbeurs in Middelburg 6Bouw biedt te weinig plaatsen voor leerlingen' A4 ind KORT Man ontvoerd en mishandeld Koffieshop Terneuzen °Pgerold Niemand vraagt geld terug van bandje Bende inbrekers aangehouden UARI 1996 onverhoopt: aei waardevols verloren? Laat dat dan oven weten via een ..Kleint/e in De Stem h«bt dan een goede kans dal de eert.jke u vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes'- ubriek Gevonden-Verloren naspeurt Zeeland MAANDAG 15 JANUARI 1996 Ichillende werelden |J ■regeren, in de ander tant succes. Toch heb I I applaus. Vandaar dat r gedragen alsgoedko.!1 Iici6dl6 schoonzoon j journalist vraagt hem hl weet de liberale bui- bp slaat, een antwoord groot en aandachttrek- peid die bewijst dat dei Thouden heeft. Irs. Haantje de voorste Mierlois dat nu, na zijn] fenoot, in het verkeerde Ihtig en te licht geraakt 1 hoort niet thuis in Den koek aan het Palestijnse k de VVD-woordvoerder van Buitenlandse Zaken e beleidslijn heeft geko- Teeld heeft hetzelfde ge- raliteit in de Israëlische- ipese collegae gedragen proken beleid exact het- S lest, maar hij noemt het I _(.een onbewaakt moment ■sproken. Het Israël-senti- 1 rlandse publieke opinie, ^s zijn kans schoon daar- i de schijnwerpers te ko- irlandse ministers teveel I lidsland nog in gedachten ■«diametraal tegenoverge- j Ie pas lopen met de overi-l Consequentie bewees hij,] |it. Voor hem is de politiek I een spannend tv-spel om unst te komen. Daardoor! (erieuze soap en als minis-j naakt, heeft hij het t srkiezingen Ie Sampaio is volgens de Isteren gekozen tot presi- Tegenstander, oud-premier toe. Sampaio wordt de lialist,. Itembureaus kan Sampaio Inen; Cavaco Silva op 41 a luwe overwinning voor de pnieuw de regeringsmacht f voor het eerst een presi- aan de macht geholpen. Mostar ■kanen hebben afgelopen fterking van de Bosnische f moslims en met name de e zetten voor de hereniging [zuiden van Bosnië, paken beschuldigde Bosni- i de federatie met de mos- Irmalige Joegoslavië riep de pns de Kroaten op de fede- gesprek met de Kroatische nton de samenwerking tus- Ide vrede in Bosnië'. Clinton It noorden van Bosnië, waar leten toezien op uitvoering ■de Bosnische Kroaten, heb- Imlitairen van frontlijnen in Iggetrokken. Daarmee lopen loepenterugtrekking en het I Bosnische vredesverdrag is llaats in de Britse sector van TNavo-bevelhebbers toonden de Bosnische partijen. Drie rt^\TTTnw/^ rtono Q Izt tfl6H .;|eed. riei ïncxuem. r--- Pregeringsmilitairen en Bos- laj.Alle drie militairen, ver- Indingen op. Van onze correspondent Van onze verslaggever Middelburg - Er moet komend jaar veel meer provinciaal geld vrijkomen voor archeologische noodopgravin gen want op dit moment is het bud get 'te klein. Zo kunnen waardevolle bodemvondsten verloren gaan, indien er op een locatie bijvoorbeeld een gebouw wordt neergezet. Die aanbeveling aan de Zeeuwse Staten doet een archeologische werkgroep onder voorzitterschap van gedeputeerde De Kok (monumenten). Het voorstel is het budget van 15 mille komend jaar te verdubbelen en daar dan de komende twee jaar nog eens 30 mille bovenop te doen. Noodopgravingen zijn soms nood zakelijk als in een bouwput archeologi sche bodemvondsten worden gedaan. Meestal is er dan weinig tijd de boel te bergen en goed te onderzoeken, want de aannemer moet verder. In zo'n geval wordt een noodopgraving gedaan. De opgravingsbevoegdheid ligt momen teel nog bij de rijksoverheid. In het kader van decentralisatie van taken krijgt de provincie waarschijnlijk die bevoegd heid en is de provincie de aangewezen overheid om de budgetten te betalen. De aanbeveling van de werkgroep wordt opgenomen in een reeks van aanbevelin gen die gedaan zijn omdat gedeputeerde De Kok, zoals gemeld, een heel nieuw archeologiebeleid in Zeeland op poten wil zetten. De bedoeling is het Zeeuwse archeologische erfgoed te behouden en in kaart te brengen, want nog lang niet elk terrein is onderzocht. Een andere aanbeveling is om alle bodemvondsten die her en der in Zeeuw se musea liggen te inventariseren, zodat een beeld ontstaat wat er in totaal aan historische bodemschatten is. Het Zeeuwse 'bodemarchief' zal na 1999 mogelijk beter beschermd worden als het zogeheten Verdrag van Malta van kracht wordt. Dat verdrag bepaalt onder meer dat de verstoorder de kosten van archeo logisch onderzoek dient te betalen. Dat kan de provincie geld schelen, maar de provincie kan zelf ook 'verstoorder' wor den bij bijvoorbeeld de aanleg van infrastructurele werken. Van onze verslaggever Biervliet - Bij ruilverkavelingsplannen in Zeeuws-Vlaan- deren moet veel meer rekening worden gehouden met de belangen van de landbouw. Dit om te voorkomen dat het draagvlak voor ruilverkavelingsplannen in de huidige I vorm steeds meer afbrokkelt. Deze conclusie werd duidelijk tijdens een studie-middag in Biervliet voor de agrarische leden in landinrichtingscommis sies in Zeeuws-Vlaanderen. Deze bijeenkomst werd door de drie landbouworganisaties gehouden in verband met het afstemmen van de ruilverkave ling Biervliet en een nipte aan name van de ruilverkaveling Axel. Voor de landbouworganisaties was dit een signaal dat het draagvlak aan het afbrokkelen is. „Biervliet werd afgestemd en Axel was kantje boord. En dat gééft toch geen bevrediging," aldus secretaris B. Feijtel van de landbouworganisatie ZMO Zee land. Om het tij te keren, vooral met het oog op de zes ruilverkave lingsplannen in Zeeuws-Vlaan deren waarover nog moet wor- i gestemd, is het volgens Feijtel belangrijk dat de boer duidelijk voordelen moet hebben van een ruilverkaveling. Feijtel noemt die voordelen de smeero lie voor de betrokken landbou wer. „Zoals bijvoorbeeld het doortrekken van een sloot. Als dat niet in het ruilverkavelings plan zit, vraagt die boer zich af of het voor hemzelf zinvol is positief voor een ruilverkaveling te stemmen. Het individueel voordeel is voor de boer essen tieel. Natuurlijk wordt ook gekeken naar andere belangen maar de boer is en blijft in eerste instantie een ondernemer. De boer maakt als individu een afweging. Is er bij een ruilverka veling rendement voor mijn bedrijf en zijn er uitbreidings mogelijkheden. Met andere woorden: zijn er voor mij land bouwkundige of economische voordelen. Dat zijn toch de belangrijkste afwegingen die een individuele boer bij een stem ming maakt." Volgens Feijtel is het mogelijk nog voldoende draagvlak vanuit de landbouw te krijgen voor de zes ruilverkavelingsplannen in Zeeuws-Vlaanderen. „Maar dan moet wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. Voor al de communicatie moet wor den verbeterd om die voordelen voor de individuele landbouwer beter naar voren te brengen. Ook I moeten de plannen niet meer zo ng duren. De uitvoering van een ruilverkaveling duurt momenteel toch al gauw zo'n i meter hoog vijftien jaar en dan weet de boer niet meer waar hij aan toe is. In die periode kan immers door overheidsregels veel veranderen en dan weet de boer niet meer waarvoor hij heeft gestemd. Dus die periode moet veel korter worden. Daarnaast is het volgens Feijtel nodig dat ook andere belangheb benden bij ruilverkavelings plannen hun voordelen veel beter uit de doeken doen. Zoals bijvoorbeeld het waterschap. In het geval van de afgestemde ruilverkaveling Biervliet was het waterschap Het Vrije van Sluis in Oostburg belanghebbende. Omdat de ruilverkaveling Bier vliet is afgestemd moet het waterschap een miljoen gulden meer in de exploitatie van het gebied opnemen. En dat was reden voor enkele hoofdingelan den zich af te vragen of er wel licht anders was gestemd als die cijfers van tevoren bekend waren geweest. „Het waterschap had die voor delen beter moeten presenteren. Daarom moe ten we in de toe komst proberen optimaler te communiceren om beter reke ning te houden met eikaars belangen. En dan vooral die van de landbouw." Tijdens de studie-bijeenkomst waren vrijwel alle agrarische vertegenwoordigers in de land inrichtingscommissies vertegen woordigd. „Dat geeft toch aan dat de problematiek leeft onder de vertegenwoordigers," aldus Feijtel. Goes (anp) - Een twintigjarige man uit Goes is zaterdag door twee mannen ontvoerd, mishan deld, bedreigd met een vuurwa pen en beroofd van zijn boven kleding. De politie hield zater dagavond laat twee Vlissingers van 20 en 21 jaar als verdachten aan. Eén van hen heeft in de loop van zondag een bekentenis afgelegd. De politie heeft de indruk dat het een wraakactie betrof. De man uit Goes zou één van de verdach ten nog geld schuldig zijn. Het slachtoffer werd op de Markt in Goes vastgepakt en in een auto geduwd. De rit voerde langs diverse dorpen. Op een industrieterrein werd hij uit de auto gesleurd, geschopt, geslagen en met een vuurwapen bedreigd. Ontdaan van zijn bovenkleding en met schaafwon den in zijn gezicht en pijnlijke plekken over heel zijn lichaam is de Goesenaar op het industrieter rein achtergelaten. Hij wist de aandacht van een taxichauffeur te trekken, die hem thuisbracht. «Jeugdleden van 't Duumpje en de Rangers makende Zwarte Polder schoon. FOTO'S CAMILE SCHEL5TRAETE Van onze correspondent Nieuwvliet - Een grote schoonmaakactie in het natuurgebied De Zwarte Pol der bij Nieuwvliet leverde veertien zakken huisvuil op. Tevens werd geconstateerd dat veel vogels sterven door de plastic korrels die hier een paar jaar geleden aanspoel den. Dit 'zwerfvuil' is helaas moeilijk te verwijderen. Tot deze bevindingen kwa men de jeugdleden van de riatuurbeschermingsvereni- gingen 't Duumpje en de Rangers. In totaal waren 15 kinderen actief bij deze schoonmaakactie, inclusief enkele leerlingen van De Schelphoek. Onder leiding van Petrus van 't Westeinde en Ward de Brabandere trokken de kinderen het mooie schor en sluftergebied binnen. Daar wer den ze op de plastic korrels geattendeerd en de gevolgen voor de vogels. „De vogels pik ken de korrels op en krijgen dan een voldaan gevoel omdat ze niet verteren. Het gevolg is, dat ze niet meer eten en sterven van verhongering," legt Lilian de Wever-Smit de situatie uit. Zij is al meer dan vier jaar de Mentor van de Rangers, de jeugdafdeling van het Wereld- natuurfonds. „We kunnen dit vuil niet met de handen opra pen. Er ligt nog veel van die troep." Opmerkelijkste vondst was een wc-bril die voor grote De plastic korrels die voor vogels dodelijk zijn. hilariteit zorgde. Ook veel speel goed en aanstekers werden gevonden. Dit is al de tweede gezamenlijke activiteit van de beide natuur- verenigingen. De Wever is hier wel blij mee, want ze zat zelf een beetje op een dood punt. „Je moest alles zelf organiseren en dat op het laatst voor een hand jevol kinderen. In het najaar zijn we eens rond de tafel gaan zitten met 't Duumpje. Die had wel een jeugdafdeling, maar dat leidde een sluimerend bestaan." Zij vertelt dat de Rangers in heel Zeeuws Vlaanderen in totaal 325 leden telt in de leeftijd van 8 tot 16 jaar. Daarvan deden meestal maar een tiental kinde ren mee met activiteiten. „Nu overlopen de activiteiten van de verenigingen elkaar en doen we leuke dingen. We hebben onder andere al een dierenarts bezocht, het Land van Saeftinge bekeken. Binnenkort gaan we knotwilgen snoeien en nestkast jes maken." Bij al deze dingen roemt zij de inzet en kennis van eerder genoemde heren, Van 't West einde en De Brabandere. „Het is nu veel leuker geworden. De kinderen zitten niet altijd op een excursie te wachten. Zeker niet acht keer per jaar. Het is voor mij nu ook leuk geworden en prettig om te doen. Je leert nog steeds bij." De twee jeugdnatuurverenigin gen krijgen hulp van het Insti tuut voor Natuurbescherming- seducatie. Er staan nóg activi teiten gepland tot eind april. Van onze verslaggever i Jet®euzen De binnenstadsur- I 'öllance van de politie in Ter- a agenten moesten op dat adres m om een nog openstaande boe- e innen. Ze werden toen met fied! g in bedrilf zijnde kof- oeshop geconfronteerd. I met de oökier van jus- lovem* tot een huiszoeking kil„ ?a^n'Dit leverde ruim drie butm°k °P nismede attri- bestemd voor de verkoop onrtTa6 sb:roomstokken die vallen N jWet WaPens en Munitie. ftn„ °e r™ werden in beslag tevens*b g6n de uitbater> »ed nbewoner van het pand, Na Jd^-verbaal opgemaakt. "OS rm r 611 betalin§ van de heenoo J nde boete is hij Senom2 en' De in beslag SjjT g°ederen worden ver- Van onze verslaggever Terneuzen - De Tuinbouwstu- dieclub Zuidwest-Nederland vraagt aan de provincie Zee land een subsidie van 32.000 gulden voor het project 'ver betering ondernemerschap door deel te nemen aan stu dieclubactiviteiten'. Deze stu dieclub vindt het project mede nodig omdat het tot nu toe nog niet is gelukt alle telers bij het studiewerk te betrek ken. De tuinbouwstudieclub telt in Zuid-Holland en Zeeland zeven honderd leden. In Zeeland zijn vier afdelingen waaronder de vollegrondgroente in Zeeuws- Vlaanderen. De doelstelling van het project is zoveel mogelijk ondernemers in Zeeland bij het studieclubwérk te betrekken. Er wordt met name geïnvesteerd in kennisuitwisse ling die goed aansluit op de spe cifieke doelgroepen. Dat zijn de bestaande tuinbouwbedrijven in Zeeland die nog niet deelnemen in het studieclubwerk en akker bouwers die geheel of gedeelte lijk overschakelen naar de tuin bouw. Specifiek gaat het om twee groepen van ondernemers: de telers van vollegrondsgroente en de telers van buitenbloemen. Volgens de studieclub blijft ken nisuitwisseling belangrijk voor de verbetering van de bedrijfsre sultaten. Door het uitwisselen van gegevens en ervaring, onder andere in het kader van milieu bewust werken, kunnen telers van elkaar leren. Omdat de stu dieclub er nog niet in is geslaagd alle telers bij deze studie te betrekken blijft het studieclub werk vrij duur' waardoor weinig mensen aan de studie deelnemen. Door de doelgroep en het aantal deelnemers te vergroten kan met dezelfde kosten een veel grotere groep worden bereikt. Door een financiële ondersteuning van de provincie kunnen de kosten met name in de beginperiode volgens de club op een aanvaardbaar niveau worden gehouden. De club weet uit ervaring dat de telers bereid zijn een hogere bij drage te betalen zodra ze de meerwaarde van het studieclub werk hebben ontdekt. Verder speelt mee dat de Tuinbouwstu dieclub voor de periode 1993- 1995 een subsidie heeft gekregen van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij in het kader van de herstructure ring akkerbouw. Mede hierdoor is het aantal leden toegenomen. Door nu doelgroepgerichte acti viteiten te houden kan deze trend worden vastgehouden. De looptijd van het project is twee jaar. Daarna moeten de kos ten totaal door de deelnemers worden opgebracht. De totale kosten bedragen tachtigduizend gulden. Het bedrijfsleven betaalt hiervan 48.000 gulden. Gedeputeerde Staten stellen voor de gevraagde bijdrage te verle nen. In de nota De Zeeuwse Landbouw is een verbetering van kennis en voorzieningen ten Van onze correspondent Ertvelde - Eddy Wally, de koning van de Belgische smart lap, heeft zijn rode en zwarte jasjes terug. Attributen waar aan hij bijzonder hechtte omdat hij ze droeg tijdens zijn optredens in China en de Verenigde Staten. Vorige week werden deze kle- Kurt de Loor uit Velzeke ze dingstukken tijdens een optre den in het Belgische Velzeke ontvreemd en de zanger zocht de publiciteit op om ze terug te krijgen. Zijn 'bede' werd ver hoord want afgelopen zaterdag bezorgde verzekeringsagent terug in Paris Las Vegas, het huistheater van Wally in Ert velde. De jasjes waren in een plastic zak bij de Loor op de stoep gedeponeerd door een dief die dus wroeging heeft gekregen. Bij poging grens over te steken Van onze verslaggever Terneuzen - Drie Russen zijn vrijdagavond op de Tractaatweg bij Westdorpe aangehouden door een patrouille van de konink lijke marechaussee Terneuzen omdat ze illegaal probeerden de grens over te steken. Ze waren namelijk niet in het bezit van de vereiste visa. De drie Russen zaten samen met twee Israëliërs en een Pool in een Belgisch personenbusje. De Rus sen bleken na onderzoek afkom stig te zijn. van het Russische zeeschip Amur 2511. Het schip had een ligplaats in de Terneu- zense Zevenaarhaven. De Russen verklaarden voor familiebezoek naar Antwerpen te willen reizen en dachten dat dit mogelijk was in de Benelux Van onze verslaggever Goes - Niemand van de onge veer 155 aanwezigen bij het -concert van de Nederlandse band Daryll-Ann, zaterdag avond in 't Beest in Goes, heeft zijn entreegeld terugge vraagd. De band had aange kondigd dat de bezoekers hun geld terug zouden krijgen als ze het concert tegen vonden vallen. Maar een woordvoerder van 't Beest verklaarde gisteren dat niemand van deze actie gebruik heeft gemaakt. „We hebben geen enkele reactie gehad. Daaruit kun je dus concluderen dat het concert erg goed is geweest. Dat was het ook." Hij had de band overigens nog wel even op de actie aangespro ken. „Ze vertelden dat de geld- terug-actie niet echt serieus was bedoeld. Maar dat was voor ons toch aanleiding daar melding van temaken." Daryll-Ann gooit vooral in Enge land en in de Verenigde Staten hoge ogen met haar laatste cd. „Maar in Nederland wil het nog niet erg vlotten. Het aantal bezoekers van 155 is een gemid delde voor 't Beest." zonder visa. Door de patrouille werd uitleg gegeven over de mogelijkheid om vrij te passa gieren als bemanningslid van een zeeschip in de gemeente waar het schip ligt of de aan grenzende gemeente. Omdat de Russen niet voldeden aan de vereiste bescheiden bij het oversteken van de grens werd hen aangezegd terug te keren aan boord van hun schip en niet door te reizen naar Ant werpen. De betrokkenen stem den hiermee in maar dachten de marechaussee te slim af te zijn door via Zuiddorpe (overgang Roode Sluis) alsnog België in te reizen. Helaas werden ze gevolgd door een patrouille van de Koninklij ke Marechaussee. En dat kwam hen duur te staan. Er werd proces-verbaal opge maakt en een schikkingsvoorstel van in totaal 750 gulden werd geïnd. Van onze verslaggever Westdorpe - De politie heeft gisteren vier mensen opgepakt bij een woninginbraak in de buurt van de Graafjansdijk in Westdor pe. De bende van vier, twee man nen en twee vrouwen, wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor meerdere inbraken in Zeeuws-Vlaanderen. De verdachten werden na de aan houding gefouilleerd en zijn in verzekerde bewaring gesteld. Een woordvoerder van de politie kon gisteravond niet meer vertellen dan dat ze van meedere inbraken worden verdacht. „We zijn nog druk bezig met de verhoren. Ze hebben nog niets bekend en blij ven in ieder geval een nachtje sla pen of langer als dat nodig is. Wellicht dat we maandag of dins dag meer weten." Van onze verslaggever Middelburg - De Commissie Ruildag 1996 houdt zaterdag 20 januari een grote beurs van onder meer postzegels, mun ten, modeltreinen, miniatuurauto's, ansichtkaarten en bankbiljetten. De beurs gaat uit van de Filatelistenvereniging De Zeeuw se Delta. De beurs wordt gehouden in het ontmoetingscen trum Dauwendaele, gelegen in het gelijknamige winkelcen trum aan de Vrijlandstraat in Middelburg. De ruilbeurs is gratis toegankelijk en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Terwijl er de komende jaren landelijk een tekort van zeker 20.000 bouwvakkers dreigt te ontstaan, kampt de sector met een teruglopend aantal leerlingenbouwplaatsen. behoeve van onder andere markt gerichte produktie opgenomen. Daarnaast is volgens GS de volle grondsgroente naast akkerbouw en fruitteelt een belangrijke agrarische tak. Bovendien is vol gens GS hier meer dan in de andere sectoren nog enige groei te verwachten en kunnen met name akkerbouwers daarin bij dragen. Ook heeft de provincie voor de akkerbouwers een soortgelijk project ondersteund met een bij drage van twaalfduizend gulden. GS stellen daarom de leden van de statencommissies economie en algemeen bestuur voor de gevraagde bijdrage van 32.000 gulden te verlenen uit het Sociaal Economisch Ontwikkelingsfonds (SEOF). Die verzuchting slaakte voorzit ter G. Quirijnen van het Neder lands Verbond van Ondernemers in het Bouwbedrijf (NVOB), afdeling Brabant-West, op een nieuwjaarsreceptie in Bergen op Zoom. De sector moet er volgens hem alles aan doen om die druk op de arbeidsmarkt weg te nemen. Qui rijnen wil het aantal 'leermees ters' in de bouw aanzienlijk uit breiden. En aan het afnemend aantal leerlingenplaatsen moet een eind komen. Volgens de NVOB-voorman vergt dat een actieve benadering van zowel bouwbedrijven als opdrachtge vers. Uitgangspunt is dat een kwart van het leerlingenbestand op een bouwplaats terecht dient te komen. Quirijnen ziet ook in het bieden van betere loopbaanper spectieven in de bouw een moge lijkheid om het vak aantrekkelij ker te maken voor schoolverla ters. Optimistisch Hij was tamelijk optimistisch over de economische groei dit jaar, waarvan ook de bouw kan profiteren middels 'een lichte toename van de bouwproduktie'. Wel tekende Quirijnen daar bij aan dat decentralisatie, en het daarmee verleggen van geldstro men, door de landelijke overheid niet altijd goed uitpakt. Woningcorporaties hebben bij voorbeeld een grotere financiële zelfstandigheid gekregen en krij gen alleen nog subsidies voor speciale projecten. „Hierdoor voeren de corporaties soms een terughoudend investe ringsbeleid, met als gevolg een verminderde bouwactiviteit," aldus Quirijnen.

de Stem | 1996 | | pagina 5