FDP ruziet met partners CDU en CSU Syrië omhelst Kok en Van Mierlo Let Buckingham Palace kraakt biografie koningin Elizabeth De rozen zijn in Jarnac niet aan te slepen Geld voo] Sterrenslag Mitterrand als president 6de beste' Landbouwon DE STEM BUITENLAND Yrijwel geen dieren meer op Yogeltj esmarkt DE STEM COMMENTAA Koffieshop Terneuzen opgerold MAANDAG 15 JANUARI 1996 [\l Door Bob van Huët Londen - Oude geruchten over buitenechtelijke avontu ren van prins Philip hebben weer de voorpagina van de Engelse schandaalkranten gehaald. Aanleiding is een nieuwe biografie van konin gin Elizabeth door de Engelse burggravin Sarah Bradford. Zij was alom geprezen voor een biografie van George VI, de vader van Elizabeth. Voor haar jongste boek zegt Bradford toegang te hebben ge had tot vertrouwelijke dagboe ken en mensen uit de entourage van de koningin. Uit een eerste voorpublicatie in 'The Times' van afgelopen zaterdag werd door de Britse media vooral opgepikt dat het huwelijk tussen Elizabeth en Philip stormachtige periodes heeft gekend. Philip, de hertog van Edinburgh, heeft volgens Bradford een 'flir tend oog' en zou het met name in de jaren veertig en vijftig meer maals hebben aangelegd met schone onderdanen. Een daarvan was de Londense musicalzange res Pat Kirkwood wier benen destijds werden geprezen als 'het achtste wereldwonder'. Naar verluidt was koning George VI ziedend toen hij vernam dat zijn schoonzoon over de dans vloer zwabberde met mooie Pat terwijl Elizabeth hoogzwanger was. Ook andere vrouwen zouden door vrouwenvriend Philip zijn benaderd. Biografe Sarah Bradford meldt in dat verband het verhaal van het ontslag van hofdame Alice Egerton. Zij zou ooit zijn wegge stuurd nadat ze had geprobeerd Elizabeth in te lichten over de fri voliteiten van haar echtgenote. Ze zou vele jaren later zelfmoord plegen. De broer van Alice Eger ton, de hertog van Sutherland (81), verbrak gisteren twintig jaar zwijgen over de dood van zijn zuster om te reageren op de ont hullingen van biografe Bradford. „Mijn zuster ging weg bij de ko ningin omdat ze een zenuwinzin king kreeg. Ze was ziek. Zo een voudig en zo triest was het," al dus de hoogbejaarde hertog die geschokt was dat de pijnlijke af faire weer was opgegraven. Volgens Bradford is het huwelijk tussen Elizabeth en Philip on danks de problemen 'een rotsvas te partnerschap'. Een belangrijke reden zou zijn dat de generatie van de koningin 'niet is opgevoed om trouw te verwachten maar wel loyaliteit'. Elizabeth zou het flirtende karakter van haar man altijd hebben geaccepteerd. „Ze schijnt te denken dat alle mannen misschien zo zijn. Ze is ook aan hem gewend. Ze was ver liefd op hem sinds ze dertien was. En ze is nog steeds verliefd op hem," aldus de biografe. Ook met de, beruchte, verbale uitspattingen van de hertog van Edinburgh zou Elizabeth hebben leren leven. Philip maakte haar eens uit voor 'verdomd stom' na dat de koningin specifieke veran deringen had bevolen in de tuin van Windsor. De reeds omstreden biografie was bedoeld als een eerbetoon ter gelegenheid van de aanstaande zeventigste verjaar dag van Elizabeth. Maar een woordvoerder van Buckingham Palace distantieer de zich van Bradfords bevindin gen met de opmerking dat de bio grafe zeker geen vertrouwelijke stukken had gezien en dat haar passages over prins Philip vooral 'vermoeide en gerecyclede specu latie' betroffen. Volgens de Independent-on-Sun- day was de voorpublicatie in de Times echter al flink gecensu reerd. De hoofdredacteur van de laatste krant zou enige expliciete beschrijvingen van Pat Kirkwood hebben weggelaten om de, over wegend, traditionele Times-le- zers niet tegen de haren in te strijken. De rel over de biografie overschaduwt nieuwe herrie rond Diana. Naar verluidt zijn er spraakmakende videobeelden in omloop van haar recente kerstva kantie op het Caraïbische eiland Barbjuda. Te zien is dat de prin ses het bovenste deel van haar witte badpak omlaag doet. En ge durende twee minuten ligt de bij na ex-vrouw van Charles dan topless in de zon. Volgens een Britse tv-baas aan wie de beelden werden aangeboden ziet de prin ses er 'fantastisch uit'. Wie de heimelijke video heeft ge maakt is niet bekend. In de regel worden voor dergelijke intieme plaatjes van Diana honderdui zenden guldens geboden in het tabloidcircuit. Door Frans Wijnands Bonn - De Duitse regeringscoalitie van christen-democraten en liberalen staat plotseling onder druk. De CSU-voorzitter, Theo Waigel, tevens minister van Financiën in het CDU/CSU/FDP- kabinet van Bondskanselier Kohl dreigt openlijk met een voor tijdig einde van de coalitie als de liberale FDP dwars blijft lig gen inzake de 'solidariteitstoeslag'. Dat is een extra heffing van 7,5 procent op ieders belasting ten gunste van de wederopbouw van oostelijk Duitsland. De FDP wil dat de afbouw van die toeslag volgend jaar al begint. De chris ten-democratische unie van CDU en CSU wil zich niet vastleggen op een eventueel vervroegd tijd- stip waarop de toeslag wordt af- Van onze correspondent Antwerpen - Welgeteld twee honden vielen er gisteren nog te j bespeuren op de Antwerpse j Vogeltjesmarkt. Een dierenhandelaar had de twee dieren in een kooi voor zijn win kel uitgestald, „Verkopen of ten toonstellen doe ik niet," ver klaarde hij. „Ik heb ze alleen fmaar buiten uitgestald. Wie een t dier wil kopen, moet binnen in de [winkel zijn." 'ji Hij was de man de enige die nog een poging deed om de nieuwe wet op de dierenwelzijnswet te omzeilen. Na de opmerkingen van minister Pinxten vorige week, had de Antwerpse burge meester dit keer geen toestem ming gegeven om honden en kat ten nog tentoon te stellen. [Politie en Rijkswacht kwamen poolshoogte nemen, maar na een gesprek met de betrokken hande laar vertrokken ze weer. De die ren mochten buiten blijven staan. Dat was niet naar de zin van de eveneens aanwezige dierenrech- jtenorganisatie Gaia. Tot incidenten kwam het niet, ■imaar wel kregen Gaia-vertegen- woordigers allerlei verwensingen [naar het hoofd geslingerd, zowel van handelaars als van bezoe- kers. Naar het voorbeeld van de ^dierenmarkt van Mol vorige week hadden enkele handelaars wel pluchen beesten in hokken gezet, -.terwijl sommige collega's getooid smet dierenpakjes pamfletten [ronddeelden waarin zowel minis- fter Pinxten als Gaia werden [gehekeld. geschaft. Theo Waigel vindt dat een breuk in de coalitie onvermijdelijk is als de liberalen volharden in hun voornemen om zijn begroting voor het volgend jaar te blokke ren. Al eerder waren in CSU- kringen bittere opmerkingen te horen over de afbrokkelende lo yaliteit van de liberale coalitiege noot. De CSU-parlementariër Michael Glos sprak zelfs over 'af persingen' van de FDP. Kanselier Kohl daarentegen toonde zich dit weekeinde nog ta melijk gerust over het voortbe staan van de coalitie. Als de libe ralen het op een breuk aansturen brengen ze daarmee zichzelf veel meer schade toe dan de CDU/CSU, meent Kohl. Hij ge looft niet in het uiteenvallen van de FDP en gaat er van uit, dat de FDP-top niets liever wil" "dan minstens tot eind 1998 mee rege- i?en. i t''9£)£J Anderzijds valt in Bonn te beluis teren dat CDU en CSU - als het er op aan gaat komen - de libera len best tegemoet willen komen bij een eerdere afschaffing van de 'solidariteitstoeslag', omdat de christen-democraten de beschei den meerderheid in de Bondsdag niet lichtvaardig op het spel wil zetten. Vier liberale Bondsdagleden heb ben de afgelopen dagen contact gezocht met de socialistische SPD en over een overstap naar die partij gesproken. De voorzit ter van de SPD-Bondsdagfractie, Scharping, heeft dat bevestigd. Daarnaast schijnt een groot aan tal liberale parlementariërs vast besloten te zijn om dit najaar te gen de regeringsbegroting 1997 te stemmen als daarin géén belas tingverlagingen zijn opgenomen, met name de eerste herkenbare aanzet tot afbouw van de 'solida riteitstoeslag'. De voorzitter van de liberale FDP, Wolfgang Gerhardt, heeft Scharping en andere SPD-kop- stukken dringend verzocht op te houden met dat 'onzinnige ge praat over een overstap van libe rale Bondsdagleden naar de SPD'. Volgens hem zitten er geen potentiële 'overlopers' in de FDP-fractie. Het onderhoud tussen Kok en Assad duurde gisteren meer dan twee uur. Door Peter-Paul van Vugt Damascus - Een speciaal ingelaste lunch van premier Kok met president Assad en grote verhalen op de voorpagi na's van alle kranten. Op die wijze heb ben de Syrische autoriteiten laten blij ken zeer ingenomen te zijn met het be zoek dat Kok en minister van Buiten landse Zaken Van Mierlo afgelopen weekend hebben gebracht aan de Syri sche hoofdstad Damascus. Het is de eerste keer dat een Nederlandse premier zijn opwachting maakte in Damas cus. Beide landen hebben nooit warme be trekkingen onderhouden. Nederland heeft in Damascus altijd als 'vriend van Israël' bekend gestaan. Van die reputatie was afgelopen weekend weinig meer over. De ontvangst was, voor zover mogelijk in een nog naar oude Sovjet traditie ingerichte staat, bijna hartelijk te noemen. Alle - volledig door de regering ge controleerde kranten - openden gisteren met nieuws over het bezoek en zelfs zater dag pronkte Kok al met een foto op alle voorpagina's. Tijdens een korte rondwandeling van Kok en Van Mierlo door de oude binnstad van Damascus, gisterochtend, werd er zelfs hier en daar voorzichtig voor de bewindslieden geklapt. Een oudere man meende zelfs zijn waardering voor Kok niet anders te kunnen uitdrukken dan in een handkus. De grootste blijk van waardering voor de komst van de Nederlandse delegatie bleek 'Sfinx Assad' gistermiddag in petto te heb ben. In de loop van de ochtend liet hij - ge heel onverwachts - weten dat het hem zou behagen wanneer premier Kok, na het al af gesproken onderhoud, ook de lunch met hem zou gebruiken. Een eer, zo weten waarnemers in Damascus, die lang niet elk bezoekend staatshoofd of regeringsleider ten deel valt. De vriendelijke ontvangst die Kok en Van Mierlo ten deel viel, heeft alles te maken met de Syrische wens de banden met Euro pa aan te halen. Sinds het wegvallen van de Sovjet-Unie als grote geldschieter, staat Syrië er economisch niet bijzonder floris sant voor. Nederland heeft met het bezoek willen aangeven dat meer samenwerking en meer Europese hulp binnen bereik zijn, nu het Midden-Oosten snel aan het veranderen is. Beide bewindslieden kregen zaterdag al van de Syrische premier Al-Zubi de toezeg ging dat er zal worden gekeken naar de mo gelijkheden om de landingsrechten van de KLM in Syrië te vergroten en de handelsbe trekkingen tussen beide landen te vereen voudigen. Premier Kok drong tijdens een gesprek met zijn Syrische ambtgenoot aan op de noodzaak het economisch klimaat voor buitenlandse investeerders te verbete ren. Uit het gesprek dat Kok gisteren voerde met Assad heeft hij de stellige indruk over gehouden dat de Syrische president serieus streeft naar een vredesakkoord met Israël op zo kort mogelijke termijn. „Assad ziet uit naar de hervatting van de vredesonder handelingen met de Israëli's op 24 januari. Hij beseft dat zowel Israël als Syrië er be lang bij hebben de vaart in het vredesproces te houden," aldus de premier na afloop van het twee uur durende onderhoud met de Sy rische leider in diens werkpaleis in Damas cus. „Er zal nog veel werk verricht moeten worden, maar het positieve gevoel over heerst," zei Kok. Assad sprak tegenover Kok zijn vertrouwen uit in de Israëlische premier Peres, die vol gens de president 'vanuit een goede opstel ling' de gesprekken met de Syriërs voert. Het gesprek dat Assad afgelopen vrijdag had met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Christopher, biedt volgens de president voldoende aanknopingspunten om verder te onderhandelen. Hij wilde zich in het gesprek met Kok ove- rigns niet vastleggen op een tijdpad. Er zijn volgens Assad nog een aantal 'buitenge woon ingrijpende kwesties' die moeten worden opgelost voordat een vredesverdrag met Israël kan worden ondertekend. De Nederlandse bewindslieden reisden gis teren door naar Jordanië. Daar hadden zij een onderhoud met koning Hoessein. Van daag zullen zij in de hoofdstad Amman de eerste Nederlandse ambassade in Jordanië openen. Later vandaag arriveren zij in Is raël voor een vierdaags bezoek. Politiek en showbizz, het lijken twee verschillende werelden de ene horen ernst en degelijkheid te regeren, in de ander draait het om oppervlakkigheid en instant succes. Toch heb. ben ze ook iets gemeen: populariteit en applaus. Vandaar^" er volksvertegenwoordigers zijn die zich gedragen als goeds' pe blootlopers en zangers van het type ideale schoonzoon VVD'er Weisglas is van dit soort. Geen journalist vraagthe- ooit tevergeefs om commentaar. Ook al weet de liberale bt tenlandspecialist niet waar de vraag op slaat, een antww heeft hij altijd klaar. Ad rem, een enkel groot en aandacht* kend woord en een minzame vriendelijkheid die bewijst dat* VVD-coryfee beseft wie hij te vriend te houden heeft. In het debat gedraagt hij zich niet anders. Haantje dev scherp en vol effectbejag. Minister van Mierlo is dat nu, nap zoveelste aanvaring met zijn coalitiegenoot, in het verkeer]: keelgat geschoten. Een beetje kinderachtig en te licht geraak lijkt het. Want wie niet incasseren kan, hoort niet thuis in De Haag. Toch heeft Van Mierlo meer gelijk dan de eerste reacties aan. geven. Niet omdat Weisglas hem niet zou mogen attaquere maar omdat uit Weisglas' wijze van reageren duidelijk maait dat het hem niet gaat om de ernst der zaken, maar uitsluitend om het publicitaire effect. In de discussie over Van Mierlo's bezoek aan het Pali..., Orient House in Oost-Jeruzalem vergat de VVD-woordvoe'ri voor het gemak dat de D66-minister van Buitenlandse Zaker geen nieuwe en exclusief Nederlandse beleidslijn heeftgs zen. Voorganger Kooijmans bijvoorbeeld heeft hetzelfde daan en om dezelfde reden van neutraliteit in de Israëlisch] Palestijnse kwestie. Van Mierlo's Europese collegae gedrag# zich op basis van gezamenlijk afgesproken beleid exact ha zelfde. Weisglas weet dat allemaal best, maar hij noemthc niet, omdat het hem niet uitkomt. De Israëlische premier heeft zich in een onbewaakt mom» vergist en een paar boze woorden gesproken. Het Israël-! ment, een gevoelig punt in de Nederlandse publieke 0| ontwaakte erdoor en dus zag Weisglas zijn kans schoon d» op te zinspelen om zodoende weer in de schijnwerperstefe men. Normaliter verwijt Weisglas de Nederlandse ministers eigengereidheid. Het oude idee van gidsland nog in gedacht# te hebben. Nu was zijn argument diametraal tegenoverg# steld: Nederland moest juist niet in de pas lopen met de oval ge Europese naties. En met deze inconsequentie bewees hoe weinig het hem om de zaak gaat. Weisglas zoekt publiciteit en aandacht. Voor hem is de niet veel meer dan een sterrenslag, een spannend tv-speloi bij de kiezers in de oppervlakkige gunst te komen. Daardo» maakt hij van het Haagse bedrijf onserieuze soap en als minis ter Van Mierlo zich daarover boos maakt, heeft hij hetgeiij aan zijn zijde. BUITENLAND KORT Sampaio wint Portugese verkiezingen Lissabon - De Portugese socialist Jorge Sampaio is volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen gisteren gekozen tot presi dent van zijn land. Zijn conservatieve tegenstander, oud-pr Anibal Cavaco Silva, gaf zijn nederlaag toe. Sampaio wordt de opvolger van Mqrip_ Spares.,ja.ok een socialist. Volgens prognoses na sluiting van de stembureaus kan Sar rekenen op 56 a 60 procent van de stemmen; Cavaco Silva op 41 a 144 procent. De uitslag betekent een nieuwe overwinning voorde socialisten, die drie maanden geleden opnieuw de regeringsmacht veroverden. De Portugezen hebben nu voor het eerst een pres dent en een premier van dezelfde partij aan de macht geholpen. VS en Duitsland willen één Mostar Mostar/Zagreb - Duitsers en Amerikanen hebben afgelopi weekeinde aangedrongen op een versterking van de Bosnische federatie van moslims en Kroaten. De moslims en met name Kroaten zijn gevraagd zich sterker in te zetten voor de hereniging van Mostar, een opgedeelde stad in het zuiden van Bosnië. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken beschuldigde Bosni sche Kroaten van het ondermijnen van de federatie met de mos lims. Tijdens een bliksembezoek aan het voormalige Joegoslavië riepde Amerikaanse president Clinton eveneens de Kroaten op de fede ratie met de moslims te steunen. In een gesprek met de Kroatische president Franjo Tudjman noemde Clinton de samenwerking tus sen Kroaten en moslims 'de peiler van de vrede in Bosnië'. Clinton bracht ook een bezoek aan Tuzla, in het noorden van Bosnië, duizenden Amerikaanse soldaten moeten toezien op uitvoering van het vredesakkoord van Dayton. De regering, de Bosnische Serviërs en de Bosnische Kroaten, ben gisteren verscheidene duizenden militairen van frontlijnen m centraal en noordoostelijk Bosnië teruggetrokken. Daarmee lopen zij vooruit op de tijdslimiet voor troepenterugtrekking en het scheppen van bufferzones, die in het Bosnische vredesverdrag is gesteld op 19 januari. De terugtrekking had voornamelijk plaats in de Britse sector van de Implementation Force (IFOR). De Navo-bevelhebbers toonden zich ingenomen met de coöperatie van de Bosnische partijen. Dnt manschappen van de IFOR zijn gisteren gewond geraakt toen hun pantserwagen op een anti-tankmijn reed. Het incident had plaats in een bufferzone tussen Bosnische regeringsmilitairen en Bos- nisch-Servische militairen bij Maglaj.Alle drie militairen, ver moedelijk Zweden, liepen beenverwondingen op. Door Wilko Voordouw Parijs - Duizenden, misschien wel tienduizenden Fransen hebben dit weekeinde een be zoek gebracht aan het graf van de vorige week overleden oud-president Frangois Mit terrand. Het kleine plaatsje Jarnac, aan de oevers van de Charente, lijkt daarmee een bedevaartsoord voor links Frankrijk te worden. De twee bloemisten in Jarnac (bijna 5000 inwoners) doen goede zaken. Zij hebben nog nooit zo veel rode rozen verkocht als de afgelopen dagen; ze zijn niet aan te slepen. De bloemen zijn voor 'de anoniemen', zoals de Fransen die even stil houden bij het graf van de oud-president door de media worden aangeduid, een kleine blijk van dank. Mitterrand, die aan het einde van zijn leven niet echt socialistisch meer was, wordt nog altijd geas socieerd met de rode roos van het partijlogo. Het beste bewijs daar van ligt voor het graf op het kerk hof Grands-Maisons, waar Frangois Mitterrand sinds don derdag begraven ligt: een stapel rozen van meer dan een meter hoog. Jarnac komt opnieuw in de ge schiedenisboekjes. Voor de derde keer. Het kleine stadje aan de Charente verdient in de nieuwe herziene druk van het 'woorden boek van de Franse geschiedenis' een extra hoofdstukje. De eerste vermelding betreft Guy de Cha- bot, beter bekend onder de naam van baron van Jarnac. Hij daagt op 10 juli 1547 Frangois de Vivonne de la Chataigneraie uit voor een duel. Het ziet er slecht uit voor de baron. Maar plots weet hij zijn tegenstander met het zwaard in het bovenbeen te treffen. Het was een volslagen onverwachte zwaardsteek. De 'Chabot-variant' staat in Frankrijk bekend als een 'coup de Jarnac', hetgeen zoveel wil zeggen als een stoot onder de gor del. Een beetje achterbaks dus, die eerste held van Jarnac. Het voorval moet Frangois Mitter rand hebben geïnspireerd. Want in zijn vijftigjarige politieke car rière heeft hij behoorlijk wat 'coups de Jarnac' uitgedeeld. Jarnac verdient op 13 maart 1569 weer vermelding in de boekjes. Toen raakten katholieken en pro testanten slaags bij het stadje. De katholieken onder leiding van de hertog van Anjou wonnen. De protestantenleider werd ver moord, hoewel hij zich had over gegeven - alweer een 'coup de Jarnac'. Daarna sluimerde het stadje Jar nac gedurende 437 jaar aan de oevers van de Charente. De smal- Door Wilko Voordouw Parijs - Voor 43 proeent van de Fransen was Frangois Mitterrand de beste president sinds de oprichting van de Vijfde Republiek. De grondleg ger van die republiek, de generaal De Gaulle is volgens 38 proeent van de Fransen de beste presi dent. Dat blijkt uit een opiniepeiling die gisteren is gepubliceerd in Le Journal du Dimanche. Volgens de ondervraagden is de afschaffing van de doodstraf het belangrijkste besluit geweest. Ook de verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 60 jaar, de vijfde betaalde vakantieweek, de 39-urige werkweek en de instelling van de bij standsuitkeringen worden als belangrijke verwor venheden uit het tijdperk-Mitterrand aangewe zen. Voor 84 procent van de Fransen is de Europe se eenwording, de vrijheid en de rang en stand van Frankrijk in de wereld vooruit gegaan. De Fran sen zijn echter minder te spreken over de economi sche resultaten van de president, die vorige week maandag overleed. Volgens 64 procent heeft Mit terrand een 'belangrijke verantwoordelijkheid' waar het gaat om de politieke affaires in Frank rijk. le straatjes waren het decor voor de handel in cognac en azijn. Want het druivesap dat te weinig suiker bevatte voor de produktie van cognac werd tot azijn ver werkt - onder meer door de vader van Frangois Mitterrand. Jarnac leek zich in de rol van on betekenend provincieplaatsje te schikken maar Frangois Mitter rand stak daar een stokje voor. Hij bepaalde in zijn overigens al uit september 1992 stammende testament dat hij in Jarnac be graven wilde worden. In het fa- miliegraf-Lorrain, waar zijn ouders en grootouders van moe derskant rusten. In zijn geboortestreek was men er altijd van uit gegaan dat Mitter rand zijn laatste rustplaats zou uitzoeken in Bourgondië. Want het was daar dat hij zijn politieke carrière begon, dat hij zijn vrouw Danielle ontmoette, dat zijn glo rie zich aftekende. Maar de Jar- nacquois hadden beter moeten weten. Want Mitterrand zei altijd dat je als mens een produkt bent van de omgeving. Dat je terug keert naar je geboortegrond - bij voorbeeld om er te worden begraven. Voor het graf van Mitterrand ligt een stapel rozen van meer dan een meter hoog. Laat dat dan even weten via een ..Kleintje in De Stem ,1 „ebt dan een goede kans dat de ee vinder éón van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes'- rubriek Gevonden-Verloren naspei Van onze verslaggever Middelburg - Er moet komend jJ veel meer provinciaal geld vrijkorr1 voor archeologische noodopgrav gen, want op dit moment is het bij get 'te klein. Zo kunnen waardevd bodemvondsten verloren ga[ indien er op een locatie bijvoorbe een gebouw wordt neergezet. Van onze verslaggever Biervliet - Bij ruilverkavelings deren moet veel meer rekenind belangen van de landbouw. Di draagvlak voor ruilverkaveliij vorm steeds meer afbrokkelt. Deze conclusie werd duidelijk tijdens een studie-middag in Biervliet voor de agrarische leden in landinrichtingscommis sies in Zeeuws-Vlaanderen. Deze bijeenkomst werd door de drie landbouworganisaties gehouden in verband met het afstemmen van de ruilverkave ling Biervliet en een nipte aan name van de ruilverkaveling Axel. Voor de landbouworganisaties was dit een signaal dat het draagvlak aan het afbrokkelen is. „Biervliet werd afgestemd en Axel was kantje boord. En dat gèeft toch geen bevrediging," aldus secretaris B. Feijtel van de landbouworganisatie ZMO Zee land. Om het tij te keren, vooral met het oog op de zes ruilverkave lingsplannen in Zeeuws-Vlaan deren waarover nog moet wor den gestemd, is het volgens Feijtel belangrijk dat de boer duidelijk voordelen moet hebben van een ruilverkaveling. Feijtel noemt die voordelen de smeero lie voor de betrokken landbou wer. „Zoals bijvoorbeeld het doortrekken van een sloot. Als dat niet in het ruilverkavelings plan zit, vraagt die boer zich af of het voor hemzelf zinvol is positief voor een ruilverkaveling te stemmen. Het individueel voordeel is voor de boer essen tieel. Natuurlijk wordt ook gekeken naar andere belangen maar de boer is en blijft in eerste instantie een ondernemer. De boer maakt als individu een afweging. Is er bij een ruilverka veling rendement voor mijn bedrijf en zijn er uitbreidings- mogelijkheden. Met andere woorden: zijn er voor mij land bouwkundige of economische voordelen. Dat zijn toch de belangrijkste afwegingen die een individuele boer bij een stem ming maakt." Volgens Feijtel is het mogelijk nog voldoende draagvlak vanuit de landbouw te krijgen voor de zes ruilverkavelingsplannen in Zeeuws-Vlaanderen. „Maar dan moet wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. Voor al de communicatie moet wor den verbeterd om die voordelen voor de individuele landbouwer heter naar voren te brengen. Ook moeten de plannen niet meer zo eng duren. De uitvoering van een ruilverkaveling duurt momenteel toch al gauw zo'n Van onze verslaggever Terneuzen - De binnenstadsur- «mlance van de politie in Ter_ JJT stldtte in de nacht van nn °p zaterdag zeer toevallig bert J f vollediS ingerichte en in I an Z1lnde koffieshop aan de Lange Kerkstraat. e agenten moesten op dat adres J om een nog openstaande boe- de vniiniien'Ze werden toen met fiesh g 111 bedriif zijnde kof- heshop geconfronteerd, m overleg met de officier van jus- oversea T^- een bezoeking kilo n' leverde ruim drie butend8 0p aIsmede attri- en twee™d voor de verko°P onder rt S£,00?stokken die vallen De snert Wapens en Munitie, genomf werden in beslag tevens -h Tegen de Abater8 werd Ln °ner van het Pand, Na verhnnS"Veruaal 0Pgemaakt. nog nnJ 4. en betaling van de heensez rt nde boete is bii genome en" De m beslag nietigd" goederen worden ver-

de Stem | 1996 | | pagina 4