Van Mierlo ergert zich aan VVD GOED KOOP •99 Niet alleen Kerkrade eet verkeerd Vakbonden doen oproep aan Daimler-topman Schrempp Laatste Nederlandse soldaten naar Bosnië Tjeenk Willink: 'Eerste Kamer is geen Kamer van Herkansing' KNIP WIT OF TARWE DESTEM BINNENLAND A3 8 Bevordering Karremans stuit niet op verzet Kamer heel SpanoM- A !£«iwater0i Veel steun voor actie Kritisch Faunabeheer BUITENLAND KORT Mogelijk nieuw licht op balpemnoord Nordholt bedankte voor topfunctie BVD '95 beste bioscoopjaar sinds '84 PTT Post verovert ING-contract Veehouders voor boycot mestboekliouding Twee doden door verkeersongeval Man dood na schietpartij in Rotterdam Vermoorde kinderen begraven WD oppert wegsturen dienstplichtigen Dode bij ongeval op weg Tilburg-Reusel ÏARI 1996 A2 MAANDAG 15 JANUARI 1996 Annië en Ierland' Iet zon. Plaatselijk liet westen van Ier- photland eerst nog fen en wat regen Leratuur uiteenlo- I graden in oost-En- |1 in het zuidwesten uxemburg: Droog en [ioden. Kans op mist. lagere temperatu- |ig maxima rond 5 Midden-Frankrijk: mige perioden en Jhet uiterste westen [wolkenvelden. Plaat- 1. Van het oosten uit minder zacht; dins- humtemperatuur van ■bij Nancy tot 10 in Ikrijk: Rustig weer zonnige perioden. In J en ochtend hier en Middagtemperatuur raden maar in gebie- lardnekkige mist lage- la. In het zuidwesten, let van de Pyreneeën', K meer dan 15 graden.' Maandag bewolkt en I met regen. Dinsdag k droog en meer zon, I in het noorden. Mid- patuur uiteenlopend veer 10 graden in het (ld tot 17 graden in de van Porto, fralf tot zwaar bewolkt It noordoosten enkele, 1 fikse, buien. Maandag ordwesten nog wolken- af en toe regen. Langs Ie kusten maxima rond lsn, in het binnenland (erioden met zon. In het erst nog een kleine kans bui, verder overwegend Het name in de Povlakte I mist. Maxima uiteenlo- In 5 graden in het noor- 114 op Sicilië; langs de Iche kust steekt waar- |k een koude oostenwind pland en Kreta: Half tot iewolkt en vooral in het len zuiden kans op een lwat regen. Daling van ptuur door een stevig kende noordenwind, Jboven de Egëische Zee. ■ig middagtemperaturen ■geveer 2 graden bij Thes- V tot 10 in het zuidwes- (i het Griekse vasteland. Lnd: Flink wat zon maar felijk ook hardnekkige cf laaghangende bewol- l/rijwel overal droog. Ge- Jjk kouder; dinsdag tem- lur rond of net boven het lunt. Ierland: Perioden met zon na overal droog. Vooral op ritserse Hoogvlakte gebie- 'met hardnekkige mist. Jeratuur overdag in de da- Ind plus 5 graden. Inrijk: Zonnige perioden lijwei overal droog. In de l gebieden plaatselijk lekkige mist. Maxima in Eeste dalen rond het vries- 9 10 11 15 16 20 21 26 27 31 p5 36 39 42 43 44 48 52 53 54 59 60 fc5 68 JPTO lossing cryptogram i zaterdag rizontaal: 5. Bandeloos, olaasbed; 8. aangeslagene; i ige huisjes; 13. tuig; 1*- 9e t 15. telpas; 17. inluiden, vengenoemd; 19. verhangen. rtikaal: 1. Ontbindingsproces: j' wapening; 3. Koos; 4. ijslberg, otafhouder; 7. ontspruiten, lingen; 10. werfgeld; 12. n; 16. slecht. nen Haag (anp) - Voorzitter Tjeenk Willink van de Eerste Kamer vindt t zijn instituut geen Kamer van «erkansing moet worden, die de za ken die de Tweede Kamer niet voor Ikaar heeft gekregen, alsnog regelt. Dat zei hij gisteren in een gesprek bij Radio 1. Ook handhaaft de senaatsvoorzitter zijn al eerder geuite kritiek, dat de kwaliteit an de wetgeving die de Eerste Kamer krijst voorgelegd nogal te wensen over- tat Vooral de ministeries van Sociale Zaken en Onderwijs maken zich volgens hem schuldig aan de produktie van dis cutabele wetsvoorstellen. „De materie van die ministeries is vaak zo ingewikkeld, dat men daarvoor eigen lijk de allerbeste wetgevingsjuristen zou moeten aantrekken. Maar dat is niet be paald het geval." Natuurlijk krijgt de Tweede Kamer zulke wetten eerst onder ogen, „maar ook de Tweede Kamer kan van een slechte wet geen goede maken," aldus Tjeenk Willink. Volgens de senaatsvoorzitter gaat het daarbij vooral om drie problemen. De minister probeert iets bij wet te regelen dat helemaal niet te regelen valt. Ofwel de minister probeert iets te regelen dat niet geregeld kan worden zonder de rechtszekerheid van betrokkenen aan te tasten. Ofwel de minister maakt een wet die niet bedoeld is om iets goed te rege len, maar alleen om een bepaalde bezui niging binnen te halen. Ook de Raad van State heeft vaak zulke kritiek, maar die wordt volgens Tjeenk Willink te vaak achteloos terzijde ge legd. Uiteindelijk komen de wetten dan bij de Eerste Kamer terecht en dan voelen de senatoren zich echt tussen twee vuren, zo vindt de voorzitter. Aan de ene kant moeten zij letten op de kwaliteit van de wetgeving, maar aan de andere kant staan zij onder politieke druk. „Wij moeten ons natuurlijk ook steeds afvragen wat er gebeurt als wij een wets voorstel verwerpen. Dat kan grote poli tieke consequenties hebben, die wij wel licht niet voor onze rekening willen ne men." Mede daarom is de Eerste Kamer net zo goed een politiek instituut, ook al moe ten de senatoren zich daarin terughou dender opstellen dan de Tweede-Kamer leden. Tjeenk Willink: „Maar politiek zijn we natuurlijk net zo goed. Als we dat niet waren, zouden we heel wat meer wetsvoorstellen afwijzen dan nu ge beurt." De senaatsvoorzitter is overigens niet van mening, dat het paarse kabinet te veel politieke druk uitoefent en dat daardoor het veel bepleite dualisme weer danig aan betekenis inboet. Zijn collega uit de Tweede Kamer Deetman had daar in zijn nieuwjaarstoespraak wel op ge wezen. Tjeenk Willink: „Deetman is misschien erg gevoelig voor dit onderwerp. Toen hij minister van onderwijs was, heeft hij de Eerste Kamer onder enorme druk gezet om de harmoNisatiewet aan te nemen. Een wet die zo slecht was dat de rechter hem later naar de prullenbak heeft ver wezen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Hans van Mierlo (D66) ergert zich aan coalitiepartner WD. De D66-leider verwijt de WD bezig te zijn met 'image-beschadi ging'. De liberalen ontkennen in alle toonaarden. Zij vinden dat Van Mierlo de kritiek op zijn omstreden reis naar Orient House inOost-Jeruzalem te zwaar opvat. I Eerder al uitte D66-minister I Sorgdrager, die vorige week op- I nieuw onder vuur kwam te liggen m de kwestie-Van Randwijck, tgelijke kritiek. Zij vermoed- I de een complot tegen D66-minis- s. Daarbij gooide zij de affaires Van onze Haagse redactie Den Haag - De bevordering van luitenant-generaal Ton Karre mans tot kolonel stuit niet op ver zet in de Tweede Kamer. Karremans, voormalig bevelheb bervan de Nederlandse blauwhel- I men in Srebrenica, kwam vorig mede in opspraak door de lof I die hij de Bosnisch-Servische ge- 1 neraal Mladic toezwaaide. Karre- is wordt dit jaar bevorderd, hij t werken in Amerika. I Staatssecretaris Gmelich Meijling (Defensie) wijst erop dat Karre- mans na terugkeer uit Srebrenica i straf opgelegd gekregen 1 „Formeel kunnen wij dit I besluit nog tegenhouden, maar dan moeten er wel zeer zware ar- I gumenten voor zijn. En die zijn er I wat mij betreft niet. I De regeringspartijen zien even- I min aanleiding om een stokje voor I de bevordering te steken. „Dit is een gebruikelijke bevordering en I daaraan zitten wat mij betreft I geen politieke haken en ogen," al- I dus het WD-Kamerlid Van den Doel. Ook de oppositie heeft geen bezwaar tegen de bevordering. GroenLinks is weliswaar 'ver- sd', maar is vooralsnog niet I plan actie te ondernemen. I CDA-Kamerlid Hillen wenst Kar- I Afflans 'veel geluk met z'n bevor- Idering', En SP-fractievoorzitter I :«arijnissen zegt: „Die man heeft I we' heel zwaar voor z'n kiezen ad. Hij werd de personificatie I van de afgang van Dutchbat in I Srebrenica. Dat is volgens mij niet I «recht geweest." (ADVERTENTIE) •lees!"ull jq uea jje>i 'arnep uba jebH vanjÜST MAITRE PAUL POUCEN ^LO d°os4 Stuks van399K^7 Ï^hIhxïc &RLUK NU 3 FLESSEN Ambltdingtn geldig,an Alp<al 0 17 januari 1996. Services B V. te!. 035-5483333. rond Orient House en de ontsla gen procureur-generaal Van Randwijck op één hoop. Na over leg met premier Kok deed zij haar uitlatingen af als 'ongelukkig'. Kok stoorde zich met name aan de koppeling die Sorgdrager legde tussen de twee politiek gevoelige kwesties. Volgens de premier is er geen sprake van een doelbewuste 'actie beschadiging D66'. Van Mierlo richtte dit weekend in het bijzonder zijn pijlen op WD- Kamerlid Weisglas, die de minis ter verweet 'als een olifant door de porseleinkast te gaan'. Dat verwijt volgde op de volhardendheid van Van Mierlo om volgende week woensdag, tijdens zijn zesdaagse reis door het Midden-Oosten, het officieuze PLO-hoofdkwartier in Oost-Jeruzalem te bezoeken. De WD, het CDA en de kleine christelijke partijen, vinden dat Van Mierlo dat bezoek niet zou moeten laten doorgaan, omdat in hun ogen daarmee onnodig de be trekkingen met Israël onder druk komen te staan. De kritiek van de WD heeft Van Mierlo gestoken. Vooral de verge lijking met een olifant in de porse leinkast stuit de minister tegen de borst. „Ik vind dat men bij de WD buitengewoon onachtzaam omspringt met een minister van de eigen coalitie," aldus de D66- leider. En: „Als je moeilijkheden hebt met de lijn is het nog niet no dig om te zeggen dat de ander een olifant is. Als je dat wel doet, ben je bezig met image-beschadi ging." Maar daarvan is geen spra ke, zo verzekerden de liberalen dit weekend. Het WD-Kamerlid Weisglas begrijpt alle commotie niet. „We zien de inhoud los van de persoon of de partij. Ik ben nogal nuchter onder zijn kritiek op mij. Zo'n beeldspraak, daar moet je toch tegen kunnen. Ais ik heel flauw ben, zeg ik: 'Hij maakt van een mug een olifant'." Den Haag (anp) - Kritisch Fau nabeheer heeft zaterdag tiental len steunbetuigingen gekregen voor zijn oproep een fax te sturen naar kroonprins Willem-Alexan- der met het verzoek te stoppen met jagen, „Heel veel mensen hebben ons la ten weten dat ze blij zijn dat er een organisatie is die de konink lijke jachtpartijen durft te bekri tiseren," stelt Kritisch Faunabe heer. FOTO ARNAUD NllWIK Frituur 't Centrum op de Markt in Kerkrade: Friet sjpetsiejaal mit vöal ullieg (uien). Het is genoegzaam bekend: Kerk radenaren eten ongezond. Maar niet alleen de inwoners van de klankstad zijn verzot op een klef fe hap. „Heel Nederland is voe- dingstechnisch verkeerd bezig." Door Pascale Thewissen Kerkrade - Braadworst, bokworst, hambur gers en zigeunerworst. Willem Verhoeven - bijgenaamd de worstenkoning van Kerkra de - heeft het allemaal. Of al dat vette voed sel niet ontzettend ongezond is? De worsten koning schudt onbegrijpend het hoofd en grijpt met twee handen naar zijn enorme buik. „Ik eet elke dag gebak en ben verslaafd aan spek. Toch ben ik nog nooit ziek geweest. Integendeel: ik voel me prima." De worstenkoning is afkomstig uit Tilburg maar woont sinds dertig jaar in Kerkrade. Hij weegt honderdtwintig kilo en schaamt zich daar in het geheel niet voor.De man houdt van lekker eten, zoveel is duidelijk. Bier drinkt hij naar eigen zeggen nauwe lijks. Met zijn worstenkraam pendelt Ver hoeven al vele jaren op en neer tussen Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland, 's Winters staat hij traditioneel op de markt in Kerkra de. Het is zaterdagmiddag. Het centrum van de stad is welhaast uitgestorven. „De zaken gaan slecht," zegt Verhoeven, terwijl de rookworst zachtjes doorpruttelt op de bebo terde bakplaat. Hij heeft nog nooit zo wei nig worsten verkocht als deze winter. Heb ben al die onheilspellende nieuwsberichten dan toch effect gehad? Het verhaal is genoegzaam bekend. De ge middelde Kerkradenaar eet verkeerd; drinkt en rookt te veel en beweegt te weinig. Uit onderzoek is gebleken dat 23 procent van alle inwoners kampt met overgewicht. Landelijk ligt dat percentage een stuk lager, op zeventien procent. En dus trokken televisieploegen de voorbije weken naar Kerkrade om opnamen te ma ken van ongezonde Limburgers die zich vol plachten te stoppen met kroketten en je- haksjteefjes sjpetsiejaal (ofwel: frikadellen met een dikke streep mayonaise, curry en gehakte ui erop). Heel Nederland moet zo onderhand denken dat er in Kerkrade alleen maar evenbeelden van Thijs Wöltgens rond lopen, de burgemeester van de klankstad die bekend staat om zijn bourgondische levens instelling en zijn niet-aflatende dorst. Een verkeerd beeld, zegt diëtist en voe dingsadviseur Ronald van Wankum. „Het lijkt alsof alleen in deze regio te veel kroket ten worden gegeten en de rest van het land wèl gezond leeft. Dat bestrijd ik. Heel Ne derland is voedingstechnisch verkeerd be zig. We eten te veel industrieel bewerkt, ver kracht en inferieur voedsel." Toch is het ook de uit Maastricht afkomsti ge diëtist opgevallen: Kerkrade is ruim be deeld met frituren en banketbakkers. Mis schien heeft het te maken met de oude mijn werkerscultuur, zo oppert hij. Een mijnwer ker kon niet met lege maag ondergronds gaan en mocht zelfs op Goede Vrijdag -als heel katholiek Limburg zich dient te ont houden van het eten van vlees - een flinke kotelet naar binnen werken. Van Wankum: „Vraag aan een mijnwerker: wat is het beste van de ham. Hij zegt dan ge garandeerd: de vetrand." En dan is er nog dat overmatige drankge bruik. Van Wankum haalt zijn schouders op. „Ach, bier en wijn zijn eigenlijk heel na tuurlijke produkten. Maar het zijn vetaan- vullers, dat wel," zegt de diëtist, die sinds augustus vorig jaar ook het menu van de voetballers van Roda JC samenstelt. De plaatselijke GGD is inmiddels een ge zondheidscampagne begonnen onder het motto 'Fit doch mit'. Ook de Stichting Vita liteit Voedingsbewustwording wil bijdra gen aan een verbetering van de eet- en leef gewoonten in Kerkrade. Voorzitter Henk Gorissen: „Wij willen hon derd mensen uit de lage inkomensgroep twee jaar lang begeleiden. We hopen dat de zorgverzekeraars en de gemeente aan dat project willen meewerken." De deelnemers moeten leren om de juiste balans te vinden tussen hun leef- en eetpa troon, zo stelt Van Wankum, die dat de 'fy- sio-energetika' benadering noemt. Zijn motto: „Je goed voeden is je goed voelen." De worstenkoning van Kerkrade snuift ver ontwaardigd. „Ik voel me goed. Elk jaar na carnaval laat ik mijn suiker en mijn choles terol meten. Niks mis mee. Ik heb nog nooit een ziekenhuis van binnen gezien. Ach, 't is niet omdat ik het zelf verkoop, maar wat mij betreft moet iedereen gewoon eten wat-ie wil." En dus eet Willem Verhoeven spek. Het wa ter loopt hem in de mond bij de gedachte aan de blok gerookt spek die hij thuis in de ijskast heeft liggen. „Maar ook gebakken spek, spek met capuncijners, spek met tuin bonen... Ik lust het allemaal." Eindhoven - Met het vertrek van 143 landmacht-militairen zaterdag vanuit Eindhoven naar Bosnië, is de Nederlandse inbreng in de Navo-vredes- macht Ifor compleet. De laat ste lichting betrof vooral ca valeristen van de Legerplaats Oirschot, die in Bosnië veer tien zware Leopard Il-tanks gaan bemannen. Staatssecretaris van defensie drs. J. Gmelich Meijling was naar Eindhoven gekomen om de soldaten 'af te duwen'. „Het afscheid zal u niet makkelijk vallen," zei de VVD-bewinds- man. „U gaat niet alleen voor een half jaar weg. Ook weten we met z'n allen dat de taken die u in Bosnië gaat uitvoeren veel van U zullen vergen en niet zonder risico's zijn." Gmelich vond de risico's wel beheersbaar. Hij wees daarbij op de zware bewapening van de Ifor-strijdmacht. „Met Ifor valt niet te spotten, en met u valt dus ook niet te spotten." Het grootste gevaar komt vol gens de staatssecretaris niet van de geregelde troepen in Bosnië, want die zullen zich wel aan de bepalingen van het gesloten vredesakkoord hou den. „Maar er zijn nog wel warlords, roverhoofdmannen, in het gebied actief." De manschappen blijven een half jaar in Bosnië. Zij krijgen in die periode twee weken ver lof die naar keuze in één of in twee keer kan worden opgeno men. De soldaten die voor de Verenigde Naties in Bosnië za ten, kregen vier weken per half jaar verlof. „Deze mensen gaan dan ook met een heel an dere missie," zei Gmelich over deze halvering van verlofda gen. Amsterdam (anp) - De vak bonden van FNV en CNV, de VHP, De Unie en Fokkers Centrale Ondernemingsraad sturen deze week een fax naar Daimler- bestuursvoorzitter Jurgen Schrempp met de op roep constructief te onder handelen met de Nederlandse overheid. De partijen zijn ongerust gewor den over het bericht dat het Duitse concern op 22 januari een definitief besluit wil nemen over de steun aan Fokker. Dit heeft P. van Bers, districtsbestuurder van de Industriebond FNV, ver klaard. Vrijdag werd bekend dat de commissarissen van Daimler- Benz, eigenaar van de Dasa- Fokker-combinatie, op 22 ja nuari een besluit willen nemen over de steunverlening aan Fok ker. Het bericht heeft voor on rust binnen de Nederlandse vak bonden gezorgd, zo laat Van Bers weten. „Ik ben ongerust over hoe dit proces verloopt. Het lijkt erop dat Daimler zal bepalen hoeveel geld ze nog in Fokker willen ste ken. Het resterende gedeelte is dan voor de Nederlandse over heid. Het is een beetje take-it-or- leave-it. Van Bers is nu bezig met het op stellen van de oproep na overleg met de andere bonden en de Centrale Ondernemingsraad. Als de fax aan Daimler-topman Schrempp geen succes heeft dan is het niet uitgesloten dat de bonden persoonlijk contact zoe ken. „We vinden dat partijen elkaar niet moeten bestoken. Met onze fax willen we aan Schrempp een signaal geven om toch met de Nederlandse overheid om tafel te gaan zitten," aldus Van Bers. Volgens de vakbondsman die re gelmatig contact heeft met amb tenaren van Economische Zaken zijn de 'echte' onderhandelingen nog steeds niet begonnen. Hij verwacht dan ook niet dat er op 22 januari al een definitief be sluit wordt genomen. Mochten er toch signalen zijn dat de Duitsers met een 'finaal besluit' komen dan wil hij het al langer geplande overleg met mi nister Wijers naar voren halen. Ook Van Bers' collega G. van der Heuvel van de Industrie- en voe dingsbond CNV denkt niet dat Daimler een oordeel zal vellen. „Ze willen waarschijnlijk hun grens bepalen. Ze zullen ook in tern meer duidelijkheid willen hebben over steun aan verlieslij dend Fokker," zegt Van den Heuvel. „Ik geloof niet dat er op de 22e zoiets als D-Day 'voor Fokker zal zijn. Daimler kan de knop niet omdraaien. Daarvoor heeft het al te veel geld in de vliegtuigbouwer gestopt." Den Haag - Een schietproef op een menselijk hoofd werpt mogelijk een nieuw licht op de Leidse balpenmoord van vijf jaar geleden. In deze zaak kreeg in oktober vorig jaar een 25-jarige Leidenaar twaalf jaar cel opgelegd. De rechtbank achtte bewezen dat hij zijn 53-jarige moeder om het leven heeft gebracht door met een kruis boog een Bic-balpen door haar oog te schieten. Maar uit de schiet proef zou blijken dat een ongelukkige val op de pen de vrouw nood lottig is geworden. De resultaten van de schietproef komen ongetwijfeld aan de orde tijdens de behandeling van het hoger beroep dat morgen voor het gerechtshof in Den Haag dient. Amsterdam - De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, E. Nordholt, heeft vorig jaar tot twee maal toe het aanbod geweigerd Docters van Leeuwen op te volgen als hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Dat heeft Nordholt zaterdag bevestigd. Ook de Rotterdamse korpschef R. Hessing bedankte voor de eer, zo werd vrijdag al bekend. Docters van Leeuwen trad eind 1994 af om voorzitter te worden van het college van procureurs-generaal. Uit eindelijk is vice-admiraal N. Buis benoemd als hoofd van de BVD. Nordholt ontkent dat het verzoek om BVD-chef te worden verband zou houden met de IRT-affaire. Amsterdam -1995 is het meest succesvolle bioscoopjaar sinds 1984. Bijna zeventien miljoen mensen bezochten vorig jaar de cinema. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie. Vooral de kerstfilms zorgden voor volle biosco pen. De laatste weken van december zijn voor de film- en bioscoop branche buitengewoon goed verlopen, aldus de federatie. Ruim één miljoen bezoekers zagen onder meer Filmpje!, GoldenEye, Poca hontas, Babe en The Santa Clause. Dat zijn circa 50 procent meer bezoekers dan in 1994. Volgens de federatie heeft het investeringsprogramma de afgelopen jaren ervoor gezorgd dat velen de bios hebben herontdekt. Dat pro gramma wordt nog steeds voortgezet met de opening van nieuwe bioscopen en verbouw- en nieuwbouwplannen. Volgens de federa tie zorgden ook de betere serviceverlening en de mogelijkheid 24 uur per dag te reserveren via de BelBios, de landelijke informatie- en reserveringsiijn, voor het herstel van het bioscoopbezoek. Amsterdam - De ING Groep heeft met de PTT Post een miljarden contract gesloten voor het versturen van haar poststukken. Tot het jaar 2000 betaalt ING bijna 1,5 miljard gulden voor de postdien sten. Dit meldt het personeelsblad ING Nieuws Krant. Het is het grootste contract dat de bankverzekeraar op dat gebied heeft afgesloten. Ook voor PTT Post is het een van de grootste con tracten, zo meldt een woordvoerster van KPN. Doetinchem - Een meerderheid van 60 procent van de Nederlandse veehouders is ronduit voor een boycot van de mestboekhouding als protest tegen het mestbeleid van het kabinet. Zeventien procent is tegen zo'n overtreding van de mestwetgeving, 23 procent maakt het niet veel uit. Dit blijkt uit een enquête van het weekblad Boerderij. Uit de enquête blijkt overigens dat bijna 60 procent van de rund vee- en varkenshouders beducht is voor de risico's en kosten die aan de boycot zijn verbonden. Het ministerie van Landbouw past normaal gesproken zware straffen toe als bedrijven hun formulie ren niet of te laat insturen. Dordrecht - Bij een verkeersongeluk in Dordrecht zijn zaterdaga vond twee doden gevallen. Dat heeft de politie meegedeeld. Het gaat om een 25-jarige man uit Den Haag en een vrouw uit die plaats. De auto waarin beide slachtoffers zaten, belandde door nog onbekende oorzaak tegen een boom. Het ongeluk gebeurde in de buurt van een haakse bocht. Beide inzittenden overleden ter plaat se. Rotterdam - Een 33-jarige man is zaterdagavond in het ziekenhuis overleden aan de gevolgen van schotwonden. De schietpartij had aan het begin van de avond plaats in een café aan de Aelbrechtska- de in Rotterdam-west.Het slachtoffer werd zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie tast nog in het duister over de aan leiding. Zes personen die zich in de kroeg bevonden, zijn door de politie meegenomen voor verhoor. Krimpen aan den IJssel - Onder grote belangstelling zijn zaterdag middag de drie broers begraven die donderdag in Krimpen aan den IJssel door hun vader zijn omgebracht. De feitelijke begrafenis van de drie jongens van vijf, acht en negen jaar gebeurde in besloten kring. Alleen een twintigtal familieleden en enkele kennissen waren daar bij. De jongens zijn begraven naast hun moeder, die enkele jaren geleden aan een ernstige ziekte over leed. De drie jongens werden donderdagmorgen vroeg door hun vader met 'snijgereedschap' om het leven gehad. De politie vermoedt dat problemen in de familiesfeer ten grondslag liggen aan het drama. De vader, een 42-jarige verpleegkundige, heeft na zijn daad ver geefs geprobeerd zelfmoord te plegen. De man is inmiddels onder gebracht naar een speciale observatie-afdeling van de Bijlmerba jes. Hij weigert een verklaring af te leggen. Den Haag - De WD wil commandanten de vrijheid geven om in in dividuele gevallen dienstplichtigen die niets te doen hebben naar huis te sturen. Dat is een goede optie in afwachting van de afschaf fing van de dienstplicht per januari 1997 waarbij veel dienstplich tigen hun tijd veelal in ledigheid doorbrengen. Dienstplichtigen verrichten in toenemende mate nutteloos werk in en rond de kazernes. Het schoonmaken van stallen en het schilde ren van kazernes is niet het eigenlijke militaire werk bij uitstek. Van den Doel is tot die bevinding gekomen na recente bezoeken aan een aantal kazernes. De laats.te lichting dienstplichtigen komt tegen april dit jaar op. Dat zijn er zoals het nu staat circa 6000. In 1997 schakelt de krijgs macht over naar een beroepsleger. Hilvarenbeek - Bij een verkeersongeval zaterdagavond op de weg tussen Tilburg en Reusel, onder Hilvarenbeek, is een 37-jarige in woner van Reusel om het leven gekomen. Twee personen raakten lichtgewond. Het slachtoffer reed in zijn auto in de richting van Tilburg toen een andere automobilist, een 41-jarige Tilburger, met zijn voertuig op de verkeerde weghelft belandde. Beide auto's bots ten. De echtgenote van de bestuurder brak enkele ribben en werd met een shock in het Sint-Elisabethziekenhuis in Tilburg opgeno men. De Tilburger raakte lichtgewond aan het hoofd. Van alcohol gebruik is de politie niets gebleken. Het ongeval op de beruchte provinciale weg Tilburg-Reusel, ook wel dodenweg genoemd, is er een in een lange reeks. In vijf jaar tijd raakten 400 mensen gewond en vielen negen doden.

de Stem | 1996 | | pagina 3