'Ik heb veel gevoel voor glijden' 4/Zc had de hoop al opgegeven ruijn kader keil op tuwse iop Achterhoeker Thedo Remmelink professionele topper op een snowboard Wim van de Meulenhof gelukkig met profcontract B8 ssingen SPORT ZEELAND iRI 1996 Huisson buiten Vlissingen-goalie L tegen de paal. Op lerd het 0-1. Slecht I bij Robur bij een |elde Wilco Anic in V Na de hervatting (gaande wedstrijd poral voor de thuis- succes overigens, n een kwartier te ïe beslissing. Weer l Anic die de Goese- I nakijken gaf. Voor In hoefde het toen len Robur kon geen MAANDAG 15 JANUARI 1996 Iterug in de ere- leekeinde natio- bse promoveerde berste klasse in fei- Daar. lartij zette hij in hel constant werkte hr de titel toe en pr boven de overige uitstak, kon de titel leg stadium begroet pt gebeurde overi- i minst goede par- esde ronde maakte Peter Volleberg de boles in 7 beurten toen onbereikbaar boor de concurren- |ncurentie restte nog plaats, die tevens [op promotie naar de utinier Freek Otten- J slag om de tweede Ijn voordeel besliste. li. Jean-Paul de Bruijn T.atchpunten, algemeen I 42,42 en hoogste serie loles, 2. Freek Ottenhof 18-23,93-141, 3. Ferdi- nan (Doetinchem) 8- 4. Peter Volleberg 6-22,70-137, 5. Wim (Rotterdam) 6-20,82- 1 van der Wouw (Ber- |t) 6-19,12-152, 7. 1 Silfhout (Dieren) 4- 8. Ronald Dercks (Ven- ■3-121. maar eens hun stem- fan de tien categorieën L de Bruijn was de snelste K kilometer, terwijl bij de hark Verhage uit Zaam- J; Belgische hegemonie |k. Over belangstelling organiserende SV Aloy dagen want ze zagen 502 Jiers het startnummer I. Een aantal dat vele latoren alleen in hun dro- inschrijvingstafel zien UITSLAGEN JUGD - 500 METER i: 1. Mark Verhage (Zaa®" [38, 2. Sam Christiaans 2.44, a de Prez (beiden Belgie) 1. Siegrid de Vuijst (Bell !8, 2. Kelly Ivens (Sluiskil) Audrey van Dorsselaer 3.00. MANNEN 1. Andre Vereijcken 4.50, van de Hende 5.01, 3. Bart Ven 5.02, 4. Kevin Cnudde België) 5.05, 5. Peter van (Sluiskil) 5.14. 1. Ivo de Bruijn (Hulst) 2. Christof Ruil 19-40'T„. it Verleysen 20.14, 4- k vallen België) 21.00, 5. S]aak out (Terneuzen) 21.28. 1. Dennis Gerritsen (Hulst 2. Henk Bracke (CUnge) 3. Peter de Waal (w?,stdo .46, 4. Lars Haers (Belgie 5. Chris Verhage (Zaamsiag; 1. Johnny Steenssens 54.42, my de Vrieze 55.09, 3. D_ e Veire 55.55, 4. Bart 56.01, 5. Peter de Petter 6. Etienne Wesemael 5b. ans van Mieghem 56.1 Hermans 56.13, 9- Herman tunis 56.50, 10. Hudy e (allen BelgieJ 57- ivs-Vlamingen: 16. (Sluiskil) 57.52, 17- o2 ■link (Sas van Gent) 58UW ïtonny van Acker (N t) 59.04, 22. Harvey van 59.06, 28. Rudy Neve t.Jansteen) 59.36, 29. M (Axel) 1.00.41. VROUWEN 1. Nathalie van 2. Nicole de Moor (bei 5.55, 3. Stefanie Ive skil) 6,15. /gel- ;m: 1. Christien de Bdet 27.33, 2. Greet de Witte k 28.30, 3. Magda Duysse tburg) 28.50. Avermaete m: 1. Hilde vanJWenn 8, 2. Denise van HoeyW de ten België) 36.23, 3. Audrey y (Hulst) 37.34. (Sas km: 1. Trees Vermeersch Gent) 1-06.10, 2. M?»di van t (België) 1.09-58.,3- H Tina tortel (Axel) l-191Ti'Uan Cole ichaert 1.12.54, 5. Lilian den België) 1.16.19- De naam is Thedo Rem melink. Niet Theo, maar Thedo. Net zo apart is zijn beroep. De 32-jarige Achterhoeker is een pro fessional snowboarder. Kun je daar van leven dan? Thedo wel. Want hij is een topper. Negen maanden per jaar bewoont hij met zijn broer Sjoerd een apparte ment in Kaprun. Terwijl de ene Remmelink daar een snowboardschool runt, suist de ander de hellingen af. Sinds 1988 komt hij uit in het presti gieuze World Cup circuit. Iedereen kent Thedo Remmelink. In het begin zagen ze hem als die rare I Hollander die altijd maar alles wilde weten van het snowboarden. Acht jaar later is er respect voor zijn prestaties en geldt hij bij het komende WK inLienz (27-28 januari) als een van de favorieten. En dat is opmerkelijk voor iemand die in de zomer van 1988 in Nederland de eerste snowboards bij een tem peratuur van dertig gra den aan de man probeer de te brengen. Door Danny van den Broek Zelhem - Eigenlijk was de naam Remmelink nauw verweven met de motor sport. Vanaf hun jeugd gin gen de drie broers (Marco, Sjoerd en Thedo) crossend door het leven. Inmiddels zit alleen de jongste nog op de motor. Marco crosst nog steeds. Hij vond het niet orgineel om net als zijn oudere broers ook te gaan snowboarden," grijnst The do Remmelink. ffij weet nog hoe hij z'n splinter nieuwe crossmotor cadeau deed een z'n talentvolle broertje. Het wss vlak nadat hij het gevaarte boven op zich had gekregen. Tij dens een wedstrijd had hij als eerste een bult genomen. Daarna volgde de motor pas. Het zoveel ste ongeluk in een lange rij. Dit keer lag Thedo Remmelink een week in het ziekenhuis. Elke dag gaf hij bloed op, maar de dokto ren konden niets vinden. Uitein delijk werd hij genezen ver klaard, maar voor de coureur uit Zelhem was de lol er af. „Van het ene op het andere moment ben ik gestopt. Ik was door het oog van de naald gekr open. Ik vind crossen nog steeds een hartstikke mooie sport, maar ik was veel te vaak geblesseerd." Snowboard Een jaar eerder was Remmelink voor het eerst in aanraking met het snowboard gekomen. Het liet hem niet meer los. „Op winter sport in Zwitserland stond ik er voor het eerst op. Niet lang, want dat ging van: een-twee-drie en knal. Het was steeds spelen met je evenwicht. Ik ging constant onderuit." Hij liet zich er niet door ontmoedigen. „Dit was nieuw. Ik wilde het per se onder de knie krijgen." Tijdens zijn volgende winter sportvakantie in de Zwitserse bergen bleven de ski's in de rek ken staan. Elke dag stond Rem melink op zijn snowboard. „Heb ik op uitnodiging van een Zwitser ook nog meegedaan aan een wed strijdje. Bleken het de nationale kampioenschappen te zijn. Uiter aard eindigde ik achteraan, maar het leverde me wel een uitnodi ging op voor het Europees kam pioenschap in Frankrijk. De sport stond nog in de kinder schoenen. Ze vonden het gewoon mooi om zoveel mogelijk natio naliteiten aan de start te krij gen." Warme herinneringen heeft hij aan zijn eerste EK. „Ik presteerde natuurlijk niks, maar bij aan komst was er een compleet appartement gereserveerd voor 'Team Holland'. Dat was ik dus. Want verder was er niemand. Geen verzorger, geen trainer. Niks." En toch wilde hij een half jaar later professional worden. „Typisch Thedo," zegt zijn moe der. „Bloedfanatiek in alles wat- ie oppakt." Duur Die karaktertrek bracht hem zelfs zo ver dat hij zich bij een snowboardmerk aanbood als ver tegenwoordiger -in--Nederland. „Ze verkochten hier niks, want de sport was nog niet bekend. Ik was er echter van overtuigd dat het me zou lukken." De start was op z'n zachtst gezegd moeizaam. „Het was har tje zomer. In mijn herinnering lijkt het of het elke dag dertig graden was. In sommige sportza ken wisten ze echt niet waar ik over sprak. 'We hebben al mono ski's', kreeg ik dan te horen. Kwam natuurlijk bij dat de snowboards toen nog erg duur waren. Duizend piek. Dat vroeg ik toch al gauw." Maar Remmelink zag zijn inzet beloond. De zomerse gang met het snowboard onder de arm leverde hem een materiaalspon sor op. Het geld, dat hij verdiende in een Zwitserse sportzaak, gebruikte hij om mee te doen aan wedstrijden en zijn techniek bij te schaven in snowboardcamps. „Dan kreeg ik les van wereldtop pers die in die camps als leraar werkten." Dat laatste leek hem ook wel wat. „Leraar snowboar den. Dat zou ik ook wel willen, dacht ik toen." En het geluk lach te hem toe. „Een Zwitser ving dat op en nam me onder zijn hoede. Via hem heb ik de opleiding in Zwitserland- kunnen doen." Uiteraard slaagde hij. „Alles was gaaf in die periode. The sky was the limit. Ik ging vol gas." Remmelink vond al snel onder dak in een van de vele professio nele teams in het wereldbekercir cuit. Daar bleek dat hij de meeste aanleg had voor de alpine onder delen. „Dan heb je de slalom en de Super-G. Zeg maar de reuze slalom. Ik was in die tijd een ech te Super-G-specialist. Niet bang en het gevoel voor snelheid had ik meegekregen uit mijn crossperio de." Het liefst suist hij echter gewoon naar beneden. In hele diepe sneeuw. „Dat is het mooiste. Dat gaat zo gemakkelijk. Net een droomwereld waarin alles van zelf gaat. Af en toe een beetje poedersneeuw in je gezicht en voor de rest gewichtloos glijden." Video De korte slalom kon hem aanvan kelijk niet bekoren. „Ik heb veel gevoel voor glijden. Dat is een aangeboren iets. Hoe meer boch ten, des te moeilijker het voor mij wordt. Ik trainde hard op de sla lom, maar ik zag het in de presta ties niet terug. En toen, twee sei zoenen geleden, knapte er iets bij me. Ik was het plotseling zat. Die hele schijtslalom. Elke keer weer die strips van de extra bescher ming vast klitten. Zelfs daar kreeg ik al verzuurde armen van." Maar op een dag gebeurde het dan toch. Remmelink kreeg de slag te pakken. „In één keer had ik het goede gevoel voor de bewe gingen. Echt, sinds vorig jaar snap ik het helemaal. Nu sta ik ook echt in elke parallelfinale van de slalom." Dat het zo lang moest duren, ligt natuurlijk ook aan zijn verleden. Thedo Remmelink moest het ten slotte allemaal zelf ontdekken. „Mijn ex-vriendin was mijn eer ste trainer. Dan zei ik: 'Jij neemt de tijd op en ik wil gewoon elke run harder gaan.' Later kwam de video erbij. Ging ik mezelf analy seren. Natuurlijk zijn er toen foutjes ingeslopen. Ik leerde het niet stapje voor stapje, maar maakte steeds sprongen. In die periode is dat misschien niet goed geweest, maar het was wel hef tig." In zijn lange carrière kwam Rem melink uit voor verschillende teams. Burton Team, Interna tional Snow Team, World Pro Team, American Cross Team. Namen -die een buitenstaander weinig zeggen, maar op de besneeuwde hellingen wisten ze dat daarin de wereldtop verza meld was. En Remmelink hoorde erbij. Benauwd En toch wilde de Nederlander iets anders. „Je moet niet alleen goed zijn, maar ook geld mee brengen om in zo'n team te komen. Nou is dat in mijn geval geen probleem, maar de sfeer werd me soms te benauwd. Een trainer probeerde dat hele team te vaak in een keurslijf te persen. En steeds vaker kwam ik tot de ontdekking dat zo'n man ook de waarheid niet in pacht heeft." Twee jaar geleden hakte hij de knoop door. „In het World Pro Team werkte ik veel samen met Noël Gaddo. Ook een Nederlan der. Hij was daar hulptrainer. Ik wilde graag een eigen team beginnen. Waarom niet. Ik had het gevoel dat ik voldoende ken nis en ervaring had opgebouwd. Noël wilde wel mee. Samen met Marcella Boerma, zijn vriendin, hebben we toen het Nederlands Snowboard Team opgezet." Met de Olympische ringen aan de horizon kreeg de Nederlandse Thedo Remmelink: „Af en toe een beetje poedersneeuw in je gezicht en voor de rest gewicht loos glijden. FOTO VNU/THEO KOCK Ski Vereniging plots warme belangstelling voor het initiatief van Remmelink. „Aanvankelijk hield ik de boot af. Ik had geen zin in controle van bovenaf. Maar ze werkten op ons gemoed. Als jullie het niet doen, hoe krijgen we het in Nederland dan ooit van de grond, zeiden ze." De smeekbede had succes. Voor het eerst in' de geschiedenis van de World Cup verscheen er een Nederlands team onder de vlag van de Ski Vereniging op de hel lingen. Het werd onmiddellijk een daverend succes. Boerma werd 'zomaar' wereldkampioen, Remmelink scoorde met World Cup zeges in de reuzeslalom van San Candido en zijn thuishaven Kaprun. Kindje En toch was Remmelink in de herfst van vorig jaar bijna gestopt met het team. „Plotseling werd het iets van de Ski Vereni ging. Maar het snowboardteam was ook ëéri 'béétje mijn kindjê*. Dat verlaat je niet zo gauw. Daarom hebben we open kaart gespeeld. Ik mag nu mijn gang gaan. Ik doe wat ik denk dat het beste voor mij is. Daarom woon ik negen maanden van het jaar in Kaprun. Naast Noël Gaddo heb ik nog een Oostenrijkse privé- trainer. Dat betaal ik allemaal zelf. Ik had nieuwe input nodig." „De Nederlandse Ski Vereniging heeft echter andere belangen. Die besteedt een groot deel van het budget aan talentvolle jeugd. Als ik stop, willen zij de opvolgers klaar hebben staan. Maar dat is niet mijn belang. Ik wil preste ren. En het liefst zo goed moge lijk." Met het bereikte compromis kan Remmelink echter leven. „Zelfs als ik volgend seizoen besluit om naar een ander team te gaan, zui len ze me altijd inschrijven voor Olympische Winterspelen. Ze hebben zich dus keurig opge steld." Gelukkig maar. Want de man die het snowboarden in Nederland introduceerde, mag bij de eerste Olympische deelname natuurlijk niet ontbreken. Door John Graat Helmond - Stiekem deuntjes neuriënd zette Wim van de Meulenhof gisteren zijn voor bereiding op het nieuwe wie- Ierseizoen voort. Samen met Erik Dekker en Eddy Bouw- mans leefde hij zich uit, op een mountainbike, in de bos sen bij Sint-Anthonis. Ruim drie uur lang glibberde hij met zijn Gemertse collega's over de soms gevaarlijk glad de bospaadjes. „Ja, de moraal is er weer," pufte Van de Meulenhof voldaan na. De 28-jarige Helmonder zit weer lekker in zijn vel. Zat hij een maand geleden nog als een dood vogeltje thuis op de drie- zits, nu blaakt Van de Meulen hof weer van de motivatie en ambitie. Net voor de jaarwisse ling mocht hij immers een con tract tekenen bij Foreldorado- Golff, de nieuwe profploeg van Frits Schür. Wim van de Meulenhof wint als amateur een etappe in de Ruta Jacobea in Spanje. FOTO EPA En dus kreeg 1995 alsnog een vrolijk uiteinde. Sportief bood het oude jaar Wim van de Meu lenhof weinig fraais. De droom die begin '95 in vervuiling was gegaan - prof worden - ont wikkelde zich al snel tot een nachtmerrie. Van de Meulenhof, specialist op bergachtig terrein, verdwijnen. Tevergeefs klopte hij aan bij ploegen. Men was blijkbaar vergeten dat hij in juni, 'zomaar uit de klei geplukt', sterk reed in de Classi- que des Alpes en in de Dauphiné Liberé. Op de zware cols kon hij zich, met louter criteriums in de benen, meten met de besten. „Ik mocht alleen starten in geestdo dende kermiskoersjes rondom Vlaamse kerken en kroegen. Eind juli leidde een conflict met de ploegleider van Zetelhallen tot ontslag op staande voet. Van de Meulenhof diende een aanklacht in, met als doel als nog het salaris te ontvangen. De Belgische rechtbank heeft in deze zaak nog geen uitspraak gedaan. Tot op de dag van van daag wacht Van de Meulenhof dus op vijf maanden achterstal lig salaris. Na het ontslag dreigde hij roem loos weer uit het profpeloton te liet daar toch wel wat zien. Met een goede voorbereiding had er dus nog veel meer ingezeten." Niemand meldde zich echter bij de lange Helmonder. Zijn wie- Iertoekomst werd met de dag somberder. Bij het scheiden van de markt, begin december, hing Frits Schür aan de lijn. Die vertelde dat er nog drie plaatsen bij Foreldorado-Golff moesten worden opgevuld. Of hij dus geen ploeggenoot van Eddy Bouwmans, John van den Akker, Wiebren Veenstra en Raymond Meijs wilde worden? Van de'Meulenhof: „Ik had de hoop eigenlijk al opgegeven. Ik ging er vanuit dat ik zou stop pen en was al op zoek naar een baan. Trainen was er bij inge schoten, omdat ik mijn hu^ aan het verbouwen was. En dan ineens zo'n telefoontje. Da's wel leuk. Nou ja, leuk, ik sprong een gat in de lucht. Het was altijd mijn droom prof te worden, ik heb er altijd naar geleefd. En als we een goed programma rijden, kan ik bewijzen dat ik een goeie coureur ben." De ploegleiding van Foreldora do-Golff heeft Van de Meulen hof wat het programma betreft geen garanties kunnen bieden. Als nieuwkomer zal de ploeg bij de grote koersen om startbewij zen moeten knokken. Gerrie van Gerwen is inmiddels ingescha keld om her en der te lobbyen. „We staan ingeschreven voor mooie ronden, ook in de bergen. We moeten gewoon afwachten. Het ligt zeker in de bedoeling dat we meerdaagse wedstrijden in het buitenland gaan rijden. Anders haal je toch geen Eddy Bouwmans, of Raymond Meijs, of Lucien de Louw, of mij, alle maal jongens die op het vlakke land zeker niet op hun best zijn," aldus Van de Meulenhof, die zijn pijlen voorlopig richt op Parijs-Nice. „Dat lijkt me echt een mooie wedstrijd."

de Stem | 1996 | | pagina 19