lOPA, Philips-pensioen op de helling Wijziging Philips-pensioen kan ver reiken Centrafarm schopt farmaciegroothandel tegen de schenen IJZEN. De vorst zit in de kool Nerefco sluit in 1998 raffinaderij in Pernis «"i'ï— „ïtowS? Autoverkoop West-Europa in 1995 gestagneerd Analyse Lagere prijs medicijnen roept veel weerstand op ECONOMIE <Sa Concern wil af van berekening pensioen op basis van 70 procent laatstverdiende loon Banken ook islordig bij overboekingen Uitvinder Teflon-pan overleden •WOON TER"®'' rd. aaoo ECONOMIE KORT Winst Randstad op recordniveau Ser slankt fors af Forse groei voor KLM-partner Euro wings Agpo Breda neemt deel in ZEN Eindhoven I Furopa is vori§ iaar met slechts 0,6 procent toegeno- |Ln tot ruim 12 miljoen stuks. I 1994 was er nog een flinke Igroei van 5,9 procent na een dramatische inzinking met 15 leent in het rampjaar voor I jje automobielindustrie 1993. I Hit gisteren gepubliceerde cijfers 11de vereniging van Europese autofabrikanten (ACEA) voor ze- ventien landen blijkt dat het ver koopcijfer voor 1995 duidelijk is gedrukt door de ontwikkeling in december. Toen verminderde de afzet ten opzichte van dezelfde maand van 1994 met 7,7 procent. Nederland zat duidelijk boven het gemiddelde. De RAI maakte woensdag al bekend dat de ver koop in ons land vorig jaar met 3 procent toenam tot 446.388 stuks. De landen met de sterkste ver- koopgroei waren Finland (19,3 procent), Griekenland (14,7 pro cent), Zweden (8,3 procent) en Ierland (8,1 procent). Het slechtst liep de verkoop in Portugal (- 13,7 procent), Spanje (- 9,3 procent) en België (- 7,3 procent). De vier grootste afzet markten zaten vrij dicht bij het gemiddelde. In Duitsland groeide de verkoop met 3,6 procent, in Italië met 2 procent en in Groot- Brittannië met 1,8 procent. Frankrijk liet een daling zien van 2,1 procent. Het Duitse concern Volkswagen (met de merken Volkswagen, Au di, Seat en Skoda) wist zijn lei dende positie in West-Europa te versterken door een vergroting van het marktaandeel v.an 15,8 tot 16,8 procent. General Motors (Opel, Vauxhall en Saab) bleef tweede met een onveranderd aandeel van 13,1 procent. De Franse merken deden het net als in Nederland slecht. PSA (Peu geot en Citroën) zakte van 12,8 tot 12,0 procent en Renault van 11,0 naar 10,3 procent. De Japan se fabrikanten zagen hun geza menlijke marktaandeel verder dalen van 10,9 tot 10,6 procent. Daarentegen klommen de Korea- nen (Daewoo en Hyundai) van 0,9 tot 1,5 procent. Ford handhaafde zich op de vier de plaats met een lichte stijging van het marktaandeel van 11,8 tot 11,9 procent. Fiat, met inbe grip van Lancia en Alfa Romeo, ging omhoog van 10,8 naar 11,1 procent. BMW zakte van 6,5 tot 6,3 pro cent doordat het Britse dochter bedrijf Rover omlaag moest van 3,3 naar 3,1 procent. Mercedes daalde van 3,5 tot 3,4 procent, terwijl Volvo een bescheiden vooruitgang boekte van 1,7 tot 1,8 procent. Ivan onze redactie economie 1 Eindhoven - Philips wil zijn pensioenregeling ingrijpend wijzi- I jen. Het elektronicaconcern heeft de vakbonden een studie I voorgelegd waarin het zogenoemde eindloonstelsel wordt ver- vangen door het middelloonsysteem. i Het model wordt momenteel door I pensioendeskundigen van de vier Ibij Philips betrokken vakorgani- I saties bestudeerd. I Volgens ingewijden wil Philips af 1 van de in Nederland gangbare re- geling om een pensioen uit te ke- Iren dat is gebaseerd op 70 pro- VERVOLG VOORPAGINA 1 blijken ook de overboe- milieren van de klanten nietgoed te controleren, wijst het 'c van MoneyView uit. van MoneyView volgens het bureau met toestemming handt'eke- en namen bij de overboe- i hebben gebruikt die niet met het rekeningnummer corres- I ponderen. Het gaat om kleine be- dragen van 25 a 100 gulden. Ook I enkele verkeerde overboekingen t een bedrag van duizend gul- a of meer zijn gedaan. Die wer- i ook braaf uitgevoerd, i de 57 overboekingen, voor van andermans handteke- zijn er bij alle banken ge- ïiddeld 48 verwerkt en van de 28 et een verkeerde naam 14. De spande de kroon. Die iekte alles over, tien overboe- 1 met andermans handteke- en drie met een foute naam. labobank heeft in een reactie la- weten dat er bij haar 'nul f komma nul' aan valutadagen wordt verdiend. „Alle overboe- kingen worden in een fractie van nde van de rekening van I de bank zelf naar die van de klant of omgekeerd uitgevoerd," aldus een woordvoerder. „De Rabo I kent geen valuteringsdag." Wel dt hij het voor mogelijk dat bij andere banken het geld wel enige tijd weg is. Die 1,3 miljard I gulden moet in ieder geval niet [hij de Rabo worden gezocht, al- I dus de woordvoerder. Verder noemde de Rabobank de [steekproef van MoneyView aan gaande de correcte overboekin gen 'een miniproefje, waarvan de 1 representativiteit betrekkelijk Ijs Boven een bepaald bedrag - I hoeveel, dat zeg ik niet' - gebeurt alle controle handmatig, daaron- I der via optische leesapparatuur ffl steekproefsgewijs handmatig. I De bank zegt weinig klachten te |hijgen. bank zegt in een reactie I dat zij particulieren in het geheel [Seen valuteringsdagen in reke- [ning brengt. cent van het laatstverdiende loon (eindloonsysteem). Daarvoor in de plaats zou de nog weinig ge hanteerde methode komen om pensioen op te bouwen op basis van het gemiddeld over de jaren verdiende loon (middelloonsys teem). Het nieuwe systeem zou voor Philips goedkoper uitvallen. De aangepaste pensioenregeling geldt voor nieuwe medewerkers. De huidige werknemers krijgen de keuze tussen de oude en de nieuwe regeling. Tegelijkertijd met de oude pen sioenregeling wil Philips ook de vut-regeling afschaffen. Momen teel kunnen Philips-werknemers afhankelijk van hun cao-catego rie vervroegd uittreden op 60- en 56-jarige leeftijd. De pensioen leeftijd ligt nu op 65 en 60 jaar. Voor medewerkers die onder de nieuwe regeling vallen, gaat vol gens de studie een gemiddelde pensioenleeftijd gelden van 62,5 jaar. Daarbij wordt de mogelijk heid geboden om op z'n vroegst op 60-jarige en uiterlijk op 65-ja- rige leeftijd met pensioen te gaan. Zowel Philips als de bonden wil len geen commentaar geven op de inhoud van de studie. Volgens be stuurder J. Cuperus van de In dustriebond FNV zijn de eerste reacties van werknemers niet po sitief, 'maar waar dat toe leidt, zien we wel als we de leden raad plegen over de definitieve voor stellen'. Zijn collega A. Verhoeven van de Unie is voor handhaving van de solidariteit die de bestaande pen sioenregelingen bieden. Het concern zou de besprekingen over de pensioenregeling en de lopende cao-onderhandelingen willen laten samenvallen. De meeste bonden vinden dat geen probleem als de pensioendeskun digen hun oordeel op tijd gereed hebben. Alleen de VHPP zou de pensioenregeling, vanwege de in gewikkeldheid van de materie, los van de cao willen behandelen. Tourette sur Loup (dpa) - De uit vinder van de Teflon-pan, de Franse ingenieur Mare Gregoire, is op 90-jarige leeftijd in het Zuidfranse Tourette sur Loup ge storven. Op aanraden van zijn vrouw maakte hij van Teflon anti-aan baklagen in braad- en koekepan- nen. Hij richtte de firma Tefal op, die hij in 1970 verkocht. De boerenkool-oogst is in volle gang, ook op deze akker in Noord-Holland. Volgens kenners is het voor een goede boerenkool noodza kelijk dat 'de vorst er overheen is geweest'. foto anp DRIE JAAR na de in de Cen- turion-operatie gesmoorde eerste poging wil Philips op nieuw proberen in overleg met de vakorganisaties te ko men tot een wijziging van de pensioenregeling. De voorstellen die Philips voor lopig in een studie heeft gefor muleerd, zijn van een ingrijpen de aard. Het concern wil na bij na een kwart eeuw af van het systeem om de uitkering te base ren op 70 procent van het laatst verdiende loon. Daarvoor in de plaats komt dan het zogenoem de middelloonstelsel, een sys teem waarbij de medewerker pensioen krijgt over het gemid delde loon dat hij tijdens zijn loopbaan heeft verdiend. Hoewel de randvoorwaarden van de nieuwe regeling (hoe hoog is de premie, in welke mate wordt de uitkering aangepast aan de stijging van het prijsni veau?) nog moeten worden vast gesteld, zal deze voor de werk nemer vaak ongunstig uitvallen. Het gemiddelde loon over de ge hele loopbaan is normaliter la ger dan het laatstverdiende salaris. Het stelsel neemt wel het pro bleem weg van de pensioen breuk, omdat werknemers ge makkelijker hun opgebouwde pensioen kunnen meenemen als zij van werkgever veranderen. Voor Philips biedt het middel loonstelsel de mogelijkheid de kosten beter in de hand te hou den. Ook denkt het bedrijf met een nieuw stelsel beter te kun nen inspelen op de individuele wensen van werknemers om eer der of juist later het bedrijf te verlaten. Philips wil een flexibe le pensioenleeftijd die ligt tus sen de 60 en 65 jaar. Tegelijker tijd zouden de huidige, dure vut-regelingen moeten worden Door Peter Scholtes geschrapt. De in Eindhoven ge maakte plannen staan niet op zichzelf. Al enkele jaren wordt onder meer vanuit de poli tiek gepleit voor het ver- - vangen van het eindloonstelsel door het mid delloonsysteem. Het dure eind loonstelsel zou het voor pen sioenfondsen door de toenemen de vergrijzing en de ongewis heid over de hoogte van de AOW-uitkering in de toekomst steeds moeilijker maken om de aanspraken van deelnemers na te komen. Die stelling werd gisteren nog eens onderschreven door R. Jansweijer, een medewerker van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), die aan de Erasmus Universiteit promoveerde op het onderwerp. Jansweijer voorspelt dat een pensioen gebaseerd op 70 pro cent van het eindloon vermoede lijk onhoudbaar zal zijn. Hij voorziet dat pensioenfondsen in de toekomst door geldgebrek moeten afzien van het compen seren voor prijs- en loonstijgin gen. Een enkel bedrijf is Philips voorgegaan op het gladde ijs van het flexibele pensioen. Onderne mingen als Rabobank, Heidemij, Nutricia en Akzo Nobel hebben pensioenregelingen die een aan tal keuzemogelijkheden bieden. Het gaat dan om verschillende vormen als een vervroegd pen sioen en deeltijd-pensioen. Als Philips daadwerkelijk over schakelt op een middelloonsys teem, is het de eerste grote in dustriële onderneming die deze stap waagt. Aangenomen mag worden dat het concern daar mee een grote doorbraak zal for ceren en dat andere onderne mingen - als eerste die in de me taalindustrie - weldra zullen volgen. -TINT GLAS, WIS/ ELBARE SPIE6EIS. opties wenst. Er zijn maar 1 j esc Te beginnen met de ms, Dij de Fiat-dealer en overtuig oor u nog heel veel nieuws in incieringsmogelijkheden. itract van 48 maanden/2».1""1 tl" P I oorHansVerbraeken (anp) ■Wen-Leur - Centrafarm uit I ten-Leur denkt het de drie gevestigde farmaciegroothan- J® s in Nederland knap lastig Ie kunnen maken. De afstand ;J!et het Utrechtse OPG, het .«arssense ACF en Inter- IPiarm van het Rotterdamse ®ernatio-Müller is levens- JF°°t, maar Centrafarm zoekt un zwaktes en probeert raapvan te profiteren. Vooral J ue medicijnengroothandel s °nder druk staat. Ito6z'tn een van oorsprong no- I °°se"sebedrij£ uit Rotterdam," Li ?recteur Hans Stols, die Itp roomt zelf de mouwen op Lil en te helpen bij het in- Ivpm01' "^e zÜn gewend heel L 6 ^aa5' h*at zul je niet zo snel lp' een OPG aantreffen." Van Lt.pas als een rotary moet hij E r en Zelfs uidens het os rf met z'in vrouw zit hij 8 oe Dost door te nemen. n, producent en distri- - van merkloze, generieke tonis delen (waarvan het oc- leitJf Slopen), stond in de 7 larmaciewereld in Neder- sah i al hekend als een l °lvechtertje. )tt 'e Snoten hebben als 'volge- Or/n 6 Sroothandelaren' zo'n lamark? de 8eneesmidde- I in handen. Centrafarm is met zijn 170 miljoen gulden omzet slechts een kleintje tegen over molochs als OPG (2,3 mil jard gulden), ACF (1,3 miljard gulden) en ook Interpharm (7 a f 800 miljoen gulden). Maar het is momenteel pompen of verzuipen in de branche en daarvan denkt Stols te kunnen profiteren. De medicijnengroot handel voorziet een daling van de geneesmiddelenprijzen in Neder land met 17 a 18 procent. Reden is de Wet Geneesmiddelenprij zen, die minister Borst (Volksge zondheid) op 1 april wil invoeren. Daarnaast brokkelen de marges toch al af omdat de concurrentie aanzienlijk is verscherpt. Dins dag kwam de Nederlandse vere niging van de innoverende far maceutische industrie (Nefarma) nog bij de minister met het voor stel om zelf de prijzen te verlagen met maximaal 25 procent. Daar mee hoopt de industrie invoering van een prijzenwet af te houden. In deze moeilijke markt kan Cen trafarm het concurrenten met problemen, zoals ACF en diens dochter Brocacef, knap lastig maken. Misstappen worden zeker nu afgestraft. Stols ruikt zijn kans. ACF is immers al veel geld kwijt aan reorganisaties, om bal last uit het recente verleden kwijt te raken (divisie medische pro- dukten, thuiszorg). De reorganisatielasten verster ken het effect van de toch al flin- Directeur H. Stols (midden) in de inpakruimte van Centrafarm in Etten-Leur. foto de stem/dick de boer ke verkrapping van de marges. Ook OPG is driftig aan het sane ren, vooral met het oog op het overheidsbeleid. Iedereen kent iedereen in het we reldje, maar iedereen kent vooral Stols. Voor hem bestaat van di verse zijden belangstelling, maar Stols verdient al geld genoeg. „Wat dan? Dan word ik ergens tweede man?" Ook Wouter de Bruin van OPG daalde af naar Etten-Leur om Stols' bedoelin gen eens te leren kennnen. Gere geld worden mensen van Centra farm weggekocht. Stols ziet het beslist niet somber in, vooral nu hij per 1 januari de Bredase farmaciegroothandel Quatropharma (ruim 50 miljoen gulden omzet) wist in te lijven. In zijn bedrijf is geen sanering gaande, integendeel. Het uit 1957 daterende Centra farm ging in de jaren zeventig - onder leiding van directeur A. de Pijper - voorop bij juridische ge vechten rond parallelimport in Europa. Het bedrijf wist de zaak voor het Hof van Luxemburg te winnen. „Centrafarm, dat is parallelim port," heette het in de branche. Als parallelimporteur koopt Cen trafarm goedkoop geneesmidde len bij de tussenhandel in een an der land van de Europese Unie. Dat zat die buitenlandse produ centen en hun distributiekanalen in Nederland natuurlijk niet lek ker. In de loop der jaren stapten echter ook de gevestigden over op het door hen verfoeide handels concept. Langzamerhand hebben de groothandels het in Nederland voor het zeggen, meent Stols. De grote drie hebben hun eigen pa rallelimport en hun eigen gene rieke labels en daarmee ook het leeuwedeel van de generieke han del en parallelimport in handen gekregen. De stap van Centrafarm om per 1 januari zelf een groothandel te kopen is dan ook 'een strategi sche zet', aldus Stols. Om te over leven, maar ook om in de aanval te gaan. Centrafarm vergroot met Qua tropharma zijn omzet met de helft. Het aantal personeelsleden loopt op van 240 tot bijna 300. Quatropharma is opgericht door vier ex-directeuren van het ge strande Medicopharma. Het is net winstgevend. Waarom zou het een groothandel binnen Centrafarm wel goed gaan? Daar zit geld achter, zegt Stols. Zelf heeft hij vrij snel na zijn aantreden Stada Arzneimit- Diemen - De nettowinst van Randstad is vorig jaar tot recordni veau gestegen. De uitzendorganisatie zag het resultaat met meer dan 40 procent groeien tot ongeveer 160 miljoen gulden. De omzet nam met een kwart toe tot circa 4,75 miljard gulden. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van Randstad. De sterke winststijging was in belangrijke mate te danken aan de uitbreiding van het kantorennet en de groei van het personeelsbestand, waarin Rand stad de afgelopen jaren veel heeft geïnvesteerd. Den Haag - De Sociaal-Economische Raad, die de regering advi seert over met name sociaal-economische onderwerpen, wordt per 1 april drastisch verkleind. Nu telt de raad 45 leden en dat worden er 33. Minister Melkert moet er nog mee akkoord gaan, maar dat is een formaliteit. De Ser bestaat dan uit 11 werkgevers leden, 11 vakbondsvertegenwoordigers en 11 Kroonleden (nu elk 15). De raad wordt met name verkleind doordat er fusies hebben plaatsgevonden in zowel werkgevers- als in werknemersorganisa ties. Zo zijn KNOV en NCOV opgegaan in MKB Nederland en zijn VNO en NCW gaan samenwerken in de Vereniging VNO- NCW, terwijl de drie landbouworganisaties nu LTO-Nederland vormen. Neurenberg - De samenwerking met KLM legt de Duitse regiona le luchtvaartmaatschappij Eurowings geen windeieren. Vlogen in 1994 nog 1,2 miljoen mensen met Eurowings, vorig jaar waren dat er 1,8 miljoen. Bestuursvoorzitter Reinhard Santner schreef de groei gisteren toe aan het algemene economische herstel en de uitbreiding van de samenwerking met KLM en Air France. Eurowings vliegt voor KLM de routes tussen Schiphol enerzijds en Stuttgart, Hannover, Neurenberg en Düsseldorf anderzijds. Rotterdam (anp) - Nerefco, een joint-venture van BP en Texa co, wil eind 1998 de raffinaderij in Pernis sluiten. De produktie wordt overgebracht naar de raffinaderij in Europoort, waar het bedrijf zijn activiteiten zal concentreren. Dat heeft Nerefco donderdag de vakbonden laten weten. Nerefco spreekt van de ontwik keling van 'een top-raffinaderij met een sterke concurrentieposi tie'. In de raffinaderij in Euro poort wordt voor ongeveer 350 miljoen gulden geïnvesteerd. Om aan de toekomstige vraag te vol doen wordt een destillatiefabriek voor ruwe aardolie opnieuw in gebruik genomen en bouwt Ne refco een nieuwe gasolie ontzwa- velingsfabriek. Door de bundeling van de activi teiten verdwijnen ongeveer 350 van de in totaal 875 arbeidsplaat sen. De vakbonden gaan daar niet mee akkoord. „De toekomst van het bedrijf in Nederland lijkt veilig gesteld. Wij zijn echter te leurgesteld over het grote aantal banen dat verloren gaat. Dat aantal ligt hoger dan het aantal werknemers dat de vestiging in Pernis nu telt. Wij streven dan ook naar vermindering van het verlies aan arbeidsplaatsen," al dus een woordvoerder van de In dustriebond CNV. De industriebonden van FNV en CNV zullen eerst onderzoeken of het verlies van zoveel arbeids plaatsen wel nodig is. Zij stellen in ieder geval de voorwaarde dat de reorganisatie zonder gedwon gen ontslagen moet plaatsvinden. De sluiting van de raffinaderij is onderdeel van een herstructure ring van de raffinage-activiteiten van BP, die in Nerefco een belang heeft van 65 procent. Het Britse olieconcern wil alleen de meest efficiënt draaiende en winstge vende raffinaderijen overhouden. De raffinagecapaciteit vermin dert van twee tot 1,4 miljoen va ten (van 159 liter) per dag. Behalve de sluiting van de instal laties in Pernis worden de raffi naderijen in het Amerikaanse Li ma (Ohio) en bij de Zuidfranse stad La vera verkocht. In novem ber deed BP al een raffinaderij bij Philadelphia van de hand. Van onze redactie economie Eindhoven/Breda - Zonne Energie Nederland (ZEN) in Eindhoven is voor 45% in handen gekomen van Agpo in Breda. ZEN is een van de grootste producenten van zonneboilers en zonnepanelen in Nederland. Met deze participatie wordt Agpo de exclusieve vertegenwoordiger van de produkten van ZEN in Nederland. De aandelen worden overgenomen van de ZEN-op- richters Gramsbergen en Van Dam. Agpo, een dochter van Koninklij ke Econosto, ontwikkelt en ver handelt cv-ketels en warmwater- boilers. Het bedrijf heeft 80 werknemers. Agpo-directeur ir. P. Dirven verwacht dat ZEN in de loop van dit jaar ongeveer tien mensen werk zal bieden. Dirven heeft hoge verwachtingen van de markt voor zonneboilers en -panelen. De overheid heeft voor het jaar 2010 een doel ge steld van 300.000 zonneboilers. „Dat betekent dat er vijftiendui zend per jaar geïnstalleerd moe ten worden," aldus Dirven. „Op dit moment zijn dat er drie a vier duizend." Het aan ZEN gelieerde installa tiebedrijf Zonnevang werd een jaar geleden overgenomen door het Eindhovense Lotec. tel, een Duitse branchegenoot, als eigenaar binnengehaald. En Cen trafarm zelf heeft ook geld. De marges bij Centrafarm zijn nog steeds niet gek. Stols zat vo rig jaar op een nettomarge (resul taat ten opzichte van omzet) van circa 10 procent, OPG zit al jaren op 2 a 3 procent. ACF zat in 1993, een jaar voor het 'rampjaar' ook op zo'n marge. Verder verwacht Stols, gezien de maatschappelijke behoefte aan goedkopere medicijnen, dat de groothandel met een eigen gene riek label de wind alleen maar meer in de rug krijgt. Het merk loze produkt kan een marktaan deel krijgen van 50 procent. Nu is het een kwart. De totale markt hiervoor in Europa bedraagt zo'n 2,5 miljard gulden. Wel zal het net als voor de grote drie de komende jaren voor Cen trafarm moeilijker worden. De winst voor belasting zal in 1996 dalen van f 18 miljoen, misschien wel tot 10 miljoen gulden. Maar saneren is niet aan de orde. Naast de twee vestigingen in Bre da en Zwolle van Quatropharma zoekt Stols binnen niet al te lange tijd in Nederland extra steun punten voor deze groothandel. Verder zoekt hij een deel van zijn heil in internationaliseren, vooral in Frankrijk, Spanje en Italië. „Door iets over te nemen of door te gaan samenwerken in een joint venture." Vanonze redactie economie Amsterdam - Niet alleen minister Borst heeft vooralsnog vra- gen bij het voorstel van Nefarma om de kosten van geneesmid delen in Nederland met 700 miljoen gulden terug te dringen. Ook apothekers en niet bij Nefarma aangesloten fabrikanten hebben hun bedenkingen. De farmaceutische industrie heeft minister Borst woensdag een voorstel gedaan om te voor komen dat per 1 maart een nieu we wet op de geneesmiddelen- prijzen gaat gelden. De wet - die nog in de Eerste Kamer moet worden behandeld - gaat uit van een prijsdaling van 20 procent over de hele linie. De Nefarma wil meer ruimte voor nieuwe ge neesmiddelen en octrooi vrije middelen 20 tot 25 procent goed koper maken. De apothekers reageren alvast dat bij hen zeker geen driehon derd miljoen te halen is, zoals de Nefarma suggereert. In feite, zegt woordvoerder Balhuizen van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie, gaat het om een door de overheid als 'bovenmatig' be titeld bedrag van honderd mil joen gulden. Dat wordt voor een deel al afgeroomd door te korten op het zogenaamde apothekers tientje, het bedrag dat de genees middelenwinkelier per uitgege ven recept schrijft. De overige tweehonderd miljoen gulden is in de ogen van de apo thekers de in de handel normale armslag die zij door bijvoorbeeld slim inkopen en op tijd betalen hebben gecreëerd. De fabrikanten van zogenaamde generieke (niet door octrooien beschermde) geneesmiddelen, verenigd in de Bogin, zijn het al helemaal niet eens met het Nefar- ma-plan. Bogin-voorzitter R. Nu- man is verbolgen over het feit dat Nefarma (dat 90 procent van de branche en een omzet van 2,6 miljard gulden vertegenwoor digd) over het hoofd van zijn tien aangesloten bedrijven een voor stel doet dat hen zo hard treft. Nefarma-woordvoerder E. Bos- sert reageerde gisteren dat onge veer zestig procent van de omzet van de aangesloten bedrijven in de octrooivrije medicijnen zit en dat de voorstellen dus ook in ei gen vlees snijden. Meer dan de helft van het bezuigingsbedrag van ƒ700 miljoen wordt volgens haar opgebracht door de Nefar- ma-leden. De rest moet uit de marges in de groothandel en de detailhandel (de apothekers) ko men. Nefarma-zegsvrouw Bossert wil in de voorstellen aan minister Borst geen erkenning zien dat medicijnen in Nederland de afge lopen jaren veel te duur zijn ge weest. Dat geneesmiddelen in Nederland betrekkelijk duur zijn, is volgens haar vooral het gevolg van de harde gulden.

de Stem | 1996 | | pagina 7