Italiaanse premier Dini stapt op Irian Jaya: met pijl en boog tegen mitrailleurs Kiezers moeten begrotingsconflict VS oplossen Afscheid van Mitterrand Wereld brengt laatste groet aan Mitterrand Rebellen dreigen met doden van gijzelaars Ontvoerders Irian Jaya stellen nog geen eisen ïbeen id KORT rheid over cht college DË STEM BUITENLAND A5 lakbranche vliegtuigen ipijkerkwartier lis in Brussel' it afgewezen President Scalfaro aanvaardt ontslag van hevig bekritiseerde 'zakenkabinet' De Clintons zijn zo goed als platzak Hashimoto nieuwe premier van Japan BUITENLAND KORT Schip Calypso van Cousteau gezonken Nederlandse vrouw in België vermoord Protest tegen platbranden dorpen Bosnië Veerboot Estonia wordt 'begraven' Walging over foto's onthoofde Koerden Tsjetsjenen nog steeds omsingeld VRIJDAG 12 JANUARI 1996 in. Ook het achter- i al een leugen zijn, et de minst slijtvas te wekken niet alles - tand gevoeld werd erdamse procureur- iter was de p.gv die 3 openbare IRT-Ver- slecht functioneren t alleen zijn salaris nte afvloeiingsrege- er niet meer aan de j. De goud omrande .arvoor de schuldige luit gestuurd is. crantepublikaties. De getrokken superpro- jlden het college van twee oudste leden Ie man van het open- inkort vanzelf gaan. Jr moest dus een truc- )f zijn nek laten bre- nu de schijn van dat n opzichte van Van in Den Haag. ncrete reorganisatie- .dwijcks vertrek, gou- an Docters van Leeu- voor haar onbekende Bden met glimlachjes Jieeft haar organisatie Jnbtelijke executies en heid verteld. Voor het t nog gedeeltelijk de |t laatste draagt ze zelf Het laatste uur voor lotterdam en Arnhem iir werklozen inhuren loor minister Melkert Int dat zowel tot doel kwart werken terug te tover met de werkge- lazenwassersbranche. de Melkertbanen dit nen. I die uit de voormalige [niet gecontroleerd op bapier in het land van t ons land ongehinderd mankementen de vlieg- Jaartpolitie voorkomen woordvoerder van de Ivestigd in reactie op-de kaanse staat Zaïre. nhem heeft gisteren de nliggende wijken, die at, gewaarschuwd geen let over de grenzen, dat [bij de opening van een [station Velperpoort op listeren het verkeer tij- pwintig minuten stil als aken te weinig gebruik fechikbaar heeft voor de ens-Jan Brinkhorst wijt |se ambtenarenapparaat andere provincies zou- ^el kunnen trekken voor heeft onder meer tot L'at dat de EU Nederland el onder de Westerschel- pep gedaan kunnen wor- k.L. Croes heeft gisteren lin die stad tegen de Wet Wezen. In die wet worden liteitsbewijzen in te leve- riet doet, verliest als een en. ïctie uitgevoerd nadat zi) identiteitsbewijzen af te j werkgever CPI genoeg noor Bert Ummelen Washington- Het ziet er naar rit dat de kiezers het conflict „ver het Amerikaanse begro tingsbeleid zullen moeten oplossen. «adat president en Republikein- I leiders in het Congres hun on- Lhandelingen eerder deze week „nieuw afbraken groeit het nessimisme over de kans dat he Log tot een vergelijk komt „ver een sluitende begroting in «092 Wall Street reageerde nronipt met een aanmerkelijke - -1: de Dow Jones zakte met 96 punten. Voorzitter Newt Gingrich van het Huis van Afge vaardigden, tot nu toe optimis tisch gestemd over de mogelijk heid van een compromis, veran derde gisteren zijn toon. Hij zei er nu ook rekening mee te houden dat de impasse niet zal worden opgelost voor de presidents- en Congresverkiezingen van novem ber. President Clinton vertelde zijn kabinet gisteren dat een akkoord binnen handbereik is, als de Re publikeinen willen afzien van fundamentele beleidsveranderin gen die op zichzelf niets met het streven naar een sluitende begro ting te maken hebben. Ook zou den ze hun plan voor een aan zienlijke belastingverlaging moe ten opgeven. Naast de omvang van een belas tingverlaging, noemde de presi dent het ziektekostenstelsel (Me dicaid en Medicare), de sociale en werkgelegenheidspolitiek, de on derwijsuitgaven en het milieube leid als de belangrijkste geschil punten. Dat Clinton met zijn laatste be grotingsplan tegemoet is geko men aan de Republikeinse eis dat het financieringstekort binnen zeven jaar moet worden wegge werkt, wordt door het begro tingsbureau van het Congres be vestigd. De president zwaaide gisteren uitbundig met een ver klaring van die inhoud. Wat Clinton betreft worden 'cij fers en politiek' uit elkaar ge haald. „Binnen vijftien minuten kunnen we een begrotingsak koord hebben," hield hij verslag gevers voor. „Het begrotingsbu reau van het Congres zou hoera roepen. De financiële markten zouden hoera roepen. De rente zou zakken. De economie zou be ginnen te groeien. Alles zou pri ma zijn. En dan zouden we vol gend jaar verkiezingen kunnen hebben over de vraag met welke visie op programma's als Medica re het Amerikaanse volk het eens is." De Republikeinse leiders be raden zich intussen op hun stra tegie. Hun controverse met de president heeft al twee keer ge leid tot een sluiting van over heidsdiensten, aangezien de be voegdheid van de regering om uitgaven te doen formeel was verlopen. Met verkiezingen in aantocht (volgende maand worden de eer ste voorrondes van de presidents verkiezingen al gehouden) zou den de Republikeinen er echter beducht voor zijn opnieuw amb tenaren naar huis te sturen of on betaald te laten werken. Kome (afp/rtr/dpa) - Premier Lamberto Dini van Italië heeft gisteravond in de Kamer van Afgevaardigden ge zegd dat er geen meerderheid meer is om zijn zakenkabi net te steunen. President Oscar Luigi Scalfaro heeft het ontslag van het kabinet-Dini inmiddels aanvaard. Dini was al op 30 december bij en grijpt maar op bepaalde mo menten op een beslissende ma- Scalfaro geweest om het ontslag van de 54e Italiaanse regering sinds de Tweede Wereldoorlog in tc dienen. Het staatshoofd had de mtslagaanvraag toen afgewezen Dini teruggestuurd naar de Kamer voor een 'verifica'. Dat is toetsing of er een meerder- d is om door te regeren, ten- minste tijdens het Italiaanse EU- voorzitterschap in het eerste I halfjaar van 1996. In het driedaagse kamerdebat dat I dinsdag begon, zijn zeven moties ingediend, deels voor en deels te gen Dini, waarvan er nog geen in stemming is gebracht. Er tekenen zich nu twee mogelijkheden af: Scalfaro vraagt Dini te proberen een nieuwe regering te vormen of hij schrijft met tegenzin ver vroegde verkiezingen uit. Veel parlementariërs achten het waarschijnlijk dat er een kabinet j Dini-H komt, dat steunt op een i parlementaire coalitie. Ook op de I beurs wordt gemikt op een nieu we benoeming van de econoom Dini, Daar acht men vervroegde I verkiezingen, die in februari of in maart zouden moeten worden ge houden, onwaarschijnlijk. I De demissionaire premier gaf in zijn toespraak aan ook tekenen van hoop te zien. Zo is er een bre de consensus dat een hervorming van de staatsinrichting noodza kelijk is. Vooral de Lega Nord eist hervormingen in de zin van federalisering van de staat, vrijwel alle partijen willen j daarin min of meer meegaan. Onenigheid is er daarentegen de vraag of de president meer macht zou moeten krijgen, zoals bij voorbeeld in Frankrijk, iteel heeft in Italië de pre- vooral een ceremoniële rol Washington (afp/rtr) - Het I Amerikaanse presidentië- I le paar is vrijwel blut. Het I Witte Huis erkende giste- I ren dat de Clintons 'se rieuze financiële moeilijk heden' hebben. Het weekblad Money Maga zine, dat gisteren verscheen, beeft berekend dat Bill Clin ton en zijn echtgenote Hilla ry Rodham Clinton door to- ran D66 en Socialistische ischoten (Sociale Zake uilege van toezicht socia- de gevolgen van de we'^, gen. Volgens de vier ch» n laat de onafhankelijk^ het CTSV echter stern en over. Dat zou ko dat het ministerie van iken zich teveel met de g zaken bemoeit. „et drie bestuursleden van ge hebben allen een P° ](j. ergrond. Het gaat omj ij voorzitter Van ^epiA. de WD, voormalig erlid Van Otterloo en l-u* Rooijen, die in de iar ncién issecretaris van rin Tijdens de behandeling riektewet in de Tweede a in december, ëin®e taris I achten dat staatssec I schoten PuWikatie vVoVerde| erzoek van het Ci^v rstel olgen van zijn wetsvoo^S beerde te vertragen- je i k van de oppositie on h tij' mer het stuk echter toen is het debat. proceskosten bijna bankroet zijn. Volgens Money Magazine Ws het echtpaar in 1992 goed voor bijna 700.000 dol lar aan geld, aandelen en goederen, maar moeten ze bog zeker voor twee miljoen Mar aan rekeningen vol doen in verband met rechts zaken rond het Whitewater- schandaal en de civiele klacht tegen president Clin ton wegens seksuele intimi datie. Het echtpaar Clinton was al I 'ang failliet geweest als hun advocaten op betaling zou den aandringen of als een riÏÏv ,Ciintons zeLt 0Pëe" ™at hulpfonds geen 800.000 ollar had voorgeschoten, 't Jonas mag echter wegens ettelijke voorschriften slechts mondjesmaat geld in spelen en de inkomsten «ken de uitgaven aan ad- ™eaten, onder wie raads- •Wnen die 400 dollar per Hrt «e^en' volstrekt niet. mL, ™tewater-schandaal Peelt rond de afwikkeling onïi klassement van een «Mernemmg waarbij Hilla- waaiü1 betroklsen was en zo ze, °P ono°rbare wij- deel? zakenrelatie bevoor- zou hebben, mogelijk "a te zijn omgekocht, president wordt met ci- Procedures achtervolgd die 7? Vjy"iw' P.aula Jones, seksno^ CHnton haar *ueel geïntimideerd heeft de stal, a°£ gouverneur van staat Arkansas was. nier in, zoals bij de kabinetsfor matie. Dini kwam in januari 1995 aan de macht als chef van een zaken kabinet uit niet-gekozen deskun digen. Hij moest van geval tot ge val een meerderheid zoeken in het parlement en steunde meestal op centrum-links. Dini volgde Berlusconi op, wiens centrum rechtse regering ten val kwam toen Umberto Bossi's federalisti sche Lega Nord het centrum rechtse blok verliet. Tokyo (rtr/afp) - Het Japanse parlement heeft gisteren Ryu- taro Hashimoto als nieuwe premier gekozen, maakte par lementsvoorzitter Takako Doi bekend. Hashimoto volgt de socialist Murayama op, die vorige week vrijdag zijn ver trek aankondigde. Hashimoto kreeg 288 van de 489 stemmen, tegen 168 voor opposi tieleider Ichiro Ozawa, voorzitter van de Shinshinto (Nieuwe Grens Partij). De 58-jarige Hashimoto wist zich gesteund door zijn eigen Libe raal-Democratische Partij (LDP), de Socialisten en de Sakigake- partij, die tesamen de regering vormen. De drie partijen waren het eerder deze week eens gewor den over de nieuwe premier. Het kabinet-Murayama trad eer der gisteren terug om plaats te maken voor Hashimoto. De nieu we premier maakt in de loop van de dag de samenstelling van zijn regering bekend. Hij zal de onge makkelijke coalitie van LDP, so cialisten en Sakigake voortzet ten. Hashimoto is de eerste premier van de LDP, de grootste van de drie regeringspartijen, sinds juli 1993. Toen verloor de partij haar veertig jaar lange greep op de macht na een reeks schandalen. Na dagen van onderhandelen over de samenstelling van zijn re geringsploeg, overtuigde de be oogde premier woensdag Wataru Kubo, de 66-jarige secretaris-ge neraal van de Socialistische Par tij, ervan het ministerschap van Financiën op zich te nemen. Deze portefeuille is niet meer zo populair nu de regering zoals Hashimoto heeft aangekondigd bezuinigingen zal gaan doorvoe ren. Jonge Franse kadetten dragen de kist met het stoffelijk overschot van de Franse oud-president Mitterrand naar diens laatste rust plaats. Mitterrands vrouw Daniélle en zoon Jean-Christophe volgen de kist. foto anp Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse oud-presi dent Mitterrand is gisteren begraven op het kerkhof van zijn geboorteplaats Jarnac, in de Zuidwest-Franse provincie Charente. Zijn laatste rustplaats is de fami lie-zerk op het kerkhof in het stadje, op enkele honderden me ters van het huis waar hij is gebo ren. De begrafenis van de Franse oud-president speelde zich af in familiekring. De stoffelijke resten van de presi dent waren gistermorgen vroeg overgevlogen van de Franse hoofdstad naar de vliegbasis Cognac. Na een korte militaire ceremonie werd de kist per auto naar Jarnac vervoerd. Daar vond een tweede militaire ceremonie plaats. Acht jonge soldaten van de Fran se elite-opleidingen haalden daarop de Franse vlag van de kist. Dat was het teken dat het officiële eerbetoon achter de rug was en de familie-ceremonie kon beginnen. Naast de echtgenote van de presi dent, diens twee zoons en hun ge zinnen was ook dochter Mazarine en haar moeder Anne Pingeot van de partij. Pas vorig jaar werd be kend dat Frangois Mitterrand een dochter had bij een minnares. Voor de begrafenis was de 'clan- Mitterrand', zoals de Franse pers het noemde, een eenheid. Een commentator wist te melden dat dit een van de laatste wensen was van de patriarch. Pas nadat het kleine groepje familieleden en de meest intieme vrienden de begrafenis hadden bijgewoond konden andere personen het kerkhof betreden. Gedurende de hele donderdagmiddag was er een onafgebroken stroom mensen - vaak met een roos in de hand - om een laatste eer te bewijzen aan de president, die op 17 mei vorig jaar terugtrad. In Parijs, maar ook in de rest van Frankrijk waren tientallen plechtigheden of ceremonies om Frangois Mitterrand te herden ken. In de Parijse Nótre-Dame waren 1300 hoogwaardigheids bekleders, onder wie een zestigtal staatshoofden en regeringslei ders, om de maandag overleden oud-president te gedenken. Ook waren er plaatsen voor een dui zendtal niet uitgenodigde be langstellenden. De indrukwekkende dienst, ge leid door aartsbisschop Jean-Ma- rie Lustiger, stond niet in het zorgvuldig uitgewerkte scenario, dat het testament van Frangois Mitterrand was. Hij wilde een begrafenis in fami liekring, slechts enkele bloemen, vooral geen pers, en twee bossen bloemen op de plaatsen waar hij veel van hield, bij de basiliek van Vezelay en de Rots van Solutré, allebei in Bourgondië. Bij die be devaartsoorden van de oud-pre sident, maar ook in tientallen ste den en dorpen werden speciale herdenkingsbijeenkomsten ge houden. Uiteindelijk waren 1300 hoog- Door Rob Ruggenberg IN IRIAN Jaya, sinds 1962 be zit van Indonesië, woedt een oorlog die voor westerlingen onvoorstelbaar is. In dat voor malig Nederlands Nieuw- Guinea vechten mensen uit het Stenen Tijdperk al twintig jaar lang tegen een van de mo dernste legers van Azië. Met pijl en boog, bijlen en speren, het naakte lijf ingesmeerd met oker en varkensvet om zich on kwetsbaar te maken, nemen zij het op tegen helikopters, snel vuurgeweren, napalm en een overmacht aan goed getrainde soldaten. Berichten uit die jungle - die in uitgestrektheid alleen wordt overtroffen door het Amazone gebied - doen er soms maanden over om het westen te bereiken. Het westen heeft dan ook nauwe lijks contacten met de guerrilla strijders van de OPM, de Organi- sasi Papua Merdeka (Vrij Papua Beweging). Een Nederlander, lid van een sympathiserende organisatie die de OPM onder meer voorziet van medicijnen, verbleef vorige jaar enige tijd bij de guerrilla-bewe ging. Hij was, vertelt hij, niet erg onder de indruk van hun militai re slagkracht. In het OPM-kamp, gelegen in het buurland Papua New Guinea, vlak bij de grens, zag hij slechts enkele jachtgeweren en één ma chinegeweer. De overige bewape ning van de OPM bestond uit pijl en boog en wat speren. De man nen waren schamel of niet ge kleed en hadden ook vaak geen schoenen. Het ontbrak hun aan vrijwel alles. OPM-commandanten in het kamp vertelden hem dat ver spreid over het hele land er meer dan vijfduizend actieve guerrille ro's zijn. Dat is aanzienlijk meer dan de 'enkele honderden' waar de Indonesische regering het steeds over heeft. Hoeveel strij ders de OPM in werkelijkheid telt valt niet te controleren. Dezelfde onduidelijkheid bestaat over het aantal slachtoffers. De OPM zegt dat het Indonesische leger sinds 1977 meer dan 43.000 papoea's heeft gedood. Op hun beurt zouden de guerril lastrijders 2.800 Indonesische militairen om het leven hebben gebracht. Vanuit Jakarta worden die aantallen 'overdreven' ge noemd. Twee weken geleden drong een Australische journalist, Ben Bo- hane, door tot Kelly Kwalik, de leider van de OPM (of één van de leiders, want de OPM is soms net zo verdeeld als er Papoea-stam men zijn). Bohane ontmoette hem op een geheime plaats in het Lo- rentz nationaal park. Dit is pre cies het gebied waar nu de groep biologen, onder wie twee Neder landers, vier Britten en een Duit ser, in gijzeling wordt gehouden. In dit Lorentz park en het westen van de Baliem-vallei staan de hoogste bergen van het eiland: sommige zijn meer dan 3000 me ter hoog. Het is er koud, er zijn gletschers en het gebied is hoogst ontoegankelijk. Het gesprek met de Australische journalist werd het eerste inter view dat Kwalik ooit heeft gege ven. De Sydney Morning Herald publiceerde het op 30 december. De guerrillaleider zegt daarin dat de OPM de laatste twee maanden de activiteiten bewust opvoert. „Indonesië geeft mijnbouwbe- drijven steeds meer concessies om ons land te vernielen en te stelen. Aan ons wordt niets ge vraagd." Indonesische wetten bevatten geen verplichting om compensa tie te bieden voor 'traditioneel land' dat nodig is voor 'nationale belangen'. Kwalik in het inter view: „Als iemand je tuin binnen sluipt om je varken weg te halen, dan heb je het recht hem te do den. Zo luidt nu eenmaal onze stamwet." Kwalik zegt dat het Indonesische leger papoea-stammen, waaron der de Amungme, uit het koele hoogland wegjaagt. Hun gebie- Singapore - Het onderzoeksschip Calypso van de Franse oceano- graaf Jacques Cousteau is gezonken in de haven van Singapore. Het schip, dat sinds september voor een werf lag, is in het week einde aangevaren, zei de Cousteau Society in Chesapeake in de Amerikaanse staat Virginia. De Calypso is een 20 meter lange voormalige mijnenjager die Cousteau sinds 1950 gebruikt voor zijn onderzoek en bekende filmreportages in zeeën en oceanen. Het schip lag sinds september bij een werf na een onderzoekssreis in China en Vietnam. De scheepsagent in Singapore, Nedlloyd Pte Ltd, bevestigde het zinken maar zei de oorzaak niet te weten. De kapitein noch de bemanning waren voor commentaar bereik baar. Overijse - In het Belgische Overijse, nabij Brussel, is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 34-jarige Nederlandse vrouw G.B.I., oorspronkelijk afkomstig uit Heerenveen. De poli tie denkt dat de vrouw enkele dagen geleden is omgebracht door een 43-jarige Duitser. Die heeft gisteren zelfmoord gepleegd. Plaats van het misdrijf was volgens de politie de woning van de vrouw in Overijse. De zaak is inmiddels overgedragen aan de gerechtelijke politie in Brussel. Bij het parket van justitie in Brussel was gisteren nie mand voor nadere informatie bereikbaar. Belgrado - De stafchef van het Bosnisch-Servische leger, generaal Manojlo Milovanovic, heeft het Bosnische regeringsleger van vooral moslims gisteren beschuldigd van 'de systematische ver nietiging van dorpen'. In een brief aan de Navo-vredesmacht Ifor vraagt Milovanovic om internationaal ingrijpen. Volgens de Servische generaal stichtten de moslims al enkele da gen lang brand in vier dorpen, in de buurt van de noordwestelijke stad Prijedor, die volgens de akkoorden van Dayton in Servische handen moeten overgaan. Eerder hebben de Kroaten in het westen van Bosnië al dorpen platgebrand die zij aan de Serviërs moeten afstaan. De Serviërs zelf hebben branden gesticht in de wijken van Sarajevo die vol gende maand weer onder bestuur moeten komen van de Bosnische regering. Stockholm - Een internationale groep bedrijven, waaronder het Nederlandse Smit Tak en de Noors-Nederlandse combinatie Jeb- sen ACZ, gaat de in september 1994 vergane veerboot Estonia 'be graven'. De Zweedse regering, die de operatie financiert, kende gisteren de opdracht toe. De Estonia verging in de nacht van 27 op 28 september 1994, op weg van Tallinn (Estland) naar de Zweedse hoofdstad Stockholm. De ramp kostte 912 mensen het leven. Het wrak met naar alle. waarschijnlijkheid nog honderden lijken aan boord ligt op 60 a 80 meter diepte, zo'n honderd kilometer ten zuidwesten van de Fin se kust. Nabestaanden van de overledenen die zich georganiseerd hebben, zijn altijd tegen het bedekken van de Estonia geweest. Volgens Nielsen willen ze de mogelijkheid van lichten openhouden om lij ken te kunnen bergen. Brussel - Gruwelijke foto's van Turkse soldaten die de afgesneden hoofden van Koerden tonen, hebben gisteren tot felle reacties ge leid in het Europees Parlement. Pauline Green, leidster van de grootste - socialistische - fractie in het parlement heeft een brief gestuurd naar de Turkse president Suleyman Demirel waarin ze eist dat de verantwoordelijken voor de onthoofding worden ge straft. Ook wil ze dat de speciale parlementaire commissie, die de nale ving van de mensenrechten in Turkije in de gaten houdt, een on derzoek instelt. Ze herinnert Demirel eraan dat het Europees Par lement harde eisen heeft gesteld over de mensenrechten toen het akkoord ging met de douane-unie tussen de Europese Unie en Turkije. waardigheidsbekleders uit 150 landen naar de Nationale Her denkingsmis, georganiseerd door president Chirac, gekomen. Voor de Franse commentatoren was dat een bewijs te over dat Frangois Mitterrand een groot aanzien genoot. Tijdens de plechtigheid in Parijs was een van de meest aangrijpen de momenten dat de Duitse bondskanselier Kohl zijn tranen niet kon bedwingen. Eerder deze week had hij al aangegeven dat hij 'een vriend' had verloren. De nationale rouwdag, die was afgekondigd door president Chi rac, betekende niet dat het land volledig stil lag. Wel werden in de meeste openbare diensten en scholen rond 11 uur 's ochtends - het moment dat de uitvaartmis in Jarnac begon - een minuut stilte gehouden. Ook werd in veel klas sen een les gegeven over Frangois Mitterrand en zijn belangrijkste verdiensten, zoals de Frans-Duit se verbroedering en de Europese eenwording. den worden vervolgens in ge bruik genomen door westerse mijnbouw-bedrijven. Volgens Kwalik zoeken de betrokken bergpapoea's vervolgens vaak een heenkomen in het ongezonde laagland, waar een op de drie sterft aan malaria. In het interview dreigt Kwalik alle geologen en landmeters die de bergen intrekken om nieuwe exploratiegronden te vinden, om het leven te brengen. „De bergen zijn onze bruiden. Wie hen wil trouwen zonder daarvoor te beta len moet sterven." Kwalik wijst er op dat de OPM al een aantal malen gijzelaars heeft genomen. In november ontvoerde de organisatie in Papua New Guinea twee scholieren. Tijdens de kerstdagen overvielen OPM- strijders in de omgeving van de hoofdstad Jayapura (vroeger Hollandia geheten) de Indonesi sche legerbasis 'G' en namen een aantal mensen mee. Hoe het met die gijzelaars is afge lopen is al even onbekend als wat er deze week bij het dorp Mapun- duma nu eigenlijk met de groep biologen is gebeurd. In die groep bevindt zich een aantal Indone siërs, wat het hele gezelschap in de ogen van de OPM verdacht zal maken. En of de papoea's veel verschil zien tussen biologen en geologen moet ook maar worden afgewacht. VERVOLG VOORPAGINA Terwijl Russische gevechtsheli kopters over het gebied bleven scheren, leek het er even op dat de rebellen de zenuwen zouden verliezen. Ze schreeuwden dat ze ieder uur gijzelaars zouden dood schieten als de Russen te dicht in de buurt kwamen. Een tijd lang deed het gerucht de ronde dat ze 6 Russische Omon- agenten hadden geëxecuteerd van de groep van 37 politiemen sen van de post in Pervomajskaja, die woensdag zonder slag of stoot hun wapens bij de Tsjetsjenen hadden ingeleverd en gevangen waren genomen. Het bleek echter niet meer dan een gerucht, dat later door zowel de Dagestaanse autoriteiten als het Russische ministerie van Bin nenlandse Zaken werd tegenge sproken. In de loop van gisteren bleek dat er ook onenigheid was ontstaan tussen de Russen en de Dage staanse regering over de route die de rebellen voor hun terugkeer naar Tsjetsjenië willen nemen. De Dagestaanse autoriteiten stemmen in met de Tsjetsjeense eis om terug te keren naar Chasavjoert in Dagestan om ver volgens in zuidelijke richting de grens over te steken. De opstandelingen zouden zo het gebied van Tsjetsjenië binnen gaan dat onder controle staat van hun leider Dzjochar Doedajev en op die manier gemakkelijk ont snappen. De Russen, die hebben blijven benadrukken dat de Tsjetsjenen onder geen beding ongestraft kunnen vertrekken, weigeren dit. Ze willen alleen toestemming ge ven voor het vertrek van de rebel len over de hoofdweg richting Goedermes en Grozny, een deel van Tsjetsjenië dat in handen is van de Russische troepen. De on derhandelingen zitten op dit punt muurvast en geen van beide par tijen lijkt bereid om ook maar iets toe te geven. Jakarta (anp/rtr) - De Nederlandse ambassade in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta heeft een medewerker naar Irian Jaya gestuurd in verband met de gijzeling van onder meer twee Ne derlanders in dat gebied. Ook een Britse en een Duitse di„ plomaat vertegenwoordigen ter plekke de belangen van hun landgenoten. Een woordvoerder van de ambassade in Jakarta zei gisteren dat er intensief contact is tussen de drie vertegenwoordi gingen. De ambassade spreekt van gekidnapten omdat nog niets bekend is over eisen van degenen die de vier Britten, twee Neder landers, één Duitser en een aan tal Indonesiërs vasthouden. „Er is nog niets bekend over even tueel losgeld of over politieke ei sen," aldus de woordvoerder. Het is niet duidelijk hoeveel In donesiërs er zijn gegijzeld. Tot nu toe is gesproken over tien ont voerden uit het Aziatische land, maar volgens het Britse persbu reau Reuters zou het om zeven tien Indonesiërs gaan. Volgens Reuters zijn de ontvoer de Nederlanders Mark van der Wal, een onderzoeker van het Wereld Natuur Fonds (WNF), en Martha,Klein, die werkt bij het regionale bureau van Unesco in Jakarta en die met verlof in Irian Jaya was. Een woordvoerster van het WNF heeft hun identiteit gis teravond bevestigd. De groep westerlingen en Indo nesiërs werd ontvoerd in het dorp Mapunduma bij de rivier de Ba- liem in een onherbergzaam ge bied, waar opstandelingen van de beweging Vrij Papua (OPM) ac tief zijn. De groep deed biologisch onder zoek in het Lorentz-natuurreser- vaat. Het Wereld Natuur Fonds wil het gebied plaatseri op de We- relderfgoedlijst, waarop vorig jaar als eerste Nederlandse mo nument het voormalige eiland Schokland is geplaatst.

de Stem | 1996 | | pagina 5