'Huur naar draagkracht voor minima' Yad Vashem eert Philips als redder tientallen joden Weinig hoop op snelle tbs hongerstaker a2 'Zo'n drama, dat gaat je door merg en ziel' Fotograaf Kooien wil nieuwe aanklacht inzien Aangenaam Romantiek HAAST U! Tuchtcollege hoort artsen Utrecht wegens dood baby I Je^elHd Openbaar Ministerie zit met naweeën IRT-affaire Een bloemetje van HENNY HUISMAN BINNENLAND A3 Grote steden pleiten voor schrappen bezuiniging individuele huursubsidie Plannen voor gevangenismuseum in Yeenhuizen 'Verhoorregels incest-slaehtoffers' ARI 1996 annië en Ierland' bewolkt en buien I Ierland meer be legen. Op beide da- Ind. Middagtempe- 19 graden. uxemburg; Vrijdag %n en kans op re! gtemperatuur rond I Midden-Frankrijk- ■en en vooral in het Iele buien. Ook on- logelijk. Vrijdag jn I en Bretagne veel Iximumtemperatuur len. Irijk: Vrijdag wol len regen of buien, ■opklaringen, maar Tiddellandse Zeekust ballig. In de Franse pe Pyreneeën boven j wat sneeuw. Maxi- B en 14 graden. Wolkenvelden en Is met onweer. Vrij- I noorden harde wes- en plaatselijk veel J)p beide dagen in het Ipklaringen. Maxi- jeratuur rond 14 gra- Ig in het noorden en- In lager. pijdag wolkenvelden in het westen en len enkele buien, onweer. Langs dé ■het zuidoosten ook af n. Zaterdag meer zon I overal droog. Maxi- leratuur in het bin- bngeveer 9, langs Iva en de Costa Dora- lien. Aan de zuidelijke Ind 17 graden. Ijdag wolkenvelden en "tas met onweer. In de nnaf circa 1500 meter Ineeuw. Zaterdag ge- Itneer zon en met name E nog een enkele bui. ■mperatuur van 5 gra- It noorden tot 17 op Si- and' en Kreta: Perio- Jzon en op de meeste jdroog. Op de Pelopon- lop Kreta meer bewol- 8 een toenemende kans regen- of onweersbui, Temperatuur van 8 gra- Jt noorden tot 16 plaat- het zuiden. |d: In de nacht en och- en daar mist. Verder elden, ook zon en vrij- |-al droog. Middagtem- van rond het vries- Igs de Poolse grens tot |n in het Rijndal. In het vrijdag door Föhn lijk hoger, land: Wolkenvelden en noordflank van het A1- [sief af en toe zon. Voor- ag'-aan de zuidkant nu |regen, boven de 1500m Temperatuur overdag llen rond plus 7 graden, lin het zuidoosten lagere Fijk: Wolkenvelden, ook zon. Vrijdag met name j-Tirol en Karinthië kans I sneeuw, in de dalen re- Iddagtemperatuur onge- i graden. TELEFOONTJE pE STEM VRIJDAG 12 JANUARI 1996 Oen Haag (anp) - De 36-]arige man die nu al veertig dagen „iet eet omdat hij zo een snel le plaatsing in een tbs-kliniek J afdwingen, kan weinig hoop putten uit het kort geding dat hij tegen de staat aanspande om zijn zaak nog kracht bij te zetten. Tijdens de behandeling gisteren in Den Haag liet rechtbankpresi dent mr. Van Delden al doorsche meren dat hij de eis nauwelijks toewijsbaar acht. Van Delden doet vandaag uitspraak. De man zat onlangs een straf van vier jaar cel wegens doodslag uit, die hem was opgelegd door het gerechtshof in Den Bosch. Het hof legde R.M. tevens tbs op en wees in het arrest op de noodzaak van een spoedige behandeling. Maar er is, zoals voor nog eens 136 tot tbs veroordeelden op dit moment, geen plaats in een kli niek. Daarom zit M. nu, net als die anderen, in een huis van bewaring. De wachttijd loopt veelal op tot negen a tien maan den. Volgens zijn advocaat mr. Van der Biezen is er wel degelijk een reden om M. als een apart geval te behandelen. „Zijn hongersta king is het gevolg van zijn ziekte. Behandeling is een obsessie geworden. Er zijn voor hem maar twee oplossingen: behandeling of de dood," Volgens Van der Biezen is het een uitzondering dat iemand zo ver gaat om in een tbs- kliniek te komen. M. is van plan met zijn honger staking door te gaan. Half december tekende hij al een ver klaring dat hij niet gevoed wil worden als hij buiten bewustzijn raakt. Dat is nog niet gebeurd, maar volgens Van der Biezen is er nu al wel kans op blijvend letsel door de hongerstaking. De toe stand is echter nog niet kritiek. Volgens landsavocate mr. Bitter is er geen enkele reden om voor M. een uitzondering te maken. Bovendien werkt de staat gestaag aan het uitbreiding van het aan tal tbs-plaatsen. Rotterdam (anp) - De vier grote steden vragen in een brief aan je Tweede Kamer de voorgenomen bezuiniging op de individu ele huursubsidie te schrappen. De bezuiniging van 200 miljoen gulden mag niet doorgaan, vin den ze, omdat sommige bevol kingsgroepen nu al 40 procent van hun inkomen kwijt zijn aan woonlasten. De normhuur, het bedrag dat minima worden geacht zelf te betalen, zou voor taan naar draagkracht moeten worden vastgesteld. Namens Amsterdam, Den Haag én Utrecht schrijft de Rotterdam se wethouder H. Meijer (volks huisvesting) dat de woonlasten voor grote groepen mensen nu al onaanvaardbaar zwaar zijn. „Als geheel gaan de voorstellen van het kabinet voorbij aan de ernsti ge betaalbaarheidsproblematiek van dit moment", benadrukt Meijer in zijn brief. De individuele huursubsidie (IHS) beoogt minima te bescher men tegen de gevolgen van huur verhogingen, maar het kabinet heeft aangekondigd de regeling te willen aanpassen. Zo zou voor 1991 en 1998 ondermeer de zoge noemde normhuurcompensatie moeten worden geschrapt. Dit onderdeeldeel van de IHS betrekt het jaarlijks inflatiecijfer bij de bepaling van de subsidie. Daarmee wil de regering vijftig miljoen gulden besparen. Het kabinet wil dit bedrag gebruiken om andere verbeteringen te financieren. „Maar daarmee val len voordelen weg tegen nadelen en presenteert het kabinet de huurders een sigaar uit eigen doos", meent Meijer. Betaalbaarheid De Rotterdamse wethouder benadrukt dat de individuele huursubsidie er is om de betaal baarheid van goede huisvesting voor de laagste inkomensgroepen te garanderen. „De huidige normhuur van 318 gulden per maand is voor groepen met struc turele schulden niet meer op te brengen. Verlaging van deze normhuur is in een groot aantal gevallen noodzaak." „De compensatie die het kabinet voorstelt voor alleenstaande zelf standige 65-plussers is niet toe reikend. Dat geldt ook voor de invoering van de vermogenstoets. Een huurder op aow-niveau die een bescheiden spaarpotje heeft voor een begrafenis, een verhui zing of een andere onverwachte uitgave, zou daardoor geen huur subsidie meer krijgen", schrijft Meijer. De vier grote steden ervaren de verbetering van de rechtspositie van huurders, zodra het woning- onderhoud betreft, als een belangrijke verbetering in de IHS-regeling. Totale verslagenheid bij buurtbewoners. Utrecht (anp) - Het Medisch Tuchtcollege hoort binnenkort twee artsen die in 1994 betrokken zijn geweest bij de behande ling van een ernstig zieke baby in het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis (WKZ). spelletje bellen we een d persoon. Zijn of haar is in het telefoonnummer ►pt. Een 2 in het nummer voor de letter A, B of C etc. ellen we? 6-3-2 3-3 6-0-5 singen van gisteren: ogram: ontaai: |oed; 4. rollende; 6. zet; 9 1 ipje; 11. stuit. iaal: .„6 g; Tl. gilde; 3. ezel; 5. doetje, 6. haai; 10. lat. ■kaartje: E. Stem uit Breda is leester'. De twee, een radiodiagnost en een kinderchirurg, hebben bij een poging een darmverstopping bij het pasgeboren meisje op te los sen een ongebruikelijk zware dosis contrastvloeistof gebruikt. Het meisje is overleden. Volgens directeur C. Van der Werf van het WKZ heeft het zie kenhuis direct na het tragische Norg (anp) - Er bestaan ver gevorderde plannen om in Veenhuizen een landelijk gevangenismuseum in te rich ten. Het gaat om het voormalige I Tweede Werkgesticht dat 'zeer L 'et' zou zijn als onderko- r zo'n museum. Het dat momenteel in J is als werkplaats voor de leerden, behoort tot de waardevolle panden die het Rijk wil behouden. j gemeente verwacht dat pro- WMie en Rijk meebetalen en zelfs I subsidie vanuit Brussel is moge- jIn Veenhuizen is al jaren een kin museum gevestigd over de I geschiedenis van gevangenen. Daat zijn meubilair en attributen opgeslagen die vroeger in de cel j^en gebruikt, bijvoorbeeld handboeien en oude kostuums lan bewakers en verpleegkundig Personeel. voorval de Inspectie voor de gezondheidszorg en justitie op de hoogte gebracht. Justitie heeft volgens haar indertijd besloten geen vervolging in te stellen tegen de twee betrokken artsen. Het Utrechtse parket kon dat bevestigen noch ontkennen wegens afwezigheid van de pers officier. Volgens Van der Werf is bij het meisje abusievelijk een te zware dosis contrastvloeistof ingespo ten. Met die vloeistof kon de röntgenapparatuur de verstop ping in beeld brengen. Het zie kenhuis hanteert normaal gesproken een voor de helft ver dunde dosis maar in dit geval ging het om een onverdunde. Het ziekenhuis betwijfelt echter of deze fout tot de dood van het meisje heeft geleid. Het beroept zich op internationale publika- ties waarin artsen gewag maken van onverdunde doses in verge lijkbare gevallen. Het ziekenhuis kampt met veel negatieve publiciteit. Eerder al kwam het in opspraak door het hoge sterftecijfer onder zuigelin gen die een hartoperatie hebben ondergaan. Het WKZ besloot vorige maand zelf een aantal gecompliceerde hartoperaties tij delijk te staken in afwachting van onderzoek. Waarschijnlijk volgende week komt de Inspectie met een onderzoek over deze kwestie naar buiten. Ook heeft het WKZ problemen met een kindercardioloog en een kinderchirurg. Het heeft de car dioloog inmiddels de toegang tot het ziekenhuis ontzegd. VERVOLG VOORPAGINA De vader werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam. Al in de och tend kon hij, buiten levensge vaar, naar het districts-politie- bureau in Capelle aan den IJssel gebracht worden voor een eerste verhoor. „We hebben hem sterke koffie gegeven, maar de man is zo overstuur, dat hij nog geen ver klaring heeft kunnen afleggen", zegt politiewoordvoerder O. Beaujon. Een doorsnee straat aan de rand van de Molukse wijk, tegen het centrum aan van Krimpen aan den IJssel. Rijtjeshuizen, steeds zes op een rij. In de Kwartelstraat wonen Molukse en Hollandse gezinnen door elkaar. Twee deu ren verder van het huis van Arie S. en zijn jongens woont een zus van hem, nog een paar deuren verder een broer, een straat ver der zijn moeder, in de buurt veel naaste familie. Waarom, waar om? Dat vraagt de politie en dat vragen de biiurtbewoners zich af. 'Waarschijnlijk problemen in de gezinssfeer. De moeder van de jongens is vier jaar geleden over leden', is een eerste veronderstel ling. „Maar dat kan het haast niet zijn", zegt achterbuurvrouw B. Pottut uit de Fazantstraat. Ze kent het gezin al zeven jaar. „Een geschikte, lieve, aardige man. Maakte altijd graag met iedereen een praatje. Een perfecte man die nog geen vlieg kwaad zou kunnen doen, zo kenden wij hem. Altijd in vooreen geintje. Ome Arie, zo noemden de kinderen in de buurt hem. Johnny, Joepie en Arthur waren hier op het pleintje altijd aan het voetballen. Arie deed vaak met ze mee, was altijd in de weer, heel actief en altijd vro lijk." Harmonieus Vier jaar geleden stierf de moe der, volgens de buurvrouw aan een slopende longontsteking samen met infectie door 'pape gaaienziekte'. De vader is van Molukse afkomst, de moeder was Hollandse. Geholpen door vrien den en zijn familie ('die stond, net als de hele buurt, om hem heen') wist Arie snel weer een harmoni eus gezinsleven te krijgen. Sinds enige tijd had hij een vriendin, die aanvankelijk als hulp in huis was. Ook zij werkte in hetzelfde ziekenhuis als de vader. „Een hele lieve vrouw", zeggen de buren. „Ik ging vaak met hem vissen", zegt buurman Willem van Wij nen. „Een vrolijke man, altijd een lach. Altijd op stap met zijn jon gens, ging met ze vissen, liet- ze nooit alleen. Waar zij waren, was hij. We konden niets aan hem merken. Een gewone huisman was hij. Een paar dagen geleden heb ik hem nog gesproken. Dat was van 'Hallo, hoe gaat het?', heel vrolijk. Er moet iets bij hem geknapt zijn." De buurvrouw veronderstelt dat het misschien de naderende sterf dag van zijn eerste vrouw geweest is, die vier jaar geleden rond deze tijd overleed. „Maar niemand in de buurt heeft ook maar iets aan hem gemerkt." Ontroering Als de lijkauto's weg zijn en de fotografen en cameramensen hun statieven en lenzen inpakken, staan achter de politie-afzettin- gen aan de kant van de Molukse wijk buurtgenoten stil te staren. Iedereen kende Arie en zijn jon gens. Praten willen zij niet. Verslaggevers en fotografen, gehard na tientallen jaren erva ring met drama's en ongelukken, schamen zich niet voor hun ont roering. „Ik heb een hoop meege maakt, maar dit gaat je door merg enziel", zegt de ANP-foto- graaf. In het huis van de familie aan de Kwartelstraat zit de kamer vol gebroken mensen. Ze zitten doodstil, gebogen in gebed en verdriet. „Voor ons is dit net zo verbazing wekkend als voor iedereen iemand die zoiets doet. Er was geen geschiedenis van geweld in dat gezin. Een heel aimabele man, zonder antecedenten, geen enkel voorteken. Het leek in alles op een heel harmonieus gezinsle ven", zegt de politiewoordvoer der voor de zoveelste keer in een televisiecamera. Doo Romain van Damme Utrecht/Tholen - De Utrechtse advocaat Mr. P. Doedens dreigt het Openbaar Ministerie in Middelburg met een kort geding als hij niet snel in het bezit is van door hem opgevraagde stukken. Doedens is raadsman van de Thoolse foto graaf Piet Kooien die beschuldigd wordt van ontucht met kleine kinderen. „Maar een half jaar na het indienen van de aanklachten, weten mijn cliënt en ik nog steeds niet hoe de aanklachten er uit zien. Ik heb nog geen stuk gezien. Dat is toch te gek voor woorden." Persofficier mr. D. Veurink van justitie in Middelburg wil niets zeggen over de zaak. „Dat kan nog niet. Wel kan ik zeggen dat met de raadsman een correspondentie is opge start." „Nou, dan is er toch wel sprake van een zeer lage startsnelheid," schampert Doedens. „Want op mijn kantoor is in ieder geval nog niets binnen gekomen. Geloof me, een faxje is er zo. Het is trouwens niet de eerste keer dat ik om de stukken gevraagd heb." Onlangs stuurde de raadsman van de foto graaf een gepeperde brief naar hoofdofficier van justitie in Middelburg, mr. Y. Willemse. Daarin verwijst Doedens naar uitspraken van Tholenaren die de fotograaf hebben gezegd dat hij nog wel zou ondervinden dat die zaak een staartje zou krijgen. Die zaak speelde drie jaar geleden. De foto graaf werd destijds ook beschuldigd van ont ucht met minderjarigen. De rechtbank in Middelburg sprak hem vrij en wees hem zelfs later een schadevergoeding van ruim 30.000 gulden toe. Eind vorig jaar vertelde Doedens al tegen deze krant dat hij ervan overtuigd is dat het zeer aannemelijk is dat de nieuwe aangiftes zijn ontsproten uit de gedachtenwereld van een paar vooringenomen, beperkt denkende en wraakzuchtige Tholenaren die gelijkge stemden beïnvloed hebben. Volgens Doedens zijn er nu drie aangiftes gedaan. „Tenminste, daar lijkt het op. Wat voor aangiftes, eigenlijk geen idee. Daarom ook heb ik mijn cliënt verboden in te gaan op een uitnodiging van de politie in Zeeland om over de zaak te praten. Want waar moet je over praten als je niet eens weet wat de zaak inhoudt? Lijkt me wat moeilijk." Doedens vindt dat het Openbaar Ministerie in Middelburg de zaak tegen de fotograaf dan ook moet schrappen. „Dat het allemaal zo lang duurt, zegt al veel. Mijn cliënt gaat er langzaam maar zeker stuk aan. Dit is toch ook onmenselijk. Iemand zo lang laten wach ten, dat kun je niemand aan doen." j,an°n2s redactie binnenland JX 8 «Het waren geen ■auendaden en zovelen heb- meegeholpen." Frits Phi- Ps, de 90-jarige oud-direc- I faL- iVan de gelijknamige I inn relativeerde gisteren I ant HaaS meteen de °nder- 1 r.f S die ambassadeur Y. I Tan uai? *?raëi hem even tevo- n had uitgereikt. uappiui aqru W1 d° ff is 'iue|d uba pe|q 's>tu!l j ur*"* kreeg een medaille voor WeLaan J°den in de Tweede I donn u !rl°g' hem toegekend I riiw Israëhsche herinne- |Yart,fStétuutYad Vashem. I 'fin a^hem reikt sinds de jaren «iet-ivüi rSC!leidinSen uit aan I W»L,die tijdens de Tweede geva ^S hun «gen leven in reddm en gebracht voor het 13 Oitn Van j°den- De ongeveer I Werelri mensen over de hele la»teé 2ar?nder 4-000 Neder" 6 deze onderscheiding inmiddels hebben ontvangen, worden de 'Rechtvaardigen der Naties' genoemd. Overlevenden Volgens de stricte Yad Vashem- procedures kunnen alleen joodse overlevenden de aanvraag indie nen voor het uitreiken van de onderscheiding. In het geval van Frits Philips was het een uitzon derlijk hoog aantal van ongeveer dertig Nederlandse en Israëlische overlevenden, dat in de zomer van vorig jaar heeft verzocht Frits Philips te onderscheiden. Na zo'n aanvraag verzamelt Yad Vashem schriftelijke getuigenis sen van overlevenden en andere documenten, die de onderschei ding moeten rechtvaardigen. Een speciale commissie, onder leiding van een ex-rechter van het Israë lische Hooggerechtshof, moet de uiteindelijke beslissing nemen. Volgens de woordvoerster van Yad Vashem, Avital Baer, bestaat deze commissie uit twintig leden, waaronder joodse overlevenden van de nazi-tijd, juristen, mensen uit het bedrijfsleven en directie leden van Yad Vashem. 'Onmisbaar' Volgens het herdenkings-insti- tuut staat het vast dat Philips al vanaf 1941 probeerde te zorgen dat joodse werknemers niet ont slagen of naar een kamp gedepor teerd zouden worden. Door joden als 'onmisbaar' te bestempelen, waren ze een tijd lang redelijk veilig voor deportatie. Tweemaal was Philips volgens Yad Vashem in staat om deporta tie van joden naar het oosten te voorkomen. De eerste keer was toen 99 mannen naar doorgangs kamp Westerbork waren gestuurd. Door ingrijpen van Frits Philips werden zij negen dagen later teruggebracht naar Vught. De tweede keer wist Phi lips joden nog net van het perron Yossi Gal van de Israëlische ambassade overhandigde de Yad Vashem-onderscheiding gisteren aan dr. ir. Frits Philips, foto anp te halen, terwijl de deportatie trein al was voorgereden. Omstreden De onderscheiding is licht om streden. Philips leverde immers gewoon door aan Duitsland. Daarom kon de beoordelings commissie ook niet tot een una niem positief advies komen. Enkele leden vonden, dat de Nederlandse industrieel tijdens de Tweede Wereldoorlog niet echt zijn leven in gevaar had gebracht om het leven van zijn joodse werknemers te redden. Philips is uiteindelijk toch tot een 'bijzonder geval' bestempeld, omdat hij zich over een periode van drie jaar voor de 'Philips- joden' heeft ingespannen, zelfs toen zij al in het nazi-concentra tiekamp Auschwitz verbleven. Door Philips' inspanningen heb ben uiteindelijk bijna honderd van zijn tweehonderd joodse werknemers de oorlog overleefd. Zelf zei Frits Philips gisteren over de nazi-leveringen: „De meisjes moesten radiobuizen monteren. Daar werd een heel klein beetje zuur ingepompt, zo weinig dat de Duitsers het bij hun controles niet merkten. Maar na een paar maanden kwamen de kapotte buizen als postduiven terug." .J j/ V3 Met een beetje geluk kunnen we over een paar weken het nieuwe 'Groene Boekje' aanschaffen in de ramsj. De Belgen, altijd veel beter in Nederlands als wij, heb ben er nog eens goed naar gekeken en geoordeeld dat het eigenlijk maar niks is. De nieuwe spelling blijkt bij nadere bestudering een voortdurende bron van discussie. Het is niet enkel geble ven bij de laatdunkende opmerkingen van de gekende deskundigen die niet bij de vaststelling betrokken wer den. Een Belgische minister wil zelfs dat er opnieuw naar de spelling gekeken wordt. Zoiets kan in Nederland niet. Hier willen we zoiets nieuws zo snel mogelijk invoeren. Er zijn al media die er heel binnenkort mee beginnen. Tussen de speling van het lot en het lot van de spelling zit intussen niet zo gek veel verschil meer. Dat het Groene Boekje voor verwarring zorgt, mag bijvoorbeeld blijken uit het feit dat er zowel spellingsregel als spellingregel in staat. Als je omtrent zo'n cruciaal woord niet eens en voor altijd duidelijkheid kunt scheppen, dan kun je mis schien inderdaad maar beter je werk nog maar eens overdoen. De Nederlandse Taalunie zou er dan tevens goed aan doen om het woord taalunie in de woordenlijst op te nemen, want volgens het nieuwe Groene Boekje bestaat het woord niet. En iets wat niet bestaat, kan geen gezag hebben. MERIJN Amsterdam/Weesp (anp) - De perikelen rond de doorlating van drugstransporten door Justitie leidden gisteren tot het stuklo pen van een drugszaak. De Amsterdamse rechtbank Ver klaarde het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk. Officier van justitie mr. L. Plas zei op de zit ting dat het OM geen vertrouwen heeft in de processen-verbaal die zijn opgemaakt door voormalig RCID-chef Gooi- en Vechtstreek F. van der Putten. Tijdens de parlementaire enquête bleek dat Van der Putten betrok ken zou zijn geweest bij de om streden doorlating van een aantal drugstransporten. Verder veroor zaakte de voormalige CID-chef opschudding toen hij officier van justitie J. Valente beschuldigde van het geven van toestemming hiervoor. „Het OM wenst voor de proces- sën-vérbaal geen Verantwoorde lijkheid te nemen nu Van der Puttens geloofwaardigheid- ;is aangetast", aldus Plas, die echter geen concrete uitspraken wilde doen over die twijfels. Van der Putten, inmiddels onthe ven van zijn functie, kon niet nader aan de tand worden gevoeld omdat hij ziek thuis zit. De drugszaak draait om de 41- jarige G.H. uit Weesp. Hij zou in het afgelopen jaar in zijn woon plaats een amfetaminefabriekje hebben gerund en ruim 600 kilo gram hennep hebben opgeslagen. Ook zou hij in Hilversum een gro te hennepplantage hebben geëxploiteerd. Bovendien werd de man verdacht van heling van twintig in België gestolen speel automaten. Officier van justitie Plas trachtte de zaak tegen H. op de zitting te redden door een wijziging in de tenlastelegging. Hij trok alle drugsbeschuldigingen in, maar handhaafde^ de gokkastenaan- klacht. Op dit punt staat Van der Puttens geloofwaardigheid vol gens Plas niet op het spel. De rechtbank kwam echter na mr. Plas' toelichting tot de slot som dat de basis voor de hele strafvervolging was weggevallen. „Zonder al deze drugsaanklach ten was het waarschijnlijk hele maal niet tot een strafzaak geko men", aldus voorzitter Bartels. H., die ruim tweehonderd dagen in voorarrest heeft gezeten, is direct op vrije voeten gesteld. Hij overweegt een schadevergoe dingsclaim in te dienen. Den Haag (anp) - Er moeten spe cifieke kwaliteitseisen worden gesteld aan de ondervraging van jonge kinderen die seksueel zijn misbruikt. Hoe beter het verhoor en de des kundigheid van de ondervrager, hoe minder behoefte zal bestaan aan een getuigenis van het kind op een rechtszitting. Kinderen jonger dan 12 jaar zouden trou wens al nooit als getuige tegen hun mishandelaars in de rechts zaal moeten verschijnen. Dit stelt psycholoog S. Eden deze week in het Nederlands Juristen blad. Hij wijst op het belang van een snel verhoor door getrainde politiemensen of gedragsdeskun digen. De verhoren moeten op video worden opgenomen. Nade re onderzoeken moeten daarna duidelijk moeten maken of de getuigenissen op video als bewijs kunnen dienen in strafzaken. (ADVERTENTIES) T/M 31 JANUARI KUNT U UW MUZIEKWAARDEBONNEN VERZILVEREN IN DE PLATENZAAK DE MOOISTE KADO'S EN DE GROOTSTE STERREN VIND JE IN DE PLATENZAAK vara tv magazine heeft louter medewerkers van Naam. Deze week in de column van PAUL WITTEMAN: hoe is het om als populairste presentator een bloemetje van de vorige uitverkorene te ontvangen? Om de feeststemming nog meer te verhogen doet Het Beste tv-tijdschriftnu het Beste Aanbod: TOT 1 JUNI 1996 VOOR MAAR 10 GULDEN. Plus onze unieke videoband met ruim tweeëneenhalf uur vara-top-amusement.

de Stem | 1996 | | pagina 3