Huiver voor massatoerisme en verlies aan cultuur zoals op Bali Rinjani Schoonheid Uitbreiding ering, garantie :hijndel, 073-551385^ VRIJDAG 12 JANUARI 1996 DEEL Lombok pakt het anders aan Hoeveel kinderen zouden in de loop van tientallen jaren niet de 'dreun' van de Kleine Sunda eilanden hebben gezongen? Het werd er in geheid als de tafel van vier: Bali, Lombok, Sumba, Sumbawa, Flores en Timor. Onderweg werden nog wat eilan dengroepen overgeslagen, maar die kende de 'meester' ook niet. Trouwens wie interesseerde dat? Wie ging er naar de Kleine Sunda eilanden? Hooguit naar Bali voor een paar dagen rust, maar die is daar nauwelijks meer te vinden. De laatste jaren is de belangstelling voor Nusa Tenggara, de groep eilanden ten oosten van Bali sterk gegroeid. Met name Lombok stijgt met CHINA Lombok Sumbawa s5m^ U Praktische informatie Informatie over reizen naar Lombok is te verkrijgen bij de reisbureaus. De in het bijgaand artikel vermelde vlucht Singapore 1 Lombok duurt bijna drie uur en wordt afwisselend uitgevoerd door Silk Air en Sempati Air, dochter respectievelijk van Singapore Airlines en Garuda. Wat inentingen en dergelijke betreft, adviseert de GGD DTP-en typhusvaccinatie, bescherming tegen Hepatitus-A en malariatabletten. Lombok is niet duur. Souvenirs als De tuin van het Mayura-waterpaleis waar het KNIL in 1894 eet smadelijke nederlaag leed. foto's frans van der mespe het specifieke aardewerk en houtwerk zijn na stevig afdingen betaalbaar. Een diner kost inclusief een Bintang besar, een grote fles bier op een Heinekenlicentie, nog geen 15 gulden per persoon. Het is verstandig voor de gememo reerde beklimming van de vulkaan Rinjani twee dagen uit te trekken en de hulp van gidsen/dragers in te roe pen. De hoogte van de beloning te voren afspreken. moet vlakbij," wijzend in de riet ting Bali. Lombok heeft veel minder cultv rele monumenten dan zijn beker dere buurman. Toch is de Baline se invloed duidelijk merkbaar. I West-Lombok wonen ruim 90.00 mensen van Balinese afkoms Het logisch gevolg daarvan is da er nogal wat hindoetempels en paleizen te vinden zijn. De Put Mera is met zijn heiligdomme gewijd aan Siwa, Visnu en Bral ma, een van de belangrijkst Daar tegenover, in het centrui van Cakranegara, ligt het Mayi ra-waterpaleis waar het Konini lijk Nederlands Indisch Leger i 1894 een smadelijke nederlaa leed tegen de Balinezen di gesteund werden door de Sasak: de belangrijkste bevolkingsgroe op Lombok. Nederland hersteld natuurlijk wel de orde. Er werde wat mensen geëxecuteerd en d raja werd verbannen. Zo ging de in die koloniale dagen. Een van de merkwaardigste hei ligdommen is de Pura Lingsa Het tempelcomplex is verdeel over de hindoeïstische Balineze: en de islamitische Sasaks, in goe de samenwerking en dat al sind 1714. Een opmerkelijke samen werking wellicht veroorzaak doordat Indonesiërs zeker waa het godsdienstzaken betreft zie zelden fanatiek opstellen. Hc fundamentalisme krijgt geen poe aan de grond. Op Lombok al hele maal niet omdat de islam, dae Wetu Telu geheten, gedrage wordt door de vooroudervererin en door de adat, het gewoonte recht dat al eeuwen de gang va zaken bepaalt. De natuur op Lombok heeft d bezoeker veel te bieden. Een va de interessantste trips is d beklimming van de Gunung Rin jani, afgezien van wat toppen oj Irian Jaya, met zijn 3726 meter di hoogste berg in Indonesië. Vol gens de Sasaks hebben de belang rijkste geesten op de top hun ver blijfplaats. Daar worden ze ook vereerd. De Rinjani is een rustige vulkaan, al is er in de jaren veer tig wel een mini-vulkaan in d krater ontstaan die af en toe roo blaast. De beklimming van d Rinjani is niet gemakkelijk, mae voor een doorsneewandelaar bit: nen twee dagen te doen. De belo ning is behalve de voldoening, eei subliem uitzicht over het eilanc en wijde omgeving. Er zijn tegei een aanvaardbare vergoedin; Sasak-gidsen en/of dragers t huren. Lombok wapent zich tege een mogelijke stijging van crim' naliteit als straks meer toeriste zouden komen. 'Mister' Dien g daarvoor zijn overigens niet bef betaalde baan als onderwijzer op Hij is nu in het toeristenseizoei reisleider en voor het overige als welzijnswerker actief onder zijn eigen Sasaks. „We hebben hier nauwelijks criminaliteit en dat willen we zo houden. Daarom willen wij onze jonge, mensen in een vroeg stadium de goede weg wijzen." de regering opgericht door een paar hotelketens, grote project ontwikkelaars en bedrijven met belangen in hotels en vervoer. Het lijdt nauwelijks twijfel dat ook een lid van de zeer omvangrijke familie van president Suharto een vinger in de pap zal krijgen. Aan de Lombokse zuidkust is - afgezien van wat vergeten vis sersdorpjes - nu nog niets dan de bruisende Indische Oceaan en de mooiste stranden die men zich kan wensen. Maar rond de eeuw wisseling zai in Putri Nyale een hotelaccommodatie ontstaan van ruim 2500 kamers. Van de aller goedkoopste tot aan de exclusieve klasse van de zes sterren. Een geweldige uitbreiding omdat in 1994 de tien belangrijkste hotels tot een totaal van slechts 775 kamers kwamen. Het spreekt ook vanzelf dat de infrastructuur van Lombok zal veranderen. Zelfs zijn er plannen om in the middle of nowhere ook een nieuw modem vliegveld aan te leggen. „Het gebied verandert natuurlijk wel wat," zegt Arifin. „Het wordt een magnifiek vakan- tiegebied voor de toerist die let terlijk alles tot zijn beschikking krijgt, tot twee golfcourses toe. Maar het resort dat wij gaan bou wen, krijgt geen storende invloed op het landschap. Het gaat in het landschap op. Dat hebben de architecten ons verzekerd en we hebben het voorbeeld hoe het niet staties. De ZETEC SE In: 7S pk en 90 pk. s unieke Dynamic Fiesta uitgerust met ie standaard airbag akket uitbreiden met 590,-. En zelfs ABS en is de Nieuwe Fiesta Denpasar, Ujung Pandang of Ambon lijkt voorbij. „We zijn nu een international airport," zei een trotse gouverneur Warsito van Nusa Tenggara Barat - het weste lijke deel van de vroegere Kleine Sunda-eilanden - toen vanuit Singapore het eerste vliegtuig van Silk Air was geland. Silk Air, een dochter van Singapore Airlines, onderhoudt samen met de Indo nesische maatschappij Sempati Air een wekelijkse lijndienst op Lombok. De hotels in Lombok zijn, afge zien van de paar in wat grotere plaatsen als Ampenan, Cakrane gara en Mataram, voornamelijk gesitueerd rond de baai van Seng- gigi. De gasten verblijven meestal in vrijstaande bungalowkamers die over de grote parktuin ver spreid zijn. Ze kunnen er terecht in verschillende restaurants en er is onveranderlijk een fraai zwem bad. De lokatie in Senggigi lijkt op een toneel waarop louter sprookjes gespeeld moeten wor- Een dorpsstraatje 'ergens' op Lombok. diegenen die niet aan zee willen verblijven, is er nog wat accom modatie op de drie eilandjes die ten noordoosten van Lombok lig gen: Gili Air, Gili Meno en Gili Trawangan. Ze zijn in trek bij jongeren uit Europa en Australië. De drie Gili's, zoals ze in de Sas- ak-taal worden genoemd, tellen tal van losmen - het Nederlandse woord logement is herkenbaar -, .met de Indonesische kledingvoor schriften wordt de hand gelicht. Ze liggen op een kwartierje varen vanaf het plaatsje Bangsal. De prijs voor de overtocht zal nie mand de kop kosten. Vlakbij ligt ook het restant van een Japanse kweekplaats voor pareloesters. Voor de liefhebber is het interes sant een wandeling over deze vangstplaats te maken waarbij gelopen wordt over de in de Indi sche Oceaan verankerde drijven de tonnen.' Binnen een paar jaar zal een gro te toeristische uitbreiding tot stand komen. Dat moet gebeuren aan de zuidkust van het eiland. „We hebben meer te bieden dan alleen Senggigi," zegt Jan Arifin, president-directeur van de Lom bok Tourist Development Corpo ration. De LTDC is met steun van golf, volledig vernield werden. De rol van Flores als paradijs voor duikers lijkt nu overgeno men door Lombok. Daar komt voor de kust ook de zeldzame blauwe koraal voor. Het bezit daarvan is verboden en de contro le is niet kinderachtig. De tijd dat door gebruik van dynamiet werd gevist of eeuwenoude koraalrif fen werden verwoest ten behoeve van verzamelaars lijkt definitief voorbij. Op dit moment zijn de toeristen nog schaars op Lombok, omdat de hotelaccommodatie nog niet groot is. Afgezien van Senggigi en de paar hotels in de steden voor den. Ook daarom voelt men er niets voor daar een wal van hotels op te zetten. Dat is maar goed ook. Er zou veel verstoord en beschadigd kunnen worden. De westkust van Lom bok is immers van een unieke schoonheid met uitgestrekte witte stranden, een hemelsblauwe oce aan en wuivende palmen. Kortom een levensgrote prentbriefkaart. De belangstelling van duikers voor de koraalformaties voor de kust is sterk gestegen. Dat komt omdat de wereldvermaarde koraaltuinen bij Maumere op Flo res in 1992 door een zeebeving, gevolgd door een immense vloed- [ierig bent geworden !0 en u ontvangt gratis Of ga naar de Ford elke twee jaar een nieuwe Ford MOLENWATER 64 4510 AA Breskens 0117-383230 TERNEUZEN Axelsestraat 165 Tel. 0115-613857 ST. JANSTEEN Hemelstraat 20 Tel. 0114-313041 VOLVO 340 17°0'nb;'' mooie auto 6500,-■ 0164-685861. - Kleintje iruikte en schadevrije au'? 'ijven, snelle beslissers de scherpste prijzen!! WIEUWE AANVOER .ro De hoogste prijs V0°I loop-, schade-en bedrijfsauto^ 0165-568569/06jejL-_- Kleintje Een echtpaar aan het werk met de vervaardiging van vlechtwerk.

de Stem | 1996 | | pagina 23