Sorgdrager in politieke problemen Opgeruimd staat netjes 4Hij deed nog geen vlieg kwaad' Russen gereed voor aanval op Tsjetsjenen ^n«kmrzetezienoptv BI de Winckelaer Familiedrama in Krimpen schokt Molukse gemeenschap Met een ex-KGETer naast je veilig naar Rusland Banken verdienen grof aan trage overboeking onze Van Vossen naar Glasgow Rangers Mogelijk massagraf in mijn in Bosnië Pliilips-pensioenen gaan op de helling Premier Dini van Italië stapt op Paul Witteman omroepman van het jaar Oranje-kunst in Den Bosch ■zie-deeld Grote Gids Lombok doet het anders Actrice Lies Franken dood Philips: 50.000 strijkijzers terug 'Ik heb de Kamer niet misleid' 1t| Servicelijn: 06- 15. artikelen In deze ertentle kunt u In AH winkels kopen, lalve de artikelen ir kleine cijfertjes staan.Dle artikelen it u alleen kopen In winkels waar „n die cijfertjes op de ir staat Reclame zen gelden t/m za- dag 13 januari a.s.. ang de voorraad :kt auto of motcmC.^ rtacht u van het'resultaat als u dat evenS^/OpELBVj^X Wln wa een „kleintje" in De Stem J""*"?*, storen" Uw "ii&ng m dle ™briek du, "let missen. 136e JAARGANG fiteunprojecten EU verlopen niet glad I Middelburg - De Europese steun aan het Zeeuws-Vlaamse platte land waar miljoenen guldens mee'gemoeid zijn, verloopt niet overal even gladjes. Een derde van de dertig steunprojecten is mislukt, een ander deel is deels mislukt of loopt vertraging op. Volgens de provincie zijn de pro blemen onontkoombaar, j |ZIE ZEELAND - B1 Glasgow - Peter van Vossen ver trekt vrijwel zeker naar het i Schotse Glasgow Rangers. De Zeeuwse spits is op dit moment in dienst van Istanbulspor, dat in de Turkse competitie tegen degra datie vecht. Het is de bedoeling dat het contract onmiddellijk ingaat. ZIE SPORT-C1 Sew York - Volgens de Ameri- se krant New York Times „66vn er in een oude ijzermijn bij de Bosnische stad Ljubija moge- lijk 8000 lijken van Bosnische I Kroaten en moslims. Veel licha men zouden zijn verminkt of met chemicaliën zijn overgoten. In woners van Ljubija hebben in de zomer van '92 bussen met mos- lims en Kroaten naar de mijn zien rijden. „Ze kwamen altijd leeg j terug," melden ooggetuigen. „We en nacht schieten." Eindhoven - Philips wil de pen sioenen ingrijpend veranderen. Het concern wil af van een pen sioen dat 70 procent van het laatstverdiende loon bedraagt. Daarvoor in de plaats moet een pensioen komen, dat gebaseerd is op het gemiddeld verdiende loon I van werkn emers. De bestaande l regeling wordt volgens Philips onbetaalbaar. ZIE ECONOMIE-A6 I Rome- De Italiaanse premier Di- ni stapt op. President Scalfaro I heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. Dini had eind decem- I her vorig jaar ook al zijn ontslag I bij de president ingediend, maar 1 die had hem naar het parlement I teruggestuurd om uit te zoeken of I zijn regering nog op een meerder- heid kon steunen. Dat blijkt nu niet meer het geval te zijn. ZIE BUITENLAND-A5 HET WEER MIN./MAX. 6/10 Wp' Minder zacht Het weer verandert nauwelijks. Er is af en toe zon en de kans opeen bui blijft. Aan het eind van de week wordt het geleidelijk kouder. VANDAAG IN DEZE KRANT De kunstverzameling van de Oranjes verlaat voor het eerst het Koninklijk Huisarchief in Den Haag en is eind deze maand voor iedereen te bewonderen in het Noord brabants Museum in Den Bosch. Lombok wil graag toeris ten. Maar ze willen er niet dezelfde fout maken als op Bali, dat letterlijk door toeristen onder de voet wordt gelopen. Op Lombok pakken ze de zaken anders aan. ZIE - DEEL E INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Zeeland Sport Grote Gids RTV-programma's Surplus A2 A3/A4 A5 A6 A7 deel B deel C deel D D4 deel E Door Rinze Brandsma Krimpen aan den IJssel - Twee lijkauto's rijden voor. En twee deuren verderop komt, in een galmende stilte, een he le familie van tientallen Mo lukse Krimpenaren naar bui ten. Gebroken, een oude moeder wan kelend tussen hen in, huilend, de handen voor het gezicht geslagen, lopen zij naar de hoekwoning en vormen daar, de armen stijf om eikaars schouders geslagen, een snikkende erewacht. De politiemensen, de camera ploegen en verslaggevers, de bu ren achter de afzettingen, ieder- een houdt de adem in. Als de brancards met de lijkjes van de jongetjes tegen twaalven tussen hun rijen naar buiten komen, de kleinste eerst, de oudste het laatst, breekt uit de familie langs het pad naar de voordeur een smartelijk gehuil los. Bij elke baar snikken, schreeu wen en gillen zij luider en gepij- nigder. Zij stampen met de voe ten om het ongelooflijke leed te verwerken. Hun rouwbeklag weerkaatst on-Hollands tussen de huizen. Als de lijkauto's weg rijden laait hun smart voor de vierde keer op. Dan lopen zij, ge knakt, stilletjes naar het huis te rug. Overal in de Kwartelstraat staan de buren in hun voortuin en achter de ramen mee te huilen. Achter de voordeur staan nog, netjes in een rij, de sportschoenen en blauwe laarsjes van de jonge tjes. Technisch rechercheurs lo pen af en aan. De Krimpense Kwartelstraat rouwt en begrijpt het niet. Wie je in de buurt ook aanspreekt, ie dereen praat vol liefde èn verbijs tering over Arie S. en zijn drie jongens. Een buurvrouw: „Hij zou nog geen vlieg kwaad doen." Wat gistermorgen rond de klok van vijf in het hoekhuis aan de Kwartelstraat plaatsvond...nie mand kan er met zijn verstand bij. Het moet tussen half vijf en tien over vijf in de vroege och tend gebeurd zijn. Buren hadden de politie gewaarschuwd, nadat zij het lawaai van een soort vechtpartij gehoord hadden. De politie trof een schouwspel aan, waar ooggetuigen met ogen - Paul Witteman is in ussum uitgeroepen tot omroep- van het jaar. Witteman de titel voor zijn presenta- le- en interviewtechniek, met j®,e» de 'Ronde van Witteman' de psychiatrieserie 'Opgeno- 2® inOegstgeest'. Het is de vijf- Keer dat het omroeptijdschrift leastmagazine de verkie- ™8 organiseerde. Groningen (anp) - Philips roept stoomstrijkijzers terug van het type Azur Superva- por. Uit de apparaten kan stoom ontsnappen als gevolg van scheuren in het stoomreser- voir. In totaal zijn in Europa ongeveer 50.000 van derge lijke strijkijzers in omloop. Philips heeft tot deze maat regel besloten nadat in Frankrijk twee gevallen be kend werden van kapotte strijkijzers. Er zijn Philips geen gevallen bekend waar bij zich persoonlijk letsel voordeed. De schade in Ne derland is beperkt. Philips heeft hier een kleine 500 ap paraten verkocht. Een vrouw zwaait met een witte doek naar de Russische solda ten, die het konvooi van Tsjetsjeense strijders en gijzelaars omsin- geld hebben. foto rtr Door Kees Eienbaas Moskou - Speciale eenheden Russische veiligheidstroepen hebben de Tsjetsjeense rebel len en hun gijzelaars in het Dagestaanse gehucht Pjervo- majsk, vlak bij de grens met Tsjetsjenië, omsingeld. Ze lijken zich op te maken voor een aanval, als de onderhandelin gen met de rebellen definitief mislukken. Om hun aftocht te dekken, willen Tsjetsjeense re bellen buitenlandse journalisten, hulpverleners en Russische poli tici gebruiken als menselijk schild. De vrees bestond dat spe ciale eenheden gisteren al bij het eerste ochtendlicht een aanval zouden inzetten, maar de Russen gingen niet tot actie over. (ADVERTENTIE) FraZT' De actrice Lies Sntt j" ls op 65"jarige leeftijd in "°«erdam overleden. In 1971 tul ai Z-Di^e ^eo voor haar j 4fElaMhe Dubois in'Tram lij ef^rte'van Tennessee Wil- rièreS anhen begon haar car- 5, 111 1953 bij toneelgroep JottJj' ater speelde ze bij het Com-j-ms toneel en de Haagse Philips heeft heel wat glad te strijken Door Romain van Damme Deurne (B) - Oorlogsvetera nen uit Afghanistan en oud werknemers van voormalige veiligheidsdiensten van de Sovjetunie staan aan de Rus sische grens klaar om Wester se vrachtwagens veilig door Rusland te loodsen. Tenminste, als die Westerse transportondernemingen de tot de tanden toe bewapende bewa kers bestellen bij het Belgische bedrijf S&R uit Deurne. Het be drijf heeft zich daar als dochter van Airpartners op Antwerp Air- port gevestigd. Voor 125 dollar (ongeveer 200 gulden) per dag staan ze klaar. „Al die mensen zijn gescreend. Het zijn niet van die mannetjes putters die naar de maffia lon ken," zegt Jan Vandervliet van S&R. „In theorie kan dat natuurlijk al tijd, maar deze mensen worden zeer goed betaald. Ik ben niet bang voor overloperij. De bewakers staan op de loonlijst van een firma uit St. Petersburg. „Wij hebben als luchtvaartexpe diteurs goede contacten in die stad. Met die beveiligingsdienst uit St. Petersburg werken we nu samen. Die maatschappij bevei ligt ook president Jeltsin. Dat is toch een goede binnenkomer." Eind september vorig jaar be dacht Jan Vandervliet de samen werking. „Toen zat er een Bel gische chauffeur dagen vast aan de grens. Hij was alles kwijt. En dat was niet de eerste keer hoor dat een vrachtwagenchauffeur in de problemen kwam. Wij kunnen nu bescherming bieden. Want het is er naar wat wij horen nog altijd gevaarlijk." „Toch is het de laatste tijd wat rustiger geworden," zegt Hans Koeleman van Transport Logis tiek Nederland, waar overigens nog wel de nodige verhalen over afpersing en compleet verdwenen ladingen binnenkomen. Dat rustiger beeld heeft ook een 0311 "000218" I I I I I VRIJDAG 12 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,50 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sordrager (Justitie) is opnieuw in grote politieke problemen geraakt. Aanleiding zijn de berichten over het gedwongen vertrek van de Amsterdamse procureur-gene raal Van Randwijck, waaruit zou blijken dat de minister de Tweede Kamer heeft misleid, dan wel onjuist voorgelicht. En dat is in de politiek een doodzonde. Sorgdrager zelf ontkent dat ze de Tweede Kamer verkeerd over het ontslag van Van Randwijck heeft ingelicht. Ze doet dat in een brief, die gisteravond laat bij de Kamer is bezorgd. De politieke opwinding is ont staan na een publikatie in De Volkskrant. Daarin stond dat Van Randwijck niet zou zijn ont slagen omdat hij niet goed func tioneerde, maar omdat het minis terie het aantal procureurs-gene raal wilde terugbrengen van vijf tot drie. Toen Van Randwijck hiermee niet mee akkoord ging, zou zijn disfunctioneren als aanleiding zijn gebruikt om hem te lozen. Van Randwijck zelf bevestigt dit relaas. Volgens Sorgdrager heeft procu reur-generaal Docters van Leeu wen, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie, wel met Van Randwijck gesproken over opstappen in het kader van een reorganisatie van het OM, maar Van Randwijck weigerde. Uitein delijk werd de Amsterdamse pg ontslagen wegens zijn slechte functioneren, aldus Sorgdrager. Of de Kamer genoegen neemt met deze uitleg, zal volgende week woensdag blijken. De Kamer de batteert dan over de kwestie ir een door GroenLinks aange vraagd spoeddebat. De Kamer tilt extra zwaar aar die nieuwe informatie, omdat ze nog niet akkoord is gegaan mei de inkrimping van het college van procureurs-generaal. Pas in juni is daar voor het eerst formeel over gesproken. Minister Sorgdrager stelt dat ook tijdens het Kamerdebat al een. re latie is gelegd tussen het vertrek van Van Randwijck en de reorga nisatie bij het Openbaar Ministe rie. Uit het verslag van het debal blijkt echter zonneklaar dat een verband met het verminderen van het aantal procureurs-gene raal alleen is gelegd door de WD'er Korthals. De minister ontkende toen dat die zaken iets met elkaar te ma ken hadden. Wel bracht ze enkele keren de reorganisatie van politie en justitie in het Amsterdamse ter sprake. Met name de CDA-fractie is on aangenaam verrast over deze kwestie. OP BINNENLAND - A4: De munitie voor Sorgdrager ligt al klaar Commentaar Nadat de politie in Krimpen had ontdekt dat een Molukse vader zijn drie jonge kinderen had gedood, speelden zich voor de woning emotionele taferelen af. foto anp groot van verbijstering van ver tellen. Op de overloop boven lag een van de jongetjes, op de vloer in een slaapkamer de andere twee broertjes, vol steekwonden, dood. Volkomen overstuur, hevig bloe dend uit een slagaderlijke wond, troffen zij de vader aan, de 42-ja- rige Arie S., verpleegkundige in het Rotterdams/Capelse zieken huis IJsselland. Met een mes uit de keukenla had hij zijn zoontjes Johan (roepnaam Johnny, 9), Jacob (Joepie, 8) en Arthur (5) gedood. Daarna had hij met het keukenmes de hand aan zichzelf geslagen, maar hij leefde nog. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Amsterdam - Banken houden overboekingen naar andere bank- of girorekeningen enkele dagen vast en verdienen daar mee kapitalen. Het betalingsverkeer van zowel particulieren als van bedrijven levert de banken op die manier 1,3 miljard gulden aan rente op. Dat wijst een onderzoek uit, dat is uitgevoerd door MoneyView Nederland in opdracht van het Tros-programma Deadline. Volgens het onderzoek neemt de uitvoering van de overboekings- opdrachten tussen de twee tot zes dagen in beslag. Het gaat daarbij om de zogenaamde 'valutadagen'. Dat is het aantal dagen dat het geld er over doet om van de ene bankrekening naar de andere bank- of girorekening te worden overgeboekt. Jaarlijks boeken de banken on derling ongeveer 2600 miljard gulden over. Ze houden elke overboeking gemiddeld 2,67 da gen vast. Uitgaande van een dag geld-rente van 6,95 procent (het gemiddelde over de laatste jaren), levert dat de banken jaarlijks 1,3 miljard gulden op. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 (ADVERTENTIE) In plaats daarvan werd de hele dag onderhandeld tussen rebel lenleider Salman Radoejev en de Dagestaanse autoriteiten, die op hun beurt weer verslag uitbrach ten aan de Russische legerleiding. Rond het middaguur liep de spanning hoog op toen de rebel len via de radio gesprekken op vingen tussen commandanten van een Russische tankcolonne, die vanuit de richting van Goedermes in Tsjetsjenië oprukte naar Pervomajskaja. De opstan delingen haalden de gijzelaars uit de bussen en vormden een mense lijk schild rondom de voertuigen. De Tsjetsjenen dreigden de bus sen op te blazen en gijzelaars te executeren als de tanks dichter bij zouden komen. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 Een voordelige start van het nieuwe jaar bij de Winckelaer Spectaculaire Opruiming met Supervoordeel Unieke keus in antiek en nieuw geloogd grenen en vuren meubelen Chr. Huygensstraat 3 (ind. terr.), 3291 CN Strijen (Z.H.. eil.), tel. 078 - 674300 woordvoerder van het Klunderts transportbedrijf IDS Rynart voor ogen. „Er gebeurt wel eens wat. Bedreigingen ja, maar het is in derdaad rustiger geworden. Bij ons is nog nooit een lading of wa gen verdwenen." Rynart zal in ieder geval niet bij S&R aankloppen. Veel te duur, meent het Klunderts bedrijf. Vandervliet: „Nou, de bewaker blijft tijdens de gehele trip op de wagen. Dat is toch handig, want hij kan dan ook het een en ander regelen als er problemen zijn. Bijvoorbeeld bij het invullen van papieren. En wat is duur, 125 dollar per dag of een verdwenen lading van een paar miljoen?" Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis, I r-,r-!SS"- Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode;Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Inde pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 2 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1