Oude blessure kwelt Krajicek 'Van smoking tot Sterk debuut Christiaan van de Plasse BVS en Philippine zeer doeltreffend DE STEM Het succes Vermeer-c, Hagenaar twijfelt over deelname aan Australian Open in Melbourne Anky van Grunsven op Indoor Zeeland DE STEM SPORT ZEELAND Bot Richard Krajicek in ECC-toernooi sport KORT Rugby Voetbal La Chouette/V-Deco loopt uit ZAALVOETBAL Bridge Sociëteit Oostburg viert 75-jarig bestaan VRIJDAG 12 JANUARI 1996 C2 Van onze paardesportmedewerker Goes - In tegenstelling tot de B- en L-klasse springruiters, waar de Zeeuwen tegen de overmacht van de deelnemers van buiten Zeeland geen vuist konden maken, was dit wel het geval in de M-klasse. Niet in het klassieke parcours, want daar had parcoursbouwer Wim Grens uit Bodegraven voor een val gezorgd op de lange zijde met hindernis 4 en bij hindernis 5A en B regende het eveneens fouten. Van de 73 deelnemers kwamen er zeven in de barrage, onder wie één Zeeuwse amazone: Sandy den Exter met Eron uit Kortgene. Zij bemachtige het brons, weliswaar met acht straf- punten, maar in de tijd van 32,20. Daarnaast vielen nog vijf Zeeuw se combinaties in de prijzen, zon der barrage, want die hadden allen vier stafpunten opgelopen. Zo ook de 14-jarige Christiaan van de Plasse uit Yerseke, die met Evident (voorheen bij de pony's) zijn debuut bij de paarden maak te. Zowel in het klassieke als in het progressieve parcours. In het progressieve parcours reed hij zich met dertien anderen in de barrage. Hij mocht hierin als laatste starten en reed de geves tigde orde, professionele ruiters en subtoppers, op afstand en pakte de vierde plaats. Christiaan van de Plasse: „Het is geweldig. Voor de eerste keer rijd ik met Evident bij de paarden en ik verdien meteen de vierde prijs. Dat geeft een goed gevoel. Van morgen in het klassieke parcours ging het met dat een balkje (vier strafpunten) nog niet zo goed. Dat was op de lijn van hindernis vier naar hindernis vijf A en B, maar dat zat bij niemand mee. Vier of vijf galopsprongen, daar werden de fouten op gemaakt. In het progressief ging het beter. Toen waren er dertien in de bar rage en ik was er ook bij. Ik mocht als laatste starten. Er wa ren al veel fouten gemaakt dus ging ik op zeker. Geen risico. Ik liet alles in tact, dus had ik 28 punten en de tijd van 37,21. Dat betekende de vierde prijs en een finaleplaats. Die finale wordt vrijdag om 18.30 uur gereden met 25 deelnemers. Tegenwoordig krijg ik uitstekend les van Tanja Kommers uit Hoogerheide." De Zeeuwse finalisten zijn: San dy den Exter met Eron en In The Mood, Christiaan van de Plasse met Evident, Ilyo de Loos met Nadir, Albert Vermue met Good bye, Simon den Exter met Dinge- manse Lathus, Irene Davidse met ASK Limara, Ellen Briquet met Queen en Mare Broodman met Gobert. UITSLAGEN KLassiek M-paarden groep A: 1. Sa bine van Steenpaal met Corons's Hippo (Zegge), 2. Leon Thijssen met Liefhebbers Harmonie (Sevenum), 3. Sandy den Exter met Eron (Kortge ne), 4. Sandy den Exter met In The Mood. Groep B: 1. Robert Puck met Boll- vorm's Ivan (Dinteloord), 2. Jac Neefs met Blom's Indigor (Etten- Leur), 3. Cleo Lenger met Charlie Brown (Stabroek), 6. Christiaan van de Plasse met Evident (Yerseke) Progressief M-paarden: 1. Wil Schel- lekens met Farah (Linde), 2. Robert Puck met Bollvorm's Iwan, 3. Leon Thijssen met Liefhebbers Harmonie, 4. Christaan van de Plasse met Evi dent, 6. Sandy den Exter met In The Mood. Melbourne (rtr) - Een oude armblessure is de oorzaak dat Richard Krajicek komende week mogelijk niet kan deel nemen aan de Open Australische tenniskampioenschap pen in Melbourne. De Hagenaar moest zich donderdag in de tweede set van een partij tegen de Australiër Pat Raf ter bij een achterstand van 1-3 terugtrekken wegens de blessure aan de rechter arm. Krajicek kwam uit in de troost- ronde van de Colonial Classic, een invitatie-toernooi in Mel bourne. „Als ik mij voel zoals nu, ver wacht ik niet te kunnen spelen. Ik kan op mijn benen staan maar ik zal niet in staat zijn te spelen." Krajicek had de eerste set tegen Rafter met 6-4 gewonnen. „Ik zal alles doen om op tijd weer fit te zijn voor de Australian Open," aldus de 24-jarige Neder lander, die elfde staat op de we reldranglijst. Krajicek verklaarde dat hij veel pijn heeft bij het serveren en dat hij nauwelijks zijn racket kan vasthouden. „Ik zal rust houden en mij inten sief laten behandelen. Ik wil graag spelen, daarom hoop ik weer op tijd fit te zijn. Maar als ik niet 100 procent ben, heeft het to taal geen zin te spelen." In 1992 bereikte Krajicek bij de Open Australian, het eerste Grand Slam toernooi van het jaar, de halve finales. Hij moest zich toen echter voor de partij tegen de latere Ameri kaanse winnaar Jim Courier te rugtrekken wegens een schouder blessure. De teleurgestelde Nederlander zei totaal niet te weten wat de oorzaak van het probleem is. „Een jaar geleden had ik voor het eerst last van deze blessure. Bij de strijd om de Hopman Cup van afgelopen maand in Perth kwam het probleem terug." Volgens Krajicek had hij in Perth last van een stijve nek, die een enorme druk op de rechter arm veroorzaakte. .„Ik heb elke dag naar mijn nek laten kijken. Ik weet gewoon niet wat het probleem is." Krajicek was begin 1994 drie maanden uitgeschakeld na een knie-operatie. UITSLAGEN Sydney. 1,2 miljoen gulden. Mannen, kwartfinales: Wood- bridge (Aus) - Stoltenberg (Aus) 6- 3 5-7 6-2, Ivanisevic (Kro/1) - Woodforde (Aus) 6-4 7-5, Rusedski (GBr) - Draper (Aus) 6-4 4-6 6-3, Martin (VSt/5) - Fromberg (Aus) 6-3 6-2. Vrouwen, tweede ronde: Schultz (Ned/5) - Raymond (VSt) 6-4 6-7 6-3, Bradtke (Aus) - Sawamatsu (Jap/8) 6-4 6-2, Date (Jap/2) - Spirlea (Roe) 6-4 6-3, Rubin (VSt/6) - Jecmenica (Joe) 6-0 2-1. Jecmenica trekt zich terug wegens beenblessure. Kwartfinales: Seles (VSt/1) - De Swardt (ZAf) 6-3 6-2. Melbourne. Colonial Classic. Man nen. Troostronde: Rafter (Aus) - Kraji cek (Ned) 4-6 3-1. Krajicek trekt zich terug wegens armblessure. Ferreira (ZAf) - Edberg (Zwe) 6-2 3-6 7-6. Halve finales: Chang (Vst/2) - Courier (VSt/4) 6-4 6-0. Hobart. Vrouwen. 175.000 gulden Tweede ronde: Halard (Fra) - Sin ger (Dui) 6-2 6-0, Ruano (Spa) - Hack (Dui) 6-4 4-1 Hack geeft het op, Farina (Ita) - Basuki (Ino) 6-3 6-4, Labat (Arg) - Miyagi (Jap) 6-4 4-6 6-0. Jakarta. Mannen. 550.000 gulden. Tweede ronde: Haarhuis (Ned/1) - Wilkinson (GBr) 6-1 3-0 Wilkin son geeft op wegens zonnesteek, Emilio Sanchez (Spa) - Eltingh (Ned/4) 7-6 7-5, Raoux (Fra/7) - Wilsching (Dui) 6-3 6-1, El Ay- naoui (Mar) - Tsjesnokov (Rus) 7-6 6-2. Wie er bij een flinke vorstperiode aan denkt te gaan vissen, heeft daarbij niet op de eerste plaats het vangen van bot op het oog. Bij kouder weer denkt men vaak aan kabel jauw, wijting enzovoorts. Wel nu, de afgelopen weken lieten wat anders zien. De kabeljauw en de wijting hebben het kust water bijna geheel verlaten. Vanuit bootjes en vanaf het strand was het over en sluiten met de pret, vlak voor en ver na de kerstdagen. En dat is ook logisch. Januari heeft beslist geen naam op te houden waar het om gul of wijting gaat, behalve misschien op de Grevelingen (wijting) en op de Noordzee in de buurt van wrakken. Overi gens ving (en vangt) men bij het wrakvissen, een uurtje of drie stomen uit de kust, wel degelijk behoorlijk gul. En de bot dan Botten schijnen zich van lage temperaturen van het water (Oosterschelde tegen de 0 gra den Celsius) niet zoveel aan te trekken. Terwijl het ijs op de platen voor Yerseke lag, wer den in de eerste dagen van januari opmerkelijk mooie botvangsten gedaan in het gebied oostelijk van de Yerse- ke-bank. Niet op het ondiepe water, waar de botten gewoon lijk huizen, maar juist op diep ten van 20 meter en meer Zo kon men gedurende het hele getij-verloop bot blijven van gen, met hoogtepunten rond om het hoge water. Mooi van formaat, donker van kleur en lekker dik in het vlees. Een winterbotje uit de Ooster schelde is een smakelijke vis, maar je moet er van houden. Zagers en leeglopers deden niet veel voor elkaar onder, al blijven zagers vanwege de taai heid bij het vissen op bot een voorsprong houden. Toch kan de een wel bot van gen, terwijl de ander 'bot' vangt. Het is de kunst het aas zolang te laten liggen dat men er zeker van is een bot te heb ben gehaakt. Even laten door bijten is een goed advies. Men krijgt dikwijls maar een enkel signaal en dat is bij het vissen op bot in de winter vaak maar een zacht knikje van de hen- geltop. Die hengeltop gaat na aanbeet vaak wel langzaam aan steeds krommer staan. Dan is het zaak rustig vast te slaan en even te controleren of de vis 'hangt'. Is de weerstand gering dan laat men het aas rustig weer zakken en geeft vele meters lijn. Immers, krab ben zijn er nauwelijks, het aas is vaak nog dik in orde. De kans is groot dat een tweede vis zich aandient, want botten zwemmen in scholen. Botvissen in de winter is een leuk alternatief. Na februari komen de kantstekken pas weer goed in beeld. Het water wordt door een vroeg voor jaarszonnetje erg snel ver warmd, zeker op ondiepe plaatsen. Dan komen ook de grote grijze Noorzeevissen in de vangst. Deze zijn uitge- paaid en dienen te allen tijde te worden teruggezet. Specta culaire vissen, dat wel, want zij komen vaak boven de maat van 45-50 cm uit. Goede stek ken zijn dan de bekende Brou- wersdam, voor de overgangen van Renesse, en oostelijk van de Zeelandbrug. Goede boot- stekken liggen bij de Vonde lingenplaat, de mosselpercelen bij Kats en bij St. Annaland. Zo goed als het gaat met de bot, zo slecht is het gesteld met de vangst van schar. Het is werkelijk allerberoerdst. Zel den is er zo weinig schar in de Oosterschelde geweest. Mis schien dat het ontbreken van schar, de schol weer meer gelegenheid geeft, want de dagen van goede voorjaars vangsten van schol liggen al weer een jaar of tien achter ons.... Richard Krajicek wordt tijdens zijn partij tegen Pat Rafter behandeld aan zijn pijnlijke arm. Antwerpen - Richard Krajicek en Jan Siemerink zijn de enige twee Nederlanders, die verzekerd zijn van een plaats in het ECC-toer nooi, dat van 19 tot en met 25 februari in het sportpaleis van Antwerpen wordt gehouden. Uit de top-tien van de werel dranglijst komen slechts twee spelers naar Antwerpen, de Rus Kafelnikov (6) en de Kroaat Iva nisevic (10). Het tweede tiental van de wereldranglijst is een stuk beter vertegenwoordigd, met zeven man. Naast Krajicek (11) betreft het, Bruguera (12), Stich (13), Boetsch- (14), Rosset (15), Medvedev (16) en Schalier (19). 25 spelers zijn gecontracteerd voor het evenement. Het toernooi wordt aangevuld met drie wild card-houders, die nog moeten worden aangewezen, en vier kwa lificatiespelers. Sjeng Schalken behoort tot de deelnemers aan het kwalificatietoernooi. ELF RUGBYCLUBS uit Enge land, Wales, Frankrijk en Italië hebben een organisatie (Europese Professionele Rugby Clubs Bond) opgericht die een internationale profliga moet gaan opzetten. Op 26 januari worden in Londen de definitieve plannen bekendge maakt. DE ITALIAANSE voetbalinter national Roberto Mancini is twee maanden uitgeschakeld. De 31- jarige aanvaller van Sampdoria kwam afgelopen weekeinde in de verloren wedstrijd tegen AC Milan (3-0) in botsing met George Weah. Met een flinke hoofdwond werd hij naar het ziekenhuis in Milaan gebracht. Maandag is hij vervoerd naar een kliniek in Genua, waar hij deze week een operatie ondergaat. Volgens een woordvoerder van Sampdoria kampt Mancini met een breuk in zijn linker oogkas. Van onze paarde sportmedewerker Goes - Voor de achtste keer deed de heng- stencompetitie van de KWPN (Koninklijk Warmbloed Paarden Stam boek Nederland) Indoor Zeeland aan om aan de wedstrijden deel te nemen. Bij de aanwezigen was tot ieders verba zing ook wereld kampioene dres suur Anky van Grunsven aan wezig. Anky van Grunsven. foto anp Zij stuurde in groep A de beide hengsten Junior STV en Juventus respectievelijk naar het goud en zilver. Anky van Grunsven: „Waarom ik aan de ze competitie meedoe? Wel, ik rijd die hengsten toch en dan doe ik net zo mijn best als op een gewone dressuurwedstrijd. Daar komt bij dat dit beide superpaarden zijn die ik als opvolgers zie voor Cameleon Bonfire." „Bonfire is nu 12 of 13 jaar oud. Hij zijn zestiende mee, dus dat kan goed passen. Ik ben hier niet voor de eerste keer, want drie jaar geleden heb ik hier Demokraat in de competitie gereden. Hier op Indoor Zeeland is alles perfect, i stallen, de organisatie, alles. Of dit een voorbereiding is voor At lanta? Nee, dat heeft er niets mee te maken, maar Atlanta, ik voor. De vorm van de dag is het belangrijkste en mijn paard Camelein Bonfire presteert het beste in de warmte. En het is c warm in Atlanta, dat beloof ik je." Axel - In de Axelse zaalvoetbalcompetitie is La Chouette/V-Deco ver der uitgelopen. Deze leider won met 0-3 van Gemeente door treffen van Adrie Koekkoek, Frank van Drongelen en een inzet van een speler van Gemeente in eigen doel, en zag concurrent Marine Service verlie zen. Deze maal van De Pooter/Koole met 1-3. Uitslagen: Den Doelder-Bromchemie 10-4, Disco Love-R^tjetoe 1-5, Gemeente-U Chouette/V-Deco 0-3, Steelant-De Ruyter 3-2, Engelhard-Gemeentehuis/Van Waes 3-2, De Ridder-Maradonna jr. 4-5, Marine Service-De Pooter/Koole 1-3. Stand: La Chouette/V-Deco 12-36, Marine Service 12-28, Primus/Pluym 12-25, Ratjetoe 12-24, De Pooter/Koole 12-22, Gemeente 11-20, Cysouw/Roeland 11-25 Maradona jr. 12-20, Disco Love 12-18, De Ridder 12-16, Gemeentehuis/Van Wats 10-13, De Ruyter 12-10, Engelhard 11-4, Den Doelder 13-4, Steelant 12-3, Broomchemie 10-0. Van onze sportmedewerker Axel - In de eerste klasse van het regionale zaalvoetbal wareii deze week de ploegen BVS en Philippine opmerkelijk op schot VAN DER GUCHT- ZVC/MAX KORTING 4-2 - In deze Hulster- se derby kon Marcel Verdurmen over enkele van hun blessures herstelde spelers beschikken. Van der Gucht stond dus weer bijna voltallig binnen de lijnen en nam al vrij vlug een voorsprong om die niet meer uit handen te geven. Edwin Martens zorgde voor 1-0, Pascal Braem 2-0 waar na Dave de Booy de ruststand op 2-1 bepaalde. Na de hervatting scoorde Jan de Visser via een lob 3-2 en verhoogde Pascal Braem door 4-1 te scoren de marge. Job Van onze bridgemedewerker Oostburg - 'Van smoking tot spijkerbroek' is de titel van het boek dat wijlen André Boekhorst ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Nederlandse Bridge Bond over de bridgesport schreef. De geschreven woorden van de ex-voorzitter en ambassa deur van deze sporttak zijn karakteristiek voor de Bridge Sociëteit Oostburg, die dit jaar het 75-jarig bestaan viert. Daarmee is de sociëteit verreweg de oudste in Zeeland en, voor zo ver na te gaan is, een van de oud ste van ons land. In Oostburg werd al gebridged lang voor de Nederlandse Bridge Bond werd opgericht. Het is jammer dat er uit die beginjaren niets is overge bleven. Wat in de vooroorlogse jaren is gebeurd, is immers vrij wel allemaal verdwenen tijdens de bevrijding van West-Zeeuws- Vlaanderen, eind 1944. De huidige voorzitter Bob Rosen kranz: „Het enige tastbare bewijs is een menukaart van een etentje dat ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan in 1926 ergens is opgedoken. Uit de overlevering via mevrouw De Vuijst weten we dat er een eerste vergadering werd gehouden op 2 december 1920. De sociëteit is op 3 septem ber 1921 in hotel De Eenhoorn gestart. Volgens de menukaart is er toen overigens goed gegeten. Het hoofdgerecht was een 'groot slem'. Bridge was toen een koninklijke sport. Voor de notabelen. Dat is nu veel veranderd. Het is een sport voor iedereen geworden. Vandaar dat de titel van Boek- horsts boek ons zo aanspreekt." Er is nog een kleine aanwijzing in Het huidige bestuur van Bridge Sociëteit Oostburg: v.l.n.r.: Jaantje de Hullu, Henriëtte Remijn, Bob Rosenkranz, Paul Pieters en Andries Brasser. foto wim kooyman het werk van Boekhorst dat er al in een pril stadium in de West- Zeeuws-Vlaamse centrumplaats gebridged werd. Op pagina elf staat vermeld hoe Kolonel A.J.E. Lucardie op 14 juni 1930 in Hui ze Voorhout in Den Haag een aantal enthousiastelingen bij el kaar riep om tot de oprichting van de Bridgebond te komen. On der hen iemand uit Oostburg. Een naam wordt er niet prijsgegeven. Rosenkranz: „We zijn er tot he den toe nog niet in geslaagd er achter te komen wie 'die iemand uit Oostburg' moet zijn geweest." Kolonel Lucardie werd overigens de eerste voorzitter van de natio nale Bridgebond, die zijn statu ten op 22 november van 1930 kreeg. De Bridge Sociëteit Oost burg was op dat moment al negen jaar oud. De Eenhoorn van Flip de Vuijst op de hoek van de markt was dus de thuishaven. Het zou lange tijd de thuishaven blijven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden de bijeenkomsten onderbroken om dat de bezetter deze sport had verboden. Het was burgemeester Hoekzema die in december 1946 de aanzet gaf tot het vervolg. Pas in februari 1952 werd er een nieuw bestuur gekozen. Karei Belderok werd voorzitter van de zestien leden tellende club. Bel derok ontwikkelde zich later als een ware promotor voor de Bridgesport in deze regio. Hij gaf cursussen waardoor het leden aantal de hoogte in ging. Bob Rosenkranz, die kort na de bevrijding vanuit Purmerend (waar zijn vader huisarts was) naar Oostburg kwam om als ar chitect te helpen met de weder opbouw van deze zwaar getroffen streek, was er in die periode ook al bij. „Ik heb het geleerd op mijn negentiende en je verleert het nooit." De Eenhoorn, die in puin lag, was het eerste project dat de huidige voorzitter opleverde, het was in 1951. Men bleef er tot in de jaren zeventig toen de huidige eigenaar De Milliano (had de zaak in 1958 overgenomen van De Vuijst) zich meer wilde toeleggen op het res taurantgedeelte van zijn zaak. Aan de club werd gevraagd een ander onderkomen te zoeken en vanaf dat moment is er nogal wat 'gereisd'. Dat bleek noodzakelijk omdat vele lokaliteiten van eige naar veranderden of ophielden te bestaan. Eerst bij Kemperman aan de watertoren. Vervolgens Du Commerce, Victory, Chez René, om vorig jaar in de huidige lokaliteit De Tol terecht te ko men. Het groepje van notabelen is ondertussen uitgegroeid tot een divers gezelschap en telt 75 le den. Een sport, volgens Rosen kranz, met dermate veel moge lijkheden dat zelfs de computer er nog geen vat op heeft. Rosenkranz: „De sport is enorm goed voor het geheugen. Ont spannend, je vergeet de wereld om je heen. Bij vele kaartspelen heeft de geluksfactor een grote invloed. Bij het bridge is dit tot een minimum beperkt. Er zit zo enorm veel in dat de beste vrijwel altijd wint. Het is daarom ook niet echt gemakkelijk. Er gaat tijd overheen om het echt onder de knie te krijgen." De Bridge Sociëteit kent weke lijks zijn clubavonden met een bezettingsgraad van ruim tachtig procent. Dit onderverdeeld in een drietal herfst-, winter- en lente competities. Daarnaast speelt men met de viertallen ook in de districtscompetitie, terwijl er ui teraard leden zijn die individueel in de districtscompetitie mee draaien. Om het 75-jarig bestaan niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, staat er op 20 februari een jubileumdrive op het program ma, terwijl er later in het jaar een bridgedag, inclusief lopend buf fet (datum en plaats nog niet be kend) is gepland. Bob Rosenkranz voert in dit jubi leumjaar dus de bestuurlijke ploeg aan. Hij wordt hierin bijge staan door secretaris Paul Pie ters, penningmeesteresse Hen riëtte Remijn, vice-voorzitster Jaantje de Hullu en algemeen be stuurslid Andries Brasser. Zwegers bepaalde vervolgens de| eindstand op 4-2. ABAB - KEES MECHIELSENI 5 - Lang bleef het in de Oostburg- se sporthal De Veerhoek span nen. Kees Mechielsen leidde hal verwege met 3-4 maar kon voorsprong na de hervatting nietl vasthouden. De Terneuzenare: werden door ABAB voorbij ge streefd en gingen uiteindelijk me: 8-5 de boot in. Voor de winnenn serie meldden zich Jacky Carnit- re (3x), Werner Corijn (3x), Thee Schram en Jos Dieleman. Jseal Stoffels (2x), Marco Wagenaars Ab van Hoeve (2x) scoorden te-| gen. PHILIPPINE - VOORUIT 11-3 De Bressiaanders hielden tot i| pauze goed stand. Na deze 44 score bij het wisselen van doe denderde Philippine door a kraakte Vooruit met 11-3 Harry Vermeire met vijf als grote man. Ivo en Marlon Mm hnnen, Paul de Putter, Marnisj Schieman (2x) en Ritchie Bos® maakten het 'elftal' vol. Serge» Ruysscher (2x) en Adrie van Hi- neghem maakte het triootje va| Vooruit. TERNEUZEN - VERVAET 8-S Terneuzen blijft het goed doen de zaalvoetbalcompetitie, "er-, vaet gaf prima tegenstand, maj moest toch in het stof bijten chel de Ridder (4x), Palln Baumgarte (2x), Peter Vern» en Johnny de Leyser voltrok»] het vonnis over de HulstenaWi Martijn Bisschop (2x() Vermeirssen (2x) en Tornde*] schoten voor de equipe van Ludo van de Lavoir raak. BVS - GEMEENTE 11-2 - Hulsterse gastheren domi en namen met de regeln de klok afstand van de Terne zenaren. Na 4-0 bij het wiss' van speelhelft, denderde door naar een riante zege. de winnende groep tek' Peter Bouwman (2x), Manuel Goethem (3x), Evert Verwerli Angelo Verbraeken en Je Claude Everaert (3x). Eric en Jordi van Bunder scoo voor Gemeente. ZVH 2 - CORN BOYS/BI SPORT 1-6 - „We missen spits en dan is winnen ffloer stelde Ben Ockeloen, coach thuisclub. Zijn équipe kee» verwege nog tegen Ö-O aan e^ op dat moment nog goede Na de doelwisseling trokk-- Sassenaren door en wonne 1-6 door treffers van W<- Hecke, John Boelens (M van Regenmortel en Dirk fl pe. Frangois van de Bossche s voor de Hulstenaren raak- Stand: Terneuzen 12-?®'A5' 25, Van der Gucht Boys/Benny Sport 12-23, Korting 12-21, Vooruit12-^J 12-20, Philippine 12-12, chielsen 12-12, Vervaet u meente 12-5, ZVH 2 12-4- Door Gerrit van den Hoven Hoewel het nog tot 1 maart duurt voor meer-tentoonstelling in het Mauritshr reclamecampagne al maanden aan t opvallende advertenties in dagblader hoofd communicatie van het Maurit niet alleen om zoveel mogelijk toescl trekken, maar is ze vooral bedoeld o) stroom van bezoekers in goede bane kans groot dat we komende maanden kopen." Uiteindelijk gaat het bij de tot 2 juni durende overzichtstentoon stelling slechts om 22 schilderijen van de Hollandse meester, van wie in totaal 35 werken bekend zijn. Sommige, zoals het beroemde Meisje met de rode hoed, zijn niet groter dan een A 4 en moeilijk met tientallen mensen tegelijk te bekijken. Bovendien is het Mau- ritshuis wat indeling betreft onge schikt om grote groepen mensen er verantwoord doorheen te lei den. Vandaar dat een belangrijk doel van de maandenlange cam pagne is mensen te informeren hoe een kaartje te kopen. Zomaar op de bonnefooi een weekend naar Den Haag voor Vermeer, is af te raden. Dagelijks worden maximaal 3000 mensen toegelaten, die bovendien een tijd stip krijgen waarop ze kunnen komen. Per uur mogen slechts 300 mensen binnen. Die mogen ver volgens wel zo lang blijven als 'ze willen. „De praktijk is dat de meeste mensen na maximaal anderhalf uur zullen vertrekken", zegt Vervoorn. Nu al zijn verschillende dagen in het weekeinde uitverkocht. Het Mauritshuis houdt weliswaar dagelijks kaarten te koop voor mensen die onverwacht komen, maar dat aantal is beperkt. 'Boek vooraf is het parool van de cam pagne. De snelle toeloop op kaarten heeft ook het Mauritshuis verrast, zegt Vervoorn. Anderhalve maand voor de opening zijn al 140.000 kaarten verkocht, terwijl in het buitenland door touroperators nog eens een optie is voor 70.000 kaarten. Met name in Frankrijk is Vermeer in trek. Het Mauritshuis rekende vooraf op 250.000 tot 350.000 bezoekers en die aantal len lijken zeker gehaald te gaan worden. Mocht de belangstelling groter gaan worden, dan zal het museum de openingstijden verder verruimen en wellicht zelf 's nachts opengaan. Verlenging van de expositie is op voorhand uitge sloten. De promotie van 'Vermeer' is in handen van reclamebureau Paul Mertz in Amsterdam, sinds vijf jaar de vaste pr-adviseur van het Haagse museum. Naast gegevens over kaartver koop wordt in de frequent opdui kende advertenties veel informa tie verstrekt over de schilderijen van Vermeer. Volgens Vervoorn is I dat de huisstijl. „We geven altijd veel informatie vooraf, ook leuke, prikkelende dingen over het leven van de schilder." Hij de Vermeer-campagne wordt sterk de nadruk gelegd op het unieke karakter van de expositie. Voor het eerst is tweederde van I oeuvre van de schilder bijeen. Up de laatste 'grote' expositie van Vermeer (In het licht van Ver- meer) in 1966 in het Mauritshuis I waren slechts elf schilderijen te 1 zien. J ia feite startte de promotie'cam- pagr publ Vern bezi met danl Rab( gem; gulc guld Vern De i Het meei Nati hing start nove expc als .Was zuili huis ondi teru Volg ne wor< publ wac zich het Haa very kwa Begi Mac bere de geb robe brac Ver\ gesc Men ken, kenl tie f schi idee mee and' wor In h tree expi is ee het heei Hol] van stac ovei mee mee Nie is k de Kui een een ver sen is d laat voo gek doo K a I grote ^eJSje met de rode h°ed' tykheïd S" *rS °P NS-stations om ls het schilderij niet groter di

de Stem | 1996 | | pagina 14