Studenten lenen steeds minder Nog snel een laatste spurt naar de WïnterSALE. Schooljochies terroriseerden Bijlmer I )e^e|Hd Nederlands drugbeleid haalt 2010 niet Twee keer twintig jaar voor moord op broers In glimmend zwart naar de Koningin Vissen leggen het loodje door de vroege vorst 6 Zolang ik maar niet naar België ga, ben ik veilig' Analyse A2 DE STEM BINNENLAND A3 Uit onderzoek blijkt dat het aantal studenten met een baan naast de studie groeit Vermiste Joop als May' terug via Internet Straatroof-team Amsterdamse politie pakt bruut optredende jeugdbende op Werksituatie van politie is onder de maat IKEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. UARI 1996 tannië en Ierland' bewolkt en perio. egen. Vooral in bet veel regen en wind klaringen en af en ar ook buien, uxemburg: Wolken- einig zon. Kans on egen. Middagtempe. d 9 graden, in de Ar- kele graden lager. Midden-Frankrijlc n van tijd tot tijd re- erdag in Bretagne veel wind en regen ten naast wolkenvel- f en toe 2on. Maxi- eratuur van 6 graden as tot 12 graden in krijk: Overwegend donderdag geruime Hier en daar is veel ogelijk. Vrijdag ook en, maar langs de dse Zeekust blijft het ig. In de Franse Al- de Pyreneeën valt op gte ook wat sneeuw, ussen 8 en 14 graden. Bewolkt en langdurig "s ook onweer. In het eer veel neerslag en d. Vrijdag in het zui- aringen. Maximum- ~ur donderdag rond vrijdag in het noor- kouder. ewolkt en enige tijd -s met onweer. In Ga at donderdag een tige wind. Langs de in het zuidoosten ok af en toe de zon. e Eilanden: Zonnige en op de meeste droog. Middagtempe- geveer 25 graden, en Ibiza: Wisselend donderdag eerst af en later ook kans op een ag veel buien, sommi- nweer. Middagtempe- nd 14 graden, isselvallig; naast bui met onweer, slechts af n. In de bergen vanaf 500 meter kans op Middagtemperatuur den in het noorden tot langs de zuidwestkust, and en Kreta: Perio- zon en op de meeste droog. Middagtempe- an 8 graden in het tot 17 plaatselijk in en. d: In de nacht en och- s op mist. Donderdag n het oosten van het en toe zon. Vrijwel roog. and: Wolkenvelden en uidkant van de Alpen e 1500m af en toe wat in de dalen regen. Aan kant droger en ook en- 'aringen. Temperatuur in de dalen rond plus 6 donderdag in het oos- re maxima. ijk: Wolkenvelden en in ten ook af en toe zon, e in Zuid Tirol en Ka- kans op wat sneeuw, in regen. Middagtempe- ngeveer +4 graden. AARTJE tem da oonplaats van deze man Igorde de naam van zijn ep. voor de kost? tie, eiloof, re; 3. ore, netten- ig; 5. nadat, regelet, ene; 6. knap, lasso; 8. stern, gei, lel; 10. alt, tarra, bedaard; eda, diva, ral, Hera; 13- °ver' nini, roe; 15. stenen, slang, aar, Italië, vet; 3. agenda, aren; 5. eten, tien, sardine; 6. ker, revers; 8. meet, genie, ima; 10. Elbe, lap, ceel, apin; eet, aandachtig; 13. aftreksel, bn; 15. eergevoel, dragee. ©JFS loq do doou>| 'sigoaJ }<"-■ - iba daaj6pueg jeeqosi! DONDERDAG 11 JANUARI 1996 Den Bosch (anp) - Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren voor dubbele moord tweemaal twintig jaar gevan genisstraf geëist tegen de 30- farige W.V. en de 25-jarige G. ianM. uit Waalwijk. ne mannen worden ervan ver- Jacht dat zij in januari 1988 de broers H- en J. Kerkhof (54 en 55 ;aar) in Nistelrode hebben beroofd en vermoord. gij de roofmoord waren drie mannen en een tipgever betrok ken. De derde verdachte, de 29- jarige R. van den A. uit Uden, zette de politie eind '94 op het spoor van de daders. Tot dan toe had intensief onderzoek niets opgeleverd. Van den A. had in de psychiatrische inrichting waar hij verbleef wroeging gekregen en had de roofmoord uiteindelijk aan de politie opgebiecht. De roof werd zorgvuldig voorbe reid na een tip dat de broers veel geld in hun huis zouden bewaren. De drie verdachten kochten een alarmpistool, maar een van hen had ook een karabijn. De kogels voor dat wapen werden door boord omdat er dan 'meer schade' zou ontstaan. In de auto van de vader van V., voorzien van een gestolen kente kenplaat, reden de drie naar Nis telrode. Zij drongen de woning binnen en vonden de kluis, maar kregen hem niet open. Ze wacht ten rokend en bier drinkend tot de broers thuiskwamen. Het tweetal werd meteen bij bin nenkomst overvallen. Nadat de kluis op hun aanwijzing was ge opend, werden ze gebonden en gekneveld. V. bracht de buit vast naar de auto, terwijl Van M. in aanwezigheid van Van den A., beide slachtoffers van dichtbij door het hoofd schoot. De oudste broer was meteen dood. De jongste leefde nog toen de roofmoord werd ontdekt. Hij bezweek echter nog dezelfde dag aan zijn verwondingen. Uit de kluis van de broers in een badka- merkast stalen de daders onge veer 30.000 gulden. Van den A. werd door de recht bank tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging veroordeeld na een eis van acht jaar en tbs. De 26-jarige E.G. uit Nistelrode is degene geweest die de drie heeft getipt dat er een ton in het huis van de broers zou liggen. Hij werd in juli door de rechtbank vrijgesproken na een eis van twaalf jaar. Gisteren is bij het hof in hoger beroep vijf jaar tegen hem geëist. Van onze verslaggever Nijmegen - Het aantal studenten dat naast de studie een baan heeft is het afgelopen jaar met ruim tien procent gestegen. Zo'n zestig procent van de studenten heeft tegenwoordig een baan. Het bedrag aan studiefinancie ring is gedaald ten opzichte van vorige jaren, Het verschil wordt vooral gecompenseerd doordat de studenten zelf verdienen. Dit blijkt uit het verslag van de jaarlijkse enquête onder studen ten van de Katholieke Universi teit Nijmegen (KUN). De studen ten-enquête vindt sinds 1979 plaats onder studenten die min stens één jaar op de KUN stude ren. Het wordt verricht door het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen. De resultaten worden gezien als belangrijke bouwstenen voor het studenten beleid van de universiteit. Elf procent van de geënquêteerde studenten woont bij de ouders thuis. Het gemiddelde maandin komen van deze groep bedraagt 592 gulden. Uitwonende studen ten hebben gemiddeld een maandinkomen van 1053 gulden. Modale student De modale student is volgens het rapport de uitwonende voltijd student die studiefinanciering ontvangt, eventueel aangevuld met eigen inkomsten en al of niet een ouderlijke bijdrage. Deze modale student heeft een gemid deld inkomen van 1025 gulden per maand. Uit het onderzoek naar de maan delijkse netto-inkomsten onder 948 uitwonende studenten komt naar voren dat onder deze groep zowel armoe als welstand voor komt. Zes procent van de geën quêteerden beschikt over 1500 gulden of meer per maand. Zeven procent moet van 700 gulden of minder zien rond te komen. Hier van moeten nog de onderwijsbij drage (179 gulden), verzekerings kosten, woonlasten en andere vaste kosten worden betaald. Aan woonlasten waren studenten in Nijmegen vorig jaar gemiddeld 366 gulden kwijt. De twee procent die met hun inkomen onder de 500 gulden zit ten, zijn hiermee aan het eind van hun middelen. Een aantal stu denten vangt de financiële pro blemen op door samen te gaan wonen. Volgens het rapport maakte 21 procent van de Nij meegse studenten afgelopen jaar deel uit van een groepshuishou- den. Zeventien procent voerde een tweepersoonshuishouden. Honderd gulden De betrekkelijke armoede onder studenten heeft tot dusver nog geen run op het Universitair Noodfonds veroorzaakt, een fonds dat renteloze leningen ver strekt aan studenten in financiële problemen. Ook de sinds 1 janu ari 1995 bestaande mogelijkheid tot het afsluiten van een rente dragende lening ongeacht het hebben van een ouderbijdrage trekt maar in beperkte mate lief hebbers aan. De InformatiseringsBank in Gro ningen laat weten dat er 'geen gigantisch' gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot een ouder-onafhankelijke lening. „Er zijn wel meer mensen die een lening willen afsluiten, maar de maandelijkse bedragen die men leent zijn kleiner", zegt een woordvoerder van de IB. Hij noemt als voorbeeld een maande lijks bedrag van honderd gulden. minder zien rond te komen. Hier- lijks bedrag van honderd gulden Den Haag (anp) - De relatief vroege strenge vorst in de afgelo pen weken heeft duizenden vissen in ondiepe wateren verspreid over heel het land het leven gekost. Dat stelde de Nederlandse Ver eniging van Sportvissers giste ren. Na de dooiperiode zullen naar verwachting in diverse wateren dode vissen aan de oppervlakte komen. Het gaat om met name karper, snoek en snoekbaars. Volgens M. Kraal van de vereni ging heeft de sterfte een aantal oorzaken. „Het water bevat sowieso in de winter al weinig algen die zuurstof produceren. De stand van de zon is bovendien in deze tijd van het jaar nog zo laag dat ook via deze weg weinig zuurstof aan het water kan wor den toegevoegd." Belangrijke andere factor is de bagger op de bodem van veel wateren. „In combinatie met de eerdergenoemde factoren kan dat de vissterfte in de hand werken", aldus Kraal. De liefhebbers ten spijt, kan ook schaatsen funest zijn voor vissen, weet Kraal. „De relatief inactieve vissen worden door het lawaai van de schaatsen op het ijs opgeschrikt. Ze hebben meer zuurstof nodig en die is er onvoldoende. Dat kan de dood betekenen." Hilversum (anp) - Joop van der Meer uit Ammer- zoden was niet van plan naar huis terug te keren. Maar een mededeling op Internet bracht de 21- jarige Nederlander op andere gedachten. Van der Meer trok op 14 augustus 1994 de wijde wereld in: ruzie met zijn moeder. Die begon na ver loop van tijd het ergste te vrezen. Oproepen hadden geen succes, totdat via het TROS-televisieprogramma Deadline Internet, het inter nationale computernetwerk werd ingeschakeld. Moeder waande Joop in Frankrijk, maar hij dook op in Enge land. Een vriend herkende een foto van Jay, zoals hij zich nu noemt op het scherm, en overtuigde hem zich te melden. Van onze verslaggever Amsterdam - Ze zijn niet ouder dan tus sen de vijftien en zeventien. School jochies nog, al hebben ze stuk voor stuk heel weinig scholing gehad. Maar ze oefe- ien een brute terreur uit waar volwassen misdadigers van slikken. B'jna dagelijks nemen tientallen van die jochies in de grote stad voorbijgangers te gra zen. meestal vrouwen. Ze rukken tasjes weg. dreigen, met messen en vuurwapens. Er vallen klappen. Als hun vrouwlijke slacht offers niet snel genoeg geld of sieraden beta t11' WOrc'en ze groePsëewijs onzedelijk «Heel bedreigend zijn die groepjes jongens. le dreiging met geweld, wapens en die aan randingen traumatiseert hun slachtoffers in derke mate. Het zijn heel beruchte groepen geworden, die voor grote gevoelens van onveiligheid onder de bevolking vormen, op 'verse plaatsen in de stad", zegt de Amster damse politiewoordvoerder K. Wilting, ten speciaal gevormd straatroof-team van yttien mensen is er de eerste week van het ïeuwe jaar in geslaagd een van die groepjes jonge straatrovertjes op te pakken. Gisteren maakte de politie dat bekend. De een na de der bekende grote aantaUen berovingen. Gekleurd »VnJens °Pereerden in het hoogbouwge- teo j '8ersb°s in Amsterdam-Zuidoost, gen de Bijlmer aan. Over hun achtergron- Weet de Politie nog niet alles; hun verho- °Pen nog. De etnische afkomst weigert de politie vooralsnog openbaar te maken. Wel is Kend dat zij gekleurd zijn en van (wat hun Z,S J etr.eft) niet-Nederlandse afkomst, oers dan in het Rijnmond-gebied, waar de Politiewoordvoerder Klaas Wilting 'traumatiserend'foto anp laatste jaren verscheidene jeugdbendes van Antilliaanse drop-outs schrik en terreur zaai en, gaat het in dit geval naar verluidt niet om Antilliaanse jongens. De Amsterdamse politie weigert te spreken van jeugdbendes. Bij de gearresteerde groep gaat het om bij elkaar zo'n acht jongens, die in wisselende samenstelling opereren. Een duidelijke leider, zoals bij een bende, is daar in niet aanwezig. Drie straatrovertjes zijn aangehouden, maar de politie verwacht bin nenkort meer arrestaties. De drie hebben tot op heden veertien berovingen bekend, maar worden nog aan de tand gevoeld over min stens evenveel andere berovingen. Volgens een van de jongens vormen de voorgelegde straatroven nog maar het topje van de ijsberg. Maandelijks pleegde hijzelf zo'n tien straat roven en zat al dertien maanden 'in het vak', zoals de politie meedeelde. Terreur Nog niet eerder werd een groep zo jonge straatrovers aangehouden, die op zo grote schaal, met inzet van zoveel geweld optraden. Wilting: „Ook in het algemeen zie je in de cri minaliteit dat een kleine groep verantwoor delijk is voor heel veel misdaden. Omdat zij al maandenlang hun terreur uitoefenden en de schrik van de buurt werden, hebben wij er een grote groep politiemensen op gezet." De aanhouding heeft al voor een enorme opluch ting in de buurt gezorgd. Toch spreekt de politie daarbij van een tijdelijk effect: „Je ziet na verloop van tijd dat anderen de rollen overnemen." Elders in de hoofdstad opereren soortgelijke groepjes, eveneens in wisselende samenstel ling. Ook zakkenrollers - soms van dezelfde jeugdige leeftijd - schuimen zo de straten af. In de hoofdstad zijn vooral groepen jonge misdadigers van Marokkaanse en Antilliaan se afkomst actief. „Echt jeugdbendes van vas te samenstelling, met leiders, uitvoerders en structuren, zoals je die in grote Amerikaanse steden hebt, zie je hier toch niet." Hoeveel de straatrovers buit gemaakt hebben, en hoelang ze al opereren weet de politie nog niet. Het ging steeds om relatief kleine bedra gen, die' afgeperst en afgenomen werden. Meestal namen de jongens genoegen met het overhandigen van wat geldbiljetten of sie raden. Van de buit is weinig of niets terugge vonden. De gebruikte wapens heeft de politie nog niet kunnen opsporen. Leden van het internationale Corps Diplomatique maakten gisteren hun opwachting op de Dam. In het Paleis hield Konin gin Beatrix haar gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie. Dinsdag ontving ze 'vertegenwoordigers van groepen uit de Nederlandse samenleving'. foto anp Den Haag (anp) - De arbeids omstandigheden bij de politie moeten verbeterd worden. Dit blijkt uit een onderzoek van de inspectiedienst van het minis terie van Sociale Zaken bij poli tiekorpsen in Noord-Holland en Noord-Brabant. De politie werkt doorgaans in verouderde en tochtige gebouwen met versleten meubilair, aldus het onderzoek. Werkdruk en psy chische belasting zijn erg hoog. In de politie-auto's laat het zit comfort te wensen over. Veilig heidsgordels worden vrijwel niet gebruikt. In laboratoria van de technische recherche en in werk plaatsen staat het personeel bloot aan gevaarlijke stoffen, zonder dat er sprake is van een goede ventilatie. Uit gesprekken van de inspectie dienst van Sociale Zaken met lei dinggevenden en medewerkers blijkt dat de politie nog maar net begonnen is met het voeren van een goed arbeidsomstandighe denbeleid. Volgens de inspectie dienst moet het topmanagement het voortouw nemen en verant woordelijkheden aangeven. Ook moeten er mankracht en geld worden vrijgemaakt voor het ver beteren van de arbeidsomstan digheden. De bereidheid daartoe bestaat wel, meent de inspectiedient. In enkele regio's zijn arbocoördina- toren aangesteld. Ook wordt gewerkt aan het inventariseren van risico's en het opzetten van arbozorgsystemen. A J <V V5 Even heb ik in mijn rats gezeten, maar gelukkig kan ik over een maand of twee met een gerust hart mijn pas poort inwisselen. Mijn nieuwe exemplaar zal wel dege lijk een kerktoren mét kruis bevatten. Ik moet er niet aan denken wat mij allemaal in den vreemde had kunnen overkomen als ik, ergens aan de rand van de Westerse beschaving, tegen een chagrijnige douanebeambte had moet gaan staan stotteren in een poging om uit te leggen, waar dat kruisbeeld was en of mijn paspoort wel echt was. Dat alsnog toegevoegde kruis scheelt mij in verre lan den minstens drie uur oponthoud, om nog maar te zwij gen van de ternauwernood voorkomen ongemakken in ons eigen 'Schengen'. Ik kan hier wel stoer doen en beweren dat dat toegevoeg de kruis mij als ongelovige tegen de borst stuit en dat ik alleen al op die principiële gronden mijn paspoort zal weigeren, maar als ik straks mét kruis tegenover zo'n slechtgeschoren grenswachter sta, zal ik er maar wat blij mee zijn. Nederland op zijn smalst levert gewoon een heel breed grensboekje op. Het enige wat nu nog mis kan gaan, is dat volgens de nieuwe spelling een kerktoren voortaan als een kerktoorn weergegeven moet worden. MERIJN VERVOLG VOORPAGINA Lohuis is zich nauwelijks van enig kwaad bewust. Hij noemt de hoogte van de straf 'belachelijk', maar is niet echt van zins in hoger beroep te gaan. „Zo lang ik niet in België kom, heb ik er fei telijk geen last van want Neder land levert geen eigen onderda nen uit," laat hij telefonisch weten. „En in beroep gaan kost me bergen met geld, tonnen. Dat heb ik niet. Bovendien is zo'n vonnis na vijf jaar van tafel." De zware straf die Lohuis in Bel gië kreeg opgelegd, is een uit vloeisel van het faillissement van zijn bedrijf Livingstone NV. Deze onderneming had dochterbedrij ven over de hele wereld, die zich toelegden op de handel in lam pen. Hoofdkwartier van Livings tone was het kapitale landgoed van Lohuis in Meer, net over de grens bij Zundert. Dat kapitale landgoed is tegenwoordig eigen dom van M. Verschueren, bekend van de Zundertse housetempel Barocci, die er nu de seksclub Aphrodite drijft. Het Livingstonefaillissement liet een gat van ruim 5 miljoen gulden achter. Het resulteerde in een reeks aanklachten tegen Lohuis, die neerkwamen op vals heid in geschrifte en bedrieglijke bankbreuk. Bovendien zouden goederen uit het landgoed ille gaal zijn weggenomen. In België wordt bevestigd dat zelfs keuken en badkamer uit het landgoed zouden zijn gesloopt. Deze aan klachten lei.dden in oktober tot de zware veroordeling. De rechtszaak werd bij verstek behandeld, Lohuis zelf was er niet aanwezig. Naar eigen zeggen omdat een door hem aangevraag de vrijgeleide niet tijdig rond was. „En toen hebben ze voor alle aanklachten de maximale straf uitgesproken, belachelijk," aldus Lohuis. Hij omschrijft zichzelf als 'een eerlijk zakenman, die veel geld verloren heeft in een avontuur in de voormalige Sovjet—Unie'. De veroordeling in België noemt hij 'vervelend'. „Maar ik weet als geen ander wat de waarheid is en dat weten gelukkig ook de men sen die mij goed kennen en die met me zaken doen,') Een van zijn zakenpartners heeft inmiddels andere gedachten. Dat is het bedrijf Vorstenbosch Elec tro, dat Lohuis nu gedagvaard heeft. De advocaat van Vorsten bosch wilde gisteren geen enkele mededeling over de zaak doen. (ADVERTENTIE) 1* AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT HEERLEN SLIEDRECHT IKEA informatielijn 0184-495 555 HOE SUCCESVOL het Neder landse drugbeleid in de ogen van de makers ervan ook mag zijn, de kans is groot dat het de komende jaren onder druk van de Europese eenwording als een kaartenhuis ineen zal storten. Als de 'reuzen' Duitsland en Frankrijk 'klein duimpje' Nederland blijven verguizen, zal ons land aan het kortste eind trekken. Want behalve één munt zal het Europa van de volgende eeuw uiteindelijk ook één drug beleid kennen. Dat ligt niet alleen in de logi sche lijn der verwachtingen, de roep daarom wordt ook steeds groter. Frankrijk stelt de akkoorden van Schengen over open Europese grenzen ter dis cussie, telkens als Nederland als producent, doorvoerland of anderszins met drugs verbonden in opspraak geraakt. Femke Halsema van het weten schappelijk bureau van de PvdA - de Wiardi Beekman Stichting - kan dan monter voorstellen nu ook het gebruik van harddrugs te gaan gedogen, ze zal een roe pende in de Europese woestijn blijven. Ook al lijkt het toestaan van gecontroleerd gebruik van drugs in panden die daarvoor worden bestemd te verkiezen boven de huidige praktijk van op straat zwervende gebruikers. Halsema's partijgenoot - en kamerlid - Dijksman stelt terecht dat uitbreiding van het Nederlandse gedoogbeleid voor nog feller verzet uit het buiten land zal zorgen. Nederland voert ai decen nia een beleid dat er op gericht is drugs vooral te zien als een gezondheids- en niet als een hoofdzakelijk crimineel probleem. Justitie richt zich vooral op de grootschalige han del. De hulp aan verslaafden vormt daarvan de ogenschijnlij ke tegenpool, die er echter voor. zorgt dat ons land ten opzichte van de omringende landen rela tief weinig verslaafden kent. Door softdrugs te gedogen en verkoop in 'koffieshops' toe te staan, voorkomt men 'vermen ging' met de voor gebruikers veel gevaarlijkere wereld van de harddrugs, en kan justitie zich concentreren op de jacht op her oïne, cocaïne en andere hard drugs. Voor marihuana en hasj komt de Hermandad allee 1 bij volle scheepscontainers nog het bed uit. De Duitse staatssecretaris voor Drugbeleid Eduard Lintner viel vorige week het Nederlandse liberale drugbeleid aan. Volgens hem is Nederland de 'drugdraai schijf' van Europa. De meeste drugs die in Duitsland onderschept worden zijn volgens hem uit Neder land afkom- tegensteiling tot zijn collega's blijft van het Door Joep Trommelen stig. In Nederlandse Lintner voorstander zoveel mogelijk inperken van de verkrijgbaarheid van drugs. De Duitse deelstaten hebben echter verregaande bevoegdhe den om zelf drugbeleid te voeren en zich niets van Lintner aan te trekken. De laatste jaren is er een trend zichtbaar dat zij het Nederlandse voorbeeld steeds vaker willen navolgen. En Lintners tirade tegen Neder land ais producent van xtc - ons land zou de rol van Polen als grootste producent van deze synthetisch drug hebben over genomen - komt in een heel ander daglicht te staan als men er het verhaal van minister Sorgdrager van Justitie tegen over stelt. Het is vooral de geografische ligging van Neder land die het land tot producent en doorvoerland van allerlei drugs maakt, betoogde zij eind vorig jaar na publikatie van een rapport van de Centrale Recher che Informatiedienst. Ook op druggebied is Nederland een Europoort. Met beleid heeft dit echter weinig te maken. En sinds vorige week is bekend dat de grondstoffen voor de produk- tie van xtc nota bene in veel gevallen uit Duitsland komen. Hoe groot het gelijk van Sorg drager en haar voorgangers van de afgelopen decennia ook mag zijn, Nederland roeit voorlopig tegen een zware stroom in. De politieke wind in Europa waait uit een andere hoek. Een harde aanpak van het drugprobleem zal vooral worden vertaald in een aanpak met de harde hand, en niet via koffieshops en pro jecten met vrije verstrekking van heroïne aan verslaafden. Tegen die achtergrond gezien lijkt de conclusie gerechtvaar digd dat het huidige Nederland se drugbeleid het jaar 2010 niet zal halen. V

de Stem | 1996 | | pagina 3