DE STEM 'Darten is volkssport, want wie komt er nou niet in een café?' Zijdemuseum in Wouw haakt in op groeiende populariteit van quilts Middeleeuws Proef Barneveld en Scholten spelen in Etten-Leur Loes Luca ver tolkt in Breda de titelrol in de kome die De miraculeuze come-back van Mea L Loman. Nelly Frijda speelt in Breda en Bergen op Zoom een barse grootmoeder in Verdwaald in New York. De Koninklijke Militaire Kapel geeft maandag een concert in Breda. Amish Winkels I Door Hans Rooseboom IWouw - Uitgerekend laan de vooravond van Ide drievoudige quilt-ten- Itoonstelling in Wouw is Amerika in de greep van de strengste winter van de eeuw. .[Van de vliegvelden in het oos ten van de Verenigde Staten is |al dagenlang geen vliegtuig meer opgestegen. Zuinigheid GIDS DONDERDAG 11 JANUARI 1966 DEEL Meesterwerken van lapjes en steekjes Eten in een middeleeuwse sfeer. Met onderborden van zwaar tin in een bruin monumentpand, uitkijkend op het jachthaventje van de goede stad Goes. Op mijn bord ligt een stuk vlees van, schat ik, drie ons met een T-vormig been in het midden. Het rechter stuk vlees in die T is veel malser dan het linker stuk, maar dat hoort zo. Een koeienlijf is niet overal even zacht. Het vlees heeft een heer lijke grill-smaak en drie verschillende dotjes boter er bovenop. Karei V moet hier ooit in de buurt geweest zijn, want zo heet het restaurant. Boven de voordeur zit een gevelsteen die gewijd is aan deze middeleeuwer. Uit dank voor het feit dat hij de stadsbelas ting voor Goes verlaagde na een brand die half de stad vernietig de. Braai-Tapperij Karei V heet het officieel, ook nog naar de braai, de Zuidafrikaanse barbecue. Je kunt er a la carte bestellen, maar de keus is niet heel groot. Het restaurant volgt de oprukkende mode van de formule-restaurants: een stuk of vijf voor-, hoofd- en nagerechten waar je wisselende driegangen-menu's uit kunt samenstellen voor een kleine veertig gulden. Ha, ha, mijn vlees alleen al kost als hoofdgerecht 45 gulden, maar het is dan ook het duurste gerecht op de andere kaart. Natuurlijk, in de middeleeuwen moet je je geld maar flink uitgeven en grote hompen vlees happen terwijl je wijn slurpt uit de schedels van je overwonnen vijanden. Veria-acht de vrouwen en de kinderen en breng het gebraad aan! Zo ging het natuurlijk niet, want Karei V is beschaafd, en ik zat keurig met mes en vork op zijn twintigste-eeuws te peuzelen en kinderachtig van vetrandjes te griezelen. Het voorgerecht van kippelevertjes met champignons was in orde. De levertjes waren niet te droog, en dan is zulk simpel en goed koop eten zo lekker. Een minpuntje betrof de aardappelen. Het moest eigenlijk verbo den worden om als bijgerecht het loodzware Gratin Dauphinois te serveren. De met kaas gegratineerde aardappelen, druipend van room, zijn natuurlijk heerlijk, maar veel te dominant van smaak en het geeft al snel een baksteengevoel in de maag, niet iedereen blieft dat. Een pluspuntje betrof de salade. Waar andere restaurants zich er van afmaken met de eeuwige geraspte wortel, de sliertjes knolsel- derie, de dressing uit de groothandel, de plukjes sla en dat door schijnende plakje tomaat, krijg je in Karei V een heel aparte. Van verse kiemgroeten en spruitplantjes, overgoten met een geheim zinnig mosterdsausje. De jonkvrouw tegenover me vergeleek som mige smaken met die van verse jonge erwtjes, zó van het akker land in de mond. En dat moet zalig zijn, zeggen jonkvrouwen. De finale van dit middeleeuwse maal bestond uit een mooi gemaakte chocolademousse, met een verfijnde, diepe chocolade- smaak. De mousse werd gedragen door een dikke plak pure cho colade op een prachtig opgemaakt bord. Het oog wil ook wat. Zelfs in de middeleeuwen. CM Karei V is tot begin februari gesloten en daarna doordeweeks op maandag en dinsdag ook. Door Marije de Vries Etten-Leur - In poolcafé Happy Days in Etten-Leur begint zondagmiddag om half een een koppel-dartstoernooi. Een spe ciaal toernooi, want de poule-winnaars spelen uiteindelijk tegen dé twee Nederlandse toppers, de Hagenaren Ramond Barneveld en Ronald Scholten. De populariteit van darts is enorm toegenomen sinds Barneveld ruim een jaar geleden tweede werd op het Wimbledon van de darts: het Embassy Professional World Darts. Het was de eerste keer dat een Nederlander de finale van het wereldkampioenschap bereikte. In Nederland vlogen de dartsbor den vervolgens de deur uit en de dartsbonden kregen te maken met een enorme aanwas van duizen den nieuwe leden. En kort geleden schreef Scholten de British Open op zijn naam. Barneveld, door Engelsen steevast Barney genoemd, heeft darts in Nederland bij het grote publiek bekend gemaakt. Maar is het ook een blijvertje? Volgens Barneveld wel: „Het is nog geen tennis of voetbal, maar de populariteit van darts blijft groeien. Het kan natuurlijk ook prima een volks sport worden, want in elk café hangt wel een dartsbord en wie gaat er nou niet naar de kroeg?" Barneveld denkt wel dat het nog een tijdje kan duren voordat de sport definitief 'ingeburgerd' is bij het Nederlandse publiek. „Op een van mijn vele presentaties hadden ze het bord op de kop aan een touwtje opgehangen. Dat is de onbekendheid en het kost gewoon tijd om die kinderziektes eruit te krijgen." Barneveld zegt 'heel erg' teleurge steld te zijn dat hij tijdens het Embassy vorige week niet in de finale stond. „De eerste keer dat ik in de halve finale stond, nam ik een soort van underdogpositie aan. Daardoor ben ik misschien wel zover geko men. Maar dit jaar was ik niet meer het onschuldige jongetje uit Den Haag. Ik speel niet meer 'voor de lol'. Ik wil iets bereiken en er wordt natuurlijk iets van me ver wacht. Maar ik ben maar een mens en geen robot." Bereidt hij zich goed voor op de toernooien? „Nee, ik ben heel erg lui. Ik train bijna nooit. Maar ik kan thuis nog zo vaak 180 gooien, je kunt niet trainen op zenuwen Die overvallen je als je er staat. Het is hooguit de Bacardi-cola. die me een beetje rustig houdt. Ondanks deze tegenvaller heeft Barneveld er ook iets goeds aan overgehouden. „Ze zijn er nu ein delijk achter dat ik met behulp van sponsoring misschien die tite wél kan halen. Vorig jaar lukte he: niet, maar nu heb ik al dri( gesprekken lopen. Ik droom ervar ooit nog eens professioneel spelei te worden." Zondag 14 januari, 12.30 uur, pool café Happy Days in Etten-Leur, koppel-dartstoernooi. van vroeger, geboren uit armoede en zuinigheid, heeft de quilt wei nig meer te maken. Het quilten is uitgegroeid tot een volwaardige tak van kunstnijverheid of zelfs van kunst. In feite is de quilt al opgenomen in de rijen der officiële kunstui tingen sinds de tentoonstelling (de voorkant) via een wirwar van steekjes aan de onderkant terug te zien. Quilts hadden van ouds her praktisch nut,. Het waren dekens, tafelkleden, voorwerpen met een kouwerende functie. Die praktische functie heeft de quilt niet meer. Wat je in Wouw te zien krijgt zijn hoogstandjes van deco- Daarom hebben zij een rijke tra ditie ontwikkeld in abstracte decoratieve kunst. De Amish heb ben aan het quilt-genre de zoge naamde log cabin-techniek bijge dragen. De lapjes stof worden in een patroon aan elkaar genaaid op de wijze zoals blokhutten gebouwd worden. van Amerikaanse quilts in het Stedelijk Museum in Amsterdam in 1972. De uitstalling in Wouw bewijst dat die canonisering niet ten onrechte is. Er worden in dit genre ware meesterwerken gemaakt. Dat is trouwens ook in het Nederlands Textielmuseum in Tilburg regelmatig te constate ren. Toch eerst nog maar even de vraag gesteld: wat is een quilt? Een quilt is een deken bestaande uit drie lagen: een bovenlaag van aan elkaar genaaide lapjes stof (bijvoorbeeld zijde), een tussen- vulling van een warmte-isolerend materiaal en een derde laag om de boel bij elkaar te houden. Deze drie lagen worden op elkaar bevestigd door middel van dui zenden rijgsteekjes, die door de lagen heen worden gestoken. Dit doorstikken van de drie lagen is het feitelijke quilten. Als de quilt klaar is, zijn de contouren van het stikpatroon op de bovenste laag ratie, esthetiek, techniek en voor al heel veel geduld. Dat geduld is belangrijk: het is niet ongebruikelijk dat het maken van één quilt een paar jaar kost. In Wouw is er één te zien van Will de Regt uit Ovezande (Z), waar aan de maakster gewerkt heeft van 1991 tot 1995. Een belangrijke rol bij de ontwik keling van de quilt in Amerika speelden de Amish, een religieuze sekte in Pennsylvanië. De Amish zijn streng gelovige protestanten, afkomstig uit Duitsland en Zwit serland, die in Amerika in afgele gen dorpen wonen, geen gebruik maken van de zegeningen van de moderne tijd (geen elektra, geen auto's) en die nog altijd Duits spreken. Voor deze fundamentalisten is het, net als voor moslims, verbo den om in hun kunstnijverheid menselijke figuren af te beelden. De Amish-iop cabin-quilt is vaak uitgevoerd in donkere tinten, met gele elementen die het lamplicht symboliseren en rode voor het haardvuur. Op de tentoonstelling in Wouw zijn kunstige voorbeel den te zien uit Duitsland. Want de Amish-techniek en de Amish- figuraties, zoals ze zijn ontwik keld in Amerika, wordt tegen woordig overal ter wereld toege past. Ook de kleine quilts die Tina Gra- vatt uit het dichtgesneeuwde Pennsylvania meeneemt zijn gemaakt met patronen van de Amish. Overigens is deze Tina Gravatt een wereldberoemde autoriteit, zo verzekert men ons in het Wouwse Zijdemuseum. Zij geeft cursussen en schrijft boeken over quilts. Quilts zijn zo populair dat er spe ciale quilt-winkels zijn, waar je alle benodigdheden kunt kopen. Zeshoekige katoe nen quilt van Marjan van de Velden. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER Wat Nederland betreft organi seerde het Openluchtmuseum in Arnhem drie jaar geleden een grote tentoonstelling over de geschiedenis van de Nederlandse quilt. De catalogus bij die ten toonstelling is nu weer in de boekhandel verkrijgbaar. Het boek is geschreven door An Moonen, de conservator textiel van het Openluchtmuseum. De historische quilt-catalogus is heruitgegeven omdat quilts een ware rage zijn geworden. De vraag naar kennis over quilts is groot. Dit boek over de geschiede nis van de Nederlandse quilt is geïllustreerd met tachtig afbeel dingen van de mooiste historische ontwerpen, afgedrukt in kleur. Maar dat is dus het verleden. In het Kant- en Zijdemuseum Ter Zijde in Wouw is te zien hoe deze eeuwenoude technieken toege past worden voor het realiseren van hedendaagse ontwerpen. De quilt is springlevend en de ten toonstelling zal menig verstokte man verrassen. In het Kant- en Zijdemuseum Ter Zijde in Wouw, gevestigd in een Jugendstil-schoolgebouw aan de Schoolstraat, zijn vanaf vrijdag 12 januari drie tentoonstellingen: 'Quilts uit de regio', 'Zijden quilts uit Duitsland' en 'Mini-quilts van Tina Gravatt uit Amerika'. Het museum is geopend van maandag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, zondag van 12.00-17.00 uur. (t/m 10 mrt.) Op13enop15januari geeft Tina Gravatt een workshop in het museum. Het boek 'Quilts, een Nederlandse traditie', is geschreven door An Moonen. Uitg. Nederlands Open lucht Museum, Arnhem. Prijs 49,90. lus begint men zich in het Kant en Zijdemuseum Ter Zijde in IWouw een beetje zorgen te taaken, want de belangrijkste deelnemer aan de tentoonstelling mie vrijdag begint zit, mét al haar 'spullen, ingesneeuwd in Phi ladelphia, Pennsylvania. Het is de Amerikaanse quilt-kun- fronares ^'na Gravatt, die naar Ijrouw komt om een deel van haar beroemde collectie mini-quilts te onen, werkstukken die zijn flnspireerd op de technieken M het nijvere Amish-volk in ennsylvania. Tina Gravatt komt Wendien een aantal workshops [even voor de grote schare quilt- lefhebsters - want het blijft een Touwenzaak. jhar al zou deze grote dame uit wereld van de quilt te laat romen als gevolg van de sneeuw- iverlast, dan heeft het Kant- en ajdemuseum nóg wel wat achter 'e hand. Want het wordt alles bij aar een heel quilt-gebeuren aar in Wouw. Behalve met pro- Wen uit Amerika zal het ouwse museum volhangen met pits uit Duitsland én uit de West-Brabant en Zeeland, wordt een driedubbele ten- felling van de mooiste voor- e den van de hedendaagse Wt-mjverheid. ^'e quiltnijverheid heeft een gro ttocht genomen. Dat blijkt wel L_ ?'eb wat er inmiddels aan ium is binnenge- ,„„4 uc komende tentoon- lng Met de gestikte dekens uitgekozen als raad-quilt, bedoeld voor de kinderen. Uit hoeveel lapjes bestaat deze quilt? De bedoeling van dit raadsel is dat de kinderen beter gaan kijken hoe zo'n werkstuk is opgebouwd. Overigens schatte de verslaggever met een natte vinger dat de betreffende quilt uit 250 lapjes bestond. Dat bleek er ver naast te zijn, maar dat was niet erg want je kunt er toch niks mee winnen. Quilts zijn geen Amerikaanse uit vinding, maar het genre is in de Verenigde Staten wel tot de grootste bloei gekomen (populair in alle kringen: een vriendin van Frank Zappa maakte een quilt van slipjes die tijdens concerten op het toneel werden gegooid). Oorspronkelijk stamt de quilt uit het Midden-Oosten, de Arabische wereld. De kruisvaarders brach ten ze mee naar huis. Het procédé raakte ingeburgerd in Frankrijk, Engeland, Duitsland en Neder land. Stoffen, naaigaren, mallen, scha ren, patronenboeken en andere spullen. Dergelijke winkels zijn er bijvoorbeeld in Roosendaal en Oudenbosch. In een gemiddelde quilt zijn hon derden of soms zelfs duizenden stukjes stof verwerkt. Op de ten toonstelling in Wouw is er één V

de Stem | 1996 | | pagina 25