Nieuw rioleringsplan noodzakelijk 4 Op juiste moment in de markt gesprongen' Proef open Haringvlietsluizen kan van start EN2 .as» Halt verwacht minder doorverwijzingen vuurwerkstunteiV van Nieuwvliet weer klaar voor Bonte Avonden SPORT IN HET KORT SWO leert ouderen omgaan met moderne apparatuur ZEELAND C4 OSTERHOUT: IEVESTEINLAAN 165-173 GEN OP ZOOM- Huidige plannen Sluis-Aardenburg voldoen niet meer aan de eisen 'Teruggeven van polder Ketenisse kan natuurgebied opnieuw aantasten' Hulstenaar van eensmansbedrijfje tot adviesbureau met dertien werknemers Bedrijfstennis Terneuzen Bedrijfstennis Ador DONDERDAG 11 JANUARI 1996 lEén van deze echtelieden wel, 4 Jseg Je bent arm, wilt hogerop en ■ermee, maar als die partner dan op In wel een moord voor plegen! Dit Is, Fons Rademakers e.v.a. in 1954 en. Nu met Mariëlle Fiolet, Edmond 1 de Nacht ftry-nufj fcdio" grote bekendheid gekregen als i heeft hij grote indruk gemaakt in llgende programma dat ook weer als fLEFOON: 0162-456666 JREDASESTRAAT 84-96 ItLEFOON: 0164-245535_ Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De basis- rioleringsplannen van de voormalige gemeenten Sluis en Aardenburg voldoen niet aan de wet milieubeheer. Dat is reden voor B en W van Sluis-Aardenburg een Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP) °Pte laten stellen- Het GRP geeft een totaalover zicht over de toestand van de rio lering. Aan de hand van dit plan kan de gemeente afwegingen maken van te treffen maatrege- len. Het college wil 17.920 gulden uit trekken voor het opstellen van dit rioleringsplan. De leden van de raadscommissie Financiën gaan akkoord met het laten opstellen van het riole ringsplan. Alleen bij J. Dees (WD/Gemeentebelangen) komt het voorstel een beetje vreemd over. „Zowel in Aardenburg als in Sluis is immers al een uitgebreid rapport verschenen waarin de toestand van de rioleringen in kaart zijn gebracht. Ik vraag me af of een nieuw plan daarom wel zo nodig is. In mijn ogen is te vol staan met een aanhangsel om aan de wet te voldoen. Is met het opstellen van een nieuw plan sprake van milieubeheer of werk verschaffing." Winst Volgens burgemeester C. van Lie- revalt de gemeente niet te ontko men aan het laten opstellen van een nieuw rioleringsplan. „Beide huidige basisrioleringsplannen voldoen immers niet meer aan de eisen. Het moet geheel worden herschreven." Van Liere voegde daaraan toe dat de gemeente zelfs winst heeft geboekt door het aanvragen van twee offertes voor het opstellen van het GRP. „Twee partijen hebben ingeschreven waarvan er één aanmerkelijk goedkoper bleek te zijn." Twijfels Dees blijft zijn twijfels houden omdat hij vreest dat er wellicht over vier jaar weer een nieuw plan moet worden opgesteld als de milieu-eisen weer zijn aange scherpt. „Een bijstelling is zeker niet uitgesloten. "Tar we zijn nu in ieder geval verplicht het rioleringsplan te actualiseren. Dit is overigens nog maar het startpunt. Aan de hand van het GRP moeten we immers bekijken welke rioleringen aan gepakt moeten worden," aldus Van Liere. Volgens J. Boogaard (PvdA) kan het GRP op termijn wellicht winst voor de gemeente opleve ren. „Een verbeterd riolerings stelsel kan in de toekomst geld i opleveren." Ere-senator De Bondt: Van onze verslaggever Beveren - Een op het eerste gezicht aardig idee van de Antwerpse plannenmakers zou weieens kunnen uitdraai- I en op een nieuwe aantasting I fan het poldergebied in de K gemeente Beveren. Dat is de vrees van ere-senator F. de Bondt. I Antwerpen heeft geopperd het I veertig hectare groot 'Polderke van Ketenisse', ter hoogte van I layer op de Linkeroever, terug te I geven aan de Schelde. Het gebiedje wordt dan opnieuw I mgericht als slikken- en schor- rengebied. Dit ter compensatie van een gelijksoortig acht hectare I t°?' 'aP)e shk dat sneuvelt bij j e bouw van de Noordzee-con- auierterminal op de Rechteroe- I ver. 1 P°ec^ nieuws, zo lijkt het, maar I tn n roePt; vo'gens ere-sena- r™. „e B°ndt vragen op. Het gebiedje werd destijds opgespo- I J1 met zand dat vrijkwam bij de I nejUw van de Liefkenshoektun- I hoa'en(ïen zi'n er Sr016 hoeveel- I zn "ouwafval gestort. Waar, I m<,Vraa®t; Bondt zich af, moet I met afgegraven grond en lue rommel naar toe? I d!»rten °B Soede landbouwgrond 1 do umoet worden onteigend van 1® boeren, vreest hij. I wJfy d^n ooit za' men in bet I de 1 en 111 het bijzonder op lirL eroever er°P bedacht I niot en zBn dat de Waaslanders I wr,r,i Wensen gekoloniseerd te P'dusDeBondf AntwerPen'" I na L?imten d'e de Waaslanders 1 on h Wen striid °P de stroom en ImoBo^ Zee hebben verworven I teW de afvaltuin van har- I el°ze planners worden." HET MILIEU vraagt van het bedrijfsleven steeds grotere offers. Hoe voldoe je als bedrijf zo goedkoop mogelijk aan al die wetten en regeltjes? En hoe zit het met de enorme papieren rompslomp er om heen? Typisch een klus voor een milieu-adviesbu reau. De afgelopen jaren sprongen heel wat nieuwbakken milieu adviseurs in dit schijn bare gat in de markt. Maar de meesten verd wenen weer even snel als ze gekomen waren. Niet het bureau van Hulstenaar Joop Colsen. Hij begon zes jaar gele den een eenmansbedrijf je in zijn slaapkamer. Inmiddels heeft hij der tien werknemers in dienst. Morgen bereikt hij een mijlpaal met de opening van een gloed nieuw kantoorgebouw door gedeputeerde A. Dek. Door Eugene Verstraeten VOOR DE leek is de milieuwet geving een ondoordringbare kluwen van regels en voorschrif ten. Niet verwonderlijk, want om dat allemaal zwart op wit te zetten, zijn alleen al twee boek werken van elk tien centimeter dik nodig. Maar dat is gesneden koek voor een milieu-adviesbureau. Steeds meer bedrijven doen een beroep op Colsen om hen te adviseren bij hun problemen. Dat varieert van het verzorgen van allerlei procedures op milieugebied tot het ontwerpen van complete zui veringsinstallaties. Maar ook gemeenten doen regel matig een beroep op hem. En ook steeds meer mensen die wil len bouwen of verbouwen. Want daarvoor krijg je tegenwoordig alleen maar vergunning als er eerst een bodemonderzoek heeft plaatsgevonden. Geluk Concurrentie heeft Colsen in de streek eigenlijk niet. „Ja, aan de overkant zitten enkele depen dances van grotere bureaus, maar in Zeeland is er geen bureau dat een zo breed werk veld bestrijkt als wij." Zijn suc ces wijt hij deels aan de kwali teit die zijn bureau levert en deels aan een gezonde dosis geluk. „Ik denk dat ik gewoon op het goede moment in de markt gesprongen ben." Joop Colsen werkte zestien jaar lang voor onder meer allerlei doop Colsen bij een door zijn kantoor ontworpen waterzuivering. FOTO WIM KOOYMAN waterschappen. Voor het laatst bij het Hulster Ambacht. Maar hij kon er zijn draai niet meer vinden. „Ik heb een aantal keren gesolliciteerd bij bedrijven, maar die bleken er toen nog niet erg happig te zijn op overheids- mensen." In 1989 hakte hij de knoop door en begon voor zichzelf. Eerst als bijverdienste in de avonduren. Maar al spoedig werd het een volledige baan en adviesbureau voor milieutechniek Colsen bv was geboren. Er kwam al snel een collega bij en hij kon voor een schappelijk prijsje een stel kantoorunits op de kop tikken. In het najaar van 1990 werd het personeelsbestand opnieuw uit gebreid en ging Colsen ook de Belgische markt op. Van de der tien personeelsleden hebben er nu drie een volle dagtaak aan de 'Belgische zaken'. Pikken Met de nog groeiende aandacht voor het milieu zou je denken dat er een gigantische markt open ligt, maar dat is volgens Joop Colsen zeker niet zo. „Nee, denk niet dat we allemaal nieuw werk doen. Het is eigenlijk alle maal bestaand werk dat we gewoon van de groter bureaus afpikken. Vanwege hun groot schaligheid laten die nog wel eens een steekje vallen en wij zijn juist verschrikkelijk toege spitst op de kwaliteit van ons werk. Bovendien had ik natuur lijk vanuit mijn arbeidsverleden al een redelijk netwerk aan con tacten opgebouwd. Dan loop je toch overal wat gemakkelijker binnen." Volgens Colsen is het grondon derzoek eigenlijk de enige nieu we 'markt'. „Dat heeft ons een hoop werk opgeleverd. In het begin was daar nogal wat con currentie in. Bureautjes schoten uit de grond. Niet zo verwonder lijk, want zo'n bodenonderzoek is betrekkelijk eenvoudig. Er woedde een ware prijzenslag, maar er werd nogal eens aange rommeld. Ze stopten hier een daar een boor in de grond, schre ven een rapportje en dat was het. Vaak ging dat niet volgens de regels. De meeste bureaus zijn alweer verdwenen. Het gevolg is dat wij nu op dat gebied nogal wat werk hebben." Colsen ziet het als een groot voordeel dat zijn bedrijf meteen ook een ingenieursbureau is. Dat betekent dat het niet alleen hoeft te blijven bij adviezen, maar dat er ook volledige ont werpen voor milieutechnische installaties gemaakt kunnen worden. Vervuilde grond Zo heeft Colsen speciaal voor de gemeente Hontenisse een nieuwe techniek ontworpen voor de bio logische reiniging van vervuilde grond. Daarmee zou het al jaren in Walsoorden liggende slibde- pot kunnen worden gereinigd. Maar toen puntje bij paaltje kwam vond de gemeente het toch te duur. Daar gokt men er op dat het goedje straks kan worden gedeponeerd in het slib- depot bij Terneuzen. „Maar tegen die tijd zal dat allemaal meer blijken te kosten dan ons aanbod", voorspelt Colsen. De tijd en moeite zijn toch niet voor niks geweest. „Op een gege ven moment moesten we in Bel gië enkele grondreinigingprojec- ten doen. Daar hebben we toen ons systeem in de praktijk kun nen brengen. En die opgedane kennis gebruiken we nu nog om bedrijven te adviseren." Inmiddels heeft Colsen bedrij ven uit geheel Nederland als klant. Van frites- en mayonaise fabrikanten tot chocoladefa brieken en slachterijen. Voor de nieuwe eigenaars van het in opspraak gekomen Rotterdamse afvalverwerkingsbedrijf TCR heeft Colsen een plan gemaakt voor een compleet nieuw afval verwerkingsbedrijf. Oppassen Toch wil Colsen er voor oppas sen niet uit het jasje te groeien. „We willen niet verder dan 20 hooguit 25 mensen. Ik hou van korte lijnen tussen de verschil lende mensen en dan blijft het ook overzichtelijk. Het belang rijkste voor ons is gewoon een goed bureau waar het leuk wer ken is. Dus waarom zouden we ons verliezen in expansiedrift Omdat het bureau op komt voor de belangen van zijn klanten moet er nog wel eens een stevig robbertje gevochten worden met milieucontroleurs van de ver schillende gemeenten. Wat dat betreft, heeft zijn bijbaantje als docent aan-de Hogeschool Zee land nog een bijkomend voor deeltje. „Want zowat 25 procent van alle milieucontroleurs van de gemeenten en politie heeft nog bij mij in de klas gezeten." Van onze verslaggever Rotterdam - De proef met het gedeeltelijk openzetten van de Haringvlietsluizen begint op zijn vroegst op 5 februari en uiterlijk omstreeks 10 maart. Projectleider Rien van Zetten van Rijkswaterstaat zegt dat inmid dels bijna alles en iedereen gereed is voor de start. „De nood zakelijke meetapparatuur is nagenoeg geïnstalleerd. We wachten eigenlijk alleen nog op een gunstige waterstand van de Rijn bij Lobith. Want daarvan zijn we nu nog voornamelijk afhankelijk om de proef te kun nen houden." Dat laatste houdt verband met de afspraken die Rijkswaterstaat heeft gemaakt met alle betrokken danwel belanghebbende partijen, zoals landbouworganisaties, drinkwaterbedrijven en water schappen. Een daarvan is dat het zoute zee water niet te ver landinwaarts zal stromen, zodat de drinkwater winning niet in gevaar kan komen. „De grens die we hebben getrokken ligt ten westen van Middelharnis. Op dit moment is de waterstand van de Rijn nog te laag om met de proef te kunnen beginnen. Maar dankzij de dooi zal daar binnenkort wel verande ring in komen," zegt Van Zetten. Een andere afspraak is dat tij dens de proef geen slib wordt afgevoerd richting zee. „De schuiven gaan slechts zover open dat de stroomsnelheden beperkt blijven. Daarmee wordt voorko men dat vervuild slib op de bodem van De Biesbosch, Hol lands Diep en Haringvliet naar de Noordzee wordt vervoerd," De schuiven gaan straks slechts zover open dat de stroomsnelheden beperkt blijven. aldus Van Zetten. Rijkswaters taat wil de proef houden in het kader van een milieueffect-rap port (MER). Dat moet eind dit jaar inzicht geven in de gevolgen van een (gedeeltelijke) opening van de Haringvlietsluizen op onder andere de natuur, de land bouw en de waterwinning. Rijks waterstaat wil dat rapport het liefst met een praktijkproef onderbouwen. Gekeken wordt onder meer naar de gevolgen voor stroomsnelheden en de mate waarin zoet en zout water zich met elkaar mengen. De proef, die in totaal negen getij-bewegingen ofwel vier-en-een-halve dag in beslag gaat nemen, moet uiterlijk in maart zijn afgerond. De agra rische sector, waterschappen en drinkwaterbedrijven is namelijk verzekerd dat vanaf 1 april weer ongestoord zoet water kan wor den ingenomen. Volgens Van Zet ten zal de proef zich vrijwel ongemerkt voltrekken. „Op de meeste plaatsen zal het water bij vloed slechts enkele centimeters hoger staan dan normaal en bij VROUWEN Poule 1: Van Driel-De Baronie 2- 2, De Kort-Racket Jack 2-2; poule 2: Tolhoek-De Meisies 2-2, Leeuw-Vervaet 3-1; poule 3: For- za-Bakker 0-4, Van de Starre- Nouwen 0-4; poule 4: Schaart-CIS 2-2, De Vin-Jearitoha 2-2; poule 5: Bommelijn-Van Kuylenburg 2-2, Schepnet-JoJo 0-4. MANNEN Poule 1: Veraart/Kommers-Bley- enberg/Epskamp 2-4, Jansen/De Jong-Schurink/Hiensch 6-0; poule 2: Nouwen/Cobben-Mol/BIokland 6-0, Hamelink/Houg-Geuze/Van den Akker 6-0; poule 3: Kiïek- aard/Visser-De Kort/De Regt 4-2, Kint/Van Doeselaar-Van Dijk/Audenaerd 4-2; poule 4: Heye/Antheunis-Kool/Huis 1-5; poule 5: Doolaard/Freyser-Wit- te/Lauret 3-3; poule 6: Roth/Juf- fermans-Peters/IJsebaert 3-3; poule 7: Balzereit/Meyer-Van de Laan/Luycks 4-2; poule 8: Simpe laar/Van de Peyl-Haak/Hoek 0-6; poule 9: Broomchemie-De Reus/Roose 0-6. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: Smit-De Zeeuw 4-4, Trend-Botega 8-0; poule 2: Elo- pak-Houg 4-4, Jan Kolijn-Van Kouteren 3-5; poule 3: Gevos-Vis- ser 5-3, Sabina-Van Driel 6-2; poule 4: 8 in de Olie-Sportzuid Tacq 0-8. MIXED Poule D: Vooruit 2-Baronie Chocola 3-9, Sjans-Aqua Clai re 5-7, Boskreek 2-Cerestar 9- 3, ZVH-Topspin 0-12; poule E: De Smesjers-Ziekenzorg 2 8-4, Boetiek Star-Palm Team 12-0, Ador Sport 3-Tropical 4-8. DUO Roetenberg/Van de Plasse- Simpelaar/Dekker 5-1, Vro lijk/Van Hoof-Kool/Kaan 6-0, IQaver/Gruben-Huis/Schel 4- 2. MANNEN Poule A: Ador Sport 1-Cruson Coating 10-2, Right Line-Peu- geot Dees 10-2; poule B: C1000-Cerestar 1-11, Ador Club-Goethals 2-10. VROUWEN Poule A: Vijverboom-SJEF 4-0, Noordzuidkwartet-TS Ador 4- 0, Match Point-Aardenburg 4- 0; poule E: Friends-Boskreek 4 4-0. Van onze verslaggever Terneuzen - R. Dekker van het Bureau Halt Zeeuws-Vlaande ren verwacht dat dit jaar minder kinderen naar het bureau zul len worden toegestuurd dan vorig jaar. De politie heeft tot dus ver één vuurwerkstunter opgepakt die voor een Halt-project heeft gekozen. Net als voorgaande jaren konden kinderen die buiten de reguliere tijden vuurwerk afstaken of met verboden vuurwerk speelden, kiezen tussen een transactie (boe te) of een Halt-project. Volgens Dekker kiezen ze meest al voor het eerste 'om van het gezeur af te zijn'. „Maar ik denk dat minder jongeren bekeurd zijn dit jaar. De harde voorlichtings campagne gaat, denk ik, vruch ten afwerpen. De excessen nemen af. Langzamerhand lijkt het gezond verstand er doorheen te komen," aldus Dekker. Bureau Halt heeft een aantal pre ventieve maatregelen genomen om het vuurwerkmisbruik te beperken. „Voor het eerst zijn in Zeeuws-Vlaanderen 2500 vuur- werkkrantjes verspreid met daarin aanwijzingen om het spul op een juiste manier af te steken. Daarnaast zijn veel scholen voor het voortgezet onderwijs bezocht. We kiezen tegenwoordig steevast voor de harde aanpak: 'Wat maakt het uit Je hebt tien vin gers, dus je kunt er best drie mis sen'. Er is voldoende materiaal om het verhaal te ondersteunen. Het is bovendien goed dat het onderwijs de ruimte wil maken voor de voorlichtingscampag nes." Hoewel het aantal overtreders afneemt, is Dekker slechts gema tigd optimistisch. „Je moet de dag niet prijzen voor het avond is. Misschien is het volgend jaar weer anders. We wonen in een typische streek. Het is een kwes tie van de grens oversteken en je kunt het hele jaar door van alles op vuurwerkgebied krijgen. Het gekke is dat wanneer jongeren hier worden aangehouden met Belgisch vuurwerk op zak ze vaak verontwaardigd zijn. 'Ik heb er toch voor betaald, dus ik doe niets verkeerd'." Wie voor vuurwerkdelicten bij Bureau Halt terecht komt, krijgt uitgebreid de kans om over zijn zonden na te denken. „Ik laat ze altijd eerst een opstel over vuur werk schrijven. Dat mogen ze thuis doen. Vervolgens vraag ik de EHBO-instructeurs of ze met de jongens rond de tafel willen zitten. Zij vertellen iets over de medische kant van het verhaal. Het helpt, denk ik, want ik heb nog nooit dezelfde mensen terug gezien." Van onze correspondente Hulst - De Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) Hulst start binnenkort een cursus 'handen aan de knoppen', bestemd voor mensen die niet weten hoe ze met allerlei moderne apparatuur moeten omgaan. SWO organiseert de cursus samen met ROC basiseducatie Hulst. „We hebben het gevoel echt in een behoefte te voorzien. De les sen 'koken voor mannen' en 'klussen voor vrouwen' waren succesvol en worden ook her haald. Tijdens de lessen en de praatsessies erna ontdekten we een ander hiaat. Er zijn veel men sen (en niet alleen ouderen) die absoluut niet kunnen omgaan met moderne apparatuur. De cursus 'handen aan de knoppen' moet hier verandering in bren gen," aldus Nelly Rijk van SWO. Speciaal voor de 55-plussers, die problemen hebben met het bedie nen van allerlei apparaten, wordt de cursus - tien lessen van tweeëneenhalf uur - verzorgd. Tijdens de lessen leert men omgaan met de magnetron, videorecorder, cd-speler, afstandsbediening, pincode, intoetsen telefoon met geheugen, zoeken naar televisiezenders, enzovoorts. „Bij voldoende deelname starten we op dinsdag 23 januari in Kla vertje Vier Janseniuslaan 25 in Hulst. We verwachten eigenlijk een grote deelname dus is het raadzaam zich zo snel mogelijk te melden." Voor inlichtingen en opgave kun nen belangstellenden bellen met de SWO 0114-315513 (Nelly Rijk) of ROC Basiseducatie Houten kwartier Hulst 0114-314084 (Annelies Hegger). FOTO DE STEM/DICK DE BOER eb hooguit enkele - decimeters lager. Het grootste verschil zal in De Biesbosch te merken zijn. Dit lijkt vreemd, maar heeft te maken met het feit dat er tijds verschillen bestaan bij het berei ken van hoog- en laagwater op diverse plaatsen, waardoor er een opslingering van het water rich ting Biesbosch plaats heeft." Nieuwvliet - Sinte Pier, zoals de kern Nieuwvliet in de volksmond genoemd wordt, is weer gereed voor de Bonte Avonden. Op vrijdag 19 en zaterdag 20 januari wordt alweer de dertiende editie op de planken gebracht in dorps huis 'de Heerlijckheijt'. Jaap Fremouw, die samen met Angela Hanenbergh al vanaf het begin betrokken is bij dit evenement (Sjaak Miehielsen kwam er later bij), gokt weer op twee volle zalen. „Er zijn per avond 150 plaatsen beschikbaar. Vorig jaar was de vrijdag bomvol, de zaterdag was er nog ruimte. Indien de belangstelling nog verder zou teruglopen, moeten we ons beraden of we niet over moeten gaan naar één avond maar zo ver is het nog niet. We kunnen ook nu weer een gevarieerd programma brengen, ook geschikt voor mensen van bui ten Nieuwvliet." De Blaasgroep Nieuwvliet, onder leiding van Johan le Grand, opent de avond. Vervol gens komen het clubwerk, de leerlingen van de plaatselijke basisschool, de zanggroep van Rineke Roelse en de tieners in actie. Voor de afsluiting zorgt een toneelspel in twee bedrij ven geregiseerd door Jan Steurrijs. De toegang is gratis. Kaarten kunnen zaterdag 13 januari worden afgehaald tussen 11.00 en 12.00 uur in de Stadsher berg of bij de organisatoren, einde bericht.

de Stem | 1996 | | pagina 23