7 foon 'Dorpsraden moeten meer samenwerken' Zwincollege wil met rijschoolhouders verkeersveiligheid verbeteren POLITIE RAPPORT Samenwerking tussen Verbrugge-Delta blijk van vertrouwen Minister fluit Antwerps stadsbestuur weer terug Zeeuws-Vlamingen onderscheiden 'We hebben toch veel Terneuzen wil niet tornen aan basispakket van GGD Nieuwe maaltijdvoórziening voor ouderen valt slecht Analyse DESTEM ZEELAND C3 K 248,- 24.90 OLLEKTIE "J - ZAT Om voorzieningen voor streek te behouden Terneuzen wil overzicht van toezichthouders Omzeilen handelsverbod op Vogeltjesmarkt Scheidende voorzitter van Dorpsraad Retranchement Autodiefstal Woninginbraak Drugs 1 x 73 Ion en daar DONDERDAG 11 JANUARI 1996 eft niet, die k." Zeg nou elefoon wil anraden om weet zeker ton voor jou ie Vespucci. iele telefoon voor slechts 275 gram, Ik mee te nemen, iening. Met een en een geheugen pimers plus namen. ne Edison. Onze |i lichtste (198 gram) ïfoon voor gebruik iet. Met een geheu- liefst 199 telefoon geluidskwaliteit en ictie. Los leverbaar: NMT- of GSM- afsluit, krijgt u een ANWB-reis- 4 PTT TELECOM DEKENSTRAAT 88A NRODE MARKT 27 MMAPASSAGE 18 CITY CENTRUM Van onze verslaggever Oostburg - De directie van het Zwincollege in Oostburg wil samen met de rijschoolhou ders in West-Zeeuws-Vlaan deren een bijdrage leveren aan de verbetering van de ver keersveiligheid in de streek. Het initiatief past in het plan Duurzaam Veilig. Het beoogt het verkeer in West-Zeeuws-Vlaan- deren door ingrijpende aanpas sing van de wegstructuur en beïnvloeding van de mentaliteit van de weggebruikers aanzienlijk veiliger te maken. De streek behoort op het gebied van ver keersveiligheid momenteel tot de onveiligste in Europa. Het Zwincollege werkt mee aan de activiteiten in het kader van Duurzaam Veilig die gericht zijn op de beïnvloeding van het gedrag van de weggebruikers. De school wil met verkeersonder- rieht de veiligheid voor de leer lingen verbeteren en ongevallen zoveel mogelijk trachten te voor komen. De directie van de school heeft de rijschoolhouders in de regio daar bij ingeschakeld. Die hebben op hun beurt Petra van der Heijdt in de arm genomen. Zij is vierde jaars studente aan de heao in Vlissingen en volgt daar de com- mercieel-economische richting. Want de rijschoolhouders willen eerst weten of en in hoeverre de leerlingen van het Zwincollege en hun ouders mee willen werken aan een lespakket om de veilig heid op de wegen te vergroten. Daarom houdt Van der Heijdt voor de rijschoolhouders momen teel een enquête onder zowel scholieren als ouders. Een van de vragen is of er behoefte is aan het verzorgen van een verkeerscursus (door een rij-instructeur) op de school. De vragenformulieren moeten uiterlijk morgen bij Van der Heijdt binnen zijn. Daarna beslissen de rijschoolhouders of ze aan het verzoek van de school directie gehoor geven en op welke manier het verkeersonderricht op het Zwincollege dan precies vorm moet krijgen. Van onze verslaggever Terneuzen - Verschillende politieke fracties in de gemeenteraad van Terneuzen willen eens precies op een rij tje hebben welke verschillen de soorten toezichthouders allemaal actief zijn in de regio en wat hun bevoegdheden I zijn. Dat bleek tijdens de vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. „Wordt het geen tijd eens een samenhangend beleid te presenteren," beet W. Gosselaar (VVD) het spits af. Hij wees erop dat er politiesurveillanten zijn, stadswachten, hondewachten en parkeercontroleurs. Allemaal toezichthouders met verschillen de taken en bevoegdheden. De fractiewoordvoerders van SGP, GPV/RPF en CDA sloten zich aan bij het verzoek van Gos selaar om de verschillen tussen die functies nu eens allemaal hel der op papier te zetten. Burgemeester R. Barbé vond dat gezien de vele ontwikkelingen die momenteel op het gebied van de toezichthoudende functies aan de gang waren een goed idee. Barbé sprak verder zijn zorg uit over de voortzetting van het stadswach tenproject. De rijkssubsidie stopt als bekend dit jaar zomer en over de continuering is nog geen zekerheid. De voorzitter van de werkgroep die zich bezighoudt met de toekomst van het stads- waclitenproject, G. Christiaanse, zei dat er nog geen oplossing gevonden was. „Voortzetting van het project betekent zonder meer dat de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen meer geld op tafel moeten leggen." Christiaanse deelde daarnaast mee dat de taken van de stadswachtendienst nieuwe stijl worden bezien in relatie tot de zeventien polities urveillanten die het district er in de loop van dit en volgend jaar bijkrijgt. Barbé vertelde tenslotte nog dat de gemeente Terneuzen deze maand uitsluitsel van het Rijk hoopt te krijgen over het experiment met de parkeerwach ten. „Het werkt effectief en zeer kostenbesparend. Wij zijn er in elk geval zeer content over en hopen dat het wordt omgezet in een structureel project," aldus de burgemeester. Van onze verslaggever Retranchement - De dorpsraden in West-Zeeuws-Vlaanderen moeten meer structureel gaan samenwerken om bijvoorbeeld gezamenlijk een vuist te maken tegen ongewenste ontwikkelin gen in de streek en om van elkaar te leren. Dat is de mening van scheidend voorzitter Ton van Oosten van de Dorpsraad Retran chement. „Een betere samenwerking is al een paar keer geprobeerd maar tot nu toe zonder noemenswaardig resultaat. Er zit momenteel geen structuur in de dorpsraden," aldus Van Oosten. De dorpsraden zouden in zijn ogen vaker bij elkaar moeten komen om bijvoorbeeld een geza menlijk standpunt in te nemen met betrekking tot andere het behoud van het Antoniuszieken- huis in Oostburg en het in stand houden van bepaalde voorzienin gen. „Zoals bijvoorbeeld een laat ste winkel in een dorp of de pro blematiek met betrekking tot het openbaar vervoer. Dat zijn zaken die geen betrekking hebben op een bepaald dorp maar op de hele streek." Van Oosten maakte een tijd deel uit van de provinciale commissie Regionaal Ontwikkelings Plan (ROP). Dit plan is onder andere bedoeld om de leefbaarheid van het platteland te bevorderen. Tij dens een vergadering van deze commissie lanceerde hij het voor stel een klankbordgroep in het leven te roepen. Deze groep zou dan als uitgangspunt moeten die nen voor het bij elkaar brengen van de dorpsraden. „Deze klank bordgroep is jammer genoeg niet van de grond gekomen. De andere commissieleden vonden de oprichting van een dergelijke groep niet zo nodig." Toch is een samenwerking volgens de scheidend voorzitter wel groei ende. Op initiatief van de Dorps raad Retranchement zijn de dorpsraden in West-Zeeuws- Vlaanderen al een paar keer bij elkaar geweest om over allerlei zaken te praten. „En dat heeft toch nut. Je leert ook van elkaar. Het aanbrengen van meer over legstructuur zou toch een goede zaak zijn. Wellicht kijken sommi ge dorpsraden toch nog te veel naar het eigen dorp. Op zich natuurlijk logisch maar meer samenwerking en overleg zou toch op zijn plaats zijn. Ach, misschien komt het er nog eens van." Van onze verslaggever Antwerpen/Brussel - De in Nederland populaire Vogeltjes markt in Antwerpen moet het voortaan echt doen zonder hon den en katten. Gistermiddag besloot het stads bestuur zich neer te leggen bij de nieuwe wet die de handel van honden en katten op openbare markten verbiedt. Het Antwerps stadsbestuur meende de wet te kunnen omzeilen door de honden en katten wel tentoon te stellen. Zij mochten niet verkocht wor den aan belangstellenden, die echter wel een dier konden reser veren. Later kon het beestje dan bij de handelaar thuis of in de kennel opgehaald worden. Die truc schoot niet alleen bij Gaia, de dierenbeschermingsor ganisatie, in het verkeerde keel gat. Ook landbouwminister K. Pinxten was overduidelijk in zijn reactie. „Uit het tentoon stellen van honden en katten, zoals dat afgelopen zondag in Antwerpen gebeurde, blijkt overduidelijk de intentie om ze te verhandelen. En dat is dus bij wet verboden," aldus de minister, die er aan toe voegde er streng op toe te zien dat ook Antwerpen zich aan de wet houdt. Antwerpen had nog even de hoop dat de honden en katten konden terugkeren op de markt. De stad wilde er bij minister Pinxten óp aandringen een uitzondering te maken voor erkende handelaren. Pinxten heeft inmiddels al laten weten geen enkele uitzondering toe te staan. Onderscheidingen voor vlnr J. Tollenaar, F. Meij en P. van Voren, opgespeld door burqemees- ter Barbé van Terneuzen. lan onz® verslaggever «neuzen - F. Meij uit Sluis- Sh P. van Voren uit Bier- 'et hebben het Mobilisatie- orlogskruis gekregen en J. «dienaar uit Terneuzen peeg het Nieuw-Guinea Hennneringskruis sPeld. opge- Rri Mobilisatie-Oorlogskruis is oJ P'aats gekomen voor het zptlj inës" en Pet Ver- "nerdenkingskruis. De meeste mensen, die het kruis krijgen uitgereikt, zijn tijdens de mobi lisatie en de bezetting werk zaam geweest in het buitenland, zoals de Engelandvaarders. Het Nieuw-Guinea Herinne- ringskruis komt die mensen toe, die in de periode van 1949-1963 (voordat Nieuw-Guinea aan Indonesië werd overgedragen) op het eiland dienden. Dat wil zeggen: in ieder geval voor drie maanden. Beide kruizen moeten in veel foto wim kooyman gevallen door de betrokkenen zelf worden aangevraagd. Vol gens W. Eleveld, die zich inzet voor de belangenbehartiging van oud-militairen, valt het niet mee om de onderscheiding nu nog te verwerven. „De betrok kenen worden eerst tot op de bodem gescreend. Dat moet wel, want in het verleden is het voor gekomen dat collaborateurs een onderscheiding aanvroegen, met de bedoeling hun foute ver leden wit te wassen." Ton van Oosten neemt afscheid van de dorpsraad Retrachenment, waarvan hij onder meer zeven jaar voorzitter is geweest. foto wim kooyman HET VERBETEREN van de leefbaarheid van Retranchement. Niet alleen via overleg met de gemeente maar ook door het op poten zetten van allerlei activiteiten. Dat is altijd de doelstel ling geweest van voor zitter Ton van Oosten van de dorpsraad Ret ranchement. Hij neemt tijdens de jaarvergade ring op 26 januari afscheid als voorzitter. Van Oosten is veertien jaar bestuurslid, waar van de laatste zeven jaar voorzitter. „Ik wil de voorzitter er niet speciaal uitlichten. We hebben als groep de afgelopen jaren veel bereikt. Dat wil ik toch benadrukken." Door Frank van Cooten EEN JAAR na de oprichting werd Ton van Oosten bestuurs lid. Nu veertien jaar geleden. „Ik wilde graag mijn steentje bijdragen om ervoor te zorgen dat het dorp bleef leven. Zeven jaar later volgde ik senator Slingerman op als voorzitter." De doelstelling van een dorps raad was voor hem vanaf het begin duidelijk. „Als dorpsraad probeer je de leefbaarheid in zijn totaliteit te verbeteren. Wij pakten dat breed op. De oor spronkelijke taak van een dorpsraad is een brug te vormen tussen de inwoners en het bestuur. Noem het een spreek buis. Maar wij wilden meer. Dus namen ook tal van activi teiten voor onze rekening. Zoals culturele avonden, lezingen en toneelvoorstellingen tijdens de wintermaanden. We hebben als dorpsraad heel veel gedaan." Toch merkt Van Oosten dat de belangstelling voor activiteiten tanende is. „Vroeger hadden we 170 mensen in het dorpshuis. Dat is toch minder geworden. Waarschijnlijk heeft de televisie het weer gewonnen. Daarnaast wonen in ons dorp veel 65-plus- sers die in de wintermaanden niet meer zo gemakkelijk de straat opgaan. Ook kende Ret ranchement tot een paar jaar terug nogal wat verloop. Vooral jongere mensen trokken weg omdat Retranchement geen nieuwe koopwoningen te bieden had. Dat was toch een beetje ons zorgenkindje. Maar geluk kig is er aan de Noordstraat een nieuwbouwplan. Want er is zeker vraag naar nieuwe koop woningen in Retranchement. We merken dat steeds meer jon geren in Retranchement willen blijven wonen. Er is toch een bepaalde binding met het dorp. Met dit nieuwbouwplan kunnen we voor een deel aan deze vraag voldoen." Tweede woning Een gevaar voor de leefbaarheid vormde altijd het tweede woningenbezit. Woningen die worden gekocht door vakantie gangers en die vrijwel alleen tij dens de vakantiemaanden zijn bewoond. „De voormalige gemeente Sluis kende een ver ordening die gemakkelijk te omzeilen was. Door onder ande re de druk van de dorpsraad is deze verordening aangepast. Het tweede woningenbezit is hierdoor niet teruggelopen maar wel tot staan gebracht. Dat was toch een belangrijke ontwikkeling voor het dorp." Van Oosten noemt onder andere als hoogtepunten de totstand koming van het dorpsplan en de wandelpaden op de wallen. „Niet alleen de dorpsraad was daarvoor verantwoordelijk maar we zijn wel de aangever geweest. Ook het dorpshuis is er gekomen. Daarnaast zijn er tal van kleinere zaken tot stand gekomen zoals verbetering van straten en de komst van een speeltuintje. Dat zijn zaken die niet zo in de herinnering van de mensen blijven hangen maar die wel belangrijk zijn voor de leef baarheid." Toch heeft de dorpsraad ook tegenslagen gekend. Zoals het niet doorgaan van het plan Ver- schepolder. Het plan bestond uit de bouw van vakantiewo ningen. De dorpsraad vond dit plan belangrijk in verband met de leefbaarheid maar zowel de provincie als de Kroon dachten daar anders over. „Aan het Kroonbesluit valt niet te tornen. Daar moeten we ons bij neerleg gen." Begrip kweken Het begrip kweken voor eikaars standpunten is volgens Van Oosten ook een belangrijke doelstelling van de dorpsraad. Hij doelt onder andere op de stichting Het Zeeuwse Land schap die een tijdje terug het wallencomplex overnam van het waterschap. „Veel bewoners zagen dat niet zo zitten. Vooral toen de stichting een aantal bomen ging kappen. Dat had veel tegenstand tot gevolg. We belegden toen een informatie avond waar medewerkers van de stichting tekst en uitleg gaven. Dat heeft goed gewerkt. Er kwam begrip. Ook houden we elk jaar een hoorzitting met het gemeentebestuur waar allerlei zaken aan de orde komen. Een goede zaak." De dorpsraad Retranchement heeft tot 1995 zaken gedaan met de voormalige gemeente Sluis. „We hebben altijd goede ver houdingen gehad met Sluis. We waren ook het enige dorp met een dorpsraad. Daarnaast heeft Sluis wat de financiën betreft altijd riant gezeten. Dat wilde overigens niet zeggen dat we rijkelijk werden bedeeld. We moesten uiteraard met goed gefundeerde plannen komen maar de wil is er altijd geweest. We hadden daarom best schrik voor de fusie tussen Sluis en Aardenburg. Er kwamen dorps raden bij en de koek werd dus dunner. Maar een jaar verder komen we tot de conclusie dat de fusie honderd procent is meegevallen." Vier burgemeesters Van Oosten heeft in tótaal vier burgemeesters meegemaakt. Hij is zeer te spreken over huidige. „Van Liere heeft hart voor het dorpsgebeuren. Hij laat zich regelmatig zien en dat is een goede zaak. We hebben trou wens met alle burgemeesters goede ervaringen gehad en dat is toch belangrijk." Ton van Oosten legt de voorzit tershamer neer omdat het werk voor de dorpsraad niet langer te combineren is met zijn bedrijf. „Mijn bedrijf is de laatste jaren behoorlijk gegroeid waardoor ik weieens vergaderingen moest laten schieten. En dat is voor mij niet te verkopen. Een voor zitter hoort aanwezig te zijn. De vergaderingen verliepen overi gens altijd in goede sfeer. Er was nooit sprake van politieke tegenstellingen. Iedereen is voor het dorp. Ik hanteerde de voor zittershamer daarom altijd met veel plezier." Aardenburg - Bij een bedrijf aan de Oude Kerkstraat is een personenauto gestolen. Ook hadden de dieven een poging tot diefstal gewaagd bij een ander voertuig op het terrein. In die auto brak men binnen en richtte schade aan. Zuidzande - Een bewoner van de Bruggendijk deed aangifte van inbraak in zijn woning. Aan de achterzijde forceerden de dieven een deur. Ze namen geld, sieraden en kleding mee. Sluiskil - De douane heeft van twee jonge Belgen (20 en 21 jaar) uit Rebecq bij een contro le op de provinciale weg ter hoogte van Sluiskil ongeveer anderhalf ons softdrugs afge pakt. Ze zijn ingesloten en kre gen een proces-verbaal tegen zich opgemaakt. Van onze correspondent Terneuzen - De commissie Volksgezondheid van de gemeente Terneuzen sprak zich gisteravond uit voor behoud van het basispakket van de Gemeentelijke Gezondheidsdienst Zeeland (GGD. Wel gaan ze akkoord met een bezuiniging van 55.000 gulden onderzoek behoren tot de basi staken van de Jeugdgezondheids- dienst en mogen niet verloren gaan. Dan moet er maar bezui nigd worden op de algemene, middelen en mensen moeten mul- ti-functioneel ingezet worden." De overige commissieleden kon den zich hierin vinden met uit zondering van het R. Meijer (GroenLinks). „De GGD Zeeland is een van de goedkoopste in Nederland. De bezuinigingen betekenen een verarming van de preventie. Wat ons betreft mag het bedrag per inwoner voor de GGD (momenteel veertien gul den-red.) opgetrokken worden." Wethouder Hamelinck bestreed dit laatste. „Het gemiddelde in Nederland ligt op achttien gul den." De commissie gaf in grote lijnen aan waar de reorganisatie en bezuinigingen plaats moeten vin den. Wel hield de commissie vast aan het basispakket. Wethouder P. Hamelinck memoreerde dat het algemeen bestuur gevraagd had om aan te geven waar bezui nigd kon worden. „Er zijn in totaal vijf punten genoemd. Ik heb wel een mandaat om te stem men, maar omdat het hier ingrij pende veranderingen betreft, stel ik prijs op de mening van de raad." W. de Zeeuw (WD) pleitte ervoor om het basispakket onaange roerd te laten. „De logopedie is zeker van groot belang. Er gaat een preventieve werking van uit. Zowel het screenen van leerlin gen van groep 2 als preventief van onze correspondent Terneuzen - Een aantal fracties is het niet eens met het college voorstel om koel-vers-maaltijden in te voeren in de gemeente Terneuzen. Ze willen voor de kernen Zaamslag, Sluiskil en Hoek het systeem van tafeltje-dekje handhaven. P. Hamelink (SGP) wees het voorstel resoluut van de hand. „De kernen Zaamslag, Hoek en Sluiskil worden de dupe van het slechte beleid van Terneuzen. Dit kan toch nooit de bedoeling van het college zijn. Er zitten een aantal haken en ogen aan het voorstel en bepaalde zaken kun nen niet hard gemaakt worden zoals de te hanteren richtlijnen voor de kwaliteit." Hamelink kreeg onverwacht steun van E. Kerckhaert (PvdA). „Persoonlijk vind ik dat de gemeente met de ouderen in de kernen opnieuw rond de tafel moet gaan zitten om tot een voor ieder aanvaardbare oplossing te komen." Ook G. Dijkhuis pleitte ervoor om de kernen geen gedwongen maaltijdvoorziening op te leggen. DELTA Nutsbedrijven gaat commercieel. De Zeeuwse energieleverancier verruilt langzaam maar zeker de gebaande paden van water en stroom voor risicodra gende investeringen. Aan vankelijk schoorvoetend met bijvoorbeeld de exploi tatie van kabeltelevisie, sedert gisteren met een toch verrassende stap: het open bare nutsbedrijf koopt zich in in het particuliere bedrijfsleven. Delta gaat voor 25 procent deelnemen in de milieupoot van Verbrugge International in Terneuzen. De kapitaalinjectie in Verbrugge, waarvan de hoogte overigens nog niet vast staat, biedt het nutsbedrijf een gemakkelijke en versnelde entree in de nog jonge maar naar verwachting lucratieve business van afvalverwerking. Het transport- en overslagbe drijf bezit via Verstraeten Ver brugge Milieubeheer (WM) de helft van de aandelen van de composteringinstallatie van het Openbaar Lichaam Afval verwerking Zeeland in het Sloegebied. Daarnaast partici peert het concern in Heeren Vuilverbranding Roosendaal. In Terneuzen heeft WM de modernste milieufabriek uit Europa staan. De hoofdactivi teiten hier zijn gericht op de opslag en verwerking van klein chemisch afval, het in- en extern reinigen van tankwa gens en andere bedrijfsvoertui gen. De stap naar commercie is voor Delta weloverwogen. Het nuts bedrijf, van oudsher toch semi- overheid, wil zich niet langer bezighouden met de levering van gas, water en elektriciteit alleen. Sterker nog: Delta is zelfs genoodzaakt commerciële markten te verkennen omdat de kernactiviteiten op langere termijn de bestaanszekerheid van het nutsbedrijf zullen ondermijnen, zo verdedigt directeur P. Stoter de drift tot uitbreiding van de commercië le activiteiten. Rapporten steu nen hem in de visie dat com merciële activiteiten nodig zijn om de energietarieven voor de verbruikers betaalbaar te hou den. Voor de Zeeuwse burgers, die gezamenlijk de rijke reserves van Delta hebben opgebouwd waaruit het bedrijf voor dit soort avonturen put, zal het allemaal worst zijn zolang Del ta maar niet te veel risico's neemt. Want het allerlaatste waar Zeeland wel op zit te wachten is een verhoging van de tarieven als gevolg van ver lieslijdende commerciële nevenactiviteiten van Delta. De partnerkeuze van Delta geeft aan dat het nutsbedrijf het belang van de verbruikers niet uit het oog verliest. Ver brugge International is een uiterst betrouwbare partner met een lange en voorbeeldige staat van dienst. Door Frank Deij Verbrugge is de laatste tien jaar in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone in betrekkelijke stilte gegroeid van 350 werkne mers naar 650. In Europa wer ken er 1200 personeelsleden voor het concern en nadert het bedrijf een totale omzet van een half miljard gulden. De opvolger van grondlegger Anton, zoon Martin, straalt de ambitie uit het bedrijf van zijn vader nog verder uit te bou wen. Een miljard gulden omzet rond het jaar 2000 moet haal baar zijn, zei Martin eerder in een interview. Het heeft er alle schijn van dat Delta met de deelname in Ver brugge de Zeeuwse burger een dienst bewijst. Maar er is meer. In het afgelopen jaar heeft de industrie in deze provincie enkele forse tikken gekregen. Nu wordt Zeeuws geld in Zeeuwse werkgelegenheid geïnvesteerd. De samenwer king moet op termijn 150 nieu we banen opleveren. Verbrugge en Delta krikken met deze stap ontegenzeggelijk het vertrou wen in de provinciale economie op.

de Stem | 1996 | | pagina 21