K THE STING Restanten verkoop 50 tot 70 korting 'Medicijnen 20 procent goedkoper' ^1% Breda volgende eeuw knooppunt spoorwegen Pensioenpremie straks fors omhoog Tien jaar cel deert Lohuis niet l-^ê Tsjetsjenen laten meeste gegijzelde Russen weer gaan Commando s blijven in Roosendaal ZZ'mpJ AANBIEDINGEN IN Havenschap wil 32 niüjoen van Rijk Surprises bij JVK driebanden Beurs in New York at fors onderuit k /minjmax. tl s Vakantiebeurs DE BINNENKANT Hypotheekrente andere banken gaat ook omlaag F16 in Noordzee, piloot redt zich Winst DAF Trucks gaat fors omhoog Code biedt toerist betere bescherming Lapjeskunst in Wouws museum DEim GIDS Roosendaal verliest internationaal verkeer Ondernemers door de knieën Top-ondernemers loven 'paars' Mislukte gewapende overval op postagentschap Nederlanders gegijzeld in Irian Jay a I 1 X 55 Brabers Ruiten Groen Bridgestone/Firestone Benelux Hill's Brabant Chemie Lederfabriek Ploem VLT Van Leeuwen techniek Gemeente Hulst AGPO B.V. Charles Bergmans design B.V. Quadram Quadram Quadram Quadram Quadram Quadram St. Waterleiding- Laboratorium zuid Openbare basisscholen Openbaar onderwijs Roosendaal DELA Primarkt Label producties B.V. Openbare basisschool de Toermalijn Primarkt Primarkt Groenendijk transport Basisschool Jan van Polanen R.P.C.Z. Segers Segers Manpower Tempo Team Manpower Vedior/ASB Maxim Maxim Vedior/ASB Maxim Manpower Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad I en woonplaats naar: quiltstoffen (einde serie) kerstquiltstoffen proven?aalse koliektie stoffen kadoartikelen DE STEM 136e JAARGANG temeuzen - Het havenschap Ter reuzen wil van het Rijk een start subsidie van 32 miljoen gulden DB het industriegebied de Axelse flakte verder rijp te maken voor bedrijfsvestiging. Dat geld komt bet havenschap te kort op een to pje investering voor het gebied van 94 miljoen gulden. I ZIE ZEELAND-Cl Baiendrecht - Het jeugdige ta lent Huub Wilkowski uit Etten- Leur zorgde tijdens het kwalifi catietoernooi voor het Open NK driebanden in Barendrecht voor een verrassing, door de veel ster ker geachte Frans van Kuijk te verslaan. Ook Louis Havermans ging ten onder, tegen de onbe kende Belg Leppens. ZIESPORT- B1 New ïork - De New Yorkse ef fectenbeurs heeft gisteren op nieuw forse klappen opgelopen. Nadat de Dow Jones dinsdag al met 67 punten was gedaald, moest de index gisteren met bijna 100 punten terug. Vooral het he vige conflict tussen president Clinton en de Republikeinen over het terugdringen van het begro tingstekort schrok beleggers af. Amsterdam wist de schade beperkt te houden. IZIE OOK BEURS -A6 Rustig weer Ook vandaag weer een rustige dag. Er zijn van tijd tot tijd opklaringen met een kleine kans op een enkele bui. Wind uit zuidelijke richtingen. VANDAAG IN DEZE KRANT Wie z'n zomervakantie nog niet heeft besproken kan inspiratie opdoen op de Vakantiebeurs, tot en met 14 januari in de Utrechtse Jaarbeurs. Vrouwen in Mongoolse klederdracht 'lokken' toeristen naar de stand van hun land. ZIE - A2 Amsterdam - Na ING Bank, ABP en Rabobank veriagen ook Natio nale Nederlanden en Postbank, verzekeraar Aegon, ABN Amro en de Westland/Utrecht de hypo- rtheekrente. De gemiddelde ren tedaling bij deze financiële in stellingen bedraagt 0,3 procent voor een hypotheek van vijf jaar vast. Den Haag - Een F16-gevechts- vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht is gistermiddag om streeks half één neergestort in de Noordzee. Een Britse reddings helikopter heeft de piloot opge pikt, die met zijn schietstoel in zee was beland. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis Twenthe en voerde een trainings- vlucht uit. Eindhoven - Vrachtwagenfabri kant DAF Trucks heeft vorig jaar S nettoresultaat geboekt van miljoen gulden. Dat is onge veer een derde meer dan de 122 n%en gulden nettowinst die in "94 werd behaald. De omzet "am met 600 miljoen toe tot 2,9 miljard gulden. ■ZIE ECONOMIE -A7 russel - De Europese touropera- ors hebben in Brussel een ge- ®agscode ondertekend, die con- fflcten moet regelen tussen hotels n touroperators. Deze code moet i ral de belangen van de toerist hotel beschermen. Ook re- seit het een procedure voor het Plossen van conflicten. anc r Als tegenprestatie verlangt de in dustrie wel dat nieuwe medicij nen, die nog niet zó lang op de markt zijn en waar nog een oc trooi op zit. worden ontzien. Voor deze geneesmiddelen stellen ze voor de prijzen met maximaal 7 procent te verlagen. Op ruim 60 procent van de geneesmiddelen zit geen octrooi meer. De prijsverlaging moet 700 mil joen gulden besparen. Borst is wel benieuwd of de nu aangekon digde prijsverlaging inderdaad zoveel oplevert. De prijzenwet gaat ervan uit dat alle geneesmiddelen 20 procent goedkoper moeten worden. „We zijn benieuwd hoe de industrie toch aan 700 miljoen gulden komt, terwijl maar 60 procent van alle middelen fors in prijs wordt verlaagd," zegt haar woordvoerder. De farmaceu tische ondernemers kiezen met de prijsverlaging eieren voor hun geld. De minister had al het fiat van de Tweede Kamer om via een prijzenwet de farmaceutische in dustrie desnoods te dwingen de #V X! In het zijdemuseum in Wouw begint morgen een drievoudige quilt-tentoonstelling. Quilts zijn niet alleen razend populair geworden maar ook uitgegroeid tot een volwaardige tak van kunstnijverheid. DEELD INHOUD 4 KATERNEN De Birinenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 DONDERDAG 11 JANUAR11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Door Ron Gregoor Breda/Roosendaal - Breda wordt aan het begin van de volgen de eeuw het belangrijkste spoorwegknooppunt van Zuid-Ne derland. Alle treinen vanuit Brabant die naar België en Frank rijk rijden, krijgen Breda als laatste stopplaats in Nederland. In 2003 komt de shuttle - een snelle treinverbinding tussen Van onze verslaggevers Den Haag/Utrecht - Minister Borst (Volksgezondheid) is blij met het besluit van de farmaceutische industrie om met ingang van 1 april aanstaande de prijzen van de meeste geneesmidde len te verlagen met ruim 20 procent. prijzen van medicijnen fors te verlagen. De Eerste Kamer be handelt de wet eind deze maand. Voorzitter Steinert van Nefarma, de organiatie van farmaceutische bedrijven, sluit niet uit dat de be staande medicijnen met méér dan 20 procent goedkoper worden. „Invoering van ons plan betekent dat fabrikanten meer met elkaar zullen concurreren. Nu zijn ver gelijkbare geneesmiddelen van verschillende fabrikanten even duur. Vaak het maximale, dat de overheid heeft bepaald wat ze mogen kosten. Meer concurrentie betekent vast en zeker ook lagere prijzen," zegt Steinert. Hij wil ook dat Borst medicijnen die net op de markt komen, in aanmerking laat komen voor ver goeding, al dan niet gedeeltelijk. Voormalig staatssecretaris Si mons maakte in 1993 een eind aan die vergoeding, omdat er te veel nieuwe medicijnen op de markt kwamen, die helemaal niet zo vernieuwend waren en boven dien veel duurder waren dan ver gelijkbare middelen. Den Haag (anp) - Nederlandse top-ondernemers geven het kabinet Kok een 6,5 als rapportcijfer. Bijna zeven van de tien ondernemers vinden dat dit 'paarse' kabinet het beter doet dan zijn voorganger, het kabinet Lubbers-3. Er is een duidelijke voorkeur voor Kok als minis ter-president. Dit blijkt uit een enquête van Forum, het blad van de werkgeversor ganisatie VNO-NCW. De Nederlandse ondernemers zijn vooral tevreden over het begro tingsbeleid, maar zijn minder te spreken over de files, de buitenland se politiek, het onderwijs-, arbeidsmarkt- en milieu-beleid. De meeste ondernemers, 51 procent, vinden de huidige coalitie van PvdA, D66 en WD de beste combinatie. Een coalitie van PvdA, CDA en VVD vindt steun bij 19 procent van de werkgevers en 16 procent is voor een kabinet van WD-CDA-D66. COMMENTAAR OP BINNENLAND - A4 (ADVERTENTIE^ Van onze verslaggever Rotterdam - De premie van het aanvullende pensioen zal in de naaste toekomst fors moeten worden verhoogd om de beloofde pensioenen te kunnen uitbetalen. Die premie bedraagt nu nog ge middeld 7 procent, maar over 14 jaar zal dat 13 procent zijn en in 2025 zelfs 25 procent. Dat sombere beeld schetst staf medewerker R. Jahsweijer van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid in het econo- menblad ESB van vandaag. Volgens hem mikken de pen sioenfondsen veel te hoog. Het is nauwelijks denkbaar dat de pre miebetalers later de hoge uitke ringen krijgen, die hun nu wor den voorgespiegeld (tot 70 pro cent van het laatstverdiende in komen). Vaak wordt gedacht dat de ver grijzing de aow onbetaalbaar zal maken, omdat de uitkeringen rechtstreeks worden betaald uit de premies. Naar verhouding steeds minder werkenden draai en dus op voor de uitkeringen van steeds meer bejaarden. Bij pensioenfondsen wordt in fei te gespaard voor de latere uitke ring, doordat de premies eerst be legd worden. Toch zullen volgens Jansweijer de problemen rond die pensioenen waarschijnlijk groter zijn dan bij de aow. Hij heeft uitgerekend dat na het jaar 2010 het verschil tussen het rendement van pensioenfondsen en de stijging van de lonen gelei delijk kleiner wordt en op lange re termijn zelfs negatief. Om toch rendement te behalen moeten de premies flink omhoog. Hij voorspelt dat veel pensioen fondsen tegen die tijd zullen wij zen op de 'kleine lettertjes' in hun reglementen. Daarin staat dat ze de uitkeringen alleen aanpassen aan de stijging van de cao-lonen, als de financiële positie van het fonds dat toestaat. Door geldzorg gedwongen zullen veel fondsen naar die 'ontsnappingsclausule' grijpen, vreest Jansweijer. De pensioenfondsen kunnen de verwachtingen van de huidige deelnemers, de werkenden van nu, alleen waarmaken als de wer kenden van de toekomst bereid zijn daar een veel hogere prijs voor te betalen, schrijft hij. Van onze verslaggever Roosendaal - Het Korps Commando Troepen (KCT) blijft in Roosendaal. Dat verlossende telefoontje kwam gisteren van staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie. Om de commando's hun werk naar behoren te la ten doen, moet de Engelbrecht van Nassaukazer- ne wel worden verbouwd. Aanvankelijk bestond er een plan voor complete nieuwbouw, maar dat werd door Defensie afge wezen vanwege de hoge kosten (ruim 40 miljoen gulden). Wanneer de renovatie van start gaat is nog niet bekend. Begin vorig jaar zag het er nog naar uit dat de ka zerne haar deuren zou moeten sluiten en dat het korps na ruim 46 jaar uit Roosendaal zou ver dwijnen. Belangrijkste reden om daarop terug te komen is de historische band die tussen het KCT en de stad bestaat. Gmelich Meijling wil wel dat er een sluitende re geling komt voor het gebruik van de Rucphense heide als militair oefenterrein. Het terrein, op Rucphens grondgebied, heeft de gemeente Roos endaal momenteel in erfpacht. Daar dit op korte termijn afloopt, wordt bekeken of er tot definitie ve koop kan worden overgegaan. »Een van de meer dan 2000 door Tsjetsjenen gegijzelde Russen verlaat het ziekenhuis van Kizljar. De rebellen lieten de meeste Russen gisteren vrij. Met 160 overgebleven gijzelaars hebben ze zich verschanst in een plaatsje vakbij de grens met Tsjetsjenië. foto anp m OP BUITENLAND: Gijzelingsdrama zenuwenoorlog Van onze verslaggever Vlissingen - Twee onbeken den hebben gisterochtend een mislukte poging gedaan het postagentschap in een winkel in Papegaaienburg in Vlissin gen te overvallen. Na binnenkomst maakten ze de baliemedewerkster duidelijk dat de reden van hun bezoek een overval was. De mannen dreigden met een vuurwapen. Op dat moment wa ren enkele klanten en de eigena resse van de winkel aanwezig. Omdat de baliemedewerkster di rect alarm sloeg, gingen de twee er zonder buit vandoor. Ze vluchtten op een groene da mesfiets in de richting van het zwembad. De politie is nog op zoek naar de voortvluchtige daders. Breda en Amsterdam - er. In een uur is dan vanuit Breda de hoofd stad te bereiken. Breda wordt ook de laatste stop plaats van de tweede shuttle, die uit Arnhem komt en doorrijdl naar Antwerpen. Dat alles is voor de Nederlandse Spoorwegen aanleiding om alle treinreizen vanuit Roosendaa naar België uit de dienstregeling te schrappen. Alle passagierstrei- nen uit Brabant, die naar Belgié moeten, rijden dan via Breda Wat er gebeurt met het goederen vervoer vanuit Roosendaal is nog niet bekend. Breda krijgt op het moment dat de hogesnelheidslijn klaar is men verwacht dat dit 2003 wordt de snelle shuttle verbinding me- Amsterdam. Een reisje Breda- Amsterdam duurt dan 59 minu ten. Nu doet een treinreiziger ei nog een uur en drie kwartier ovei om in de hoofdstad te komen. De shuttle haalt 200 kilometei per uur. Hij volgt de hele hoge snelheidslijn via Rotterdam, Der Haag en Schiphol naar Amster dam. Het is de bedoeling dat de shuttle elk half uur rijdt. Het gaat hiej om een normale binnenlandse trein, die aansluit op de Thalys de hogesnelheidstrein. Vanaf 2003 zal er ieder uur eer flitstrein vanuit Amsterdam rich ting Parijs vertrekken. De shuttle tussen Breda en Amsterdam rijdt over het hogesnelheidsspoor er stopt verder nergens meer. Eenzelfde snelle trein rijdt iedei uur vanaf Arnhem via Nijmegen Den Bosch en Tilburg naar Bre da. Daar buigt de shuttle af naai Antwerpen. Ook deze trein rijd' 200 kilometer per uur en is in iet; meer dan een uur vanuit Arnherr in Breda. Breda neemt daarmee in de vol gende eeuw de functie van trein- knooppunt over van Roosendaal Nu nog rijden alle treinen, die vanuit West-Brabant België in rijden via Roosendaal. Als he' aan de NS ligt verandert dat. Jakarta (rtr) - Vier Britten, twee Nederlanders, een Duitser en ze ven Indonesiërs zijn gegijzeld ir Irian Jaya, het voormalig; Nederlands Nieuw-Guinea in hei oosten van Indonesië. De veertier worden vastgehouden in een ge bied waar opstandelingen van d( beweging Vrij Papua (OPM) ac tief zijn. Eén van de gegijzelde Nederlan ders is volgens een woordvoerstei van het ministerie van Buiten landse Zaken een medewerkstei van het regionale bureau var Unesco in Jakarta. De ander i; een medewerker van het Werelc Natuur Fonds. Het is het ministerie nog niet dui delijk wie de ontvoerders zijn Buitenlandse Zaken houdt con tact met de ambassade in Jakart; en met de ambassades van de an dere landen die bij de gijzeling zijn betrokken. Het Indonesisch; leger onderzoekt de gijzeling. Van onze verslaggevers Breda - Hij heeft in België een celstraf van tien jaar aan de broek gekregen wegens duis tere handelspraktijken. Lam penhandelaar A. Lohuis loopt echter gewoon op vrije voeten en zit nog steeds in zaken. Zijn naam duikt nu ook op bij de Bredase rechtbank, waar hij ge dagvaard is in kort geding. De rechtbank in Turnhout ver oordeelde hem tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van tien jaar wegens valsheid in ge schrifte en bedrieglijke bank breuk. Bovendien moet hij een Turh- houtse boekhouder bijna 100 mil joen Belgische franken (5,5 mil joen gulden) betalen en gelastte de rechtbank zijn onmiddellijke aanhouding. Dat alles als uit vloeisel van het faillissement van zijn bedrijf, de nv Livingstone, in 1992. Lohuis zegt sinds medio 1993 in Hongkong te wonen, van waaruit hij nog altijd in de lampen han delt. Voor zaken komt hij gere geld over naar Nederland. In 's Gravenmoer heeft hij nog een bv en als eigenaar van dat be drijf duikt zijn naam nu plots in Nederland weer op bij de recht bank. In Breda dient een kort ge ding, aangespannen door een za kenrelatie uit Etten-Leur, die zich voor enkele tonnen door Lohuis benadeeld voelt. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:1 Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:4I Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1