Haven wil 32 miljoen van Rijk ts DE STEM Onderzoek FNV Zeeland: 'Voorlichting bijstand deugt niet' Tegenpartij mishandelt Axelse Vlakte op papier de beste locatie - 50% Nieuw rapport breekijzer havenschap Terneuzen om Axelse Vlakte rijp te maken advocaat in Breskens Mobiel telefoneren in Axel VERBOUWINGS OPRUIMING - 30% 40% van bekende merken 90°/, 75% iderschoenen •Jtken iiv. kleuren 5-46. Politie houdt autodief aan 'Kiepen' te koop O'Neill, Oxbow, Tenson, Body Glove, samas. >RT 66 hardrijders KANS OP FANTASTISCHE PRIJZEN BIJ ONS LANDELIJKE BINGOTOERNOOI. lOLLAND Jasino's ;rigekoMties20% dingen ■39.50. Kom kijken! 99.- etc. etc. K 410.- pw! ozetjes etc. 40%-50% v.a. 199.. tel uitzoek 30%-50% v.a. 27.50 k 50%-70% voordeel. kde armbanden! fes' heten ze. PAK MEE! LLLE KLOKKEN 20% KORTING I /o-JU /o iok op batterij. Mooie noten of liken tafelklok met beslag 798.- I48,i tij L UW OUDE GOUD IN Elegante damesbooties Skipakktn Div. modellw1, 128-176 en S-XXL f" j Zeeland DONDARDAG 11 JANUARI 1996 DEEL i n Van onze verslaggever Middelburg - De voorlichting die de Zeeuwse gemeenten geven aan men- over een bijstanduitkering is onvoldoende. Het is de keiharde con clusie van een onderzoek, gedaan door de FNV-Zeeland en gisteren gepresenteerd in Middelburg. InZeeuws-Vlaanderen komen met name Sas van Gent en Oostburg er slecht af in het onderzoek. In Sas van Gent worden mensen die om informatie komen vragen soms met achterdocht behandeld. In Ter- neuzen en Hontenisse is de gemeente klantvriendelijker. pe FNV onderzocht bij tien Zeeuwse gemeenten hoe het ervoor staat met de voorlichting. De vraag die de onderzoe kers beantwoord wilden zien was: 'Kan iemand aan de hand van het beschikbare informatiemateriaal dat bij de gemeen ten voorhanden is, bepalen wat de per soonlijke situatie is rond de algemene bijstand wet en wat de mogelijkheden zijn van de bijzondere bijstand. En kan zo ongeveer bepaald worden wat het inkomen aan het eind van de maand zal zijn.' De FNV vroeg eerst voorlichtingsmateri aal op bij de gemeenten, waarna de onderzoekers zelf naar de loketten gin gen om informatie. Oostburg beloofde tweemaal telefonisch de informatie op te sturen, maar liet dat na. Sas van Gent stuurde een beleidsnota. Interessant, vond de FNV, maar volledig ongeschikt voor de burgers. Mensen die naar een gemeentehuis gaan met vragen over de bijstand, schamen zich vaak. Elke vraag aan een ambtenaar is in feite een drempel. Het beste is een rek met folders bij de sociale dienst of de receptie zodat de betrokkene makkelijk een een foldertje mee kan nemen. In Sas van Gent, Oostburg en Hontenisse werd de onderzoeker vriendelijk door verwezen bij de receptie, maar de vol gende ambtenaar wilde eerst weten waar de betrokkene de foldertjes voor nodig had. En dat, meent de FNV, is een drem pel van jewelste. In Sas van Gent gebeurde dat zelfs op een achterdochtige wijze. „Er is natuurlijk ook een grens aan de inspanning die je moet verrichten om voorlichting te plegen," zo reageert de Oostburgse wethouder Rosendaal (socia le zaken) op het rapport. Oostburg doet voldoende aan informatieverstrekking, meent de wethouder. „Zo hebben we heel ons cliëntenbestand aangeschreven en een informatieavond gehouden en met vragen kan iedereen altijd bij onze socia le dienst aankloppen. Dat werkt goed. Maar foldertjes huis-aan-huis bezorgen Je mag van de mensen zelf ook wel wat verantwoordlijkheid verwachten." Wethouder Rosendaal is het deels eens met de kritiek van de FNV dat de folders over de bijstand niet duidelijk genoeg zijn. Rosendaal: „Maar onbegrijpelijk Dat gaat me te ver. Onduidelijk ja, maar de hele sociale wetgeving is onduide lijk." De verantwoordelijk wethouder van Sas van Gent was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Hontenisse krijgt een pluim van de FNV voor de manier waarop de gemeente met informatie actief naar buiten treedt. Huis-aan-huis zijn folders verspreid, een gemeentelijke rubriek in een adverten tieblad geeft soms redelijke informatie en op verzoek wordt groepsvoorlichting gegeven. Van onze verslaggever Terneuzen - Het haven schap Terneuzen wil van het Rijk een startsubsidie van 32 miljoen gulden om het industriegebied de Axelse Vlakte verder rijp te maken voor bedrijfsvesti- Datgeld komt het havenschap te tort (onrendabele top) om een sluitende exploitatie op te zetten voor de eerste honderd hectare, waarmee een totale investering van 94 miljoen gulden is gemoeid. Voor dat geld worden onder meer en, kades, een insteekhaven spoorverbindgen aangelegd. Het havenschap wil nog dit jaar met de werkzaamheden begin nen. De potenties van het gebied zijnenorm. Helpen Een en ander blijkt uit een onder zoek van het raadgevend bureau Frederic R. Harris BV in Den Haag naar de ontwikkelingsmo gelijkheden en groeikansen van de Axelse Vlakte, en in het ver- de daarvan de Autrichepol- De Axelse Vlakte /Autriche- polder is een bijna vijfhonderd hectare groot terrein langs het kanaal Gent-Terneuzen waar de Finse staalgigant Outokumpu, tot nu toe als enige bedrijf, op het uiterste puntje is neergestreken Het Rijk, dat steeds heeft gewei gerd rechtstreeks te investeren in de Axelse Vlakte, doet er volgens de rapporteurs goed aan het industriegebied verder van de grond te helpen. Wanneer de eer ste honderd hectare helemaal is volgebouwd, zien de overheden daar per jaar namelijk 22 miljoen S^den van terug aan belasting inkomsten en besparing op werk loosheidsuitkeringen. Naar ver wachting biedt de Axelse Vlakte f2005 werk aan 2500 mensen. In investeringsfase neemt de werkgelegenheid in de kanaalzo ne toe met 3300 mensen. Rendement Re' rapport van Frederic Harris knn mogelijk als breekijzer die nen om het Rijk zo ver te krijgen alsnog geld te stoppen in de Axel se Hakte, beaamde gedeputeerde Bruinooge, voorzitter van de ad van Bestuur van het haven- >ap gisteren bij de presentatie van het ontwikkelingsplan. Eer- Je1'onderzoek door de Nationale navenraad wees al uit dat geld °Ppen in de Axelse Vlakte, Sjzet tege alle andere havenin- eringen, bet ®eeste rende- ®t oplevert. Niettemin trok zuster Jorritsma zich niets aan n de hoge stipnotering van de tJSse bavetl en besloot alle bare gelden (120 miljoen i tot 1999) in te zetten voor «bouw van de Rotterdamse «Amsterdamse havens, fueputeerde D. Bruinooge lan- rapportage van lïederic een bevestiging van het door de Nationale van, rjBruinooge gaat er dat de minister gevoelig is W v meuwe onderbouwing van 5,.'?av®rischap en verwacht een Zienlijke bijdrage van het Rijk. eer daar kort geleden is - --na 1999, bij de verde- t„h!an tavensubsidies, het rap- als ®dJNationale Havenraad au moet dienen. Overi- ijju staat de verdere ont- yehng van de Axelse Vlakte Va» het Ri* baidietoezegging eens iw lbleék gieren nog Het havenschap heeft nog miljoen gulden aan reser- rumw fwordt dit iaar met 'ongevuld^ ^7.,5Jnilj°en gulden afu£ dat as de helft van de TOm die de havens van Ter- Vlissingen krijgen voor van het Rijk. Zo zou de Axelse Vlakte er in de toekomst uit moeten zien. Door Frank Deij Terneuzen - Het industriegebied de Axels Vlakte/Autrichepolder heeft in Europa de beste papieren voor de vestiging van kleinere en middelgro te bedrijven in de metaalverwerken de en chemische industrie, de papier industrie en bedrijven uit de distri butie- en recyclingsector. Dat blijkt uit onderzoek naar de concur rentiepositie van de Axelse Vlakte ten opzichte van de havens van Antwerpen, Bremen, Delfzijl, Duinkerken, Gent, Le Havre, Moerdijk en Vlissingen. Gedepu teerde D. Bruinooge, voorzitter van de raad van bestuur van de havenschappen Terneuzen en Vlissingen, maakte de resultaten gisteren bekend. Naar Rotter dam is niet gekeken. De grote container haven wordt niet als concurrent van Ter neuzen gezien. Positief De Axelse Vlakte, in het beheersgebied van het havenschap Terneuzen, maar op grond van de gemeente Sas van Gent, heeft volgens de onderzoekers veel posi tieve punten om nieuwe bedrijvigheid aan te trekken. Er is veel grond dat direct aan water grenst (natte industriegrond), de ontslui tingswegen zitten nog niet verstopt, de energietarieven met uitzondering van water zijn concurrerend', de Zeeuwen spreken hun talen. Het arbeidsklimaat is gunstig, Zeeuwen werken nu eenmaal hard en zijn gemoti veerd. En het havenschap Terneuzen heeft nog de charme van kleinschalig heid. Bedrijven die in Zeeuws-Vlaande ren hun voelhorens uitsteken, krijgen niet te maken met een log lichaam. Hier in het rustige Zeeuws-Vlaanderen doet de persoonlijke benadering wonderen. Zo is tenslotte ook de Finse staalgigant Outokumpu, het eerste en tot nu toe eni ge bedrijf dat zich op de Axelse Vlakte heeft gevestigd, binnengehaald. Nadelen In het nadeel van de Axelse Vlakte zijn de ligging achter de sluizen, de grond- en waterprijzen. Moerdijk heeft de laagste waterprijzen. En de Franse havens en Delfzijl hebben weer veel goedkopere grondprijzen. In het Terneuzense haven gebied zijn er ook relatief weinig lijn diensten. Dat is belangrijk voor de distributie functie (het meeliften van vrachten). Maar al die nadelen vallen in het niet bij die ene grote, remmende factor: het ont breken van subsidiemogelijkheden. Ter neuzen heeft daar al zo vaak het hoofd aan gestoten. Vaak blijken potentiële gegadigden om die reden af te haken. In Frankrijk wor den bijvoorbeeld investeringsubsidies van dertig procent gegeven. Terneuzen kan daar niet tegen op, ook al ligt de locatie nog zoveel gunstiger. Ter neuzen presteerde het in het verleden regelmatig om op de zogenaamde short list van potentiële gegadigden te staan. Zeg maar, het lijstje met overgebleven havens waaruit de klant wil kiezen. Maar de laatste tijd wil dat niet meer zo luk ken. Het ontbreekt Terneuzen aan een goede naamsbekendheid in het relatief kleine wereldje waar de beslissingen worden genomen, zo blijkt opnieuw. „Het is daarom aannemelijk dat veel bedrijven niet op de hoogte zijn (geweest) van de mogelijkheden van de Kanaalzone," stel len de onderzoekers. Promotiebeleid Om dat te veranderen moet het promo tiebeleid van de haven drastisch veran deren. Nu is Terneuzen per jaar zo'n 100.000 gulden kwijt aan acquistie-acti- viteiten en menskracht. Wil Terneuzen samen met Vlissingen zijn partijtje meeblazen dan moeten de beide havens minstens een half miljoen gulden uittrekken. FOTO WIM KOOYMAN Gedeputeerde D. Bruinooge kondigde gisteren aan deze aanbeveling van Fre deric Harris snel te zullen opvolgen. Profiteren Rijk en met name de gemeente Sas van Gent zullen profiteren van de verdere ontwikkeling van de Axelse Vlakte. De gemeente Sas van Gent, op wiens grondgebied het industrieterrein ligt, vangt eenmalig zo'n 4,5 miljoen gulden aan bouw- en milieuvergunningen. Structureel incasseert de gemeente jaar lijks een miljoen gulden aan onroerende- zaakbelasting, schat Frederic Harris in. Het Rijk kan elk jaar acht miljoen gulden aan vennootsschapsbelasting bijschrij ven en vijf miljoen gulden aan loonbelas ting. Daarnaast bespaart het Rijk jaar lijks zo'n negen miljoen gulden aan werkloosheidsuitkeringen. Frederic Harris gaat er namelijk vanuit dat de bedrijven die op de Axelse Vlaktes neervleien van ver buiten de regio zullen komen. Het gaat dus niet om verplaat sing van werkgelegenheid maar er ont staan nieuwe banen. In hoeverre het rooskleurig geschilderde toekomstbeeld van de Terneuzense haven in de praktijk haalbaar is, kwam gisteren niet goed uit de verf. Fredric Harris liet het rapport achter zonder garantiebewijs. Van onze verslaggever Breskens - Advocaat J. Brugge van advocatenkantoor Brugge en Burlet in Oostburg en Terneuzen is gisteren voor zijn woning in Breskens mishandeld door de zaakvoerder van het Chinees restaurant in appartementencomplex De Sluuswachter in Cadzand. Advocaat Brugge werd met een pijp op zijn hoofd geslagen en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Hij heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De zaakvoerder wordt door de politie gehoord. Volgens een woordvoerder van de politie is de mishandeling een opeenstapeling van gebeurtenissen. Advocaat Brugge is in de arm genomen door de Vereniging van Huisei genaren van het appartemen tencomplex in Cadzand. Deze vereniging klaagt al een tijdje over overlast van het Chinees restaurant en heeft hierover al een aantal brieven geschreven aan de gemeente Oostburg. Deze brieven leverden tot nu eniging heeft daarom besloten een civiele procedure op te starten om iets aan die overlast te doen. Advocaat Brugge heeft deze zaak op zich genomen. Dit waarschijnlijk tegen de zin van de zaakvoerder van het Chinees restaurant. Hij wacht te Brugge gisteren rond 17.00 uur op voor zijn woning. De zaakvoerder wilde een gesprek met hem maar Brugge zag daarvan af omdat hij zich bedreigd voelde aangezien de man een pijp in zijn hand had. De zaakvoerder gaf Brugge vervolgens met de pijp een klap op zijn hoofd. Brugge wilde gisteravond niet reageren op het incident. „Het gaat om een civiele procedure ueze Dneven leveraen ioi nu gaai om een crneie proceauri toe geen resultaat op. De ver- en ik heb een beroepsgeheim." Van onze verslaggever Axel - Mobiel telefoneren en gebeld worden kan binnenkort ook in Axel. Tot nu toe was deze plaats een 'witte vlek' op de kaart van het mobiele telefoonnetwerk van PTTTelecom: De commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu van de gemeente Axel heeft gis teravond een positief advies uit gebracht over de aanvraag van Van onze verslaggever Vlissingen - De politie van het district Oosterscheldebekken heeft afgelopen dinsdagavond een 23-jarige Pool aangehou den op verdenking van auto diefstal. De politie vermoedt dat hij kort voor zijn aanhou ding een auto had gestolen vanaf de parkeerplaats van een benzinestation aan de Sloeweg te Vlissingen. De eigenaar, een 22-jarige Vliss- inger, had de auto daar met draaiende motor achtergelaten terwijl hij boodschappen deed in het winkeltje bij de pomp. De Pool slaagde er een uur na zijn aanhouding in even te ontsnap pen uit eem zogenaamde ophoud- kamer van het politiebureau in Middelburg. Hij wierp een stoel door een dub- belglasruit en sprong op het dak van het politievoertuig. Agenten slaagden er op de binnenplaats van het bureau in hem te over meesteren. Bij zijn vluchtpoging liep de Pool een snijwond op aan zijn hand. Die werd in het zie kenhuis gehecht. De man is voor nader onderzoek ingesloten. KPN bij het verdeelstation aan de Nieuwendijk in Axel een 53 meter hoge zendmast te plaatsen ten behoeve van het mobiele tele foonnet. Volgens burgemeester W. de Graaf zullen veel onderne mers daar blij mee zijn. Zij bel den de gemeente - waarschijnlijk niet mobiel - veelvuldig met klachten dat er in Axel geen ont vangst mogelijk was. Van onze verslaggever Oostburg - De Zeeuws- Vlaamse politie waarschuwt inwoners van West-Zeeuws- Vlaanderen voor mensen die met onduidelijke verhalen aan de deur komen. Vermoe delijk zijn inbrekers actief die met smoesjes bij mensen aanbellen en later inbreken. Enige tijd speelde dat vol gens politiewoordvoerder J. de Koning ook al. Wat doet zich voor? Een vrouw belt aan bij iemand en vraagt of er 'kiepen' (bedoeld wordt kippen) te koop zijn. Is het antwoord 'nee' dan vraagt zij een adres waar wel 'kiepen' te koop zijn. Toen zich een paar maanden gele den een dergelijk geval voordeed, volgde later op de dag een inbraak in de betreffende woning. De boodschap van de politie: let goed op (ADVERTENTIE) SPORTS CASUAL WEAR Oude Kerkstraat 15 Sluis-0117-461655 Van onze verslaggever Eede/IJzendijke - Over de rijksweg in Eede passeerden dinsdagmiddag 180 voertui gen. Er reden er 35 harder dan de toegestane maximum snelheid van vijftig kilome ter per uur. De grootste over treder reed dertig kilometer te hard. In de ochtenduren stond de radarpost van de politie langs de Middenweg in IJzendijke. Hier kwamen 429 auto's langs, waarvan er 31 harder dan tachtig reden. Hoogst gemeten snelheid was 122 kilometer per uur. (ADVERTENTIE) Op 5 februari 1996 is het zover. Dan begint het landelijke Holland Casino's Bingotoernooi, waarvan de finale op 24 maart wordt gehouden in Holland Casino Amsterdam. Vanaf van daag kunt u zich hiervoor gratis inschrijven, maar zorg dat u er snel bij bent want vol is vol. Na inschrijving ontvangt u een deelnamebewijs. Op welke dagen gespeeld wordt en op welke tijden, staat in de vestigingen aangegeven. Ook dit jaar zijn er weer fantastische geldprijzen te winnen. De winnaar kan zelfs een gloednieuwe Fiat Cinquecento in de wacht slepen. Sinds 1 januari 1996 kost de entree f 6,-. Bedenk wel dat een minimumleeftijd van 18 jaar, een geldig legitimatiebewijs en correcte kleding entreevoorwaarden zijn. VIJF, TWEE. NEGENTIENZESENNEGENTIG. .BINGO Een mooie gelegenheid om uit te gaan. AMSTERDAM - BREDA EINDHOVEN GRONINGEN - NIJMEGEN - ROTTERDAM SCHEVENINGEN - VALKENBURG - ZANOVOORT/SCHIPHOL AIRPORT. I

de Stem | 1996 | | pagina 17