Afrika Cup zet voetbal in de schijnwerpers KKER SOUTH AFRICA 96 AAK RENEN ITIEK URG THE CAP AFRICAN CUP OF NATIONS - Op de gravelveldjes in de townships leren de zwarte voetballers hun kunstjes. Door Ivar Penris Kaapstad - In navolging van de rugbyers kunnen de voetballers van Zuid-Afri- ka zich de komende weken onsterfelijk maken door in eigen land de Africa Cup te winnen. De bij blanken zo populaire rugbyers werden nationale helden bij blank én zwart toen ze wereld- I kampioen werden. Voetbal I vindt de blanke minder heid maar niks, veel te veel relletjes in die enge towns hips. Engels voetbal, dat wordt in de pers wel breed uitgemeten, dat is tenmin- ste nog beschaafd. Maar I het voetbal staat nu in de I schijnwerpers en als Zuid- Afrika op 3 februari de finale wint, dan barst er I ongetwijfeld opnieuw een volksfeest zonder weerga los en zal deze sport een grote vlucht nemen. ""Mogelijk is het niet, want voetballen kunnen ze. Af en toe I °°gt het nog wat naïef door de n Jarenlange isolatie vanwege de J Apartheid, maar ze leren snel in huid-Afrika. Als een stel balvir- 1 woze Brazilianen slaagden ze er 1 begin december immers bijna in 'oetbalgrootmacht Duitsland een smadelijke nederlaag toe te bren- Sffi. In de slotfase van het duel I werd de moegestreden equipe van berti Vogts helemaal gek J Sespeeld, maar het bleef in die I 'Dendschappelijke ontmoeting uiteindelijk 0-0. I uid-Afrika is dus ook voetbal- I m ?p de we§ terug. Vorige f aand sloot de nationale ploeg I vierlandentoernooi met de 1 |erenoiwneerde tegenstanders I uFpte' ^ambia en Zimbabwe I ""end af. De prestatie was zo ^prekend dat het elftal op lK®entie mocht bij president I v on Mandela. Ook op clubni- I ei,au ls de we8 "aar boven inge- §en. De Orlando Pirates, blank. Chef Sport Archie Hen derson van The Argus, het groot ste dagblad van Kaapstad en omgeving, erkent dat er in zijn krant te weinig aandacht is voor voetbal. „De reden daarvoor wil ik U echter niet zeggen. "Het ant woord ligt echter voor de hand: de blanke lezer zit er (nog) niet op te wachten. Voorlopig zal het ook niet mee vallen blank Zuid-Afrika voor het voetbal te interesseren. De meeste teams op hoog niveau her bergen wel enkele blanken, maar het gros is nog te bang om naar het stadion te gaan. De wedstrij den, vaak in of nabij de towns hips, worden nog regelmatig ont sierd door relletjes. Zo ook die woensdagavond in het Green- point-stadion in Kaapstad, waar thuisclub Hellenics de laatste wedstrijd van het seizoen tegen aat 31 1-454343 aopavond, 14.00-18.00 uur. lt»f7;a.,mpio.en in 1994> debu- do pTt?11 se'zoen m de strijd om i,.i AF-cup, de Afrikaanse equi- I van onze Champions „„Jue' en mag zich na de bna'e tegen Asec jan uit Ivoorkust meteen het R' .x,vanl Afrika noemen. een Fldde ,allemaal nog niet tot -«algehele euforie in het land. \o°r is voetbal nog niet pop- deel geTg onder het blanke de bevolking. Voetbal is rip aar de favoriete sport ,e grote - Iruim van zwarte meerderheid mivw i i ij.iccj.ut Afrika H iig procent) in Zuid" 06 krantelezer is vooral Shaun Bartlette viert zijn tweede treffer in de wedstrijd tegen Zambia tijdens het vierlandentoernooi, dat Zuid-Afrika zou win nen. FOTO THOMAS TURCK/TOUCHLINE de kersverse landskampioen Cape Town Spurs speelt. Terwijl de wedstrijd voortkabbelt, het seizoen is bijna ten einde en al beslist en de spelers zijn moe, doet het gros van de ongeveer vijfduizend toeschouwers zich tegoed aan joints en lurken ze aan de zelf meegebrachte whis key in grote plastic frisdrankfles sen. Het walmt er en menig toe schouwer is al behoorlijk in de olie. Net als die gekleurde man, die er ondanks zijn instabiele toestand in slaagt over de veel te lage afrastering te klimmen en vervol gens doelloos, zonder iemand kwaad te doen, over de atletiek baan rond het veld slentert. Een blanke ordebewaarder met Ver vaarlijk ogende herdershond ver zoekt de man toch vriendelijk weer achter de afrastering plaats te nemen. Als de man niet snel genoeg aan zijn verzoek voldoet, pakt de ordebwaarder hem bij zijn benen en slingert hem over het hek heen. De man klettert met zijn hoofd op de betonnen vloer en blijft roerloos liggen. Het publiek reageert dol. 'Vuile racist', klinkt het uit honderden kelen. Niet veel later vliegen fles sen, blikken en allerlei andere voorwerpen in de richting van de boosdoener. Zelfs riooldeksels en complete hekwerken verdwijnen op de sintelbaan. Als de bankzit ters van de Cape Town Spurs het relletje sussen, keert de rust weer. Vechtpartijen „Welkom bij het Zuidafrikaanse voetbal," lacht Mich D'Avray, tot voor kort coach van de Cape Town Spurs en nu full-time baas van het nationale team onder 23 jaar. Het opstootje stelde in zijn ogen nog niet veel voor. Een week later blijkt dat hij gelijk heeft. Supporters van de Orlando Pira tes uit Johannesburg stormen massaal het veld op na een rode kaart voor aanvoerder Mncwan- go in de eerste finalewedstrijd van de strijd om de CAF-cup. Vervolgens wordt ook een bezoekje gebracht aan het vak van tegenstander Asec Abidjan uit Ivoorkust. Er ontstaan massa le vechtpartijen. Door het succes van het nationale team en de Orlando Pirates, wil volgens D'Avray iedereen graag een keer naar het voetballen toe. „Iedereen wil nu die poort wel eens binnen stappen, maar door het negatieve nieuws gaan ze steeds weer niet. De zwarten zijn nu eenmaal zeer gepassioneerd en emotioneel. Voetbal is voor hen een strijd op leven en dood. Een wedstrijd waarbij zich veer tig wapens in een stadion bevin den is heel normaal. Het is overi gens geen raciaal probleem. Ik vraag me trouwens ook af of die zwarten zelf niet bang zijn voor rellen." Het zou niet vreemd zijn. Een alcoholverbod in de stadions kennen ze niet, net zo min als er gecontroleerd wordt op wapen bezit en er vallen regelmatig rake klappen. Engeland D'Avray is het wel gewend. Euro pa en in het bijzonder Engeland hebben in het verleden ook een naam opgebouwd als het om voetbalvandalisme gaat. D'Avray voetbalde zelf dertien jaar in Engeland bij onder meer Ipswich Town, samen met Frans Thijssen en Arnold Mühren. In zijn nada gen kon hij kiezen tussen Japan of Nederland. Het werd NEC in Nijmegen. Hij was inmiddels genaturaliseerd tot Brit en zag via Nederland een betere kans om terug te keren naar Zuid- Afrika. Toen het land eenmaal uit de ban was kocht hij zijn contract bij NEC af en keerde in 1992 naar zijn geboorteland terug, waar hij coach van de Morocco Swallows in Soweto werd. „Ik wist dat het een keer over moest zijn met die apartheid." Makkelijk had hij in het in die beginperiode niet. Als blanke in het zwarte Soweto trai nen was niet altijd een pretje. „Ik en mijn gezin zijn met de dood bedreigd door tegenstanders van de Swallows. Zo fanatiek zijn ze hier." Na een jaar verhuisde hij naar de Cape Town Spurs en zag om zich heen de veranderingen plaatsvinden. „Er is al enorm veel verbeterd, maar het geweld in de townships blijft bestaan, dus ook in de stadions." De populariteit van het voetbal groeit daardoor langzaam. Steeds meer blanken komen op de wed strijden af, omdat er ook steeds meer blanken op, de velden figu reren. Nog geen twee jaar geleden was dat heel anders. De stadions zaten weliswaar vol, maar een blanke was er niet te bekennen. Op één wedstrijd na, toen zaten er 64.000 blanken op de tribunes van het First National Bank Sta dium in Johannesburg. Het FOTO TERTIUS PICKARD/TOUCHLINE betrof dan ook een demonstratie wedstrijd tussen de Engelse clubs Manchester United en Arsenal... „Ik woon in een behoorlijk con servatieve, blanke wijk, maar nu het zo goed gaat met de Spurs wil ook mijn buurman wel eens komen kijken," geeft D'Avray een voorbeeld van de verschui vingen. Onlangs zat mijn moeder voor het eerst op de tribune, prachtig toch! Daar durfde je vijf jaar geleden nog niet van te dro men." Wat de 'nieuwe' blanken in de voetbalstadions te zien krij gen, is nog niet hoogdravend. De meeste spelers zijn behoorlijk balverliefd en spelen het ding lie ver niet af naar een medespeler. Clemens Westerhof, voormalig bondscoach van Nigeria en sinds een jaar de verantwoordelijke man bij de Ellerines Sundown in Pretoria, weet er alles van. „Ze hebben hun kunstjes geleerd op blote voeten en op gravel. In het stadion spelen ze nog teveel voor de tribune, willen de show stelen en denken dat na één keer scoren het werk erop zit." Van de neiging om Circus Sara- sani te spelen lijken zijn jongens langzaam te genezen. „Wie de show wil stelen kan erop rekenen tijdens de training dertig rondjes om de middencirkel te moeten rennen. Dan leren ze het wel af." Hij is er tevens van overtuigd dat Zuid-Afrika ook voetballend weer op het wereldpodium terecht komt. „Al zal het nog wel vijf jaar duren en er moeten eerst degelijke opleidingen en voetbal- scholen komen." Versnelling Mich D'Avray is het helemaal met Westerhof eens. „Jullie voet balbond bestaat al honderd jaar, onze SAFA pas drie. Dat zegt al een heleboel. Er is talent genoeg, alleen ontbreekt het aan goedé coaching en het opsporen van dl die talenten. Ruud Gullit zei eens dat het Engels voetbal startte in de derde versnelling. Wij zijn in de eerste versnelling gestart, maar hebben nog niet door kun nen schakelen. De isolatie heeft ons jaren teruggeworpen." Toch denkt D'Avray dat Zuid- Afrika een goede kans maakt ver te komen in de Africa Cup. „We hebben natuurlijk het thuisvoor deel en met Clive Barker een goe de coach. Maar we moeten ook realistisch zijn, we hebben nog een lange weg te gaan. Iedereen in Zuid-Afrika rekent op een groot succes, maar volgens mij zijn we er nog niet klaar voor, het gaat allemaal veel te snel. Aan de andere kant hoop ik natuurlijk wel dat we winnen. Sportsucces- sen verbroederen Zuid-Afrika. Het moet lukken, want we zitten op de rug van een succesvol rug- byteam."

de Stem | 1996 | | pagina 13