poolnachten duren lang maar zijn wel gezellig Psychische problemen ouders hebben gevolgen voor kinderen De Zak E2 'Communicatiegen hersenen beïnvloedt persoonlijkheid' Aids-patiënt met beenmerg van een baviaan naar huis RMATIE DE stem LIJF LEVEN NUARI 1996 anden van hun zwan oveel kans om tijdens deren van moeders die ebben gedronken, zo et Amerikaanse Kan. u van de Univerisiteit te drinken. Uitdestu- 'nderen wier moeders 60 procent hoger ligt en. Voor acute myeloi- met 260 procent ver- e fase van de zwanger- erdan vertienvoudigd n Milieu (RIVM) is in en nieuw type vaccin het Britse ministerie instituut vorig jaar al en kinderen in Rotter- 'se kinderen krijgen al envliesontsteking. Dat evallen. In Nederland hersenvliesontsteking aan dood. Ongeveer 10 blijvend letsels, zoals n speelt mogelijk een zadiging. Een stof met n, dat ze hun maaltijd rs uit Londen en Cam- 'itverbinding komt bij e onderzoekers hopen ie voor eetstoornissen, e ratten GLP-1 in. Hoe nger de eetlust werd. rnet en zitten tot veer- iernetwerk. De Britse e Trent Universiteit in k dat Internet net zo elen en alcohol. Kinde kkelen bovendien door anderen. Griffith raadt en Internet-gebruikers etwerk niet excessief de ontwikkeling van de nverwacht teruggevon- sch museum. De twee rig jaar ontdekt tijdens die zich bevonden in 70 toria in Melbourne. Ze Darwin in Australië en nschapper belangrijke het toenemende aantal Dit stelde prof. dr. B. t bijzonder hoogleraar egen. Nederland heeft e aantal oogartsen van in Nederland op 1 oog- 11:30.000 mensen moet netvliesontsteking van d van arbeidsgeschikt- "aliteit van het leven, hting op", aldus Polak. e huid. Daarmee is het lena Rubinstein, Force sie boordevol vitamine 'ge huid.-Be vitamine C 'ng van de opperhuid- t de huid tegen schade- ce C als kuur te gebrui- e C aangevoerd krijgen dukt wordt 's ochtends me en is geschikt voor ~e optimaal te houden, met inhoud voor tien ijding, persoonlijke aandacht, zo nodig an levensverlengende ing.' De suggestie acht vaardbaar. De belas- de arts, die immers de lordelijkheid draagt, is root, waarbij vertrou- dit gebied gemist kan e inspanningen die de hechte samenwerking direct betrokkenen, jost bij een zorgvuldi- dure zijn fors. Nooit arts hier gemakkelijk aan Bovendien is de dusdanig in de (in mijn situatie: zie- fdeling) ingebed, dat onmogelijk is. tweede hierbovenge- at Hirsch Ballin voor- de autonomie van de lie gedreven door zijn vraag heeft gesteld. 2. teit van de medische ederland en waagt hij derstellen dat pijnbe- persoonlijke zorg en in onvoldoende mate zouden zijn. Weder- sprake van onjuist aruik; het oogmerk handeling bepaalt de de handeling krijgt- lerhalve nooit sprake 'directe' of 'indirecte ie. .st taalgebruik door de de berichtgeving leid iachtenvervuiling en somber. Een voorma- ïdsman die zijn zaken is droevig. Terwijl ook !ige functie die kennis igen veronderstellen- laat Hirsch Ballin grerend uit over zowe it als zijn/haar behan- •ts. te verkiezen dat e letzelfde taalgebruik rd wordt en met mee lur is cardioloog in be' aziekenhuis te Geldrop- Slaapgebrek in het donker Door Peter Daalder Het is een gekke gewaarwor ding- 's Nachts om twaalf uur in de zon voor de tent een boek lezen. De zon gaat in de midzomernacht niet onder, maar blijft in noord-Scandi- navië boven de horizon. De keerzijde van dit verschijnsel is de poolnacht, wanneer de zon niet boven de horizon komt. Dit hebben we te danken aan de schuine stand van de aarde. Afhankelijk van de plaats op aar de blijft het daglicht tot maximaal mimdrie maanden weg. Mensen leven die hele periode dus 'bij kunstlicht. Vaak wordt dat feit als oorzaak gezien van het hoge zelfmoordpercentage onder Scan- dinaviërs. „Onzin," zegt professor ime Holte, verbonden aan de faculteit pyschologie van de Uni versiteit van Tromso. „Er is sowieso een groot verschil tussen de verschillende landen in Scan dinavië. Het hoogste zelfmoord- percentage was lange tijd voor Denemarken. Daar hebben ze net zoveel last van de donkere periode als Nederland." Er is tot nu toe nooit goed onder zoek gedaan naar het effect van de verandering van het daglicht op mensen en het mogelijk optreden van gedragsstoornissen. Psycho loog Holte en zijn faculteit werk ten de afgelopen drie winters en twee zomers aan een groots opge zet onderzoek naar Season Affec tive Disorder (SAD) in Noorwe gen. „De Amerikanen hebben een onderzoek gedaan dat zich uits trekte van Florida tot aan de Canadese grens. Dat werd voorna melijk gedaan onder mensen die zich om wat voor reden al als patiënt gemeld hadden. Als je bovendien bedenkt dat 'zuidelij ke' landen als Nederland noorde lijker liggen dan de grens tussen de VS en Canada, heeft dat onder zoek beperkte waarde. Het was wel de eerste keer dat er gespro ken werd over SAD. Dat heeft voor enorme discussies gezorgd," aldus Holte, die besloot een onder zoek in Noorwegen op te zetten. „Noorwegen is zo langgerekt dat het dertien verschillende breedte graden heeft. Het is een perfect nationaal laboratorium." In negentien verschillende plaat sen werden op veertig opleidingen voor verpleegkundigen en leer krachten in totaal 630 mensen geselecteerd. Zij zijn drie winters en twee zomers gevolgd. Het onderzoek moet onder andere ant woorden opleveren over veran derd eetgedrag. Het lijkt erop dat mensen in de donkere periode een grote hang vertonen naar koolhydraten, die veel in chocolade en suikers zitten. Verder moet het duidelijkheid geven over slaapproblemen, zowel algehele lamlendigheid als het niet kunnen slapen juist geduren de de poolnacht. Een algeheel gebrek aan energie is eveneens een van de veel voorkomende klachten evenals het inzakken van sociale activiteit. Daarnaast kregen de onderzochte personen vragen over hun seksueel gedrag en alcoholge bruik. Terwijl professor Holte zijn ver haal vertelt, kleur de lucht achter de bergen alweer oranje. De zon is "iet te zien geweest, de schemer begint omstreeks één uur 's mid dags. „Als je hier geen invloed Jridt, vergeet het dan maar. Dan bestaat het niet," glimlacht Holte, die wel iets wil vertellen over het onderzoek waarvoor in Scandina vië grote belangstelling bestaat en dat deze maand officieel gepre senteerd wordt. >Het blijkt dat de verhouding tus sen mannen en vrouwen die last Op een vaste plek in Noord-Scandinavië middenis, vierentwintig uur lang, elk uur een foto gemaakt van de zon boven het landschap. Op de meest rechtse foto staat de zon op zijn hoogste punt (12.00 uur 's middags). Meekijkend met de wijzers van de klok ziet men dat de zon steeds lager boven het landschap komt te staan, totdat er links een klein zonnetje, net boven de horizon, overblijft (24.00 uur). Het wordt hier 's nachts dus wel donkerder, maar de zon gaat niet echt onder. Dit verschijnsel heet midzo mernacht en doet zich zomers voor in Noord-Scandinavië. De keerzijde is de poolnacht waar dit gebied 's winters mee te maken heeft. Professor Arne Holte: 'Je ziet dat mensen in het donkere seizoen rustiger worden.' hebben van SAD kleiner is dan werd aangenomen. Op iedere man hebben twee vrouwen last van het ontbreken van daglicht. Bij het Amerikaanse onderzoek was spra ke van 3,5-4 vrouwen op 1 man. Het blijkt wel dat vrouwen er steeds meer last van krijgen naar mate ze ouder worden. Het blijkt ook dat het aantal mensen dat last heeft van SAD evenredig toe neemt naarmate je noordelijker in FOTO WIM VAN PASSEL Noorwegen komt." Het onderzoek van Holte krijgt zeker een vervolg om bijvoorbeeld te onderzoeken in hoeverre bij mensen met last van SAD ano- rexia-verschijnselen voorkomen. Bij een aantal rendieren, waar Holte ook onderzoek naar gedaan heeft, is gebleken dat er een extreem verschil is tussen de hoe veelheid die deze dieren in de zomer opnemen en in de arctische winter. „Je kunt echt van een soort ano rexia bij rendieren spreken," zegt Holte. „Dat komt niet omdat er geen voedsel beschikbaar is. Ren dieren zijn goede gravers en weten echt wel eten onder de sneeuw vandaan te halen. Het verschil bij groepen rendieren is zo extreem dat we bij de groep mensen die last heeft van eetproblemen in de winter gaan onderzoeken of bij hen vergelijkbare problemen voorkomen." Een heel ander soort probleem dat in de marketiden, de 'donkere tijd', de kop opsteekt, is het gebrek aan slaap. Dat klinkt merkwaardig in een omgeving waarin het grootste gedeelte van de dag vrijwel of geheel donker is. „Deze mensen hebben over het algemeen in de zomer wanneer het voortdurend licht blijft geen pro bleem. Ze doen hun gordijn dicht en slapen. In de winter treedt heel langzaam een soort vertraging op. Mensen verschuiven de tijd dat ze naar bed gaan. Het wordt steeds later. Zelfs als ze moe van hun werk thuiskomen, blijven ze wak ker. Uiteindelijk liggen ze ook wakker in bed. Om 5 uur 's och tends vallen ze in slaap, moeten dan om 6,7 uur weer op en zijn de hele dag moe. Dat lijdt uiteinde lijk tot een chronisch slaapgebrek. Een kwart van de bevolking heeft daarvan last. In februari ver dwijnt het weer." Holte is heel duidelijk over dit probleem. „Het komt door het effect van het hormoon melatoni- ne," zegt hij. „Het licht komt geleidelijk door je oogleden. Daar door gaat het melatoninegehalte in ons lichaam naar beneden en krijgt het lichaam een seintje dat het wakker moet worden. Je kunt zeggen dat lichaam en geest beide wakker worden. Bij mensen die last hebben van slaapgebrek is het kunstlicht onvoldoende om de produktie van melatonine te stop pen. Hun geest wordt pas in de loop van de dag wakker. Met als gevolg dat deze mensen 's avonds later moe worden, enzovoort. Je kunt het vergelijken met opstaan om twee uur 's nachts als je een vroege chartervlucht moet halen of met jetlag. Dat lijkt heel sterk op dit verschijnsel. Dit probleem is behoorlijk onderzocht en is met een gerichte lichttherapie ook gro tendeels weg te nemen. Mensen moeten 's ochtends eerst onder de hoogtezon om hun geest wakker te maken." Toch vindt psycholoog Holte leven in het donker niet per definitie een ramp. „Mensen die echt proble men hebben met het gebrek aan daglicht zijn vaak al verhuisd. Mensen van wie de familie hier al generaties lang leeft, hebben het leven in dit soort wisselende omstandigheden kennelijk toch in degenen. Holte, die zelf uit noord-Noorwe- gen komt, beschrijft het leven-in- het-donker: „Wij identificeren ons meer met de natuur. Je kunt niet om de natuur en haar verschijnse len heen. Het is er. Maar er zijn ook hele positieve zaken in deze periode. Je ziet dat mensen in het donkere seizoen rustiger worden. Het is het seizoen van sociale con tacten, mensen praten in die periode. Het is de tijd van harmo nie, kaarsen, van uitgaan en con tact met andere mensen. We nemen met zijn allen wat gas terug. Er is minder stress, ja zeker. Dat kan toch niet slecht zijn?" Breda (anp) - Eén op de drie a vier kinderen van ouders met psychiatri sche problemen heeft later zelf ook psychische hulpverlening nodig. Bat aantal kan omlaag als de behandelaars van volwassenen in een veel eerder stadium de jeugd hulpverlening inschakelen. Nu gebeurt dat niet of pas als de proble men de pan uitrijzen. Bat stellen P. Peeters en M. van Eijber- pu, preventiefunctionarissen bij Riaggs Breda en Roosendaal. Zij maken deel van het Landelijke Platform Kinde- n van Ouders met Psychiatrische Pro- emen (Kopp). Het platform is opge- ba een noodkreet in 1987 van de jeugdhulpverlening in de psychiatrie. relahef veel kinderen bleken sociale, ,°;lonek of gedragsproblemen te zijn Hjdens of kort na de periode iyn °f beide ouders zelf grote psy che moeilijkheden hadden ^ees uit dat het om één op de Ion/ 7161 Roderen gaat. Hoe jonger de u. eren zijn als de problemen zich bij de lat ■rS Voordoen> h°e erger de scha- bii a 8r 'j ^oor Psychische stoornissen 6 ouders kunnen vooral bij baby's, peuters en kleuters makkelijk hech tingsproblemen ontstaan. Die zorgen later onder meer voor moeilijkheden in relaties. „Jarenlang is het effect op de kinderen over het hoofd gezien," stelt Van Eijber- gen. „Kinderen kwamen pas in een laat stadium in de hulpverlening terecht. Tijdens de behandeling van de ouders is er helemaal geen oog voor eventuele problemen van de kinderen. Niet dat die er altijd zijn, maar de kans is wel aan wezig. Door er meer op bedacht te zijn, kunnen we een hoop leed voorkomen." Kinderen die opgroeien in gezinnen waar één of beide ouders psychiatrische problemen hebben, voelen zich vaak eenzaam. Ze nemen zorgtaken op zich, soms zelfs de hele huishouding, en slaan daardoor een deel van hun jeugd over. Anderen verzetten zich juist tegen de druk die op hen komt te liggen en wor den moeilijk behandelbaar. Daarin komen kinderen overeen met leeftijdgenootjes in éénoudergezinnen. Een belangrijk verschil is dat die situ atie stabiel is. Kinderen van ouders met psychiatrische problemen hebben te maken met langdurige onvoorspelbare omstandigheden. Bovendien kunnen ze niet zonder meer rekenen op steun van de omgeving, terwijl dat bij een echt scheiding of overlijden van een van de ouders juist wel het geval is. Zowel ouders als kinderen houden de psychische problemen van vader of moeder doorgaans binnen de muren van het gezin. „Volwassenen houden voor de omgeving de schone schijn op: er is niks aan de hand. Kinderen gaan daarin mee, ook al moeten ze zich in allerlei bochten wringen. Ze willen bijvoorbeeld niet dat vriendjes mee naar huis gaan," zegt Pee ters. Het onvoorspelbare psychiatrische gedrag van hun vader of moeder maakt dat kinderen niet meer weten wat ze zullen aantreffen als ze 's middags uit school komen. Later ontwijken ze zelf ook de soms heel chaotische toestanden thuis. Eén van de behandelde kinderen schreef in een therapiesessie: „Mijn broers en ik vluchtten dikwijls het huis uit. We hadden allemaal tweede huizen. Ons eigen huis gebruikten we als hotel." „Iemand moet op zo'n moment dat sig naal oppikken," vinden beide preventie functionarissen. Een belangrijk deel van hun werk bestaat dan ook uit het geven van voorlichting aan met name leer krachten. De signalen wijken overigens nauwelijks af van gedrag van kinderen die thuis met mishandeling of incest te maken hebben. De jeugdhulpverlening hoeft niet altijd direct te worden ingeschakeld. Hoe vroeger de problemen ontdekt worden, hoe minder noodzakelijk professionele hulp is. Van Eijbergen: „Het is heel belangrijk dat er iemand is die het kind aandacht geeft. Dat hoeft helemaal niet in de sfeer van professionele hulpverle ning te liggen. Vaak mist zo'n kind voor al de normale gezinssituatie en wil het niets liever dan een normaal kind zijn. Het kan al heel effectief zijn als een buurvrouw of opa een middag met zo'n jongen of meisje naar de dierentuin gaat." Het platform Kopp probeert hulpverle ners ermee vertrouwd te maken om naar de thuissituatie van hun cliënt te vra gen. „Daar is een soort beroepsblind heid voor ontstaan," meent Peeters. „De patiënt staat centraal, die moet gehol pen worden. Een psychiater is zich er soms helemaal niet van bewust dat anderen in het gezin moeilijkheden ondervinden door de problemen van zijn cliënt. Soms weet hij niet eens hoe dat gezin is samengesteld, of er kinderen zijn of niet." De preventiefunctionarissen kunnen zich overigens wel voorstellen dat het geen makkelijk gespreksonderwerp is. „Ouders merken vaak zelf wel dat het gedrag van hun kinderen ook veranderd is, maar vinden het moeilijk als anderen hen op hun ouderrol aanspreken. Ze doen toch al alles verkeerd, en nu zijn ze ook nog een slechte ouder. Veel patiën ten vrezen dat de Kinderbescherming de volgende dag op de stoep staat om de kinderen uit huis te plaatsen." In heel extreme gevallen komt de Kin derbescherming er ook wel aan te pas, maar vaker wordt er met de ouders gekeken of er een vertrouwenspersoon in de familie of vriendenkring is die de kinderen op moeilijke momenten kan opvangen en met wie de kinderen kun nen praten over wat er met hun vader of moeder gebeurt. Het' platform wil ook de thuissituatie betrekken in de beoordeling of een opgenomen patiënt kan overstappen op ambulante behandeling. „Het kan voor komen dat een patiënt er wel aan toe is om 's nachts of in het weekend thuis te zijn, maar dat dat voor het gezin nog te belastend is. Komt een patiënt toch naar huis, dan escaleren de spanningen meestal. Uitstel kan dan voor alle partij en beter zijn." UI l/l 9 Door Cees Maas Volgens heel velen is De Zak het mooiste stukje van Zeeland. Ze roemen de kronkeldijkjes, de weeltjes, het ooft en de lijsters en de speciale atmosfeer. Het moet heel bijzonder zijn en als je er dus gaat wandelen met een beetje goed weer, kom je al die heel velen veelvul dig tegen. Het is vaak nogal druk in de zo vaak bezon gen Zak van Zuid-Beveland. Geen wonder. En de parel van De Zak is Nisse. Dat kleine dorp met zijn oude dorpsplein ligt erbij als een snoepje. En mid den in het mooiste wandelgebied. Een route uitzetten is nauwelijks nodig: is het zondag en het weer een beetje goed, volg dan die van Nisse maar, want heUial- ve dorp stroomt leeg voor een kuier of een fietstochtje door het heem. Nisse (Ternisse zeggen echte Zeeuwen) ligt ingebed in een ring van bloemdijken die samen een aardige route vormen. Je wandelt dan in een grote cirkel om het eigenlijke dorp heen. Kijk maar op de topografische kaart. De Valdijk, een stukje Koedijk en de N665 vor men een grillige cirkel die de wandelaar door al het moois van De Zak voert. En dat moois is op het eerste gezicht dan het wat on Nederlandse landschap. Ik waan me er telkens weer in Engeland. Slenterend door een heggeniandschap waar je dan onverwacht opzij moet springen voor het oude Morrisje van die televisie-dierenarts met zijn geruite Knickerbocker. Zoiets. Een kabouterland, dat is het. Het is niet verwonderlijk, want dit deel van De Zak behoort tot de oudste stukken Zeeland. De piepleine polders die nog grotendeels intact zijn, wijzen daar ook op. En de dijken, die zijn van een leeftijd, voor je het weet loop je over een dijk die er in de Middeleeu wen al lag. In de loop der eeuwen is het typische heg- genlandschap ontstaan, dat een heel eigen fauna kent. Start de wandeling in het hart van Nisse en zoek de dijkencirkel op. Je komt nogal eens bordjes tegen met uitleg over het gebied en ook verboden, want dit deel van De Zak is zwaar natuurbeschermd. Het mooist in het voorjaar natuurlijk, maar eigenlijk is de tuin van Nisse van alle tijden. Mooi moment: vanaf de dijkkruinen staar je over klei ne boomgaarden, twee meter onder je drijft een brand- gans in een weel, en in de verte beiert een kerkklok. In het gele Zeeuwse licht snatert een waterhoen weg, en als het weer stil is hoor je alleen de bijen. Dat zijn ogenblikken dat je wenst in Nisse te wonen. Dan kun je wanneer je maar wilt hier kuieren. Dan kun je het gebied ook eens wat minder oppervlakkig beschou wen. Dan hoor je erbij. Bij De Zak. WOENSDAG 10 JANUARI 1996 E3 New York (ap) - Wetenschappers hebben voor het eerst een gen gevonden dat bepaalt hoe impulsief, lichtgeraakt, opvliegend of extravagant iemand is, een belangrijke stap in de ontrafe ling van de erfelijkheid van de persoonlijkheid. Twee studies tonen voor het eerst aan dat er verband bestaat tussen een bepaald gen en een normale karaktereigenschap, in dit geval gerangschikt onder de kop 'hang naar het onbekende', waaronder impulsiviteit en lichtgeraaktheid vallen. Uit eerdere studies bleek dat zowel de menselijke genen als levenservaring invloed hebben op de persoonlijkheid. Nu weten schappers steeds meer genen aan treffen die tot bepaalde karakter eigenschappen leiden, ontstaat de mogelijkheid om bijvoorbeeld mensen die gevaar lopen drugver slaafd te worden van tevoren te waarschuwen en advies te geven over vermindering van de risico's, aldus onderzoeker Richard Ebstein. De nieuwe onderzoeksresultaten werpen ook de vraag op wie over dergelijke informatie mag beschikken. Een verzekerings maatschappij zou bijvoorbeeld belangstelling kunnen hebben voor het genetische persoonlijk heidsplaatje om te bepalen of iemand zich als een waaghals gedraagt of in het dagelijks leven juist uiterste voorzichtigheid betracht. Ebstein, van het Sarah Herzog Memorial Ziekenhuis in Jeruza lem, is de eerste arts die aantoont dat genen bepalend zijn voor iemands persoonlijkheid. Hij publiceert zijn onderzoeksresulta ten deze maand in het weten schapstijdschrift Nature Genetics. De ontdekking legt 'de eerste ont brekende schakel' bloot die bestaat tussen genen en persoon lijkheid waar een bepaald com municatiesysteem in de hersenen bij betrokken is, aldus psycholoog Brian Gladue van de universiteit van Cincinnati, die de ontdekking van Ebstein 'groot nieuws' noem de. In het communicatiesysteem geven hersencellen boodschappen aan elkaar door via een chemische stof die dopamine wordt genoemd. De dopamine wordt afgescheiden door een signaalcel en geeft een boodschap door door zich vast te ketenen aan ontvan gers aan het oppervlak van de ont vangende cellen. Het gen dat bij de studie van Ebstein ontdekt is, vertelt de cel len hoe ze een bepaalde dopami- ne-receptor moeten maken. Uit de studie is gebleken dat men sen met een bepaald soort gen zo'n tien procent hoger scoren in tests waarbij de hang naar het onbe kende wordt gemeten dan mensen die niet een dergelijk gen hebben. Mensen die boven het gemiddelde zitten, zijn impulsief, wispelturig, lichtgeraakt en extravagant, ter wijl mensen die onder het gemid delde scoren veelal bedachtzaam, star, loyaal, stoïcijns, moeilijk boos te krijgen en spaarzaam zijn. Ongeveer vijftien procent van de mensen in Israël, Europa en de VS hebben het gen. Het blijft echter onduidelijk hoe het gen precies functioneert. Volgens dr. Jonat han Benjamin, de auteur van de tweede studie, is het effect van het gen te klein om van nut te zijn voor verzekeringsmaatschappij en. Richard Coorsh, de woord voerder van de Vereniging van Amerikaanse ziektekostenverze keraars, gaf aan dat de verzeke raars niet van plan zijn om cliën ten aan genetische testen te onderwerpen. Maar als particulie re verzekerden zelf zo'n test laten doen, moet de uitkomst worden toegevoegd aan hun medisch dos sier dat de verzekeringsmaat schappijen kunnen raadplegen, aldus Coorsh. Ebstein baseert zijn theorie op een onderzoek onder 124 volwassenen in Israël die een vragenlijst over hun persoonlijkheid hebben inge diend en bloed hebben afgestaan. Benjamin en zijn collega's hebben het onderzoek vervolgens ook ver richt onder 315 Amerikanen. San Francisco (rtr/dpa/afp) - De aids-patiënt Jeff Getty, die vorige maand in een ziekenhuis in San Francisco beenmergcel len van een baviaan kreeg ingeplant, is uit het hospitaal ontsla gen en naar huis. Artsen zeiden dat de patiënt momenteel in relatief goede doen is maar dat het nog te vroeg is voor conclu sies. Het gaat om een uniek experiment in de bestrijding van de dodelijke ziekte. De mergcellen van de bavi aan moeten ervoor zorgen dat het door aids afgebroken afweersys teem enigszins herstelt. De proef volgt op een ontdekking van wetenschappers dat bavianen resistent zijn voor hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. De komende maand moet blijken of Getty's eigen mergcellen het getransplanteerde beenmerg accepteren. Testen wezen uit dat na de transplantatie tot nu toe geen nieuwe ziekteverwekkers in Getty's bloed zijn gekomen. Aan wijzingen voor een verbetering van zijn immuniteitssysteem wor den niet voor het voorjaar ver wacht. De behandelende medici achtten het overigens onwaar schijnlijk dat de operatie Getty's leven redt omdat de 38-jarige al te lang geïnfecteerd zou zijn. Getty voerde twee jaar lang actie om als proefkonijn te mogen die nen. Het inbrengen van het been merg ging via een infuus en duur de een half uur. Tijdens het expe riment kreeg hij lichte doses radio-activiteit en chemotherapie. Veel medici hadden de transplan tatie afgeraden als te riskant. „Tegen degenen die eerder beweerden dat ik nooit zou her stellen van deze operatie kan ik zeggen: hier ben ik en jullie had den het allemaal mis," aldus Get ty toen hij onder grote belangstel ling van de pers het ziekenhuis in San Francisco verliet.

de Stem | 1996 | | pagina 23