Huisvaders-nieuwe-stijl, verenigt U' poolnacht Psychische Onderzoekers pleiten voor verfijnder uitstrijkje Filosofisch Bureau De Bovenkamer in boefje 'Baas in eigen huis' Gast-Opinie Woordgebruik onjuist in discussie over euthanasie DE STEM LIJF LEVEN Ervaringen Vertrouwensband PRODUKT INFORMATIE Drinkende moeders Hersenvliesontsteking Hongergevoel Verslaafd aan Internet Darwin-vogels Oogartsen voor diabetici Vitamine C De Toekomst „estem WOENSDAG 10 JANUARI 1996 Amsterdam (anp) - Onder zoekers prof. dr. C. Meijer en dr. J. Walboomers van de Vrije Universiteit in Amster dam pleiten voor een verfijn de opsporingsmethode voor baarmoederhalskanker. Het huidige uitstrijkje is te ver beteren zodat een groep vrou wen opgespoord kan worden die een verhoogde kans op het onwikkelen van kanker hebben. De wetenschappers verwachten dat door de nieu we methode uiteindelijk min- der mensen baarmoederhals kanker krijgen omdat er in een vroeg stadium iets aan is te doen. Dit meldt het Prae- ventiefonds dat het onder zoek financierde. Vrouwen die een bepaald type van het human papilloma virus (hpv) in het baarmoederslijm vlies hebben, hebben een sterk verhoogde kans op het krijgen van baarmoederhalskanker. Tot voor kort was het niet mogelijk de verschillende typen hpv te onderscheiden. Tegenwoordig kan via het uitstrijkje een hpv- bepaling worden verricht en is het mogelijk om te voorspellen of een oppervlakkige aandoe ning van de baarmoederhals zich in kwaadaardige richting zal ontwikkelen. Volgens Meijer en Walboomers is de extra belasting voor huis artsen die de screening verrich ten niet groot. Nu gooien ze het spateltje, nadat zij het uitstrijk- sel op een steriel glaasje hebben aangebracht weg, bij het nieuwe onderzoek zouden zij dit in een potje moeten stoppen en opstu ren naar een gespecialiseerd laboratorium. Daar wordt aan de hand van een dna-test geke ken of het papillomavirus aan wezig is, en zo ja om welk type het gaat. Het virus wordt via geslachtsge meenschap overgebracht. Bij jonge vrouwen, en zeker bij vrouwen die vaak van partner wisselen, is een infectie met diverse hpv-typen niet bepaald uitzonderlijk. Deze vrouwen hoeven volgens de onderzoekers niet meteen voor kanker te vrezen, want het afweersysteem van de mens heeft de potentie met dit soort infecties op eigen initiatief gron dig af te rekenen. Jaarlijks worden er 850.000 uit- strijkjes gemaakt. Volgens Meijer en Walboomers is het huidige uitstrijkje allesbehalve een waterdichte methode. Naar schatting 15 procent van alle beginnende kankers wordt niet ontdekt. Daartegenover staat een onbekend percentage vrou wen dat te horen krijgt dat het mis is maar bij wie later blijkt dat er toch niets aan de hand is. Ongeveer 1100 vrouwen krijgen jaarlijks baarmoederhalskanker, 300 patiënten overlijden aan de ziekte. Er is een 'vaderschap nieuwe stijl' in ontwikke ling. Het Filosofisch Bureau De Bovenkamer in Breda heeft dat feno meen vanuit een beetje theorie en een flinke por tie praktijk eens onder de loep genomen. Het resul taat is neergelegd in het boekje Baas in eigen huis, met als ondertitel: herverdeling van betaal de en onbetaalde arbeid. Behalve beschrijving is dit boekje een warm plei dooi voor meer nieuwe- stijl-huisvaders. Door Jan Bouwmans Huismannen. Je struikelt er in onze maatschappij bepaald nog niet over. Naar schatting zijn er op het ogenblik onge veer zeventigduizend mannen in Nederland, die aanspraak op die titel kunnen maken. Ze vormen slechts twee procent van de werkende mannelijke bevolking. Maar volgens het Filosofisch Bureau De Boven kamer in Breda vormen ze de voorhoede van een ontwikke ling tot wat het bureau omschrijft als 'vaderschap nieuwe stijl'. Wat dat nieuw type vaderschap inhoudt, is niet zo moeilijk te zeg gen. Het gaat om een nieuwe rol verdeling tussen mannen en vrou wen in hun gemeenschappelijke huishouden en hun gezamenlijke zorg voor de kinderen. In die nieu we rolverdeling vervult de man niet een 'boeman'-rol en is hij niet de lolvader dat ene uurtje per dag na zijn werk. Maar evenmin is hij de echtgenoot die zijn vrouw een handje helpt in het huishouden en in het verzorgen van de kinderen. Nee, 'vaderschap nieuwe stijl' houdt in dat vaders het huishou den en de verzorging en opvoe ding van de kinderen deels voor eigen rekening en verantwoorde lijkheid nemen, in combinatie met een parttime baan buitenshuis. Maar de man die zo'n 'vaderschap nieuwe stijl' in praktijk wil bren gen, heeft het een en ander aan ln Nederland vormen ongeveer zeventigduizend huismannen de voorhoede van 'vaderschap nieuwe stijl' FOTO ARCHIEF DE STEM hindernis en zelfoverwinning voor de boeg. Dat maakt het boekje Baas in eigen huis wel duidelijk. Maar dit boekje van drs. Harry Walburg, verbonden aan De Bovenkamer, maakt ook duidelijk dat het vaderschap nieuwe stijl nieuwe perspectieven opent voor de levensvervulling van mannen. Perspectieven, waarbij de waarde van betaalde arbeid en carrière hun betrekkelijkheid tonen. Het Filosofische Bureau De Bovenkamer aan de Haagweg in Breda, gestart in 1989, houdt zich sinds 1993 bezig met mannen- emancipatie. Niet uit vrijblijven de interesse als gold het een filo sofisch studieproject. Het bureau heeft zich ermee tot doel gesteld om meer mannen te betrekken bij huishoudelijke taken en zorg voor de kinderen en om te komen tot een gelijkwaardige taak- en rol verdeling tussen mannen en vrou wen. Dat een filosofisch bureau zich zo'n doelstelling tot taak en opdracht rekent, wekt wellicht verbazing. Maar wie de geschie denis van de filosofie een beetje kent, zeker die vande Griekse oudheid, zal het wel kunnen plaatsen. In die traditie heeft filo sofie immers alles te maken met levenswijsheid en fungeert de filo soof niet op de laatste plaats als wegwijzer in het zoeken naar levensvreugde. En levensvreugde is in feite ook de kern, waar het bij het 'vaderschap nieuwe stijl' om begonnen is. Baas in eigen huis is voor het grootste deel de neerslag van de ervaringen van negen van die 'huisvaders nieuwe stijl'. Een van hen was Harry Walburg, die ver bonden is aan De Bovenkamer. De negen vormden samen een studie groepje, dat zich in een zevental sessies in het voorjaar van 1995 vanuit eigen ervaring heeft gebo gen heeft over een drietal vragen. Achtereenvolgens de vraag welk belang mannen hebben bij een meer gelijkwaardige rol- en taak verdeling tussen mannen en vrou wen; welke strategieën gevolgd kunnen worden om meer mannen te betrekken bij huishoudelijke taken en de zorg voor kinderen; welk op mannen gericht beleid de overheid en de emancipatiebwe- ging kan volgen om een herverde ling van betaalde en onbetaalde arbeid te stimuleren. Walburg stelt vast dat de twee procent zorgvaders in de zin van 'vaders nieuwe stijl' nu nog een elite vormen. Het zijn vrijwel alle maal hoger opgeleide autochtonen voor wie het financieel geen groot probleem is om één of twee dagen per week minder te werken en die een werkende partner hebben. Maar dat wil niet zeggen dat alles van een leien dakje gaat of is gegaan. De zorgvaders vonden soms ook onvermoede obstakels op hun weg. De paradox bijvoorbeeld dat de vrouwelijke partner er al lan ger op had aangedrongen dat de man-meer in het huishouden zou doen en dat hij, dat doende, zich plotseling op 'haar terrein' blijkt te bevinden. De vrouw blijkt in de -praktijk dan toch vaak de eind verantwoordelijkheid in handen (te willen) houden in huis. Soms hebben huismannen het gevoel zich ten opzichte van hun partner te moeten verantwoorden voor wat ze die dag wel en niet hebben gedaan. Of - andere ervaring - als het gezinnetje bij haar ouders op bezoek gaat, kiest de vrouw ineens de kleertjes voor het kind uit, ter wijl normaal de man dat altijd doet. Of, als er bezoek komt, wordt de vrouw nerveus en gaat ze het huishouden nog eens extra op orde brengen, ook al heeft de huisman de dag tevoren het hele huis gedaan. Hierbij doet zich de algemeen maatschappelijke opvatting nog sterk gelden dat de vrouw verantwoordelijk is voor het huishouden. De voordelen van het 'vaderschap nieuwe stijl' zijn overigens onmis kenbaar: het maakt de relatie met de partner kwalitatief beter en de man krijgt er een veel hechtere en diepere vertrouwensband mee met de kinderen. Maar de grootste obstakels om zo'n nieuwe stijl huisvader te zijn, worden opgeworpen door de maatschappij, in het bijzonder door de wijze waarop nog altijd de betaalde arbeid is georganiseerd en het verwachtingspatroon dat werkgevers en collega's als van zelfsprekend hanteren. Bijvoor beeld: harde en heldere afspraken van een zo'n zorgvader over zijn werktijden worden in de praktijk door werkgever en/of collega's toch niet als hard gezien. Zo'n man wordt daarom niet zelden onder druk gezet om aan zijn werk voorrang te geven en maar even te vergeten dat hij zijn kind van school of crèche moet halen. De strijd die een zorgvader over dat soort zaken op zijn werk moet voeren, blijkt dikwijls ten koste te gaan van zijn positie. Zorgvaders moeten trouwens toch hun carriè reverwachtingen temperen; lei dinggevende functies zijn voor parttimers bijna nooit weggelegd. Kinderopvang is lang niet altijd mogelijk of betaalbaar. Er moet nog heel veel gebeuren, concludeert Walburg in zijn boek je, voordat het wenselijke 'vader schap nieuwe stijl' op grotere schaal tot ontwikkeling kan komen. De arbeidsvoorwaarden in de diverse bedrijfssectoren zijn bij voorbeeld nog allesbehalve zorg- vriendelijk te noemen. Het kan dan ook helemaal geen kwaad wanneer het nog geringe aantal 'vaders nieuwe stijl' zich organi seren om zo de mannen-emanci patie kracht te geven. Baby's van moeders die in de laatste zes maanden van hun zwaa, gerschap alcohol drinken, hebben tien keer zoveel kans om tijdens hun peuterjaren leukemie te krijgen dan kinderen van moeders djt tijdens hun zwangerschap geen druppel hebben gedronken, blijkt uit een studie. In het tijdschrift van het Amerikaanse Kan. kerinstituut raadt onderzoekster Xiao-Ou Shu van de Univerisiteit van Minnesota zwangere vrouwen af alcohol te drinken. Uit de stu. die blijkt dat het risico op leukemie voor kinderen wier moeders alcohol dronken tijdens de zwangerschap 160 procent hoger lig; dan bij kinderen van vrouwen die niet dronken. Voor acute myeloj- de leukemie of AML wordt het risico zelfs met 260 procent ver hoogd, aldus Shu. Als de moeder in de laatste fase van de schap drinkt wordt de kans op AML zelfs meer Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is jj Rotterdam begonnen met het testen van een nieuw type vaccin tegen hersenvliesontsteking. Op verzoek van het Britse ministerie van volksgezondheid startte het onderzoeksinstituut vorig jaar ai met een proef in Engeland. Enkele honderden kinderen in Rotter! dam doen mee aan het onderzoek.Nederlandse kinderen krijgen al een inenting tegen een andere vorm van hersenvliesontsteking. Dal type veroorzaakt een kwart van alle ziektegevallen. In Nederland komen jaarlijks ongeveer 1000 gevallen van hersenvliesontsteking voor. Tien procent van de patiënten gaat er aan dood. Ongeveer 1( tot 25 procent van de getroffenen houdt er blijvend letsels, zoals doofheid en verminderde intelligentie aan over. Een bepaalde eiwitverbinding in de hersenen speelt mogelijk een centrale rol bij het gevoel van honger of verzadiging. Een stof met de naam GLP-1 signaleert, althans bij ratten, dat ze hun maaltijd moeten beëindigen. Dat melden onderzoekers uit Londen en Cam. bridge in het Britse tijdschrift Nature. De eiwitverbinding komt bij alle zoogdieren en dus ook bij de mens voor. De onderzoekers hope» dat de ontdekking kan helpen bij een therapie voor eetstoornissen. De wetenschappers spoten bij uitgehongerde ratten GLP-1 in. Hoe meer van de stof werd geïnjecteerd, hoe geringer de eetlust werd. Sommige kinderen raken verslaafd aan Internet en zitten tot veer tien uur per dag gekluisterd aan het computernetwerk. De Britse psycholoog Mark Griffiths, werkzaam bij de Trent Universiteit ij Nottingham, concludeert na een onderzoek dat Internet net zo schadelijk kan worden als verdovende middelen en alcohol. Kinde ren die verslingerd zijn aan Internet, ontwikkelen bovendien door hun zelf gekozen isolement geen relaties tot anderen. Griffith raadt de ouders onder de naar schatting 28 miljoen Internet- aan erop te letten dat hun kroost het netwerk niet gebruikt. Twee vogelsoorten die van belang waren bij de ontwikkeling van de evolutietheorie door Charles Darwin, zijn onverwacht teruggevon den in de opslagruimte van een Australisch museum. De twee vogels, een vink en een tapaculo, zijn eind vorig jaar ontdekt tijdens het classificeren van meer dan 5000 soorten, die zich bevonden in 70 kisten in de kelders van het Museum of Victoria in Melbourne. Ze komen waarschijnlijk van een expeditie van Darwin in Australië en de Galapagos-eilanden, vanwaar de wetenschapper belangrijke verzamelingen planten en dieren mee terugnam. Nederland heeft meer oogartsen nodig om het toenemende aantal diabetici met oogproblemen te behandelen. Dit stelde prof. dr. B. Polak in haar oratie bij aanvaarding van het bijzonder hoogleraar schap aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Nederland verhoudingsgewijs volgens Polak het laagste aantal oogartsen van alle landen in Europa. De officiële norm ligt in Nederland op 1 oog arts op 44.3000 inwoners. Polak vindt dat dit 1:30.000 mensen moet zijn. „Vroege opsporing en behandeling van netvliesontsteking van diabetici betekent voor veel patiënten behoud van arbeidsgeschikt heid, zelfstandigheid en een verbeterde kwaliteit van het leven. Tevens levert het een collectieve lastenverlichting op", aldus Polak. Het dagelijkse glaasje sinaasappelsap voor de huid. Daarmee is het nieuwe gezichtsverzorgingsprodukt van Helena Rubinstein, Force C, te vergelijken. Een licht oranje gel-emulsie boordevol vitamine C. Het belooft een stralende, gladde en stevige huid.-De vitamine C maakt de poriën schoon, stimuleert de werking van de opperhuid cellen en vorming van collagenen, beschermt de huid tegen schade lijke invloeden. Het is niet de bedoeling Force C als kuur te gebrui ken, het lichaam moet voortdurend vitamine C aangevoerd krijgen aangezien het 't niet zelf aanmaakt. Het produkt wordt 's ochtends aangebracht onder de gebruikelijke dagcrème en is geschikt voor alle huidtypes. Om de werking van de vitamine optimaal te houden, zit het produkt in een speciale verpakking, met inhoud voor tiet dagen. Door dr. 1. Paalman Rond Kerstmis plegen zichzelf respecterende bladen een Groot Onderwerp aan te snijden zoals Het Gezin in deze tijd, of waar moet het heen met De Mens. De Radbode, het blad van het acade mische Radboudziekenhuis in Nijmegen, vroeg aan medisch deskundigen en gewone mensen wat ze zoal dachten van de Medi sche Toekomst. Daaruit bleek een wereld van verschil. De des kundigen reageerden zoals je van deskundigen mag verwachten - bedachtzaam, geruststellend, evenwichtig en omzichtig, dus daar zullen we het niet over heb ben. Des te opvallender waren de bijdragen van de medische leken: daaruit sprak een onversneden en aan paniek grenzende angst voor de toekomst. „Dokters in witte jassen lopen door de gangen," zo begint een stukje om vervolgens al in de tweede zin een thema aan te snij den dat je in bijna alle bijdragen tegenkomt: „Weinig dokters, veel machines en apparatuur." In het ziekenhuis van de toekomst blijkt de dokter vervangen te zijn door gecomputeriseerde robots en wordt de patiënt navenant behandeld want de laatste decennia, zo schrijft weer een ander, „begint de patiënt steeds meer te lijken op een defecte machine." De patiënt van de toe komst is een naamloos voorwerp geworden. „Het is niet meer 'Dag mevrouw Jansen', maar 'Mag ik uw nummer even?"' Nee, de mee levende verpleegster is vervan gen door een Stem uit een spea- kertje: „Hartelijk welkom mevrouw Van Arnhem. Wij wen sen u een aangenaam en succes vol verblijf toe. Steekt u nu chip twee, uw persoonlijke chip, in de gleuf van de rechtermuur." En dat gaat zo maar door. Zelfs in een verhaal over een snelle, pijn loze en geslaagde 'correctie' van een voet - dus waar zou je over klagen? - duikt de angst voor het onpersoonlijke weer op: „Toch stoorde haar iets. Ze was volko men anoniem." De klacht om als nummer te wor den behandeld en niet als indivi du is zo oud als de moderne geneeskunde. Die heeft inder daad de neiging om de mens te reduceren tot zijn zieke orgaan en de rest te vergeten: een maag zweer is een maagzweer, en kan ker kanker, of hij nu van meneer Jansen is of van mevrouw Pieter- se. Omdat men ziekten daardoor wetenschappelijk kon bestude ren kon de reguliere geneeskun de zijn grote sprong voorwaarts maken, maar daar is dan wel een prijs voor betaald in de vorm van een onpersoonlijkere geneeskun de. Geen wonder ook dat men de alternatieve geneeskunde, die de gehele mens beweert te behande len, wel eens beschouwt als de onbetaalde rekening van de reguliere geneeskunde. Aan de andere kant is de reguliere geneeskunde zich meer dan ooit bewust van dit manco: de bejege ning van de patiënt is, met de verpleegkundigen in de voorhoe de en de dokters in hun kielzog, de afgelopen twintig jaar enorm verbeterd. Of toenemende techniek en de opmars van de computers het ziekenhuis onpersoonlijker maken valt ook nog te bezien. Het tegendeel lijkt eerder waar. De techniek heeft de kwaliteit van zorg juist aantoonbaar ver beterd en zal dat in de toekomst blijven doen. Dokters zijn dank zij de computer stukken minder tijd kwijt aan administratie, hoe ven niet voortdurend achter röntgenfoto's of lab-uitslagen aan te sjouwen. Dat staat (bin nenkort) allemaal 'on line': je loopt naar de dichtstbijzijnde monitor waar dan ook in het zie kenhuis en daar is het dan. Dat betekent meer tijd voor de patiënten en in een moeite door ook minder medische fouten, want computers zijn wel dom, maar niet slordig en halen een verkeerde dosering, een verkeer de combinatie van geneesmidde len, of dubbel aangevraagd onderzoek er zo uit. De computer maakt juist een persoonlijker geneeskunde mogelijk. Vanwaar dan dat extreme pessi misme? Misschien vergezocht, maar het zou kunnen zijn dat in al die bijdragen het ziekenhuis heeft gediend als metafoor voor de hele maatschappij. Dat de onzekerheid over de toe komstige maatschappij, die vol gens bijna iedereen alleen maar onpersoonlijker, harder en min der solidair zal worden, zich ver taalde in de vrees dat ook het zie kenhuis van de toekomst onper soonlijker, harder en minder solidair zal zijn. Daar is alle reden voor, want de afbraak van de verzorgingsstaat zou best wel eens kunnen leiden tot een twee deling in gezondheidszorg. In een van de verhaaltjes laat een patiënt zich als volgt afschepen door de dokter: „Hier heeft u een foldertje en een toegangspasje van ons ziekenhuis. Daar kunt u zich van alles op de hoogte stel len". De patiënt laat zich bijver zekeren, en kijk, ineens heeft de dokter alle tijd van de wereld want 'geld is tijd'. En wat te denken van de Sokli? Een jongetje valt uit een boom maar wordt de toegang tot de sjieke EHBO van de toekomst geweigerd. Voor onderverzeker den is er de Sociale Kliniek, de Sokli, een grauwe, smerige, over bevolkte poli. Hoe reëel is dat toekomstbeeld? Niet reëel, sust drs. H. Holtus van zorgverzeke raar VGZ in het zelfde nummer van de Radbode. Voor Ameri kaanse toestanden hoeft men niet bang te zijn want daarvoor is de Nederlander veel te solidair. Verschil in behandeling zal er niet zijn. Niemand mag op de wachtlijsten voorkruipen. We helpen het hem hopen, want alle signalen wijzen op het tegen deel. In de volksgezondheid is men steeds meer marktgericht gaan denken en op de markt is alles te koop. Als de wachtlijsten voor heup operatie of voor een by-pass maar lang genoeg worden dan komt er een moment dat je met een zak geld wel degelijk voor kunt kruipen op de lijst. Dat kan, heb ik me laten vertellen, de overheid niet verhinderen. Desnoods bouwt men een zieken huis vlak over de grens waar de gefortuneerden onder ons zich in ruil voor een dikke premie met voorrang kunnen laten behande len. In Engeland is dat allang heel gewoon, sterker nog, het gebeurt nu al in Nederland. Sinds 1994 laat Akzo zijn werk nemers met voorrang behandelen in het Arnhemse Rijnstate zie kenhuis zodat verschil in behan deling tussen werkenden en niet- werkenden al twee jaar een feit is. Dit verschil zal nog toenemen nu alle werkgevers het eerste jaar voor de kosten van hun zieke werknemers moeten opdraaien. Het aantal bedrijfspoli's neemt nu al toe. En als Nederland in de EMU wil dan zal onze economie, zo heeft men berekend, elk jaar met zeven procent moeten groei en. Halen we die groei van zeven procent per jaar niet (en die halen we niet) dan zal er fors moeten worden bezuinigd op de collectieve lasten. Op de gezond heidszorg bijvoorbeeld. Voorspellen is moeilijk, vooral (zo gaat het grapje) als het om te toekomst gaat. Maar dat de toe komst niet meer is wat hij geweest is, staat vast. Onder de kop 'Euthanasie op bejaarden' werd in vele kranten het verhaal gedaan van de zie- kenverzorgster die met een insulinespuit haar nachtelijke rondes liep. 'Euthanasie op pasgeborenen' is een andere kop. Hier is sprake van onjuist woordgebruik. Na het lezen van het artikel 'Euthanasie moet 'probleem' blijven' van de hand van prof. dr. E. Hirsch Ballin in de Stem van donderdag 28 december 1995 moet ik constateren dat ook hij onjuist woordgebruik bezigt. Hij spreekt namelijk van 'euthanasie bij wilsonbekwa- men', 'verontrustend wanneer desondanks, ten aanzien van mensen die er zelf geen invloed op kunnen uitoefenen, een rui mere acceptatie van euthanasie plaatsvindt.' Voorts spreekt Hirsch Ballin van 'directe euthanasie' en stelt hij 'dat euthanasie nimmer als normaal medisch handelen zou mogen worden beschouwd. Het over grote deel van de artsen voelt euthanasie ook als iets wezen lijk anders aan.' Als arts werk zaam in een ziekenhuis wil ik hier op reageren. Wanneer in een discussie over een gevoelig onderwerp niet dezelfde definitie van begrip pen gebruikt wordt, spreekt men niet dezelfde taal, praat men langs elkaar heen en is er geen sprake meer van zinvolle communicatie. Door velen (Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, Academi sche Medisch Centrum te Amsterdam) worden de volgen de definities gehanteerd. Onder euthanasie wordt ver staan een medisch handelen, dat beoogt het leven van een ander, op diens uitdrukkelijk verzoek te beëindigen. Het gaat om medisch handelen, waarvan de dood het oogmerk en het gevolg is. Hierop voortbordu- rend: als er geen verzoek van de patiënt zelf is en er wordt toch overgegaan tot het beëindigen van zijn/haar leven, is er in juridisch opzicht sprake van moord of doodslag en niet van euthanasie. Er is een aantal andere handelingen die de dood van een patiënt tot gevolg kun nen hebben, maar geen eutha nasie zijn. Dit betreft: a. het staken dan wel achterwe ge laten van een in medisch opzicht zinloze behandeling. Dit betreft de situatie waarin op grond van medische criteria wordt besloten een behandeling te stoppen respectievelijk niet aan te vangen, terwijl het medisch-tech- nisch mogelijk is iemand in leven te houden, doch zonder te vol doen aan het doel van elke medische handeling: verbete ring of verlichting. b. Het verlenen van hulp ter verlichting van het sterven (pijnbestrijding). Hierbij is het doel verlichting van het lijden, niet beëindiging van het leven. Dit kan het nevengevolg heb ben dat de patiënt eerder over lijdt. Dit is echter niet het oog merk van de behandeling. c. De patiënt weigert een behandeling, die in beginsel wel medisch geïndiceerd is. De behandelend arts mag in dat geval niet ingrijpen tegen de wil van deze patiënt; dat zou mishandeling zijn. Hirsch Ballin schept slechts verwarring door zijn uitspra ken, gelardeerd met onjuist woordgebruik die de discussie over dit morele onderwerp slechts troubleren. Bovendien geeft hij een - mij onbekende - Door dr. P.E. Polak mening weer van het overgrote deel van de artsen; dit terwijl de evaluatie van de huidige euthanasieprocedure nauwe lijks begonnen is Samengevat dient de huidige procedure euthanasie als volgt te verlopen: Het verzoek van de patiënt berust op vrije wil van de patiënt en er is sprake van een weloverwogen, duurzaam ver langen naar de dood. Er moet sprake zijn van duur zaam, ondraaglijk en uitzicht loos lijden, terwijl andere, aan vaardbare oplossingen er niet zijn. Raadpleging van een andere niet-behan- delende arts. Andere aspecten van zorgvuldige besluitvor ming: overleg met familie en het verplegend en verzorgend personeel. Alle belanghebbende infor matie wordt vermeld in het medisch en verpleegkundig rapport. Na uitvoering van de eutha nasie neemt de arts contact op met de gemeente-arts. Deze komt direct persoonlijk namens de officier van justitie de zorg vuldigheid van de procedure controleren. Het mag duidelijk zijn dat een verzoek om euthanasie en de hierop volgende procedure een zware emotionele belasting vormt voor alle direct bij de patiënt betrokkenen. In het artikel suggereert Hirsch Ballin dat artsen steeds makke lijker euthanasie zouden toe passen, en stelt hij dat 'nie mand meer de vraag stelt of er echt geen alternatieven zijn: pijnbestrijding, persoonlijke steun en aandacht, zo nodig afzien van levensverlengende behandeling.' De suggestie acht ik onaanvaardbaar. De belas ting voor de arts, die immers de verantwoordelijkheid draagt, is toch al groot, waarbij vertrou- beling op dit gebied gemist kan wordt. De inspanningen die de arts, in hechte samenwerking met alle direct betrokkenen, zich getroost bij een zorgvuldi ge procedure zijn fors. Nooit zal een arts hier gemakkelijk mee omgaan Bovendien is de procedure dusdanig in de omgeving (in mijn situatie: zie kenhuisafdeling) ingebed, dat misbruik onmogelijk is. Met het tweede hierbovenge- stelde gaat Hirsch Ballin voor bij aan: 1. de autonomie van de patiënt, die gedreven door zijn lijden de vraag heeft gesteld. 2. De kwaliteit van de medische zorg in Nederland en waagt hij te veronderstellen dat pijnbe strijding, persoonlijke zorg aandacht in onvoldoende mate aanwezig zouden zijn. Weder om is er sprake van onjuist woordgebruik; het oogmerk van de handeling bepaalt naam die de handeling krijgt- Er kan derhalve nooit sprake zijn van 'directe' of 'indirecte euthanasie. Het onjuist taalgebruik d°<>r'f media in de berichtgeving leid tot gedachtenvervuiling 01 stemt mij somber. Een voorma lig bewindsman die zijn zake» niet kent is droevig. Terwijl oo zijn huidige functie die kenus zou mogen veronderstelt®- Tenslotte laat Hirsch Ballin zich denigrerend uit over zowe de patiënt als zijn/haar behan delend arts. Het ware te verkiezen dat e alom hetzelfde taalgebruik gehanteerd wordt en met mee respect. I De auteur is cardioloog in het St. Annaziekenhuis te Geldrop- Slaa poor Peter Daalder Het is een gekke gewaarwor ding- 's Nachts om twaalf uur in de zon voor de tent een boek lezen. De zon gaat in de midzomernacht niet onder, maar blijft in noord-Scandi- navië boven de horizon. pe keerzijde van dit verschijnsel is de poolnacht, wanneer de zon „iet boven de horizon komt. Dit hebben we te danken aan de schuine stand van de aarde. Afhankelijk van de plaats op aar de blijft het daglicht tot maximaal ruim drie maanden weg. Mensen leven die hele periode dus bij kunstlicht. Vaak wordt dat feit als oorzaak gezien van het hoge zelfmoordpercentage onder Scan- dinaviërs. „Onzin," zegt professor Arne Holte, verbonden aan de faculteit pyschologie van de Uni versiteit van Tromso. „Er is sowieso een groot verschil tussen de verschillende landen in Scan dinavië. Het hoogste zelfmoord percentage was lange tijd voor Denemarken. Daar hebben ze net zoveel last van de donkere periode als Nederland." Er is tot nu toe nooit goed onder zoek gedaan naar het effect van de verandering van het daglicht op mensen en het mogelijk optreden van gedragsstoornissen. Psycho loog Holte en zijn faculteit werk ten de afgelopen drie winters en twee zomers aan een groots opge zet onderzoek naar Season Affec tive Disorder (SAD) in Noorwe gen. „De Amerikanen hebben een onderzoek gedaan dat zich uits trekte van Florida tot aan de Canadese grens. Dat werd voorna melijk gedaan onder mensen die zich om wat voor reden al als patiënt gemeld hadden. Als je bovendien bedenkt dat 'zuidelij ke' landen als Nederland noorde lijker liggen dan de grens tussen de VS en Canada, heeft dat onder zoek beperkte waarde. Het was wel de eerste keer dat er gespro ken werd over SAD. Dat heeft voor enorme discussies gezorgd," aldus Holte, die besloot een onder zoek in Noorwegen op te zetten. „Noorwegen is zo langgerekt dat het dertien verschillende breedte graden heeft. Het is een perfect nationaal laboratorium." In negentien verschillende plaat sen werden op veertig opleidingen voor verpleegkundigen en leer krachten in totaal 630 mensen geselecteerd. Zij zijn drie winters en twee zomers gevolgd. Het 2 onderzoek moet onder andere ant- e woorden opleveren over veran derd eetgedrag. Het lijkt erop dat mensen in de donkere periode een grote hang vertonen naar koolhydraten, die veel in chocolade en suikers zitten. Verder moet het duidelijkheid geven over slaapproblemen, zowel algehele lamlendigheid als het niet kunnen slapen juist geduren de de poolnacht. Een algeheel gebrek aan energie is eveneens een van de veel voorkomende klachten evenals het inzakken van sociale activiteit. Daarnaast kregen de onderzochte personen vragen over hun seksueel gedrag en alcoholge bruik. Terwijl professor Holte zijn ver haal vertelt, kleur de lucht achter de bergen alweer oranje. De zon is n niet te zien geweest, de schemer ht begint omstreeks één uur 's mid- w dags. „Als je hier geen invloed ht vindt, vergeet het dan maar. Dan oi bestaat het niet," glimlacht Holte, Ai die wel iets wil vertellen over het k( onderzoek waarvoor in Scandina- H vië grote belangstelling bestaat en st dat deze maand officieel gepre- m senteerd wordt. ot «Het blijkt dat de verhouding tus- hf sen mannen en vrouwen die last n« Breda (anp) - Eén op de drie a kinderen van ouders met psychia sche problemen heeft later zelf psychische hulpverlening no Dat aantal kan omlaag als behandelaars van volwassenen een veel eerder stadium de jet hulpverlening inschakelen, gebeurt dat niet of pas als de prol ®en de pan uitrijzen. Dat stellen P. Peeters en M. van Eijl gen, preventiefunctionarissen bij Rn in Breda en Roosendaal. Zij maken t uit van het Landelijke Platform Kir ren van Ouders met Psychiatrische 1 blemen (Kopp). Het platform is of richt na een noodkreet in 1987 van jeugdhulpverlening in de psychiat ij relatief veel kinderen bleken soci emotionele of gedragsproblemen te ontstaan tijdens of kort na de peri at een of beide ouders zelf grote p cnische moeilijkheden hadden. nderzoek wees uit dat het om één of urie a vier kinderen gaat. Hoe jonge) Kinderen zijn als de problemen zich n ouders voordoen, hoe erger de sc hu a 's' Door psychische stoornis de ouders kunnen vooral bij bab f F

de Stem | 1996 | | pagina 22