Hypotheek rente gaat weer omlaag IRK OPRUIMING Werkgevers willen één gemeente in Zeeuws-Vlaanderen Serviërs beschieten Sarajevo leuk mwi'/i' Met de Thalys straks sneller naar Parijs dan per vliegtuig Russen gaan gijzelaars Tsjetsjenen bevrijden onze elen >g meer Lijf&leven ING Bank, Rabobank en ABP Duizenden Fransen eren Mitterrand kans op iTïS t-TEAIVI yvezig op dag 11 en 12 januari 0-16.30 uur net r RAD [AIU lUTUUR ikoop van f meer aan chappen tATIS \AIEI\I d prijs ÜDELIG an ons AVIA kstation HART 5TIKKE Iferbrugge en Delta orgen voor banen yromaan Ede: ben geen inineel hoor' Lrtrouwen in ok zeer groot Roken of niet, dat is de vraag Lijf&Ieveri Halve eeuw Lucky Luke Mierlo blijft PLO-bezoek ■russel' geeft Herland pluim F-spion Primakov |rdt minister Geen akkoord Clinton met Republikeinen Aad de Mos bij Bremen laan uit met korting tot 60% Mes in onderwijs volwassenen Jeltsin haalt hard uit naar leger II te IHAPPEIU GAS 0.425, DIESEL 1.28 Lie „Kleintjes" in De Stem. omdat er zoveel bijzondere interessante aanbiedingen instaan. Elke dag weer! Vneuzen - Samenwerking tus- n Delta Nutsbedrijven en Ver- ,ese International in Terneu- Jlevert Zeeland de komende L( iaar 150 nieuwe banen op. felta wil voor 25 procent deelne- tn in de milieu- en havenpoot t Verbrugge. De gezamenlijke Jiviteiten komen voornamelijk I liggen op het terrein van in- Tstriële reiniging en afvalver- kking. [zie zeeland - c1 legemann verlaat jofdkantoor Let stille trom Lda - De Koninklijke Bege- Ein Groep van Joep van den (euwenhuvzen heeft in alle stil- baar hoofdkantoor aan de Tak- Ibijsters in Breda verlaten. Het Lu gevestigd in een leegstaande iugel van het oude gebouw van [vroegere Machinefabriek Bre- waar Van den Nieuwen- pen ooit begon. De Edese pyromaan Fred- J D. loopt nog een maand op Ije voeten. Op 13 februari dient T zaak in hoger beroep en zal F waarschijnlijk voor langere I achter de tralies verdwijnen. Jfeen interview met deze krant pent hij een brandstichter te br hij zegt ook: 'Ik ben geen joineel, hoor'. lle binnenland - a3 Haag - Ruim driekwart van joevolking heeft veel vertrou- in premier Kok. Minister [Mierlo (Buitenlandse Zaken) joede tweede met 67 procent. Berwijsmmister Ritzen geniet I vertrouwen van slechts 30 [cent en bij zijn achterban, de A-stemmers, komt hij niet der dan 29 procent, blijkt uit j onderzoek van het Bureau |endijk. Iet weer me parking teren voor de deur ESTEM vandaag in deze krant Begin januari en de nico tinepleisters vliegen de winkels uit. In Nederland rookt nog altijd één op de drie mensen. Toch is de rokersnorm in tien jaar volledig omgesla gen. DEEL-E Striptekenaar Morris be schouwt zijn geesteskind Lucky Luke na een halve eeuw nog steeds als zijn beste vriend. Hij kan er niet genoeg van krijgen. ■DEEL-E inhoud 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf Leven deel E Amsterdam (anp) - De hypotheekrente gaat opnieuw omlaag. ING Bank nam gisteren het voortouw, onmiddellijk gevolgd door de Rabobank en ABP Hypotheken. De drie instanties verlagen de ta- dere banken en hypotheekinstel- foorlopig is geen winterweer [verwachten. Vandaag veel wolking en regenachtig, e temperatuur is daarbij aan e hoge kant. De wind blijft jatig waaien uit zuidelijke ihting. [ijs - Minister Van Mierlo Itenlandse Zaken) denkt er I aan zijn bezoek aan het fnt House van de PLO in 1-Jeruzalem af te zeggen. Hij Hjpt alle opwinding rond dat lek niet en wijst erop, dat di- e EU-collega's hem al zijn gegaan. De meerderheid van weede Kamer is het niet eens Ide bewindsman. [e buitenland - a5 fcsel - De Europese Commissie P dat Nederland het econo- ïh goed doet vergeleken met indere landen van de Europe- frjje; De inflatie is laag, de blijft in de pas met de Duit- f n anders dan de meeste lid- Ta slaagt Nederland erin het ptingstekort verder terug te kgen. fe economie - a7 ,u - De Russische president 1 heeft Jevgeni Primakov pad tot minister van Bui- I se 2aken. Primakov volgt p] Kozyrev op, die afgelopen XZ1)n ontslag indiende. Pri- r°v was tot nu toe chef van de |ime dansten van Rusland. KJENUND-A5 rummentaar op - a4 rieven voor rentevaste perioden tot 12 jaar met 0,3 procent; ING en Rabo met ingang van vandaag, het ABP morgen. De maatregel houdt direct ver band met de aanhoudende daling van de kapitaalmarktrente. An- Washington (afp) - De slepende begrotingsonderhandelingen in de Verenigde Staten zitten volko men vast. Het overleg is volgens Republikeinse zegslieden opge schort. Volgens CNN wilde president Clinton de Republikeinen niet te gemoetkomen. Volgens de president is een ak koord 'duidelijk binnen handbe reik', maar blokkeren de Repu blikeinen een regeling voor de ge zondheidszorg voor ouderen. Volgens de leider van de Demo craten in het Huis van Afgevaar digden, Richard Gephardt, zijn de besprekingen slechts tijdelijk opgeschort. Maar zijn Republikeinse even knie in de Senaat, Bob Dole, zegt dat het overleg pas weer op gang komt als de president 'goede ideeën' heeft. De standpunten tussen de twee kampen liggen volgens hem ver uiteen. De twee partijen verschillen sterk van mening over de manier waarop de begroting binnen ze ven jaar sluitend moet worden gemaakt. De Republikeinen willen forse belastingverlagingen en flink be zuinigen in de sociale sector. Pre sident Clinton is fel tegen maat regelen die de armere Amerikaan treffen. De effectenbeurs van New York kreeg als gevolg van het conflict gisteren een forse tik: de Dow Jo nes index kelderde met 67 pun ten. lingen zullen zeker volgen, ver wachten financiële kringen. De rente op de kapitaalmarkt daalt de afgelopen maanden ge staag. Gisteren zakte het gemid delde rendement op staatslenin gen met een looptijd van 10 jaar tot onder de 6 procent. Dat maakte een nieuwe verlaging van de hypotheektarieven mogelijk. Wie bij het ABP een hypotheek afsluit voor 1 jaar, betaalt met in gang van morgen 4,7 procent. Voor een annuïteitenlening met een looptijd van 5 jaar geldt een tarief van 5,7 procent. Bij ING Bank en Rabobank ko men deze percentages op respec tievelijk 4,6 en 6,1. Bij het ABP dalen de tarieven voor leningen met een looptijd van 15 en 20 jaar iets minder, 0,2 procent. Dat ING Bank het voortouw neemt bij de nieuwe ronde hypo theekrenteverlagingen is opmer kelijk. Doorgaans steekt één van de kleinere aanbieders, zoals FBTO (onderdeel van het finan ciële conglomeraat Achmea) of Zurich Leven, de grote concur renten de loef af. De vorige renteverlaging dateert van 8 december. Van onze sportredactie Bremen - Werder Bremen is gis teren de voorbereiding op de tweede competitiehelft begonnen met het ontslaan van Aad de Mos. De 48-jarige trainer, die in okto ber 1994 door PSV de laan was uitgestuurd, was bij de Duitse club bezig aan zijn eerste seizoen. Slechte resultaten en een drei gende rechtzaak tussen De Mos en het Duitse weekblad Der Spie gel waren voor Werder de rede nen om de trainer op straat te zetten. Aad de Mos keerde gisteravond terug in Eindhoven, maar ont hield zich van commentaar. VERVOLG OP SPORT - B1 /ZO) Zie onze adv. verder in deze kram wi nra isme: a lewm ihkuw (ADVERTENTIES) Sarajevo - Bij een aanval op Sarajevo is gisteren één per soon om het leven gekomen en raakten 18 mensen gewond. De slachtoffers vielen toen een raket insloeg in een tram. De tram bevond zich vlak bij de be ruchte 'sluipschuttersstraat' in de Bosnische hoofdstad. Het projectiel werd afgeschoten uit de Servische wijk Grbavica, aldus een Navo-woordvoerder in Sarajevo. Franse militairen van de vredes macht vuurden op het gebouw waar vandaan was geschoten. Het is de eerste keer dat er bij ge vechten in Sarajevo een dode is gevallen sinds de komst van de vredesmacht IFOR, drie weken geleden. De aanval heeft de bevolking ge schokt en'komt drie dagen voor het bezoek van de Amerikaanse president Bill Clinton aan de Amerikaanse eenheden van IFOR. De Bosnische Serviërs ontkenden gisteravond elke betrokkenheid bij de aanval. De luchtbrug naar de voorheen belegerde Bosnische hoofdstad is gisteren na bijna drie jaar opge heven. De initiatiefnemer van deze ver binding, de maandag overleden Franse ex-president Frangois Mitterrand, werd bij de voorlopig laatste bevoorradingsvlucht naar Sarajevo herdacht. De aanvoer geschiedt nu over land. De opperbevelhebber van de vre desmacht IFOR heeft zich bij de Bosnisch-Servische leiders be klaagd over de willekeurige con troles op de etnische achtergrond van burgers in de Servische wij- Hij mos weg Van onze verslaggever Utrecht - Op 2 juni rijdt de eerste hogesnelheidstrein, de Thalys, van Amsterdam naar Parijs. Voorlopig gaat die trein in Ne derland en België nog over het normale spoor. Vanaf de Franse grens raast de Thalys met meer dan 300 kilometer per uur naar Parijs. De reistijd met de Thalys van Amsterdam naar Parijs bedraagt vier uur en drie kwartier. Dat is nu nog zes uur. Met het gereed komen van het Belgische hogesnelheidsnet gaat de reistijd naar vier uur. Als de trein ook in Nederland op volle snelheid kan rijden gaat daar nog eens een uur af. De rit met de Thalys, vanaf 2 juni, duurt minder lang dan een reis per vliegtuig. In Nederland stopt de trein op Schiphol, in Den Haag HS en Rotterdam CS, in België in Ant werpen Zaventem en Brussel Zuid. Het is de bedoeling dat alle trei nen, die nu vanaf Amsterdam via Brussel naar Parijs rijden, wor den vervangen door de Thalys. De hogesnelheidstrein is gisteren gepresenteerd. Vanaf Utrecht maakte de trein een proefritje naar Amsterdam-Schiphol. In Frankrijk, België, Nederland en Duitsland heeft de snelle trein de naam Thalys gekregen. Het ontwerp is gebaseerd op de Fran se TGV. Het interieur, een Neder lands ontwerp van Total Design en de ontwerpers van de NS, doet sterk denken aan .dat van een vliegtuig. De passagier die eerste klas reist krijgt meteen bij binnenkomst een drankje aangeboden. Tijdens 11111 WOENSDAG 10 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Middelburg - Economisch gezien is Zeeuws-Vlaanderen het best af als de gemeentelijke herindeling leidt tot de vorming van één grote gemeente. Maar er moet in ieder geval één ge meente voor de Kanaalzone komen. Aldus voorzitter ir. L. van Gelder van de sectie Zeeland van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeverskring (BZW) gisteren in zijn nieuw jaarsrede. „Dat heeft namelijk als groot voordeel dat naast de bestuurlij ke samenhang van de regio, deze gemeente in het rijtje van grotere gemeenten in Nederland terecht komt". De BZW is niet blij met de ver schillende gedachten die in Zeeuws-Vlaanderen leven over een gemeentelijke herindeling. Een is de vorming van vier, qua inwonertal, gelijkwaardige ge meenten. De werkgevers zijn daar tegen. „Het zou de bestuurlijke potentie van de Kanaalzone als trekpaard van de economie in de regio aan tasten, Hier is echt geen sprake meer van een qua economische en bestuurskracht logische samen hang. Alleen een krachtig regio naal bestuur met alle taken en bevoegdheden die daarbij horen, kan samen met het bedrijfsleven de problemen aanpakken". Het ontstaan van een logische ge meentelijke indeling, dus in ieder geval één Kanaalzonegemeente, is volgens Van Gelder noodzake lijk om als regio door Antwerpen en Gent serieus te worden geno men. Maar ook om de bestuurlijke pro blemen op het gebied van milieu beleid, volkshuisvesting en eco nomische zaken op een passende wijze te kunnen aanpakken. De zucht naar grootschaligheid blijft voor de BZW niet beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen. De werkgevers vinden dat ook de ha venschappen, de waterschappen en de Kamers van Koophandel snel moeten fuseren. Overigens is op al die fronten al actie in de richting van samen werking ondernpmen. Van onze verslaggever Middelburg - Het mes gaat stevig in de budgetten van het be roepsonderwijs en de volwasseneneducatie in Zeeland. Vier instellingen moeten dit en komend jaar ruim vier ton inleveren. De subsidie wordt helemaal ingetrokken. In bezwaarschriften reppen de instellingen van 'onbehoorlijk en onzorgvuldig bestuur'. Het gaal om het ROC Westerschelde, de Zeeuwse Bibliotheek, het Oosterschel- de College en het Educatief Centrum Walcheren. De instellingen vallen ten prooi aan de welzijnskortingen, die door hel college van GS zijn afgesproken. Ze zijn nu veel meer afhankelijk van gemeentelijke en rijkssubsidie. Door Kees Eelenbaas Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft het legei gisteravond bevolen de duizenden gijzelaars in het Zuidrussi- sche Kizljar desnoods met geweld te bevrijden. Tsjetsjeense strijders houden in het ziekenhuis van Kizljar zo'n 3000 men sen gegijzeld. Op de dag na de dood van Frangois Mitterrand bleek pas echt hoe geliefd het voormalige staats hoofd nog altijd was. Vele duizenden rozen werden door onbekenden voor het sterfhuis van Mitter rand aan de rue Frédéric le Play neergelegd. De post bezorgde duizenden brieven. Morgen zullen tal loze wereldleiders de herdenkingsdienst in de Notre Dame in Parijs bijwonen. Onder hen koningin Beatrix en premier Kok. foto reuters ZIE OOK BUITENLAND - A5 ken van Sarajevo. Deze buurten rondom de stad moeten in fe bruari onder het centrale Bosni sche gezag komen te vallen. Ser viërs die er wonen, vluchten uit angst voor wraak van de door moslims gedomineerde centrale regering in Sarajevo. Sommigen steken voor hun vertrek hun wo ningen in brand. Waarnemers zeggen dat de hemel boven de buitenwijken van Sara jevo verduisterd is door zware rookwolken. Reusachtige vlam men slaan uit militaire bunkers en in de buitenwijken, waar veel Bosnische Serviërs wonen, doen zich onophoudelijk explosies voor. De Bosnisch-Servische parle mentsvoorzitter Momcilo Krajis- nik kondigde aan dat zeker 100.000 mensen uit 4e Servische wijken vertrekken. De laatste keer dat Tsjetsjeense rebellen Russische burgers gijzel den was bij een overval op een ziekenhuis in het Zuidrussische Boedonnovsk in juni vorig jaar, waar bij een bevrijdingsactie van het Russische leger 123 doden vielen. President Jeltsin is woedend op zijn ministers van Defensie en Veiligheid, omdat een groot Tsjetsjeens commando er op nieuw in geslaagd is door de Rus sische linies te glippen. Voor het oog van de camera's van de Russische televisie sloeg Jelt sin met de vuist op tafel tijdens een speciale zitting in het Krem lin, terwijl hij zijn generaals er van langs gaf. „Hoe vaak heb ik u gezegd, gene raal Nikolajev, om de grenzen be ter te bewaken. Er waren duizen den militairen op de route die de rebellen hebben genomen en toch zijn ze erdoor gekomen. Wat heb ben jullie eigenlijk gedaan, gene raals? Spelletjes gespeeld?" De president wees er briesend op dat de veiligheidsdiensten en de grensbewaking blijkbaar niete hadden geleerd van vorige gijze lingen. De nachtmerrie begon om kwart voor zes op de vroege dinsdag ochtend, toen een groep van naai schatting 600 Tsjetsjeense strij ders de stad Kizljar in het noor den van de republiek Dagestar binnenviel. Ze gijzelden het per soneel en de patiënten van het ziekenhuis en de kraamkliniek er kregen in korte tijd de belang rijkste strategische punten in de stad in handen. Het commando onder bevel van Salman Radoejev, de schoonzoon van de Tsjetsjeense opstandelin genleider Doedajev, bezette het spoorwegstation, het vliegveld en een belangrijke brug in Kizljar. De rebellen slaagden er boven dien in om het Russische bataljon van ongeveer 250 man dat in Ki zljar is gelegerd, te omsingelen er de militairen urenlang in hun.ba- rakken vast te houden. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 de reis geniet hij ook nog eens een lichte maaltijd (broodjes, een wijntje, een klein gebakje en een bonbon). De passagier van de tweede klas se moet het doen met een bar/buffet, altijd open, waar hij warme en koude snacks kan ko pen. De spoorwegmaatschappijen van de vier landen onderhandelen nog over de prijs van een kaartje voor de Thalys. Volgens directeur Marckmann van HST-VEM (Hogesnelheids trein-Vervoers Exploitatie Maat schappij) zal een retourtje Am sterdam-Parijs eerste klas onge veer 350 gulden kosten. Dat is 100 gulden meer dan een tweede klas retourtje. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. WKÊÊÊÊÊÊÊÈmm Noteer als nieuwe abonnee: Naam:y Adres: Postcode:i_ Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiroƒ93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 8 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Bteda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1