Ik wilde in de buik van de veerpont kijken The Hogs: 4We zijn zo slecht nog niet' Ster van Zeeland: wielerdriedaagse voor vrouwen PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT verraste iedereen Tplicht e houden )E stem Cursus boekgeschiedenis n Zeeuwse bibliotheek DE STEM ZEELAND A6 Nieuw-Namen Hulst editie zeeland Motorclub uit Sluis deelt cadeaus uit aan jong en oud EMM huldigt vijf jubilarissen op nieuwjaarsconcert pSwr*1 Gereedschap weg Inbraken Illegalen Doorrijding Winkeldiefstal Zakkenrollen Aanrijdingen Snelheidscontrole axel MAANDAG 8 JANUARI 1996 IARI 1996 DEEL AS cenhuis terecht 1 ...huizen van Terneuzen en I -burg een viertal mensen] mdeld worden aan onder' 1- botbreuken, j bij een 26-jarige fietser kneuzen die bij een val op jrottoirband terechtkwam, arts achtte het rugletsel de fietser zodanig dat hij ting ziekenhuis moest. Ireeesd werd voor een •slaesie. gladheid breidde zich in de i van zaterdag uit. Zo was zaterdagmiddag met name Kglad op Zuid-Beveland en |>k de Grevelingendam zelfs Begaanbaar. Volgens woord- irders van de politie hebben in Midden-Zeeland wel aantal aanrijdingen en Ipartijen voorgedaan maar Tven de gevolgen beperkt tot t blikschade. van onze correspondente uulst - Eenmaal per jaar mogen de verkenners van •routing Hulst een hartewens E waarvan de origineel- ten dan vervuld worden. Het 'ekend Wensfabriek leverde vier uitstapjes op waar 32 ver kenners van genoten. ieroen de Theije had laten weten »ns een keertje kapitein te wil- 'enzijn van de veerpont Perkpol- ler-Kruiningen. Ik wilde de buik van de pont wel lens bekijken en meemaken hoe l0'n gevaarte bestuurd wordt. Ijou ik vond het een hele erva- ing we kregen een fijne rondlei- lingen mochten alles vragen. Ik vas wel onder de indruk van al lie flikkerende lichtjes. Er wordt !iet meer aan een stuurwiel redraaid, alles is computerge- tuurd en de boot vaart op radar, a de stuurhut wordt alleen het oer bijgesteld en in de machine- ;amer houden ze alle metertjes in legaten." )e verkenners werden zaterdag oor de kapitein ontvangen op de oot van half elf. De helft van de roep kreeg uitleg in de stuurhut n de anderen in de machineka- jer waar een boordwerktuig- nndige onder het oorverdovende Waai van de machines uitleg jrerstrekte. Op de terugtocht wis selenden de groepen en weer aan I werd de controletoren nog iekeken. jüie radar is grappig. Je ziet er Bles op de andere schepen en de zandplaten. Ik had echt geen idee hoe dat allemaal werkte, nu wel en ik ben blij dat deze hartewens vervuld is." Kerwin Stevens beleefde vrijdag avond het uur van zijn leven. Hij mocht optreden in een live band The Fiction Defense. Veel gesla pen hebben de verkenners niet het afgelopen weekend. „Veel te leuk zo'n weekend. We hebben veel gekletst en gelachen. Trouwens het zoeken naar voor werpen met de metaaldetector vond ik ook geweldig. We hebben zestien cent bij elkaar gesnuffeld, wat een kapitaal hé." De hopmannen Danny Esseling en Hans van den Boogert spraken van een geslaagd weekend. „Wij hebben trouwens ook een harte wens. Met vijf man leiding en 32 verkenners zitten we met een tekort. Als er nu eens een paar mensen zich zouden melden om mee te helpen is ook die wens vervuld." Zaterdagmiddag werd de toren van de Hulster basiliek door de verkenners beklommen en tussen 19.00 en 23.00 uur maakten zij een dertien kilometer lange sur- vivaltocht. Zondag werd afgebla zen na een bedankje aan de vrij willige kookploeg. Maria en Wal ter Roelands zorgden drie dagen voor het natje en droogje. „We werken nu toe naar ons zomerkamp wat we van 6 tot 13 juli houden in Gelderland," ver telt Hans van den Boogert. „Hopelijk met meer mensen in de leiding." TONEEL - De Camera van Rhetorica St.-Jan Ten Steene geeft zaterdag 13 januari een toneelopvoering in het gemeen schapshuis De Kauter te Nieuw-Namen. Het stuk Rijen en Vrijen is een dolle komedie in twee bedrijven van Raey Cooney met artistiek advies van Danni Heylen. De aanvang is 20.00 uur. COLLECTE - De collecte voor de verwarming in de parochie St.-Jozef heeft 945,70 en Bfr 4.220 opgebracht. Kieldrecht EUILDAG-Zondag 21 januari is er een nieuwjaarsruildag in de feestzaal St.-Michiel, aan vang 08.30 uur. Er is een mini tentoonstelling met als thema nieuwjaarskaarten. Deze ten toonstelling staat onder leiding van P. Smet. De ruildag wordt ingericht door de Kieldrechtse V erzamelaarsvrienden. BRIDGE - De Zeeuwse Volks universiteit start donderdag 25 januari in Het Hof van Vlaan deren een bridgecursus. Deze bestaat uit tien avonden en duurt steeds van 19.30 tot 22.30 uur. De cursus is bedoeld voor mensen die de basisbegin selen van bridge onder de knie hebben. Informatie bij het ZVU-bureau in Middelburg. kwestie van burgerzin. Eenl FOTO WIM KOOIJMAll vas het op veel plaatsen |weggedeelten, vooral asfaltverharding was. Vooral dit laatste kan fcpelen. Veel mensen zor- Jm stoepje snel begaan- ïeukenzout een probaat luden anders krijg je een [die nog steeds opgeld r. Nagenoeg geen enkele de verplichting op om gouden. Het is gewoon En wie dat niet heeft, vraagtekens gezet. „Op aandrang van de SGP is® bepaling in de Terneuzens APV blijven staan als een soort instructienorm aan de burg© Ook al omdat de raad f afvroeg of hier wel van arbek sprake is. Volgens onze API'1 niet schoonhouden dus m steeds strafbaar," zegt een W' neuzense woordvoerder. In© adem eraan toevoegend dat bepaling nog nooit is toegep# In Oostburg is de nieuwe Al in wording. De verplichting»® de eigen stoep ijs/sneeuwvrij® houden komt daarin niet r voor. „Wij beschouwen gladheidsbestrijding als e I stukje maatschappelijke antwoordelijkheid. De burg moeten zelf het fatsoen jj16 voor kunnen opbrengen, werd gezegd. Naleving Sas van Gent heeft de bepaï] ook uit zijn APV gehaald, als Sluis-Aardenburg, nisse en Axel. „Het was L| mooie regeling op papier, W in de praktijk werkte die Hoe moet je naleving a to gen wanneer ook de politie niet zijn hoogste prioritei ziet," zegt een woordvoero „Als 500 mensen hun stoep schoonhouden en je iri,e allemaal gaan aanschbJ heb je grote kans dat wan» de brieven allemaal de de zijn de gladheid alweer wenen is," zo klonk het oP Axelse stadhuis. „Mensen vroeger hun stoep schoo den doen dat ook nu no - wie het onder de ou®e,-t bepaling niet deed, zal nu niet doen". e cursus, opgezet in samenwer- ing met de Zeeuwse Volksuni- irsiteit, wordt verzorgd door J*'ee medewerkers van de biblio- jieek op acht achtereenvolgende jcensdagavonden. Ie deelnemers krijgen een over- fcht van de geschiedenis van het pek vanaf zijn allereerste ver- Biijningsvorm tot nu. Aan de orde komen onder andere pik-, zet- en bindtechnieken en Bekbanden, illustraties en deco- Ities. J collectie oude boeken van de Ibliotheek zal regelmatig bij de TBen worden betrokken, tlangstellenden kunnen zich iefonisch of schriftelijk opge- pn bij het secretariaat van de ■U in de Spanjaardstraat. lactie meuten: Zuidlandstraat 32, 10115-645769, fax 0115-645742 jdweuren: Peter Oggel (editie- pil Peter van den Assem, Frank PCooten, Rein van der Helm, Irold de Puysseleijr, Eugene fitraeten. I's: Klokstraat 1, 1-0113-273700, fax 0113-273701. pdacteur: Cees Maas (provincie- Islaggever). Mst: Steenstraat 14, tel. 0114- T»0, fax 0114-372771 Wacteuren: Frank Deij (plv. ed. |U Gerlach Hochstenbach. «redactie Zeeland: 1 women ^mat/mvrij. 0115-645751 zondag 0115-645753 Is 32 verkenners uit Hulst zagen hun wensen in vervulling gaan. FOTO WIM KOOIJMAN an onze verslaggever iddelburg - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt inaf 17 januari een cursus Boek- en Bibliotheekgeschiedenis igeven. Van onze correspondente Koewacht - Tijdens het nieuw jaarsconcert in de Vlaschaard in Koewacht werden ook vijf jubila rissen van de muziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) gehuldigd. Drie muzikanten spe len al tien jaar bij EMM en twee maar liefst veertig jaar. Zij kre gen hiervoor de gebruikelijke speld en felicitaties. De jubilaris sen in de categorie 10 jaar zijn: Pedro van den Heuvel (slagwerk), Jan Meys (trompet) en Johny Meys (hoorn). In de categorie 40 jaar jubileerden: Carlos Buys (bariton) en Willy Waumans (hoom).De fanfare speelde voor de eerste keer onder leiding van de nieuwe dirigente Anne-Marie Jansen-Hoefeijzers en ook het leerlingenorkest van EMM en de percussiegroep lieten zich van hun beste kant zien. Leden van motorclub The Hogs delen cadeautjes uit. Van onze correspondent Wil Verherbrugge Sluis - Leden van de Harley Davidsonclub The Hogs uit Sluis verrasten zaterdagmid dag in de recreatiezaal van bejaardenoord Rozenoord jong en oud met geschenken. Voor alle bewoners en perso neelsleden was er een verzor gingspakket (badschuim en lek ker luchtje) en voor de peuters van peuterspeelzaal Pinokkio een grote beer. Verder waren er voor zowel het verzorgingstehuis, als de peuterspeelzaal nog cheques van 500 gulden. Woordvoerder Werner Marteijn zei namens de motorclub dat het geld afkomstig is van het Beach Bluesfestival, dat the Hogs ieder jaar bij Groede houdt. „We had den nog wat geld over en weten dat Verzorgingshuizen en peuter speelzalen in Nederland altijd geld tekort komen. Op deze manier wilden we voor de oudste en jongste bewoners van Sluis iets doen. De beer is symbolisch. Een grote beer, die een klein beertje omarmt. Jong en oud. We willen ook laten zien, dat we meer zijn dan die mannen in het zwarte pak die op een motor voorbij komen. Trouwens als we langs Rozenoord rijden, zwaaien de bejaarden altijd naar ons. Dat is leuk." Voorzitter van de The Hogs, Wil liam Krocké, vertelt dat de ver gaderruimte die zijn clubleden nu hebben op het industrieterrein van Sluis, zo goed als betaald is. „Zodoende hadden we geld over van het festival. En tevens willen we laten zien, dat we zo slecht nog niet zijn, als dat we er uit zien." Hij overhandigde de che ques aan voorzitter P. Spelier van het bestuur van de peuterspeel zaal en aan mevrouw M. Boerjan, hoofd verzorging van Rozenoord. Speiier vond dat de motorelubie- den met deze actie lieten zien midden in de gemeenschap te staan. Hij was blij met de cheque, want samen met het opgehaalde sponsorgeld kon nu een klimrek aangeschaft worden. Directeur FOTO WIM KOOIJMAN H. Masclee was eveneens in zijn nopjes met deze geste en ging het geld besteden voor ontspanning en recreatie. De peuters van Pinokkio hadden voor de bewoners nog een mooi presentje gemaakt. Voor de recreatiezaal en het clubgebouw van de Harley Davidsonrijders hadden ze een mooie, grote teke ning gemaakt. Wethouder J. Du Fossé excuseerde burgemeester C. van Liere maar bracht namens de gemeente Siuis-Aardenburg zijn dank en sympathie uit. „Jul lie hebben jong en oud een pretti ge middag bezorgd. Mijn compli menten daarvoor en ik hoop dat het clubgebouw nog lang in Sluis blijft staan." «ertentie-exploitatie stem enZVK Zuidlandstraat 32, 1115-645740, fax 0115-645741 FQenwoordigers: P'n Boei je, privé 0115-563976, w Broekhoven, privé 0115- 52, Hans Dimmers, privé 0115- Bteenstraat 14, [0114-372770. |egenwoordigers: 670 lunf" Br.ande' Pr'Vé 0114- (4-316755 an lraeten Privé fningstijden: vr- 8.30 - 17.0Q uur Door Eddy de Schrijver Kloosterzande - Frans Voet, secretaris van de stichting Wielerpromotion Zeeuws- Vlaanderen, kijkt aan de vooravond van een nieuw wielerjaar met vertrouwen naar de toekomst. Kloosterzande houdt in samen werking met het comité Koude- kerke voor het eerst een drie daagse voor vrouwen onder de naam Ster van Zeeland. Het ijve rige wielercomité van Klooster zande heeft een naam hoog te houden op wielergebied en ondervond de teloorgang van de Nederlandse beroepswielersport en het overroepen van contracten aan den lijve. Met pijn in het hart moesten de profkoersen geschrapt worden. „We hebben nu duidelijk een andere weg gekozen. De drie daagse voor vrouwen is een uni cum en met Koudekerke als part ner van vorig jaar klikte het meteen. Herhaling van onze samenwerking was dus een koud kunstje," aldus Frans Voet. Naast de driedaagse voor vrou wen op 31 mei en in het weekein de van 1 en 2 juni komt er ook een tweedaagse voor cyclosportieven, de voormalige B-amateurs. Nu er een samenwerkingsver band is tussen de KNWU en de trimbonden in Zeeland zou dit een uitgelezen kans zijn om te proberen minstens één Zeeuwse trimploeg aan het vertrek te krij gen. „Als dat zou kunnen zou dat voor de wielersport een goede zaak zijn. Ik denk dat we daar toch eens over moeten praten met onze consul. Die heeft ons tot nu toe altijd prima geholpen en adviezen gegeven," stelt Voet. Op vrijdag 31 mei wordt er een proloog verreden voor de vrou wen in Zoutelande. De rensters dienen 7 kilometer te overbrug gen. Vorig jaar won Debby Mansveld de klassieker voor vrouwen in Kloosterzande. Zij staat dan ook op de eerste plaats in het speciale klassement om de 'Lady Trofee Hotel Van Leuven'. De laatste etappe - Kloosterzande-Kloos- terzande - telt weer mee voor die trofee. De vrouw die na drie jaar op de eerste plaats prijkt, mag een enveloppe met duizend gul den in ontvangst nemen. Op zaterdag 1 juni wordt in de omge ving van Koudekerke de tweede rit verreden van de meerdaagse voor vrouwen. Zondag verhuist het gezelschap naar Kloosterzan de. Parcours Het parcours in Kloosterzande wordt veranderd. Bij het viaduct naar de pont toe konden de ren ners elkaar tegenkomen - welis waar op een ander weggedeelte - maar het juryrapport meldde wel dat die lus er uit moest. Daaraan is door Kloosterzande gevolg gegeven. Zo krijgt het gehucht Noord straat de vrouwen ook te zien en Hengstdijk is eveneens opgeno men in de route. Hengstdijk rouwt daar niet om en wordt het wielermekka van Zeeland. Immers, ook Het Wielerweekend is te gast met de tijdrit in Hengst dijk en in augustus haalt Hengst dijk zelf het nationaal kampioen schap voor trimmers naar die plaats. „We hebben uitstekende contac ten met Ber van Damme. Die heeft de goede tijden van de prof- koers als zakenman ook gekend en die steunt ons opnieuw heel goed. Vandaar ook dat we ons verplicht voelen om wat terug te doen," zegt Voet. Momenteel draait alles al op rol letjes in Kloosterzande. „We wer ken met een redelijk budget dat we bij elkaar weten te krijgen door de steun van het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven. En we hebben natuurlijk in de loop der jaren wat op kunnen bouwen. Maar we zijn blij met deze drie daagse, want doordat het Wieier- weeken de vrouwen heeft laten vallen, was er geen klassieker meer voor vrouwen in dit gebied. We zijn een waardige vervanger van die tweedaagse en we reke nen opnieuw op een sterk deelne mersveld." De nieuwelingenklassieker is komen te vervallen. „Ook die wil den we graag laten verrijden, maar op dezelfde dag zou de klassieker van de Maasvallei worden verreden. Die mannen doen dat al dertig jaar. Dan moet je niet op die datum gaan zitten, want dan nek je jezelf, maar ons programma met de klassiekers voor vrouwen en cyclosportieven mag er ook zijn," zegt Voet, die politiebegeleiding nog als het grootste struikelblok voor het organiseren van wedstrijden ervaart. „De koers begeleiden met motorrijders van Oscar van Waesberghe is natuurlijk een goede zaak en die mannen doen dat perfect, maar het ontbreekt een burgermotor aan het echt mogen optreden tegen automobi listen die de zaak dwarszitten. Daarvoor is het altijd noodzake lijk dat er een commandowagen van de politie in de koers zit. En om die te krijgen, wordt steeds moelijker en dat is voor de bevei liging van de koers pure nood zaak." DIVERSEN ST. JANSTEEN Kaarting - Café De Kroon -14.00 uur CIINGE Dansen Malpertuus (KBO - 13.30 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 20.00 uur VERREBROEK Schieting - Terminus -15.00 uur TERNEUZEN Expositie - aquarellen en karakter poppen van papydou van mevrouw Van Nieuwenhuyzen - centrale hal Ter Schorre - 09.00-21.00 uur (t/m 31 jan) Clubavond - Postzegelvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen - Zuidland- theater-19.30 uur SAS VAN GENT Expositie jaaroverzicht - stadhuis Westkade - 19.00-21.00 uur Tentoonstelling - strips Michel den Hamer - openbare bibliotheek - 13.30-20.00 uur Kaarting - St.-Albert -14.00 uur HULST Kaarting - De Blaauwe hoeve -13.00 uur OSSENISSE Kaarting - café De Jachthoorn -14.00 uur AXEL Kaarting - De Halle -14.00 uur KOEWACHT Koersbal - De Vlaschaard -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Pocahontas 20.00 uur Goldeneye VLISSINGEN Alhambra 1 -2-3-4 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Filmpje 20.00 uur The bridges of Madison County 20.00 uur The Santa Clause BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur The American President 20.00 uur To die for 20.00 uur The crossing guard KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Goldeneye 20.00 uur Nine Months 20.00 uur Something to talk about 20.00 uur The American President Kats - Bij twee bedrijven op het terrein van de Oosterschel- de Combinatie aan de Veerha ven in Kats in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebro ken. Enkele loodsen op het ter rein werden hierbij opengebro ken. Er verdween voor rond dertigduizend gulden aan gereedschap. Hulst - Opnieuw sloegen inbre kers afgelopen dagen hun slag. Zo werd tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken in twee woningen aan de Dulla- ertstraat en één aan de P.C. Hooftstraat in Hulst. Men kwam binnen door het vernie len van een raampje. Spoorloos verdwenen zijn audio-appara- tuur en geld. De kantine van de VV Sluiskil aan de Drostlaan is na onge wenst bezoek in de nacht van vrijdag op zaterdag 27 flessen frisdrank en een hoeveelheid versnaperingen armer. In de late avonduren van 6 januari werd eveneens ingebroken in een woning aan de Marijke- straat in Hoek. Hier verdwenen audio-apparatuur en etenswa ren. Terneuzen - Bij controles in de binnenstad heeft de politie twee illegale vreemdelingen en een vermoedelijke drugdealer ingesloten. De eerste vreemde ling liep tegen de lamp bij een patrouille. Hij was in gezel schap van iemand die al eerder een binnenstadverbod had opgelegd gekregen. De laatste werd na verhoor weer heenge zonden. In het tweede geval ging het om twee mensen die werden aangetroffen in een woning in de Elleboog. Een bleek illegaal, de ander was in het bezit van 30 gram heroïne. Tevens werd een nep-vuurwa pen aangetroffen. Beiden zijn voor nader onderzoek ingeslo ten. Clinge - Toen een 38-jarige inwoner van Clinge op de och tend van Driekoningen in zijn bestelauto wilde stappen zag hij dat de gehele linkerflank van het voertuig gedeukt was. Volgens de politie was de scha de vermoedelijk veroorzaakt door een ander voertuig. Van de bestuurder hiervan ont breekt nog ieder spoor. Axel - Door oplettendheid van enkele jongelui kon zaterdag in Axel een winkeldief worden aangehouden. De man, een 38- jarige Amsterdammer, wilde er vandoor gaan met een jas die hij had gestolen in een winkel aan de Noordstraat. De jonge lui hielden hem vast tot de politie arriveerde. Na opmaken van proces-verbaal is de win keldief weer op vrije voeten gesteld. Een Fransman uit Tourcoing werd op heterdaad betrapt toen hij spullen stal in een supermarkt aan de Arsenaal straat in Terneuzen. Ook hij kwam vrij na het opmaken van een proces-verbaal. Hulst - Een dagje winkelen in een Hulster meubelbedrijf kwam een mevrouw uit Heer enveen op een schadepost van 350 gulden te staan. Een zak kenroller zag kans een porte monnee uit haar handtas te ontvreemden. Hierin zat ook haar rijbewijs. Terneuzen - Bij' een aanrijding in Terneuzen werd een fietser licht gewond en voor onder zoek overgebracht naar zieken huis De Honte. De fietser kreeg op de kruising Axels- estraat/Leeuwenlaan geen voorrang van een jarige auto mobilist uit Terneuzen.Geen voorrang kreeg evenmin een 60-jarige automobilist op de kruising Haarmanweg/Hoofd- weg. Hij kwam hierdoor in aanrijding met het voertuig van een 29-jarige man uit Hoek. Er vielen geen gewonden maar de schade aan beide voer tuigen was aanzienlijk. IJzendijke - Bij een snelheids controle op rijksweg 58 nabij Ijzendijke werden zaterdag morgen tussen 09.00 en 12.00 uur in totaal 530 voertuigen gecontroleerd. Hiervan reden er 45 te hard. De hoogst geme ten snelheid was 118 kilometer, 38 meer dan is toegestaan. De accept-giro's komen eraan. (ADVERTENTIE) Oranjestraat 5 - Telefoon 0115-562710

de Stem | 1996 | | pagina 7