Vredesproces Bosnië overschaduwd Israël sluit grenzen uit angst aanslagen Nederlanders vinden kapotgeschoten winteridylle 'Telefoonschrik' beheerst Palestijnse leiders 'ïgrantei jediscrii Duitse liberalen spreken elkaar luidkeels moed in Elizabeth Schwarzkopf was fel aanhangster van Hitier Geen solidariteit DE STEM BUITENLAND Europese Unie dreigt zich uit verdeelde Bosnische stad Mostar terug te trekken DE STEM DE STEM COMMENT/ BUITENLAND KOR! Arafat krijgt prijs Grieks-Orthodoxe Kerl Zeven doden na kapseizen brug Bulgarije Partijen Japan eens over programma Olieramp Rusland erger dan gevreesd Masari verliest nationaliteit Clinton gaat overstag Geringe opkomst verkiezingen Guaten^ L tl rpen we§ te trek" MAANDAG 8 JANUARI 1996 M Jeruzalem (dpa/afp/rtr) - Uit vrees voor Palestijnse aansla gen heeft Israël zaterdagnacht de grenzen met de Palestijnse gebieden in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voor onbepaalde tijd afgeslo ten. Duizenden Palestijnse werknemers konden gister ochtend niet naar hun werk in Israël. Israëli's mogen ook niet meer naar de autonome Palestijnse ge bieden. De maatregel volgt op de dood van bomexpert Yahya Ayy- ash, die vrijdag na een aanslag door vermoedelijk de Israëlische geheime dienst om het leven kwam. PLO-leider Arafat ver oordeelde zondag de liquidatie van Israëls volksvijand nummer één. Volgens Arafat, die Ayyash een martelaar noemde, heeft Is raël met de moord het vredesak koord met de Palestijnen ge schonden. Israël heeft niet beves tigd achter de moord te zitten, maar de Israëlische krant Haar- etz meldde gisteren dat het bevel tot uitschakeling van Ayyash nog door oud-premier Rabin is gege ven. Rabin kwam zelf op 4 no vember om bij een moordaanslag. Meer dan 100.000 Palestijnen woonden zaterdag in Gaza de uitvaart en begrafenis van Ayy ash bij. Ayyash, bijgenaamd de ingenieur, kwam vrijdag om het leven toen de draagbare telefoon in zijn hand ontplofte. De Israë li's houden Ayyash verantwoor delijk voor bomaanslagen in de joodse staat die sinds 1993 aan 77 mensen het leven kostten. Ook op de Westelijke Jordaanoe ver rouwden velen om de dood van Ayyash. Op veel plaatsen wa ren stakingen. In de stad Nablus hielden Hamas-aanhangers een symbolische uitvaart waarbij zij een kist droegen die met de Pa lestijnse vlag was versierd. In Je richo verbrandden demonstran ten Israëlische vlaggen en riepen zij om wraak. Soortgelijke de monstraties hadden plaats in Ra- mallah en Jenin. In Oost-Jeruza- lem ontplofte gisteren een bom. De schade was echter gering. In Israëlische bussen golden ver scherpte veiligheidsmaatregelen. De politie had alle verloven inge trokken van de leden van een speciale eenheid die in het open baar vervoer meereizen om ter reurdaden te voorkomen. De Palestijnse politie zou giste ren vijf mannen hebben opgepakt op verdenking van samenwer king met de Israëlische geheime dienst bij de voorbereiding van de aanslag. De man, die de explo sieve, mobiele telefoon aan Ayyash zou hebben overhandigd, is volgens een Israëlische krant naar de VS ontkomen. Over twee weken, op 20 januari, vinden in de Palestijnse gebieden verkiezingen plaats voor de 88- leden tellende Palestijnse Raad en een Palestijnse president. Ook rond presidentskandidaat Arafat zijn gisteren de veiligheidsmaat regelen verscherpt. Mostar/Sarajevo (afp/dpa) - De Europese Unie (EU) trekt zich terug uit de verdeelde Bosnische stad Mostar als de moslims en Kroaten daar niet gaan samenwerken. Dit dreigement uitte gis teren de Europese bestuurder van de stad, Hans Koschnik. Ook elders in Bosnië-Herzego- wina werd afgelopen weekeinde het vredesproces overschaduwd. De Ifor, de internationale macht die toeziet op de naleving van het vredesakkoord van Dayton, waarschuwde 'ongedisciplineer de en ongecontroleerde elemen ten' met hardere maatregelen. Zaterdag en zondag zijn op di verse plaatsen Ifor-patrouilles en eén vliegtuig beschoten. Koschnik, oud-burgemeester van Bremen, denkt dat een misluk king van de vereniging van Mostar het einde van de samen werking van Kroaten en moslims in heel Bosnië inluidt. Hij wijst een permanente verdeling van de Zuidbosnische stad in een mos lim- en Kroatisch deel, zoals de Kroatische burgemeester Brajko- vic voorstelde, pertinent van de hand. Koschnik wees op zijn trieste ervaringen als Duitser met het verdeelde Berlijn. Formeel vormen de Kroaten en moslims in Bosnië een federatie, maar de partijen staan in Mostar op gespannen voet met elkaar. „Als duidelijk is dat er geen be reidheid is om samen te werken, moeten wij onze koffers pakken en vertrekken", meende Kosch nik. Hij waarschuwde voor een nieuwe burgeroorlog in de stad, waar de twee partijen elkaar al in 1993 en 1994 op leven en dood bestreden. Met extra patrouilles langs de scheidingslijn voorkwamen Spaanse Ifor-soldaten zaterdag Door Frans Wijnands Stuttgart - 'Driekoningen, driekoningen, geef ons nieuwe moed'. Die tekst zou op het jaarlijkse 'Driekoningentreffen' van de Duitse liberalen - afgelopen zaterdag in Stuttgart - heel wat toepasselijker zijn geweest dan de vraag om een nieuwe hoed, zoals in het bekende volksliedje wordt gezongen. De een na de andere prominente spreker sprak zichzelf, de zaal en alle partijgenoten luidkeels moed in. Wat zouden ze anders hebben kunnen doen? De Duitse liberalen zitten al en kele jaren in een crisis. In twaalf van de zestien Duitse deelstaat parlementen zijn ze niet meer vertegenwoordigd. Op 24 maart strijden ze om het laatste restje geloofwaardigheid, betekenis en politieke macht bij de dan te hou den verkiezingen in Baden- Würtemmberg - het liberale 'stamland' -, in Rijnlands-Palts en Sleeswijk-Holstein. „We zul len er winnen", verzekerde par tijvoorzitter Wolfgang Gerhardt zijn toehoorders. Maar het blijft afwachten of de FDP in deze drie deelstaten wèl over de kiesdrem pel van vijf procent zal komen. Voorzitter Gerhard schilderde een somber beeld van de Duitse democratie als de FDP zou weg vallen. Wat is een democratie im mers zonder een betrouwbaar stuk liberalisme? Wat dan over blijft is de democratie van de on beweeglijkheid, beheerst door twee tot elkaar veroordeelde, maar niet met elkaar samenwer kende christen-democratische en socialistische blokken. Alsof zij nog steeds de politieke joker in handen hebben zo wer den in Stuttgart de kaarten ge schud en op tafel gelegd. De FDP is en blijft een betrouwbare coa litiepartner, 'maar ze laat zich daarom niet haar trots en identi teit ontnemen, en zeker niet door de coalitiepartner', waarschuwde Klaus Kinkel. Want als de libera len ergens bang voor zijn dan is het om een onopvallend bijwa gentje van de grote CDU/CSU te worden. Voorzitter Gerhard ging nog een stapje verder door regelrecht op het risico van een kabinetscrisis te wijzen. Die kans is groot als de regering niet instemt met het li berale voorstel om de 'solidari- teitstoeslag' - de 7,5% toeslag op ieders belasting terwille van de opbouw van oostelijk Duitsland - al vanaf 1997 af te bouwen. De CDU-secretaris-generaal Peter Hintzen en de minister van Fi nanciën, Theo Waigel (CSU) heb ben die suggestie meteen afgewe zen en het sabelgerinkel rond een kabinetscrisis merkwaardig en verkeerd genoemd. Dat blijkt uit de biografie van de schrijver Alan Jefferson over de vermaarde 80-jarige sopraan, die volgende week verschijnt. De Britse krant The Daily Tele graph publiceerde zaterdag een artikel over Jeffersons biografie. Schwarzkopf leidde in 1935 een nationaal-socialistische studen tenvereniging. Zij maakte in het Derde Rijk heel snel carrière, zonder dat zij de gebruikelijke leertijd op provinciale podia hoefde door te maken. Volgens Jefferson maakte de zan geres, die nog enkele jaren gele den in Nederland een masterclass gaf, vijf films voor Joseph Goeb- bels, de nazi-minister voor pro- een escalatie van het geweld na dat eerder op de dag een Kroati sche agent was doodgeschoten. Hierbij ging het mogelijk om een vergelding voor het neerschieten van twee moslim-politieagenten donderdag, waarbij beiden ern stig gewond raakten. Op nieuw jaarsdag schoten Kroatische agenten een jonge moslim dood wat de etnische spanningen deed oplaaien. De Verenigde Naties sloten zon dag het vliegveld van Sarajevo en riepen de hoogste alarmfase uit nadat een Frans militair vliegtuig was geraakt door twee kogels. Het passagierstoestel, een Falcon 50, kon evenwel veilig landen op de luchthaven van de Bosnische hoofdstad. Britse patrouillevoer tuigen van de Ifor kwamen zater dag in noordwest-Bosnië onder Servisch vuur te liggen. De Britse soldaten schoten terug. Het was de eerste grotere gevechtsactie van de vredemissie in Bosnië, al dus een Ifor-woordvoerder. Pant servoertuigen noch personen werden geraakt. Ook in een Ser vische wijk van Sarajevo is op Ifor-patrouilles geschoten. De leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, riep in een lange kerstboodschap alle Serviërs in het voormalige Joego slavië op 'de nationale eenheid' te herstellen en te blijven streven naar een groot-Servië. Het was de eerste keer in meer dan twee weken dat Karadzic van zich liet horen. Een Nederlandse militair kijkt uit over de berg Vlasic waar het Nederlandse Ifor-bataljon zijn kamp heeft opgeslagen. Door Gerard van Gils (anp) Turbe/Vlasic - Ochtendappel in Novi Travnik. Nederlandse militairen van de Navo-vredesmacht in Bosnië verzamelen zich op het kerkhof voor vrachtwagens. Zij hebben het terrein in korte tijd omge bouwd tot een keurig basiskamp. De au towrakken zijn vervangen door rijen le gertenten. Daartussen staan jerrycans die met infuusslangetjes de kachels binnen van brandstof voorzien. De commandant van het kamp waarschuwt zijn manschappen voor de bittere kou. Wie zonder handschoenen metaal aanraakt, blijft eraan kleven. Het is die ochtend twee solda ten overkomen die een watertank vastpakten. Na de instructies komt een nieuwe werkdag op gang. Vanuit Novi Travnik is het Nederlandse ba taljon bezig zich te nestelen in het noordwes ten van Bosnië op de frontlijn tussen moslims en Kroaten aan de ene kant en Serviërs aan de andere. Eén compagnie krijgt haar basis op een busremise in het stadje Jajce, een tweede in een geruïneerde schoenfabriek in Turbe. Overste Damen, commandant van het batal jon, trekt met zijn staf de bergen in naar het voormalige ski-gehucht Vlasic, dat de Ser viërs Sisovo noemen. De weg naar Vlasic is een kapotgeschoten winteridylle. In een straal van twintig kilo meter is geen normaal leven meer te beken nen. Het pad omhoog, versperd door een op geblazen bergwand, geeft uitzicht op het sneeuwlandschap waaruit de dorpjes en acht honderd wintersport-chaletjes zwartgebla kerd opsteken. Tactiek van de verschroeide aarde in de sneeuw. Langs de weg en in de ra vijnen liggen de wrakken van Servische le gervoertuigen. De achtergebleven bevolking laadt de nog bruikbare munitie op een boe renkar: geld waard. De Serviërs hebben het interieur van hotel Babanovac op de top van de berg op hun te rugtocht drie maanden geleden omgebouwd tot één grote ravage. Daarna heeft het Bosni sche leger de zaak verder uitgewoond. In het voormalige vakantieverblijf hangt een in dringende brandlucht. Her en der liggen ho pen stront. Schoonmaakploeg Het Nederlandse bataljon heeft een schoon maakploeg van 50 moslimmannen ingehuurd om te helpen het hotel weer bewoonbaar te maken. Zij smijten de kapotte huisraad de ra men uit. In de ontvangsthal blijft een opge zette beer achter. Adjudant Clausen, belast met de reinigingsoperatie, maakt een selectie van wat nog bruikbaar is. „Als we hier weer weggaan willen we de handel netjes achterla ten." Clausen raapt hier en daar wat folders van het hotel van de grond en een vergeelde, nooit verstuurde ansichtkaart. Op de bovenste ver dieping, waar nog nieuwe elektriciteitskabels Londen (dpa) - De in Duitsland geboren zangeres Elizabeth Schwarzkopf was in de Tweede Wereldoorlog een vurig aan hangster van het nationaal-socialisme. Zij onderhield hartelij ke betrekkingen met nazi-kopstukken. paganda. Zij sloot zich in 1940 bij de nationaal-socialistische NSD- AP aan. Na de oorlog bestreed de zange res aanvankelijk dat zij nazi sympathieën had gehad, maar la ter verontschuldigde zij zich daarvoor via haar advocaat. Schwarzkopf zette haar carrière in 1947 in Londen voort. In 1992 onderscheidde koningin Elizabeth Schwarzkopf op voor dracht van de regering-Major met de titel Dame of the British Empire. De vroegere oud-minis ter van cultuur, David Mellor, er kent in The Daily Telegraph dat de regering toen niet van haar nazi-verleden op de hoogte was. Door Willy Werkman Tel Aviv - Niet meer dan een dag heeft Yahya Ayyash, de beruchte Palestijnse Hamas- activist, die afgelopen vrijdag door de Israëlische geheime dienst werd vermoord, van de moderne telefoontechniek kunnen genieten. Afgelopen donderdag bracht een speciale koerier hem het nieuw ste, opklapbare model van de po pulaire draagbare telefoons en 24 uur later, rondom het middaguur, ontploften de 50 gram explosie ven, verstopt in het apparaat, op het moment, dat Yahya 'hallo' zei. Het was de tot nu toe meest geraffineerde moordaanslag van de Shin Bet. Een in Israël alom geprezen pro ject, waartoe de inmiddels ver moorde premier Yitschak Rabin persoonlijk opdracht had gege ven en waaraan een team van ex perts maandenlang had gewerkt. Compleet met de hulp van de in middels naar Amerika uitgewe ken Palestijnse collaborateur Ka- mel Hamad, die Ayyash de draagbare telefoon had laten be zorgen, en die zijn Israëlische ba zen moet hebben ingelicht over het moment, waarop Ayyash zich ophield in het huis, waar de ca deau-telefoon was bezorgd. Om er zeker van te zijn, dat Yahya op de dag van de aanslag Tijdens de begrafenis van de vorige week vrijdag vermoorde Pa lestijnse 'bommenmaker' Yahya Ayyash gingen voor het eerst in de geschiedenis ook moslim vrouwen de straat op. foto epa niet de gewone huistelefoon zou gebruiken, maar zijn net gekre gen draagbare model, was de normale telefoonverbinding vrij dag verbroken. En om er ook nog zeker van te zijn, dat de gezochte Hamas-activist zelf, en niet toe vallig een huisgenoot met het toe stel zou ontploffen, was er via eerder opgenomen telefoonge sprekken ook nog voor gezorgd, dat zijn stem op elektronische wijze kon worden herkend. Van uit een rondcirkelend Israëlisch vliegtuig werd uiteindelijk de lange afstandscode gegeven voor de ontploffing, die ter plekke de hersenen verbrijzelde van de man, die voor de Israëli's 'terro rist nummer een' was. Doodsangst De hevig geschrokken leiders van de Harnas en de Islamitische Ji- had-beweging hebben nu de tele foonschrik. Was het bezit van het liggen omdat het hotel nooit is afgebouwd, vindt de adjudant de restanten van een bouw tekening. Hij bergt ze op in zijn uniform. „Hier kan onze genie nog wat aan hebben." Voorlopig slapen en wonen de Nederlandse militairen op de Vlasic-berg nog in tenten, 's Nachts is het 23 graden onder nul, maar Clausen zegt dat de uitrusting voldoende is om nog een oogje dicht te kunnen doen. Schoenfabriekje Het voormalige schoenfabriekje in Turbe, waar over een week de Charly-eenheid van het Nederlandse bataljon moet komen te zit ten, ligt precies op de voormalige frontlinie. Britse infanteristen met rood-witte pluimen op de baret hebben alvast bezit genomen van het complex. Eromheen wemelt het van de mijnen en ander niet ontploft wapentuig, maar ook op het terrein zelf is het linke soep. De commandant van het Charly-team, majoor Zeggelaar, is naar Turbe gekomen om de lo- katie te verkennen. Hij dwaalt door de lood sen met schoenen en omver gegooide boek houding. Het verbaast hem dat de Britten, die nog maar twee dagen in de fabriek zitten, zo laconiek over het bevroren en besneeuwde terrein lopen en er met hun pantserwagens overheen rauzen. De kans dat er mijnen lig gen is groot., Zeggelaars Engelse collega doet er niet moeilijk over: de plaatselijke bevol king beweert dat op het terrein geen mijnen liggen, zijn mensen zijn ze nog niet tegenge komen en voor de rest: 'It hasn't banged yet'. opklapbare telefoontje tot vrij dag voor hen het symbool van be langrijkheid, nu laten ze uit pure doodsangst eerst hun persoonlij ke lijfwachten het apparaat be antwoorden, voor ze zelf aan de lijn komen. Zelfs Yassir Arafat, die er door de Harnas nu bijna openlijk van wordt beschuldigd de Israëli's bij de uitschakeling van Yahya Ayyash te hebben ge holpen, wordt niet meer met het magische telefoonapparaat ge zien. Iemand kon tenslotte op een idee gekomen zijn. En met al die paniek zijn het nie mand minder dan vader en moe der Ayyash, die zich door dit alles niet laten storen. Vader Ayyash laat zich in deze dagen lachend feliciteren voor de heldendaden, die zijn zoon in zijn leven heeft gepleegd, en moeder Ayyash, uit gerust met een foto van Yahya in de ene hand en een pistool in de andere, heeft zelfs de moed opge bracht gebruik te maken van het zelfde telefoonwonder, dat haar zoon vermoordde. Toen zij op de dag van Yahya's begrafenis zag, dat de fotograaf van de Israëlische krant 'Yediot Acharonot' zijn draagbare tele foon pakte, verzocht ze hem een paar woorden te mogen zeggen tegen de redacteur van de krant. „God zij gezegend", zei ze, „Yahya is een martelaar en hij gaat nu naar Allah." In Duitsland schermt de liberale regeringspartij FDP met( mogelijke regeringscrisis. Partijvoorzitter Wolfgang Gerl heeft op de traditionele Driekoningenbijeenkomst de zogenaamde solidariteitstoeslag reeds met ingang, 1997 wordt verminderd. Dat is een speciale belasting, die] recent is ingesteld voor de opbouw van de deelstaten ie oosten, de voormalige DDR. Ze bedraagt 7,5 procent vaJ loon- en inkomstenbelasting die iedere Westduitser betast] Dat Gerhardt ongelukkig is met de solidariteitstoeslag hoeftl zich niet zoveel verwondering te wekken. De grote oppot partij SPD wil ook zo snel mogelijk af van dit fenomeeji vindt dat de wederopbouw van het oostelijk deel anders; worden gefinancierd. Bij het Duitse publiek is de heffing eveneens omstreden,! tuurlijk in de eerste plaats omdat elke extra belasting imm lair is. Maar ook omdat uit onderzoek het afgelopen jaaris] bleken dat voor miljarden mark aan subsidies is verss Westduitse firma's zouden zich grandioos verrijkt hebbend het subsidiegeld; in het oosten zou kwistig en ongecontrole met geld zijn gesmeten en talloze overdreven grote projet zijn aanbesteed. De FDP-voorzitter weet dus dat hij een gevoelige snaar; bij het publiek als hij voorstelt de heffing zo snel n gaan verminderen. Maar hij weet evenzeer dat hij zijn co partner hard tegen de schenen schopt. De christen-den ten van bondskanselier Kohl houden vastberaden vast a omvang van de heffing. Er is volgens hen namelijk geeno om de belasting te verlagen en toch de wederopbouw veil stellen. Die tegenstelling tussen CDU en FDP lijkt tot een crisistel den, maar het is de vraag of de laatste daar echt op uit is] partij wil zich vooral onderscheiden van de CDU waarmees zóveel jaar samenregeert, dat het publiek het 'eigen gJ van de FDP niet meer herkent. De kleine liberale partij is ie] tien Duitse deelstaatparlementen reeds niet meer verte] woordigd. Op 24 maart volgen verkiezingen in drie ander] langrijke Duitse deelstaten. Als de FDP daar niet goed ui bus komt, verliest ze haar aanzien, macht en toekomst, j daar dat ze op deze populaire toer gaat. Met solidariteit heeft het in ieder geval niets te maken,'! met solidariteit tussen regeringspartijen en zeker niet met] dariteit tussen de westelijke en oostelijke delen van Duits!;] Overleven, daar gaat het om voor de FDP. Daaraan is al is] dere ondergeschikt. Bethlehem - PLO-leider Yasser Arafat heeft de vredesprijs vat] Grieks-Orthodoxe Kerk ontvangen. Hij kreeg de prijs voos gaand aan de mis in de Geboortekerk in Bethlehem, waar de triarch van Jeruzalem, Diodoros I, zaterdag orthodox vierde. Arafat kreeg de prijs voor zijn inzet voor de vrede in Midden-Oosten. Arafat deelt de prijs met de in november vermoorde Israëli: premier Rabin, zijn opvolger Peres, en koning Hussein en prins Hassan van Jordanië. Sofia - Door het kapseizen van een hangbrug zaterdag in plaatsje in Zuid-Bulgarije zijn zeker zeven mensen omgekor Gisteren ontdekten duikers vier slachtoffers in de rivier Tom nadat zaterdag al drie lijken uit het ijskoude water waren haald. De Bulgaarse autoriteiten gaan nog uit van twee .vermisten. Ij! taal kwamen ongeveer tachtig personen, voornamelijk vroui en kinderen, in de rivier terecht. De meesten konden op ti kracht de kant bereiken. Het jongste slachtoffer is een vijfje jongetje. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlaii zaken stonden er op het moment van de ramp ongeveer tweeli derd mensen op de dertig meter lange brug. Er brak een reling: de oververbinding kantelde. Tokyo - De drie regeringspartijen in Japan hebben gisteren akkoord bereikt over een nieuw regeerprogramma. Eerder opi dag bevestigden zij dat de voorzitter van de Liberaal-Democa sche Partij (LDP), Ryutaro Hashimoto, de vrijdag afgetreden;] mier Tomiichi Murayama zal opvolgen. Er komen maatregelen om de ruzie met het eiland Okinawa o(| lossen over de Amerikaanse bases daar. Ook zijn er oplossii voorgedragen voor het omstreden plan van de regering omz: noodlijdende hypotheekbanken te helpen met 685 miljard yen! miljard gulden). De 58-jarige Hashimoto, nu nog minister van handel, zal w: schijnlijk vandaag officieel kandidaat voor het premiers: worden gesteld. Moskou - De olieramp in de Russische deelrepubliek Basjl tostan, waar twee weken geleden een pijpleiding nabij de rivieij Belaja brak, is aanzienlijk ernstiger dan eerst werd aangenoü' Een overheidsfunctionaris beschuldigde de oliemaatschappij van onjuiste informatie te hebben verschaft over de hoeveel weggelekte olie. „Dit is een ongeluk zonder weerga in Rusland", zei een zeg! van een onafhankelijk milieu-instituut in Sint Petersburg t: over het persbureau Itar-Tass, De Oeral-Siberië pijplijnmaatschappij, die de leiding bel meldde dat er honderd ton was weggelekt. Maar volgens de kierse minister van milieu, Roestem Chamitov, gaat het omb' derden, mogelijk duizenden tonnen. Riyad - De minister van Defensie van Saudi-Arabië, prins Si ben Abdel Aziz, heeft gisteren gezegd dat de dissident Mol med Masari niet langer de Saudische nationaliteit verdient-' een Saudiër zijn land en geloof afvalt, verliest hij zijn burger' ten", aldus de minister. Masari (49) verblijft momenteel in Groot-Brittannië. DeregeS Major wil hem naar het Caraïbische eiland Dominique depot ren. Volgens Major gaat het om een 'illegale immigrant, Britse gastvrijheid misbruikt'. In werkelijkheid heeft de Britse wapenproducent Vickers® uitwijzing van Masari aangedrongen, zoals blijkt uit eend* krant The Guardian gepubliceerde brief. Washington - De Amerikaanse president Bill Clinton heeft® dag na maanden van verzet toegegeven aan de eisen van dei blikeinen en een plan gepresenteerd dat in zeven jaar tijd del' rale begroting in evenwicht moet brengen. Hierdoor komt it geval voorlopig een eind aan de drie weken durende sluiting' de federale overheid. „Dit plan zal aantonen dat het mogelijk is om de begroting'1 ven jaar in evenwicht te brengen en toch Medicare, Medic» zondheidszorg voor armen en ouderen), het onderwijs enW- lieu te waarborgen en werkende gezinnen belastingverlicM® verschaffen", zei Clinton. Guatemala-stad - De opkomst voor de tweede ronde van sidentsverkiezingen gisteren in Guatemala valt tegen, waarnemers. De bevolking moet een opvolger aanwijzen vo» huidige staatshoofd Ramiro de Léon Carpio. Tot het middaguur meldden zich in de stemlokalen van del" stad Guatemala-stad aanzienlijk minder kiezers dan op tend van de eerste ronde op 12 november. Toen bleef 53 f van de kiezers thuis, ofschoon het openbaar vervoer d: tis was. Ook op het platteland was de opkomst gisteren laag. De Britse minister van Binnenl zelf zoon van een politiek vluchtelï I ge asielwetgeving ingevoerd in Gn Door Asoka Jayasekera (ips) onden - De Roemeense jooc :n Groot-Brittannië als polit| .et fascistisch geweld in zijr ;ich in Wales, veranderde zijr ;ich aan zijn familie en aan e| lijn zoon Michael is tegenwoor- lig de Britse minister van Bin- ienlandse Zaken, de functie 'aarin Winston Churchill naam jemaakt heeft. Toch heeft de 'amiliale achtergrond van lichael Howard hem niet belet 1996 de strengste asielwetge- :ng uit de Britse geschiedenis in ;e voeren. Migrantengroepen hier [eloven dat indien Howards lieuwe wet in 1939 in werking ■as geweest, er weinig kans zou estaan hebben dat zijn vader loit asiel zou hebben gekregen, ""einig Roemeense joden die ach- ierbleven, overleefden de concen- ;ratiekampen tijdens de oorlog, tlaude Moraes, secretaris-gene- aal van de Britse Raad voor het 'elzijn van Immigranten, merk je op dat 'een minister van Bin- .enlandse Zaken die zijn leven te tanken heeft aan het feit dat zijn 'ader asiel heeft gekregen, de .orele consequenties onder ogen oet durven zien wanneer hij •chte politieke vluchtelingen een revluchtsoord weigert'. „Levens orden op het spel gezet, en dat eenvoudigweg immoreel." toward symboliseert de onbe- aamheid van de Europeanen im een onderscheid te maken issen het fundamenteel recht im politieke intimidaties te ont luchten en de louter economi- 'he migratie en het effect daar- :an op de lokale tewerkstelling. envoudiger Snds het uitbreken van de oorlog i voormalig Joegoslavië is het lantal asielzoekers enorm opge spen. Maar ruw geschat is lechts ongeveer een derde van de igranten in West-Europa asiel- >eker, een derde is economisch 'grant, en het laatste derde retreft familieherenigingen. Voor oward is het verscherpen van Joor Rajiv Chandra (ips) 'hl"a Chinezen die van het latteland naar de grote ste len trekken, hebben al lang te ampen met racisme. De ste- 'hngen noemen hen lawaai- ii- f? vuil. en geven hen de Lou ,^an de groeiende mis- Nu krijgen ze ook |e autoriteiten tegen zich. stedelijke autoriteiten zeggen erhpf m!' "et als de erbevdkte grote steden in Chi- SneVr e naar de stad niet Iers JS? De Plattelan- in u u ze wel verplicht k L met langer moge- van de landbouw te leven. kinHeC°n?mische n°g in kinderschoenen stond, zag »ndat tl6 raensen graag komen, |pe «bpe,erinweroirvang°ed: Pu ziet eriskrachten vormden, ■omen (Te Iever Saan dan 1 de regering er Par hun rf sno°ds te dwingen Ipekm^^^ekeron. 'tan met p h6t stad®destuur rziethfri iPr0gramma dat 'rantfm .e,a^raak van twintig staa?riWpljke"' Bovenaan d! Vut dam1]k Zhejiang' waar 00(1 m °genblik meer dan de zihdoo^-Bi^u Woonden die «t >s ïïï?ke P™'»® a- troosteïoi71J!'n enclave Bisjes van ri'I schamele Lel van v, f migranten zijn op van het stadsbestuur ver-

de Stem | 1996 | | pagina 4