sraël doodt •om-expert an Hamas orloos Filosofie Republikeinen buigen in begrotingsstrijd 'remier Murayama van Japan treedt af Israël arresteert Palestijnse kandidaat Massagraf moslims in Bosnië ontdekt Palestijnse prominenten kijken toe op gebed Kozyrev houdt eer aan zichzelf en stapt op Plaaggeest belaagt Britse prinses Anne ►eeld Perfect® Korreltapijt A4 DESTEM BUITENLAND A5 MMENTAAR iND KORT groener iver vlieglawaai iten alcohol staan an Mierlo aan PLO I feweging belooft 'wraak' zoekt in Al gerij®, iet zus|e van Sylvi^i BUITENLAND KORT Gematigde moslims in regering Algerije Europese ambtenaren aangehouden Gedetineerden Turkije gijzelen cipiers Meer kans op verkiezingen Italië Folder? INUARI 1996 ZATERDAG 6 JANUARI 1996 Tiddelde Nederlander lat de kerken leeg zijn] zowat op hun laatste t heet gevoelig te zij jongste cijfers van de ich bij velen heeft vast toekomst onbezorgd lar ze zijn allesbehalve 1 erin het weekend niet in het de kerken nazegl iar nu zo'n slordige 70o| Letwel, het gaat danl éven kerkgenootschap! Irkbalans. Ons land telt| >en, waarvan de irk over hebben. In hel oeslist wel een miljardl oalanscijfers echter eenl I het feitelijke financiële| ^nootschappen. Het ker-l e Kerk, de Nederlandss! Ie Kerken in Nederland! en door een derde deel pn. /endeel van de 700 mill veer dieper in de buidell e ook de kerken gecort l Deze 'harde kern' level .00 beroepskrachten heil omvang van die 'harde! miljoen kerkgangers diel og bevolken. Die 'hardel oen om hun kerk naar del [liet aflatend veel geldopl bit. jn. De kerkgenootschap-I es van herstructurering,! van de kerken baseert opl /erkijkt zich op de werkel ie zich laten uitschrijven! il lang geen verzwakkinji dvorming is hardnekkig,! taal spreken. lobilist It Loenen is door de recht-l par cel wegens meervoudi-[ nk hem de rijbevoegdheid! |ad 2,5 jaar celstraf, waar-I acht jaar rijontzegging! |94 een fataal auto-ongeluk Hoevelaken nadat hij I expres afsneed. De wageil |ree vrouwen uit Bussu»| Iprovincie Utrecht in totaal! uurgebieden worden aange-l |oemde Groot Groengebied! vaarvan het rijk 85 miljoen! van de recreatieschappen! pe samenwerken. GedepuT bcht ontvouwde vrijdag del Iswerf van Frisian Shipyard bchijnlijk gezorgd voor een jlen. Dat blijkt uit een ruwe fan de scheepswerf. Een bij leen Australische opdracht- It is de hal waarin het schip |nd toen door laswerkzaau- Jaarbij zijn geen gewonden I, zoals blauwzuur vrijgeko- |or de volksgezondheid ftenwind de stoffen richting bai van vliegtuigen heeft in pe Commissie Geluidhinder binnen. Dat is het hoogst ;reerde de commissie 99.101 chten klonken steeg van 11 en uit Amstelveen (21.00"' loost (8900).Een deel van mende bezorgdheid van he uchthaven. Dat effect veren luchtverkeer met ongeveer i drinken niet. Ook het t Alcohol Voorlichtings Pl®l et zit met het alcoholgebruik! gste onderzoek zei 31 proc»| en gedronken. In 1986 laf1- Het aantal glazen dat jc n gemiddeld 6,8 naar 5,8 dronken ietsje meer, in 1™I lover 26,3 in 1995. Het r~" mdse Zionisten wil dat min|S'l aken afziet van zijn voorgen0! et PLO-hoofdkantoor in Jfljl :enbaar in een brief aan ®l It dat Van Mierlo door e lerlandse regering nu reeds 01 léén der partijen in het vredetj c betrekking tot de status v®| ten beschouwen Jeruzalem laat Israël'. Lor Bert Ummelen Washington - De radicale Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden hebben er Isteren mee ingestemd dat glle federale ambtenaren de tomende drie weken weer Ven betaling naar hun werk Vinnen en achterstallig loon krijgen uitgekeerd. Ifaar daadwerkelijk aan de slag laan mogen de meeste overheids- Ijensten vreemd genoeg niet van de Republikeinen. Kuis-voorzitter Newt Gingrich en andere Republikeinse leiders hadden de gedupeerde ambtena ren soelaas willen bieden tot medio maart. Onder druk van de radicale vleugel werd de limiet teruggedraaid tot 26 januari. Om de militante conservatieven ver der tegemoet te komen, is een volledig herstel van de overheids functies na 26 januari afhanke lijk gemaakt van de vraag of pre sident Clinton dan een overtui gend plan op tafel heeft gelegd voor een sluitende begroting bin nen zeven jaar. Zowel het Witte Huis als Democratische leiders spraken gisteren van een kleine stap in de goede richting. Richard Gephardt, de leider van de Democratische minderheid in het Huis, reageerde cynisch. „Eerst moesten de ambtenaren werken zonder betaling, nu krij gen ze betaald zonder te mogen werken." Maar ook hij was verheugd dat duizenden ambtenarén in elk geval weer tijdelijk verzekerd zijn van inkomen. De tweede 'sluiting' van de federale over heid heeft drie weken geduurd. Zo'n 280.000 ambtenaren zaten gedwongen thuis, terwijl er nog eens 480.000 onbetaald door werkten. Hoewel de stap van de Huis- Republikeinen van b.eperkte betekenis is, is zij in politiek Washington aangemerkt als een knieval en een impliciete erken ning dat hun strategie om het lot van federale ambtenaren afhan kelijk te maken van concessies van het Witte Huis is mislukt. De directe aanleiding tot de tweede 'sluiting' van delen van het overheidsapparaat sinds november was dat president en Congres geen overeenstemming hadden weten te bereiken over de begroting voor het (op 1 oktober begonnen) nieuwe fiscale jaar. Maar de achterliggende oorzaak is de impasse in de onderhande lingen tussen de president en het Republikeinse leiderschap over de eis van de Republikeinen dat het Amerikaanse financieringste kort in het jaar 2002 moet zijn weggewerkt. De Republikeinse leiders waren er lange tijd van overtuigd dat het stilleggen van delen van het overheidsapparaat president Clinton er uiteindelijk toe zou bewegen akkoord te gaan met hun eisen. Maar in plaats daarvan bleef de president vasthouden aan zijn politieke prioriteiten en kwamen de Republikeinen ook bij het publiek zwaar onder vuur te lig gen. Ierland 1 joor Willy Werkman fel Aviv - De Israëlische veiligheidsdienst, de Shin Bet, heeft istermorgen in de Gazastrook de 30-jarige Palestijnse Hamas- trijder Yehieh Ayash vermoord. Ayash was de afgelopen jiderhalf jaar het brein achter zes busontploffingen in Israëli- the steden. lij die sabotageaanslagen kwa len in totaal 63 Israëli's om het -en en raakten 343 anderen -ond. Ayash was veruit de irnaamste bommenmaker en - rger in de kring van Harnas, De itaire arm van Harnas, de Aze !in el Qassam, heeft Israël gis- •avond 'onmiddellijke wraak' loofd. mlang nadat de Israëlische [dio als eerste de dood van rash meldde, heerste in de :astrook volledige verwarring. Palestijnse politie vond het jk van Ayash en dat van een ruw pas in de vroege avondu- in een huis in Beit Lahiah, lar hij zich de laatste maanden jd verschanst, van geruchten over de toe- icht van de moord doen de ide. De juiste is kennelijk dat 'ash dodelijk gewond raakte in hij zijn draagbare telefoon intwoordde. Shin Bet had in telefoon een springlading ver- ipt. ia luidsprekers op moskeeën en rondgedeelde pamfletten wer- }n de Palestijnen opgeroepen :h op wraakacties voor te 'eiden. Niet alleen de Shin Bet, jar ook het hoofd van de Pale- jjnse Autoriteit, Arafat zelf, 'd verantwoordelijk gesteld ir de dood van de alom bewon- deHamasstrijder. 'ash, geboren in het dorp Refat ikbij Kalkiliya op de Westelij- Jordaanoever, stond onder n aanhangers bekend als 'de ienieur'. Hij had op de Bir Zei- aiversiteit in Ramallah chemie tudeerd en was gespeciali- rd in het voorbereiden van explosieven voor sabotage-aan- slagen van de Hamas. In de afge lopen twee jaar heeft de Shin Bet een onophoudelijke klopjacht op hem uitgevoerd, maar Ayash wist tot gisteren telkens op tijd te ont snappen. Ayash' vader zei gister avond dat zijn zoon de dood van een 'heilige' was gestorven. Bevreesd voor vrijwel zekere wraakacties hebben de Israëli sche veiligheidsdiensten hun staat van waakzaamheid opge voerd. De Israëli's kregen een streng verbod door steden, die nu onder Palestijns bestuur staan, te rijden. Er werd gisteravond ook overwogen de Gazastrook weer hermetisch van Israël af te slui ten. Politici van coalitie- zowel ais van oppositiezijde zeiden tevreden en opgelucht te zijn over de uitschakeling van de 'ingeni eur' en prezen het werk van 'onze uitstekende jongens'. De heftige emoties in de Gaza strook, die op de dood van Ayash volgden, kunnen ernstige gevol gen hebben voor de positie van Yasser Arafat. Gisteren al klonk er in de Gazastrook heftige kri tiek op het feit dat hij het optre den van de Israëlische Shin Bet in het Palestijnse autonomiegebied niet heeft voorkomen. De vrijwel zeker uitbrekende onlusten in de Gazastrook zullen door de Palestijnse politie met hard hand worden onderdrukt. Het toch al broeiende verzet tegen het regiem van Arafat - vlak voor de eerste Palestijnse verkiezingen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever - kan daarmee gevaarlijk toene- Hebron/Washington (rtr/ap) - De Israëli sche politie heeft gisteren in Hebron op de Westelijke Jordaanoever de 51-jarige Mohammed al-Rajabi aangehouden. Al- Rajabi is kandidaat bij de verkiezing van de Palestijnse autonomie-raad op 20 januari. Dat heeft een neef van de arres tant meegedeeld. De man is gearresteerd omdat hij Palestijnse vlaggen voor zijn huis had gezet. Volgens Israël is daar een vergunning van het Israëli sche leger voor nodig. „Wat zijn dit voor ver kiezingen als wij een vergunning van de Israëli's nodig hebben?" zei een woedend familielid van de kandidaat. Hebron is de laatste Palestijnse stad op de Westoever waar de Israëli's het nog voor het zeggen hebben. In de Verenigde Staten hebben Israël en Syrië gisteravond hun tweede ronde van vredes overleg afgerond met de vaststelling dat de gesprekken 'produktief, constructief en prak tisch' waren. De Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten Dennis Ross deed de con statering uit naam van de onderhandelaars van de twee landen. Hij zei dat de twee maal drie dagen van gesprekken zich hebben afgespeeld in een open en positieve sfeer maar dat er nog veel werk moet worden verzet. „Het was een goed begin om de algemene voorwaarden te schep pen die moeten leiden tot werkelijke vooruit gang." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Christopher gaat op 10 januari naar Jeruzalem en Damascus om een beslis sing te bereiken hoe verder gegaan moet wor den. Nog voor het einde van het overleg waren er vrijdag vanuit Israël al positieve (ADVERTENTIE) Bij Perfect in Kaatsheuvel vindt u de meest uitgebreide showroom met siergrindvloeren. Perfect heeft goede voornemens, want als u in januari ?n Perfect Korreltapijt bestelt krijgt u per 10 m2 een Broere reischeque van f 100,- ideau. Samen met Broere Reizen wensen wij u een prettige vakantie en veel plezier iet uw Perfect Korreltapijt. el voor de brochure: [[«BP gffgB 416-280465. pyo (ap) - De Japanse premier Tomiichi Murayama heeft [teren het aftreden van zijn anderhalf jaar oude regering aan- kondigd. Hij zei ondanks een serie onverwachte tegenslagen h best te hebben gedaan. p sommige opzichten werkte ik pen de grenzen van mijn kun- aldus de 71-jarige politi- De leider van een nieuwe jering wordt, als het parlement Irmee instemt, Ryutaro Hashi- r J> 13 jaar jongere strijd ige minister van Handel, (fayama was premier sinds P 1994. Hij leidde een politiek fekere coalitie van liberale en Jservatieve partijen die verras- pi duurzaam bleek. Maar door 1 stagnerende economie en !e'e bankschandalen taande .populariteit en werd het pus onwaarschijnlijker dat de !e met Murayama aan het 1 de verkiezingen in zou wil- i gaan. Tijdens Murayama's wnd werd Japan getroffen ■r enkele van de grootste ram- 1 van de afgelopen jaren. Een f lng jn januari verwoestte Pe en eiste 6.000 levens; de Frrog kreeg scherpe kritiek te Puren wegens de traagheid 7™ee zij op de ramp reageer- pet vertrouwen van de bevol- lB ,m de regering kreeg verder I uk door de aanslag op de r°t Tokyo, waarbij in fcr ,i mensen omkwamen en F an 3.500 gewond raakten. Murayama had reeds te kennen gegeven te willen opstappen, maar velen verwachtten zijn aftreden pas over enkele maan den. Gisteren drong hij er bij de leiders van de drie coalitiepartij en wel op aan, de coalitie in stand te houden; maar sommige minis ters gaven aan dat er politieke verschillen bestaan die mogelijk onoverbrugbaar zijn. Opvolger Hashimoto is vooral bekend om zijn harde opstelling tegenover de Verenigde Staten bij de onderhandelingen over de autohandel. Bij die besprekingen in juni moesten de Amerikanen hun aanvankelijke eis, dat Japan Amerikaanse auto's en auto onderdelen een gegarandeerd deel van de markt moest geven, inslikken. De snelle opeenvolging van pre miers de laatste jaren, en de aan houdende achterkamertjespoli tiek hebben in Japan het vertrou wen in de politiek sterk onder mijnd. Oppositieleider Ichiro Ozawa drong gisteren aan op ver kiezingen. „Ik vind het onjuist dat de drie regerende partijen het premierschap op deze manier aan elkaar doorschuiven en dat zon der verkiezingen." Door Kees Elenbaas Moskou - Andrej Kozyrev heeft gisteren ontslag geno men als minister van Buiten landse Zaken van de Russi sche Federatie. Kozyrev diende na lang aarzelen zelf zijn ontslag in, dat enkele uren later al door president Boris Jeltsin werd aanvaard. De politieke positie van de minister was al maanden zeer wankel, maar Kozyrev werd nu ook door de wet gedwongen om een keus te maken tussen het ministerschap en een zetel in de nieuwe Doema, die hij via zijn district Moermansk bij de ver kiezingen op 17 december had veroverd. De Centrale Kiescommissie had Kozyrev nog tot volgende week dinsdag de tijd gegeven om een besluit te nemen, anders zou zijn zetel vervallen. Kozyrev heeft steeds volgehouden dat hij zijn kiezers in Moermansk niet zou teleurstellen, maar hij liet een definitief besluit over zijn ont slag als minister afhangen van een gesprek met president Jelt sin. Dat gesprek heeft nooit plaatsgevonden, maar een korte periode van vakantie bracht Kozyrev blijkbaar tot het besluit om zelf de knoop maar door te hakken. Gisteren kwam nog een kabi- netspost beschikbaar door het aftreden van vice-premier Ser- gej Sjakraj, eens een van Jeltsins naaste adviseurs. Ook Sjakraj, die voor de verkiezingen uit Tsjernomyrdins partij stapte, is in het parlement gekozen. Voor vriend en vijand was het al geruime tijd duidelijk dat de dagen van Kozyrev als minister waren geteld. De eerste voorte kenen kwamen in september van het afgelopen jaar toen pre sident Jeltsin tijdens een pers conferentie in het Kremlin fel van leer trok tegen de Russische diplomatieke dienst. Het minis- Andrej Kozyrev terie onder leiding van Kozyrev kreeg een brevet van onvermo gen voor haar optreden in de kwestie Bosnië, waar Rusland volstrekt op een zijspoor was gezet. Half oktober sprak Jeltsin opnieuw publiekelijk zijn onge noegen uit over het functioneren van het ministerie van Buiten landse Zaken en hij kondigde zelfs het ontslag van Kozyrev aan. Een paar dagen later slikte de president dit dreigement in en nam hij Kozyrev toch mee op zijn bezoeken aan Parijs en New York. Voor iedereen was het echter duidelijk dat de minister op dat moment al volkomen vleugellam was. De definitieve nekslag voor Kozyrev en zijn ministerie kwam tien dagen geleden, toen president Jeltsin het besluit nam om een speciale Raad voor de Buitenlandse Politiek in te stel len. Met de oprichting van deze invloedrijke adviesraad werd het ministerie van Kozyrev fei telijk gediskwalificeerd en nam Jeltsin zelf het roer van de bui tenlandse politiek in handen. Jeltsin heeft zijn trouwe vazal Kozyrev, ondanks alle verwijten van de oppositie over een pro- Westerse houding, lange tijd de hand boven het hoofd gehouden. Maar het besluit over het ont slag van Kozyrev is op dit moment ook zeker een zoenoffer aan de nieuwe Doema, waar communisten en nationalisten een meerderheid kunnen vor men. Voor de politieke oppositie in het parlement gold Kozyrev als volksvijand nummer één en president Jeltsin en zijn premier Tsjernomyrdin hebben vrijwel dagelijks overleg over welke ministers vervangen moeten worden om de nieuwe Doema wat milder te stemmen. De presidentiële woordvoerder Sergej Medvedev liet gisteren onmiddellijk na het bekend worden van het ontslag van Kozyrev weten dat diens vertrek geen gevolgen zal hebben voor de buitenlandse politiek. „De Westerse landen moeten het ontslag van Andrej Kozyrev niet opvatten als een bedreiging of een teken van een koerswijzi ging," zo zei Medvedev. Volgens hem staat president Jeltsin per soonlijk garant voor een politiek van samenwerking en weder zijds vertrouwen. Toch zijn veel waarnemers van mening dat de buitenlandse politiek van het Kremlin in het zicht van de presidentsverkie zingen op 16 juni wel degelijk zal verharden. Ook Russische media speculeren over de ver wachting dat de lijn van Moskou de komende zes maanden agres siever zal zijn op het gebied van de uitbreidingsplannen van de Navo, het opkomen voor de rechten van Russische minder heden in de voormalige Sovjet republieken en de Russische relatie met de andere landen van het GOS. Inmiddels wordt er ook druk gespeculeerd over een opvolger voor Kozyrev. Daarbij vallen de namen van de ex-voorzitter van de Doema, Ivan Rybkin, van eerste vice-minister Igor Ivanov en van de Russische ambassa deur in Engeland, Anatoli Ada- misjin. Ook de kansen van Ser gej Lavrov, de Russische verte genwoordiger bij de Verenigde Naties en van Vitali Tsjoerkin, ambassadeur in België, worden hoog ingeschat. President Jeltsin heeft in ieder geval al één sollicitatiebrief bin nen. Gisteravond kondigde een woordvoerder van de extremis tische LDPR-fractie aan, dat zij haar ultra-nationalistische voorman Vladimir Zjirinovski heeft voorgedragen voor de vacante post. Door Bob van Huët Londen - Scotland Yard heeft de veiligheidsmaatregelen rond prinses Anne verscherpt. De prinses wordt al geruime tijd achtervolgd door een 'ietwat obsessieve' bewonderaar. De man duikt overal op waar Anne officiële verplichtingen heeft. Voorafgaande aan haar bezoek aan de universiteit van Oxford werden door de politie voor het eerst foto's verspreid van de keurig geklede plaaggeest. Scotland Yard is bang dat de kennelijke obsessie van de ach tervolger op den duur kan ont aarden in een gevaarlijke situ atie. Het gedrag van de onge veer 30 jaar oude man zou onberekenbaar zijn. Om veilig heidsredenen werden gisteren geen details over hen gegeven. Het is niet de eerste keer dat de zus van Charles speciale bescherming nodig heeft. In maart 1974 was de 'Princess Royal' het slachtoffer van een aanvaller. Ene Ian Ball ramde op de Mali, in hartje Londen, de limousine van de prinses bij een poging haar te ontvoeren. Hij schoot daarbij een revolver leeg. Vier mensen, onder wie Anne's lijfwacht, raakten licht gewond. Eén kogel vloog rake lings langs de prinses. De dader bleek gestoord. Ook andere leden van de Britse koninklijke familie hebben in de loop der jaren enige hachelijke momen ten meegemaakt. In 1994 richt te een student in Sydney een startpistool op kroonprins Charles tijdens een toespraak in een park. De prins werd tegen de grond gegooid door zijn alerte lijfwacht Charles maakte indruk door zijn stoï cijnse houding, maar de schrik was er niet minder om. Curieus is het verhaal van de Iraanse zakenman Ali Kashabi die in 1990 over de muren van Kensington Palace klom omdat hij prinses Diana per se een zil veren klok wilde aanbieden. Kashabi werd aangehouden in de paleistuin. Hij vertelde de politie dat hij al sinds 'achttien maanden een dringende behoefte had met de prinses te spreken'. Islamitische Palestijnen uit Bethlehem gisteren tijdens hun vrijdaggebed. Het lijkt wel alsof de kandidaten voor de op 20 januari te verkiezen Palestijnse Raad, op de affiches aan de muur, toekijken of er wel goed gebeden wordt. foto epa geluiden vernomen. De leider van de Israëli sche delegatie, Uri Savir, vertelde dat de tweede ronde van deze week positiever was dan de eerste. Savir deelde mee minder twij fels te hebben dan in het verleden over de wil van de Syriërs om tot een echte vrede te komen. Wat de details betreft was er volgens hem echter nog veel te doen. De Syrische delegatieleider Walid al-Mualem toonde zich eveneens hoopvol. De onderhandelingen tussen Israël en Syrië werden vorige maand hervat, nadat ze sinds juni hadden stilgelegen. De belangrijkste geschilpunten tussen de twee landen blijven de Syrische eis dat Israël zich in ruil voor vre de volledig terugtrekt van de bezette Golan- hoogvlakte en de Israëlische eis dat eerst vastligt welke invulling Syrië aan de vrede geeft. Algiers - In een gebaar van verzoening heeft de Algerijnse rege ring gisteren drie leden van gematigde moslim-groeperingen in het nieuwe kabinet van premier Ouyahia opgenomen. President Zeroual blijft Defensie in zijn portefeuille houden. Het kabinet vertegenwoordigt een harde opstelling tegenover de opstandige fundamentalisten, maar maakt een verzoenend gebaar jegens de gematigden. Zeventien ministers zijn nieuw, onder wie Ahmed Merani, een van de oprichters van het Islamitische Reddingsfront (FIS). Verder nemen leden van de gematigde moslim-partijen Algerijnse Partij van Vernieuwing en Harnas deel aan de regering. Brussel - De Belgische justitie heeft twee ambtenaren van de Europese Commissie aangehouden. De twee worden verdacht van het aannemen van steekpenningen. De ambtenaren, een Griek en zijn Franse medewerker, zijn jaren werkzaam geweest bij het directoraat-generaal voor toerisme. De ambtenaren worden ver dacht van geknoei met toeristische aanbestedingen. Zij zouden zich hebben laten betalen door particuliere bedrijven, aan wie Europese subisidies werden toegekend om het toerisme te promo ten. Ze zouden acht ton hebben opgestreken. Istanbul - In gevangenissen in Izmir, Ankara en Istanbul hebben linkse Turkse gedetineerden gisteren bewakers en andere perso neelsleden in gijzeling genomen. De gijzelingen waren gister avond Iaat nog miet opgelost. De gevangenen protesteren tegen het bloedige neerslaan van een oproer, een dag eerder, in de Umraniye-gevangenis in Istanbul, waarbij drie gedetineerden werden gedood en 36 gewond raakten. Naar vier bankgebouwen in Istanbul zijn gisteren brandbommen geworpen. Ook Turkse banken en reisbureaus in Duitsland waren het doelwit van brand stichters. Niemand raakte gewond. Ook de aanslagen houden mogelijk verband met het gevangenis-oproer. Rome - De leider van centrum-links in Italië, Romano Prodi, is er gisteren niet in geslaagd een akkoord over een nieuwe regering op brede basis te bereiken met zijn centrum-rechtse evenknie, ex- premier Silvio Berlusconi. Daardoor is de kans op vervroegde verkiezingen in het Zuideuropese land weer gestegen. Struikel blok bij de gesprekken was Berlusconi's eis dat het huidige zakenkabinet van Lamberto Dini opstapt voordat dinsdag een kamerdebat begint over de politieke toekomst van het land. Prodi en Berlusconi hebben voorlopig geen nieuwe ontmoeting gepland. Van onze redactie buitenland Sarajevo - In het noordwesten van Bosnië is een nieuw massa graf met moslimburgers ontdekt. Het graf bevat 27 lijken van bewoners van het nabijgelegen Sanski Most. Bosnisch-Servische soldaten wurgden de slachtoffers op 6 juli 1992 tijdens hun overbrenging naar het kamp Manjaca, zo meld de Radio-Sarajevo gisteren. Het gaat om het zevende ontdekte massagraf sinds 10 oktober vorig jaar, toen het Bosnische moslim- leger de Serviërs uit Sanski Most en omgeving verdreef. In het graf bevinden zich ook de lijken van een andere groep bewoners uit Sanski Most, die zijn vermoord toen zij uit het Manjaca-kamp terugkwamen. Op de Weense conferentie voor ontwapening in ex-Joegoslavië zijn gisteren intussen de eerste successen bereikt. De conflict partijen besloten elkaar vóór de volgende onderhandelingsronde op 16 januari een compleet over zicht te geven van de eigen strijd krachten en wapens. Het gaat om de moslim-Kroatisehe federatie en de Serviërs in Bosnië, en om Kroatië en de Federale Republiek Joegoslavië (Servië en Monteneg ro). Zij gaan met het cijfermateri aal eikaars wapenarsenaal con troleren, waarbij het uiteindelij ke doel een vermindering van wapens en troepen moet zijn. Ook bij de aparte onderhandelin gen over vertrouwenwekkende (ADVERTENTIE) Ti f Praktische f Een cursus voor iedereen Bel (ook 's avonds) 0416-391323 of 06-53336254 Fax:020 - 6442166 maatregelen tussen de drie Bos nische partijen is sprake van vooruitgang. De moslims, Kro- aten en Serviër besloten tot onmiddellijke instelling van een militaire missie in Sarajevo, waar de legerleiders met elkaar kun nen overleggen. De Federatie- raad, het hogerhuis van het Rus sische parlement, heeft gisteren met grote meerderheid het besluit bekrachtigd om Russische troepen naar Bosnië te sturen. De Federatieraad verbond aan haar goedkeuring wel de voorwaarde dat de troepen niet langer dan 31 januari 1997 in Bosnië mogen blijven. Rusland stuurt een spe ciale brigade van 1600 man voor deelname aan de internationale vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. Rusland wil graag een goed figuur slaan bij de vre desoperatie en de elitetroepen oefenen al wekenlang voor hun taak in Bosnië en vooral op de samenwerking met Amerikaanse militairen. De Europese Commissie zei giste ren dat zij zich ernstig zorgen maakt over haar missie in de Bos nische stad Mostar. Een woord voerder zei dat het 'op heel onbe vredigende wijze zou kunnen ein digen'. De Europese Unie gaf vorig jaar de Duitser Hans Koschnik opdracht om orde te scheppen in de bestuurlijke chaos in Mostar. Daar is Koschnik nog niet in geslaagd. De beschieting van twee Bosnische politieman nen, donderdagnacht, is daar een illustratie van, evenals de moord op een jomge moslim door (ver moedelijk) Kroaten. In Mostar bestaat rivaliteit tussen Bosni sche Kroaten en moslims.

de Stem | 1996 | | pagina 5