KOORTS EN PIJN BIJ GRIEP? Pronk tegen marine-order Indonesië sraël om-e an H Spoorloo 4Ecologie is tweede natuur voor nieuwe remier Mi fan Japan Sex-deskundige zelf aangeklaagd voor misbruik Proef met 'spitsstrook' A28 is omstreden Rotterdam wil 80 km per uur op rijkswegen Perfect' Korreltapijt DE STEM BINNENLAND Minister Marokko wil praten over gratie gevangenen FINIMAL IS GOED. U BENT SNEL WEER BETER. DE STEM COMMENTAA De cijfers en het beeld DESTEM beweging belooft Boete voor bedreigen CD-infïltrant BINNENLAND KOR' Twee jaar cel voor automobilist Provincie Utrecht wordt groener Grote brand in Harlingen Record aantal klachten over vlieglawaai Steeds meer jongeren laten alcohol staan Protest tegen bezoek Van Mierlo aan PL'Wto"'jongere Strijd- zoekt in Algeflll naar het zusje van Syiv* deuk d00r de aanslag 0P de ZATERDAG 6 JANUARI 1996 Van onze verslaggever Maastricht - Oud-Maastrich tenaar Benjamin Rossen, die landelijk faam verwierf als deskundige in de grote on- tuchtzaak in Oude Pekela, is vorig jaar zelf aangeklaagd wegens ontucht. Rossen zou een zevenjarig zoontje van een kennis hebben misbruikt. Justitie heeft de zaak inmiddels geseponeerd wegens gebrek aan bewijs, maar de vader van het jongetje heeft bij het gerechtshof hoger beroep hiertegen aangete kend, Rossen - die openlijk ijvert voor een herziening van de kijk op pedofilie en sex met jeugdigen - ontkent het misbruik. Hij spreekt van een 'wraakactie' van ondermeer de kennis. Het tv-pro- gramma Veronica Nieuwslijn besteedde deze week uitvoerig aandacht aan de zaak. Aan het woord kwamen diverse weten schappers die over de Oude Peke- la-affaire diepgaand van mening verschilden met Rossen. Zijn stel ling dat Oude Pekela een geval was van 'massahysterie', was tegen het zere been van geleerden als de Utrechtse hoogleraar J. Doek en de Leuvense hoogleraar K. Pyck. Beiden verschenen in het programma. Volgens diverse betrokkenen speelt deze contro verse een grote rol in de commotie rond Rossen. De Maastrichtse hoogleraar rechtspsychologie H. Crombag, getuige in de strafzaak tegen Rossen, zegt zich 'geschokt' te voelen dat 'collega-weten schappers als professor Doek zich zo hebben laten gebruiken door Veronica'. Volgens Crombag klopt de aangifte van de zevenja rige jongen niet. „Maar de zoge naamde deskundigen zien er geen been in om Rossen publiekelijk te lynchen." Professor Doek stelt dat daar geen sprake van is. „Het is een koekje van eigen deeg. Ros sen heeft destijds zélf mensen publiekelijk gelyncht. Ik weet niet of hij in dit geval schuldig is. Maar het wordt tijd dat er vraag tekens worden gezet bij zijn des kundigheid op het gebied van seksueel misbruik." De vluchtstrook van de A28 tussen Huis ter Heide en Utrecht is bij wijze van proef vier maanden open als 'spitsstrook'. foto anp Den Haag (anp) - De proef op de A28 waarbij de vlucht strook open is voor verkeer, heeft gisterochtend tijdens de spits vooralsnog weinig effect gehad. De vluchtstrook op de autoweg tussen Amers foort en Utrecht mag de komende vier maanden 's morgens tussen 7.00 en 10.00 uur door het rijdende verkeer gebruikt worden. Rijkswaterstaat verwachtte dat het openstellen van de vlucht strook de gebruikers gemiddeld tien minuten tijdwinst oplevert. Volgens de verkeerscentrale in Driebergen heeft de test ook geen extra vertraging opgele verd. Een woordvoerster van de verkeerscentrale vindt dat maandag pas een reëel beeld is te geven. „Vrijdag was het rustig op de A28. Veel mensen hebben nog vakantie," verduidelijkte zij. Bij de afslag Zeist-oost wordt over een lengte van vier kilome ter de vluchtstrook aan de rij baan toegevoegd. Boven de rij baan hangt vanaf dat punt het signaal met de maximumsnel heid (90 kilometer per uur). Rijkswaterstaat heeft op dit stuk vluchtstrook extra parkeerha vens aangebracht voor auto's die pech hebben. Opvallend is dat veel automobilisten ook daad werkelijk snelheid minderen. Volgens de verkeerscentrale blijft het gissen of de negentien camera's die langs het proeftra- ject staan, een remmende wer king op de automobilisten heb ben. Wel geven ze na het einde van de experimentele strook, bij de afslag AZU/De Uithof, weer opvallend veel gas. Veilig Verkeer.Nederland (WN) is faliekant tegen het verder vogelvrij verklaren van de vluchtstrook. „Het wordt een chaos," voorspelde B. Wouden berg van de WN gisteren. Hij voorziet dat automobilisten, geplaagd door files, de vlucht- strookregels steeds vrijer gaan interpreteren. Woudenberg beschouwt de vluchtstrook als levensader van de snelweg. Voor hulpdiensten is het de enige baan om in files hun diensten te verlenen. „Bij cala miteiten ontstaan er zeker pro blemen met de bereikbaarheid voor hulpdiensten." Wouden berg noemt de proef bovendien een lapmiddel. „Files los je zo niet op. Als je extra rijstroken wilt, moet je die aanleggen." Oplossingen voor files zijn in zijn optiek onder meer het sti muleren van het openbaar ver voer en carpoolen. De ANWB staat iets minder sceptisch tegenover het experiment, „Wij hebben aangedrongen op scher pe veiligheidsmaatregelen en die zijn er inmiddels. Daarom staan we nu achter deze proef," zegt een woordvoerder van de ANWB. „Natuurlijk is er geen absolute garantie te geven dat de veiligheid even goed is als nor maal. We hopen dat er niets gebeurt. Mocht er toch iets fout gaan, dan wordt het project onmiddellijk stopgezet." De motorfiets moet beter wor den ingepast in het dagelijks leven. Motorrijden kan handig en efficiënt zijn en moet van het imago af dat het iets bijzonders is. Het zou een wapen kunnen zijn tegen files.Dit vindt direc teur J.P. Vaessen van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR). Hij hield het plei dooi voor de gemotoriseerde tweewieler gisteren bij de ope ning van de beurs Automotor sport 1996 in Zuidlaren. Het verbaast de voorman van het CBR dat de tweewielers zo'n beperkte rol spelen in het ver keer en vervoer in Nederland. Die rol moet wat hem betreft groter worden. Door het toelaten van rijders op bijvoorbeeld bus banen, wordt de motorfiets vol gens Vaessen 'aantrekkelijker en krimpen files'. „Waarom wordt er dan nauwelijks serieus aan de motorfiets gedacht bij het zoe ken naar verlichting van deze problematiek?" vraagt Vaessen zich af. „Je hoeft maar naar een stad als Londen te kijken om te zien wat de mogelijkheden zijn." Eindhoven - Joop Teleng uit Lelystad kan woensdag tijdens een persoonlijk gesprek met de Marokkaanse minister van Justi tie in Rabat alsnog een gratiever zoek indienen voor de zeventig gedetineerde Nederlanders in Marokko. Teleng kreeg de uitno diging van de consul van Marok ko in ons land. Eerder deze week moest Teleng, zelf oud-gevangene, een busreis voor Nederlandse familieleden afgelasten, omdat hij niets uit Marokko had vernomen. De uit nodiging van gisteren geldt ook voor gevangenispredikant domi nee J. Spoor en een vertegen woordiger van de stichting Rela ties Gedetineerden. De tijd ontbreekt om alle familie leden opnieuw te benaderen. Daarom vertrekt Teleng met een select gezelschap. (ADVERTENTIE) Samenstelling: Per tablet 500 mg paracetamol, 50 mg cottéïne. Hij zei gisteren voor de VPRO- radio dat een dergelijke levering vanwege de mensenrechtensitu atie op Oost-Timor 'eigenlijk niet zou moeten gebeuren'. Het gaat bij de order om de leverantie van radarsystemen voor patrouille boten ter waarde van 75 miljoen gulden. Pronk stelt dat de situatie op Oost-Timor, dat in 1976 door Indonesië is geannexeerd, 'mens onwaardig' is. Hij is van mening dat Nederland elke schijn moet vermijden dat het steun geeft aan de Indonesische strijdkrachten die de voormalige Portugese kolonie bezet houden. De uitlatingen van Pronk vormen een oproep aan minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken die de uiteindelijke beslissing over de wapenleverantie moet nemen. Daartoe dient Hollandse Signaal eerst een exportvergun ning aan te vragen bij Economi sche Zaken dat het verzoek ver volgens doorspeelt aan Buiten landse Zaken. Van Mierlo toetst vervolgens of de leverantie strookt met een aantal criteria dat de regering aan wapenverko pen heeft verbonden. Het gaat daarbij onder meer om het respecteren van de mensen rechten door het kopende land, de garantie dat de wapens niet tegen de eigen burgers worden ingezet en de vraag of de leveran tie geen bedreiging vormt voor de binnenlandse stabiliteit en de veiligheidssituatie in de regio. Van Mierlo consulteert Pronk als het afnemende land een ontwik kelingsrelatie heeft met Neder land, wat in het geval van Indo- Hij zal het plan binnenkort voor leggen aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Voor haar kan het eerste voorstel tot verdere snelheidsbeperking in Nederland geen verrassing zijn. Een ambtelijke werkgroep van Rotterdamse en Haagse ambte naren hebben de 80-kilometer- grens al twee jaar in studie. Op dit moment onderzoeken zij de mogelijkheden tot controle door politie en het openbaar ministe rie. Volgens H. Richter, hoofd Ver keer en Vervoer van.de gemeente Rotterdam, ontstaan bij lage snelheden op rijkswegen minder files doordat de afstand tussen de auto's ook kleiner kan worden. Het werkelijke voordeel van snel heidsbeperking is echter niet dui delijk omdat automobilisten nu ook weinig afstand tot elkaar houden en tegelijk harder rijden dan 80. Wethouder Smit en burgemeester Peper luidden onlangs de nood klok over de files rond Rotter- Van onze Haagse redactie Den Haag - De mens van de toekomst is egocentrisch, heeft het materieel goed en verdedigt zijn verworvenheden met hand en tand. Die nieuwe mens is bijna 'obsessief' bezig met zijn gezond heid en streeft naar een eeuwige jeugd. Het steeds centraler stellen van het eigen ego leidt niet tot minder aan dacht voor het milieu. Ecologie is voor de nieuwe mens een tweede natuur. De zorg voor het milieu hoort bij de kwali teit van het leven, dat steeds meer bestaat uit kwalitatief hoogwaardige 'schone' pro- dukten. Dat blijkt uit een trendonderzoek dat het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu (Vrom) het afge lopen jaar liet uitvoeren. Studio Edelkoort uit Parijs schetst de verschillende leefstij len die tot het jaar 2005 waarschijnlijk de toon zullen zetten. Milieu-minister De Boer hoopt met het milieubeleid op de trends in te kunnen spelen. „De Nederlander van de toekomst leeft op een genotseiland: hij wil steeds meer, steeds mooier, beter en comfortabeler," schrijft het Franse onderzoeksbureau. De mens van de eeuwwisseling vertroetelt zijn lichaam, tovert zijn huis om tot een paleis je met een eigen gymnastiekruimte en liefst ook met eigen sauna en zwembad en bezoekt musea en theaters omdat dat de eigen kwaliteit van het leven vergroot. Hij maakt eens per drie jaar een verre reis en brengt zijn overige vakanties door in eigen land of net over de grens." „De nieuwe mens kenmerkt zich door een hoge mate van verwendheid en een verre gaande vorm van hedonisme", vat bureau Edelkoort samen. 'Gemengde gevoelens' kreeg minister De Boer van dat toekomst beeld, zo verklaarde ze deze week tijdens een nieuwjaarstoespraak op haar ministe rie. 'Welbegrepen eigenbelang' kenmerkt de zorg voor het milieu en dat stemt De Boer somber. „Zouden we deze moderne mens, met zijn behoefte aan een gezond en sportief leven ook nog eens zover kunnen krijgen dat hij de auto meer laat staan? Dat het chique wordt met de fiets com pleet met een design Italiaans boodschap- penkarretje er achter boodschappen te gaan doen? Ik weet het niet," zei ze. Bovendien blijft milieuzorg volgens het trendrapport een zaak van de welgestel- den. „Bij mensen die teleurgesteld of ver bitterd zijn omdat de kansen voor materië le welvaart ontbreken, hoef je niet aan te komen met milieubeleid," aldus de minis ter. Maar De Boer ziet ook lichtpuntjes. Als de 'leefstijlen' van de toekomst kwali teit hoog in hun vaandel dragen, schept dat kansen voor de landbouw en industrie. Duurzaam geproduceerde goederen kun nen de markt steeds meer gaan veroveren. Daarbij voorspelt Edelkoort dat consu menten steeds machtiger worden en een zwaarder stempel op de markt gaan druk ken. Daarmee kan het milieubeleid dat zich tot nog toe vooral op producenten richtte, een nieuwe richting inslaanDe Boer: „Uit welke motieven dan ook, het milieubewust handelen, het milieu-inclu sief denken, lijkt grote kansen te maken bij de komende trendy generatie. Er ligt een vruchtbare akker die verder geploegd en gezaaid kan worden." Bureau Edelkoort prijst de nieuwe mens als 'potentieel milieu-vriendelijk'. Niet zozeer omdat deze verwende burger bereid is soberder te leven, maar omdat zijn behoefte aan luxe en gemak naadloos samenvallen met trends die maatschappe lijk al gaande zijn. Dat de mens het eigen welbevinden thuis steeds belangrijk vindt, maakt de weg naar meer telewerken en teleshoppen snel ler vrij. Daarbij zal de genotzucht en lui heid van de toekomstige burger hem er 'haast van nature' toe drijven zijn was uit te besteden en zijn maaltijden via de tele foon te bestellen. Mensen zullen steeds meer diensten in plaats van goederen kopen. Die neiging om milieudiensten te kopen wordt versterkt doordat de mens in de volgende eeuw zijn 'mystieke banden' met de aarde herontdekt. „Er bestaat een groeiend besef dat je door de aarde te her ontdekken, jezelf ontdekt," voorspelt Edelkoort. Het bureau doet het ministerie daarom nu al een nieuwe milieu-slogan kado. 'Alles wat je de aarde aandoet, doe je in feite jezelf aan', moet het trendy milieu bewustzijn van de volgende eeuw uitdruk ken. De beeldvorming is hardnekkig. De gemiddelde Nederland»".'.tcrekperd weet onderhand niet beter meer dan dat de kerken leeg crijgen ults Den Haag (anp) - Minister Pronk voor Ontwikkelingssamen werking vindt dat Hollandse Signaal niet in aanmerking mag komen voor een wapenorder voor de Indonesische marine. Door Bert Ummelen Washington - De radicale republikeinen in het Huis van ifgevaardigden hebben er Fisteren mee ingestemd dat [lie federale ambtenaren de •omende drie weken weer egen betaling naar hun werk ■unnen en achterstallig loon daadwerkelijk aan de slag nesië sinds 1992 niet meer het geval is. Jakarta verbrak destijds de ontwikkelingsbanden met Den Haag in verband met Nederland se kritiek op het Indonesische optreden op Oost-Timor; kritiek die Indonesië vooral Pronk toe dichtte. Pronk verduidelijkte voor de radio dat hij niet betrokken wordt bij besluiten over wapen leveranties aan Indonesië. Bij Buitenlandse Zaken was gisteren niet bekend of Hollandse Signaal al een verzoek om een exportver gunning had ingediend. Pronk opperde verder voor de VPRO-radio om speciale ambte naren aan te stellen op sommige Nederlandse ambassades. Die zouden een oogje in het zeil moe ten houden als vluchtelingen terugkeren naar hun eigen land. Ze moeten waken over het wel zijn van de vluchtelingen en zou den hen opnieuw toegang tot Nederland kunnen verlenen als ze toch gevaar blijken te lopen. Pronk verwacht dat daarover makkelijk afspraken te maken zijn met landen waarmee Neder land een ontwikkelingsrelatie heeft, zoals Sri Lanka, Zaïre of Ethiopië. Zaïre is volgens Pronk een voorbeeld van een een land dat voor sommigen levensgevaar lijk is, voor anderen niet. De ambtenaren zouden daar met name een nuttige rol kunnen ver vullen. Het terugsturen van asielzoekers naar Iran, waartoe het ministerie van Justitie heeft besloten, vindt Pronk onverstandig. „Iran is een land dat homogeen dictatoriaal gelopen en dat de kerkgenootschappen zowat op hun laan». 3r benen lopen. De moderne Nederlander heet gevoelig te zij aan mogen de meeste overheids- voor cijfers en feiten. Toch geven de jongste cijfers van - iensten vreemd genoeg niet van Aktie Kerkbalans een ander beeld dan zich bij velen heeft v» ReDublikeinen. gezet. K Niet dat de kerkgenootschappen hun toekomst onbezorjJ tegemoet kunnen zien. Integendeel, maar ze zijn allesbehalv op sterven na dood. En de kerken liggen er in het weekend ni> verlaten bij. Welke andere vrijwilligersorganisatie kan het de kerken naze; gen dat zijn leden geheel vrijwillig per jaar nu zo'n slordige]) miljoen gulden ophoesten voor hun club. Let wel, het gaatd; nog maar alleen over de leden van de zeven kerkgenootsdijj pen die betrokken zijn bij de Aktie Kerkbalans. Ons land ti nog heel wat meer kerkgenootschappen, waarvan de lei financieel vaak nog meer voor hun kerk over hebben. In totale kerkelijke bedrijf gaat per jaar beslist wel een miljai gulden om. Vrijwillig opgebracht. Voor het eerst hebben de jongste kerkbalanscijfers echter veel nauwkeuriger beeld gegeven van het feitelijke financii draagvlak van de drie grootste kerkgenootschappen. Het ks kelijke leven van de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederland! Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederlarj wordt financieel en anderszins gedragen door een derde df van het totaal aantal ingeschreven leden. Het is deze 'harde kern' die het leeuwendeel van de 700 joen gulden ophoest en die elk jaar weer dieper in de bui: tast om de stijgende kosten waarmee ook de kerken geci fronteerd worden, het hoofd te bieden. Deze 'harde kern' levi ook de 600.000 vrijwilligers die de 9500 beroepskrachtent nodige werk uit handen nemen. De omvang van die 'hart kern' komt aardig overeen met de 1,3 miljoen kerkgangers gemiddeld elk weekend de kerken nog bevolken. Die 'hart kern' lijkt het op zich te hebben genomen om hun kerk naar: toekomst te dragen en daarvoor ook niet aflatend veel geld, tafel te leggen. Dat getuigt van vitaliteit. Inkrimpen wil nog niet zeggen sterven. De kerkgenootscto pen staan inderdaad voor een proces van herstructurerir Wie echter zijn toekomstverwachting van de kerken baseert de meerderheid der slapende leden, verkijkt zich op de wed lijkheid. Het zijn de slapende leden die zich laten uitschrijvi maar hun vertrek betekent feitelijk al lang geen verzwakt meer. Maar, zoals gezegd, de beeldvorming is hardneklj ondanks de cijfers die toch duidelijke taal spreken en hai rei mt ra< ter de de: vol fui lijl sid ge' voi uis-voorzitter Newt Gingrich Poor Willy Werkman él Aviv - De Israëlische veiligheid jistermorgen in de Gazastrook de 1 rtrijder Yehieh Ayash vermoord.I nderhalf jaar het brein achter zes jj fche steden. Rotterdam (anp) - De gemeente Rotterdam wil de maximum snelheid op de rijkswegen rond de stad verlagen van 100 tot 80 kilometer per uur. Daarmee zou het fileprobleem voor een deel worden opgelost, zo gelooft havenwethouder R. Smit. dam. Peper vergeleek bestuur ders die de problemen moeten oplossen met 'Rinse appelstroop'. Smit ziet het dichtslibben van de rijkswegen rond Rotterdam als de grootste bedreiging voor de haven. Hij wil daarom nog meer maatregelen, zoals een scheiding van zakenverkeer en woon-werk- verkeer. Vrachtauto's zouden aparte rijstroken moeten krijgen. Forensen worden bij grote drukte met stoplichten tegengehouden bij de opritten van de rijkswegen. Den Haag (anp) - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 30-jarige Hagenaar een boete van vijfhonderd gulden opgelegd wegens bedreigingen aan het adres van misdaadjournalist Bas van Hout. De man is de zoon van CD- Kamerlid Wil Schuurman en werkt zelf ook voor die partij. Tegen hem was een boete van 750 gulden geëist. „Je hebt mijn familie in jouw shitblad verrot geschreven en daarom maak ik je dood", slin gerde hij in september '94 in het gebouw van de Tweede Kamer naar het hoofd van Van Hout. Het handelen van de journalist, die infiltreerde in de CD en daarover berichtte in Panorama en het Tros-programma Deadline, had volgens hem vooral zijn grootou ders problemen bezorgd. Utrecht - Een 25-jarige automobilist uit Loenen is door de redij bank in Utrecht veroordeeld tot twee jaar cel wegens meervoiii ge doodslag. Ook ontzegde de rechtbank hem de rijbevoegdhil voor zes jaar. De officier van justitie had 2,5 jaar celstraf, waa.j van zes maanden voorwaardelijk, en acht jaar rijontzeggii geëist wegens roekeloos rijden. De man veroorzaakte op kerstavond 1994 een fataal auto op de rijksweg Al bij verkeersplein Hoevelaken nadat hij andere automoblist tijdens het inhalen expres afsneed. De belandde in een sloot waardoor twee vrouwen uit E omkwamen. ij die sabotageaanslagen kwa- ,en in totaal 63 Israëli's om het :ven en raakten 343 anderen iwond. Ayash was veruit de lornaamste bommenmaker en - Igger in de kring van Harnas. De militaire arm van Harnas, de Aze Din el Qassam, heeft Israël gis teravond 'onmiddellijke wraak' beloofd. [renlang nadat de Israëlische idio als eerste de dood van ■ash meldde, heerste in de kzastrook volledige verwarring, ie Palestijnse politie vond het jk van Ayash en dat van een •ouw pas in de vroege avondu- !n in een huis in Beit Lahiah, .ar hij zich de laatste maanden d verschanst. il van geruchten over de toe lacht van de moord doen de ide. De juiste is kennelijk dat rash dodelijk gewond raakte m hij zijn draagbare telefoon antwoordde. Shin Bet had in dé telefoon een springlading ver- ■opt. Via luidsprekers op moskeeën en inj rondgedeelde pamfletten wer den de Palestijnen opgeroepen :h op wraakacties voor te eiden. Niet alleen de Shin Bet, ar ook het hoofd van de Pale- jnse Autoriteit, Arafat zelf, ird verantwoordelijk gesteld ir de dood van de alom bewon- 'de Hamasstrijder. ash, geboren in het dorp Refat ikbij Kalkiliya op de Westelij- Jordaanoever, stond onder n aanhangers bekend als 'de lenieur'. Hij had op de Bir Zei- ïiversiteit in Ramallah chemie en was gespeciali- m het voorbereiden van ex, sla^ lod een hei toll sn; sta (ADVERTEIS Utrecht - De komende jaren zal in de provincie Utrecht in 1030 hectare bossen, recreatie- en natuurgebieden worden aan; legd. De totale kosten van het zogenoemde Groot Groengebif Utrecht bedragen 100 miljoen gulden, waarvan het rijk 85 miljo betaalt. De rest komt voor rekening van de recreatieschappi waarin tien gemeenten en de provincie samenwerken. Gedepj teerde D. Kok van de provincie Utrecht ontvouwde vrijdag plannen. Leeuwarden - De brand op de scheepswerf van Frisian Shipy< Welgelegen in Harlingen heeft waarschijnlijk gezorgd voori schade tussen de 5 en 10 miljoen gulden. Dat blijkt uit een n» schatting van brandweer en directie van de scheepswerf. Eenl na afgebouwd suikervrachtschip van een Australische opdracl itudeerd gever, liep grote schade op. Daarnaast is de hal waarin het sch ird stond, zwaar beschadigd. De brand in een van de hallen ontstond toen door laswerkzaai heden isolatiemateriaal vlam vatte. Daarbij zijn geen gewond gevallen. Wel zijn schadelijke stoffen, zoals blauwzuur vrijgel men. De brandweer bevestigt dat voor de volksgezondheid gs gevaar ontstond omdat de harde oostenwind de stoffen richii de Waddenzee dreef. Amsterdam - De irritatie over lawaai van vliegtuigen heeft 1995 een hoogtepunt bereikt. Bij de Commissie Geluidhind adeau. Samen met Broere Reizen wensen wij Schiphol kwamen 110.000 klachten binnen. Dat is het hoog; iet uw Perfect Korreltapijt. jaartotaal tot nu toe. In 1994 registreerde de commissie ""'1 11 klachten. Het aantal plaatsen van waaruit klachten klonken steeg vanl naar 200. De meeste klachten komen uit Amstelveen (21.01 Aalsmeer (9100) en Amsterdam Zuidoost (8900).Een deel vai groei valt te verklaren uit de toenemende bezorgdheid van i publiek over de uitbreiding van de luchthaven. Dat effect ven gerde nog door de toename van het luchtverkeer met ongevee procent. Den Haag - Steeds meer jongeren drinken niet. Ook het stevige drinkers onder hen neemt af. Dit blijkt uit de vijfde meting van het Alcohol VoorlichtingsPli Sinds 1986 wordt onderzocht hoe het zit met het alcoholgebi van jongeren (15-25 jaar). In het jongste onderzoek zei 31 pr( het jaar ervoor geen alcohol te hebben gedronken. In 1986 la aantal niet-drinkers op 17 procent. Het aantal glazen dat joi ren achterover sloegen daalde in van gemiddeld 6,8 naar 5,8, zen per week. De stevige drinkers dronken ietsje meer, in li gemiddeld 24,9 glas per week tegenover 26,3 in 1995. Het aast stevige drinkers nam echter af. en Perfect Korreltapijt bestelt krijgt u per 10 r el voor de brochure: 416-280465. syo (ap) - De Japanse premier^ jteren het aftreden van zijn andet ndigd. Hij zei ondanks een sefl t best te hebben gedaan. sommige opzichten werkte ik ten de grenzen van mijn kun- aldus de 71-jarige politi- Pe leider van een nieuwe ring wordt, als het parlement A i 1A .i it I A - TT1., J a "NT a J a «1 a u —3 a a 1„r...:i Ja! -AUö LI D lit 3 n 11* 4-1~\ V— A - TT 1 1 Amstelveen - De Federatie Nederlandse Zionisten wil dat ter Van Mierlo van Buitenlandse Zaken afziet van zijn voorgf men bezoek aan het Oriënt House, het PLO-hoofdkantoor in J( zalem. De zionisten maken dat kenbaar in een brief aan bewindsman. De organisatie vindt dat Van Mierlo door bezoek de indruk wekt 'dat de Nederlandse regering nu reeds1 standpunt inneemt ten gunste van één der partijen in het vreif proces in het Midden-Oosten, met betrekking tot de status Jeruzalem'. De Nederlandse zionisten beschouwen Jeruzalem 'de ondeelbare hoofdstad van de staat Israël' (ADVERTENTIE) 20.40 uur Nederland 1 ;ige minister van Handel. ■raZ®ma was premier sinds a 1994. Hij leidde een politiek re coalitie van liberale en 'Servatieve partijen die verras- duurzaam bleek. Maar door stagnerende economie en bankschandalen taande populariteit en werd het Ms onwaarschijnlijker dat de Fje met Murayama aan het verkiezingen in zou wil- gaan. Tijdens Murayama's d werd Japan getroffen enkele van de grootste ram- van de afgelopen jaren. Een oeving in januari verwoestte 6I\ e's'e levens; de •nng kreeg scherpe kritiek te Z[en jegens de traagheid mee zij op de ramp reageer- e vertrouwen van de bevol- u ,regerin§ kree§ verder tei i- c..hi» r,slms «eeg veraer firt ,V,an Toky°. waarbij in ër a ®ensen omkwamen en f n 5-500 gewond raakten.

de Stem | 1996 | | pagina 4