1 'Strijd gaat verder op Molukken' 'Meina Muriakomt pas los in de vrieskou Hongerstaker wil via geding naar tbs-kliniek Oude VW staat buiten Arnhemse bomzaak Elase-Isabel eeuw-Eeuwig epel-Tempel toer-Stroef Amsterdam nodigt Ommen uit na uitspraak Van 't Hek Band anonieme tip over moord op meisje op radio AI IDESTEM BINNENLAND A3 [RMS-regering in ballingschap wijst gewelddadige actie in Nederland af Wacht niet tot september! CIDI daagt Jonger enfront voor rechter HET BESTE VAN HET BESTE VARA \R\ 1996 ZATERDAG 6 JANUARI 1996 rime en Ierland: harde tot stor- (idenwind. Verder van tijd tot tijd gtemperatuur van Ierland tot 6 gra- Noordzee. xemburg: Overwe- It en af en toe wat jliddagtemperatuuf aar 5 graden op Midden-Frankrijk: wolkt en enige tijd indoor ook nu en ndag enkele regen- >uien. Middagtem- lopend naar 10 gra- dag. Alleen in het rden enkele graden rijk: Zaterdag bewolkt en perio den. Zondag opkla- de Franse Alpen I meter sneeuw, in de ligt de sneeuwval- 000 meter. Middag- rond 13 graden, 'mogelijk 18 graden, paterdag bewolkt en veel regen. In de !de avond droog en n. Zondag eerst wat jpnieuw regen. Mid- atuur rond 16 gra aterdag zon, maar westen bewolking En met regen. Zondag on. Middagtempera- t binnenland rond 13 ngs de kusten bij zon naar 17 tot 20 gra- le Eilanden: Perioden zaterdag een kleine regen. Middagtempe- id 25 graden, en Ibiza: Zaterdag lige perioden, later op enkele regen- of luien. Zondag later op linder buien en meer dagtemperatuur omst- Igraden. leer wisselvallig met Iregen- en onweersbui- pgtemperatuur in het ongeveer 4 graden, Jicona en Bari circa 10, rond 16 graden, land en Kreta: Op de plaatsen droog en zon- Jioden. Maxima van 5 in het noorden tot 14 in Ben; op Kreta wordt het Ir 12 graden. Ind: Wolkenvelden en Ig in het zuidwesten af Jvat ijzel of regen. Tem- fen van +4 graden, temperaturen meest lui. In het hele land wat jzel of sneeuw, rland: Wolkenvelden en in het zuiden van het [ebied van tijd tot tijd r. Aan de noordkant ook dan zon. Middagtempe- in de dalen rond 4 gra srijk: Wolkenvelden en af pneeuw. Bij een aantrek- vind koud met tempera van ongeveer -6 graden. 1 lagere dalen van Tirol graden warmer. 11 Il3 15 ram: aren-Draven regen-Ageren —smoes-Mossel (jenre-Engerd enig-Single iiets-Fistel Sittard (anp) De 36-jarige «detineerde die al vijfender tig dagen in het huis van bewaring in Sittard in hon gerstaking is, spant een kort «ding aan tegen de staat. Hij eist onmiddellijke opname in een tbs-kliniek. nat heeft zijn advocaat mr. A. van der Biezen gisteren bekend st. Volgende week wordt bekend wanneer het geding dient. De man had na een veroor deling waarbij ook tbs werd opgelegd, op 1 december vorig jaar tweederde van de hem opge legde tweeëndertig maanden gevangenisstraf uitgezeten. Hij wilde na 1 december zo snel mogelijk naar een tbs-kliniek. Maar omdat de gemiddelde wachttijd voor een tbs-plaats negen maanden is, moest hij zo lang als 'passant' naar het huis van bewaring. De man is al vanaf 2 december in hongerstaking in een poging jus titie te dwingen hem in een tbs- kliniek op te nemen. Justitie heeft de man geen enkele toezeg ging gedaan. Om medisch ingrij pen te voorkomen als hij niet meer aanspreekbaar is, tekende hij op 15 december een officiële non-interventieverklaring. Hij neemt geen voedsel tot zich, maar drinkt wel. Volgens zijn advocaat is zijn toestand stabiel. „Maar volgens de vertrouwensarts kan hij de komende twee weken sterk achteruitgaan," aldus mr. Van der Biezen. „De rechter kan straks kiezen: of hij krijgt direct of binnen zes maanden een tbs- plaats of hij gaat dood. De man is immers vastberaden zijn actie door te zetten." Eind vorig jaar probeerde een andere gedetineer de eveneens via een kort geding een snelle behandeling af te dwingen maar dat werd door de rechter niet gehonoreerd, ook al omdat de man ontsnapte uit de gevangenis voor hij aan zijn wachttijd in het huis van bewa ring begon. De rechter erkende toen wel dat de lange wachttijden 'maatschappelijk gezien een zeer ernstige aangelegenheid' waren. 1 DAMESFIETS Van onze verslaggevers Capelle aan den IJssel - De strijd voor een vrije republiek der Zuid-Molukken (RMS) zal vooral op de eilanden zélf gevoerd moeten worden. Geweld in Nederland, met nieuwe acties als kapingen of gijzelingen, is uit den boze. Meer dan voorheen zal het accent voor die vrijheidsstrijd liggen op de Zuid-Molukken en in Indone sië zelf. Ook is de RMS bezig om in het gebied van de Stille Zuid zee steun voor haar idealen te zoeken. Dit maakte de RMS-rege- .ing in ballingschap gisteren op een persconferentie in Capelle laan den IJssel bekend, na de uit- van de vorige week oud-president ir. van de Vrije Repu- j der Zuid-Molukken. (Vice-president van de RMS P. henu en staflid van de regering ballingschap J. Wattilete op bestaande contacten t de bevrijdingsbewegingen op JUjeh-Sumatra en Oost-Timor en nwerking met vakbonden i milieu- en mensenrechtenbe wegingen in Indonesië zelf. Het openen van een RMS-kantoor pp de Solomonseilanden in de Pacific zien zij als 'een stap voor waarts' om de RMS-strijd op internationaal niveau te tillen, bok wordt de samenwerking met pet verzet op de Molukken zelf nieuw leven ingeblazen, pver de rol van Manusama ver klaarde de RMS-regering dat Bankzi] hun ex-president de Itrijd tegen de onderdukking van pet Zuid-Molukse volk 'tot op de J van vandaag nog buitenge woon levendig is'. Wattilete en henu wezen hierbij op de grote Ipkomst van Molukkers, met name van de jonge generatie, tij pens de kerkdiensten van donder- i en gistermorgen. Bit zien zij niet alleen als een feken van waardering voor ir. Banusama maar ook als een dui- Belijk signaal aan de internatio nale wereld 'dat het Zuid-Moluk- p volk solidair is met elkaar en de MS'. In Nederland zal de RMS- Igering zich de komende tijd op |e Molukse jongeren richten met 'oorlichting. Thenu: „Jongeren aan nog feller dan voorheen ten JPzichte van het ideaal." De |MS-regering wijst nieuwe welddadige actie in Nederland psoluut af. Wattilete: „Geweld in lederland is geen middel. De Tevrijding moet daar gebeuren. Pe RMS-regering benadrukte, j op te willen roepen tot f® "iadige actie. Als het volk [pp de Molukken zelf in verzet °mt, zal dat vanuit Nederland 'el ondersteund worden. Daarbij •uten de twee woordvoerders een enkele vorm uit, ook geen Cp in de vorm van geld of aPens „Maar we gaan hier niet jvoorbeeld een stelletje huurlin- :n 0Pleiden om op de Molukken i te zetten. Dat is voor ons een «strekt onvoorstelbaar idee. Wij achten hier op signalen, op dat inkjedaar." e RMS-regeringsleden deden j" 0Proep aan de Nederlandse •genng en andere landen 'hun Een met langer te sluiten voor de lens tot zelfbeschikking van het ^se volk'. „Het heengaan F Manusama mag er niet toe T Oat nu alleen zijn persoon !er(«ensten bejubeld worden i üe zaak waar hij voor stond lakt de verSetelheid De massale aanwezigheid van jongeren tijdens de uitvaart van\$Aanusama,ziet de regering in ballingschap als een duidelijk signaal aqn de internationale wereld 'dat het Zuid-Molukse volk solidair is met elkaar en de RMS'. foto reuters Door Rinze Brandsma en Victor Joseph Capelle aan den IJssel/Den Haag - Pas buiten, in de snijdende vrieskou, komen de lang ingehouden Molukse emoties los. Als de rouwstoet, na de kerkdienst, stapvoets ten afscheid een route door Capelle aan den IJssel volgt, vormen kilometerslange, brede rijen Molukkers in waardige stilte erehagen. Totdat een oudere 'tante' de jongeren in haar buurt oproept, in te stemmen met de Molukse strijdkreet. Dan gaan gebalde vuisten hemelwaarts en klinkt als een schreeuw 'Mena Muria' langs de straten, Één voor allen, allen voor één. Als de kist met het stoffelijk overschot van ir. Johan Alvarez Manusama, hun oud president van de Republiek der Zuid- Molukken (RMS) in ballingschap, pas seert, scanderen zij hun strijdroep en zin gen geëmotioneerd hun volkslied. De rouw- en crematieplechtigheden van ir. Manusama, op 85-jarige leeftijd overleden op 29 december, moesten gisteren vooral kalm en waardig zijn, en dat werden ze. Uit alle delen van het land waren Moluk kers naar Capelle gekomen. De roomska- tholieke Pauluskerk, waar de uitvaart dienst werd gehouden, was te klein om alle belangstellenden te bevatten. Via beeld- en geluidverbindingen konden in twee andere kerken en het gemeente huis de plechtigheden ook bijgewoond worden. In totaal bijna tweeduizend Molukkers en Nederlanders maakten op die manier de dienst mee. Onder hen ook bijna alle vroegere treinkapers en andere actievoerders. Bij een speciale troostdienst, gevolgd door een nachtwake rondom de opgebaarde oud-RMS-president, hadden donderdag avond vijftienhonderd Molukkers al afscheid genomen van hun 'ex-Kepala Negara'. Opvallend bij de rouwplechtigheden was de massale opkomst van de jongere Molukse generaties. Hun aantal en aanwe zigheid maakte duidelijk dat het wel dege lijk ging om 'kekasih kita', om 'onze gelief de' Manusama. 'Ee.- vaderfiguur', noemde de Molukse lei der ds. S. Metiary, voorzitter van de Molukse Eenheidsbeweging Badan Persa- tuan, zijn oud-president. De militante oude dominee haalde op felle toon streng uit naar de jongeren én naar de media. Hij nam het op voor Manusama, die na de treinkapingen en andere gewelddadige Molukse acties in de jaren zeventig ver klaard zou hebben 'dat zijn mijn jongens niet' en op die manier zich vervreemd zou hebben van de militante jongeren onder zijn volk-in-ballingschap. Hij had toch wel van ze gehouden, zei hij. Metiary riep de jongeren op, de gelederen te sluiten, op te houden met de kritiek en als 'zonen van het volk' de strijd voort te zetten: „Wie met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien." Niet zonder cynisme zei ds. Metiary dat het er op lijkt, dat Manusama nu 'bij zijn overlijden meer aandacht trekt van de media ?n de Nederlandse regering dan toen hij nog leefde'. De rouwplechtigheden werden omgeven met militair ceremonieel. Achter de open kist, waarin Manusama, klein, oud, met vredige trekken, was opge baard, stond een erewacht, gekleed in groen uniform. De kist, bedekt met de veelkleurige RMS-vlag, werd door die ere wacht - bestaande uit oude én jonge leden van de Molukse ordedienst - gedragen en geëscorteerd op de emotionele afscheids- tocht door Capelle. De eigen Pasa-orde- dienst van jongeren, in het zwart gestoken, trad binnen en buiten bij de plechtigheden op- Bij de rouwdienst in Capelle was, namens de Nederlandse regering, staatssecretaris Erica Terpstra van Welzijn aanwezig. Voorwaarde daarbij was geweest, dat de regering vooraf inzage mocht hebben in de teksten die bij de rouwdienst zouden wor den uitgesproken. Behalve de regering heeft ook koningin Beatrix, zo bleek uit de woorden van een broer van Manusama, de familie een bericht van medeleven gestuurd. F. Tutuhatunewa, sinds april 1993 opvol ger van Manusama als RMS-predident in ballingschap, roemde 'Oom Joop' als groot voorbeeld van doorzettingsvermogen, geduld en vertrouwen. „Van geweld gruw de hij. Hij was een zachtmoedige en inne mende man. Hij heeft uitdrukkelijk geko zen voor de dialoog om het ideaal van de vrije Republiek der Zuid-Molukken te bereiken." Tutuhatunewa greep terug op de procla matie van de onafhankelijkheid en 'het heldhaftig verzet tegen de Indonesische (ADVERTENTIE) jaAoq uauais 'paoq 'ind 'du*6' HOGESCHOOL WEST-BRABANT Heb je verkeerd gekozen en overweeg je een overstap Start in februari HEAO Breda Accountancy voltijd Bedrijfseconomie voltijd Bedrijfskundige Informatica voltijd Commerciële Economie voltijd International Business School voltijd Management, Economie en Recht voltijd Adres: Hogeschoollaan j, 4818 CR Breda voor meer informatie: 076-52 50 600 Hogeschool West-Brabant maakt werk van je studie! Arnhem (anp) - De inzitten den van de oude, grijze Volks wagen Golf, naar wie het rechercheteam in Arnhem naarstig op zoek is geweest, hebben helemaal niets met de aanslag op het gebouw van de Banque Paribas en het Franse consulaat te maken. Dat is gisteren aan het eind van de morgen onomstotelijk vastgesteld, aldus een woord voerder van de Arnhemse politie. Het blijkt te gaan om een 25- jarige man, een vrouw van 23 en een meisje van vijftien jaar, allen uit Apeldoorn. De drie reden op het Willemsplein in Arnhem, in de buurt van het bankgebouw, toen zij plotseling een politiewa gen zagen keren op straat, die er in vliegende vaart vandoor ging. Uit nieuwsgierigheid is het drie tal achter de politieauto aange reden. De Apeldoorners reden zich vast in het smalle steegje aan de achterzijde van het gebouw, waar net daarvoor de explosie had plaatsgehad. Daar om probeerde de bestuurder te keren in de straat. Later reed hij toch door en keerde op een brede eenrichtingsstraat achter de steeg. Dat rijgedrag viel veel omwonenden en agenten, die massaal naar de ontploffing kwamen, op. Woensdagmorgen al kreeg de politie veel tips over de auto en het vreemde rijge drag. Volgens de zegsman van de poli tie heeft de bestuurder van de auto zich donderdagmorgen zelf gemeld bij de politie, toen hij hoorde dat zijn wagen werd gezocht. Dat deden overigens ook een aantal andere bezitters van oude Volkswagens. De woordvoerder zegt, dat het donderdag al snel duidelijk was dat de Apeldoorners niet ver dacht waren. Omdat er echter een aantal verschillende verha len over de auto circuleerde kostte het veel tijd om de verkla ring van de man en de twee vrou wen uit te zoeken. Uit het verhoor is onder andere gebleken, dat de Apeldoorners niet vóór de explosie door de steeg hebben gereden, zoals getuigen hadden gemeld. Ook hebben de inwoners van Apel doorn zich niet opzettelijk onvindbaar gehouden tot don derdagmorgen. Uit hun verkla ringen is bovendien gebleken, dat zij niets bijzonders gezien hebben bij het, bankgebouw, zodat zij ook geen belangrijke getuigen zijn. Het rechercheteam heeft, aldus de politie-woordvoerder, nog meer dan voldoende aanwijzin- Is het nou suggestie of heb ik inderdaad al een tijdje geen donker bier van Heineken meer gezien? Van te veel heerlijk helder kun je kennelijk verkeerde gedach ten krijgen. Ach, zo'n bericht mag dan geen zon in de winter zijn, maar het leidt gelukkig even de aandacht af van de mogelijke kluunplekken en onverstaanbaar volk dat om een of andere merkwaardige reden momenteel op alle netten voor de camera's paradeert. Als ze bij de KNVB een beetje slim zijn en goed kijken naar wat er nu in Friesland gebeurt, dan zullen ze besef fen dat ze voortaan ook dik geld kunnen vangen voor beelden van velden waarop de wedstrijden afgelast zijn. Nog antieker dan het klunen in Friesland is de journalis tieke onafhankelijkheid in omroepland. Wat het precies is, ben ik allang vergeten, maar het schijnt dat het iets met geld te maken heeft. Het komt er, geloof ik, op neer dat je fors geld betaalt om voetbalwedstrijden uit te kunnen zenden, want dan trek je kijkers en kijkers betekenen reclameblokken en reclameblokken betekenen inkomsten en dus kun je een volgende keer nog meer geld bieden. Zouden ze nou echt denken dat kijkers achterlijk zijn of zijn ze de les van Zeskamp vergeten dat je je op een hel lend vlak dat je zelf ingesmeerd hebt met allerlei zeep- merken, niet met principes staande kunt houden? MERIJN Amsterdam (anp) - De stichting Amsterdam Promotion heeft de burgemeester van Ommen, R. ter Avest, uitgenodigd met een delegatie van tien inwoners binnenkort een dagje Amsterdam te doen. De kosten daarvan zijn voor de stichting. Het aanbod volgt op uitlatingen van cabaretier Youp van 't Hek in diens oudej aarsconference Van 't Hek stelde in zijn einde- jaarsprogramma dat 'provincia len' de hoofdstad eigenlijk maar liever niet moeten aandoen. Als voorbeeld voor provinciale men sen noemde hij inwoners van Ommen met als toppunt de Hema-worstverkoopsters in die Overijsselse plaats. Amsterdam Promotion wil met het aanbod duidelijk maken dat, naast de uit het Gooi afkomstige Van 't Hek, ook andere mensen uit de provincie welkom zijn in de hoofdstad. „We begrijpen best dat de cabaretier een karikatuur heeft willen maken, maar wij vinden dat het imago van Amsterdam niet mag verworden tot dat van een yuppenstad. Er is meer dan alleen de grachtengor del," zegt de directeur van de stichting, L. Hieselaar. Nog niet bekend is of de Ommenaren op de uitnodiging ingaan, evenmin wat ze die dag gaan doen. „Als ze komen mogen ze zelf bepalen wat ze willen zien. Wij proberen een ontmoeting met Van 't Hek te regelen, misschien kan dat wel onder het genot van een borreltje in zijn stamkroeg." Eindhoven (anp) - De politie heeft de afgelopen twee maanden tevergeefs gezocht naar een man die telefonisch meldde dat hij weet wie verantwoordelijk is voor de dood van de 15-jarige Eindhovense Nicole van den Hurk. overheerser'. „Wij zullen die strijd door zetten tot het doel is bereikt, met nieuwe middelen. Daar staan we klaar voor." Vastberaden, bescheiden, redelijk, gedul dig tegenover ongeduld en kokende emo tie, zij het soms wat vertwijfeld, zo noem de de Capelse burgemeester J. Verbree de overleden RMS-leider. Molukse zangkoren uit Capelle en Assen zongen, de vrouwen gestoken in traditio nele Kain Kebaja. Langzaam, op gedragen toon, zonder orgelbegeleiding en meer stemmig, zongen de Molukse aanwezigen gezangen tijdens de bijna twee uur duren de, tweetalige dienst. De Capelse Moluks- Evangelische dominee P. Pattikayhatu zei in het Nederlands dat ir.Manusama 'is thuisgekomen'. In het Maleis formuleerde hij dat hij 'is aangekomen in het hemelse vaderland'. Ook naar.de afscheidsplechtigheid, voor afgaand aan de crematie in Den Haag, waren rijen bussen met vele honderden Molukkers en Nederlanders gekomen. In een haast eindeloze rij groetten zij, uren lang, hun geliefde leider en 'Oom Joop' met groot respect. Ook daar waren vooral de jongere, tweede en derde generaties Molukkers in Nederland, opvallend mas saal aanwezig. Het Moluks volkslied Hena Masa Waja, gezonden door het zangkoor uit Assen, klonk warm en droevig op die Hollands-winterse, gure middag. De as van ir. Manusama zal, volgens zijn wens, in Nederland bewaard blijven totdat de Molukse archipel vrij en zelfstandig zal worden. Pas dan mogen zijn resten naar de Molukken worden overgebracht. Wanneer een oproep in de regio nale bladen vandaag niets ople vert, wil de politie volgende week via Omroep Brabant en een aan tal lokale radiostations de band uitzenden waarop de stem van de man is opgenomen. Op die manier hoopt de politie alsnog achter zijn identiteit te komen. Het meisje verdween op 6 okto ber. Eind november werd haar stoffelijk overschot vermoord teruggevonden in een bos in het Brabantse Lierop. De man nam al op 24 oktober telefonisch contact op met de politie. Die had toen nog geen aanwijzingen dat er sprake was van een misdrijf. De man zei: 'Ja, ik wou eventjes aangeven wie verantwoordelijk is voor de dood van Nicole'. Hij sprak beschaafd Nederlands, zonder waarneembaar dialect of accent. Terwijl de telefoniste de man doorverbond met het onder zoeksteam, verbrak hij de verbin ding. De politie gaat ervan uit dat de man een heel belangrijke getuige kan zijn. „We nemen deze zaak heel serieus. Uit de sectie is gebleken dat Nicole ver voor 24 oktober moet zijn omgebracht," aldus een woordvoerder. De politie heeft het bandje met het stemgeluid laten analyseren door deskundigen. Die hebben er echter geen bruikbare conclusies uit kunnen trekken. De stem is evenmin herkend door mensen die op een of andere manier bij de zaak betrokken zijn. Den Haag (anp) - Het Cen trum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) heeft bij de officier van justitie in Arnhem een strafklacht ingediend tegen de samen stellers en verspreiders van het blad Jongerenfront Nederland'94-nieuws wegens antisemitische uitla tingen. In het decembernum mer wordt de moordenaar van de Israëlische premier Rabin uitgeroepen tot 'held van het kwartaal'. Het blad schrijft: „Ondanks dat hij een jood is, heeft hij toch de moed gehad om de wereld te verlossen van het jodenzwijn Rabin." Elders staat een oproep aan de 'soldaten van de beweging' om zich te bewapenen met honkbal knuppels en werkschoenen met stalen neuzen. Het CIDI noemt in de brief aan justitie de uitlatingen zeer kwetsend voor de joodse gemeenschap. gen en tips over om op volle sterkte verder te gaan met het onderzoek. Ook uit kringen van de Centrale Informatie Dienst en de plaatselijke politie- inlichtin gendienst is inmiddels veel informatie gekomen. Ook dit weekeinde werkt het team met twintig mensen verder werken aan de zaak. Over het explosief dat de daders hebben gebruikt, was gistermid dag nog steeds niets bekend. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk doet microscopisch onderzoek op glassplinters, houtschilfers en andere restan ten, die opgeveegd zijn achter het getroffen gebouw. De politie blijft uitgaan van een doelbe wuste aanslag op de bank, het consulaat of beide. Een opwelling van een boze klant van de bank of het consu laat lijkt de politie niet waar schijnlijk. (ADVERTENTIE) De vara levert kwaliteits programma's. Dat vinden wij niet alleen, maar U VINDT DAT OOK*. De vara heeft ook het beste tv-tijdschrift: VARA TV MAGAZINE. En dat heeft nu het beste aanbod; TOT 1 JUNI 1996 VOOR MAAR 10 GULDEN. Plus onze unieke videoband met ruim tweeëneenhalf uur vara-topamusement. KIES HET BESTE VAN HET BESTE: BEL 035 6 711 911 Bron: Onderzoeksbureau Trendbox Uitgesproken

de Stem | 1996 | | pagina 3