Weeleend fV) DB STEM Ier, onderdeel Vanciers van de ploeg len komen, gebied van >or middel van te contactuele [geven aan aan: jigewonnen bij Itelefoon |d moerdijk UCTEUR Guyana, het vroeger Brits Guyana, is de onbekende buurman van Suriname. De [pogingen er een marxistische heilstaat te stichten zijn [mislukt. Guyana is nu weer [gewoon arm. [Tony van der Meulen ging op [reis in een koloniaal verleden. Gewezen Britse kolonie is ontvolkt en zit met een gigantische staatsschuld iStaatsschuld IK w<L- Latea. Éejv kiNP em eew He/^t3oeU manmen Voormalige heilstaat dreigt nu in de greep van louche zakenlui te raken ZATERDAG 6 JANUARI 1996 i. Snel en m essentieel een energieke Een Schiedamse jeneverfles uit Guyana Georgetown: tropische huizen aan een Hollands slootje. in wij vele duizen- [trieel/technisch en |e anders te zijn... rdijk! [Door Tony van der Meulen tl et verval van een communisti- I sche heilstaat gaat meestal gepaard met symbolen die het [ideologisch faillissement hardvochtig bena drukken. Michael Jackson of Mariah Carey verjagen tinnen luttele weken de oogstliederen van de 'ybeiderskoren. McDonald's of Kentucky l Chicken verdringen, hoewel eigenlijk onbetaalbaar duur, de proletarische bonen- joop van de marxistisch-leninistische gaar keukens. j In de hoofdstad Georgetown van de voormali- §e heilstaat Guyana jtaft de teloorgang van het wereldcommunisme |een wel heel bizar Monument opgeleverd: |«e helft van de giganti- Sovjet-ambassade 1 nu ingericht als een annex nachtclub r Amerikaanse snit: e Embassy Club. is een van de zeld- Brne Plekken in het gwoemelijk saaie 'e°rgetown waar 's avonds enig vertier is. X® de voormalige diplomaten-vleugel Ir „-J6" essentIeel element van de Sovjet- paüitie stand weten te houden: er wordt nog Pleeds fors gedronken. oohol heeft ook het einde bespoedigd van j. experiment van de marxis- B]] -loninistisehe president Linden Forbes tornt deze Britse kolonie U overde in de Coöperatieve Republiek |J?na Vijftien jaar later stierf hij aan een ueht ^kinatie van suikerziekte en drank- ,i i'1 liet zijn land achter met een staats- ■ënH ru™twee miliard dollar. Omgere- ecorri6r van de bevolking een absoluut lonrt 'a™iant Guyana heeft nauwelijks zeven- Irabant *nwoners> een derde van CnS!?atlSchuld *s ongeveer gelijk aan de ionafk i buurland Suriname sinds de Eerlijkheid in 1975 van Nederland Meel il, at verdween weliswaar voor een Biaar i zakken en bodemloze putten, n Suriname is de echte armoe toch min der algemeen dan in Guyana. Er is nog een tweede verschil dat opvalt: in Suriname vertrok ongeveer de helft van de bevolking naar het relatief aangename socia le klimaat van het voormalige moederland. Guyana verloor ook de helft van zijn inwo ners. Maar zij vluchtten voor de terreur van het communistische ideaal en wonen nu voor namelijk in de Verenigde Staten. Alleen al in en rond New York wordt het aantal Guyane- zen geschat op tweehonderdduizend. Zij gingen niet alleen op de vlucht voor poli tieke onderdrukking maar ook voor langduri ge honger. Ieder continent kent zijn eigen Albanië, waar een bevlogen ideoloog een paradijselijk rijk probeert te vestigen. Dat vergt een harde hand, aangezien de ideale mens nog nooit spontaan is opgestaan. Over regimes in Birma of het Afrikaanse Benin zijn veel rariteiten te melden, maar zij hebben het tot op heden niet bestaan om hun volkeren op ideologische gronden uit te hon geren. Dat principe staat op naam van het Guyana van Linden Forbes Burnham. In 1984 schreef de mensenrechtenorganisatie van Guyana in haar jaarverslag: 'Men kan zich moeilijk aan de conclusie onttrekken dat Guyana waarschijnlijk een van de weinige landen in de wereld is waar de regering door een actief en doelbewust beleid een ontoerei kende voedseltoevoer creëert'. President Burnham vond namelijk dat zijn coöperatieve republiek niet afhankelijk mocht worden van andere landen. Want die zouden dan bepaalde eisen kunnen stellen aan zijn toekomst-ideaal. Daarom moesten geïmporteerde produkten vervangen worden door voedsel van eigen Guyanese bodem: rijs tebloem in plaats van tarwebloem, groene bananen en cassave in plaats van aardappelen, gedroogde vruchten uit het oerwoud in plaats van rozijnen en kren ten, en verse vis in plaats van ingeblikte tonijn. Op zichzelf helemaal geen rare gedachten. Net zoiets als 'Koop Nederlandsche Waar, Dan Helpen Wij Elkaar'. Maar geheel volgens de wetten van het oostblok werd deze voed- selpolitiek zo rechtlijnig, bureaucratisch en corrupt ingevoerd dat er ernstige hongero proeren uitbraken. Het land stroomde leeg en het resultaat is nu iedere avond tijdens prime time op de natio nale televisie te zien tijdens het zeer populai re felicitatie-programma. Allerlei leuke kin dertjes worden gefeliciteerd met hun verjaar dag. De hartelijke groeten komen van allerlei ooms en tantes, neven en nichten, opa's en oma's die stuk voor stuk in de Verenigde Sta ten wonen. Sinds 1985 zijn de erfgenamen van de ideo loog Burnham bezig om van Guyana weer een enigszins normale staat te maken. Het Inter nationale Monetaire Fonds IMF heeft weer toegang tot het land en de rijstproduktie is in een paar jaar verdubbeld. De nieuwe welvaart dringt nog maar heel langzaam tot de vele krotten door. Het groot ste Guyanese bankbiljet is nog steeds 500 Guyanese dollar, ongeveer zes gulden. In het dagelijkse geldverkeer beschikken de meeste mensen zelden over grotere bedragen. Voor zo'n beginnende nationale opbloei wordt overal op aarde altijd weer dezelfde prijs betaald. Tot afgrijzen van de milieu organisaties zijn een miljoen hectare oerwoud verpacht aan Zuidkoreanen en Maleisiërs, die voor elke kostbare boom één Amerikaanse dollar betalen. In augustus vorig jaar werd door een andere multinational vanuit een goudmijn cyanide geloosd in de Omai-rivier. Dat de heilstaat van Linden Forbes Burnham niet haalbaar bleek, zat er wel in. Maar je zou Guyana willen toewensen dat de terugkeer naar de werkelijkheid toch wat minder rigou reus verloopt. Toeristenjaar Dit jaar staat Guyana geheel in het teken van het toerisme, want 1996 is uitgeroepen tot het 'Visit Guyana Year'. Dat levert tot nog toe vooral schampere ingezonden stukjes op in de Guyanese kranten, waarin wordt gewezen op een aantal ongemakken van het land: er is op straat veel diefstal en ander geweld, de schaarse wegen zitten vol met gaten en de enige spoorlijn van het land is onder het marxistische bewind opgeheven en gesloopt. Heersers die een land naar hun hand willen zetten, hebben er altijd een hekel aan als het volk zich vrij massaal kan verplaatsen. Toch moeten er volgens de plannen in 1996 een half miljoen toeristen naar Guyana komen. Het feit dat Guyana maar kan beschikken over een paar honderd bruikbare hotelbedden schijnt geen belemmering te zijn voor deze toeristenstroom. De campagne mikt namelijk vooral op al die honderdduizenden Guyanezen in het buitenland, en die logeren toch bij familie. Hun komst zou echter een geweldige injectie betekenen voor de landelij ke deviezenvoorraad. Op reis door Guyana ben ik één zo'n buiten landse Guyanees tegengekomen die op bezoek was in zijn eigen vaderland. Iets nobels als vaderlandsliefde had hem overigens niet teruggelokt. Zijn Canadese vrouw maakt stu die van het dieet van bepaalde indianenstam men. Vandaar. In 1958 emigreerde hij als achttienjarige jon gen naar Canada, 'want ja, je wilt toch wat bereiken in je leven.' Vier jaar geleden was hij voor het eerst terug geweest en nu dus weer. Zijn oordeel is niet positief. „Alles verloedert hier steeds verder, er zijn weer meer gaten in de wegen en er ligt weer meer afval op straat. Toen ik hier wegging, hadden Guyana en Maleisië ongeveer hetzelfde ontwikkelingsni veau. Nu geeft Maleisië technische en econo mische steun aan Guyana. Hoe kan zoiets?" Guyanezen, aan wie je deze vraag voorlegt, verwijzen allemaal naar het mislukte linkse experiment en de beperkte natuurlijke rijk dom van het land. „Wij hebben bauxiet, goud, bomen plus arbeidskrachten en dan is het op. Lusteloosheid De algemene indruk is dat de natuurlijke rijkdommen behoorlijk forser worden aange sproken dan de arbeidskrachten. Als de luste loosheid van de klerken, die ik in een aantal staatskantoren mocht aantreffen, symptoma tisch is voor de nationale ijver, dan heeft het land nog een zware pijp te roken. De vrouw van de president, first lady Janet, is een actie gestart om de ambtenaren publieks vriendelijker te maken. De krantefoto van de openingsceremonie van dit mooie project toonde acht belangstellenden. De weinige buitenlanders die het land aan doen, kun je grofweg verdelen in twee groe pen: zakelijke types die komen om de natuur lijke rijkdom van het land te verschalken en bewogen jongens en meisjes die het bedreigde milieu komen redden. Vooralsnog is de eerste groep aan de winnende hand. Rijsthandelaren, suikermagnaten, internatio nale houthakkers en Noordamerikaanse gouddelvers: ze hebben het zakelijk gezien bijzonder naar hun zin in Guyana. De over heid legt buitenlandse investeerders behoor lijk in de watten en de plaatselijke lonen zijn nog steeds 'aantrekkelijk laag'. De corruptie is en blijft een probleem, 'maar als je je marge aan smeergeld op zo'n vijftien procent zet, kun je toch heel behoorlijk zaken doen.' Een nadeel is wel dat Georgetown bekend staat als een van de saaiste steden op aarde. De meeste buitenlandse handelaren wonen daarom op Trinidad of Barbados. „Een uurtje vliegen en je kunt er echt alles krijgen." De reiziger die voor het bedreigde milieu komt, is terecht wat minder ontspannen. Guyana heeft heel erg veel oer woud, maar het kappen wordt ook met heel erg veel inzet ter hand genomen. De groep Guyanezen die zich daar zorgen over maakt lijkt aan de kleine kant. Maar kennelijk zit de internationale hout handel toch ook in Guyana al met een imago probleem: in de interessante dierentuin van Georgetown (let vooral op de reuzenarend, de harpij) laat een nogal opzichtig bord weten dat de wip en de schommel zijn gerepareerd door 's lands grootste exporteur van tropisch hardhout. Wonderlijk De drie Guyana's behoren tot de wonderlijk ste restanten van het koloniale tijdperk. In Nederland zijn we al met al redelijk ver trouwd geraakt met Suriname, maar de rest van de wereld heeft het gewoon over Dutch Guyana, als ze het er al over hebben. Vraag een Duitser of een Fransman waar Paramari bo ligt en hij kijkt je glazig aan. Vanuit de oceaan gezien ligt Frans Guyana links van Suriname. Het is nog steeds een Frans departement en dus een onderdeel van de republiek Frankrijk. Suriname werd in 1975 onafhankelijk van Nederland en zuchtte FOTO TONY VAN DER MEULEN vele jaren onder de militaire dictatuur van de bekende drugsdealer Desi Bouterse. Rechts van Suriname vinden we Guyana, voorheen Brits Guiana. De drie Guyana's zijn grote stukken Zuid amerikaans moeras en tropisch regenwoud die vanuit zee door Europeanen werd vero verd. Van de oorspronkelijke indianen is der halve treurig weinig meer over. De meeste mensen die er nu wonen zijn er heengebracht. Eerst werden 350 jaar lang zwarte slaven uit Afrika geïmporteerd om op de suikerplantages in de Guyana's te werken. Na de afschaffing van de slavernij in 1838 bestonden de volgende lichtingen uit jonge mannen en vrouwen die als contractarbeiders in Indië waren geronseld. Daarmee kreeg Guyana, net als Suriname, zijn twee rassen met alle bijbehorende span ningen. Het land is nog steeds op de zee gericht. In een vrij smalle kuststrook woont nagenoeg de gehele bevolking. Diep in het oerwoud is er nauwelijks een achteruitgang naar het Ama zonegebied van Brazilië. Hoewel het hier Zuid-Amerika is, spreken ze Engels. Omdat de Britten het land van de Nederlanders over namen. Polderlandschap Die kuststrook ziet er nog steeds uit als een oer-Hollands polderlandschap en is dat ook. Onder leiding van een Bosschenaar, Laurens Storm van 's Gravesande, is tweehonderd jaar geleden de Guyanese landbouw ingericht naar Nederlands model. Vandaar dat de hoofdstad Georgetown, voor heen Stabroek, nog steeds sluisjes en sloten heeft naar Nederlands ontwerp. Je loopt er door de Vlissengen- street of de Bentinck- street. Het industriege bied heet Ruimveldt, want zo heette de Nederlandse plantage die er lag. Er zijn plaatsen met namen ais Linden, Nieuw Amsterdam en Soesdyke. Een toeris tisch bootje vaart naar de ruïnes van een Nederlands fort dat Kyk- over-al heet. Het opvallendste souvenir in Guyana zijn hele oude Schiedamse jene verbessen die door de koloniale drinkers in de rivier werden gegooid. Ik reis naar Guyana om een oude handgebla zen Schiedamse fles te kopen die door een indiaan uit een Zuidamerikaanse oerwoudri vier is opgedoken. De absurditeit van een koloniaal verleden. Wat had ik graag eens met die oude kolonia len op de binnenplaats van Kyk-over-al geze ten, samen met de indiaanse voorouders van de jongen die de fles opdook. Niet alleen om die negentiende eeuwse jene ver eens te proeven. Maar ook om eens te horen hoe die totaal verschillende mensen over elkaar dachten. De indianen hadden het land, de Hollanders het geld en dus de macht voor de toekomst. Op die oude binnenplaats schuiven ook nog een paar Indiërs en enige vrijgemaakte slaven aan. Met z'n allen hebben ze hier een land gesticht dat eigenlijk niet bestaat. Weinig eigens, van alles wat en vooral veel verval.

de Stem | 1996 | | pagina 37