Weekend kermai De stommiteit van de dag ace INTERFACE i In kille cijfers bezien was het vroeger amper kouder dan tegenwoordig De winters toen waren vooral zo streng, omdat de mens amper comfort had iNUARI 1996 E; :en ,i¥ *"tf" den. foto erwin dele Pinters leven vooral in de her- nering en dan vooral in die ban oudere mensen. Maar zelfs winters die in de herinnering als Leng staan geboekstaafd, blij den, in kille cijfers uitgedrukt, nets bijzonders te zijn geweest, (laar wellicht waren de winters oeger wel zo koud, omdat de hens er zich zo slecht tegen kon leschermen. Foor Aad Jongbloed opnieuw crimineel won idere mogelijkheid zien." 1 jonge Turken en Marot xerkt Kailani op, als el Nederlanders een a ver jonge mannen met ma Die negatieve beeldvonr allen extreme gevolgen; o m handtas strak omklem r type tegenkomen. De in eeld steeds te ontzenuw door erop te hameren r procent van de allochto le schreef gaat. Jongeren! r maar vaak ook in zekereij of je thuis of op straat hoi Kailani de identiteitscr nge allochtone criminelenlj Thuis zijn de ouders - k van het platteland - s1 ien de kinderen een anM assen oslims zijn niet opgewas >m in het westen waarbij dags hun geloof belijdenl ven in een omgeving voir ildiefstal, druggebruik en pj ische wereld is het :ultuur doordrongen van I ie jongeren voelen daarofflj aan onderlinge steun. Ze«j en, waar ze onder elkaar k» kunnen helpen en niet affi de straat. De Nederi* jonge migranten dus gaan e moslims en niet als alloc d moet op die visie de Arbeidsbeurs in Zeven rjaan de Visser voorgoed J at gangboord staan. Het ist. Hij werd havenmees 1 op een rijks-uurtarief van. Ien van Zwaluwe tot aan rijven die moesten stoppen ting van het Haringvliet- aar lang speelde zijn le'e 1 af. Gekleed in een ol«l i met leren mouw draai® m voor zijn kont hing- ïkeinde stonden ze op d- - lucht en naar de vaantjes uidwestenwind bracht fin J rab en spiering, een no ;eebliek en zalm de r'viej' rdijk als visserplaats w een verloren hoek tus de snelweg. De vissers ir elders vertrokken, gaat Arjaan de Vissei 1 ggen nu binnenschepen- in." over het Hollands Diepu het verleden. Met de sc de mannen van_Kan^j in de Visser om zijn üaP 'het rouw-weer-m ie wind. Die strakke, harde, kou de wind. Die uit het oosten kwam en laag over de polder [ierde. Tot hooguit anderhalve meter vanaf ,e grond blies hij, alleen om de schoolkinde- Jen onbarmhartig en laf te treffen. Om hun langen te striemen en hun handen te verlam den van de kou. Hoger was geen wind. Dat |on je zien aan de bomen waarvan de kruinen [astgevroren waren aan hun eigen silhouet- fijn grootvader had van winters verteld. Van (chte winters, waarin mensen zo maar aan de (raat vastvroren en losgebikt moesten wor- Jen door de brandweer. Winters waarin de kolken geen sneeuw of hagel loslieten, maar daarin de witte flarden in de blauwe lucht in naar omlaag kwamen als gebroken is. Met punten zo scherp als een De winter van 1963 stortte grote delen van Nederland in een isolement. Zo was Marken pas weer bereikbaar, nadat bulldozers zich door de metershoge sneeuw een weg over de dijk hadden gebaand. foto anp Het sprookje van de strenge winter lolk. pijn grootvader moet het hebben gehad over t beroemde winter van 1890/1891, toen er onafgebroken vorstperiode was van 60 In 1929, vertelde hij ook, zag mijn rootvader hoe het Leidse stadhuis afbrand- i, omdat het water dat uit de brandslangen jwam direct bevroor. In die tijd ook was s een prins carnaval tijdens de optocht lodgevroren. |atuurlijk had ik mijn grootvader geloofd. 's toen hij vertelde dat hij ooit, wanneer las dat ook weer, op de zee had gelopen, lijn eigen eerste winter drong in het bewust- ijn door in 1945 en blijft sindsdien mijn her- pering teisteren. Het had natuurlijk niets let de nakende bevrijding te maken dat er ^ke ochtend feestelijke bloemen op de ramen "nden die in de loop van de dag nauwelijks wikten. Hoe zou de vorst geweten moeten dat de Duitsers op de terugtocht n en dat de hongerwinter de laatste mar- g van een oorlog was? moet in die hongerwinter veel meer dan n-koudgew eest zijn, vooral ook doordat de 0 intenser gevoeld wordt door mensen met !e magen. Itter koud, zei mij moeder elke ochtend als t met niet zelden ook door mij gestolen hout noodkachel aanmaakte, mijn kleren over wasrekje er vlak bij hing om het me zo I ft ben een volslagen idioot, want ik heb een Alleen honden zouden bazen moeten maar omdat ik er ook een heb, moet kwel een halve gare zijn. dkom in 1996, Mijn openingszin van dit 'heb ik overigens geleend van een andere "'"der, al zullen er onder u ongetwijfeld 1 Paar zijn die van mening zijn dat het °at hierboven naadloos aansluit op degene nt caam ^er erëens boven staat. Die lol 1 ,1"en van harte, en voor de rest van het zelfde. V'tr'n*euwe iaar met een bijzonder Kil §evoel begonnen ben, misschien heeft erotische kettingbrief eind december a wat geholpen, heb ik besloten om uw zaterdag van het nieuwe jaar ook een op te vrolijken. Eerlijk is eerlijk, ik 1 ook op het idee door de eerste Daily 't van dit jaar, waarin Francisco van me afgelopen woensdag op een soort mtstoel in cyberspace wees. Op het adres interlog.com/~aaron kun je ""ien wat de stomste streek is die je ooit aald hebt. Tevens kun je de bekente van collega-stommerikken lezen en iva ,n aan het kiezen van de stommiteit oe dag. Bovenstaand biechtje blonk in now ?ifjal uit in eerlijkheid. Ivoor t r ieman(i roepen dat ik een Oscar L..'„"P'diteit zou ontvangen als ik een wil- 1 'ge Interface ter nominatie op dat 5 JzouParkeren? Zo'n kat mag ik wel, dat bbbnste humor, en daar ontbreekt het behaaglijk mogelijk te maken na het poeze- wasje dat ze me soms toestond. Er was wel eens school in de winter van 1945. Als er geen bombardementen waren en als er brandstof was voor de kachel in het schoollokaal. En we kwamen op weg naar school dan die wind tegen. Vooral op de bruggen waar je tong aan de leuning kon blijven vastplakken als je eraan likte. Op het water ontstond eerst een vlies als een vel op de melk. Als het vlies even dikker leek, probeerden we de dikte ervan door er stenen op te gooien. Later probeerden we met een voet of het ijs hield en niet zelden leverde dat een natte schoen op, die een ijs klomp was voor de school bereikt werd. De polder die door de Duitsers onder water Was gezet, hield al heel snel. En we schaatsten er op tot na spertijd en een van de vriendjes door Duitsers in de rug werd geschoten omdat hij een waarschuwing in de wind sloeg. In 1963 dan liep ik net als mijn grootvader op de zee. Sterker nog: ik reed erop in mijn Fiat 500 Guardiniera. Het lopen gebeurde voor de kust van IJmui- den, waar een reeks golven in de hoogte stak en bleef steken. De vorst had ze op de top van hun kunnen gegrepen en vastgehouden. Het strand zag zwart van de mensen, die met eigen ogen wilden zien wat hun grootvaders verteld hadden: dat de zee kon bevriezen. Rijden gebeurde op de Gouwzee. Op 2 maart van die winter waarin de gemiddelde tempe ratuur in dat seizoen - 3 graden was, meldde ik me met mijn auto in Monnickendam en reed vervolgens in colonne over de Gouwzee naar Marken en Volendam. Een colonne die steeds stopte als een deelnemer zich wilde laven aan warme chocola met rum van een van de vele koek- en zopies. Het waren de eerste files in Nederland, het was het eerste rekening rijden, want deelne men aan de tocht kostte een rijksdaalder. Opstoppingen ontstonden ook als chauffeurs nu eindelijk wel eens hard op ijs wilden rem men om met de auto rond te draaien als een bromtol. Voor de kusten van Marken en Volendam waren posten ingericht, waar de helden van de bevroren zee, wij dus, ons leven konden verrijken met stempels op een oor konde. Een andere gebeurtenis van belang was de Elfstedentocht van 1963, die ik in een team mede mocht verslaan. Het was de tocht van Reinier Paping. Het was sinds het officiële begin van de Tocht in 1909 slechts de twaalf de, als bewijs dat strenge winters niet alleen tot vroeger behoorden. Er was nog geen pers circus, geen directe tv-uitzending. Er heerste nog de sfeer van knoestige mannen die in wol ken van sigarerook in gekoesterde geheimzin nigheid bijeenkwamen en daar geen pers bij konden gebruiken. We moesten het allemaal zelf doen. De hele route langs rijden en onze bevindingen neer schrijven met handen die nooit meer warm zouden worden, ook niet via de maag waar van de klokkende inhoud Beerenburg, de Friese landwijn dus, bij elke halteplaats werd aangevuld. Van de tocht herinner ik me voor al de laatste kilometers met geruchten dat Reinier Paping gevallen was, uitgevallen zelfs, nee, toch opgekrabbeld en weer doorge- struikeld. Tot hij uit de mist van een ijskoude lucht opdook met de snot tegen de wangen gevroren, de wenkbrauwen van een poolvos en de bewegingen van een wandelende vries kist. Hier ging op een meter afstand een held voorbij zoals de sport nooit had gekend en nooit meer zou voortbrengen, een levende ijs- heilige. Bijna hadden we onze heilige in gezelschap van koningin Juliana direct weer verloren, toen ze dank zij de toegestroomde menigte door het ijs van de finishplek dreig den te zakken. Na getuige geweest te zijn van de Tocht der Tochten maakte ik me op later sterke verha len te gaan vertellen over strenge winters. Die van de honger en die van de schaatsende ijs pegel zouden daartoe behoren. Ik had ze mee gemaakt. Ik had op de zee gelopen en ik had erop gereden en zelfs tijdens - zoals de oor konde van de tocht over de Gouwzee onom stotelijk bewees - de koudste winter sinds 250 jaren. Mijn grootvader had verteld over de barre winters alsof ze er nooit meer zouden komen. Hij was een gelovig man en hij moet in kwak- kelwinters, onwetend van broeikaseffecten en van warm water dat geloosd zou worden in sloten en kanalen, het einde van de wereld gezien hebben zoals hij ook - op dat moment niet helemaal ten onrechte - het einde der tij den zag in de oorlog. De strenge winters van mijn grootvader waren echter sprookjes. Zij waren niet stren ger dan die van na zijn tijd. Ze werden alleen als strenger beleefd. Van 1881 tot 1886 waren er vier winters, waarin niet geschaatst kon worden. Tussen de Elfstedentocht-jaren 1909 en 1917 waren er allemaal winters waarin het kwik zelden onder het vriespunt daalde. De jaren 1934- 1939 waren rasechte kwakkelwinters. En, zo nog al eens aan. In het dagelijks leven, én in cyberspace. Gelukkig blijken de makers van Yahoo daar ook zo over te denken. Ze hebben in dat fantastische zoekprogramma, dat het hele World Wide Web verdeelt in categorieën en sub-categorieën, tenminste een apart sec tie over humor ingericht. Ga naar http://www.yahoo.com, doe click op internet en computers, en doe nog een clickie op humor. Daal vervolgens verder af in krochten en spelonken van waar wat te lachen valt op de elektronische snelweg, weer keurig onderverdeeld in secties. Er is een afdeling met alleen maar moppen over Bill Gates en Microsoft, en bijvoorbeeld een tje met alleen maar grappen over de manier waarop Netscape de boel probeert te tiranni seren. Weet u wel wat van computers, maar niet genoeg om indruk te maken op die sno tapen van buurjongens en neefjes die ergens informatica zeggen te studeren? Ga naar de afdeling jargon en leer alles uit uw hoofd wat u daar kan vinden. Dan sta ook ik met mijn mond vol tanden als u mij uitlegt dat er alle maal niks klopt van wat ik schrijf. Genoeg gelachen, op naar het serieuzere werk. De laatste week van het jaar is er nog al wat commotie onstaan, doordat Compu serve een knieval heeft gemaakt voor de Duitse overheid. Die wil geen kinderporno meer op het net, waar overigens wat voor te Zeggen is, en heeft de Amerikaanse provider daarom gedreigd met juridische stappen. Compuserve is daarmee in een lastig parket verzeild geraakt. De dienst wil zelf ook niks met porno te maken hebben, maar kan er niets aan doen dat anderen, die daar anders over denken, via de voordeur van Compuser ve wel benaderd kunnen worden. Nou is het probleem dat iedere gebruiker van de diensten van Compuserve, of hij nou op Noord- dan wel Zuidpool woont, in Ancho- Dat riekt naar censuur, en een hele hoop mensen maken zich daar bijzonder druk om. Ik denk een beetje onnodig, of nog niet druk genoeg, het is maar net hoe je er tegenaan kijkt. Ikzelf zie de zin van censuur op het web absoluut niet in. Als de in Duitsland ingezette trend zich doorzet, dan kan de overheid morgen de KPN en PTT net zo goed Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com rage of in Sydney, hetzelfde menu voorge schoteld krijgt als hij contact maakt. Op aan dringen van de Duitse justitie heeft Compu serve nu besloten om een aantal zogenaamde newsgroups van dat menu te verwijderen. Zoals daar zijn alt.sex.pedophilia en meer van dat soort verderfelijke werk. Ik zit er ook niet op te wachten, maar daar gaat het hier even niet om. Compuserve kan niet alleen voor Duitsers de deur dichtdoen, dus nu is voor alle bijna vier miljoen leden over de hele wereld de toegang tot de gewraakte groepen afgesloten. gaan verplichten om alle telefoongesprekken af te gaan luisteren en alle post te gaan ope nen. Dan heeft George Orwell twaalf jaar na dato alsnog zijn gelijk gekregen en zijn we met zijn allen overgeleverd aan Big Brother. Ik maak me niet zo druk om die censuur, omdat welke overheid dan ook er vanzelf wel achterkomt dat het niet zal werken. Compu serve zegt nu wel dat de toegang tot een aan tal nieuwsgroepen is afgesloten, maar is dat nu eigenlijk wel zo? Ik heb meer het idee dat er ergens alleen een adressenbestand is ver wijderd en dat het zoeken naar de nieuws- moet ik mijn geheugen tegenspreken, de win ter van 1945, de eerste barre die ik bewust beleefde, staat weliswaar te boek als een schaatswinter, maar wel een die niet als zeer koud en zelfs niet als koud omschreven wordt. De sprookjes van mijn grootvader waren het gevolg van het gebrek aan comfort dat de koude kouder maakte en de ons nog onbeken de chillfactor zijn geheimzinnig spel deed spelen. Er waren nauwelijks huizen of gebou wen met centrale verwarming. Er stonden kachels of haarden in de huizen, de kantoren, de scholen, die 's morgens opgestookt werden of opnieuw moesten worden aangemaakt en die 's avonds op een gloeiende restant cokes of anthraciet de nacht moesten zien te overle ven. Er was al helemaal geen verwarming in de slaapkamers. Dus kregen de ijsbloemen op de ramen de kans te bloeien en was de eerste ontmoeting met de nieuwe dag er een van hui ver. Vanonder de dekens moest naar de kachel of haard geraced worden om die te reanimeren of een geheel nieuw leven in te blazen. In de meeste huizen was geen warm water, waren geen douches of baden, dus moesten er ketels op het vuur om het wassen enigszins te veraangenamen. Naar school, kantoor of de fabriek werd gelo pen of gefietst. Met oorwarmers op en kappen groepen daardoor alleen maar wat meer tijd en moeite kost, of zie ik dat verkeerd? Moet ik nog eens even uitvogelen. Bovendien: als die nieuwsgroepen echt niet meer te raadplegen zijn dan zal er een nieu we trend.onstaan, voor zover die zich al niet ingezet heeft. Het is net als met de overlast van druggebruikers. In Rotterdam hebben ze daarom Perron Nul gesloten, met als gevolg dat een andere wijk last van het gedonder heeft gekregen. Geen nieuwsgroepen over bestialiteiten meer? Binnen de kortste keren zullen er op het World Wide Web home-pages gepubli ceerd worden die nut of onnut van de gewraakte nieuwsgroepen hebben overgeno men. Wat nu, zedenmeesters? Waar denkt u de mankracht vandaan te houden om al die miljoenen home-pages dagelijks na te vlooi en op viezigheid? Gewoon afschaffen, dat Web, en de telefoon, fax, radio en televisie ook maar meteen de deur uit doen? Ik ben benieuwd. Ik heb nu nog te vaak het idee dat politici maar wat roepen over Internet, World Wide Web, en wat dies meer zij, zonder zich in de nieuwe fenomenen te verdiepen. Het schijnt te scoren, zeker in combinatie met die kin derporno, dus vooruit maar, weer wat onzin uitgebraakt. In de laatste jaren van de vorige eeuw waren er ook genoeg lokale hotemeto ten die de steun van het electoraat kregen als ze riepen dat de aanleg van spoorbanen tegengehouden moest worden omdat de koei- aan de handvatten van de fietssturen. De vrouwen liepen met moffen voor hun buik, uit bont vervaardigde cylinders waarin de han den werden gestoken. Bakkers, melk-, petro leum- en schillenboeren die langs de huizen kwamen, hadden een ander middel om hun handen te warmen.;Ze sloegen ze, gestoken in handschoenen waarvan de vingers waren afgeknipt om wisselgeld te kunnen voelen, met woeste gebaren in een ruim ritme tegen de tegenovergestelde schouder terwijl ze in eenzelfde cadans lichtjes door de knieën zak ten. Wachtenden op bus of tram imiteerden dat en stampten daarbij met de voeten. Er waren nauwelijks auto's en als ze er al waren dan hadden ze geen of nauwelijks ver warming. Er werd na sneeuwval niet gestrooid en dus hoopte de bijeengeveegde sneeuw zich aan de randen van de trottoirs op. Overal stonden sneeuwpoppen, sneeuw- hutten en van sneeuw vervaardigde vestingen waaruit de jeugd elkaar en passanten met sneeuwballen bekogelde. Er waren op stoe pen en straten glijbanen, waarop de jongens en meisjes zich warm gleden en die argeloze volwassenen soms de benen deden breken. Het straatbeeld ademde kou. De bevroren ruiten toonden de kou, die ons ook binnen, buiten het bereik van de kachel, omringde. Er gaan geen bakkers, melk-, petroleum- of schillenboeren meer langs de deur met uit zondering van de rijdende winkel van een verwarmde auto. Sneeuw wordt wegge- strooid, glijbanen verdwijnen onder een laag zout. De verwarmingen loeien overal. En als die lage, strakke, harde, venijnige wind zich opmaakt om de schoolkinderen de les van onbarmhartigheid te leren worden ze wegge bracht in voorgewarmde auto's. Het is daarom dat de strenge winters van mijn grootvader zijn verdwenen. en zich dood zouden schrikken van die voort razende ijzeren monsters. Het zal dus uitein delijk allemaal wel loslopen met die censuur, denk ik. Laat maar even uitwaaien. Resteert me tenslotte nog even de signature van de week te vermelden. In normaal Nederlands is dat een handtekening, maar dat is het niet precies. In cyberspace is een signature een kreet of tekeningentje waar mee je een e-mailtje of een message in een forum afsluit. Sommigen hebben daar een speciaal programamaatje voor, dat uit een voorraadje citaten een willekeurige pakt en hem onder een berichtje prikt voordat het de deur uitgaat. De aardigste deze week was van Niêo Koolsbergen die hem weer van ene Charlez Schultz geleend heeft: Don't worry about the world coming to and end today. In Australia it's already tomorrow. Dat moet voor velen een rustgevend gevoel zijn, dat de wereld in ieder geval vandaag nooit meer kan vergaan, omdat het in Austr alië al de volgende dag is. Als u dit leest zit ik er daar, dus voor mij wordt dat een lelijk probleem. Down Under is het nooit ergens morgen, alleen maar gisteren, dus als het fout gaat met de wereld, zijn we daar het eer ste aan de beurt. Wees gerust, ik ben niet de beroerdste. Als het fout gaat, laat ik dat onmiddellijk weten met een message in alt.world.eiid zodat u naar de maan kan vluchten. Blijf dus maar hopen dat ook die nieuwsgroep intussen niet afgesloten is door de nieuwe calvinisten.... Hij is de laatste. g eens kiezen: „Ik zou

de Stem | 1996 | | pagina 35