DE STEM ELTA laat personeel deelnemen Directeur DELTA: 4Puur nutsbedrijf kan niet overleven' :eringen Gebruikers blijken tevreden over veren EUR Terug met een hart vol verhalen VW promoot op beurs extra's Zeelandkaart voornemen it in uw carrièn ÜH Opheffing dreigt niet voor Zeeuws-Vlaamse scholen Pleidooi bij de provincie voor archeologische kaart Actie Rover tegen sluiting loket op Zeeuwse stations nva lid mm lendement aandeel van nutsbedrijf kan oplopen tot maximaal 24 procent fishandeling [onder spijt Kinderen uit voormalig Joegoslavië gaan vandaag naar huis lees te koop «aan te bieden? Met een ..Kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden" Zeeland ZATERDAG 6 JANUARI 1996 DEEL id. Zo'n 2 omzet blijke en 1 milieu- fjf PNEli werkers antoren toor is in verwar- Ihbutienet- jcturen en ;ten. Bij de en van net- nverband de schrifte- jutomatise- jelijkheden, pf aan PNEM 4900 AH Ineken, chef :fP&A,tele- h ig en werkend vanuit fële dienstverlening. jst kennis en ervaring de functie van: elende functie betreft gsgeest en zelfstandig i de verdere ontwikke- bewegende markt, n. ?ijn fee*- Bent u toe aan nieuwe, verantwc stap in uw car dan kunt u uw met CV sturen voor meer infor contact opnemen de heer P.J.M- van rï®- aai*' vtiw- ©ëife ge- srëitfö- BV** Tetenngsedük 3.4817 Pb. 2183, 4800CD' Tel. 076 5~ Fax: 076 5t mgenleursburo voor t - nlek, energievoorelenW besturing. Instrumental techniek en projectmap Advlesburo voor oe organisatie: werving executive search, outr01 en Interim l Ud van de Orde van Ne Raadgevende 'f Van onze verslaggever ïfemeuzen - Verdere uitbreiding van het activiteitenpakket is nodig om .DELTA (Delta Nutsbedrijven) [gezond te houden. „Als je kiest voor een puur nutsbedrijf in de traditio nele betekenis dan zal er op den duur van DELTA niet veel overblijven," voorspelde gisteren directeur ir. P. Stoter tijdens nieuwjaarsbijeenkom sten met het personeel. De afzet van energie en water stijgt niet of nauwelijks en het is een markt waarop binnen vijf jaar grote afnemers zelf hun leveranciers mogen kiezen. Stoter somde een scala aan activiteiten op waarmee DELTA zich kan gaan bezighouden. Die varieerden van beheer van ketelhuizen en afvalverwerking tot kabeltelefonie en videodiensten. Eind februari gaat de discussie weer ver der met de aandeelhouders over de vraag op welke terreinen het bedrijf zich mag begeven. Volgens Stoter zijn er aandeel houders die zeggen 'Schoenmaker blijf bij je leest'. „Er zijn gr echter ook die de taakverbreding prima vinden." DELTA heeft een hoop specialismen in huis. „Het is gezond en getuigt ook van ondernemingslust om met dat wat je in huis hebt op vragen uit de markt in te spelen. Het oppakken van nieuwe taken moet. Het moeten echter wel steeds taken zijn met een duidelijk maatschap pelijk karakter, goed voor de samenle ving in onze regio. Alleen zo kun je pro beren, kennis, kunde, kapitaal en werk gelegenheid te behouden," aldus Stoter. Van onze verslaggever Middelburg - Personeel van de Delta Nutsbedrijven - dat zich vanaf heden als DELTA presenteert - kan met ingang van 1996 financieel deelne men in de eigen onderneming. Belangstellenden kunnen par- Ticipatiebewijzen kopen voor pnimaal 500 tot maximaal 10.000 gulden. Dit maakte DELTA-directeur ir. f. Stoter bekend tijdens de pieuwsjaarsbijeenkomsten met het personeel op diverse vesti gingsplaatsen. De inleg geeft een gegarandeerd hndement van acht procent, [ichtte een medewerker toe. Daar joyenop komt, afhankelijk van de bedrijfsresultaten, nog een fariabel rendement. Dat kan nul lot zestien procent bedragen. In het meest gunstige geval levert participatie een jaarlijks rende ment van 24 procent. „Geen bank die dat geeft," aldus een enthou siaste DELTA-medewerker. Betrokkenheid peze vorm van deelnemen kan ■olgens de directie de betrokken- leid van de medewerkers bij de nderneming vergroten en daar- .aast de mensen vertrouwd haken met de opschuiving die het bedrijf maakt richting vrije larkt. Het variabele rendement Is afhankeljk van de onderne- agsresultaten. En die worden heer beïnvloed dopr tarieven, feektepercentage, omloopsnel heid van de voorraad, uitstaand jeld bij klanten en het rendement pn het bedrijf. Beleggen Door middel van deze participa tie kunt u uw geld beleggen om parna winst te maken. Als het |iet het bedrijf goed gaat, krijgt u si rente voor uw geld," hield Itoter zijn gehoor voor. In de arbeidsvoorwaarden, zo 'aarschuwde Stoter, zal steeds terker een koppeling worden T tussen loon en prestatie. Dat past nu eenmaal bij de irkt. Het meeliften met de kestaties .van anderen zal steeds loeilijker worden. Net zoals in ien voetbalteam wordt van iede re speler een grote inzet ver- Tacht," aldus Stoter. uekteverzuim Jndanks uittreden van personeel I dankzij instroming het perso- ^elsbestand slechts met vijftien ïdaald: van 996 eind 1994 tot pi nu. Het ziekteverzuim bij jELTA blijkt fors gedaald. „Wij pan echter voort op de weg om ft proberen dit nog verder te Trminderen. Hierbij speelt de Jiecte chef een belangrijke rol. pet dat deze de hele dag aan het gaat zitten, maar toch zal hij ïer contact houden met de zie- pn onze verslaggever prneuzen - Een ruzie in een nastiekzaal bracht P. B. tteren voor de politierechter in kneuzen. De mishandeling, die iar werd verweten, gaf zij grif k Spijt had ze er niet van. „Als I haar alleen maar zie, word ik •ontzettend kwaad," zei ze over 'slachtoffer'. en ander speelde zich vorig af in de gemeente Hontenis- Op tien januari kwamen 's laags broertje (8) en zusje (10) B. overstuur thuis. De moe- V )"an twee andere sehoolkinde- j® nad hen met de auto klemge- Br1 ®-' die wist dat de moeder kinderen ook 's avonds bij het Wen zouden zijn, ging mee de gymnstiekzaal. B. liep de i ln> rnaar hoorde plots haar Je krijsen. Ze zag dat de n u meis;'e door elkaar «Je' nain daaroP 'maat niet van justitie Valente eg een boete van vijfenzeven- ëalden. Politierechter Jansen nste conform. Gebruikers geven de Zeewse veerdiensten het rapportcijfer 7,3. Van onze verslaggever Middelburg - Alle wachttijden en onregelmatige afvaarten ten spijt, zijn de gebruikers van de Zeeuwse veerdiensten tevreden over de veren. Uit een representatief onderzoek onder duizend gebruikers blijkt dat ze de kwaliteit van de dienst het rap portcijfer 7,3 op een schaal van-10 geven. Over de.informatieverstrekking aan het publiek tijdens vertragingen en het uit vallen van boten, is het publiek evenmin ontevreden, dat scoort ook een dikke zeven. Gedeputeerde Hennekeij (veer diensten) presenteerde gisteren deze cij fers, ze maakten hem 'best blij', zei hij. Hennekeij: „Dit hadden we niet verwacht na alle klachten en de heisa over die voor lichting. Een zeven is heel aardig, maar een acht, een negen of een tien is natuur lijk wat we nastreven, dus we gaan een aantal aanbevelingen maken om met name die informatieverstrekking nog beter te doen." De Zeeuwse Staten vroegen in 1994 om het onderzoek nadat een aantal brieven met klachten van gebruikers, die hadden moeten wachten, de aandacht trok. Het beeld onstond dat iedereen gierend onte vreden zou zijn, vooral over de werking van de lichtkranten bij storingen. Het onderzoek, van de welzijnstichting VMC, heeft dat negatieve beeld geheel onderuit gehaald. Wat opvalt is dat de gebruikers de mon delinge informatie over storingen en ver trektijden van bijvoorbeeld de kaartver kopers beduidend hoger waarderen dan de computerinformatie van de lichtkran ten. FOTO WIM KOOYMAN Het onderzoek is in september en oktober vorig jaar gehouden, tijdens de bieten campagne, wanneer het extra druk was op de veerpleinen. Over de hele linie komt de veerdienst er goed uit. Zowel vaste gebruikers als gelegenheidsreizigers waardeerden de kwaliteit in het alge meen, de stiptheid van varen, de netheid aan wal en aan boord de bewegwijzering en de gedragingen van het personeel met een cijfer tussen de 7 en de 8, wat tame lijk hoog is. De dienstverlening van de veerdienst PSD is dan ook ruim voldoen de, zo concludeert de onderzoeker. Door Peter van den Assem Axel - 't Zit erop. Voor Mario Brandic (12) en Mato Koturic (10) begint maandag het gewone leven weer. De twee jongens maken deel uit van een groep van veertig kinde ren uit voormalig Joegoslavië, die de afgelopen drie weken te gast was in Zeeuws-Vlaande ren. Mario en Mato kregen onderdak bij de familie Dieleman in Axel. Ze hebben het prima naar hun zin gehad, zeker, maar aan de andere kant verlangen ze weer naar hun ouders, hun eigen omgeving, waar een dik pak sneeuw inmiddels op hen wacht. Vanmiddag om twaalf uur stap pen ze in de bus; met een koffer vol spulletjes en een hart vol ver halen. Voor Marijke Dieleman is de situatie niet nieuw. Twee jaar geleden had ze ook twee Joego slavische kinderen te gast. Ze heeft er nog steeds contact mee. Dat wil zeggen: indien mogelijk. De oorlog heeft het lijntje zo nu en dan volledig lam gelegd. Er zijn al weer maanden overheen gegaan sinds ze iets van de kinde ren gehoord heeft. „Toen zij naar huis gingen had ik het daar moei lijk mee, omdat ik wist dat die kinderen terugkeerden naar een oorlogssituatie. Dat is nu geluk kig anders, maar dat neemt niet weg dat ik het jammer vind dat Mario en Mato morgen (vandaag, red.) vertrekken. Maar ik begrijp het wel. Je weet dat daar ook een vader en een moeder naar hen verlangen. Het kan niet anders." Vergeten Mario komt uit Bosanski Samac, een plaatsje in Bosnië op de grens met Kroatië. Sinds 1992 woont Mato Koturic (links) en Mario Brandic gaan vandaag terug naar Kroatië. Ze maken deel uit van de groep van veertig kinderen uit voormalig Joegoslavië, die de afgelopen drie weken in Zeeuws-Vlaan- deren op bezoek was. - foto wim kooyman hij bij zijn grootouders in Babina Greda (Kroatië), de plaats waar Mato ook woont. Over de oorlog wordt niet of nauwelijks gespro ken. De jongens zijn hier om die tijd even te vergeten. Niet dat de twee om een praatje verlegen zitten, integendeel. Punt is dat de verslaggever hooguit vier woorden kan verstaan: 'Ajax' en 'De Boer Ronald'. De jongens van Van Gaal hebben wereldwijd indruk gemaakt. Ook in voormalig Joegoslavië is voet bal synoniem aan Ajax. De familie, die zich inmiddels een aantal Kroatische begrippen heeft machtig gemaakt, probeert met handen en voeten zo veel mogelijk uitkomst te bieden. Dat lukt tot op zekere hoogte. Per slot van rekening communiceren ze zo al drie weken. Maar een tolk zou toch handig zijn. Geen pro bleem. Een neef van Marijke, die in Middelburg woont, is afkom stig uit Kroatië. Met behulp van de telefoon komt de vertaling via via tot stand. „Wij hebben het hier goed naar ons zin gehad," zegt Mario. „Vooral de tochtjes met de boot vond ik heel leuk. Het mooie van Nederland is dat het aan het water ligt. Dat hebben wij thuis niet. Ik zal daar nog aan terug denken. Zodra zich de kans voor doet, kom ik graag nog eens naar Nederland en misschien kan mijn familie dan ook wel mee." Nintendo Mato's gedachten zijn inmiddels al weer ergens anders. Hij heeft een stapeltje flippo's opzij gelegd en kijkt gebiologeerd naar het schermpje van een Nintendo- computer. Uit de reeks van sjoel bak, rollerskates en vuurwerk heeft het portable speeltje de meeste indruk gemaakt. Het ven tje is er vrij handig in geworden. Niet dat er thuis niets te koop is. De primaire levensbehoeften zijn gewoon voorradig. Maar de oor log en de daarmee gepaarde inflatie heeft de prijzen opgedre ven. Voor wat betreft luxe artike len is hier natuurlijk meer te krij gen en daar hebben de jongens dankbaar gebruik van gemaakt. Mato heeft voor zijn zusje een barbiepop gekocht en Mario gaat naar huis met een radio voor zijn vader en een flesje parfum voor zijn zus. Voor zijn moeder moet hij nog iets verzinnen. Een plant of een bos bloemen, misschien een paar pakken koffie, hij weet het nog niet. Natuurlijk hebben de jongens ook aan zichzelf gedacht: voordat ze terug gaan, moeten er behalve een Ajax-shirt nog twee zonnebrillen gekocht worden. De familie Dieleman heeft er zo veel mogelijk aan gedaan om 'hun' jongens in de watten te leg gen. De taalbarrière was snel geslecht, waardoor het contact 'hartstikke leuk is geweest'. „We hebben hen geen moment als een belasting ervaren," zegt Marijke Dieleman. „Het zijn kinderen zoals kinderen overal zijn." Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuws-Vlaamse scholengemeenschap pen voor middelbaar en voortgezet onderwijs zitten zo riant in hun leerlingen, dat ze zeker de komende tien jaar niet bang hoeven te zijn voor opheffing. In heel Zeeland bekeken steken de Zeeuws-Vlaamse scholen wat dit betreft het gunstigst af. Dat blijkt uit de nieuwe leer lingenprognose van de wel- zijnsstichting VMC voor de komende tien jaar. Een alge mene conclusie uit die progno ses is dat het aantal leerlingen over de hele Zeeuwse linie tot het jaar 2005 niet veel zal ver anderen. Maar dat maakt de positie van de Zeeuws-Vlaamse scholengemeenschapen er des te sterker op. Het Reynaertcollege in Hulst heeft met 1619 leerlingen nu al bijna tweemaal de opheffing snorm (810) in huis. In het jaar 2005 zullen daar 1752 leerlin gen studeren, zo beloven de prognoses. Ook in Terneuzen gaat het goed. Het Zeldenrustcollege zal naar verwachting in 2005 1429 leerlingen hebben, terwijl 570 de opheffingsnorm is. Voor De Rede geldt dat er oVër tien jaar 1317 leerlingen zullen zijn, tegen een opheffingsnorm van 690. In Oostburg tenslotte, doet het Zwin College het wat minder in de toekomstverwachtingen, maar ook hier verwacht men dat de school buiten de geva renzone kan blijven. In het jaar 2005 zal het aantal leerlingen 1029 bedragen, ter wijl de opheffingsnorm 810 is. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse beroeps- en amateurarcheologen vragen het provinciebestuur een archeologische monumenten- kaart van Zeeland te maken. En wel om inzicht te krijgen waar precies de vele terreinen van archeologisch belang liggen. De kaart zal ongeveer 150.000 gulden kosten. Het is een voorstel dat voorkomt, uit het nieuwe archeologiebeleid dat gedepu teerde De Kok (cultuur) op poten aan het zetten is. Op het eind van 1994 waren in Zeeland 189 terreinen van archeologische importantie gere gistreerd, terwijl op basis van luchtfoto's blijkt dat zeker nog 450 terreinen voor kartering in aanmerking komen. Alle verza melde gegevens kunnen in een databank worden opgeborgen en gaandeweg worden zo alle belangrijke plaatsen geïnventari seerd. Het voorstel is er eentje van twaalf, die geformuleerd zijn door de Werkgroep Archeologie. Die werkgroep adviseert gedepu teerde De Kok over het nieuwe archeologiebeleid. Andere voorstellen behelzen meer geld voor personeel en andere deskundigen, plus de mogelijke verbouwing voor drie ton van het bouwvallige provin ciale depot voor bodemvondsten in Middelburg. Al eerder maakte gedeputeerde De Kok bekend opnieuw geld in de archeologie te zullen steken, deels bedoeld als inhaalactie. Zo liggen er nu voorstellen voor de Zeeuwse Staten om hier 130.000 gulden voor uit te trekken. Een ander plan dat zal worden uitge voerd is het oprichten van een Provinciaal Platform Archeolo gie. Van onze verslaggever Kruiningen - De afdeling Zeeland van reizigersvereniging Rover heeft gisteren op drie Zeeuwse spoorwegstations actie gevoerd tegen het voornemen van de NS een groot aantal loket ten te sluiten. Op de stations van Kruiningen, Oost-Souburg en Kapelle-Bieze- linge deelden Matty Lootens en Adrie van Oosten van de afdeling Zeeland actie-kaarten uit aan reizigers. „Aan het loket ontmoet de reiziger de NS. Dit mag geen automaat zijn. De NS sturen de mensen achter het loket naar huis, alleen om kosten te bespa ren. Maar een commercieel bedrijf moet ook aan de opbreng sten denken. De reizigers bren gen immers geld in het laatje. Daarom moeten meer reizigers hun weg naar de trein vinden. Gemakkelijk en zonder proble men. Want met een groter aantal reizigers kan het openbaar ver voer beter worden," zo luidt de filosofie van Rover, Volgens Matty Lootens is de ser vice van de NS in Zeeland toch al niet zo geweldig meer. Eerder al besloten de NS de stations Arne- muiden, Krabbendijke en Rilland niet langer meer open te houden als opstappunten. „In Kruinin gen moeten de reizigers negen van de tien keer wachten op hun trein. Als ze dan iets te weten willen komen, moeten ze dat aan een lokettist kunnen vragen," aldus Lootens. Van onze verslaggever Middelburg - Tijdens de Vakantiebeurs Utrecht 1996, van 10 tot en met 14 januari, besteed de VW Zeeland extra aandacht aan de Zeelandkaart. Afgelopen zomer is een proef met deze chipcard - waarmee een aantal betalingen kan worden gedaan en kortingen verkregen - door de provincie Zeeland en PTT Telecom gedaan. De chipcard kan worden gebruikt in zowel de telefooncel als op een aantal parkeerterrein en de regionale Zomerbus. Tevens biedt de kaart een aantal extra's zoals kortingen op pro- dukten van PTT Telecom, WV- uitgaven, entrees van toeristische attracties en boekingen van arrangementen. PTT Telecom werkt momenteel aan een oplaadbare versie van de Zeelkandkaart, die waarschijn lijk in de eerste helft van 1996 beschikbaar is. Volgens de Provinciale VW is de Zeelandkaart door zijn ruime toepassingsmogeljkheden en klantvriendelijkheid een bijdrage aan de kwaliteit van het Zeeuwse toeristische produkt. Zeeland timmert tijdens de beurs nog meer aan de weg. In het paviljoen 'Lekker weg in eigen land' bevindt zich een Zeeuws eiland waar zowel de Provinciale VW als regionale promotiestich tingen van Schouwen-Duiveland, Walcheren en 'Zeeuws-Vlaande ren zich presenteren. Doel van deze beurspresentatie is de bezoeker kennis te laten maken met de uitgebreide vakantiemo gelijkheden van Zeeland in het algemeen en de diverse regio's in het bijzonder. Het thema van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen is grensoverschrijdend fietsen in het land van Reynaert, land van Kreken en Land van Uilenspie gel. Nieuw is het lange afstand fietsen. In aansluiting op de Noordzeeroute langs de kust en de Vlaanderen fietsroute zijn enkele nieuwe bewegwijzerde tracés aangelegd. Deze nieuwe routes brengt de fietser meer in het binnenland. Zoals gebruikelijk ontbreekt Zeeland niet op de grootste watersportbeurs ter wereld: Boot Diisseldorf. Van zaterdag 20 tot en met zondag 28 januari kan de (Duitse) watersporter zijn hart ophalen.

de Stem | 1996 | | pagina 17