Lichte blessure Richard Krajicek keiharde landing volleybalsters kouters assistent-coach FC Utrecht Dekkerl UITSLAGEN standen Borst wint mini-elfstedentocht in Groningen emeente OSTBURG [apan laatste kans voor ploeg van Goedkoop op olympisch ticket SPORT B2 school raat 39 iseert stijldansen} 23 jan. 25 jan. 27 jan. zwaar. 15-56 44 44 ergadering 1495,- :rol kussen i: Fl. 59,- sportnieuws KORT Kafelnikov en Stich naar Rotterdam Zwemster ontkent gebruik dope Twee ritten Ritsma-Postma Geen basketbal door staking A-arbiters Swinkels bij WK wielrennen juryvoorzitter ZATERDAG 6 JANUARI 1996 X 73 iedere keer weer tegi e situatie aanloopt. „L, derde bewoner van'eenl vaak niet meer hoe de lopen. De bouwtekeJ ijn dan allang verdvjp. I t vierentwintig uur ice. Spaan draait daJ week per maand nacht- ,Maar we bekijken 's el of het echt nodig js 0'J i", stelt hij met nadruk gehele verstopping u maar sommige klussen! best tot de volgende dag Maar als een particu] J i komt, dan kom ik ook ingt natuurlijk wel eecl rtje aan. De avondtoe. draagt zo'n vijftig pJ js wordt berekend pul RRS berekent zo'n zestiet per meter. Daar kom®, rschillende kosten boven! gens Spaan kost de goed! ontstopping iets over ijl d gulden. -li^s trth (anp) - Hfchari Kraji- fek heeft vrijdag in Perth een Elessure opgelopen aan de «hterarm. De tennisser m Den Haag staakte het duel ■tegen de Australiër Philip- ffussis bij 2-1 mde tweede let. De eerste had hi] in de tie break verloren. k)e blessure is van lichte aard. lEen paar dagen bij de fysiothe- tfloeutaldus de perschef van let toernooi, „en het is weer over. Zondag wil hij weer gaan trai nen." Krajicek begon aan de wedstrijd met een stijve nek. De pijn sijpel de via de schouder door naar de speelarm. Om zijn voorbereiding op de Australian Open niet in gevaar te brengen, maakte Kraji cek een voortijdig einde aan de wedstrijd. Het duel tegen Australië was het laatste van de Nederlandse ploeg in de Hopman Cup. Brenda Schultz had de nationale ploeg de leiding gegeven met haar over winning op Nicole Bradtke, 5-7 7-5 6-0. Het was de eerste zege van Schultz in dit nieuwe jaar. In het gemengddubbel kwamen Krajicek en Schultz niet in actie. Australië won daardoor het duel met 2-1. In de finale van de Hopman Cup speelt Zwitserland tegen Kroatië. Zwitserland versloeg Duitsland door winst in de enkelspelen. Martina Hingis versloeg Anke Huber in drie sets, 2-6 6-2 6-1, Rosset joeg Sinner van de baan, 6-2 6-4. Doha. Mannen, 1 miljoen gulden. Kwartfinales: Prinosil (Dui) - Perei- ra (Ven) 6-7 6-2 6-1, Al-Aynaoui (Mar) - Raoux (Fra) 6-2 6-3, Korda (Tsj) - Larsson (Zwe/5) 6-2 6-3, Mus ter (Oos/1) - Voinea (Roe) 6-2 6-2. Perth. Hopman Cup, 960.000 gulden. POULE B NEDERLAND - AUSTRALIË 1-2. Schultz - Bradtke 5-7 7-5 6-0, Kraji cek - Philippoussis 6-7 2-1 Krajicek geblesseerd, Schultz/Krajicek Bradtke/Philippoussis w.o. ZWITSERLAND - DUITSLAND 3- 0. Hingis - Huber 2-6 6-2 6-1, Rosset - Sinner 6-2 6-4, Hingis/Rosset - Huber/Sinner 6-1 6-3. Eindstand: 1. Zwitserland 3-6, 2. Duitsland 3-4, 3. Australië 3-2, 4. Nederland 3-0. Adelaide. Mannen, 525.000 gulden. Kwartfinales: Black (Zim/8) - Vacek (Tsj) 7-6 6-7 6-4, Damm (Tsj) - Holm (Zwe) 6-3 blessure Holm, Kafelnikov (Rus/1) - Rusedski (Eng/7) 6-3 6-3, Frana (Arg) - Furlan (Ita) 7-6 6-3. Auckland. Vrouwen, 180.000 gulden. Halve finales: Paulus (Oos/2) - Li Fang (Chn) 6-3 6-4, Cacic (VSt) - Labat (Arg) 6-3 6-4. der gemeente Oostburg dat op donderdag 18 ja- 0 uur een openbare ver- aad dezer gemeente in zal worden gehouden. bijbehorende voorstel- uari 1996 tijdens de kan eder ter inzage: voorlichting van het ge- bibliotheken te Breskens reau te Oostburg. iri 1996. rgemeester voornoemd, ize fremen (anp) - Grote ster- jen kunnen diep vallen. De llederlandse volleybalsters jebben in Bremen een kei- irde landing gemaakt. L olympisch kwalificatie-eve- iment liep vrijdag voor de ■opese kampioen definitief jk op een oude vertrouwde, island. De tweede nederlaag in ie sets binnen 24 urn- resulteer- in het nood-scenario voor de Jympische Spelen. Oranje gaat ■mei naar Japan om via de ach- rdeur een ticket voor Atlanta iberen af te dwingen. [ustratief voor het evenement it de Russische bondscoach pol vrijdagavond ontspannen flinke pint bier naar binnen, ree zitplaatsen verder gaf Bert rdkoop na de nederlaag met •15 en twee keer 3-15 uitleg :r het voor zijn team drama- :h verlopende evenement in de irloze Stadthalle. sland strijdt zondag om een ipisch ticket tegen Duits ki, dat met 3-0 van Kroatië in; Goedkoop gaat zich van 1 il volledig richten op de ach- leur van Atlanta, waarvan ld mei in Osaka tussen zeven lere teams de sleutel gevon- moet worden. In dat achtlan- i-toemooi zijn nog drie plaat- te vergeven. „Na het duel [en Duitsland hadden we ook is anders verwacht," zei idkoop gelaten. franje waarmee zijn team eind september de Europese titel iverde, is na een lang seizoen Iwenen. Jonge, onbevangen dsters als spelverdeelster iderus en aanvalster Lef erink iten na de World Cup in in hun bravoure kwijt; routi- is ais Brinkman, Boersma en •ke konden de niet geheel :rwachte terugval niet tot >pen brengen. En als enkele >rtjes in het collectief ontbre ken, ontspoort de hele machine Makkelijk. De malheur aan Oranje-zijde werd door de coach zelf onder- gSept. Nadat het team zich aan ^einde van de eerste set door omst van Marrit Leenstra uit diep dal had geknokt, lever- ioedkoop aan het begin van iveede een verkeerde opstel- in. De uitgebluste Brinkman st weer terug, Goedkoop liet tastjes, in lak/wit Incl. levering en montage 1180 cm breed Rotterdam - De Rus Jevgeni Kafelnikov en de Duitser Michael Stich zijn de toppers in het ABN Amro-tennistoernooi in Rotter dam, van 4 tot en met 10 maart 1996. Ook titelverdediger Richard Krajicek heeft zijn komst naar het sportpaleis Ahoy' bevestigd. Kafelnikov staat zesde op de wereldranglijst. De Rus verloor vorig jaar in de halve finale in Rotterdam van Paul Haarhuis. Stich won het toernooi in 1994; in de finale ontmoette hij de Zuid afrikaan Wayne Ferreira. Old Brookville - De Amerikaanse zwemster Jessica Foschi (15) heeft het gebruik van stimulerende middelen ontkend. Foschi kreeg de afgelopen zomer een schorsing van twee jaar opgelegd nadat bij een dopingtest sporen van mesterolon in haar urine waren gevonden. In het blad Swimming World verbrak Foschi de stilte rond haar persoon. Ze schreef een ingezonden brief. „Ik heb nooit een ver boden middel gebruikt. Ik hou van zwemmen en ik hou van win nen, maar ik heb geen doping nodig om mijn prestaties te verbe teren. Er moet bij de test een fout zijn gemaakt." Volgens Foschi heeft de Amerikaanse zwembond alle medewer king voor een contra-expertise geweigerd. „Wij zijn naar een onafhankelijk laboratorium geweest, de test was 100 procent negatief." De zwemster, haar coach en ouders lieten zich ter wille van het onderzoek zelfs aan een leugendetector koppelen. „Dat bevestigde dat we allen de waarheid hebben verteld." Den Haag - Rintje Ritsma en Ids Postma rijden zaterdag op de eerste dag van het Nederlands kampioenschap allround schaatsen twee keer tegen elkaar. De Friezen ontmoeten elkaar in het twaalfde en laatste paar van de 500 meter en 's middags in de elf de rit van de 5000 meter. Titelverdediger Falko Zandstra lootte vrijdag zowel op de 500 als 5000 meter een rit tegen kernploegge noot Jeroen Straathof. Resultaat van de loting: Vrouwen, 500 meter, le rit: Vis-Oonk, 2e rit: Zee-De Ronde, 3e rit: Wijs man-Mager, 4e rit: De Jong-Groenewold, 5e rit: Timmer-Thomas, 6e rit: Oosting-Zijlstra, 7e rit: De Loor-'t Hart. 3000 m, le rit: Oonk-Vis, 2e rit: De Ronde-Wijsman, 3e rit: Mager-Zee, 4e rit: Zijlstra-De Loor, 5e rit: De Jong-Thomas, 6e rit: Oosting-Timmer, 7e rit: 't Hart-Groenewold. Mannen, 500 meter, le rit: Van Oosterom-Bekers, 2e rit: Berkhout-Vuur- ens, 3e rit: Kluin-Roetman, 4e rit: Zwarthoed-Marco Kramer, 5e rit: De Wit-Mijsters, Ge rit: Heideman-Rykkje, 7e rit: Lankhaar-Uytdehaage, 8e rit: Meijer-Van Falier, 9e rit: Zandstra-Straathof, 10e rit: Romme-Hers- man, 11e rit: De Jong-Verheijen, 12e rit: Ritsma-Postma. 5000 meter, le rit: Vuurens-Berkhout, 2e rit: Roetman-Van Oosterom, 3e rit: Bekers-Marco Kramer, 4e rit: Zwarthoed-Kluin, 5e rit: Rykkje-Van Falier, 6e rit: Heideman-Lankhaar, 7e rit: Uytdehaage-Meijer, 8e rit: De Wit-Mijsters, 9e rit: Hersman-Romme, 10e rit: Straathof-Zandstra, 11e rit: Ritsma-Postma, 12e rit: Verheijen-De Jong. Bunnik - De Nederlandse basketbalbond heeft de vier wedstrij den die voor komend weekeinde in de manneneredivisie op het programma stonden, noodgedwongen afgelast. Het uitstel heeft te maken met de staking van de A-arbiters. Die protesteren met hun actie tegen het bondsbesluit uit bezuinigsoverwegingen geen wedstrijdcommissarissen meer aan te stellen bij competitieduels. Uitgeteld ligt Cintha Boersma op de grond na het pak slaag tegen Rusland. foto anp het er maar bij. Hij bracht later Leenstra toch in, maar toen stond het al 5-0 voor de Russen. Die demarrage voltrok zich in de derde set ook, waarmee de 15-3 en 15-3 verklaard zijn. Goedkoops team zat er doorheen. Het niveau op donderdag tegen Duitsland was dramatisch, vrij dag ging het slechts iets beter. De geringe voorbereidingstijd wilde Goedkoop niet als excuus gebruiken. Het stoorde hem meer dat voor Bremen makelaars de kopjes van enkele speelsters op hol brachten met de beloftes over gouden bergen in het buitenland. „Kom ik ze tegen, dan gaan ze gestrekt," zei de bondscoach, zijn frustraties de vrije loop latend. Goedkoop probeerde ermee te zeggen dat allerlei randver schijnselen het ritme in zijn groep duidelijk hebben ver stoord. Terwijl de belangen zo groot waren. Dat zijn collega Karpol zijn speelsters slechts vier dagen tot zijn beschikking had, zei hem niets. „Zijn speel sters komen uit in de Japanse competitie. Die is wel even van een ander niveau dan in Neder land. Zijn speelsters zijn in Bre men in vorm." De vorm bij Oranje ontbrak in alle gelederen. Goedkoop en zijn speelsters zijn er echter van overtuigd dat het over ruim vijf maanden in Osaka anders zal zijn. Voorbereidende wedstrij den in eigen land tegen Japan, Brazilië en Zuid-Korea moeten de scherpe kantjes terugbrengen. Een trainingsstage bij Arie Selinger in Japan moet vervol gens het laatste zetje geven. „Die periode van acht weken is voldoende om weer op niveau te komen. In het buitenland kunnen we onze gang gaan, hebben we niet met ongewenste invloeden van buitenaf te maken. Dan gaat het team vanzelf draaien. Dat hebben we ook gemerkt tijdens de World Cup in Japan." De eerste zorg is echter de terug val tot staan te brengen. Het moeizame groeiproces valt ook de vrijbuiter Goedkoop tegen. „Inderdaad, na Japan had ik deze teruggang niet verwacht. Maar dit team is dit jaar voor het eerst twee keer per dag gaan trainen. Die omslag vertaalt zich niet direct in resultaat. In dat proces krijgt iedereen een terug slag." In Bremen kwam die ech ter op het totaal verkeerde moment. Bremen. Olympisch kwalificatietoer nooi, vrouwen, tweede dag: Rusland - Nederland 3-0 (15-11 15-3 15-3), Duitsland - Kroatië 3-0 (16-14 17-15 15-5). Stand: 1. Duitsland 2-4 (6-0), 2. Rus land 2-4 (6-2), 3. Kroatië 2-0 (2-6), 4. Nederland 2-0 (0-6). Van onze verslaggever Eindhoven - Tijn Swinkels (43) uit Beek en Donk zal tij dens de komende WK wiel rennen op de weg in het Zwitserse Lugano als voor zitter van de jury fungeren. Het WK in Lugano wordt gehouden van 9 tot en met 13 oktober. KUNSTRIJDEN Zoetermeer. NK. Standen na het technische program ma. Mannen: 1. Deen (Den Haag), 2. Hop man (Den Bosch). Vrouwen: 1. De Wit (Tilburg), 2. Lee- nards (Den Haag), 3. Van de Velden (Amsterdam). Paarrijden: 1. Jeltje en Alcuin Schui ten (Den Haag). AUTOSPORT Rally Granada - Dakar. Zevende etappe Zouéreat - Atar, 374 km. Motoren: 1. Magnaldi (Fra) KTM 4.40.56,2. Gallardo (Spa) Cagiva 0.16, 3. Arcarons (Spa) KTM 2.47, 4. Sotelo (Spa) KTM 5.02, 5. Orioli (Ita) Yama ha 5.24,12. Jimmink KTM 30.48. Klassement: 1. Orioli 28.07.21, 2. Arcarons 41.56, 3. Trolli (Ita) Cagiva 53.56, 4. Magnaldi 1.36.04, 5. Gallar do 1.50.03, 10. Jimmink 3.56.52. Auto's: 1. Vatanen/Picard (Fin/Fra) Citroen 4.10.17, 2. Saby/Serieys (Fra) Mitsubishi 1.05, 3. Wambergue/Gal- lagher (Fra/GBr) Citroën 2.46, 4. Masuoka/Schulz (Jap/Dui) Mitsubis hi 2.47, 5. Lartigue/Périn (Fra) Citroën 10.29. Klassement: 1. Lartigue/Périn 25.20.18, 2. Wambergue/Gallagher 34.23, 3. Vatanen/Picard 1.25.35, 4. Masuoka/Schulz 1.57.49, 5. Servia/Puig (Spa) Citroën 2.04.09. SKI Maribor. Wereldbeker vrouwen. Reuzeslalom: 1. Ertl (Dui) 2.18,23, 2. Compagnoni (Ita) 2.18,55,3. Seizinger (Dui) 2.18,90, 4. Panzanini (Ita) 2.19,35, 5. Wachter (Oos) 2.19,82, 6. Hansson (Zwe) 2.19,87. Klassement WB reuzeslalom: 1. Ertl 300 pnt., 2. Panzanini 154;-3. Wachter 150. Klassement WB algemeen: 1. Ertl 553 pnt., 2. Wachter 549, 3. Meisnitzer (Oos) 503, 4. Seizinger (Dui) 473, 5. Dorfmeister (Oos) 375. ZAALHANDBAL Kaunas. Internationaal toernooi mannen, eerste dag. NEDERLAND - ESTLAND 26-25 (15-10). Doelpuntenmakers Neder land: Nijdam 6, Van Dijk 6, Portengen 5, Van Mierlo 2, Ter Mors 2, Hölscher 2, Nusser, Schmetz, Van der Zanden 1. Litouwen A - Litouwen B 32-21. pcht - Jan Wouters stopt aan het ein- lan het seizoen definitief als actief Iballer bij PSV en keert terug naar FC jcht, als assistent-trainer. De 35-jari- jmd-international, die 70 maal voor fcje uitkwam, is een verbintenis over gekomen voor twee jaar. ijn voormalige Duitse werkgever Bayera jchen kon Wouters, bezig voor het diplo- feenmeester I, ook aan de slag, als jeugd- ler. Utrecht verwacht niet voor 15 januari de pe hoofdtrainer bekend te kunnen p }e KNVB heeft de wedstrijden die voor dag en zondag in het amateurvoetbal op rogramma stonden afgelast. Ook de igen hebben alle wedstrijden van het •einde afgelast, gerechtshof in Den Bosch heeft de ex- 'ouder van de Maastrichtse voetbalclub K de 52-jarige W.K. uit Heerlen, vrijdag fraude veroordeeld tot twaalf maan- [evangenisstraf, waarvan zes maanden 'aardelijk. De officier van justitie eiste Par, waarvan één jaar voorwaardelijk. Pft als boekhouder van de Maastrichtse ialclub MW in 1992 en 1993 minstens gulden verduisterd. Hij verkocht f meer 'zwarte kaartjes' en stak de jngst in zijn eigen zak. 5-jarige echtgenote W.C. (Colson) kreeg lastricht negen maanden voor heling, an zes voorwaardelijk, tuna Sittard heeft zich vrijdag versterkt ln Engelse aanvaller. Het is de 24-jarige el Jeffrey, die speelde in de tweede oij Rotherham United. Jeffrey tekende mtract voor tweeëneenhalf jaar, tot 1 ®et een optie voor nog een seizoen, ham naam de uit Liverpool afkomstige jy, een diepe spits, voor aanvang van de •titie over van Newcastle United, de e lijstaanvoerder in de Premier League. Sittard toonde al in september vorig 'langstelling voor hem maar toen was msfer niet bespreekbaar, f' die eerder uitkwam voor Bolton Wan en Doncaster, maakte dit seizoen in 20 ijden zeven doelpunten en bereidde er °°t aantal voor. Jeffrey is de tweede ,e prof in de eredivisie. Fortuna heeft lrk Burke op de loonlijst staan. Het herstel van Ivica Vukov van Volendam, die een meniscusoperatie heeft ondergaan, verloopt zo traag dat de medische staf beslo ten heeft een kijkoperatie uit te voeren in de rechterknie van de aanvaller. De vrees bestaat dat de ex-Joegoslaaf een kruisband heeft gescheurd en voor de rest van het sei zoen zal zijn uitgeschakeld. De Braziliaanse internationaal Donizete heeft een driejarig contract getekend bij Ver- dy Kawasaki in Japan. Zijn club Botafogo ontving zes miljoen gulden voor de 28-jarige aanvaller. Donizete gaat een maandsalaris van 180.000 gulden verdienen. Hij krijgt twee auto's ter beschikking, een woning en vijf retourtickets naar Brazilië per seizoen. Real Madrid heeft twee miljoen gulden over voor trainer Fabio Capello, wiens con tract met AC Milan aan het eind van het sei zoen afloopt. De Spaanse club wil de trainer aantrekken als opvolger van Jorge Valdano, wiens positie zeer wankel is na de zeer matige prestaties in de competitie (zevende plaats) en het dubbele verlies tegen Ajax in de Cham pions Laegue. Het openbaar ministerie zal Feyenoorder George Boateng niet vervolgen. Zijn advocaat heeft dat vrijdag bevestigd. Twee portiers van de discotheek Colors in Rotterdam beschuldigden de voetballer ervan in oktober een vuurwapen op hen te hebben gericht. Boateng, geboren in Ghana, ver klaarde na het incident dat hij slechts met een vinger had gewezen. Door de weigering van de portiers hem binnen te laten, had hij zich gediscrimineerd gevoeld. Boateng verblijft momenteel met Feyenoord in trainingskamp in Marokko. De voetballer miste in december de uitwedstrijd tegen Heerenveen. Coach Arie Haan verklaarde toen dat hij gezien de publiciteit beter thuis kon blijven. Ilja Zimbalar van Spartak Moskou is uitge roepen tot voetballer van het jaar in Rusland. De 26-jarige international bleef zijn ploegge noot Onopka en doelman Weretennikov van Rotor Volvograd ruim voor. President Chirac van Frankrijk steunt Bolivia in zijn strijd de thuiswedstrijden van de nationale ploeg op hoogte in La Paz te laten spelen. De FIFA verbiedt wedstrijden in La Paz. Chirac noemde het verbod op de nieuwjaarsreceptie tegenover Platini 'een schandaal'. DE FIFA heeft de Hongaarse international Lajos Detari wereldwijd geschorst. De 32- jarige middenvelder kwam zijn verplichtin gen bij Xamax Neuehatel niet na. Hij verliet de Zwitserse club half 1995, hoewel zijn con tract doorliep tot juni 1996. Ian Wright van Arsenal heeft de Engelse arbiters zijn verontschuldigingen aangebo den. Hij had ze 'kleine Hitiers' genoemd. Wright liep dit seizoen reeds acht gele kaar ten op. De tuchtcommissie van de bond stelt een onderzoek in naar de uitspraken van de aanvaller. Paul Gascoigne is voor twee wedstrijden geschorst. De middenvelder van de Rangers liep in twee opeenvolgende wedstrijden tegen gele kaarten op. De laatste in de wedstrijd tegen Hibernian (7- 0) was het gevolg van een geintje. Scheids rechter Dougie Smith zag er de humor niet van in. De 28-jarige middenvelder raapte de gele kaart op die de arbiter tijdens het duel was verloren. Hij boekte zichzelf er even later mee wegens het missen van een mooie kans. De supporters vonden het prachtig dat Gas coigne zichzelf geel gaf voor dat 'vergrijp'. De arbiter niet. Hij nam de kaart over en zwaai de er echt mee wegens 'onfatsoenlijk gedrag'. Daartegen is in Schotland geen beroep moge lijk. Gascoigne kreeg dit seizoen al twee keer een schorsing van één duel opgelegd. In de Cham- pions-Leaguewedstrijd tegen Borussia Dort mund liep hij tegen de rode kaart op. De Engelse eerste-divisieclub Millwall heeft vrijdag de Russische internationals Ser- gej Joeran en Vassili Koelkov gecontracteerd. De twee voetballers speelden vorig seizoen in Portugal bij Porto, maar keerden in de zomer terug naar Spartak Moskou. De Europese voetbalbond heeft Danny Blind inderdaad geschorst voor het eerste duel van het Europees kampioenschap voet bal komende zomer in Engeland. Hij mist de confrontatie met Schotland. De aanvoerder van Oranje kreeg in de beslis singswedstrijd tegen Ierland in Liverpool zijn tweede gele kaart, hoewel de overtreding van Ronald de Boer was. Protesteren daartegen heeft geen zin gehad. De geschorsten zijn: Nadal (Spa) voor twee wed strijden; Blind (Ned), Prodan (Roe), Klinsmann (Dui), Freund (Dui), Nikiforov (Rus) en Hottiger (Zwi) allen één wedstrijd. Scheemda (anp) - De langste man van het schaatspeloton was vrijdag ook de sterkste. Ruud Borst uit Hoogmade won in Scheemda de schaats- klassieker Oldambtrit. De schaatsers werden in Gro ningen zwaar op de proef gesteld. Er moest voor het eerst deze winter gekluund worden. De 2.01 meter lange Borst sprong 200 meter voor de finish als een antilope over de laatste kluunplek. Hij zette drie mede vluchters op achterstand en behield ook op het ijs de koppo sitie. Henk Angenent en Henk van Benthem werden respectie velijk tweede en derde. Vrijdagochtend om elf uur was het stil in Scheemda. Een bedrieglijke rust, want toen de elektrisch bediende roldeur van het waterschapsgebouw Eems- zijlvest eenmaal was opgetrok ken, kluunden ruim driehon derd schaatsers naar het ijs. Haico Bouma reed als eerste weg en Yep Kramer werd door omstandigheden hekkesluiter. „Ik wist niet dat we met klunen moesten beginnen. Ik had oude beschermhoezen bij me met gaten erin. Die heb ik met tape dichtgemaakt," sprak Kramer. De nationale kampioen op natuurijs had er een waar kunstwerk van gemaakt. De tape was ook om de glij-ijzers geplakt. Op het ijs kreeg Kra mer het niet voor elkaar zijn schaatshoezen af te doen. Hij lag als een volleerde breakdan- cer op zijn rug te spartelen. „Het zat muurvast. Anjo Hof man, een ploegleider, heeft me toen geholpen. Die man heeft zo hard aan de tape getrokken dat een van zijn vingers het bijna begaf." Ondanks de 'valse start' wist Kramer zich toch in de voorste linies te melden. Bij de eerste Ruud Borst, met 2.01 meter de langste man uit het schaatspe loton, zegeviert in Scheemda na grandioos kluunwerk. foto anp stempelpost in Termunterzijl zat de Fries al in de omvangrij ke kopgroep van 25 man. Daar in waren alle toppers vertegen woordigd. Op de helft van de race over 100 kilometer gingen drie man op avontuur. Rudy Groenendaal, Hotze Zandstra en Henri Rui tenberg sloegen een fors gat en werden lange tijd niet achter haald. „De vluchtpoging duur de wel 30 kilometer," zei Erik Huizebosch, die de jachtgroep op sleeptouw had genomen. „Ik heb de drie vluchters alleen terug moeten halen. Niemand wilde op kop rijden. Ik heb ze allemaal uitgescholden. Ik wil de vandaag opnieuw winnen. Maar mijn inzet werd niet beloond." De mini-elfstedentocht in het Groningse land was een zware. De harde wind had zijn tol geëist. De kopgroep werd tot twaalf man gereduceerd. Tien kilometer voor het einde spron gen Borst, Angenent, Henk van Benthem en Henri Ruitenberg weg. Het vluchtgroepje werd niet meer bijgehaald, zodat de winnaar uit het viertal moest komen. Borst sloeg zijn slag op de laat ste kluunplek. „Ik heb nog nooit iemand zo hard op schaatsen zien lopen," lachte Henk van Benthem. „Het was net hinkstapspringen. Ik had beter op het klünen moeten oefenen. Misschien had ik dan wel gewonnen." De winnaar van de Oldambtrit had in zijn leven nog nooit gek luund. „In het begin werd ik links en rechts ingehaald. Ik vond het een afgrijselijke erva ring. Ik kan nu nog niet geloven dat ik gewonnen heb," sprak de glunderende 23-jarige bloe- menkweker. „Het was een vreemde wedstrijd. Ik wist helemaal niet hoever en waar ik heen moest schaatsen. Ik was blij dat ik de finish zag. Toen ik achterom keek, dacht ik nog: heb ik nou echt gewonnen?" Schaatsverslaggever met hoofd tegen brug Scheemda - NOS-tv-ver- slaggever Herbert Dijkstra verliet de Oldambtrit op pijnlijke wijze. De oud schaatser zat op de motor en vergat bij een brug zijn hoofd in te trekken. Een dok ter naaide de gapende hoofd wond dicht met tien hechtin gen. De Drent heeft boven dien een hersenschudding. Desondanks hervatte hij in Scheemda zijn werkzaamhe den. Borst maakt deel uit van de dominante Klerk's-formatie en is als superknecht aangetrok ken voor Lammert Huitema. Borst mocht het hele seizoen de vervelende klussen opknappen. Op het NK kunstijs verscheen hij pas goed in beeld. Ook toen zat hij in de kopgroep, maar werd in de finale onderuit gere den door zijn vriend Henk Angenent. Op het natuurijs was Borst deze winter geen uitblin ker. In de Holland-Venetiëtocht in Giethoorn stapte hij vroeg tijdig af. De eerste klassieker werd volbracht in Eernewoude, waar hij tiende werd, en er was een vierde plaats in de Veluwe- meertocht. UITSLAGEN Scheemda. Oldambtrit. Mannen, 100 km: 1. Borst (Hoogmade), 2. Angenent (Alphen aan den Rijn), 3. Henk van Benthem (Ens), 4. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 5. Stam (Sprang-Capelle), 6. Kuper (Exloo), 7. Huizebosch (Grams- bergen), 8. Kramer (Oude- sehoot), 9. Kromkamp (Wolve- ga), 10. Zandstra (De Tike). KNSB-klassement natuurijs: 1. Huizebosch, Kromkamp 59 pnt., 3. Stam 56, 4. Angenent 55, 5. Henk van Benthem, Kramer 54. Vrouwen, 60 km: 1. Seinstra (St. Johannesga), 2. Bron (Hoorn- sterzwaag), 3. Pasveer (Gronin gen). M

de Stem | 1996 | | pagina 11