jPolitie jaagt op amfetaminebazen Kerkbalans '94 goed voor 700 miljoen I JezelUd eneraal Koopman* voelt druk Srebrenica niet Kinderen gratis,^ volwassenen blij. i Duitser is voor de Zeeuw een belegde boterham Vreemdelingen in Tilburgs complex in honger staking Drie doden na brand in pension Hoensbroek 06-07 89 DESTEM BINNENLAND A3 Succesvolle operatie Vangnet in Brabant is slechts begin van internationale zoektocht bel gratis Wie droomt er niet van? VRI 1996 A2 VRIJDAG 5 JANUARI 1996 ïnië en Ierland: weer met op beide kans op regen of na van 6 graden rdzeekusttotllin land. .uxemburg: Dooi- veel bewolking, stijging van tem- ïet op zaterdag n 2 graden in tot 5 langs de Bel- Midden-Frankrijk: weer met grote n. In het noordoos- ruime tijd droog. temperatuur met maxima van 6 gra- josten tot 11 in de epartementen. rijk: In het al kt en vooral zater- tijd regen, in de :n sneeuw. Langs de e Zee wellicht veel Vliddagtemperatuur len rond Lyon tot gs de kusten; aan de Pyreneeën plaatse- ij 20 graden. Wisselvallig weer iwolking en kans op lagtemperatuur van en noorden van Lis- I in de Algarve. het algemeen veel en van tijd tot tijd tima tussen 10 en 15 in de costa's bedui- Eilanden: Perioden zaterdag een kleine egen. Middagtempe- id 23 graden. ;n Ibiza: Meestentijds n kans op wat regen, nperatuur rond 18 jdag van tijd tot tijd rijwel overal droog, in het midden en zui- g verandering; in het later meer kans op g en regen, in de ber- uw. Middagtempera- it noorden ongeveer 4 ran de westkust en op nd 14 graden, and en Kreta: Licht [lig weer en soms wat ding van temperatuur iterdag maxima van 4 i het noordoosten tot zuidwesten; op Kreta t ongeveer 10 graden, d: Vrijdag zowel wol- in als zon, droog en Zaterdag in het noord- yeinig verandering, op ilaatsen meer bewol- aantrekkende zuid- e wind en later in het kans op regen of ijzel. vrijdag van +1 graad and tot -4 rond Berlijn; in het westen en zui- iidelijk milder, land: Vrijdag vooral in :n flink wat zon. Zater- is op regen of sneeuw. enkele graden dooi. ijk: In de bergen steeds n, in de dalen ook gere- dnekkige bewolking of verwegend droog. Mid- peratuur bijna overal eraden onder nul. TELEFOONTJE I aan I opzichte Van onze verslaggever Utrecht - De katholieken van liet bisdom Breda hebben bij de Aktie Kerkbalans van 1994 1(1 totaal elf miljoen gulden hun kerk gegeven, ten van het jaar daar voor een ton meer. Aan de jaarlijkse actie doet iets meer Jjan de helft (56 procent) van y aantal geregistreerde katholieken in het bisdom mee. I De hervormde protestanten van [((oord-Brabant en Limburg heb- Iben hij kerkbalans 1994 ruim |l54 miljoen gulden voor hun I kerk opgehoest. Dat was dik vijf i meer dan het jaar tevoren. Aktie Kerkbalans 1994 bracht de zeven participerende kerkge nootschappen in zijn geheel 700 miljoen gulden in het laadje. De katholieke kerk incasseerde 220,9 miljoen (ruim 3 miljoen meer dan in 1993), de Nederland se Hervormde Kerk ontving ruim 275 miljoen (ruim 8 miljoen meer) en de gereformeerde kerk ruim 191,7 miljoen (ruim 3,5 miljoen meer). Deze cijfers zijn gisteren bekend gemaakt in Utrecht tijdens de presentatie van de nieuwe Aktie Kerkbalans, die de komende weken voor de vierentwintigste keer wordt gehouden en wel onder het motto 'Oké, ik doe mee'. Deelnemers zijn de katho lieke kerk, de hervormde kerk, de gereformeerde kerk, de lutherse kerk, doopsgezinde sociëteit, de remonstrantse broederschap en de oud-katholieke kerk. Van de 8,6 miljoen geregistreerde leden doet echter niet meer dan 33 tot 40 procent mee aan de geldwervingscampagne. Ter ver gelijking werden de opbrengsten van enkele spraakmakende tele visie-acties genoemd: Foster Parents 135 miljoen gulden, Art sen zonder Grenzen 34 miljoen, kankerbestrijding 70 miljoen. De katholieke kerk van Neder land heeft de grens bereikt van haar financiële mogelijkheden om alle nog bestaande katholieke kerkgebouwen goed te onderhou den. De kerkprovincie is momen teel ongeveer 100 miljoen per jaar kwijt aan het onderhoud van haar 1866 kerkgebouwen. Het bisdom Breda maakte enkele maanden geleden al bekend, dat op termijn mogelijk de helft van het aantal katholieke kerkgebou wen in dit bisdom gesloten zal moeten worden. Bij de Aktie Kerkbalans gaat het om zogenoemd 'levend geld': wat de kerkleden direct afstaan door middel van een gezinsbijdrage, collecten, giften en vergoedingen voor kerkelijke diensten. Daar naast ontvingen deze zeven kerk genootschappen ook nog 163 mil joen aan inkomsten uit zoge noemd 'dood geld': opbrengsten uit vermogen of bezittingen. De Aktie Kerkbalans vormt de hoofdbron van de inkomsten van de parochies en kerkelijke gemeenten. Met de opbrengst bekostigen de zeven kerkgenoot schappen er samen onder meer 9500 werknemers en 5129 kerk gebouwen mee. Die kerkgebou wen worden in een doorsnee weekend bezocht door nog altijd een kleine 1,3 miljoen kerkbezoe kers. Het gebruik van de kerkgebou wen is volgens mr. J. Klok, voor zitter van de Interdiocesane Commissie Geldwerving, duide lijk aan het veranderen. Werden de meeste kerken vroeger exclu sief voor liturgievieringen gebruikt, nu steeds meer ook voor andere passende doeleinden. Het aantal geregistreerde leden van de zeven kerkgenootschappen nam in 1994 met ongeveer 125.000 af. Daar staat tegenover dat er in totaal zo'n 600.000 vrij willigers actief zijn in deze ker ken. Het strand bij Nieuwvliet op een drykke zomerdag. Zeeuwen moeten vriendelijker worden voor^df Duitsers, willen %e.als vakqn- I tieprovincie kunnen blijven concurrerenfsïelt een onderzoek. foto wim kooy(vian spelletje bellen we een id persoon. Zijn of haar is in het telefoonnummer apt. Een 2 in het nummer voor de letter A, B of C etc. ellen we? -3-8-3-6 4-3-5-2-3-7-4 isingen van gisteren: ogram: ontaai: 1. krokus; 7. twist; 8. 9. ether; 10. slip; 11. buidel; aghit kaal: 2. Rotor; 3. kachel; 4. p; 5. stee; 6. lichting; 10. slot; ad. ekaartje: K.Kransbek uit Echts j :ersknecht". I Door Frank van Cooten en Cees Maas 1 Middelburg - Een praktijkvoorbeeld. I Zit er een Duitser uit het Ruhrgebied op 1 een Zeeuws terras nietsvermoedend een I pilsje te bestellen, en zegt, zoals hij dat I altijd doet in de Heimat: 'Ich kriege drei [Bier'. Waarop de stekels van de ober I overeind gaan staan en hij boos ant- woordt: 'Die krieg, die hebben we al meneertje'. I Bovenstaand voorval is opgetekend uit de mond van directeur Ter Heide van de Pro- vinciale VW. Het is een klassieker die je J vaak en ook in andere varianten hoort in I Zeeland. Ter Heide: „Hier speelt onbegrip van twee [kanten. Die Duitser zegt 'Ich kriege' en [bestelt dus iets in de gebiedende wijs, wat wij in Nederland helemaal niet gewend zijn. [Maar voor die.Duitsers is dat normaal. Hij [weet niet hoe het in Nederland toegaat, en de Nederlander weet niet hoe de Duitser het doet, dat levert problemen op. Aan de ande- re kant kun je daar wel wat aan doen, door de mensen bewust te maken kun je dergelij ke problemen oplossen. the problemen zijn weer eens gesignaleerd jdoor het public relations bureau Thema 'Communicatie bv, dat als aanbeveling bij pet Zeeuws provinciebestuur heeft neerge- 'egd, dat de Zeeuwen vriendelijker moeten worden voor de Duitsers, willen ze als [Vakantieprovincie tenminste kunnen blij- fenconcurreren. Nog een praktijkvoorbeeld, uit de jeugd van verslaggever. Domburg, 's zomers een eivol toeristenplaatsje waar Duits in het seizoen de voertaal is. Elke keer vlak voor het zomerseizoen werden het brood en een zakje friet een kwartje duurder, het bier twee dubbeltjes. In de herfst zakten de prij zen weer naar normaal niveau. De jonge verslaggever en zijn vriendjes ver bonden de komst van de oostburen aan een duurder leven, dus toonden de jonge Zeeu wen zich niet altijd optimaal in hun 'gast heerschap' om het zacht uit te drukken. Maar waarom zijn Duitsers zo belangrijk voor Zeeland dat zelfs de Zeeuwse gedepu teerde Van Zwieten (toerisme) aan een groot 'communicatieplan' werkt, een professiona lisering van de hele toeristische sector, waarbij een betere omgang met de oostbu ren een onderdeeltje is. Simpel. De Duitser is een belegde boter ham. Zo wordt hij althans gezien door de beleidsmakers en toeristenbazen. Gedepu teerde Van Zwieten kent alle cijfertjes: „Twintig procent van alle Zeeuwen leeft van de Duitsers, en het belang voor de Zeeuwse economie is enorm. Daarom moe ten we heel hard werken aan betere ver standhoudingen. Kijk wat er in Spanje is gebeurd toen het toerisme daar inklapte. Dat zijn drama's, hoor." „Ons probleem is dat we het toerisme uit de aanbodzijde hebben opgebouwd, zo van: dit is wat we hebben, kom het maar halen. Nu moeten we de markt van de vraagzijde gaan bekijken en dat is een omschakeling. We moeten meer gaan denken: wat wil de toe rist, wat w.il de Duitser. En daarbij kunnen we ons niet een slecht gastheerschap perim iteren." Dat speelt volgens Van Zwieten niet alleen bij de bevolking. „Nee, er zijn ook tal van ondernemers die de Duiters maar net tole reren." Ook recreatie-ondernemer A. Boomert van camping Napoleonhoeve in Breskens spreekt over het kweken van beter begrip voor elkaar. „Veel mensen beseffen nog niet hoe belangrijk toerisme is voor Zeeland. In de supermarkt moet je daarom niet langer denken: daar heb je weer zo'n rotmof. Het is juist een toerist, een gast, die voor een goed belegde boterham zorgt. Daar moet meer besef voor komen. We moeten ons als een goed gastheer opstellen. Zonder toerisme komt de leefbaarheid van de streek in gevaar. Zonder toerisme konden een aantal voorzieningen, waar de lokale bevolking ook gebruik van kan maken, nooit worden gerealiseerd. Dat is ook het doel van het rapport. Aan de bevolking duidelijk maken dat toerisme voor Zeeland absolute nood haak is." Volg°ns VW-directeur Ter Heide was het vroeger erger gesteld met de wrijvingen tus sen Zeeuwen en Duitsers. „Maar het blijft een onderwerp dat om toenemende aan dacht vraagt. Vooral nu de groei van het Duitse toerisme onder druk staat. Daar hebben Zwitserland en Oostenrijk al gevoe lige klappen van gekregen. Mee speelt ook dat in Duitsland zelf de bomen ook niet meer tot in de hemel reiken. De hereniging met Oost-Duitsland kost elke Duitser nu zeveneneenhalf procent van het inkomen, dat betekent ook dat ze minder besteden. En dat we dus nog beter ons best moeten doen om ze vast te houden." Door Servaas Smulders en Mare Brink Den Bosch - Politie en justitie in Brabant zijn een uitgebreid onderzoek gestart om de grote bazen achter de handel in amfe taminetabletten en andere verboden pepmiddelen in de kraag te grijpen. Het uit onderzoek strekt zich over een belangrijk deel van Zuid-Nederland en beperkt zich niet tot de landsgrenzen. Er wordt nadrukkelijk gekeken naar internationale transportlijnen van grondstoffen voor amfetami ne, met name uit Oosteuropa. Het nieuwe onderzoek is een ver volg op het oprollen van de groot ste amfetaminebende in Neder land tot nog toe via de operatie 'Vangnet'. Volgens woordvoer ders bij politie en justitie bleek gaandeweg die operatie dat Van- get slechts het topje van een cri minele ijsberg was. Vooral uit de verhoren van de inmiddels vijftig opgepakte 'Vangnet-verdachten' bleek dat de handel in amfetamine en andere verboden pepmiddelen veel omvangrijker is dan tot dus ver werd aangenomen. De top van de organisatie - poli tie en justitie spreken van money makers - bestaat uit enkele hoog opgeleide lieden, die moeten wor den gezocht in de bovenlaag van de samenleving. „Een voorbeeld: een van de leidinggevende figu ren bij Vangnet was een sales manager. Een man, die door zijn functie binnen enkele uren over veel geld kon beschikken voor de noodzakelijke investeringen om de peppillen te laten maken," aldus mr. J. Pieters, de coördine rend officier van justitie in Den Bosch. De moneymakers moeten volgens mr. Pieters worden gezocht in de sector tussen de pillenmakers en de straatverkopers. Hij geeft toe dat naarmate het voorgaande jaar het onderzoek door het Vangnetteam vorderde er steeds meer aan het licht kwam. Zoveel dat Vangnet inmiddels als een onderdeel moet worden gezien van het thans gestarte veel omvangrijkere onderzoek waar bij ook gebruik wordt gemaakt van internationale contacten. Alcoholstokers Justitie voelt zich in het vervolg onderzoek gesteund door de rechtbank in Den Bosch. In een reeks van veertien vonnissen tegen Vangnetverdachten met in totaal al vierenvijftig jaren cel straf, onderstreepte de rechtbank telkens het enorme gevaar voor de volksgezondheid van het op de markt brengen van de amfetami netabletten. Voor politie en justitie is het niet meer zo verwonderlijk dat de verboden produktie van amfeta minetabletten zich vooral in Bra bant en een deel van Limburg afspeelt. Mr. Pieters.' „Het is de opvolger van het illegaal stoken van alcohol. Een beetje kiene alcoholstoker is heel goed in staat amfetaminetabletten te produce ren." Hiermee is. volgens mr. Pieters niet gezegd dat gewezen alcohol stokers zich nu met amfetamine bezighouden maat dat het in dezelfde sfeer moet worden gezocht. Het nieuwe onderzoek is in een nog zo pril stadium dat thans niet valt te zeggen wanneer de eerste resultaten zijn te verwachten. Het zou gaan om een groep van ongeveer twintig gevangenen, maar de woordvoerster wil dat aantal niet bevestigen. Tot de hongerstakers behoort een aantal van een groep van tussen vijftien en vierentwintig gedetineerden die in de oudejaarsnacht pro beerden te ontvluchten. Drie kort op elkaar volgende pogingen daartoe mislukten. Het gevangeniscomplex is 's avonds en 's nachts extra bevei ligd, sinds half december vier Algerijnen kans zagen te ont snappen. De woordvoerster van het gevan geniscomplex bevestigt dat sindsdien extra wordt gepa trouilleerd en dat zoeklichten V5 Uit onderzoek is gebleken dat tweederde van de man nen met tegenzin kleding koopt. Als hij al tot aanschaf van iets nieuws overgaat, dan bepaalt de vrouw veelal wat het wordt. De vrouw heeft wat dat betreft de broek aan. Manlief is al heel gauw geneigd alles best te vinden. Het liefst bezoekt hij steeds dezelfde winkels en nooit meer dan drie kledingzaken achtereen. Een psychologische verklaring voor die winkelhekel zou kunnen zijn dat diezelfde man een overkill aan modezaken te verwerken krijgt als hij zo dom is (en dat is hij) om zijn vrouw te vergezellen als zij aan het kopen slaat. Die hulpeloze echtgenoot op dat ene stoeltje bij de pas kamer wordt in ellende enkel overtroffen door de man die actief in de rekken meespeurt en steevast afgeblaft wordt. In het onderbewustzijn moet dat een diepe haat tegen kledingzaken veroorzaken. Als hij dan op zijn sokken en in nét zijn verkeerde onderbroek achter zo'n gordijn moet staan, terwijl om beurten vrouw en verkoopster een volgend kledingstuk aanreiken, dan wordt de beproeving alleen maar groter. Met als toppunt uiteraard de nicht op leeftijd die eerst de binnenkant van de benen opmeet en daarna bij de broek komt voelen of de taille wel goed sluit. Alleen al daarom mijdt deze man kledingzaken als de pest. MERIJN Tilburg (anp) - In het complex voor vreemdelingenbewaring Koning Willem II in Tilburg is een groep gedetineerden in hon gerstaking uit protest tegen het regime dat te streng zou zijn. Dat heeft een woordvoerster van het complex gisteren beves tigd. De brandweer van Hoensbroek kon niet voorkomen dat er drie doden en een zwaargewonde vielen. foto anp Heerlen (anp) - De politie in Limburg is er nog steeds niet inge- slaagd de identiteit vast te stellen van de twee mensen die gis terochtend omkwamen toen een brand een kamerverhuurbe drijf in Hoensbroek grotendeels verwoestte. Gisteravond over leed een 65-jarige man aan de gevolgen van zijn verbrandingen, een 52-jarige vrouw ligt nog in het ziekenhuis maar verkeert niet in levensgevaar. De politie is nog op zoek naar één persoon. Onduidelijk is of deze tij dens de brand in het gebouw aan wezig was. In het pand woonden tien mensen. Volgens de Heerlense brandweer voldeed het pand aan de veilig heidsvoorschriften. Kleine blus- apparaten waren aanwezig en aan de achterzijde boden twee brand trappen een uitgang naar buiten. Het kamerverhuurbedrijf staat officieel geregistreerd bij de gemeente Heerlen. Hoeveel perso nen op het moment van de brand in het pand aanwezig waren, is niet duidelijk. De gemeente is op zoek naar tijdelijke huisvesting voor de ongeveer twintig bewo ners van belendende panden, die hun woning van de brandweer moesten verlaten. worden gebruikt, maar 'dat is iets anders dan een strenger regime'. De groep die tijdens de oude jaarsnacht trachtte te ontkomen verblijft sindsdien geïsoleerd op cel en is uitgesloten van recreatie. Een ander deel van de groep hon gerstakers bestaat uit mensen die eerder in het grenshospitium bij Schiphol verbleven. (ADVERTENTIES) ■omeueAïrf^i pjail uba paoq 'uiooq 0' Harald Doornbos isovaca - Na een verblijf van twee Ivj'11 ®osni® heeft het hoofd van (Nederlandse Hor-troepen in Bosnië, Jgadegeneraal H.F. Coopmans, al 'rijnaam. Santaclaus, oftewel de istman, zo wordt hij door zijn sol- I genoemd. Zo snel al een bijnaam F® m°et wel betekenen dat we F ri jnaken hebben met een mar- militair. [2eraal is fors gebouwd, heeft brede [jrs en kort grijs haar. Sommigen L en Verzekeren dat hij de Nederland- gave is van de Amerikaanse generaal iWi Schwarzkopf, bekend uit de L CooPmans (54) straalt een Cnnif 8emoedelijkheid uit. Hij is L ^Imatig te vinden in de solda- L aar maak ik een praatje met de 'k wd graag weten wat er zegt hij. Lfte bijnaam voor me zou zijn: it Van Jezus" lacht Coopmans, oeSer moest ik tijdens een kerst- iwèn, met de ezel loPen- Dat heb ik orfafmaar één jaar gedaan, want ik f beest teveel op." v°or de eerste keer dat Coopmans het voormalige Joegoslavië bezoekt. „Ook nooit op vakantie geweest voor de oorlog hier," merkt hij op, „want ik stelde altijd die lijsten op met namen van militairen voor wie het verboden was om naar com munistische landen te gaan. Ik zette mezelf altijd bovenaan die lijst, want anders krijg je al snel scheve ogen." Nu dus in Bosnië. Busovaca om precies te zijn. En zeker voor Nederland is het van levensbelang dat de activiteiten van haar ruim 2100 Ifor-soldaten dit maal goed ver lopen. We kennen allemaal Srebrenica nog. „Toch voel ik zeker geen extra druk op mijn schouders vanwege Srebrenica," vindt de generaal. „Ik heb ook nooit bij de VN gezeten, ik weet gelukkig heel weinig van wat er zich voor mijn tijd allemaal heeft afgespeeld. En over een aantal maanden word ik 55 en dan ga ik met pen sioen. Ik doe mijn best, zoals ik al sinds mijn negentiende jaar mijn best doe. Ik vind het een prachtige uitdaging om dit op het laatste van mijn diensttijd alsnog tot een goed einde te brengen." Enigszins tot zijn eigen verbazing gaat het bijzonder goed met de Ifor-troepen. Het materiaal komt eraan, de soldaten drup pelen op tijd uit allerlei landen Bosnië binnen. En wat nog wel het belangrijkste is; de strijdende partijen in Bosnië lijken zich te hebben neergelegd bij de uitvoe ring van het Dayton-akkoord en de daar mee gepaard gaande aanwezigheid van zestigduizend Ifor-soldaten. Coopmans: „Met optimisme moeten we altijd voorzichtig zijn. Maar tot nu toe houden alle partijen zich keurig aan het Dayton-akkoord. Ik denk dat iedereen blij is dat we eindelijk een zicht op vrede heb ben." Zelfs in die gebieden waar volgens het Dayton-verdrag territorium door een van de strijdende partijen moet worden terug gegeven aan de voormalige vijand, ver wacht de generaal geen problemen. „De teruggave van Servisch Sarajevo aan de Bosniërs blijft heikel," geeft hij toe, „maar in het gebied waar wij Nederlanders zit ten, moeten de Bosnische Kroaten twee steden (Mrkonjiegrad en Sipovo, red.) terug geven aan de Bosnische Serviërs. De indruk die wij hebben, is dat de Kroaten zich aan het terugtrekken zijn en dat ze dit gebied - zij het met pijn - zullen terug geven aan de Serviërs." Coopmans ziet evenwel een levensgroot probleem, waar hij zijn hart voor vast houdt. Dit keer gaat het militaire gedeelte van het Dayton-akkoord volgens plan, maar nu ontbreekt het weer aan civiele ondersteuning. „Er is een heel nadrukke lijk probleem," zegt Coopmans, „Dit land ligt helemaal plat en moet weer worden opgebouwd. In het vredesverdrag is dat ook afgesproken. De groep van meneer Carl Bildt is daarvoor verantwoordelijk. Die moeten helpen bij de opbouw van de lokale economie, ervoor zorgen dat de mensen hier weer op hun eigen benen kun nen gaan staan en een democratie creëren. Juist dat deel is nog niet ingevuld en daar maken wij ons grote zorgen over, juist nu het op het militaire vlak zo goed gaat." „Wij zien reikhalzend uit naar de komst van meneer Bildt en zijn civiele tak. Tot op heden heb ik nog niets gemerkt van hun activiteiten. Ik ken alleen een Amerikaans initiatief in de regio Kupres, om daar de plaatselijke economie op gang te krijgen. Ik weet niet exact wat de Europese landen aan het doen zijn, maar ik kan alleen con stateren dat de Amerikanen hier weer heel snel zijn ingesprongen. In ieder geval veel sneller dan de Europeanen. Ik denk dat we ook dat juist nodig hebben, want een vader van een gezinnetje die meer kan ver dienen als bouwvakker dan als sluip schutter, dat is geen bedreiging meer voor de vrede. Daar moeten we ze zien te krij gen. Zonder civiele hulp zal dat moeilijk gaan." Daarom zijn van 1 januari t/m 4 april kinderen gratis*. Bijvoorbeeld als een volwassene een hotelovernachting met ontbijt en twee dagen entree voor het park boekt v.a. f 155,- p.p mag een kind gratis van dezelfde voorzieningen gebruik maken. Dat brengt uw en hun dromen een stuk dichterbij. Ga voor een brochure of reserveringen naar uw reisburo of •'Kinderen gratis' aanbieding geldt voor alle elementen die een volwassene van te voren reserveert cn betaalt en dient bij het reserveren te worden aangevraagd. Maximaal één kind van 3 t/m 11 jaar gratis per betalende volwassene. Prijzen in guldens zijn uitsluitend ter referentie en worden berekend vanuit Franse francs (485FF). De in het voorbeeld genoemde prijzen zijn gebaseerd op 2 betalende volwassenen per kamer in hotel Santé Fe en zijn afhankelijk van de dag van aankomst.

de Stem | 1996 | | pagina 3