Aanbod zomervakanties is bijna bizar groot Vakantiebeurs: 'De wereld was nog nooit zo groot' Reisorganisaties zoeken noviteiten op bestaande bestemmingen en hebbenl ird nodig De bruikbare elektrische auto laat op zich wachten Driekoningen jst zijn de markt al draadloos Rover voor [jonge kopers EET WIJZER pESTEM SURPLUS E3 t vierde ster I Nieuwe bestemmingen heeft de I wereld niet écht meer te bieden. |0p de aanstaande Vakantiebeurs I iB Utrecht zijn dit jaar zelfs Laos, I Libanon en Albanië vertegen- 1 woordigd met een wervende I stand. Wie de lawine aan nieuwe I brochures van Nederlandse reis- 1 organisaties doorworstelt, komt niet voor terra incognita te I staan. Jack the Ripper Mekong Delta Prijzen I Neuwe Rover 200 heeft drie I j V1i, deuren. 'Een dynamisch I Mof®" Ret codewoord. Stadsvervoer Amerika REIZEN KORT Langlaufen bij Lelystad ANWB komt met ski-diskette TWee gidsen over Nederland Boekje 'Actief Oostenrijk' Veel Nederlanders met Le Shuttle Met de familie op vakantie NUARI 1996 E2 VRIJDAG 5 JANUARI 1996 ;rug op de Chinese die wordt verkocht zen tussen de 400 en s. soorten truffels lijken druppels water op Maar de smaak is niet We hebben een test met fijnproevers. Ze emaal de echte Franse uit. Of je die nu in een bloedworst of in foie werkt." Naar verluidt Chinese champignon ere nasmaak in de use truffelseizoen is nu gang. En dreigt dus »en moeilijk te worden kleine oogst, maar ook invasie uit China, e mensen proeven het niet." Die worden vol- :penon in de maling door weinig scrupu- dustriëlen, die Chinese verwerken in diverse ijen en op het etiket len dat het om de enige, zwarte diamant, de lelanosporum gaat. len deze nog niet op ële wijze kan worden wd - de truffelaars zoe- jiet behulp van een var een hond - en de oogst blijft de markt voor de truffels groot. Voor ieren in Frankrijk valt e opnieuw een interes- bijprodukt weg. „We voorkomen dat de trui uitsterven en dat het an truffels alleen nog weggelegd voor gepen- den met een stukje bij hun huis," aldus in. Hij wil in allereerste dat de import uit China inden wordt gelegd, en fraudeurs met de goed- hampignon worden ver- >ne wereld was nog nooit zo jtoot', is het motto van de Vakantiebeurs 1996 die wordt gehouden van 10 tot en met 14 januari in de Utrechtse Jaar beurs De internationale reis- i branche is ruim vertegenwoor digd tijdens deze beurs: er zijn zon i-600 standhouders te vin den Die vertegenwoordigen samen zo'n honderd verschillen de landen. Acht hallen van de jaarbeurs zijn uitgeruimd om „laats te bieden aan de deelne- mers van de Vakantiebeurs. Vol gens de organiserende Jaarbeurs, die dit jaar tussen de 150.000 en 200.000 bezoekers verwacht, is de beurs uitgegroeid tot het grootste toeristische consumentenevene ment van Europa. Bezoekers kunnen er niet alleen terecht voor de recent uitgekomen brochures van Nederlandse reisorganisa ties, maar bijvoorbeeld ook voor documentatie van verkeersbu reaus (van Algerije tot Zweden), hotelketens, autoverhuurbedrij ven, luchtvaartmaatschappijen, bungalowparken en VW's. De reisbranche geeft informatie over bestemmingen en vakantie mogelijkheden: van Vlaanderen tot Zuid-Afrika, van surfvakan- ties tot trektochten door Nepal, van dagtochten in Appelscha en kanotochten op de Linge tot trek tochten naar gletsjerparken in Chili. Nagenoeg de hele wereld is vertegenwoordigd in de Jaar beurs. Bijna exotisch is de bijdra ge die het Centrum tot Bevorde ring van de Import uit ontwikke lingslanden (CBI) levert. Deze overheidsinstelling biedt tijdens de beurs zo'n dertig ontwikke lingslanden de kans zich - gesub sidieerd - te presenteren met hun toeristische mogelijkheden. CBI doet dat al weer voor de vijfen twintigste keer tijdens een vakantiebeurs; dit jaar zijn voor het eerst vertegenwoordigd Laos, Libanon, Panama en Albanië. De beursvloer is ingedeeld naar landen en soorten vakanties. Op het zogenaamde Wereldpodium vinden regelmatig activiteiten als muziekoptredens en modeshows plaats. Verder zijn er in de con greszalen doorlopend videopre sentaties en diavoorstellingen over diverse landen en bestem mingen. Vakantiebeurs 1996, van woens dag 10 tot en met 14 januari. Open van 9.30 uur tot 17.30 uur. Op donderdag en vrijdag is de beurs ook 's avonds open tot 21.30 uur. Toegang: 17,50 gulden voor volwassenen, kinderen van 4 tot en met 11 jaar betalen 12,50 gulden. Het aantal Nederlan ders dat afgelopen jaar op vakantie ging is voor het eerst sinds jaren weer wat gezakt. En minder Nederlanders kozen voor een buitenlandse vakantie dan in 1994. 'Een moeilijk jaar' zegt de Nederlandse reisbranche over het afgelopen jaar. En toch zijn de nieuwe reisbrochures voor de aanstaande zomerva kantie niet dunner geworden. Integen deel. ting plaats vinden: bepaal- •ffen moet worden afgebro- zodat andere zich ongehii- kunnen ontwikkelen. Dik- werkt dat met zaden en bes- ik zo, het rijpen van de vrucht, ook het zaad. Maar als hel uit de vrucht wordt gepen- m in de aarde wordt gepoot het zaad niet tot kieming. zaad zitten remstoffen, die ntkiemen verhinderen. Pas vrucht gaat rotten, worden emStoffén afgebroken. Die ig kan ook plaats vinden in ierenmaag. Vogels eten bes- i vliegen er mee weg. Met de vertering wordt de vrucht ed en afgebroken maar hel blijft heel. Via het darmka- komt het zaad met mest en aan de andere kant weer uit r om te ontkiemen. Is zijn dol op bessen. Door- se na een lange strooptocht j brand op de schutting neer- i en prompt de asla leeggooi- ntdekt menig tuinbezitterin op van de zomer jonge klim- ilantjes, taxus, berberis en ïeaster. En dat terwijl dit ten in geen velden of directe omgeving te ing kan ook plaats vinden inl grond of onder afgevallen! Het lijkt dan wel een pap-I ge bende van lauwe sneeiwl :nd blad en schimmelige aar-I maar toch is dat de enig'1 ier Öta toekomstige genera j plariten veilig te stellen. ers dan vele andere Franse '-koks, die nu veelal leiding :n aan wereldwijde culinai- etens, is Peyrot altijd dicht- het fornuis gebleven 't hij zijn prijzen le ouden. Dat laatste gezien in ïouding tot andere haute- ;ine-zaken; een lunchmenu t er 345 francs (110 gullen) :en diner, zonder wijn, 711) ics (225 gulden). Driester- -restaurants rekenen door ns het dubbele. Vorig jaar I den 20 zaken in de Guide ihelin drie sterren. De nieu- editie van de gids verschijn' in maart. schijnlijk menigeen, maar ak die van buzzers en ha" I Door Johan van Grinsven lïolgens woordvoerders van Nederlands grootste reisorgani satie Arke/HI - goed voor een wart van de reismarkt - is de trend voor het komend [zomerseizoen het doorzetten van individualisering van de Nederlandse vakantieganger. Het vakantieaanbod is niet alleen neer op maat gesneden, maar zelf op doorsnee-zonbestemmin- gen bieden veel reisondernemin- vele 'extra's'. Enkele voorbeelden uit de koker van Mand International: duikar- jrangementen op Lanzarote, Mal- ië en wandelarrange- lop Madeira en La Palma. is er niet te bieden, reisorganisatie pro accenten te zetten, ia te verfijnen", i een Hl-woordvoerster. len greep uit de noviteiten in het lomeraanbod waarmee de reisbe- ijven Nederlandse vakantie tot boeken proberen te 'erlokken. Holland International :omt onder meer met nieuwe lenya-safari's, een 22-daagse indreis Sumatra, Bali en Lom- Zanzibar, meer reizen naar iet Caribisch gebied en Zuid- lerika en een groter aanbod in Ie Provence en Noord-Frankrijk. In nieuw is een luxe arrange- in Moskou, met onder meer aan het staatscircus, i-theater, Kremlin en ver per limousine. Arke haalt de van het goedkope B-merk ays uit de markt; Sunways wegei^Kordt het label waaronder last- lutereizen worden verkocht, loviteiten van Arke zijn verder; bsta Rica, autours 'a la carte' in lerika, huurschepen in Neder- en Frankrijk, te huren aan- ers voorzien van tent en iventaris, Botswana en Nami- de Orkney-eilanden, 'island- FOTO JOHAN VAN GRINSVEN De trend van actievere vakanties zet volgens de reisbranche ook deze zomer verder door. hoppen' in Nieuw-Zeeland en 'aangeklede' stedenarrangemen- ten (tocht door de riolen van Parijs of een Jack the Ripper tour in Londen. NBBS komt met onder meer het Griekse eiland Skyros en combi naties van Griekse en Turkse bestemmingen (Samos en Kusad- asi en Kos/Bodrum) en de West- indische Eilanden. Nieuw bij De Jong Intra Vakanties zijn de bestemmingen Wenen, Madrid en Barcelona, een twaalfdaagse rondreis St. Petersburg/Finse meren, overnachtingen in tradi tionele Britse inns en pubs, tuin- reizen naar Ierland en Italië en arrangementen naar Europapark en Warner Bros Movie World in Duitsland. Vrij Uit Autovakanties vult de Benelux-brochure aan met vrij staande huizen en boerderijen in Nederland, fietstours in Neder land en een strandvierdaagse (wandelen) langs de Noordhol landse kust. Ook nieuw: boerde rijvakanties in Frankrijk. Nec- kermann introduceert kampeer- vakanties. Nieuw bij deze organi satie zijn onder meer ook het watersportoord Hurghada (Egypte) bij de Rode Zee, Mauri tius en de Arabische Emiraten. Dit zomerseizoen gaat OAD nieu we dubbeldeksbussen inzetten op de pendeldiensten naar Spanje en Disneyland Parijs. Daarnaast past de Holtense onderneming een apart systeem van cateren toe op de bussen. En het is via OAD mogelijk om met een Triumph- motor Route 66 van Chicago naar Santa Monica af te zakken of met een helicopter boven Los Angeles te vliegen. Dochter OAD-Cycle- tours komt onder meer met nieu we fietstochten in de Provence, de Franse Alpen, Marokko, Zuid- Afrika en Costa Rica. Verder nieuws in het kort: bus specialist Snoeyink Reizen gaat voor het eerst ook vliegreizen aanbieden: naar Barcelona. Hotelplan is, net als OAD, een van de reisbedrijven die zijn gevallen voor Noordamerikaanse ranch vakanties. De Boer en Wen- del komt met een nieuwe rondreis naar 'het dak van de wereld' (Nepal, Tibet, Thailand). InterAir biedt naast een Afrika-program- ma nu ook een volledig Canada aanbod. Unitravel verzorgt deze zomer reizen door de Mekong Delta (Vietnam), een riviercruise in Birma en vakanties op het Isle of Wight. Evenements Reizen heeft een aparte gids op de markt gebracht voor zeilvakanties op de Griekse en Turkse wateren. Sonar Reizen introduceert de Turkse bestemmingen Fethiye en Ölüdeniz. Griekenlandspecialist MIT Reizen brengt de badplaats Parga en het eiland Paxos als nieuws. Snelle Vliet Vakanties heeft als novititeiten onder meer speciale reizen voor doven en slechthorenden. Special Traffic heeft als nieuws: Footloose-kampeerreizen in Noord-Amerika en een rondreis door Canada die 'Railroad Ren- dez-vouz' heet. Sky-Israclub komt met jeep-, kameel- en wan delsafari's door de Sinaï en een Roze-Zeecruise. Eurocamp heeft een 'sélection BéBé' gemaakt, ofwel 72 campings die geschikt zijn voor ouders met baby's en peuters. Amerikaspecialist Jan Doets heeft het aanbod aan Alas- ka-vakanties uitgebreid en een nieuwe gids: 'Freewheeling', een bundeling van camper-, tent-, cabin- en motorfietsvakanties. Daarin ook een motorreis-alleen- voor-vrouwen door de Canadese Rockies. Klassieke Nederlandse hotels, Weimar, Keulen/Phanta- sialand, kastelen en landhuizen in Denemarken en wandelarran gementen in Londen, zijn toege voegd aan het aanbod van de NS Travel Group. Wie het hele aanbod beschouwt, merkt al gauw dat er bijna ontel bare algemene en specialistische reisorganisaties zijn die allemaal proberen andere accenten te zet ten. Soms neemt dat haast bizar re wendingen. Zo heeft 'andere- reizenspecialist' Djoser onder meer reizen waarin deelnemers een kattenshow in Burma kunnen bezoeken, kunnen lunchen in een township in Zuid-Afrika of piranha's kunnen vangen in Bra zilië. En IJsland-specialist Askja Reizen heeft als noviteit een com- binatiereis Zuid- Groenland/West-IJsland in de brochure opgenomen. Voor deze zomer gelden meer dan ooit dat de prijzen een steeds belangrijker verkoopargument vormen, stelt Arke-directielid mevrouw B. Fransen. „Vooral voor de massabestemmingen. Vandaar dat wij ook gewoon tiendaagse pendelvakanties naar Spanje verkopen vanaf 143 gul den. De vraag dicteert het, je kunt je daaraan niet onttrekken. De prijzen voor de zomervakan ties zijn door de bank genomen gelijk aan die van vorig jaar, maar de meeste verre bestemmin gen zijn goedkoper, tot soms vijf tien procent. En net als vorig jaar zijn er dit jaar weer 'bonussen' te behalen voor degenen die (vroeg) boeken: kortingen, abonnementen op tijdschriften, gratis reisgidsen, Disney-video's of een gratis ANWB-lidmaatschap. Informatie over zomervakanties bij reisbureaus of direct bij de bedrij ven. Voor dit artikel is gebruik gemaakt van de reisvakbladen Reis revue en DIT. lig worst wezen: het erelds eerste draadloze vil uis of op kantoor gebruik® irWerkt. Het toestel brengt ■luid over. m?," herhaalt Hedwig van aid de vraag. „Het is een t iet wie je belt. Er zullen a illing hebben." to| t Japanse Personal HandyP an het standaardsysteem in de toekomst de draa'n n, hangt af van de vraag va De 200 was altijd sterk verbonden met de rest van het Rover-programma. Hij hing tegen de grote middenklasser 400 aan en daar woest verandering in komen, vonden ze in Engeland. De nieuwe Rover 200 is alleen aan het neusje te her kennen als zijnde van Rritse makelij. In Kinder dan een jaar is de 200/400 vervan gen door twee zeer verschillende model series. I Uien van der Steen een krachtige achterkant, l w erkenbare neus en een i£ssi®ve styling'. Tegen Pasen |öe2Ón^Aekrijgen- I»™»or Rover zelf ont- „Voor echte De Rover 200 heeft zich losgemaakt van de 400-serie. Het merk mikt ermee op een nieuwe koperscategorie. honderd en ontwikkeld, procent Rover," zegt Michael Kennedy, pr-chef van het Britse merk. Bij nadere bestudering blijkt de ophanging van de voorwielen nog wel afkomstig te zijn van Honda, de Japanse fabrikant waar de Britten zich van het los maken zijn sinds BMW het bij de Engelsen voor het vertellen heeft. De bodemplaat is van de grond af nieuw ontwikkeld. De Rover 200 komt in een groot aantal uitvoeringen en motori seringen voor een vanaf prijs van 32.500 gulden. Hoewel de fabri kant zelf mikt op jonge kopers, 'want de auto ziet er eigenwijs en jeugdig uit', zal de uitvoering van de auto vooral ouderen aan spreken: houtinleg in het interi eur, antidiefstal-maatregelen, stuurbekrachtiging en een air bag standaard en een in delen neerklapbare achterbank. „We hebben er een absolute troef mee in de middenklasse," jubelt Piet Aanraad van Rover Neder land. De rijkwaliteiten van de auto zijn bevredigend, maar op de rechte weg moet je nogal cor rigeren. De rechtuitstabiliteit is dus niet indrukwekkend. De beenruimte voorin is niet impo sant, net zo min als de hoofd ruimte achterin. De koplampbe huizing is, heel modern, van kunststof, die door coating beschermd wordt tegen de zwakste kant van dat materiaal: krassen. Naast een uitgebreide serie ben zinemotoren volgt in mei ook een versie met dieselmotor. Rover wil in 1996 in Nederland 1300 200's verkopen. De concur rentie is vooral te vinden bij de Lancia Delta, Alfa 145, Peugeot 306 en VW Golf. I 1 l Van een verslaggever Amsterdam - De elektrische auto zal de komende jaren zeker niet massaal op de wegen te vinden zijn. Ook al heeft minister De Boer (milieu) forse belasting voordelen in het vooruitzicht gesteld voor de aanschaf van zo'n vervoermiddel, de ontwerpers hebben de komende jaren nog voldoende problemen op te los sen. Een accu, die net zoveel energie levert als een tank benzine of die sel is en blijft voorlopig ook het grote probleem. Minister De Boer wil met haar financiële tegemoetkoming de aankoop van elektrische auto's aantrekkelijker maken in de hoop, dat zo het milieu een stuk minder wordt belast. Het kabinet probeert het BPM- wetsvoorstel begin dit jaar door de Tweede Kamer loodsen. Als de politieke wind mee zit kan de nieuwe regeling per 1 januari 1997 van kracht worden. Veel autofabrikanten steken al geruime tijd veel geld in de ont wikkeling van een automobiel op stroom. Ze zijn al te koop, maar volgens een woordvoerder van de RAI ligt de aanschafprijs nog erg hoog. Een elektrische wagen kost gemiddeld 20.000 tot 40.000 gul den en de wagen met de grootste set accu's komt niet verder dan 170 tot 200 kilometer. Een auto, die alleen op stroom in beweging komt, heeft inmiddels al een variant naast zich gekre gen: het hybride-voertuig. Dat zijn wagens met een elektro motor, die voor de aandrijving zorgt met daarnaast nog een ben zine- of dieselmotor, die voor de stroom zorgt. Helemaal schoon is zo'n auto niet. De aanpak in Californië wordt vaak genoemd als voorbeeld hoe het zou kunnen met de milieu vriendelijke auto. Recentelijk is toch weer gebleken dat zelfs in Amerika de technologische ont wikkelingen - ook op het gebied van de elektrische auto's - min der snel gaan dan men had ver wacht of gehoopt. Bovendien hebben de inspanningen in Cali fornië tot op heden geen enkele betrekking op reductie van C02-1 emissies. Overigens zorgt de elektrische auto ook indirect voor luchtver ontreiniging, namelijk via de schoorsteen van de elektriciteits centrale. Ook in Amerika begint men daarom aanzienlijk meer aandacht te krijgen voor de beheersing van de mobiliteit zelf. De elektrowagen heeft - zeker ten aanzien van het stadsvervoer - voorlopig ook de fiets nog als grote concurrent. Door Marijke Prins Het kraambezoek van de drie wijzen uit het Oosten aan het kin- deke Jezus, bij ons bekend als Driekoningen, wordt in vele landen gevierd met het eten van een speciaal brood. Hierin zit een munt, boon of (porseleinen) poppetje verborgen. Wie de snee koek krijgt met de munt of het poppetje, moet op 2 februari een feestje geven, het zogeheten kaarsenfeest. Dit weekeinde is de viering van Driekoningen; hoog tijd dus om inkopen te doen en eens een Driekoningenbrood te bakken. 450 gram bloem 1 zakje droge gist (11 gram) opgelost in vijf eetlepels lau we melk 150 gram suiker 7 eieren 125 gram zachte boter 60 ml warme melk Zi theelepel zout 2 theelepels gemalen kaneel Zi theelepel anijszaadjes 90 gram rozijnen 1 theelepel vanille-extract ter garnering: 3 gedroogde vijgen in reepjes gesneden 50 gram geconfijte kersen 50 gram geconfijte sinaasappelschilletjes 50 gram sucade in reepjes 1 geklutst ei kristalsuiker om te gameren Laat eerst alle ingrediënten op kamertemperatuur komen; gist heeft een hekel aan kou. Wie gist bij de bakker haalt, maakt eerst een 'zetsel'. De 60 ml melk wordt lauwwarm gemaakt, hierin wordt de gist verbrokkeld. Aan dit mengsel worden 4 eetlepels bloem en 1 theelepel suiker toegevoegd. Deze hoeveelheden moe ten worden afgetrokken van de lijst van ingrediënten; in de vol gende opsomming moet dus de melk worden genegeerd, terwijl en meel en suiker in een iets geringere hoeveelheid worden gebruikt. Het zetsel moet eerst 30 minuten afgedekt op een warme plek rij zen. Wie droge gist gebruikt, lost deze op in 5 eetlepels lauwe melk (en voegt wel 60 ml melkaan het deeg toe!). Stort de bloem in een beslagkom en maak een kuiltje in het midden. Vul dit met de opgeloste gist, suiker, eieren, boter, melk, zout, kaneel, anijs, rozijnen en vanille. Kneed het deeg 20 minuten flink door, totdat het loslaat van de wanden van de kom. Besmeer de bal deeg met wat boter en leg deze in een beboterde kom. Laat het deeg in een met een vochtige doek afgedekte kom 2'/4 tot 3 uur rijzen op een warme plek. Leg het deeg dan op een met bloem bestoven opperkvlak, kneed het nog eens door en maak er een ring van. Stop het porseleinen poppetje, de boon of de munt in het deeg en leg dit op bakpapier op een bakplaat. Versier tot slot het geheel met de sinaasappel schilletjes, de reepjes sucade, vijgen en de kersen en laat het deeg nogmaals l'A uur rijzen. Besmeer het brooddeeg dan voorzichtig met het geklutste ei en besprenkel het met kristalsuiker. Zet de blakplaat met het deeg 40 minuten in een op 190 graden voorverwarmdeoven. Het Driekoningenbrood is klaar wanneer de bodem een hol geluid maakt wanneer er op wordt geklopt. Langlaufers hoeven niet naar het buitenland om de lange latten onder te kunnen binden. Na sneeuwval van enige betekenis kun nen zij in Natuurpark Lelystad terecht. Daar zijn drie langlauf- routes uitgezet. Langlaufers vertoeven in de bossen even buiten Lelystad temidden van elanden, wisenten, Pater Davidsherten en wilde zwijnen. Er zijn drie routes uitgezet in Flevoland: de Kamproute, de Slag route en de Dellenroute. Alle drie zijn ze 3,5 kilometer lang. Op dagen dat men kan langlaufen, kunnen belangstellenden van 9.30 tot 16.00 uur bij het startpunt in restaurant en informatiecentrum Het Paviljoen in het Natuurpark een gratis routekaartje krijgen. Ter plekke worden ook ski's en schoenen verhuurd en zijn instructeurs voorhanden die uitleg geven over langlaufen. Langs de routes zijn niet alleen informatiepalen aangebracht die informatie verschaffen over de aanwezige diersoorten, maar staan ook 'koek en zopie'-tenten waar warme chocolademelk, erwtensoep en glühwein te koop is. De langlaufroutes zijn een ini tiatief van VW Lelystad, Stichting Flevo Landschap (beheerder van het park), Nederlandse Skivereniging en gemeente Lelystad. Natuurpark Lelystad is een 400 hectare groot natuurgebied met een geaccidenteerd terrein en bossen. Het park is het hele jaar van zonsopgang tot zonsondergang gratis toegankelijk. Informatie: VW Lelystad, telefoon 0320-243444 en Het Paviljoen van Natuurpark Lelystad, telefoon 0320-251546. Het aantal wintersportbestemmingen is groot en divers. Dat kan de keuze voor wintersporters moeilijk en tijdrovend maken. De ANWB denkt daar wat op gevonden te hebben: de SkiSelect-dis- kette. Met deze software moet een wintersporter snel en doel treffend zijn ideale wintersportbestemming kunnen selecteren. De diskette is geschikt voor zowel alpineskiërs, langlaufers, snowboarders als wandelaars. Er zijn relevante gegevens opgeno men over zo'n 200 wintersportoorden, in Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Te koop voor 24,95 gulden bij ANWB, boekhandel en computerwinkels. Met de 'toetreding' van Groningen en Drenthe zijn alle twaalf Nederlandse provincies vertegenwoordigd in de 1996-edities van de brochures 'Gastvrij Actief' en 'Gastvrij Verblijf'. De twee gid sen bundelen het aanbod van vakanties in eigen land en zijn spe ciaal gemaakt voor de VW- en ANWB-kantoren en reisbureaus in Nederland. Voorheen bracht iedere VakantieBoekingsCentrale van iedere provincie een eigen brochure uit. De gidsen zijn gratis verkrijgbaar bij ANWB, WV, reisbureaus en reizenverkopende Rabo-banken. De Belg Guido Elias belandde tweeëntwintig jaar geleden voor het eerst in Oostenrijk. Daarna bezocht hij nog vele malen het land, tijdens zijn vakantie of beroepsmatig als redacteur van het Belgische Touring Club. In zijn recent verschenen boekje 'Oosten rijk Actief' beschrijft hij het land vooral met oog voor actieve vakanties: fietsroutes, wandelingen, winter- en watersport en autoritten. Maar Elias gaat daarbij niet voorbij aan culturele bezienswaardigheden en achtergrondinformatie. De lezer ziet ondertussen heel wat superlatieven voorbij komen. De foto's in het boekje zijn niet bijzonder. Oostenrijk Actief, door Guido Elias. Uitgeverij De Fontein in Baarn. Prijs: 24,90 gulden. Le Shuttle van Eurotunnel claimt Engeland dichterbij gebracht te hebben. Zo zou het aantal in Engeland doorgebrachte autova kanties vanuit Nederland met 44% zijn gegroeid. Volgens Euro tunnel gingen het eerste jaar na de start op 22 november 1994 100.000 Nederlanders met de Le Shuttle naar Engeland. De laat ste maanden zou een kwart van alle boekingen uit Nederland afkomstig zijn. Reisbureau Columbus uit Schijndel begon enkele maanden gele den met grootouder-kleinkindreizen naar Parijs. Dat initiatief is uitgebreid: nu heet het concept 'familietours' en zijn York, Barce lona en Kilrush in Ierland aan de bestaande bestemming toege voegd. De meerdaagse trips zijn nog steeds bedoeld voor opa's en oma's en hun kleinkinderen maar ook voor vaders en zonen, moe ders en dochter of andere combinaties van (schoon)ouders en kin deren. Informatie: 04104-98611.

de Stem | 1996 | | pagina 25