Duitsland stelt herdenkingsdag nazi-slachtoffers in Conflict tussen Navo en Bosnië Wachten op de tram in Sarajevo üng IDissident B assem Eid jeer op vrije voeten Deserties en sterfgevallen ondermijnen Majors Tories Strijd om lsjetsjeme wordt nog harder Familie Amir wil geld slaan uit moord Rabin Begrotingsruzie in VS brengt ww'ers in nood amer KORT A4 DE STEM BUITENLAND A5 ENTAAR Crisis rond Servische 'arrestaties' eerste ernstige smet op Navo-operatie efvader oomstoring ionvooi es it ontslag aan oor vandalen Cafébedrijf FOTO AP nr Walesa moet boeten voor verbroken beloften Bom eist 9 doden BUITENLAND KORT Israël vergoedt schade Intifadah niet Veel Oostduitsers verlangen naar DDR Meerderheid voor rood-groen in Duitsland Z-Korea verwacht stroom vluchtelingen Voornaamste minisiers Egypte blijven aan 'Ruandees terreurbewind pleegt diefstal' Rl 1996 DONDERDAG 4 JANUARI 1996 >n het afgelopen is er een van een rd personeel. De al bedoeld om de ch over de nade- n zorgen hoeft te zo luidt de bood- is de nieuwjaars- n dat de doelstel- de verwachtingen liteit van het NS- k van de eindver wegen, maar wel iinen rijden (nog lankeert een heie zelfkritiek. Ook de ling in de Tweede Spoorwegen heeft i doorn in het oog gdurig en hardnek- d van onrendabele e van de waarach- gelijk van de poli- ritsma van Verkeer oorwegen opnieuw los te krijgen voor !te beslissing, blijkt noet voor het parle- Oederlandse Spoor- elfstandiging bete- rincipe van de vrije poor Frans Wijnands Bonn - De voorzitter van de Centra le Raad van Joden in Duitsland, Ignaz Bubis, is bijzonder blij met het initiatief van de Duitse regering om je 27e januari tot nationale herden kingsdag voor de slachtoffers van iet nazi-regime te verklaren. Bubis zelf heeft enige tijd geleden het voorstel gelanceerd om in Duitsland een dergelijke nationale herdenking in te stellen. De 27e januari is gekozen omdat op die dag, vijftig jaar geleden, het con centratiekamp Auschwitz werd bevrijd. De Duitse president Roman Herzog maakte het nieuws over de nationale herdenking gisteren bekend. In een toe lichting zegt hij dat de herinnering niet mag eindigen, en dat die de volgende generaties tot grote waakzaamheid moet manen. „Auschwitz is symbolisch voor de terreur van de nationaal-socialisten. Door de slachtoffers te blijven gedenken kan het gevaar voor herhaling worden tegengewerkt," aldus de Duitse presi dent. In april vorig jaar sprak Roman Herzog tijdens een herdenkingsbijeen komst in Bergen-Belsen al over de nood zaak van een nationale herdenking. „Die moet op de eerste plaats uitdrukking geven aan onze rouw over het grote leed, maar zo'n herdenking moet tevens de waakzaamheid voor herhaling verho gen," aldus Herzog toen. Volgens hem is de belangrijkste les van Bergen-Belsen: de waarde van de mens is onaantastbaar. Dat is de eerste zin van de huidige Duit se grondwet. Ignaz Bubis staat volledig achter het plan om op 27 januari een bij zondere herdenkingsbijeenkomst in de Duitse Bondsdag te houden. Overigens voert hij voortdurend overleg met over heden over de subsidies voor het behoud van een aantal herdenkingsplaatsen, zoals Sachsenhausen en Ravensbrück. Grote onenigheid bestaat nog over het ontwerp van een gedenkteken voor alle omgekomen Europese joden. Dat monu ment moet vlak bij de Brandenburger Poort, midden in Berlijn, komen. Maar over die plaats, zelfs over zin en nood zaak van zo'n momument, over de finan ciering en het ontwerp wordt nog volop gediscussieerd. I van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische Serviërs hebben gisteren drie mensen die ze vasthielden in een buitenwijk van Sarajevo, Ilidza, over gedragen aan Franse soldaten. 127-jarige Nijmege- egens moord op zijn officier van justitie, ns de zitting bekend i Heijnen, te hebben i aan jarenlange ver- ou in zijn jeugd door vervolgens hebben sn niet naar hem luis- lentrum kan de dader worden aangerekend ornis heeft opgelopen er. hebben gisterochtend lij werkzaamheden bij volt kapot was getrok- venleidingen rond het en duurde ongeveer bleven op het station Utrecht voor een rood ers liepen op tot maxi- ertragingen voorbij en ijden. moeten nog minimaal ook als de dooi inzet, zich op. Dat zegt A. de informatie bestrijding ,es schepen uit Amster- ;ocht neemt normaal zes ïstandigheden twee uur konvooi het IJsselmeer ijsbrekers. TV hebben het afgelopen I ocent geboekt. Het MHP et tienduizend leden. De 000. De sterkste groeiers leid, de onderwijsbonden CNV. it voorlopige cijfers, een I tigduizend. Thans telt 's 0 leden. Vooral de Bouw- I bond AbvaKabo behaal- 160.702 leden. De groei cbond voor industrie en j ïeente in Den Bosch heeft ik haar baan bij het asiel- ;t. Zij werkte bij het AZC, irije tijd asielzoekers naar bracht. rkte via en uitzendbureau, ar geloof is ontslagen. Zij ling. villen volgens directeur J- den, niet dat medewerkers ebben met de asielzoekers, len er spanningen kunnen in veel verschillende gods- jeenwonen. iren tussen Amersfoort en j over stukken spoorrails vars over de baan waren volgens een woordvoerder ipoorwegpolitie onderzoen mensdag van een 'zeer ern- j einen met een snelheid van et personeel is volgens I aan het landelijk examen ;tig getwijfeld aan hun kan iploma. door een verwisseling V<1 i ntwoordelijk voor het e: iet eind van deze week i antwoorden, in Alkmaar, Amsterdam en Zwolle verkeerde an aart met nadruk dat een1 het verloop van het zoge het diploma Cafébedrijf- De drie behoren niet tot de 16 aensen die sinds eind vorige maand door de Serviërs worden gegijzeld en wier vermissing heeft geleid tot een conflict tus- n de Bosnische regering en If or, I de Navo-vredesmacht in Bosnië. De woedende regering eist dat optreedt tegen de Serviërs, por weigert dat. Het is de eerste ernstige smet op e Navo-operatie in Bosnië, die nu twee weken duurt. Eveneens I jn Ilidza raakten gisteren twee I Britse soldaten gewond door een I explosie in een hotel dat als I Havo-hoof dkwartier moet gaan I dienen. i een verklaring werd gezegd dat niet duidelijk was of het ging I om een mijn of om niet ontplofte I munitie. Een Franse militaire 1 woordvoerder zei dat de drie vrij gelatenen, een vrouw en twee I mannen, kennelijk dinsdagavond 1 waren verdwaald in Ilidza en I door de Serviërs gevangen geno- I men. Door hen zo snel weer vrij te lijken de Serviers 'goede Iwii' te willen tonen. J Latere uitspraken van de burge- r van Ilidza, Prstojevic, oepen vragen op over de bedoe- nvan de Serviërs. Prstojevic ei dat enkele gevangenen waren ^vrijgelaten, maar dat onderzoe nzijn begonnen tegen anderen. wilde niet zeggen hoeveel ecent opgepakte mensen er nog [worden vastgehouden in de Kula-gevangenis in de door Ser viers beheerste buitenwijk Luka- vica. Hij zei echter wel dat de groep bestaat uit moslims, Kro- aten en Serviërs die trouw zijn aan de door moslims gedomineer de Bosnische regering. Bureaucratie Navo-functionarissen wezen de bewering van Prstojevic dat de opgepakten van een vaste, voor geschreven de route zouden zijn afgeweken, van de hand. Navo- woordvoerder Rayner zei dat er geen voorgeschreven routes zijn en dat alle burgers mogen gaan en staan waar ze willen. De Bosnische regering heeft geëist dat de Ifor de bewegings vrijheid van niet-Serviërs in Ser vische delen van Sarajevo garan deert, maar de Ifor stelt zich op het standpunt dat dit een taak is van de politie. De Amerikaanse minister van Defensie Perry, gisteren op bezoek in Sarajevo, zei echter dat Ifor behulpzaam zal zijn bij het opsporen van de verdwenen men sen, zo lang er nog geen politie macht is. Perry noemde het van belang dat een internationale politiemacht van 20.000 VN-agenten zo snel mogelijk aan het werk kan in Bosnië. Dat die agenten er nog steeds niet zijn, lijkt te maken te hebben met bureaucratie bij de VN. |Van onze redactie buitenland (Jeruzalem (afp) - De Palestijnse mensenrechtenactivist Bassem [Eid is gisteravond vrijgelaten. De Palestijnse autoriteiten had- Ken hem 24 uur eerder opgepakt. Lie 38-jarige Eid werd dinsdag- jivond opgepakt in Jeruzalem en Bevangen gezet in het door de Palestijnen gecontroleerde lamallah op de Westelijke Jord- anoever. geldt als een uitgesproken ritikaster van de Palestijnse Autoriteit. port geleden nog noemde hij het van Yasser Arafat in de fazastrook en op de Westelijke paanoever in een rapport 'een [ictatuur, die zich baseert op ptimidatie'. Hij is bovendien «trokken bij een campagne die toe moet leiden dat de Pale- lijnse media in de aanloop naar i Palestijnse verkiezingen op 20 ri ongehinderd him werk oen doen. "rt na de publikatie van zijn fpport over schendingen van de psenrechten onder Palestijns 'stuur is Eid door het hoofd van Palestijnse veiligheidsdienst, P'onel Jibril Rajoub, een 'agent van de Israëlische inlichtingen dienst, de Shin Bet', genoemd. Sindsdien vreesde hij voor zijn leven. Desondanks zei hij kort geleden: „Wat er in Irak en in Syrië gebeurt, wordt ook hier normaal. Laat de wereld niet denken dat dit alles het gevolg is van een beginnend regime. Het kan alleen maar erger worden." De Palestijnse prominent Hanan Ashrawi, die de afgelopen jaren aan het hoofd stond van de Pale stijnse mensenrechten-organisa tie PICCR, wilde gisteren niet direct reageren op de arrestatie en vrijlating van Bassam Eid. Ze zei wel dat de Palestijnen 'een staat moeten bouwen die geba seerd is op de regels van de wet'. De Israëlische militaire radio noemde de aanhouding van Eid illegaal, omdat die plaatsvond in Oost-Jeruzalem, waar de Pale stijnse veiligheidsdienst geen jurisdictie heeft. jDoorBobvan Huët jLonden - Het jaar is slechts leen paar dagen oud, maar |J°hn Major moet zich al seri- 5 afvragen of hij 1996 kan Ipverleven als premier. De dat hij de rit uitzit tot mei 1997, de laatst mogelijke 'erkiezingsdatum voor deze tering, lijkt inmiddels nil. peente deserties en sterfgeval- I® nebben de kibbelende en met pteelf vechtende meerderheid I® de Tories te zeer onder bind. Wanneer twee tussentijd- herkiezingen - als verwacht - uien worden gewonnen door 'uour, moet Major straks leu- °P een meerderheid van re'geteld één zetel. En dat duurt F® even, want volgens statis- I en zullen minstens vier leden [n de grijze Conservatieve 1 dit jaar een natuurlijke sterven. Ja' rijn drie begrafenissen te 161 voor een premier die toch al runent in de rouw lijkt over f "em wordt aangedaan door fjwvrezende partijgenoten die Lmeer in paniek raken, uukig voor Major betekent minderheidsregering niet per definitie dat hij Downing Street moet verlaten. De Labour-oppositie alleen kan de Conservatieven namelijk niet wegstemmen. Daarvoor is een grote alliantie nodig met de libe ralen, Schotse en Welse nationa listen en Noordierse unionisten. Vooral de laatsten zullen nu meer dan ooit meetellen voor het overleven van dit aangeschoten kabinet. De laatste strohalm voor de Tory-strategen is een verhoopte terugkeer van de feel good fac tor. De Britten zouden weer een goed gevoel moeten krijgen over hun economische perspectieven, het sociale leven en over hun regering. Met een beheerste inflatie, daling van de werkloosheid, ver minderde criminaliteit en einde lijk weer stijgende huizenprijzen wijzen de meeste indicatoren zowaar weer in de gewenste richting. Maar het probleem voor deze zeer impopulaire rege ring is dat men door nog maar heel weinig kiezers serieus wordt genomen. In de peilingen staat Labour al vele maanden dertig punten voor op de Conservatieven. De voorsprong wordt eerder groter dan kleiner nu zelfs volbloed John Major Conservatieve Lagerhuisleden als Emma Nicholson zich afke ren. Niemand rekent nog op een vijfde achtereenvolgende ver kiezingsoverwinning voor de Conservatieven. Alleen als Labourleider Tony Blair zou besluiten te emigreren, wil een enkele bookmaker misschien nog een gokje op de Tories wagen. Zo groot is bij 'linkse' Conserva- tieven de oppositie tegen de zeer anti-Europese stemming in het Eurosceptische kabinet, dat er rond Westminster volop wordt gespeculeerd over volgende deserties. De namen van de afge vaardigden die er genoeg van hebben, zijn algemeen bekend. De vraag is niet langer hoeveel Tories het zinkende schip willen verlaten, maar wanneer ze de daad bij het woord zullen voe gen. De komende maanden brengen Major nieuwe ellende. De eerste klip moet hij volgende week omzeilen. Labour wil dan een groot debat over de voorgeno men privatisering van de Britse spoorwegen. De oppositie hier tegen onder Conservatieven is de laatste weken toegenomen. Stu dies naar het onvermijdelijke sluiten van onrendabele lijnen (in Conservatieve kiesdistricten) en een verhoging van de tarieven hebben een tijdbom gelegd onder deze omstreden privatise ring. In februari wachten Major twee grote obstakels: het begin van de vredesonderhandelingen in Noord-Ierland en de publicatie van het rapport over illegale wapenhandel met Irak. Het rap port zou kunnen leiden tot het ontslag van verscheidene minis ters vanwege verdoezeling van bewijsmateriaal en misleiding van het parlement. Een maand later vinden twee verkiezingen plaats voor parle mentszetels van overleden Con servatieven. Alleen een wonder kan Labour een dubbele zege onthouden. En in mei zijn er gemeenteraadsverkiezingen. Gerekend wordt op een verlies van rond de duizend zetels voor de Conservatieven. De regeringsvriendelijke Times- commentator Simon Jenkins adviseerde premier Major giste ren, zich nieuwe vernederingen te besparen en zo snel mogelijk verkiezingen uit te schrijven. Grozny (ap) - De Russische regering heeft een nieuwe commandant voor de troepen in Tsjetsjenië benoemd, heeft het persbureau Interfax giste ren gemeld. Het aantreden van generaal Tichomirov lijkt een nog hardere strijd van de Russen tegen de Tsjetsjeense opstandelingen in te luiden. Luitenant-generaal Vjatsjeslav Tichomirov, volgt generaal Ana- toly Sjkirko op, die is bevorderd tot commandant van alle troepen van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken. Vorig voorjaar kreeg Binnen landse Zaken de leiding over de militaire operatie in Tsjetsjenië. Hiermee wilde het Kremlin laten blijken dat het de Tsjetsjeense opstand in bedwang had en het gewone leger niet meer nodig was. De strijd ging echter door, en naast de troepen van Binnen landse Zaken bleven er ook gewone legereenheden achter in Tsjetsjenië. De benoeming van Tichomirov, een generaal van het gewone leger, duidt er op dat Moskou een nog aanvallender houding tegen de rebellen gaat innemen, zo heb ben Russische militaire functio narissen verklaard. De Tsjetsjeense rebellen zetten hun aanvallen op de Russische troepen intussen onverminderd voort. Bij ruim 20 confrontaties, voornamelijk in de hoofdstad Grozny, raakten gisteren drie Russische soldaten gewond. Na de tien dagen durende strijd om de stad Goedermes, waarbij hon derden mensen omkwamen, voe ren de rebellen vooral nachtelijke aanvallen op Grozny uit. Ze maken van de duisternis gebruik om Grozny ongezien in en uit te gaan en de Russen te naderen. Inwoners van Sarajevo wachten op de tram langs de beruchte Sniper Alley, waar tot voor kort Ser vische sluipschutters terreur zaaiden. Sinds kort wagen de vervallen trams zich weer op de weg, die de scheidslijn tussen de moslims en de Serviërs markeerde. Op de achtergrond het aan flarden geschoten gebouw van de krant Oslobodenja, die de hele oorlog door vanuit de kelders van dit pand bleef verschijnen. foto ap Warschau (ap) - Een recht bank in Gdansk heeft de Poolse oud-president Lech Walesa veroordeeld tot het betalen van schadevergoe ding aan een teleurgestelde kiezer, die zegt dat Walesa zijn verkiezingsbeloften niet is nagekomen. Walesa moet 10 miljoen oude zlotys (640 gulden) betalen aan Jozef Gaweda uit stad Kety. Hij stemde in 1990 op Walesa, omdat die toen cam pagne voerde voor privatise ring van staatsbedrijven met de slogan '100 miljoen zlotys voor iedere Pool'. Gaweda, een 60-jarige elek- triciën, vroeg Walesa in sep tember per brief om het geld. Hij stapte naar de rechter toen antwoord uitbleef. Omdat Walesa niet op de zit ting verscheen, vonniste de rechtbank zonder het bewijsmateriaal verder te bekijken. Walesa's juridisch adviseur Falandysz noemt de beslissing van de rechtbank 'een farce'. New Delhi - Bij een bomaanslag gisteren in het centrum van de Indiase hoofdstad New Delhi zijn minstens negen doden gevallen, 35 mensen raakten gewond. Van acht van hen is de toestand kri tiek. Een groep die strijdt voor de afscheiding van de noordelijke regio Kashmir, het Islamitisch Front van Jammu en Kashmir, eiste de aanslag op. De beweging motiveerde de terreurdaad als protest tegen de wreedheden van het Indiase leger in de regio. De krachtige bom explodeerde in de drukke zakenwijk Sadar Bazar in het midden van de oude stad. Jeruzalem (ap) - De filmrechten op het levensverhaal van Yigal Amir, de moordenaar van de Israëlische premier Yitz hak Rabin, en diens gevangenisdagboeken zullen als het aan de familie van Amir ligt worden verkocht om de juridD sche kosten van Yigal te kunnen betalen. Dat heeft de Israëlische radio gemeld. Volgens de radio probeert de familie ook interviews met Amir te verkopen. Amirs advo caat Mordechai Offri zei dat zijn cliënt een dagboek schrijft in de gevangenis van Beershe- ba, waar hij in eenzame opslui ting de hervatting van zijn pro ces, op 23 januari, afwacht. Een grote uitgeefster zei giste ren dat er in Israël uitgevers te vinden zijn die het dagboek willen publiceren. Voor Amir bestaat bij de media en het publiek in Israël media grote belangstelling. De twee grootste kranten van het land, Yediot Ahronot en Maariv, drukten gisteren uittreksels van diens ondervraging af op hun voorpagina's. Volgens de kranten had Amir gezegd dat een informant van de geheime dienst Shin Bet op de hoogte was van zijn plan Rabin te ver moorden. „Waarom hebben ze me niet eerder gearresteerd?" zo werd Amir aangehaald. Naast Yigal staat diens broer Hagai terecht wegens mede plichtigheid. Juridische des kundigen schatten de kosten van de verdediging van de twee broers op zo'n 800.000 gulden. Jeruzalem - De Israëlische staat is niet aansprakelijk voor finan ciële of persoonlijke schade die ontstaan is tijdens de Palestijnse opstand, de Intifadah. Meer dan 1200 Palestijnen werden gedood en tienduizenden raakten gewond. De schadeclaims hadden op kunnen lopen tot honderden miljoenen dollars. De Israëlische radio meldde gisteren na een speciale kabinetsvergadering dat van schadevergoedingen geen sprake kan zijn. Volgens premier Shimon Peres ging het om een oorlogssituatie en hebben de Israë li's zelf ook veel geleden. Er komt wel een commissie die 'uitzon derlijke gevallen' zal onderzoeken. München - Ruim eenvijfde van de Oostduitsers wil vijf jaar na de vereniging met de Bondsrepubliek het oude, communistische sys teem van de DDR terug. Meer dan 50 procent van de burgers in de nieuwe deelstaten is ontevreden met het uit het westen overgeno men maatschappelijke systeem. De acceptatie van het nieuwe sys teem is dramatisch gedaald, aldus een onderzoek dat gisteren in Bonn verscheen. Ruim de helft van de burgers uit de DDR klaagt over gebrek aan autoriteit in de Bondsrepubliek. Het communis tische systeem zou problemen als criminaliteit beter aanpakken, meent 22 procent. Bonn - Voor de eerste keer sinds de laatste Bondsdagverkiezin gen, in 1994, zouden de twee grote linkse oppositiepartijen in Duitsland samen een meerderheid kunnen krijgen in de Bonds dag. Uit een opiniepeiling die het weekblad Die Wochte donder dag publiceert, blijkt dat SPD en Bündnis 90/Groenen samen 49 procent zouden krijgen. Van de kiezers zou 36 procent op de SPD stemmen en 13 procent op de Groenen. Een rood-groene coalitie zou een meerderheid van de zetels in de Bondsdag krijgen omdat de liberale FDP met maar 3 procent van de stemmen de kies drempel van 5 procent niet zou halen. Seoul - Zuid-Korea bereidt zich voor op een mogelijke stroom vluchtelingen uit het communistische Noord-Korea, waar een hongersnood dreigt. De regering in Seoul werkt aan een pakket maatregelen om de Noordkoreanen te kunnen opvangen, zo meld de het Zuidkoreaanse radiostation KBS. De autoriteiten bekijken onder meer de mogelijkheid vluchtelingenkampen in te richten in de havensteden Sokcho en Inchon aan de oost- en westkust. Vol gens Japanse schattingen komt het stalinistische Noord-Korea dit jaar 3,5 miljoen ton rijst tekort. Cairo - De nieuwe Egyptische premier Kamal el-Ganzoury heeft gisteren een kabinet benoemd waarin de bezetting van de belang rijkste ministeries (Defensie, Binnenlandse en Buitenlandse Zaken) ongewijzigd is gebleven. Nadat hij dinsdag door Mubarak was benoemd als opvolger van Atef Sedki, die negen jaar premier is geweest, maakte Al-Ganzoury duidelijk dat zijn belangrijkste taak is om de economie vooruit te helpen. De kabinetswijziging volgt kort na een overweldigende verkiezingszege van Mubaraks partij en lijkt mede ingegeven om kritiek te sussen dat de verkie zingen niet eerlijk zijn verlopen. Parijs/Nairobi - De voorzitter van de Franse afdeling van Artsen zonder Grenzen, Philippe Biberson, heeft gisteren in Parijs gezegd dat zijn hulporganisatie een 'ongewenste getuige' is geworden in Ruanda. Volgens Biberson wordt de bevolking van het land geterroriseerd en versterkt het zwijgen daarover de posi tie van het 'terreurbewind' in Ruanda. Vrijwel tegelijkertijd beschuldigde de organisatie de Ruandese regering vanuit Nairobi van diefstal. De Franse afdeling van AzG werd op 6 december zonder opgave van redenen uitgewezen uit Ruanda. Na het ver trek hebben regeringssoldaten zich meester gemaakt van eigen dommen van de hulporganisatie ter waarde van een half miljoen dollar, aldus een woordvoerster AzG in Nairobi. Washington (dpa) - Het begrotingsconflict in de Verenigde Sta ten dreigt gevolgen te hebben voor Amerikaanse werklozen. De staat Kansas heeft bij gebrek aan federale fondsen de bureaus gesloten die de uitkeringen verzorgen. Daardoor is de betaling aan 13.000 tot 19.000 werklozen opgeschort.Volgens minister van Arbeid Robert Reich staat nog zeven staten het water aan de lip pen. Nog eens vijf staten ver wachten dat zij over enige tijd door hun werklozengeld heen zijn. Verder is de afhandeling van visumaanvragen achtergeraakt. De berg aanvragen neemt dage lijks met 30.000 stuks toe. Andersom wachten 200.000 Ame rikanen op een nieuw paspoort. Het milieubureau EPA heeft al 2400 werknemers naar huis gestuurd. Ook de Amerikaanse diplomatieke dienst zit krap bij kas. Vietnam dreigt de stroom van de ambassade in Hanoi af te snijden omdat er nog een reke ning van 1600 dollar openstaat. Diplomaten in Moskou hebben geld moeten lenen om Russisch personeel te kunnen uitbetalen. Ambassadepersoneel in Parijs, Londen en Rome krijgt mondjes maat zijn salaris uitbetaald. Voorlopig is een oplossing van het conflict niet in zicht door ver deeldheid onder Republikeinen. De Senaat stemde dinsdag voor een noodwet. Daardoor zouden de 280.000 federale ambtenaren, die op 16 december bij gebrek aan geld naar huis werden gestuurd, tot 12 januari weer aan de slag kunnen. Maar Republikeinse politici in het Huis van Afgevaardigden lij ken tegen het voorstel. „Zo lang er geen akkoord is over een even wichtige begroting tegen 2002, zie ik het er niet van komen,zei de Republikeinse afgevaardigde John Boehner. President Clintons Democraten voelen niets voor de forse belastingverlaging die de Republikeinen wensen. Bill Clin ton heeft gisteravond felle kritiek geuit op de Republikeinen. De gedeeltelijke sluiting van overheidsdiensten bestempelde hij als een tactiek van hen om hun zin in de begrotingsonder handelingen te kunnen doordrij ven. Clinton verweet de Repu blikeinen een 'cynische' politieke houding te hebben aangenomen en riep hen op deze te verlaten. De ambtenaren mogen niet lan ger als 'gijzelaars' in de onder handelingen gebruikt worden. Hij zei wegen te zoeken om zo veel mogelijk ambtenaren toch weer aan het werk te krijgen.

de Stem | 1996 | | pagina 5