Den Besten belooft beterschap Duitslanc Confl: WD wil dat Van Mierlo Arafat terechtwijst Bosnië-gangers vechten tegen kou en mijnen Manusama krijgt groots afscheid van zijn volk Dissident B; weer op vrij< D eserties ei Jeugdjournaal populairste nieuwsbron bij kinderen DE STEM BINNENLAND NS-baas niet tevreden over 95 IKEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Infolijn Bosniërs in Nederland DE STEM COMMENTAAR Het gelijk van de Kamer DE STEM BINNENLAND KORT Negen jaar voor moord op stiefvader Treiiipassagiers dupe van stroomstoring Schepen IJsselmeer nog in konvooi Ledenwinst voor vakcentrales Lid Pinkstergemeente vecht ontslag aan Stoptreinen beschadigd door vandalen Onrust door fout examen Cafébedrijf Crisis rond Servii DONDERDAG 4 JANUARI 1996 A4 Den Haag (anp) - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) moet de internationale kritiek op de voorbereidingen van de eerste Palestijnse ver kiezingen deze maand aan de orde stellen als hij PLO-leider Arafat in Gaza ontmoet. De WD-fractie in de Tweede Kamer drukt dat de bewinds man op het hart. De liberaal Blaauw verwijst in schriftelijke vragen naar de scherpe kritiek van van Europese Unie en Amerikaanse ontwikke- lings- en mensenrechtenorgani- saties dat de eerste Palestijnse verkiezingen niet bepaald de democratische schoonheidsprijs verdienen. Van Mierlo bezoekt medio januari met premier Kok het Midden-Oosten. Op het pro gramma staat ook een bezoek aan de Palestijnse gebieden. Het steekt de WD dat bij de voorbereiding van de verkiezin gen keer op keer veranderingen worden aangebracht in procedu res en data. Blaauw wil tevens weten of het waar is dat de voor zitter van het Palestijnse verkie zingscomité heeft geweigerd om het hoofd van de Europese waar nemersmissie te ontvangen. Al met al baart het democratisch gehalte van de verkiezingen de VVD grote zorgen. Ook schort het aan de vrijheid van meningsuiting in de Pale stijnse gebieden, zo heeft Blaauw begrepen. Zo zou de Palestijnse televisie tegenstanders van Ara fat en de Fatah-partij niet aan het woord laten. Verder hebben de VVD berichten bereikt dat een journalist door de Palestijnse vei ligheidsdienst zes dagen is vast gehouden omdat hij niet voldeed aan een verzoek om een bericht over de ontmoeting tussen Arafat en de Grieks-Orthodoxe patriarch prominent op de voor pagina te plaatsen. Van Mierlo heeft intussen gepolst in hoeverre de Israëlische autori teiten willen verhinderen dat hij over twee weken een bezoek brengt aan het PLO-kantoor Oriënt House in Oost-Jeruzalem. Buitenlandse Zaken vraagt om opheldering vanwege een artikel in de Israëlische krant Davar. Volgens Davar steunen twee leden van het Israëlische kabinet, minister Shahal (Binnenlandse Veiligheid) en onderminister Dayan (Buitenlandse Zaken), een actie van de politie om desnoods via een blokkade een bezoek aan het PLO-kantoor te verhinderen. De twee Israëlische bewindslie den maken deel uit van de zoge heten Commissie voor Jeruzalem die zich inzet voor het behoud van de hoofdstad voor de joodse staat. Bezoeken aan het PLO-kantoor liggen in Israël gevoelig. De auto riteiten beschouwen die als een versterking van de Palestijnse claim op de huidige Israëlische hoofdstad. Een bezoek aan Oriënt House is overigens geheel in lijn met het beleid van de Europese Unie. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU- lidstaten spreken geregeld met PLO-functionarissen in Oost- Jeruzalem als zij in Israël zijn. Utrecht (anp) - Bestuursvoorzitter R. den Besten van de Neder landse Spoorwegen noemt de kwaliteit van het NS-produkt in 1995 'onder de maat'. Het afgelopen jaar reden veel treinen niet op tijd, zo gaf hij toe tijdens een nieuwjaarsreceptie voor uitsluitend personeelsleden. Voor dit jaar heeft hij de 'realisti sche droom' dat er meer volgens het spoorboekje wordt gereden. Aan de communicatie met het eigen personeel schortte ook het één en ander, bekende de spoor wegtopman in zijn nieuwjaarsre de. „We zijn er minder dan bedoeld in geslaagd de dialoog met ons personeel handen en voe ten te geven," aldus Den Besten. Het afgelopen jaar is er volgens hem ook te veel gevergd van het personeel: „We hebben wellicht op een aan tal plaatsen in de onderneming een te groot beroep gedaan op het incasserings- en uithoudingsver mogen van onze mensen. Een tik je te veel hebben we zaken over gelaten aan het vrije proces van decentrale verantwoordelijk heid." Voor dit jaar belooft hij beterschap. Het akkoord dat NS en bonden in oktober met elkaar sloten om de arbeidsrust terug te doen keren in het bedrijf, noemde Den Bes ten een 'markeringspunt van de cultuurverandering'. De NS-top- man herhaalde dat het akkoord niet te duur is, maar 'evenwich tig, verantwoord en bewust geko zen'. Verder hekelde Den Besten de besluitvorming in de Tweede Kamer over de verzelfstandiging van de spoorwegen. Volgens de NS'er is tijdens het debat vrijwel alleen gekeken naar de toekomst van de onrendabele lijnen en te weinig naar het loslaten van het spoorbedrijf zelf. Hij noemde dat een simplificatie. Hilversum (anp) - Voor kinderen van 9 tot 13 jaar is het Nos- Jeugdjournaal, dat deze maand vijftien jaar bestaat, de belang rijkste nieuwsbron. De helft van hen kijkt vaak. Worden daar bij de kinderen geteld die weieens kijken, dan komt het percen tage kijkers in deze leeftijdscategorie op 87. De krant, vooral de voorpagina, wordt door 42 procent regelmatig gelezen. Dat blijkt volgens de Nos uit een onderzoek van haar afdeling Kijk- en Luisteronder zoek. Van de nieuwsuitzendingen is bij de 9- tot 13-jarigen het Nos- Jeugdjournaal het populairst. Tweederde van hen kijkt volgens het onderzoek het liefst naar dit programma, terwijl 20 procent de voorkeur geeft aan het RTL Nieuws en 14 procent aan het Nos-Journaal. In deze leeftijdscategorie is het AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRÜT HEERLEN SLIEDRECHT IKEA informatielijn 0184-495 555 Vanuit het Kroatische Split vertrok gisteren al een Nederlands konvooi richting Bosnië. Zwaarder bewapend dan de VN-soldaten die de afgelopen jaren veelal machteloos moesten toezien hoe het drama in ex-Joegoslavië zoch ontspon. foto anp Jeugdjournaal tegelijkertijd het populairste programma tussen zes en acht uur 's avonds. Tweede is Het Klokhuis (80 procent) en derde Lingo (75 procent). De Amerikaanse president Clin ton staat bovenaan de lijst van mensen in het nieuws die aardig worden gevonden. Premier Kok eindigde tweede, gevolgd door koningin Beatrix. Een hekel heb ben de kinderen aan de Palestijn se leider Arafat, de Franse presi dent Chirac en de Bosnisch-Ser- vische leider Karadzic. Den Haag (anp) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van Justitie heeft een informatielijn geopend voor Bosnische vluchtelingen in Nederland. Dat is gebeurd op verzoek van staatssecretaris Schmitz. De Bosniërs kunnen bij het nummer 070-3703188 terecht met algeme ne vragen. De IND gaat de informatielijn ook gebruiken om te inventariseren welke vluchtelingen willen terugkeren naar Bosnië en of zij een bij drage willen leveren aan de wederopbouw van hun land. De IND krijgt sinds de ondertekening van het vredesakkoord van Dayton een stijgend aantal telefoontjes van Bosniërs in Nederland. Binnen de Bosnische gemeenschap is onzekerheid ontstaan over de toekomst in Nederland. Aan het info-nummer zijn vijf telefoons gekoppeld. Verder is er een tolk beschikbaar. Het ministerie benadrukt dat de lijn niet bedoeld is voor vragen van persoonlijk aard zoals over asielprocedures. Hiervoor heeft de IND in vier districten al speciale informatielijnen. In Nederland verblijven ongeveer 22.000 Bosnische vluchtelingen. Hun terugkeer valt onder het grote terugkeerplan van de UNHCR, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties. Dat plan voorziet in de uiteindelijke repatriëring van bijna drie miljoen vluchtelingen, mogelijk binnen twee jaar. (ADVERTENTIE) Door Gerard van Gils (anp) Split - Talloze mijnen en extreme kou zijn op dit moment de meest concrete bedreigingen die de Nederlandse militai ren van de Navo-troepenmacht in Bosnië te duchten hebben. De vijandige partijen houden zich tot dusver bijna voorbeeldig aan de vredesafspraken. De Nederlandse krijgsmacht wapent zich daarom op weg naar het oorlogsgebied de eerstkomende tijd vooral tegen onderkoeling en verborgen explosieven. Verkenners en kwartiermakers voor de in totaal 2100 Nederlandse militairen die aan de Ifor-operatie gaan meedoen zijn de afgelopen weken al vooruit gereisd. In hoog tempo volgt nu ook het gemechaniseerde bataljon dat met pantserwagens en tanks in het noordwesten de vrede moet gaan bewaken. Een groep van 275 soldaten van de hoofd macht kwam gisteren aan in de Kroatische havenstad Split. Kort na aankomst kregen zij te horen dat zij in het holst van de nacht al moesten doorreizen naar Bosnië. Het zijn voornamelijk infanteristen - Lim burgse Jagers - die zijn neergestreken in hotel Medena in Split, doorgangshuis voor Neder landse en Britse Navo-eenheden. De meesten van de 275 Nederlandse militairen slapen op veldbedden in wat ooit de sjieke conferentie zaal moet zijn geweest. Klein in aantal, maar belangrijk qua taak zijn de specialisten die met de infanteristen mee reizen: vier experts van het Explosieven Opruimingscommando van de landmacht en twee mariniers die zich hebben bekwaamd in overlevingstechnieken onder barre weersom standigheden. Mariniers-sergeant Craane is toegevoegd aan het landmacht-bataljon om commandanten te adviseren hoe de militairen zich in het ijskou de Bosnische hooggebergte kunnen handha ven. Hij zal zijn collega's zonodig ook korte lessen gaan geven in wintersurvival Craane: „Je moet altijd het rijtje in acht nemen: leven, bewegen en opereren. Zorg dat je altijd een thermosfles met een liter warme drank bij je hebt en een aluminium deken die beschermt tegen de kou. Als je patrouilles loopt in veertig centimeter sneeuw moet je laplanders hebben: een soort tennisrackets die je onder je laarzen bindt. Wachtlopen onder normale temperaturen kun je makke lijk vier uur volhouden; bij extreme vrieskou moet je elkaar na een half uur aflossen. Ver der heb je speciale handschoenen nodig, want je blijft als het zo koud is aan metaal vastkle ven. Vervelend voor een monteur, levensge vaarlijk als je onverhoopt een handgranaat moet gooien." De krijgsmacht stuurt in totaal tien experts op de Ifor-operatie mee die verborgen explo sieven kunnen opsporen en onschadelijk maken. Luitenant Bentvelzen en sergeant-majoor Soeters van de landmacht zien het als hun belangrijkste taak de Navo-eenheden te beschermen tegen mijnen en andere explosie ve valstrikken die hun collega's tegenkomen op patrouille-routes. „Als je praat over mij nen in Bosnië dan moet je denken aan aantal len met zes cijfers. Er liggen er miljoenen. Allemaal van kunststof. Die moet je met een prikkertje zien te vinden. Dat is erg gevaar lijk en intensief werk; je kunt het niet langer dan twintig minuten achter elkaar doen, want anders verslapt je aandacht. Als er sneeuw en ijs ligt kunnen we ons werk al helemaal niet optimaal doen." „Als je alles zou moeten opruimen heb je tien tallen jaren nodig. Het is vervelend voor de plaatselijke bevolking, maar wij gaan geen hele mijnenvelden ruimen." Het Nederlandse leger kan nog altijd rekenen op internationale waardering, ondanks de mislukte missie van Dutchbat 3 in de moslim enclave Srebrenica. Dat zei minister Joris Voorhoeve van Defen sie gisteren in Eindhoven bij het vertrek van de 275 militairen van de Legerplaats Oirschot naar Bosnië. Voorhoeve hield de soldaten voor dat uit een enquête van de Nos van eind december is gebleken dat 71 procent van de Nederlanders nog altijd staat achter het uitzenden van mili tairen naar crisisgebieden in het buitenland. „Dat is een buitengewoon hoog percentage, gezien de vraagstukken van afgelopen jaar," zei de minister, verwijzend naar de gebeurte nissen in Srebrenica. Dutchbat 3 onder leiding van kolonel Karre- mans moest afgelopen zomer machteloos toe zien hoe het Bosnisch-Servische leger onder leiding van generaal Mladic deze 'veilige' plaats voor moslims onder de voet liep. Ver volgens is een onbekend aantal moslims om het leven gebracht. Voorhoeve sprak nadien van 'genocide', ofwel volkerenmoord. De Nederlandse militairen kregen later van diverse zijden het verwijt dat zij niets hebben gedaan om deze oorlogsmisdaad te voorko- Door Barenda Grutterink (anp) Capelle aan den IJssel - De uitvaart van oud-president Manusama van de Vrije Repu bliek der Zuid-Molukken, morgen in de St. Pauluskerk in Capelle aan den IJssel en crematorium Ockenburg in Den Haag, zal vermoedelijk een paar duizend belangstel lenden van Molukse afkomst trekken. De gemeente Capelle aan den IJs sel laat zelfs beeldschermen in andere kerken en scholen neer zetten, om de velen die geen plaats kunnen bemachtigen in de St. Pauluskerk toch de mogelijk heid te geven de plechtigheid te volgen. Er worden ook maatrege len in het verkeer getroffen om de manifestatie in goede banen te leiden. Manusama (85) overleed vorige week vrijdag in een Rotterdams ziekenhuis. Twee dagen tevoren had hij een hersenbloeding gekregen in zijn flat in Capelle, waar hij alleen woonde. Nadat hij de telefoontjes van zijn zus niet beantwoordde, werd hij in coma aangetroffen. Hij is niet meer bij geweest. Zo stilletjes als zijn persoonlijke afscheid van dit leven was, zo groots wordt waar schijnlijk het afscheid van 'zijn' volk van hem. Manusama werd in 1993 als pre sident opgevolgd door de Rotter damse arts Tutuhatunewa, maar die heeft naar het zich laat aan zien nog lang niet zoveel indruk op de Molukkers kunnen maken als zijn voorganger. Ook zijn vrij jonge 'regering' heeft nog niet zo duidelijk van zich doen spreken. Eigenlijk loopt de lijn Manusama nog door en die komt eigenlijk neer op: geduldig en geweldloos vasthouden aan het oude ideaal van een eigen staat, ook als je niet veel concreets kunt doen. Volgens H. Smeets, directeur van het Moluks Historisch Museum in Utrecht en kenner bij uitstek van het Molukse volk in Nederland, overheerst in deze gemeenschap toch het gevoel van respect voor de persoon Manusama. In de jaren zeventig, de tijd van de kapingen waarmee jeugdige Molukkers hun ongenoegen over het Nederlandse zwijgen over een eigen Molukse staat kenbaar maakten, werd hem door zijn jongste 'onderdanen' een te slap pe houding verweten. „Men is milder over hem gaan denken. Er wordt beseft dat hij niet veel anders kon omdat hij geen harde middelen wilde gebruiken. Er is nu veel waarde ring voor zijn persoon. Het is deze dagen wel duidelijk gewor den dat hij gemist gaat worden," zegt Smeets. Met Manusama verdwijnt het boegbeeld van het klassieke stre ven naar de eigen staat, zoals dat in 1950 werd geformuleerd en volgens Smeets nog steeds leeft bij de oudste, snel wegstervende generatie. Het ideaal van de eigen staat RMS (Republik Maluku Selatan) verdwijnt echter niet. Smeets: „Maar iedere generatie geeft er een eigen inkleuring aan. De tweede generatie, Molukkers die net voor of net na het vertrek naar Nederland zijn geboren, hangt het ideaal zeker uit solida riteit met de ouders aan. Het weerhoudt deze mensen echter niet van het opbouwen van een bestaan in Nederland. Ze kunnen met deze dubbelheid leven, mede doordat de vraag van terugkeer op dit moment toch niet beant woord hoeft te worden." De derde generatie, de jongeren van nu, groeien volgens Smeets helemaal als westerse jongeren op. „Maar zij ervaren de symbo len van de RMS, de kleuren van de vlag bij voorbeeld, als boei end. Het onderscheidt hen ais groep. Ze hebben een sterk etnisch bewustzijn en zijn er trots op Molukker te zijn, zonder dat er meteen een staatkundig stre ven aan de orde is. Ze hebben veel belangstelling voor de eigen geschiedenis en verwijten hun ouders vaak dat die er zo weinig over verteld hebben." Of de jongelui evenwichtig met deze gevoelens blijven omgaan, hangt volgens Smeets voor een belangrijk deel af van de kansen die zij in de Nederlandse samen leving zullen krijgen. Als blijkt dat blanke klasgenoten eerder een baan hebben, bij voorbeeld, kan het gevoel van identiteit ster ker maar tegelijk minder harmo nieus worden. „De Nederlandse regering heeft in de jaren tachtig, samen met Molukse organisaties, extra aandacht aan scholing en werk voor Molukkers gegeven, in onder meer het Duizend-banen plan. In 1990 was de werkloos heid onder Molukkers van veertig naar zeventien procent gedaald. Op zich een groot succes, zeker vergeleken met het werkloos heidspercentage onder de andere allochtonen. Dat schommelt nu rond de dertig. In dezelfde perio de daalde echter het Nederlandse werkloosheidspercentage van zeventien naar zeven. Dat bete kent dat de werkloosheid onder Molukkers nog steeds ruim twee keer zo groot is als die van autochtone Nederlanders. De politiek denkt echter al dat het nu wel in orde is met de Moluk kers. In de Wet Rosenmöller komen de Molukkers niet eens meer voor. Maar het succes is nog maar halverwege en voor een terugval moet worden gevreesd," waarschuwt Smeets. „Dat kan het gevaar inhouden van een zich afzetten tegen de omgeving en tegen Nederland. Mensen kunnen dan aan de rand van de samenleving komen te staan. Ik denk niet meer aan het gevaar van gijzelingen. Dit is voor de Molukse gemeenschap wel een periode die is afgeslo ten." De meeste Molukkers kijken vol gens Smeets met gemengde gevoelens op die tijd terug. „Op zich wordt de gedachte dat er iets moest gebeuren nog wel onderschreven. Maar de combi natie van slachtoffers en het niet boeken van resultaten levert op dat er een te hoge prijs is betaald." HET BEELD dat de Nederlandse Spoorwegen het afgelopen jaar van zichzelf naar buiten hebben gebracht is er een van een zelfbewust bedrijf met bijzonder gemotiveerd personeel. De intensieve en dure reclamecampagne is vooral bedoeld om de treinreiziger het idee bij te brengen dat hij zich over de nade rende privatisering van het staatsbedrijf geen zorgen hoeft te maken. Het kan alleen maar beter worden, zo luidt de bood schap. Bestuursvoorzitter R. den Besten heeft tijdens de nieuwjaars receptie voor de personeelsleden toegegeven dat de doelstel lingen te hoog gegrepen zijn, dat de verwekte verwachtingen niet waar gemaakt zijn. Hij noemde de kwaliteit van het NS- produkt onder de maat. Een harde uitspraak van de eindver antwoordelijke van de Nederlandse Spoorwegen, maar wel een die getuigt van realiteitszin. Veel treinen rijden (nog steeds) niet op tijd en ook aan de service mankeert een hele boel. Den Besten bezondigt zich niet alleen aan zelfkritiek. Ook de politiek moet het ontgelden. De besluitvorming in de Tweede Kamer over de verzelfstandiging van de Spoorwegen heeft hem weinig plezier bezorgd. Het is hem een doorn in het oog dat de volksvertegenwoordigers zich zo langdurig en hardnek kig bezig hebben gehouden met het behoud van onrendabele lijnen. Den Besten noemt dat een simplicatie van de waarach tige problematiek. De uitspraken van Den Besten bewijzen het gelijk van de poli tiek. De Tweede Kamer heeft minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat ertoe gedwongen met de Spoorwegen opnieuw rond de tafel te gaan zitten om garanties los te krijgen voor behoud van de onrendabele lijnen. Een juiste beslissing, blijkt nu. De uitval van Den Besten naar de politiek moet voor het parle ment reden zijn om de voortgang bij de Nederlandse Spoor wegen extra nauwlettend te volgen. Verzelfstandiging bete kent niet dat onrendabele lijnen aan het principe van de vrije markt moeten worden opgeofferd. Arnhem - De rechtbank in Arnhem heeft een 27-jarige Nijmege- naar veroordeeld tot negen jaar celstraf wegens moord op zijn stiefvader. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De man heeft veertien dagen geleden tijdens de zitting bekend zijn stiefvader, de 48-jarige zakenman Theo Heijnen, te hebben gedood. Hij wilde daarmee een einde maken aan jarenlange ver nederingen en chantage door de man. Hij zou in zijn jeugd door zijn stiefvader zijn misbruikt. Die zou vervolgens hebben gedreigd dat openbaar te maken als de jongen niet naar hem luis terde. Volgens onderzoekers van het Pieter Baan Centrum kan de dader de moord slechts in verminderde mate worden aangerekend omdat hij een ernstige persoonlijkheidsstoornis heeft opgelopen door de jarenlange terreur van zijn stiefvader. Utrecht - Enkele duizenden treinpassagiers hebben gisterochtend rond Utrecht vertraging opgelopen nadat bij werkzaamheden bij het Centraal Station een kabel van 10.000 volt kapot was getrok ken. Daardoor viel de stroom uit op de bovenleidingen rond het station, op seinen en op wissels. De storing had plaats in de ochtendspits en duurde ongeveer] twintig minuten. Enkele tientallen treinen bleven op het station staan. Andere treinen moesten op weg naar Utrecht voor een rood sein wachten. De vertragingen voor passagiers liepen op tot maxi maal een half uur. Om 10.00 uur waren de vertragingen voorbij en kon de NS weer volgens het spoorboekje rijden. Den Haag - De schepen op het IJsselmeer moeten nog minimaal twee weken in konvooi varen. Dat gebeurt ook als de dooi inzet. Want het ijs gaat dan bewegen en hoopt zich op. Dat zegt A. de Weert, coördinator van het centrum voor informatie bestrijding ijs. Dagelijks vertrekken konvooien met elk zes schepen uit Amster dam naar Lemmer en vice versa. De doortocht neemt normaal zes uur in beslag, maar onder de huidige omstandigheden twee uur langer. Schepen mogen niet buiten het konvooi het IJsselmeer op.De schepen worden begeleid door twee ijsbrekers. Utrecht - De vakcentrales van FNV en CNV hebben het afgelopen jaar een ledengroei van gemiddeld 2,5 procent geboekt. Het MHP kreeg 1,7 procent meer leden. De vakcentrale CNV groeide in 1995 met tienduizend leden. D ledenstand komt daarmee op bijna 351.000. De sterkste groeiers waren de Federatie voor Vrede en Veiligheid, de onderwijsbonden1 KOV en PCO en de Hout- en Bouwbond CNV. De vakcentrale FNV boekte, zo blijkt uit voorlopige cijfers, een ledenwinst van twintig- tot vijfentwintigduizend. Thans telt 's lands grootste vakcentrale circa 1.145.000 leden. Vooral de Bouw en Houtbond FNV en de ambtenarenvakbond AbvaKabo behaal den ledenaanwas. De MHP telt thans 160.702 leden. De groei komt voor rekening van De Unie, vakbond voor industrie a dienstverlening. Den Bosch - Een lid van de pinkstergemeente in Den Bosch heelt gisteren in kort geding voor de rechtbank haar baan bij het asiel zoekerscentrum in Rosmalen teruggeëist. Zij werkte bij het AZC, maar werd ontslagen omdat ze in haar vrije tijd asielzoekers naai kerkdiensten van de pinkstergemeente bracht. Mevrouw Hehakaja, die bij het AZC werkte via en uitzendbureau, meent dat zij onrechtmatig wegens haar geloof is ontslagen. Zij beriep zich op de Wet Gelijke behandeling. De Asielzoekerscentra in Nederland willen volgens directeur! van der Wijst van het centrum in Rosmalen, niet dat medewerkt politieke of godsdienstige bemoeienis hebben met de asielzoeker ook niet buiten werktijd. Anders zouden er spanningen kunnü ontstaan omdat in de centra mensen van veel verschillende god' diensten en politieke achtergronden bijeenwonen. Utrecht - Twee stoptreinen zijn gisteren tussen Amersfoort 0| Zwolle beschadigd geraakt nadat zij over stukken spoorrf' waren gereden die door vandalen dwars over de baan wai gelegd. Niemand raakte gewond maar volgens een woordvoer!' was de situatie 'levensgevaarlijk'. De spoorwegpolitie onderzo'! de zaak. Een woordvoerder van de NS sprak woensdag van een 'zeer ei stige vorm van vandalisme'. Op het getroffen baanvak rijden de treinen met een snelheid vf ongeveer 140 kilometer per uur. Het personeel is volgens woordvoerder hevig geschrokken. Roosendaal - Ruim 5.800 deelnemers aan het landelijk exan" Cafébedrijf hebben gisterochtend ernstig getwijfeld aan hunk" sen voor het behalen van het horecadiploma. De verwarring en onrust is ontstaan door een verwisseling antwoordenlijsten. Het Onderwijscentrum Horeca, verantwoordelijk voor het men, stuurt de cursisten nog voor het eind van deze week excuusbrief en een lijst met correcte antwoorden. Door een fout van een drukkerij zijn in Alkmaar, Amsterda' Eindhoven, Nieuwegein, Roosendaal en Zwolle verkeerde woordenlijsten bezorgd. Het Onderwijscentrum Horeca verklaart met nadruk dat eet ander geen gevolgen heeft gehad voor het verloop van het zog' ten tweede deel van het examen voor het diploma Cafébedrijf- Door Frans Wijnands Bonn - De voorzitter van de CentJ je Raad van Joden in Duitslar Ignaz Bubis, is bijzonder blij met 11 initiatief van de Duitse regering de 27e januari tot nationale herdé kingsdag voor de slachtoffers het nazi-regime te verklaren. Bubis zelf heeft enige tijd geleden voorstel gelanceerd om in Duitsland t Van onze redactie buitenland I Sarajevo - De Bosnische Serviërs die ze vasthielden in een buitenwij; gedragen aan Franse soldaten 0e drie behoren niet tot de 16 mensen die sinds eind vorige maand door de Serviërs worden gegijzeld en wier vermissing heeft geleid tot een conflict tus sen de Bosnische regering en Ifor, de Navo-vredesmacht in Bosnië. De woedende regering eist dat Ifor optreedt tegen de Serviërs, Ifor weigert dat. Het is de eerste ernstige smet op de Navo-operatie in Bosnië, die nu twee weken duurt. Eveneens in Hidza raakten gisteren twee Britse soldaten gewond door een explosie in een hotel dat als Navo-hoofdkwartier moet gaan dienen. In een verklaring werd gezegd dat niet duidelijk was of het ging om een mijn of om niet ontplofte munitie. Een Franse militaire woordvoerder zei dat de drie vrij gelatenen, een vrouw en twee mannen, kennelijk dinsdagavond waren verdwaald in Ilidza en door de Serviërs gevangen geno men. Door hen zo snel weer vrij te laten lijken de Serviers 'goede wil' te willen tonen. Latere uitspraken van de burge meester van Ilidza, Prstojevic, oepen vragen op over de bedoe lingen van de Serviërs. Prstojevic zei dat enkele gevangenen waren vrijgelaten, maar dat onderzoe ken zijn begonnen tegen anderen. Hij wilde niet zeggen hoeveel recent opgepakte mensen er nog worden vastgehouden in de KJ Van onze redactie buitenland Jeruzalem (afp) - De Palestijnse mei Eid is gisteravond vrijgelaten. De P| den hem 24 uur eerder opgepakt. >e 38-jarige Eid werd dinsdag avond opgepakt in Jeruzalem en jevangen gezet in het door de ■■alestijnen gecontroleerde tamallah op de Westelijke Jord- lanoever. lid geldt als een uitgesproken ïitikaster van de Palestijnse iutoriteit. lort geleden nog noemde hij het tegime van Yasser Arafat in de aazastrook en op de Westelijke fordaanoever in een rapport 'een ictatuur, die zich baseert op itimidatie'. Hij is bovendien jetrokken bij een campagne die 'rtoe moet leiden dat de Pale- lijnse media in de aanloop naar Ie Palestijnse verkiezingen op 20 inuari ongehinderd hun werk inen doen. lort na de publikatie van zijn ipport over schendingen van de lensenrechten onder Palestijns estuur is Eid door het hoofd van i Palestijnse veiligheidsdienst, ilonel Jibrü Rajoub, een 'agent Door Bob van Huët Londen - Het jaar is slechts een paar dagen oud, maar John Major moet zich al seri eus afvragen of hij 1996 kan overleven als premier. De kans dat hij de rit uitzit tot mei 1997, de laatst mogelijke verkiezingsdatum voor deze regering, lijkt inmiddels nihil. ■ecente deserties en sterfgeval- 'en hebben de kibbelende en met ichzelf vechtende meerderheid an de Tories te zeer onder- 'ijnd. Wanneer twee tussentijd- ;e verkiezingen - als verwacht - 'allen worden gewonnen door abour, moet Major straks leu- en op een meerderheid van dgeteld één zetel. En dat duurt laar even, want volgens statis- eken zullen minstens vier leden 'an de grijze Conservatieve ictie dit ja Jood sterven. 'at zijn 'eel voor een premier die toch al 'ermanent in de rouw lijkt over 'at hem wordt aangedaan door -etelvrezende partijgenoten die 'eer en meer in paniek raken, e'ukkig voor Major betekent 111 minderheidsregering niet me jaar een natuurlijke mjn drie begrafenissen te

de Stem | 1996 | | pagina 4