Omroepen negeren filmkeuring JGEK ssta-* Justitie Den Bosch wil opsporingsmiddel geheim houden ies jaar cel voor estse Iveco-heler Bomaanslag deelt dreun uit in Arnhem Justitie in hoger beroep tegen Dijkhuizen -A2 DE STEM /ïjftien jaar geëist voor Loord en poging doodslag ted Pre Sale Geldwisselaars Ramola krijgen vier jaar cel Uitslag Wetenschapskwis vooralsnog een mysterie BINNENLAND A3 Commissariaat voor de Media dreigt met 'passende maatregelen' I Eind december kregen de bestu- I ren van de omroepen een brief Ivan het Commissariaat voor de I Media. In die brief schrijft com- I missaris zendtijd- en toezichtsza- I ken Helmer Koetje dat geconsta- I teerd is dat de omroepen artikel 153 van de Mediawet vaak niet I naleven. I Dat artikel bepaalt dat films of I gedeelten van films die na de [filmkeuring niet zijn toegelaten Ivoor vertoning aan kinderen Ibeneden de twaalf jaar niet voor *20.00 uur mogen worden uitge zonden. Voorts mogen films die niet geschikt zijn voor jongeren ibeneden de zestien jaar niet voor 21.00 uur uitgezonden worden. .Bovendien moet vóór vertoning van die films en bij vooraankon digingen het resultaat van de [keuring worden medegedeeld. Tn de brief dreigt Koetje met 'passende maatregelen'. Artikel 135 van de Mediawet geeft het jCommissariaat voor de Media de mogelijkheid om bij overtredin gen geldboetes op te leggen. Voor fcvertreding van artikel 53 mag het Commissariaat maximaal vijftigduizend gulden boete SR V JARI 1996 DONDERDAG 4 JANUARI 1996 ;annië en Ierland: ^sten uit verder toe- ewolking en perio- gen. In het zuidoos- dag eerst nog op de itsen droog. Stevige wind.Maxima van 4 gs de Noordzee-kust tselijk in Ierland, .uxemburg: Dondert en af en toe zon. er bewolking en toe ans op ijzel. Plaatse- Middagtemperatuur •iespunt. Midden-Frankrijk: plaatselijk mist, ver en af en toe zon. In ijke departementen olking en af en toe jdag in de Jura kans nterse bui, kans op lagtemperatuur uit- van rond het vries- et noordoosten tot 9 in de Bretonse kust. het binnenland klei- van temperatuur, ïkrijk: Af en toe zon, enkele wolkenvelden, kusten. Maxima circa aan de voet van de dicht bij de 20 gra- Overwegend veel en opnieuw veel ms op onweer. Mid- iratuur rond 16 gra- n het oosten en zuid- ;ot donderdagavond nu en dan zon. Elders rolking en perioden en, plaatselijk veel en kans op onweer, landinwaarts onge laden, overigens tus- 19 graden. he Eilanden: Perioden ook nu en dan wolken- Middagtemperatuur graden, en Ibiza: Donderdag perioden en droog, emperatuur rond 18 f en toe zon en vrijwel roog. 8 graden langs atische kust tot 15 op n het noorden plaatse- poven nul. dand en Kreta: Half tot [bewolkt en met name in den buiige regen, vrij de bergen kans op Middagtemperatuur graden boven nul in het osten tot 12 in het zui- westen. ind: Wolkenvelden,ook daar zon en eerst voor- jk in het oosten lokaal ;hte sneeuw. Vrijdag in sten kans op wat sneeuw Temperatuur ongeveer len. ■rland: Wolkenvelden, er en daar zon, vooral in rgen. Plaatselijk mist. later in het westen >p sneeuw. Middagtem- ur in het noorden rond :iespunt, in het zuiden 5 graden, irijk: Wolkenvelden en en daar wat sneeuw, elijk mist. Overdag lichte vorst. Door Servaas Smulders Den Bosch - Voor het kunnen aan houden van twee Vlijmenaren, ver dacht van het stelen en helen van auto's en een ramkraak, heeft de poli tie regio Brabant-Noord in septem ber vorig jaar gebruik gemaakt van een nieuw bijzonder opsporingsmid- del. Met dat nieuwe middel kon de I politie de in een snelle auto rondrij- dende Vlijmenaren goed volgen en observeren. KAARTJE ransbek Echt woonplaats van deze man volgorde de naam van zijn eroep. lij voor de kost? Het gebruik van dat nieuwe opsporings middel is in processen verbaal vastge legd, nadat ook de landelijke Centrale Toetsingscommissie haar fiat aan de inzet ervan had gegeven. De officier van justitie in Den Bosch weigert nu die pro cessen verbaal ter inzage te geven omdat 'dan de politie in de toekomst opspo ringsonderzoeken met dit nieuwe middel wel kan vergeten'. Volgens de raadslieden van de verdach ten is het aan de rechtbank om te toetsen of de inzet van het nieuwe middel in de zaak tegen de Vlijmenaren al dan niet rechtmatig was. Nu de rechtbank en daarmee ook de raadslieden de proces sen verbaal niet krijgen, kan er niet wor den getoetst. En, zo redeneren de raads lieden, is het bewijs tegen hun cliënten onrechtmatig verkregen. „Na alles wat er vorig jaar bij de parle mentaire enquête is gebeurd, heb ik er geen woorden voor als we niet mogen weten welk middel is gebruikt," betoog de raadsman mr. J. Gillesse. Collega mr. T. Kouwenaar wees de rechtbank erop dat zijn cliënt 'anoniem is geobserveerd' en dat dit evenmin als bewijs kan wor den gebruikt. Ook hier knelt de rechtmatigheid en wordt de rechtbank voor een deel in het ongewisse gelaten. De officier van justitie, mr. H. de Goede, hield voet bij stuk en wenste geen verde re informatie over het nieuwe speeltje van de politie te geven. Mede door de toestemming van de landelijke commis sie is het bewijs volgens haar rechtmatig vergaard. Zij achtte de Vlijmenaren van 24 en 27 jaar, die elk voor oude delicten nog ruim twee jaar celstraf hebben uit te zitten, verantwoordelijk voor een ramkraak in Kaatsheuvel en de heling van gestolen auto's. Zij eiste tegen elk achttien maan den celstraf. De rechtbank, die gisteren het verzoek om direct te oordelen over de rechtma tigheid van het politie-onderzoek afwees, doet in deze opvallende testcase na de parlementaire enquête uitspraak op 17 januari. Hilversum - Omroepen zenden films waarin volgens de film- keuring niet voor jongeren geschikte beelden zitten vaak te vroeg uit. rniel, erelid, alge; 3. Ran, uil, etang; 5. elevator, althans; 6. ot, ni, tovenaar; 8. Noorwegen, ce, si; 10. piste, onraad, ante; 11 teelt, sap, islam, rd; 13. biljet, imoon, ai, dar; 15. termijn, pret, oraal, ol, ooit, Eire; 3. rinkelbom, im; 5. olifant, woestenij; 6. gele"' genaar, mp; 8. reparateur, spoot 10. niello, ven, absent; 11. ed, anekam, agio; 13. altaar, agent, vat; 15. telg, sprei, elders. mnr Het ïkon-programma Vesuvius besteedt vanavond aandacht aan leze kwestie. RTL laat in het programma veten dat deze commerciële omroep zich niet aan de Neder landse regels op dit punt houdt, omdat 'wif niet onder de Neder landse Mediawet vallen'. SBS6 reageert: „Wij weten niet van het bestaan van zo'n regel." Onder de titel 'De Bloed-Code' probeert Vesuvius vanavond vooral antwoord te geven op de eeuwige vraag: Leidt veel naar agressieve films kijken makkelij ker tot agressief gedrag? Het Ikon-programma brengt een aan tal uit films nagebootste misdrij ven in beeld en behandelt de nieuwste gewelddadige video- en computerspelletjes. Verder komen onder andere jongens en meisjes aan het woord die fana tiek uren per dag geweldsfilms bekijken. Cor Crans van de Nederlandse filmkeuring en Hel mer Koetje van het Commissari aat voor de Media zijn ook te gast. In landen als Duitsland, Enge land en de VS is een basisbewe ging op gang gekomen tegen de overkill aan geweldsbeelden op televisie. In Nederland is het nog steeds opvallend stil. Actie helpt wel, meldt Vesuvius. Spelletjes fabrikant Nintendo brengt het agressieve videospel Street Figh ter niet op de Duitse markt uit. Duitse ouders zijn de geweldsgolf namelijk beu. Zij verzamelden al honderdduizenden handtekenin gen tegen geweld in films en spel letjes. 9en Bosch (anp) - Voor het gerechtshof in Den Bosch is giste- jen vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 33-jarige man uit Geleen voor moord en voor poging tot doodslag. De man wordt ervan beschuldigd dat hij op 24 november 1994 in pittard zijn 26-jarige ex-vriendin haar werk doodschoot en Jaarna op een achtervolger Ichoot en deze licht verwondde. 6001' de rechtbank in Maastricht Irerd hij eerder tot veertien jaar p een eis van zestien jaar ver- prdeeld. [etuigen zagen de man op het ijdstip van de schietpartij uit het lisbureau komen waar zijn ex- Tiendin werkte. Anderen zagen Jpe hij met een goudkleurig pis- Jol een schot loste op een man Te hem achtervolgde. De ver achte heeft altijd volgehouden jat hij onschuldig is en tijdens de loord in Duitsland was. Focureur-generaal mr. A. Fran- In achtte zowel de moord als de poging tot doodslag bewezen. De man zou zijn ex-vriendin hebben gedood uit woede omdat zij een jaar voor de moord hun relatie van negen jaar had beëindigd. De man zou tegen bekenden hebben gezegd dat hij de vrouw 'kapot zou maken'. Advocaat mr. G. Knoops betwij felde of er voldoende bewijs tegen zijn cliënt was. En zelfs als het hof hem als de dader zou zien was er volgens mr. Knoops geen sprake van voorbe dachten rade en ging het dus niet om moord. Hij kon volgens de raadsman best voor een gesprek naar zijn ex-geliefde zijn gegaan en pas in 'blinde woede' zijn ont stoken tijdens de ruzie in het reisbureau. Uitspraak 17 januari. Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 42- 'ige autohandelaar uit Best voor heling veroordeeld tot zes r gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde de man ook het betalen aan de Staat van 265.641 gulden, zijnde de ten 'echte behaalde winst. len in Frankrijk gestolen vracht wagens van het merk Iveco geheeld en daarmee een bijdrage geleverd aan een bende van helers en stelers. De rechtbank neemt het hem ook kwalijk dat hij belangrijke delen van zijn administratie heeft ver valst. Ook het verboden vuurwapenbe zit wordt bewezen verklaard. De Bestse autohandelaar kondigde na de uitspraak aan bij het gerechtshof in beroep te gaan. Bp officier van justitie had tegen man zevenëneenhalf jaar cel- pf geëist alsmede de door de fhtbank toegewezen ontne- agsvordering voor genoemd Irag. rechtbank motiveert haar nis door erop te wijzen dat de rstse autohandelaar puur uit nstbejag heeft gehandeld en In niets heeft aangetrokken van l benadeelden. Volgens de ptbank heeft de man in de node van 1992 tot 1994 tiental- (ADVERTENTIE) ■sigoaj jugd 'dfidsris0 'sjqoaj una '>|ueqjaisuaA J8P S I n c E 19 4 7 S NU VANAF 350.- snstraat 41 - Breda - Tel. 076-5218812 Door Paul Baeten Arnhem - Na de gigantische knal, valt de aanblik van de achtergevel van de Banque Paribas in Arnhem eigenlijk nog wel mee. Of tegen, voor wie in het Bastionstraatje op zoek was naar sensationele plaatjes van Arnhems eerste zware naoorlogse bomexplo sie. Kapotgeslagen ruiten en glas splinters alom, maar geen ver zakte gevels of brokken puin. Geen gewonden ook, gelukkig. Wonder boven wonder heeft het gebroken glas van zeker hon derd ruiten zelfs geen krasje op een arm veroorzaakt. In het pand van de handelsbank zelf is de chaos een stuk groter, maar kan in de loop van de voormiddag improviserend weer gewerkt worden. „Er zijn alweer wat zaken gedaan," meldt de filiaaldirecteur tegen vijven, wanneer de eerste schrik van de ochtend achter de rug is, de computers nog blijken te wer ken en de papieren bijeen zijn geraapt. De zichtbare schade mag dan meevallen, de dreun die het onbekende explosief dinsdag avond uitdeelde is toch hard aangekomen. Aan het pand van de Paribas zelf zal voor zeker vier of vijf ton vertimmerd moe ten worden, maar die pijn is ongetwijfeld draaglijk. Ook de omwonenden komen met de schrik vrij en mogen zich verze kerd weten tegen dergelijke schade, ook al gaat het mis schien om een politieke aanslag. Slachtoffers Groter is de schade die niet door de verzekeraars gedekt kan worden; de schrik dat ook in een rustige provinciestad als Arn hem onversneden terrorisme zomaar kan toeslaan; het besef dat voor hetzelfde geld de bom in de Bastionstraat slachtoffers had kunnen maken, wanneer er - niet eens zo toevallig op die plek - voetgangers op dat tijd stip waren langsgekomen; dat de aanslag het werk kan zijn geweest van een georganiseerde actiegroep tegen de Franse kernproeven, maar net zo goed van een overspannen tiener die goed heeft opgelet bij scheikun deles of „nders de benodigde informatie wel ergens van het Internet kan plukken. De commissaris wekt de sugges tie dat het om een professionele aanslag gaat. Omdat de bom zo hard heeft geknald. De burgemeester biedt de Fran se ambassadeur z'n verontschul digingen aan, omdat hij er van uit gaat dat de actie gericht is tegen de kernproeven op Muru- roa. Maar geen van beiden weet wat er echt aan de hand is; de dader ontbreekt, het motief ontbreekt, het corpus delictie ligt in dui zenden stukjes over straat ver spreid. De angst dat 'zoiets' ook in Arnhem zomaar weer kan gebeuren, dat is het enige waar over na de klap nog zekerheid bestaat. Een politieman is op zoek naar sporen terwijl een medewerker van de Banque Paribas toekijkt. FOTO REUTERS Geen bom zo krachtig en explo sief of je vindt er uiteindelijk nog wel een restant van terug. En daarmee kan in vrijwel alle gevallen bepaald worden welk explosief materiaal is gebruikt en hoe de bom was samenge steld. „Iedere bom heeft z'n eigen vingerafdruk," aldus des kundigen over de bomaanslag. Gisternacht- en ochtend verza melden rechercheurs van politie en medewerkers van het Explo sieven Opruimings Commando minuscule hout- en glassplinters rond het explosief dat voor enkele tonnen schade aanricht te. De monsters zijn overge bracht naar het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk waar vermoedelijk niet eerder dan morgen de eerste conclusies getrokken kunnen worden. Hoofd onderzoek energetische (explosieve) materialen A. van der Steen van het Prins Maurits Laboratorium in Delft verwacht met grote zekerheid dat uit dit ondezoek de 'identiteit' van de bom zal blijken. Volgens Van der Steen kan er een hele keur aan materialen gebruikt zijn: „Door de oorlog in het voorma lige Joegoslavië is er verschrik kelijk veel springstof in allerlei variëteiten op de markt geko men. Het spul ligt gewoon op straat voor wie de juiste kanalen weet te vinden." De enige con clusie die deze explosievenex- pert kan trekken op basis van de thans bekende gegevens, is dat het zeer waarschijnlijk gaat om een bom die bewust bedoeld was om via een grote drukgolf zoveel mogelijk schade aan gebouwen aan te richten. „Wil je mensen verwonden, dan stop je er spij kers of ander gemeen spul in, zoals onlangs bij die aanslagen in Frankrijk gebeurde." Den Bosch (anp) - Het openbaar ministe rie is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Den Bosch waarbij de 52-jarige Helmondse gyneacoloog G. Dijkhuizen is ontslagen van rechtsvervolging. Dat is niet gebeurd omdat Justitie er al definitief van over tuigd is dat een hoger beroep wenselijk is, maar omdat de termijn waarbinnen dat moet gebeuren afloopt. Inhoudelijk wil Justitie op dit moment niet op de zaak ingaan, aldus een woordvoerster. De vrouwenarts maakte samen met vier colle ga's deel uit van de maatschap gyneacologie in het Elkerliekziekenhuis in Helmond. De specialisten konden absoluut niet met elkaar overweg, zo bleek in 1994 na een onderzoek door de Inspectie voor de Volksgezondheid. Daardoor en ten gevolge van de organisatori sche wanorde in hun maatschap zijn in 1992 twee en mogelijk zelfs vier baby's voor, tij dens of kort na de bevalling overleden, luidde de vernietigende conclusie. Justitie besloot na een uitputtend onderzoek Dijkhuizen alleen strafrechtelijk te vervolgen wegens dood door schuld. Door zijn nalatig heid zou tenminste één ongeboren baby zijn gestorven. De officier van justitie eiste tijdens de zitting ontzetting uit het beroep van vrou wenarts. De rechtbank oordeelde op 20 december ech ter dat rechtsvervolging niet mogelijk is, omdat de wet zich niet uitlaat over dood door schuld bij ongeboren kinderen. De rechtbank achtte wel bewezen dat de arts onvoorzichtig, onachtzaam en nalatig heeft gehandeld en dat hij derhalve schuldig is aan het overlijden van een van de kinderen. De moeder van de tweeling was een patiënt van een van de andere leden van de maat schap. Het incident deed zich voor toen Dijk huizen 's avonds wachtdienst had. Tegenover de Inspectie heeft de arts gezegd dat hij ach teraf gezien veel eerder had moeten ingrijpen. Hij wachtte echter met de keizersnede omdat hij vond dat zijn collega dat eerder op de dag zelf had moeten doen. Sinds de uitspraak heeft het openbaar minis terie zich beraden over de wenselijkheid van hoger beroep, aldus de woordvoerster. Dat proces van zorgvuldig wikken en wegen is, mede door de feestdagen, volgens haar nog niet helemaal afgerond. In het wetboek staat niets over dood door schuld met betrekking tot ongeboren kinderen. Daarin is wel opzet telijke levensberoving strafbaar gesteld, maar daar is in dit geval geen sprake van. De raads man van de gyneacoloog mr. N. Fibbe had hier tijdens de zitting ook al op gewezen. Vol gens hem had de officier de arts hooguit het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de moeder kunnen aanrekenen. Het Medisch tuchtcollege veroordeelde Dijk huizen al eerder tot een geldboete. Een ande re gyneacoloog van de maatschap kreeg een waarschuwing. Een van de artsen is vrijwillig opgestapt in het ziekenhuis. De andere vier zijn ontslagen. Later oordeelde het Scheidsgerecht voor het Nederlandse Ziekenhuiswezen dat Dijkhui zen en een van zijn collega's terecht de waren uitgestuurd. In de twee overige geval len was dat ten onrechte gebeurd. Die artsen hebben een financiële regeling met het zie kenhuis getroffen. Inmiddels is een ardere maatschap verloskunde werkzaam. Ze hadden in Amerika al de werpkat; een dier met een dusdanig slappe ruggegraat dat hij er weinig of geen last van heeft als hij tussen mensen heen en weer wordt gegooid. Daarnaast fokten de Amerikaanse 'kattenliefhebbers' zo lang door tot. ze exemplaren met weinig of geen haar hadden, want daar kon je prijzen mee winnen op ten toonstellingen. Verder was er ook nog de Amerikaanse versie van de Perzische poes die na lang en intensief fokken zo'n plat te neus had gekregen dat het beestje het zonder kunst matige beademing niet redde. Nu er aan het uiterlijk weinig meer te sleutelen valt, stor ten de Amerikanen zich op het innerlijk van de kat. Er is een persoonlijkheidstest voor katten ontwikkeld, zodat een baasje in spé nooit meer met een kater komt te zitten vanwege een verkeerde keus. Katten krijgen er voortaan een bandje om, waarop keu rig vermeld staat of ze wild en onstuimig zijn of juist heel aanhankelijk. Voorspelbaarheid, daar zijn Ameri kanen gek op. Van al die katten die straks als te onstuimig worden afge wezen, kunnen altijd nog hamburgers worden gemaakt. MERIJN Den Haag (anp) - Het gerechtshof in Den Haag heeft twee geld wisselaars die werkten voor de zogenoemde Ramola-drugben- des gisteren veroordeeld tot een straf van vier jaar cel. De Rot terdamse rechtbank had het duo in mei 1995 2,5 jaar opgelegd. Een 52-jarige man en zijn 56- jarige maat hielpen twee Marok kaanse drugbendes in Rotter dam-West om zo'n 400 miljoen gulden wit te wassen. De bendes distribueerden grote hoeveelhe den cocaïne en heroïne via videotheken, koffieshops, snack bars en woningen. Beide geldwisselaars bezochten geregeld banken om de drugop brengsten om te zetten in vreem de valuta. De zaak kwam in 1994 aan het rollen nadat een veel bezochte vestiging van de Rabo bank in Utrecht de politie waar schuwde. Zo kreeg de zaak ook de naam Ramola: Rabo Money Laundry. Negentien bendeleden kwamen vorig jaar mei op vrije voeten omdat de rechtbank geen genoe gen nam met de onduidelijke rol van een politie-informant. De rechtbank verklaarde het open baar ministerie, dat halsstarrig bleef weigeren meer informatie te geven, niet-ontvankelijk. Het hof draaide dat besluit onlangs terug uit begrip voor het houding van het OM in Rotter dam. Dat wilde niet de rechtbank misleiden, maar alleen de infor mant beschermen. De zaak moet nu voor de tweede keer worden behandeld in Rot terdam. Een aantal bendeleden is inmiddels naar het buitenland gevlucht. De twee geldwisselaars ontliepen hun straf niet omdat hun zaak los staat van die van de bendeleden en omdat de politie-informant niets met hen te maken had. Van onze verslaggever Den Haag - Genie of practical joker? Een strafbaar feit? Nog steeds is niet bekend wie de tweeëntwintig vragen van de Wetenschapskwis allemaal correct heeft ingevuld en onder een valse naam ingestuurd. In elk geval niet de Wageningse lerares, mevrouw Diraoui, de gedoodverfde winnares. Zij heeft niet eens de kwis inge vuld en zij belde heel eerlijk uit zichzelf naar de organisators, de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek en de VPRO, toen zij door kranten om een reactie werd gebeld. Wie dan wel? Het openbaar ministerie zal de zaak vermoedelijk onder zoeken. Een woordvoerder van de NWO: „Het is iemand die of briljant is, want de kans dat je alle tweeën twintig vragen goed hebt is klei ner dan de kans op het winnen van de Lotto. Het kan ook ergens een grap zijn of iets dat uit de hand gelopen is. Maar enkelen bij NWO en VPRO wisten alle ant woorden. We hebben bovendien valstrikken ingelast." „Zo was er een vraag die wel gesteld werd bij de publieksop- name, maar niet bij de feitelijke uitzending. Iemand die die eerste opname heeft bijgewoond en alle antwoorden opschreef, moet dus minstens 1 fout hebben gemaakt." De notaris zal uiterlijk morgen beslissen wie de winnaar wordt. Ondertussen zal het openbaar ministerie nagaan of hier sprake is van een strafbaar feit, in casu valsheid in geschrifte. Komt men er niet achter, en meldt de dader zich niet zelf, dan wordt morgen de knoop doorgehakt en zal num mer 2 de definitieve winnaar worden. (ADVERTENTIE) laan s Specialer dan nu, is de a^e,'ng ?":uc»o„goPhetoogEeefr Meer dan 500 voordeel artikelen s a uitgestald in onze showrooms. hulst Zeeuws-Vlaanderen 7 dagen per week geopend.Tel. OP Kom 'n dagje morressen® in Hulst, dat is méér dan meubelen kijken

de Stem | 1996 | | pagina 3