Aanslag op bank niet opgeeist m :L UiT urn i i ii» i—m mpwn Ziekenfondsen: 400 miljoen ruimte voor vrijere bestedingen Zeeland moet vriendelijker worden voor Duitse gasten NOUVBVU Het Nouveau 1000 menu's kookboek /OOO LfflH KEUKENS Sport Nederlandse en Franse autoriteiten gaan uit van actie tegen Franse kernproeven Tandartsen mogen zelf tarieven gaan bepalen Nu overal te koop Leegstand in Terneuzen is rampzalig Omroepen zenden films vaak te vroeg uit Zwitser rolt dochter in sneeuwman Hoekstra: man van 5 miljoen Frank Bóeijen in het theater DE GIDS Kwaliteit NS in '95 onder de maat' I Utrecht - NS-bestuursvoorzitter E. den Besten steekt de hand in ■eigen boezem. Het produkt dat de nspoorwegen vorig jaar leverden, iwas 'onder de maat', zei hij in zijn nieuwjaarstoespraak. De [ooreaak? Slechte communicatie wet het personeel, waar tevens wel érg veel van gevergd werd. Maar dit jaar zullen de treinen veel vaker volgens het spoor boekje rijden, voorspelt hij. 1ZIE BINNENLAND - A4 IZIE OOK COMMENTAAR - A4 'Turks monster bestaat echt' iust uitgevers jtöjgt sterk Spelbos: bijna vijf ton voor ontslag Recordomzet staatsloten: 860 miljoen Persoonlijkheidstest voor jonge katten JMttJAW X 56 EN. MET IDAARD DR ZICH LFA 155 W/BPM LEASE. speciale elijkheden it. L Met een ..kleinte" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes "-rubriek ..Te koop aangeboden' DE STEM 8 "71 031 00021 I I I I I 136e JAARGANG Terneuzen - De leegstand bij de Woningbouwvereniging Terneu zen is dramatisch. Van de 3700 woningen in het bestand staan er momenteel meer dan 220 leeg. Dat is zes procent. Op jaarbasis betekent dit een derving aan huurinkomsten van anderhalf miljoen gulden. |ZIE ZEELAND - C1 Hilversum - De publieke en de commerciële omroepen overtre den regelmatig de mediawet. Zij zenden films die door de filmkeu ring niet voor alle leeftijden zijn goedgekeurd op te vroege tijd stippen uit. Het Commissariaat voor de Media dreigt met'geld boetes wanneer de omroepen zich voortaan niet aan de regels hou den. Dat onthult vanavond het Ikon-televisieprogramma Vesu vius. ZIE BINNENLAND - A4 Zurich - Bij het maken van een sneeuwpop heeft een Zwitser per ongeluk zijn 2-jarige dochterje in de, grote bol gerold. Het meisje overleed tijdens de speurtocht van de vader naar zijn verdwenen id. „We vermoeden dat ons l dochtertje op de grond in slaap is gevallen," reageerde de moeder I op het bizarre ongeluk. „Toen mijn man de sneeuwbal door de tuin rolde, heeft hij haar over het hoofd gezien." Samen met enkele buren trof de vader zijn dode kind na twee uur zoeken aan. Een gure dag In de ochtend kan het eerst nevelig zijn. De nevel verdwijnt vrij spoedig door een tot matig toenemende gure zuidoosten wind. Daardoor voelt het extra koud aan. VANDAAG IN DEZE KRANT Peter Hoekstra praat vandaag met zijn nieuwe club Ajax over de invul ling van zijn contract. Ajax en PSV zijn het al eens over de transfersom van maar liefst vijf mil joen gulden voor de Eindhovense invaller. I DEEL B Frank Boeijen begint morgen in Etten-Leur met zijn Theater tour 1996. Ruim zeventig con certen in Nederland en België staan op het programma, onder meer in Oosterhout, Breda en Bergen op Zoom. DEEL D INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C RTV-programma's C4 Uitgids deel D Spelbos. foto de stem/johan van gurp Vaii onze verslaggevers Arnhem - Een vermoedelijk zilvergrijze VW Golf met een ver licht kerstboompje achter de voorruit. Dat is tot nu toe het eni ge spoor dat de politie heeft in het onderzoek naar de bomaan slag op een filiaal van d'e Banque Paribas, dinsdagavond laat in het centrum van Arnhem. Hernieuwd buurtonderzoek en laboratoriumonderzoek van de bomrestariten moeten meer licht brengen in deze zaak. Er is een rechercheteam van twintig man geformeerd. Een explosief van nog onbekende samenstelling bracht dinsdag avond laat voor zeker een half miljoen gulden schade toe aan een aantal gebouwen in de Arn hemse binnenstad. Vooral het kantoor van de Banque Paribas, waarin, ook het Franse consulaat een onderkomen heeft, werd zwaar beschadigd. Niemand liep persoonlijk letsel op. Verschillende getuigen hebben de politie gemeld, dat meteen na de enorme klap een (zilver)grijze VW Golf snel wegreed. Taxi chauffeurs en buurtbewoners zagen hoe de wagen eerst in de verkeefde richting reed, vervol gens omkeerde en er met grote snelheid vandoor ging. Het is tot nu toe het enige spoor dat de politie heeft na een nacht en een dag van intensief speur werk. Restanten van de bom zijn overgebracht naar het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk. Vermoedelijk eind deze week zal duidelijk worden om welk explo sief materiaal het gaat. De poljtie meent, gelet op de kracht van de explosie, te maken te hebben met een professionele bommenmaker. De Nederlandse én Franse auto riteiten gaan er inmiddels vanuit dat de aanslag gericht was tegen Frankrijk, ook al had tot gister avond nog niemand de verant woordelijkheid opgeëist. Frank- Technisch specialisten van de Arnhemse politie bekijken de schade van de bomaanslag op het gebouw van de Franse Banque Paribas in Arnhem. De achtergevel raakte zwaar beschadigd. foto anp rijk veroordeelde de aanslag in Arnhem in de scherpst mogelijke bewoordingen. Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken spreekt van een 'daad van bandi tisme of terrorisme'. Het pand van de Banque Paribas in Am- hem wordt al sinds het begin van de Franse kemproeven ver scherpt bewaakt door de politie. Zowel bij de bank als bij het con sulaat zijn enkele malen telefo nisch en schriftelijk protesten binnengekomen. Op 17 oktober werd er in Arnhem ook al een, deels gelukte, poging gedaan een brandbom tot explosie te brengen bij een Frans bedrijf. Het explo sief dat onbekenden hadden neergelegd bij de ingang van een filiaal van de bank Credit Lyon- nais stak echter zo knullig in elkaar, dat de lading nog niet voor- de helft ontbrandde. De politie ziet dan ook niet direct een verband met de aanslag van dinsdag, die zij veel professione- kara - Een Turkse teleyisie- izender heeft gisteren beelden uit gezonden waaruit zou blijken dat hst Turkse monster van Loch [fes echt bestaat. Op de beelden paren schaduwvlekken tot 25 peter lengte te zien die zich zeer joel onder water verplaatsten, Waarbij soms het water aan de {oppervlakte opspatte. Enkele JJetenschappers die eerst scep- Psch waren, toonden zich na het pen van de beelden overtuigd. Pet monster in het Van-meer houdt de gemoederen al een tijd 'hg bezig. Paarlem - De uitgeversconcerns rjU, waartoe deze krant pehoort, en Wegener hebben Jsteren een sterke stijging van resultaten over 1995 gemeld. "U taxeert dat de winst een lolart hoSer is uitgekomen dan in P4 (206 miljoen gulden). Wege- I® gaat ervan uit dat het resul- Pat op ongeveer 58 miljoen gul- ei- uitkomt, een toename met 15 T°oent. PZIE ECONOMIE-A7 Voor vijf ton mogen ze mij ook ontslaan (ADVERTENTIE) Rijswijk (anp) - Minister Borst (Volksgezondheid) wil zieken fondsen meer ruimte geven, zodat zij gedeeltelijk zelf kunnen bepa len welke zorg zij aanbieden aan hun verzekerden. Zij heeft de Ziekenfondsraad hierover advies gevraagd. Borst wil de regeling op 1 juli 1996 in laten gaan. Zorgverzeke raars Nederland heeft verheugd gereageerd op de plannen. De organisatie dringt al geruime tijd aan op een flexibilisering van de ziekenfondswet. Zorgverzeke raars zijn gebonden aan wettelij ke afspraken, waarin onder andere staat waar de zieken fondsverzekerde recht op heeft. Borst wil nu de verzekeraars meer vrijheid geven. Zij mogen 400 miljoen gulden, dat is drie procent van het variabele zieken fondsbudget, vrijer gaan beste- deii. Zij blijven echter gebonden aan een aantal regels. Zorgverze keraars kunnen het geld gebrui ken voor projecten waarbij op een nieuwe manier zorg wordt verleend. Dat kan bij voorbeeld in de thuiszorg, waardoor patiën ten- eerder uit het ziekenhuis kunnen worden ontslagen en thuis kunnen worden verpleegd. De zorgverzekeraars verwachten ook dat zij goedkopere diensten aan hun verzekerden kunnen aanbieden. De strenge regels van de zieken fondswet zijn de verzekeraars al jaren een doom in het oog. Ze vinden het erg dat het nu niet mogelijk is een arts te belonen wanneer die door een uitvoeriger behandeling een kostbare opera tie voorkomt. OOK Van onze verslaggever Den Haag - Tandartsen in Nederland kunnen wellicht al over enkele jaren zelf de hoogte van de tarieven voor behandelingen vaststellen. Ze krijgen daarmee de mogelijkheid elkaar te beconcurreren en hun diensten zo goedkoop mogelijk aan te bieden aan mensen zonder een aanvullende verzekering. Dat heeft woordvoerder Annard van'het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Sport giste ren bekend gemaakt. Het loslaten van de tarieven voor tandheel kundige verrichtingen is een uit vloeisel van de nota 'De prijs die zorg verdient'. Hierin zijn de ont wikkelingen in het prijsbeleid in de gezondheidszorg geschetst. Nu zijn de tandartsen nog gehouden aan de wet tarieven gezondheids zorg (1982). De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde (NMT) wil in het najaar een regionaal experiment uitvoeren met het loslaten van de tarieven. Het ministerie van WVS en de ziektenkostenverzekeraars krij- DONDERDAG 4 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Arnhem - Vitesse moet trainer Ronald Spelbos een vergoe ding van 490.000 gulden beta len. Dat heeft de arbitrage commissie van de voetbal bond bepaald in de arbitrage zaak die de ontslagen oefen- meester had aangespannen tegen de Arnhemse eredivisie club. Het verzoek van Spelbos, ex-trai- ner van NAC, pm zijn werkzaam heden als trainer/coach bij Vites se te mogen hervatten, werd afge wezen. Spelbos is blij dat de zaak is afgesloten. „Maar ik blijf het jammer vinden dat ik mijn con tract niet heb kunnen uitdienen. Ik had hoge verwachtingen, wil de er echt iets van maken, maar ik heb nooit een echte kans gehad. Niet van hét publiek, niet van de spelers, van niemand eigenlijk." VERVOLG OP SPORT - B1 Den Haag (anp) - De verkoop van staatsloten heeft in 1995 alle records gebroken. De omzet bereikte een historische hoogte van 860 miljoen gulden. Dat is een stijging van 82 miljoen gul den ten opzichte van 1994. In de geschiedenis van de Staats loterij is nog nooit een dergelijke stijging bereikt, aldus de stich ting exploitatie Nederlandse staatsloterij SENS. Vorig jaar werd in totaal 544 mil joen gulden netto aan prijzen uit gekeerd, aan in totaal 15 miljoen winnaars. De Staatsloterij keert 70 procent uit aan prijzen. In 1995 is voor het eerst een vol jaar geprofiteerd van de invloed die de jackpot van maximaal vijf miljoen gulden heeft op de omzet Ook de extra ingevoerde prijzen en de Europese hoofdprijs heb ben een extra impuls aan de omzet gegeven, aldus SENS. De oudej aarsloterij met eer hoofdprijs van vier miljoen gul den en een extra prijs van éér miljoen gulden zorgden voor eer. definitieve uitsmijter: 3,4 miljoer verkochte loten brachten 85 mil joen gulden op. Londen (rtr) - Amerikaanse die renartsen zijn bezig met de ont wikkeling van een persoonlijk heidstest voor jonge katten. De test moet het kattenliefhebbers makkelijker maken een passend dier te vinden. Sommige mensen willen een kater of poes die alleen maar stil zit en toekijkt. Anderen willen een kat die muizen vangt, aldus arfs Soraya Juarbe-Diaz van de Cornell-universiteit in New York. De test legt vast hoe de katjes reageren op geaai. De dieren krij gen ook silhouetten van honden 'en andere katten voorgeschoteld, en geluidsopnamen van geblaf en gemiauw. Wetenschappers leg gen daarbij de reacties vast. Ver volgens plaatsen zij elke geteste kat in een categorie, van wild en onstuimig tot schuchter schoot- poesje. Ier inschat. Verschillende politie korpsen hebben de hoofddirectie van Banque Paribas gisteren extra bewaking aangeboden voor de negen filialen in Nederland. De directie heeft de eigen veilig heidsmaatregelen in de gebou wen verscherpt. ZIE OOK BINNENLAND - A3 4 gen binnen afzienbare tijd een uitgewerkt plan van de NMT voorgelegd. Het voorstel om de tandartsen een eigen tarievenbeleid te laten voeren, heeft geen gevolgen voor de patiënten met een aanvullende verzekering. De tandartsen en de zorgverzekeraars maken name lijk op regionaal niveau afspra ken over de vergoedingen. Een tarievenstrijd zal vooral voordeel kunnen opleveren voor mensen met alleen een basisverzekering. Ze kunnen de goedkoopste tand arts uitzoeken. Zorgverzekeraars Nederland verwacht geen schok kende veranderingen op de tand heelkundige markt, omdat 80 tot 85 procent van de Nederlanders een aanvullende tandheelkundi ge verzekering heeft. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse bevolking moet haar houding tegenover Duitse toeristen wijzigen. De Zeeuw moet veel vriendelij ker worden voor zijn oosterburen, wil Zee land tenminste als vakantieprovincie kun nen blijven concurreren. Zeeuwen zijn veel te kritisch op de bezoekende Duitsers en dat kunnen de Zeeuwen met hun inzak kende toeristische markt zich niet meer permitteren. Dat meldt het pr-bureau Thema Communicatie BV in een analyse die is uitgevoerd in opdracht van de pro vinciale initiatiefgroep Professionalise ring en Kwaliteitsverbetering. De Zeeuw, zo heeft het bureau ontdekt, beschouwt zijn Belgische buren anders dan de Duit sers. Het cultuurverschil met de Duitsers is groter, Belgen en hun omgangsvormen zijn kennelijk meer vertrouwd in het land van de roomboterbabbelaar en de bolus. Een fragment uit de analyse: 'Ook al zijn deze mensen onze buren, zij hebben toch een iets andere cultuur en vertonen daar om ander gedrag dan dat van de 'typische Nederlander'. Dit gedrag komt bij sommi ge Nederlanders negatief over, waardoor er een kritische houding ten opzichte van vooral Duitse toeristen is ontstaan. Een gewijzigde opstelling van de bevolking ten opzichte van vooral de Duitse toerist is dus gewenst'. Vooral omdat de bestedingen van de buitenlandse gast 'niet gering' zijn, moet Zeeland veel meer 'gastheerschap' uitstralen, zo luidt de aanbeveling. Onder kenning van cultuurverschillen tussen nationaliteiten, hoe klein ook, dat noemt het pr-bureau voor de Zeeuwse recreatieve sector 'een noodzaak'. ZIE OOK ZEELAND - C3 (ADVERTENTIES) Olïlti tS j I Mode «yntg. een combtamllc In dc noittlglsdie fcfccr ran luxggtlncn en pand hotel* 'j? Deze maand extra 3 I VUMVtYIM I menus kookboek li Orteomyni binnen een uur if tit/tü 'Nou\hiu LrJOtnC 10 jour* «iüki mm wmt mm hm Thomas Edisonweg 4, Bedrijvenpark Groenewoud II, Drunen. Telefoon: (0416) 37 75 11. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(eb) naar keuze erin 'gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassoƒ31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 bankJgironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan-1 gen hebben. Stuur deze bon in een open enyelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1