Een op acht winkels leeg in Sint-Niklaas Hulst en Kessen voelen elkaar aan )e stem :genheid DAG klapper PLAATSELIJK nieuws DE STEM Burgemeester viert lustrum: 6Ik ben een handelsreiziger die zijn produkt verkoopt' Tweewielers V.0.F>| ce Ophaalservice ZEELAND C2 IA STOOPS e bladen ticulieren gefeliciteerd januari 1996. 65 jaar Jan S KAPOT? 6510 (NIEUW tel.nr.) n brengen gratis. i deze maand is Antoi- I ne Kessen vijf jaar bur- I gemeester van Hulst. Vijf jaar waarin hij duidelijk i zijn stempel op de Rei- i jnaertstad heeft gedrukt. I Vijf jaar ook waarin hij zich Hulstenaar onder de [Hulstenaars is gaan voe- I len. Want zijn Limburgse I Bourgondische aard en de Vlaamse sfeer die [Hulst uitademt, passen [bij elkaar. Hulst en Kes- Isen voelen elkaar aan. editie zeeland m Yvonnes meevaller Kloosterzande Axel DONDERDAG 4 JANUARI 1996 Kennisgeving I ebt je strijd gestreden, dig mens gedaan. I je hebt geleden X je hebt doorstaan |ngaan, maar dank- por ons heeft bete- heden zeer plotse- brgzame moeder en en Wanny de Regt toops laat 26A, zal worden gehou- om 14.45 uur in het ^ang Tuinzigtlaan. fetorium, vanaf 14.30 I van de dienst gele- leregister te tekenen. ,|het uitvaartcentrum JbI 3 te Breda, alwaar ld nemen op vrijdag 5 10 uur. |eid is er gelegenheid en in de ontvangka- riaan Blok ulianastraat 71. Iburg, 5 januari. arteknie orteknie-Kramer Ljk, Lepelstraat 16. en kring plaatsvinden. in Hermon rancois Kiel ntrum 'Vremdieke'. pek, 5 januari. ;en-Ventevogel laas van Belzen in, Langstraat 71. nuiden, 5 januari. ibber Wz aria Minderhoud 'Huize Der Boede'. stilte plaatsvinden. sdankje, jubileum, /elijk, verloving, ■estatie, examen, am enz. ilom 0,65 incl. BTW, jgel verplicht, afbeelding, im 26.- incl. BTW. en op aanvraag, liet geretourneerd. 13 of geef uw tekst atsing af bij één van chriftelijke opgaven geaccepteerd, indien end zijn, ook indien uw lijgevoegd is. het recht voor teksten redenen te weigeren, achten bereiken over de ehoudt de uitgever zich im de naam van de bekend te maken. sen in Etten-Leur. 3ool in Dongen, sens in Terneuzen. eek in Zevenbergen. ijers, Oosterhout. vrienden weet wel. I van onze verslaggever Sint-Niklaas - De binnenstad van Sint-Niklaas, ook druk j bezocht door Oost- Zeeuws- Vlamingen, dreigt zijn aan trekkelijkheid als winkelge bied steeds meer te verliezen, j Een op de acht winkels staat j er inmiddels leeg. Dat blijkt uit een inventarisatie 'Winkelaanbod en ketenbedrij- ven in tien Vlaamse binnenste den'. Het onderzoek richtte zich op hoofdwinkelstraten en zijstra ten daarvan met minstens tien winkels. In Sint-Niklaas staan 52 van de 440 winkels en horecazaken leeg en dat is twaalf procent. De leeg stand is veruit de hoogste in Vlaanderen. Alleen Antwerpen komt met een procentje minder in de buurt. In de overige Vlaamse centrumsteden bedraagt de leeg stand tussen de vier en zeven pro cent. In de Wase hoofdstad wijt men de teruggang van het stadscentrum aan de steeds maar voortdurende onzekerheid over een nieuw koopcentrum aan de rand van de stad, vlak bij het al bestaande koopcentrum Waasland. De plannen liggen er al jaren, maar vanwege een juridisch steekspel, dat inmiddels al tot bij de Raad van State wordt gevoerd, gebeurt er niets. In het stadhuis meent men dat ook de hoge huurprijzen in het stadscentrum een rol spelen. Daarnaast wachten alle onderne mers die willen investeren voor lopig de ontwikkelingen rond het koopcentrum af. De verwachting is dat als het koopcentrum niet doorgaat het stadscentrum een nieuw elan zal krijgen. Gaan de plannen wel door, dan wordt gevreesd voor een steeds verder gaande leegstand. Het gemeentebestuur heeft overi gens op de begroting voor dit jaar geld vrijgemaakt voor een studie in de binnenstad. Die studie moet de oorzaken van de leegstand blootleggen en aangeven hoe de gemeente en de middenstand het beste kunnen handelen. de winkel en werkplaats van ICE RIJWIELEN TRUM SERLIPPENS roortgezet door: i hiermee veel succes. Interprice Rijwielen! 996 gevestigd aan de: anweg 2A, Terneuzen. I Een perfecte combinatie, vindt hij zelf. Door Eugene Verstraeten „EEN BURGEMEESTER is een handelsreiziger die zijn produkt verkoopt," zegt Antoine Kessen. En daar is hij voortdurend mee bezig. Soms ludiek, vaak verras- Isend, soms kritiek oproepend van zijn Zeeuws-Vlaamse collega burgemeesters. Maar dat raakt hem al lang niet meer. [„Ach, het is niet anders," ver licht hij. „Als Kessen iets [oppert, dan reageren de anderen neteen al negatief, nog zonder Hat ze precies weten waar het om gaat." Het meest recente voor- peeld is een notitie, waarin Hulst nogelijkheden op een rijtje zet jam bedrijven een helpende hand poe te steken. „En meteen roepen fee dat Hulst weer eens op eigen boutje bezig is. Dan val ik toch kan mijn stoel. Welke gemeente onderhandelt er nou niet over [grondprijzen Overal zie je toch iet fenomeen van renteloze leningen? Toen Barbé Necker- nann naar Terneuzen lokte, hoorde je niemand. Toen Oost- purg diep in de buidel tastte voor (Jnitron? Stilzwijgen. Maar als pet Kessen is....". Hij wijst op zijn idee om in Eeeuws-Vlaanderen gezamenlijk |een regionaal geldpotje in het leven te roepen om bedrijven te pekken. „Dat ziet niemand zit- Jen. Dus besiuiten we om dan zelf hoor onze eigen gemeente actie te |ndernemen en dan is Hulst neens solitair bezig. Wanneer is [iet dan wel goed Iparte behandeling jiu we het toch over bedrijven pebben. „De middenstand zie ik Vs één groot bedrijf. Heel Belangrijk voor Hulst. En de ver standhouding met Morres is op Hit moment heel goed. Dat blijkt Vel uit de instemming met de poegere openingstijden van de kinkels op zondag. Want dat is Hatuuriijk puur voor Morres. ïo'n bedrijf mag best een aparte jehandeling krijgen. Binnen het pttelijk mogelijke natuurlijk, feckermann ook. Ze zijn samen K>ch goed voor 1.200 werkne- pers. Dat betekent dat zo'n 3.600 ledactie ■«'neuzen: Zuidlandstraat 32, T- 0115-645769, fax 0115-645742. Nacteuren: Peter Oggel (editie- ™f), Peter van den Assem, Frank pn Cooten, Rein van der Helm, prold de Puysseleijr, Eugene Jerstraeten. Sees: Klokstraat 1, 0113-273700, fax 0113-273701. jedacteur: Cees Maas (provincie- jerslaggever). Pjlst: Steenstraat 14, tel. 0114- [W70, fax 0114-372771. [edacteuren: Frank Deij (plv. ed. jief), Gerlach Hochstenbach. •ortredactie Zeeland: JPe Koomen pj "ia t/m vrij. 0115-645751 w zondag 0115-645753 ,™VCT tie exploitatie Je Stem en ZVK rjneuzen: Zuidlandstraat 32, p 0115-645740, fax 0115-645741 fertegenwoordigers: lartin Boeije, privé 0115-563976, |Via Broekhoven, privé 0115- I2354' Hans D'mmer-s, privé 0115- ff'st: Steenstraat 14, I' 0114-372770. jdegenwoordigers: EJfvan den Brande, privé 0114- B, „0, Marjan Verstraeten privé lN-316755. Prkoopleider: Harrie Muurmans, |lve 076-5020894 'eningstijden: '■"mvr. 8.30- 17.00 uur Kessen promoveerde in 1992 op een proefschrift over grensoverschrijdende samenwerking. van de renovatie en is een juweel tje geworden. Het stadskantoor waar zoveel twijfels over waren is een belangrijke ontmoetings plaats geworden. We ontvangen hier veel mensen en je hoort nie mand zeggen dat het lelijk is. Ons probleem is de infrastructuur. De aan- en afvoerwegen naar de bin nenstad. Als ik ergens heen ga en ik moet in een file staan, dan doe ik dat één keer, maar nooit meer. Hulst mag niet het slachtoffer worden van haar eigen succes. We moeten naar oplossingen voor het verkeer zoeken. Maar of je dat nou moet doen met peperdure voorzieningen?" Maatjes Zo slecht als hij het af en toe kan vinden met zijn Zeeuws-Vlaamse collega's, zulke goede maatjes is hij met zijn Belgische buren. Hij promoveerde op een proefschrift over grensoverschrijdende samenwerking. „Grensover schrijdende samenwerking heeft de toekomst," is zijn devies. „Daar heeft Hulst al Europese prijzen voor gekregen. Wij waren de eerste gemeente die op een wettelijke basis ging samenwer ken met gemeenten over de grens. We kunnen er allemaal profijt van hebben. We mogen ons niet beperken tot Zeeuws-Vlaande ren. Over de grens heb je voorzie ningen die wij ons hier niet kun nen permitteren. Op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs, cultuur. Er is eens geopperd dat alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten zouden moeten meebetalen aan een grote nieuwe schouwburg in Terneuzen. Nou, aan me hoela niet. We zitten van hieruit toch zo in Antwerpen of Gent De Bel gen zijn onze natuurlijke part ners. Ja, zo voel ik dat. Hulst is niet voor niets de meest Vlaamse stad van Nederland." Samenwerking is nuttig, maar één ding blijft Kessen toch vreemd vinden. „De industrie op de Linkeroever blijft zich maar uitbreiden en toch merken wij er niets van dat mensen in Zeeuws- Vlaanderen komen wonen. Hulst leent zich voor mensen die op de Linkeroever werken toch uitste kend als woongemeente. Wat dat betreft is de grens dan blijkbaar Kessen als Meatloaf tijdens een van de acties voor de Hulster basiliek. foto camile schelstraete mensen er hun boterham van eten. Er is veel te doen geweest over de miljoen gulden die we aan Neckermann hebben gege ven. Welnu, als ik nu voor die zelfde situatie stond zou ik het weer doen." Kessen en drugs. Zijn beleid om alle coffeeshops rigoureus te slui ten haalde landelijke publiciteit. Een beleid dat tot nu toe met suc ces de toets voor de rechtbank heeft doorstaan. „Of ik zelf wei eens een joint hebt gerookt Nee, in mijn studietijd zat ik in een studentenvereniging waar dat niet gedaan werd. Een beetje conservatieve club. Misschien heb ik daarom ook nooit de nei ging gehad het eens te proberen." Drugs Hij constateert landelijk een omslag in het denken over soft drugs. „Van de pakweg 630 gemeenten zijn er zeker 550 die niks van coffeeshops moeten heb ben," weet hij. „Van het idee om via coffeeshops de handel in soft drugs onder controle te krijgen komt niets terecht. Coffeeshops zijn gewoon punten waar je gemakkelijk aan die spullen kunt komen. Ze nodigen juist uit tot het gebruik van verdovende mid delen. Natuurlijk krijg je de drugs de wereld niet uit. Nee, ik ben geen ideoloog. Ook niet uit Hulst. Er wordt nu nog verkocht vanuit hooguit vier of vijf panden in Hulst. Wij weten precies waar en we hebben het onder controle. Wij hebben hier in Hulst de toon gezet waarvan ook andere gemeenten in grensstreken kun nen profiteren. En over drugs gesproken, dan snap ik toch iets niet. Iedereen zegt dat de handel zich ondergronds gaat versprei den als je de coffeeshops sluit. Iedereen zegt ook steeds dat sof drugs niet verslavend zijn. Dat is met elkaar in tegenspraak. Want als softdrugs niet verslavend zijn, waarom doen mensen dan juist alle mogelijke moeite om hoe dan ook aan die spullen te komen Terug naar de 'handelsreiziger' Kessen. „Eigenlijk een gemakke lijk baantje, want met Hulst ver koop ik een luxe produkt dat gre tig aftrek vindt. En dan bedoel ik niet alleen het stadje, maar ook de buitenkernen met hun speciale landelijke karakter. Hulst is een adembenemend totaalprodukt. De binnenstad nadert het einde Kessen: 'Ik ben een handelsreiziger die een produkt verkoopt'. foto's wim kooyman Kessen verloochent zijn Bourgondische aard niet. toch nog een barrière. Maar we zijn nu bezig om daar een beetje massagewerk te verrichten." Vijf jaar geleden verruilde Kes sen de ambtsketen van Hontenis- se voor die van buurman Hulst. „Na een prachtige tijd, met als klap op de vuurpijl mijn benoe ming tot ereburger. En wat gebeurt er Meteen daarna word je geconfronteerd met plannen voor gemeentelijke herindeling. Zelf heb ik het er moeilijk mee daar een voortrekkersrol in te spelen. Ze zouden het in Honte- nisse kunnen zien als verraad van hun ere-burger. Bovendien, Hulst wordt niet bedreigd, dus wij gaan zeker geen initiatieven nemen." Om zijn gemeente te promoten kroop Kessen zonder blikken of blozen als navigator in een rally auto. Dat neemt niet weg dat hij wel een mening heeft. „Wat voorop moet staan is dat er in Zeeuws- Vlaanderen een evenwichtige verdeling komt. Dan kom je al snel uit op drie gemeenten. Een tje in het westen, een fusie van Sas van Gent en Terneuzen in de Kanaalzone en Hulst, Axel en Hontenisse samen in het oosten." Antoine Kessen pakt alles aan wat hem de moeite waard lijkt. Hij trok de actie voor een nieuw klokkenspel in de kerktoren en nu is hij een van de gangmakers achter de grote inzamelingsactie voor de restauratie van de basi liek. Daarvoor beklom hij tijdens een play-back-show zelfs het podium om er met veel verve 'Paradise by the dashboardlight' van Meatloaf neer te zetten. Ambities „Mijn vrouw en kin deren hoeven niet meer zo nodig te verhuizen. Die hebben het hier in Hulst prima naar hun zin. Ik ook trouwens. Hoe langer het duurt, hoe moeilijker ik het voor mezelf vind hier weg te gaan. Toch denk ik dat Hulst niet mijn laatste plaats is. Maar dan zal het toch een gemeente moeten zijn waarin ik me kan thuisvoelen." Geen Middelburg Zeker is dat Hulst wel zijn laatste Zeeuwse gemeente is. „Kijk, Middelburg kwam vrij en dan beginnen mensen weer te specu leren. Is dat niks voor jou Dat denk ik niet. Het karakter van die 1 plaats en dat van mij zouden wei- eens met elkaar kunnen botsen. Met mijn Bourgondische aard pas ik perfect in Hulst. Middelburg heeft dat niet. Waarmee ik maar wil zeggen dat het niet altijd hoeft te gaan om een grotere gemeente. Wat ik wel weet, het enige plekje waar ik hier in Zee land kan aarden is Oost Zeeuws- Vlaanderen. En als ik hier zou blijven is dat zeker geen straf, integendeel." ER ZIN WEER eens flessen trekkers actief in onze goedge lovige regio. Ze werken met een systeem van kettingbrieven dat de deelnmers 4500 gulden per persoon kost, maar dat de initiatefnemers, zonder enige inspanning, tonnen rijker maakt. Ais de 'ketting' breekt, en dat gebeurt onvermijdelijk, dan zijn alle deelnemende scha kels hun geld kwijt en een erva ring rijker. Persoonlijk word ik altijd puur chagrijnig als ik hoor of lees hoe gewone mensen door middel van trucs van hun zuurverdien de spaargeld worden verlost, maar het kan ook anders gaan. Een Middelburgse jonge vrouw, Yvonne, stond op een middag haar ramen te zemen, toen ze in het Duits werd aang- sproken door twee goed in het pak zittende, knap ogende heren. Ze kwamen uit een don kerblauwe BMW en hadden een kleine koffer bij zich. „Bent u bekend in deze buurt vroeg één van de twee - uiteraard in het Duits. „Jawohl," zei Yvon ne naar waarheid. „Wij zoeken iemand, die een voordeeltje kan gebruiken, iemand die het niet al te breed heeft, begrijpt u Yvonne legde snel uit dat zij degeen was die de heren op het oog moesten hebben. Ze nodig de het Duitse duo in de voorka mer, waar het koffertje op tafel kwam. Onder het genot van een kopje koffie toonden de heren haar een aantal coupons stof. Mooi waren ze. KwaliteitEr waren drie coupons wollen kamgaren bij. Prima geschikt voor een herenkostuum. Ver der vier coupons prachtige japonstof en nog wat kleinere lappen van een mooie kwaliteit. De coupons, zo vertelden de heren, waren overgebleven van een grote modebeurs in Utrecht, waar zij namens hun vader, die een grote zaak in Duisburg dreef, een stand had den bemand. In plaats van de kostbare stoffen moeizaam te moeten inklaren bij hun terug reis in Duitsland, gunden zij ze liever aan een aardig Hollands gzin, bijvoorbeeld dat van Yvonne. Voor 150 gulden kon ze de hele partij overnemen. Yvonne dacht niet lang na en betaalde onder dankzegging het gevraagde bedrag. Zulke buitenkansjes krijg je niet vaak. Toen haar man 's avonds thuis kwam en zij zijn maten wilde uitzetten op een coupon fraaie, lichtgrijze stof, ontdekte ze dat ze bedrogen was. De coupons waren stuk voor stuk te klein om er komstuums of japonnen van te maken. Van de politie leerde Yvonne dat het hier om niet verwerkba re restanten uit grote confectie- Q Door Tom Koopman ateliers ging. Je kon ze vooi niks meenemen als je daai werkte. De coupons gingen ir de kast en Yvonne probeerde de strop te vergeten. Het hielp omdat ze niet lang na de onge lukkige transactie naar Goe: verhuisde. Wie schetst haar verbazing toer ze op dat nieuwe adres opnieuw werd aangesproken dooi dezelfde twee heren in de don kerblauwe BMW, met hur koffertje en hun sterke verhaal Yvonne, die al gauw dóór hac dat de twee haar niet herken den, nodigde ze net als de vori ge keer in haar woonkamer uit Ze wendde voor dat ze koffie ging zetten, maar in plaats daar van waarschuwde ze haar nieu we buurvrouw, die een Rot tweiler had. Dit dier, voor wie de naarr 'hond' te kleinerend klinkt werd met een bemoedigenc 'Kijk eens wie we op visite heb ben' in de voorkamer gelaten Yvonne en haar vuurvrouw voegden zich bij het groepje waar Yvonne in zuiver Zeeuw! uiteenzette dat Rottweilers je ir het algemeen niks doen, behal ve als je probeert de kamer te verlaten. Tegen betaling var slechts 150 gulden, hier en nu te voldoen, zou er echter een vrij geleide voor de beide heren mogelijk zijn. Het woedend gemompel van de Duitsers overtuigde Yvonne ervan, dat de heren tijdens hur verblijf op beurzen in Neder land, sappig Amsterdams had den leren spreken.... Ze kozen eieren voor hun geld Yvonne kreeg haar 150 gulder terug. De Rottweiler vergezel de het duo grommend tot aan het tuinhekje, waar Yvonnes buurvrouw intussen de waarde loze coupons overheen hac gehangen. De heren namen dt lappen niet eens mee. De groot ste ligt nu in Castors mand. THEATER MIDDELBURG Drie Grote Vrouwen - Stad- schouwburg Molenwater 99 - 20.00 uur 30) DIVERSEN CLINGE Biljarten - Malpertuus -13.30 uur Ouderengymnastiek - Malper tuus-15.00 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - Café de Lamsoren -13.30 uur WESTDORPE Kaarting - Concordia -13.30 uur GRAAUW Bieden - Gemeenschapshuis -13.45 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje -19.30 uur HENGSTDIJK Vleeskaarting - café 't Jagershuls - 14.00 uur KOEWACHT Schieting voor bejaarden - café 'tHoekske-13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Pocahontas 20.00 uur Goldeneye VLISSINGEN Alhambra 1 -2-3-4 13.30 en 16.00 uur Pocahontas (Ned) 19.00 en 21.45 uur Goldeneye 13.30, 16.00, 19.00 en 21.30 uur Filmpje 19.00 uur Pocahontas (Eng) 13.30 en 16.00 uur Babe 21.30 uur The bridges of Madison County 13.30,16.00,19.00 en 21.30 uur The Santa Clause BRUGGE Kennedy Complex 14.30, 17.15 en 20.00 uur Golde neye 14.00,16.00 en 18.00 uur Pocahon tas (Ned) 20.00 uur The American President 20.00 uur To die for 17.15 en 20.00 uur The crossing guard 14.00 uur The indian in the cup board (Ned) 14.30 uur Mortal Kombat 16.00 en 18.00 uur The Santa Clause KNOKKE Beverly Sereens 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Goldeneye 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Nine Months 20.00 en 22.30 uur Something to talk about 20.00 en 22.30 uur The American President 15.00 en 17.30 uur Pocahontas (Ned) 22.30 uur Crossing Guard CURSUS ZVU - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt in gebouw Martinus aan de Groe nendijk een cursus tekenen en aquarelleren. De cursus omvat twaalf lessen van telkens twee uur. Begonnen wordt donder dag 11 januari om 19.30 uur. NIEUWJAARSRECEPTIE - Tennisvereniging Game'78 houdt zondag 7 januari haar nieuwjaarsreceptie in de Perre- plu. Van 11.00 tot 14.00 uur kan men daar terecht. WANDELING - De Steltkluut houdt zondag 14 januari een wandeling in De Zestigvoet- kreek in Clinge. C. Smet leidt de excursie die om 09.30 uur begint. Het gebied is ecologisch gezien van bijzonder grote waarde. Het terreinbeheer door Staatsbosbeheer wordt hier op afgestemd. CURSUS ZVU - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt in het Gregoriuscentrum een cursus kalligrafie. De cursus omvat tien avonden van 19.00 tot 20.30 uur. De eerste les is maandag 15 januari.

de Stem | 1996 | | pagina 15