DE STEM Leegstand Terneuzen rampzalig Sinds RA ?fRA Aannemer weer veroordeeld voor niet betalen vakantietoeslag Schepen in greep van de mist OZ-zorgverzekeraar wil uitleg over sluiting intensive-care Zeeland pompt steeds meer grondwater op Zes procent huizenbestand van woningbouwvereniging is niet bewoond Blikschade door gladheid valt erg mee in Zeeland Bewoners faliekant tegen een sociaal pension in Klaassenstraat Terneuzen RONDJE I Van onze verslaggever lan zoekt adres voor drugverkoop: Terneuzenaar it huis gezet tbraken ~>E PASSAGE Vanaf vandaag ZEELAND PIET BRAKMAN GL sport, nummer 1 in schaatsen o.a. Bauer Viking Zandstra, etc. etc. Zeeland DONDERDAG 4 JANUARI 1996 DEEL 1 AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen,- behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat Reclameprijzen gelden t/m zaterdag 6 januari as. Zolang de voorraad strekt Van onze verslaggever Clinge - Het Bouwbedrijf Cling bv in Clinge moet van de president van de rechtbank in Middelburg binnen drie dagen achterstallige vakantierechten aan zijn werknemers betalen. I Blijft het bedrijf in gebreke, dan hangt er een dwangsom van 1.000 gulden per dag boven het hoofd met een maximum van 100.000 gulden, j Het is de derde keer dat de rechter het Clingse bouwbedrijf heeft veroordeeld wegens het niet bij schrijven van vakantie-, feest- en verlofdagen en de vakantietoeslag, het zogenaamde rechtenbeheer systeem. Het bedrijf wordt tevens veroordeeld in het betalen van de procureurskosten van de bond. Blijkens het vonnis heeft het bouwbedrijf, waar zeven mensen werken, gedurende het jaar 1995 te laat gegevens in het kader van het rechtenbeheer systeem aangeleverd aan het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB). Ook betaalde de aannemer de ver schuldigde bijdragen en premies te laat. Volgens districsbestuurder H. Lenting van de Hout- en Bouwbond FNV gaat het nog niet om grote bedra gen, omdat er op dit moment sprake is van ongeveer drie maanden achterstand. De president van de rechtbank oordeelde de aanne mer de bindende bepalingen van de cao voor het bouwbedrijf niet heeft nageleefd. In zijn vonnis nam de rechter op dat het bouwbedrijf in ieder geval voor de duur van de cao tot en met april 1999 tijdig premie-afdrachten en betalingen moet doen aan het SFB. Het kort geding werd aangespannen door de Hout en Bouwbond FNV. De bond ligt al jarenlang her haaldelijk overhoop met de aannemer. Volgens dis trictsbestuurder Lenting komt het nog regelmatig voor dat aannemers te laat betalingen verrichten in het kader van het rechtenbeheersysteem. In die gevallen schroomt de bond niet om naar de rechter te stappen. Terneuzen/Hulst/Breskens - De leegstand bij de Woning bouwvereniging Terneuzen is dramatisch. Van de 3700 woningen in het bestand staan er momenteel meer dan 1 220 leeg. Op jaarbasis betekent dit een derving aan huur inkomsten van anderhalf miljoen gulden. i „Zes procent is een triest getal als I je dat afzet tegen de twee procent die nog als aanvaardbaar wordt J gezien," zegt directeur E. van lExter. De oorzaken van deze ■hoge leegstand zijn divers. De I belangrijkste is volgens hem de I aantrekkende belangstelling voor het kopen van woningen. Ook het teruglopend inwonertal van Ter- kneuzen -vorig jaar driehonderd •inwoners minder - kan een oor zaak zijn. „Je mag aannemen dat onder die vertrekkende mensen [toch een aantal van onze mensen lit." )orzaak De Terneuzense binnenstad bui ten beschouwing gelaten -'de •eden (drugoverlast - red.) waar om mensen daar niet willen wonen is bekend' - doet de leeg stand zich nagenoeg overal voor. Gedwongen door de leegstand [voert men in Terneuzen een actief istotingsbeleid. In de loop van [rong jaar werd besloten 78 woningen in de verkoop af te sto- en. „En op de valreep hebben wij ^orig jaar bovendien toestem- ng gekregen de belangstelling peilen voor het kopen van koningen in complexen tussen •Van Kinsbergenlaan en De Ruy- jersingel. Dok in het complex tegenover Vlbert Heijn in de Zuidpolder lomen huizen in de verkoop. Het gaat hierbij in totaal om tachtig stuks," zegt Van Exter. „Als steeds meer mensen woningen willen kopen denk ik dat wij als woningbouwvereniging daarop flexibel moeten inspelen. Want leegstand is in feite geld weg gooien." Philippine De Algemene Woningbouwver eniging in Breskens kent geen grote leegstand. Minder dan één procent van de tweeduizend woningen die de vereniging exploiteert. De leegstand doet zich uitsluitend voor in Sas van Gent en Philippine, zei directeur J. de Rechter. Wat ook begint door te werken, zo zegt hij, is het feit dat bouwverenigingen de zogenaamde 'starters' steeds meer missen. „Vroeger begonnen jonge stellen in een huurwoning, tegenwoordig is het dikwijls gelijk een eigen huis," zegt De Rechter. Problemen zijn er om een aantal woningen in Philippine verhuurd te krijgen. „Waarschijnljk nog een na-ijl-effect van de drugs problematiek die daar gespeeld heeft: Ook het gebrekkig open baar vervoer speelt een rol. Kan didaat-huurders, die geen auto hebben, vinden de woning en het dorp op zichzelf prachtig, maar het slechte openbaar vervoer doet Ook leegstand in Philippine, bijvoorbeeld in de Burg. Hoekstraat. ze toch van huren afzien. Dat hebben wij een paar keer vastge steld", zegt De Rechter. De Woningbouwvereniging Hulst kent geen structurele leegstand. Alle 1300 woningen zijn ver onder druk", zegt directeur H. Hageman. De Regionale Woningbouwver eniging in Axel -met 5300 woningen de grootste van Zeeuws-Vlaanderen - kampt huurd. „Toch staat de zaak wel eveneens met leegstand. Van het bestand stonden er half december 79 leeg. Van de structurele leeg stand - langer dan drie maanden - zijn zeven huizen in de verkoop gegaan. Het gaat hierbij dikwijls om huizen die vanuit vereni gingsoogpunt niet exploitabel Van onze verslaggever lemeuzen - Een 22-jarige Ter- leuzenaar heeft onder bedrei ging met geweld enkele weken joodgedwongen zijn woning poeten afstaan aan een 23- irige Hagenaar. Die gebruik- het 'kraakpand' als ver- popadres voor drugs. Pe Terneuzenaar meldde zich ïsdagavond bij de politie waar Kei actie werd ondernomen. Een ■val in de woning aan de Tho- Tnstraat volgde. Naast het 'koe- beksjong' werd ook nog een 20- pge man aangehouden die al prder een binnenstadverbod had ■kregen. Tevens werd dertig :am harddrugs in beslag geno- jen. De Hagenaar werd na' ver- hor ingesloten. alst - Twee inwoners van Boosterzande en Hulst wer- pn slachtoffer van inbraak, ft de woning aan de Beatrix- »aat in Kloosterzande werd na lt ongewenst bezoek door de 62- fige bewoner wat muntgeld Inist. fen 55-jarige vrouw uit de lostaertstraat in Hulst moet lan lopen. Uit haar schuur ver- peen een witte Jawa bromfiets. "(ADVERTENTIE) sergisteren bekend programma PU OMROEP ZEELAND Pu ak culturele agenda Ittaandag t/m donderdag Nn 13.30-14.00 uur ^let Bob Lagaaij, j^ke Tanihatu en van Wittene »Als gevolg van hevige mist zijn de bruggen over het kanaal Gent-Terneuzen gisteren van 01.00 uur tot 10.00 uur gestremd geweest. Een aantal schepen zaten hierdoor als het ware opgesloten. Na 10.00 uur trok de mist weer wat op zodat de bruggen voor het scheepvaartverkeer weer opengesteld konden wor den. De scheepvaart heeft verder geen grote proble men gehad met de mist. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE u het al gehoord Van onze verslaggever Temeuzen/Breda - Zorgverze keraar OZ hoopt op korte ter mijn met de directie van de Ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen te kunnen spre ken over de tijdelijke sluiting van de intensive-care-afde- ling in Oostburg. Dat gebeurde tijdens de kerstda gen, nadat een groot aantal ver pleegkundigen door ziekte geveld was. Vanwege de onderbezetting besloot de directie om het perso neel te concentreren op de ic- afdeling in Terneuzen, zodat die volledig bemand was. De afde ling in OoStburg is op tweede kerstdag weer geopend. OZ-directeur H. Boer wil nog niet reageren op het feit dat de ic- afdeling van het Antoniuszieken- huis tijdelijk gesloten is geweest. „Ik wil eerst van de directie horen wat er precies gebeurd is. Nu kan ik alleen maar afgaan op geruchten. Ik kan wel zeggen dat de 24-uursservice voor ons zeer belangrijk is. Daar staan we voor." Het dagelijks bestuur van patiën tenvereniging Samen Beter heeft gisteren gesproken over de tijde lijke sluiting van de intensive- care-afdeling. „Wij vinden het een bedenkelijke ontwikkeling wanneer willekeurig welke afde ling gesloten kan worden vanwe ge een onderbezetting," zegt woordvoerdster M. Henderiks. „Wanneer er meer mensen ziek zijn, wordt dan het hele zieken huis gesloten? Stel je voor dat dat landelijk beleid wordt. We zijn verontrust." De vereniging voelt er overigens niets voor om de directie de zwarte Piet toe te spelen. „Gezien Van onze verslaggever Goes - De blikschade als gevolg van de gladheid is in Zee land tot nu toe bijzonder meegevallen. Bij ZLM, de grootste autoverzekeraar in Zeeland, zijn ongeveer tweehonderd extra schademeldingen binnengekomen. Alles bij elkaar goed voor een extra schadepost van rond de vierhonderd duizend gulden. H. Meeuwsen, hoofd Schade van ZLM Verzekeringen, wijst erop dat er bij die schademel dingen ook nog autobezitters uit Brabant zitten, waar de ZLM ook een klein deel van de verzekeringsmarkt bestrijkt. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik vorige week met angst en beven naar de weersvoorspellingen heb geluisterd," zegt Meeuw sen. „Maar het is hier in Zee land uiteindelijk allemaal erg meegevallen. Toch zeker als je ziet hoeveel schade de ijzel in de rest van het land heeft aan gericht. Dan zijn we er hier redelijk goed uitgesprongen." In het Zuidwesten is het ook maar enkele dagen glad geweest op de wegen. „Een dag of vier. Gemiddeld krijgen we per dag altijd al zo'n honderd schademeldingen binnen. Dus kun je ongeveer zeggen dat we in die gladde periode dagelijks met zo'n vijftig extra schadege vallen zijn geconfronteerd." De botsinkjes speelden zich overi gens niet allemaal in Zeeland af. Een aantal Zeeuwen liep averij op toen ze zich waagden op de spekgladde wegen boven de grote rivieren. De extra meldingen hebben overigens bij de ZLM niet voor problemen gezorgd bij de scha de-expertises. „Zeker niet in Zeeland, waar we een nauwe samenwerking hebben met de verschillende reparateurs. Dankzij goede afspraken hoe ven we in veel gevallen geen eigen mannetje op pad te stu ren om de schade vast te" stel len," zegt Meeuwsen. Bij ZLM zijn zo'n 140.000 voertuigen verzekerd, waarvan ongeveer 100.000 auto's. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE meer zijn of groot onderhoud nodig hebben, „En er is belang stelling voor," zegt directeur C. Reinhoudt. „En hiermee spelen ook wij in op het gegeven dat steeds meer mensen zelf een woning willen kopen." Van onze verslaggever Middelburg - In Zeeland wordt steeds meer grondwater opge pompt. Ook het aantal pompinrichtingen stijgt flink. Dat blijkt uit het overzicht dat de provincie ieder jaar opstelt van de geregistreerde grondwateronttrekkingen. seizoen gebruikte met name de agrarische sector extra kuubs. Het zoete water is voor verreweg het grootste gedeelte (6,2 op 6,9 miljoen kuub) opgepompt door Delta Nutsbedrijven voor de drinkwatervoorziening. Behalve aantal en plaats van de bij de provincie geregistreerde pompen en de hoeveelheid per pomp opgehaald water, bevat het overzicht ook technische gege vens over iedere pompinrichting. Alle gegevens samen vormen het zogenaamde openbaar register dat de provincie volgens de grondwaterwet moet bijhouden. In 1994 pompten instanties en inwoners van Zeeland bijna zeven miljoen kubieke meter zoet grondwater, ruim drie miljoen kubieke meter zout en ruim 0,3 miljoen kubieke meter brak water op. Dat jaar waren er ver spreid over de provincie 360 pompinrichtingen bekend. In november van dit jaar was dat aantal pompinstallaties al opge lopen tot 405. Van 1988 tot en met 1993 zat er in de opgepompte hoeveelheid water geen stijgende lijn. In 1994 werd wel aanzienlijk meer water omhoog gehaald. Door het droge Door Peter van den Assem Terneuzen - Nee, ze zijn niet tegen de opvang van mensen in moeilijkheden. Evenmin vinden ze dat de gemeente de boel de boel maar moet laten in de binnenstad. Ze willen er zelfs over praten. Een sociaal pension Prima. Maar niet in de Klaassenstraat. En zeker niet zonder overleg vóóraf. Nu een bijeenkomst beleggen, da's mosterd na de maaltijd. De beer is immers al geschoten Die boodschap hebben bewoners en omwonenden van de Klaassen straat gisteravond snel duidelijk gemaakt. Het sociaal pension. Een begeleid woonproject voor acht mensen met 'psychiatrische probleem- kenmerken', zoals dat in vakter men heet. Een project dat de gemeente op wil starten als onderdeel van de bestrijding van de drugoverlast in de binnenstad. Maar veel bewoners, van diezelf de binnenstad geloven er niet in. Ze uitten hun wantrouwen in de Triangel, dat het decor vormde achter de drukbezochte informa tie-avond, die uitgroeide tot een zeer emotionele bijeenkomst. Behalve wethouder P. Hamelinck hadden onder meer H. Sarneel en H. Vreeman, van de Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ, die in samenwerking met de gemeente het sociaal pension op gaat zet ten) achter de tafel plaatsgeno men. VERVOLG OP ZEELAND-C3 'We willen dit niet, we willen nachtrust' (ADVERTENTIE) Een nieuw programma BIJ OMROEP ZEELAND over zeeuwse muziek met elke donderdag van 16.00-17.00 uur Kr, tt g LAND JLJ' 1 VJ Hebt u het al gehoord de omstandigheden en de tijds druk denk ik dat de directie niet echt een slechte beslissing gemaakt heeft. Hen valt niets te verwijten. Maar er is natuurlijk wel een duidelijk manco in de organisatie te zien," aldus Hen deriks, die daaraan toevoegt dat de patiëntenvereniging tot dus ver één klacht heeft binnen gekregen, in verband met de slui ting van de Oostburgse ic-afde- ling. Tevens slijpen en richten. SPOftTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27, Sluis - 0117-463057 1.000 m2 sport

de Stem | 1996 | | pagina 13