Executies bedreigen bestand Lotto-koorts bevangt Groot-Brittannië John Major tracht crisis te bezweren Daklozen en dronkaards vriezen dood in Moskou Alleen Arafats kandidaten kunnen winnen m KORT Bosnië klaagt bij Navo over ontvoering burgers A4 DE STEM BUITENLAND A5 IMENTAAR ers ismokkel ag ïg in Zeist rouw gevonden nderschept cocaïne ele jaar feest ncurrentie musea 'IRA achter moorden N-Ierland' Lankerstichting frankrijk opspraak BUITENLAND KORT VS vrezen aanslagen in Duitsland Stichting redt Vermeer-expositie Boutros-Ghali wil VN-macht Burundi Oostenrijkse minister treedt af Kopstuk Algerijns FIS geeft zich over Acht slachtoffers aardbeving Sulawesi Nigeria Iaat poütieke gevangenen vrij \Rl 1996 WOENSDAG 3 JANUARI 1996 iken er een gewoon- |ud-premier Lubbers fke spel. Vorige week irzitter en ooit kroon- Jieeft op haar beurt de veelbekritiseerde tvan oordeel dat Lub- die door haar wordt dat het einde van zijn i heeft Lubbers een Eozen positie van 'red- |rm veel schade berok- Ivallen hun eigen poli- toA-voorzitter Helgers Opmerkingen waar zijn die een gerespecteerd ertoe bewegen om in PA Tweede Kamerfrac- En. In zijn drang tot pro- et paarse kabinet soms |n met de moker moet ■r hardhandig op de vin- 'eren van de moker niet ford, maar dan wel graag Lodders geven opnieuw lepe crisis verkeert. Wan- I openbaar afvallen, is dat lin de partij. Het pijnlijke 1/ Lodders er regelmatig achterban te hebben dan Weel in de voorste linies feke Lodders door velen Be christen-democraten. poor Bob van Huët Londen - Heel Groot-Brittan- nië is bevangen door lotto koorts. Omdat niemand bij de laatste twee trekkingen de juiste nummers kon voorspel len wordt aanstaande zater dag gerekend met een record 'jackpot' van rond de 100 mil joen gulden. Als er één gelukkige winnaar is, dan verdient die meteen een ere plaats op de lijst van 300 rijkste Britten, voor autocoureur Nigel Mansell en ex-Beatle George Harrison. Lotto-adressen in heel het land registreerden gisteren een ongekende toeloop. Volgens een woordvoerder van Lotto organisator Camelot is het niet uitgesloten dat de hoofdprijs ruim over de 100 miljoen grens zal gaan. „In het verleden hebben we gezien dat meer mensen gaan spelen naarmate de jackpot gro ter wordt." Het hoogste bedrag dat tot nu toe in Groot-Brittannië werd uitge keerd was aan een speler in Blackburn. Hij won 17,8 miljoen pond sterling, omgerekend onge veer 50 miljoen gulden. De win naar, een Indiase moslim, werd overigens niet echt gelukkig en kreeg prompt grote moeilijkhe den met zijn lokale moskee omdat hij had gezondigd. In de Koran wordt gokken namelijk heel nadrukkelijk verboden. De winnaar is inmiddels verhuist naar India waar hij talloze nieu we familieleden heeft ontdekt. De enorme hoofdprijs die nu op een winnaar wacht is bij voor baat verketterd door enige Anglikaanse kerkbonzen. De bis schop van Wakefield, mgr. Nigel McCulloch, noemde deze jackpot 'obsceen'. „Dit is veel te veel. Iedereen met gezond verstand kan weten welke verschrikkelijke gevolgen dit kan hebben. Dit bedrag kan levens vernietigen en mensen aanmoedigen boven hun vermogen te gokken," aldus de bisschop. Gamblers Anonymous, de Britse organisatie van gokverslaafden, meent te weten dat sommige gok kers deze week voor meer dan 400 gulden aan lottobiljetten zul len uitgeven. „Meestal zijn dat degenen die het zich het minst kunnen veroorloven," aldus een woordvoerder. De organisatie verwijt de Britse regering het gokken aan te moedigen door de recente introductie nieuwe kra sloten, die gekocht kunnen wor den door tieners vanaf zestien. Intussen wordt in de populaire kranten luidruchtig gedroomd over wat men zoal met 100 mil joen gulden kan beginnen. Onder de kop 'Tien manieren om een fortuin uit te geven' noemde de Daily Mail 'een dubbele echt scheiding van prinses Diana en dan heb je nog 25 miljoen gulden over voor jezelf'. Een verstandiger advies lijkt het bedrag op een spaarrekening te zetten voor een zorgeloze dagren te van 18.000 gulden. De grootste winnaars in de nationale loterij zijn uiteraard de Britse regering en organisator Camelot. Samen leggen ze beslag op een kwart van het totale inleggeld. _i heeft gisteren wegens Inje een 40-jarige man uit lehonderd uur dienstver- Ie celstraf. De sigaretten ministerie een jaar cel tijk. Daarnaast hoorde de Egen zich eisen. De recht- lagere opgelegde straf.De latie die de overheid voor ldoor het ontduiken van tg bij de import van siga- ijf transporten uitgevoerd se haven naar zijn woon- bch heeft gisteren een 2L veroordeeld tot drie jaar vaardelijk. Er was zes jaar te buurtgenootbij een ruzie It slachtoffer overleed later In het vonnis rekening met Ijn oprechte gevoelens van Ihtoffer. Deze vocht op de pbruik met de vader van de |euw is in Zeist een 13-jarig 121-jarige vrouw uit Drie- roege ochtend door een ken- facht. Zij had kort daarvoor [>cht. Hoewel de politie op de dachte nog voortvluchtig, tmiliebezoek was, werd om pkende man in het Walkart- op zoek naar haar broertje |en onbekende man pakte het naburige bosjes te verkrach- edeeld dat uit onderzoek is itse serieverkrachter is. .ekkanaal bij Nieuwegein het wen uit Vianen gevonden. Ze dgens de politie is de vrouw ;ekomen. laar woning en reed in haar I n haar vernomen. De politie ir af. Daar zijn drie gestolen i van de vermiste vrouw. Die plaats bij Houten aangetrof- ïsterdam heeft de douane op an zestig kilo onderschept. In ensen aangehouden. De drugs ïiljoen gulden. :en daaropvolgend onderzoek imbia de cocaïne. De Fiod ver- de omgeving van Den Haag ionen zijn gearresteerd. Het Lelystad is gisteren het evene- an start gegaan met de presen- de herdruk van het boek Zui- presentatie werd verluchtigd drice van de provincie, fluitiste de kop af tien jaar. De provin- haam Zuidelijke IJsselmeerpol- 'ie, ophield te bestaan. Om het rovinciaal bestuur samen met :s en het bedrijfsleven in 1996 touw gezet. „Het doel van dit atschappelijke samenhang van te geven in de unieke geschie- Flevoland te promoten," stelt comité Tien Jaar Flevoland en vaker eikaars concurrenten. Ze publieksmarkt, en zelfs bij de zorgelijke ontwikkeling, van het Stedelijk Museum in nieuwjaarsbijeenkomst van het g en de Nederlandse Museumver- nomische concurrentie leert vol- het aantal produkten toeneemt .achtigen over die dan, zoals in de n, of die elkaar proberen over te lur bij dat soort concurrentie nie' I Door Bob van Huët Londen - Een groep met de naam 'Direct Action Against I Drugs' (DAAD) heeft de verantwoording opgeëist voor I vijf recente 'executies' in Noord-Ierland. Het laatste [slachtoffer, een 31-jarige man uit Lurgan in het graaf - Ischap Armargh, bezweek gisteren aan zijn verwondingen. ■Hij was onder vuur genomen |door twee gemaskerde mannen ■terwijl hij in zijn auto wachtte |met zijn vriendin. |De Noordierse politie (RUC) is er Jvan overtuigd dat DAAD een Idekmantel is voor de IRA. De ter roristische organisatie zou een fvarte lijst hebben opgesteld van l'a-sociale elementen' in de katho- Jlieke gemeenschap. De vijf man nen die de laatste weken zijn geëxecuteerd zouden allen betrokken zijn geweest bij drug- pandel. Volgens de Britse minister van Noordierse Zaken, Patrick May- )iew, is er geen enkele rechtvaar- liging voor de moorden. Hij waarschuwt dat het escalerende [geweld een bedreiging is gewor- Van onze correspondent Parijs - De Franse Stichting voor bet Onderzoek naar Kanker RC) is in ernstige opspraak leraakt. Volgens de lYanse tekenkamer wordt minder dan jen derde van de door de ARC jeeollecteerde fondsen besteed an daadwerkelijk onderzoek. De rest van de jaarlijks opgehaal- de 200 miljoen gulden gaat naar |e eigen organisatie, reclame- ampagnes en dure brochures. De bolslagen onduidelijke' wijze pan beheren bij de ARC is voor de Iekenkamer aanleiding om het rapport naar justitie te sturen, ^ogelijk dat er stappen onderno men zullen worden tegen Jacques ozemarie, de oprichter van de RC. Jolgens de eigen brochures van RC gaat 76 procent van het geld sar kankeronderzoek. Het jsricht dat dat in werkelijkheid lechts 27,2 procent is, komt voor 1 Fransen niet als een verras- Met name de autocratische orzitter Crozemarie is al langer istreden. Hij zou vrijwel alle fsluiten nemen over de beste- ng van het geld; 'bevriende' jndsen zouden daar wel bij Éren. den voor het broze en stagneren de vredesproces. „De Noordierse politie weet bijna zeker dat dit het werk is van de IRA. In katho lieke wijken denken de mensen er net zo over. Dit is niet in overeen stemming met beloften voor vreedzame methoden. Ik twijfel daarom of Sinn Fein, dat onlos makelijk is verbonden aan de IRA, zelf nog wel toegewijd is aan de vrede," aldus Mayhew. Woordvoerders van Sinn Fein hebben gezegd dat er geen enkel bewijs is voor een relatie tussen DAAD en de IRA. Uit mistige verklaringen kan worden afge leid dat Sinn Fein de executies niet goedkeurt, maar tegelijk ook weigert om het geweld te veroor delen. Volgens politiebronnen in Ulster heeft de terreur van DAAD - dat opereert met dezelfde wapens en volgens de zelfde methoden als de IRA - weinig te maken met een zogenaamd offensief tegen gevaarlijke drugdealers. Het laatste slachtoffer was weliswaar een bekende van de politie, maar eerder een 'kleine crimineel' dan een invloedrijke baron in de Noordierse drugwereld. „De paramilitaire organisaties zijn bang dat ze hun greep verlie zen op de bevolking. Deze execu ties moeten vooral duidelijk maken wie hier de lakens uitdeelt en op wie men is aangewezen voor bescherming als het vredes proces mocht instorten," aldus een Noordierse politieman. Een probleem bij het oplossen van de moorden is dat vrijwel niemand medewerking geeft aan het politie-onderzoek. Enerzijds is dat uit angst voor de paramili taire organisaties (die in het ver leden al menig 'verrader' terecht hebben gesteld), anderzijds heerst er onder katholieken een diep geworteld wantrouwen tegen de politie. De recente terreurgolf is koren op de molen van de onbuigzame pro testantse unionisten. Zij willen pas met Sinn Fein over vrede praten wanneer de paramilitaire organisaties al hun wapens heb ben ingeleverd. Zowel de IRA als de protestantse tegenhangers UFF en UVF hebben dat uitge sloten. J°°f tussen de rechter- en lin- Hrvleugels van de partij zou nog Hl jaar kunnen leiden tot ver- !gde verkiezingen. ln>ier John Major overlegde t kabinetsleden en telefonisch t de in Amerika vakantie hou- de partijvoorzitter Mawhin- Voltallig regeringsberaad ®t pas volgende week op de ®da, maar met de belangrijk leden van zijn kabinet 'aadslaagt de premier nog deze k over de zware taak om de 'oederen in de partij tot bed- te brengen. overlopen van afgevaardigde na Nicholson heeft de ver- dheid tussen de anti-Europe- naar bezuinigingen streven- rechtervleugel en de pro- 'opese linkervleugel weer in volle daglicht gesteld. Aanhangers van Arafats Fatah-beweging in Gaza juichen hun leidsman toe. Arafat begon gisteren officieel zijn verkiezingscam pagne. FOTO AP Door Willy Werkman Tel Aviv - Niet langer dan een paar dagen heeft Hatem Eid plechtig kunnen verklaren dat hij zich als lid van het toekomstige Palestijnse parlement zou 'inspannen voor volk en vaderland'. Eid, een 40-jarige bewoner van het Pale stijnse vluchtelingenkamp Shuafat en indertijd een zeer populaire aanvoerder in de Intifadah-strijd tegen de Israëlische bezetting, was in zijn district tot lijstaan voerder gekozen in de voorverkiezingen van Arafats Fatah-beweging. Maar als op 20 Januari in de Gazastrook en op de Westelij ke Jordaanoever de eerste algemene Pale stijnse verkiezingen worden gehouden, zal Eids naam zelfs helemaal niet meer op de lijst van kandidaten voorkomen. Hij is geschrapt. Door Yasser Arafat. Officieel waait de vlag van de democratie over de historische Palestijnse verkiezings strijd, die op 5 januari van start moet gaan. Maar van die democratie lijkt weinig terecht te komen. Want zo is het bijvoor beeld gegaan met de 'mysterieuze' verdwij ning van Hatem Eids naam: de lijst van de voorgekozen Fatah-kandidaten in het dis trict Jeruzalem werd, zoals dat met alle lijs ten is gegaan, naar Gaza gestuurd om door Arafat te worden goedgekeurd. En helaas voor Hatem Eid vond de raies dat niet hij, maar Abu Alaa nummer één moest zijn. Dat Abu Alaa, de huidige 'minister' van Econo mie, niet meer dan de onverkiesbare, negen de plaats had veroverd, was kennelijk niet zo'n probleem. In de strijd om de 88 zetels in de nieuwe Palestijnse Raad, het 'parlement' van het Palestijnse zelfbestuur, zijn inmiddels al tientallen kandidaten van de Fatahbewe- ging door Arafat als ongewenst opzij geschoven. Anderen, die zich als onafhanke- lijken hebben opgegeven, staan zelfs bloot aan dreigementen. Voor de 700 moedigen, die intussen nog wel op de lijst staan, is het trouwens allang duidelijk wie er uiteinde lijk als overwinnaars uit de bus zullen komen. Want alleen Arafats gegadigden krijgen de fondsen, de propagandaminuten op het Palestijnse televisiescherm en de reis vergunningen voor hun eigen campagnes. Van echte oppositie is dus'geen sprake. Ook niet in de verkiezingen voor de post van pre sident, die met de Palestijnse parlements verkiezingen samenvallen. Voor de presi- dentspost zijn er intussen niet meer dan twee kandidaten overgebleven. Yasser Ara fat natuurlijk en de 72-jarige Samiha Khalil uit Ramallah, die zichzelf 'de geest en het hart' van haar volk noemt. Dat ze tegenover de raies zelf absoluut kansloos is, is natuur lijk allang duidelijk. En dat de Palestijnse pers zelfs geen melding heeft gemaakt van haar kandidatuur, verbaast ook niemand meer. „De onregelmatigheden in de Palestijnse verkiezingsstrijd zijn schadelijk voor de geloofwaardigheid van de Palestijnse Auto riteit," heeft afgelopen maandag Carl Lid- bom, hoofd van het team van internationale waarnemers namens de Europese Unie gezegd. Lidbom klaagde onder andere over het feit, dat de verkiezingsstrijd 'zonder verklaarbare reden' van 22 tot 14 dagen is teruggebracht. En hoewel hij zich in het openbaar diplomatiek moest inhouden, wist ook hij natuurlijk de reden wel: hoe korter de verkiezingscampagne, des te minder kans voor de onafhankelijke kandidaten. Arafat wees gisteren die kritiek van de hand. Hij beweerde dat de onregelmatighe den worden veroorzaakt doordat alle wijzi gingen eerst met Israël moeten worden doorgesproken. Maar onder de internatio nale druk draaide Arafat wel inkorting van de verkiezingscampagne terug. En zo gaan dan straks ongeveer 1 miljoen Palestijnen voor het eerst in hun leven naar de eigen stembus. Opgewonden zal de histo rische stembusstrijd waarschijnlijk wel zijn. Maar spannend niet. Want de uitslag staat vast. Bonn - De Amerikaanse regering is gewaarschuwd voor mogelij ke aanslagen door moslim-extremisten op Amerikaanse en Israë lische doelen in Duitsland, heeft een Amerikaanse functionaris gisteren in Bonn gezegd. De Amerikaanse ambassade in Bonn riep alle Amerikanen in Duitsland op de komende weken de nodige maatregelen te nemen ter verhoging van de eigen veiligheid. Dé Iraëlische ambassade zei niet over informatie over een vermeende dreiging te beschikken. Volgens onbevestigde berichten zouden moslim-extremisten die aanslagen willen plegen onderweg zijn naar Duitsland of daar reeds zijn aangekomen. Washington - De tentoonstelling over de schilder Johannes Ver meer in de National Gallery of Arts van Washington is gered. De particuliere stichting Richard King Mellon verklaarde zich giste ren bereid alle personeels- en overige kosten te betalen, desnoods tot aan de geplande sluitingsdatum van 11 februari. De tentoon stelling in het museum is slachtoffer van de politieke strijd over het Amerikaanse begrotingstekort. Door het uitblijven van een compromis zag de overheid zich vanaf 15 december gedwongen veel nationale instellingen en musea tijdelijk te sluiten, waaron der de National Gallery. Tot gisteren kon de Vermeer-expositie nog teren op andere particuliere bijdragen. New York - Secretaris-generaal Boutros-Ghali van de Verenigde Naties heeft de Veiligheidsraad gisteravond gevraagd het sturen van een strijdmacht naar Burundi voor te bereiden. Volgens Bou tros-Ghali dreigen de etnische spanningen in het Middenafri- kaanse land te ontaarden in 'massaal geweld'. Een diplomaat in de Veiligheidsraad zei dat de oproep van Boutros-Ghali waar schijnlijk weinig steun zal vinden in de raad. President Ntiban- tungaya van Buridi zei gisteren dat zijn land de 'totale ondergang' te wachten staat als de etnische strijd, die vorig jaar aan duizen den mensen het leven kostte en waardoor tienduizenden op de vlucht sloegen, geen halt wordt toegeroepen. Wenen - De Oostenrijkse minister van Financiën Andreas Stari- bacher is gisteren na maar negen maanden in functie te zijn geweest, afgetreden. De 38-jarige sociaal-democraat verklaarde teleurgesteld te zijn over de manier waarop de politiek in de Alpenrepubliek functioneert. De minister van Staatsindustrie, Klima, volgt Staribacher op. Als voorbeeld van de slecht functio nerende politiek noemde Staribacher het belasten van het 13e- en 14e-maandsalaris, een zaak die 'inhoudelijk juist, maar politiek niet haalbaar' is. Kanselier Vranitzky toonde zich verrrast. Algiers - De op een na hoogste leider van het Islamitisch Red- dingsleger (FIS) in Algerije, heeft zich overgegeven. Dat hebben de Algerijnse veiligheidsdiensten gisteren verklaard. Larbi Mez- rag zou zich eigener beweging hebben gemeld bij de autoriteiten. De regering heeft amnestie aangeboden aan alle terroristen die zich overgeven. Mezrags groepering is verantwoordelijk voor slechts een fractie van de terreuracties in Algerije. De meeste aan slagen worden gepleegd door de veel radicalere Gewapende Isla mitische Groep (GIA). Palu - Tenminste acht mensen zijn omgekomen als gevolg van de aardbeving die maandagochtend het Indonesische eiland Sulawe si trf. Dat heeft de Indonesische politie meegedeeld. Eerder was ervan uitgegaan dat er geen slachtoffers waren. De doden vielen als gevolg van een vloedgolf die volgde op de beving. De doden vielen in de plaats Damsol. Daar werden ook 384 huizen en gebouwen beschadigd. Lagos - In Nigeria zijn op nieuwjaarsdag zes vooraanstaande politieke gevangenen vrijgelaten. Onder hen zijn twee. vakbonds leiders uit de olie- en gasindustrie, Wariebe Agamene en Ade Lomo, voorts de'secretaris van de democratiseringsbeweging Campagne voor de Democratie Sylvester Akhhaine-Odion en een medewerker van de vroegere presidentskandidaat Abiola, Fred Eno. Zaterdag lieten de autoriteiten al een andere vooraanstaand medestander van Abiola vrij. Het regime staat onder grote druk sinds de executie, twee maanden geleden, van voorvechter van het Ogoni-volk Ken Saro-Wiwa. Sarajevo (rtr/ap) - De Bosni sche regering heeft separatis tische Serviërs ervan beschul digd de afgelopen week 16 burgers te hebben ontvoerd, in een buitenwijk van Saraje vo die in Servische handen is. Hassan Muratovic, de Bosnische in onze redactie buitenland mden - De Britse Conservatieven, die mogelijk binnen enke maanden hun meerderheid in het Lagerhuis verliezen, heb- P gisteren crisisbesprekingen gevoerd om te trachten de een- iid binnen de regeringspartij te herstellen. ft opnieuw zichtbaar geworden Geruchten willen dat zes of zeven afgevaardigden van de linker vleugel van de Tories Nicholsons voorbeeld zouden willen volgen. In dat geval is Major zijn meer derheid kwijt. Na het vertrek van Nicholson naar de oppositionele Liberaal Democraten bedraagt die in het Lagerhuis nog maar vijf zetels. De Conservatieven houden er rekening mee dat de parlemen taire meerderheid tegen de zomer zal zijn verdwenen, al dan niet door een nieuw overlopen van afgevaardigden of door overlij- densgevallen binnen de Tory- fractie. Het kabinet wordt dan volledig afhankelijk van de ged- oogsteun van Noordierse prote stantse afgevaardigden, die in ruil een Noordiers vredesproces op hun voorwaarden kunnen afdwingen. Door Kees Elenbaas Moskou - Twee personen die zeer diep in het wodkaglas hadden gekeken, haalden de eerste dag van het nieuwe jaar niet. Zij vroren dood in de straten van Moskou. Voor bijna dertig ande ren kwam er nog net op tijd redding, zij werden naar een ziekenhuis over gebracht met ernstige onderkoelings- verschijnselen. Alle patiënten waren volgens het Moskou- se departement voor Volksgezondheid zwaar dronken. In de laatste twee maan den zijn in de Russische hoofdstad 250 mensen op straat doodgevroren. In vrijwel alle gevallen was alcohol de voornaamste boosdoener. Het goede nieuws is dat dit aantal lager ligt dan in 1994: toen vroren in november en december 349 mensen dood in Moskou. Het Moskouse stadsbestuur voert een merkwaardig beleid om dit macabere pro bleem het hoofd te bieden. De gemeente raad moedigde het gebruik aan van de twee onontbeerlijke componenten voor een goede Russische nieuwjaarsviering: wodka en champagne. Burgemeester Joeri Loesjkov stuurde zelfs een decreet aan de Kornet Champagnefabriek om de produk- tie met 100.000 flessen op te voeren en de Moskouse Champagne- en Wijnfabriek kreeg orders om tegen nieuwjaarsdag 600.000 flessen extra op de markt te bren gen. Er volgde voor de jaarwisseling nog wel een waarschuwing van het gezondheidsde partement van Moskou: „Als u gaat drin ken, drink dan thuis. Als u van plan bent om dronken te worden, ga dan niet de straat op." Maar de mensen voor wie dat bericht voor al bedoeld was, hadden al geen dak meer boven hun hoofd, geen radio of televisie in de buurt of waren al te ver heen om de waarschuwing te horen of te lezen. Het zijn de daklozen, de zwervers en de tien duizenden zware alcoholisten die de stra- Het is letterlijk stervenskoud in Moskou. De vele 'ijsbeelden' die kunstenaars hebben gemaakt, trekken veel publiek. Deze welgedane Moskovieten die de beelden bekijken, zullen echter niet snel van de kou omkomen. foto epa ten, de portieken en de metrostations bevolken en die zich vooral tijdens de kou de feestdagen te buiten gaan aan goedkope drank of andere vloeistoffen waar alcohol in zit. Wodka en andere sterk alcoholische dran ken geven de indruk dat ze 'verwannen' tijdens de bittere kou, maar in werkelijk heid zorgen ze voor versnelde afkoeling. Hoe meer een persoon heeft gedronken, hoe sneller dit proces plaatsvindt, de onge lukkige 'raakt door de kou bevangen', ver liest het bewustzijn en vriest dood. Na hun aanvankelijke aanmoedingsbeleid voor alcoholgebruik rond de feestdagen, maakten de Moskouse autoriteiten giste ren bekend dat zij vast van plan zijn om de bedelaars, de zwervers en de alcoholisten in 1996 uit het straatbeeld van de Russi sche hoofdstad te verwijderen. Volgens het Comité voor Sociale Zekerheid van de Moskouse gemeente zullen dit jaar opvangcentra worden geopend in elk van de tien districten van de hoofdstad. De zwervers kunnen maximaal 30 dagen in een opvangcentrum blijven. Daarna wordt volgens het prachtige nieuwjaars voornemen van de autoriteiten gepro beerd, voor deze mensen passend werk en behuizing te vinden. Volgens gegevens van de Moskouse politie zijn er op dit moment tussen de 250.000 en 300.000 daklozen en zwervers in de stad. De Russische hoofd stad kent nu welgeteld één officieel opvangtehuis, dat tijdelijk onderdak kan bieden aan... 24 personen. minister die belast is met de betrekkingen met de multinatio nale vredesmacht Ifor, heeft daarover bij de Navo een klacht ingediend. De minister zei een brief naar Navo-commandant admiraal Leighton Smith te hebben gestuurd. Volgens Muratovic haalden de Serviërs de ontvoerde personen uit auto's in het door de Serviërs beheerste Ilidza. Deze voorstad van Sarajevo moet vol gens het akkoord van Dayton binnenkort onder bestuur van de Bosnische regering komen. De Bosnische minister van Bui tenlandse Zaken Mohamed Sacirbey waarschuwde de Navo dat de vredesoperatie op de proef wordt gesteld door Serviërs die uit zijn op sabotage van de vre desakkoorden. „Laten we begrij pen dat er mensen aan de andere kant zijn," zei Sacirbey, „die alles doen om het akkoord en de geloofwaardigheid van de Navo te ondermijnen." Een hoge Servische functionaris bevestigde gisteren dat een groep moslims is aangehouden. Het gaat volgens hem echter niet om ontvoeringen. „De groep werd voor ondervraging aangehouden, nadat zij van de weg waren afge weken die voopr hun doortocht was bestemd door Servisch Sara jevo." Andere Servische bronnen zeg gen dat de ontvoeringen een represaille zijn voor de gevan genneming van twee Serviërs door de moslim-regering in okto ber. De kidnapping kan ook bedoeld zijn om de uitvoering van het akkoord van Dayton te ondermijnen. De Bosnische Ser viërs vrezen voor de veiligheid van hun mensen als de Servische wijken in Sarajevo onder rege- ringsbestuur worden geplaatst. Er was gisteren ook een lichtpunt voor de Navo-operatie. Comman dant Leighton Smith zei dat er zeer goede bewijzen zijn dat de islamitische Mujaheddin die tij dens de burgeroorlog aan de zijde van de Bosnische regering heb ben meegevochten, in groten getale vertrekken. In het akkoord van Dayton is voorzien dat alle elementen van buiten Bosnië moeten verlaten.

de Stem | 1996 | | pagina 5