AH koopt Primarkt Een tien voor schoonheid. 2^ Proef met calciumzout tegen glad zoab 10.- Elfstedentocht nog ver weg Verzet EPZ tegen plan Wijers blijft 1 Chinese leeuwedans APAS i.ndra's Escort 06-98.50 06-96.85 06-98.57 ice LEKKER VROUWTJE! 06-97.58 Overname zonder gevolgen voor duizend werknemers x Relatiebemidd. i Wintersport Ê/clubs/06 J rVous Privé* 8084 (Ook Escort!) Bel Dames Thuis ADRESSEN Stimula Phone Massagesalon Breda tis thuisgestuurd ~l iet de gratis tie J Inwonertal van Terneuzen holt achteruit Van den Herik wil snel einde transfersysteem Angenent wint in Eernewoude 'Politiewet aan herziening toe' PvdA is serieus over vlieghaven voor Noordzeekust Spaanse politie onderschept 36 ton hasj Moret Ernst Young wenst al haar (toekomstige) cliënten en relaties een voorspoedig en succesvol 1996. EU Moret Ernst Young Het belang van familie Lijf&lev Prestigieuze literatuurprijs voor Rushdie GEZOCHT Right Life Schoondijke Omzetrecord op optiebeurs taHHI □□□□□□□□□□□□□□a Relatie bemiddeling via uv» horoscoop! Wij vinden voor u de ideale levenspartner Bel: Tel. 0181-324202 Z.g.a.n. SKI'S 100cm bind, schoenen stokken 1* aebr. f 100,-. 0165-503099 SKISCHOENEN maat 40/41 f25.-. Tel: 0162-403196 Sneeuwkettingen voor Mercedes. Slechts 1x gebr. f 100. 0165-5442671. leid wordt. Tel. 076-5716 786. het beste wordt ook in 1996 bij 10 Hollandse beauty's ontv. U in r 11-24 u. All. cred.cards acc. voor Jouw leven sex- in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ 24 u/p.d. 1 g.p.m. geven intakt llgpm oL elkaar nieten! Di Ze vertellen wat over zichzelf, geven hun adres en telefoonnr., wachten tot jij ze belt 24 u/p.d. 100 cpm Dames van alle leeftijden hebben hun privénummer in ons systeem ingevoerd zodat onze computer u direct met haar doorverbindt via 24 u/p.d. 100 cpm direkt beland. H i jaar. acc. pm Ir. voor ltspan/ lage. 1986. |ké relax JOYCE homo bet sex- •u. 06- Thuis doorgeschakeld 24 u/p.d. 1 g.p.m. NIEUW voor Nederland •VERLEIDELIJK* Sensuele live-gesprekken op niveau. In België reeds meer dan 3 jaar eenzaam aan de top. 00-3232314970 Erotische/body/thai/hydro mass, in luxe salon. Mat/m za 11 -23u. Zo 13-22u. Mauritsstr.4 076-5222333. BURO-Hallovraagt dame voor privé ontvangst. Dames fotob. 0165-556410 Wellustige hete hitsigs vrouwtjes via je postcode! 06-340.320.50 50cphm. ANT sn zonder postzegel naar Breda V Kunt u met een gerust hart via De Stem doen meteen ..Kleintje" onder de rubriek Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke ..Kleintjes"-rubriek. _J DE STEM 136e JAARGANG 8 "710311 "000 18" I I I I I WOENSDAG 3 JANUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Schraal weer Het koude winterweer houdt voorlopig nog stand. In de ochtend kan het eerst nevelig of mistig zijn. In de loop van de dag zijn opklaringen niet uitgesloten. De wind is zwak tot matig. Hulst/Terneuzen - Het inwoner tal van de gemeente Terneuzen holt plots achteruit. De teller blijft er staan op 35.094 en dat zijn bijna driehonderd inwoners minder dan eind 1994. De gemeente Hulst groeide specta culair met een toename van 208 zielen. Axel kreeg er 49 inwoners bij. ZIE ZEELAND - C1 Rotterdam - Voorzitter Jorien van den Herik verklaarde giste ren op de nieuwjaarsreceptie vén Feyenoord dolblij te zijn met de afschaffing van het transfersys teem. Hij wil dat de KNVB snel maatregelen neemt om ook in het binnenland een einde te maken aan de transfermarkt. ZIE SPORT-BI Eernewoude - Henk Angenent heeft gisteren de tweede klassie ker op natuurijs gewonnen. De schaatser was in de 100 kilometer van Eernewoude de sterkste van een kopgroep van drie. Als twee de eindigde Bert Verduin, op de derde plaats finishte Arnold Stam. ZIE SPORT - B1 Amsterdam - De nog geen drie jaar oude politiewet moet op de helling. Dat lieten diverse hoofd commissarissen gisteren tijdens hun nieuwjaarstoespraken weten. In plaats van de huidige 25 regio's moet er volgens hen een indeling komen die beter aansluit bij stads- en regioprovincies. CDA en WD zijn het daar gro tendeels mee eens, maar de poli tiebonden vrezen een nieuwe reorganisatie. ZIE BINNENLAND- A3 Den Haag - Ais het alsmaar uit dijende Schiphol de grens van 44 miljoen passagiers per jaar door breekt, wordt het volgens de PvdA tijd om serieus na te gaan denken over een nieuw vliegveld voor de Noordzeekust. ZIE BINNENLAND -A4 Marin - De Spaanse politie heeft I gisteren de recordhoeveelheid van 36.100 kilo hasj onderschept, volgens de politie gaat het om de I grootste in beslaggenomen partij ooit in het land en om één van de j grootste vangsten ooit in Europa. De chugs bevonden zich aan boord van een onder Panamese vlag varend vrachtschip in de haven van Marin aan de Atlanti sche Oceaan. i Deltan eist toegang tot watermarkt Middelburg - Het Zeeuwse nuts- aurijf Deltan maakt een princi pale kwestie van de vrije ver van industriewater aan jven in West-Brabant. Als tok dient het besluit van GS Noord-Brabant om Deltan vergunning te weigeren voor .^vering van water aan friet- Zoo nt Bergen op '2|E ECONOMIE-A7 Van onze verslaggever Breda - Albert Heijn neemt de Primarkt Groep uit Bre da over. Naar buiten toe zal het bedrijf zijn zelfstandig heid bewaren; de naam Pri markt blijft gehandhaafd. De bedrijven hebben gisteren bekendgemaakt, 'dat naar ver wachting overeenstemming zal worden bereikt over de volledige overname'. De afronding zal nog enkele maanden vergen, zo ver wachten de partijen. Over de overnameprijs zijn geen medede lingen gedaan. De Primarkt Groep bestaat uit twintig supermarkten en zestien slijterijen in West-Brabant. Het hoofdkantoor en distributiecen trum staan in Breda, waar oprichter Henk Thijssen in 1960 met een kruidenierszaak van start ging. Bij de Primarkt Groep werken duizend mensen. Het bedrijf was in 1994 goed voor een netto-omzet van 252 miljoen gul- .den en een netto-winst na belas ting van 2,9 miljoen. In een verklaring stelt Primarkt- eigenaar Thijssen, dat de verkoop de continuïteit van zijn super markten en slijterijen verzekert. Hij zegt dat 'de winkels kunnen profiteren van de schaalgrootte die Ahold en Albert Heijn verte genwoordigen'. Primarkt koopt nu in bij groot handel Superunie. Volgens AH- woordvoerder Erik Muller is het de bedoeling dat Primarkt zijn levensmiddelen en andere ver koopwaar zo snel mogelijk via de inkoop van het nieuwe moeder concern betrekt. Albert Heijn is met zijn 650 filialen en een marktaandeel van 27,6 procent de grootste kruidenier van Nederland. De supermarktketen maakt deel uit van het Ahold- concern, dat een omzet draait van 29 miljard gulden, waarvan 13,5 miljard in Nederland. Eerder nam Ahold al de snoepketen Jamin in.Oosterhout over. De woordvoerder van Albert Heijn stelt dat de overname geen gevolgen heeft voor de werkgele genheid bij Primarkt. Ook zal de keten geen beperkingen worden opgelegd bij eventuele verdere expansie, 'hoewel we natuurlijk niet naast elkaar nieuwe vesti gingen zullen openen'. AH-presi- dent Jan Andrea zegt dat Albert Heijn 'dit uitstekende bedrijf verder kan uitbouwen'. ZIE OOK ECONOMIE - A7: Prijzenslag drijft Primarkt in handen ah Van onze verslaggever Arnhem - Rijkswaterstaat gaat een nieuw soort zout inzetten in de .strijd tegen de gladheid op het zeer open asfalt beton (zoab). De dienst verwacht dat de problemen op wegen met zoab grotendeels zullen zijn opgelost als er wordt gestrooid met calciumchloride in plaats van het normale natriumchloride (keukenzout). Eind deze week wil de dienst experimente ren met calciumchloride als strooimiddel op twee wegvakken op de A12 (Arnhem- Utrecht) bij Schaarsbergen. J. Hernandez, hoofd afdeling systemen weg- beheer van Rijkswaterstaat, verwacht dat calciumzout beter zal reageren. Aanvankelijk had de dienst de proef afgelo pen weekeinde willen nemen, maar die werd wegens de tijdelijk ophoudende ijzel afge blazen. De problemen die het asfaltbeton geeft bij ijzel, zijn al sinds 1978 bekend. Er wordt hard gewerkt aan een definitieve oplossing. Hernandez: „We studeren nog op een che misch produkt, dat zwelt en de poriën van het zoab zou kunnen opvullen. Daardoor wordt het in feite tijdelijk weer normaal asfalt. Maar dat is een zeer ingrijpende maatregel. We hopen dan ook dat op een eenvoudiger manier met het gladheidspro bleem kan worden afgerekend." In West-Brabant wordt op wegen met zoab voorlopig gewoon dubbel (niet 20, maar 40 gram zout per vierkante meter asfalt) en twee maal zo vaak gestrooid. De aanhoudende gladheid leidt vooralsnog niet tot een tekort aan strooizout. Bij Akzo Nobel Salt Europe, één van de grootste zoutfabrikanten in Europa, is het druk, maar van paniek is geen sprake. Voor tekor ten hoeven de klanten - Rijkswaterstaat, de provincies en de gemeenten - niet bang te zijn. „Het is geen kwestie van genoeg produce ren, maar van tijdig leveren. Na al dat strooien, wil iedereen weer snel op zijn beginvoorraad zitten," zegt F. Bierman, directeur Salt Europe bij het chemie- en farmacieconcern. Voorlopig is '95/'96 nog een 'klein' zoutjaar. Een écht strooiseizoen is goed voor .250.000 ton zout. Om dat te bereiken, moet er per dag ongeveer 23.000 ton worden uitgereden. Er zijn ook jaren dat er in totaal niet meer dan 11.000 ton zout wordt uitgestrooid, aldus Bierman. „Het beste zoutjaar dat ik hier heb meegemaakt was 1987, toen er in Nederland meer dan 500.000 ton werd ver kocht." Andere grote zoutproducenten die Rijkswa terstaat, de provincies en de gemeenten beleveren, zijn Mines de Potasse d'Elsas en het Belgische Solvay. Eind dit jaar krijgt Akzo er tot zijn grote ongenoegen een con current bij: de Friese onderneming Frima in Harlingen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Nu in onze winkel spectaculair voordeel op verschillende ver- zorgingsprodukten. Profiteer nu en neem een voorraadje In huis. Prodent Tandpasta, diverse soorten, pak 6 tubes *1 75 ml 1a3z J.kj." Zwitsal Shampoo, 2 flacons 300 ml 2AM Badedas Douche, diverse soorten, 3 flacons f 250 ml sxj Proset Hairspray, div. soorten, 3 bussen a 300 ml Odorex deoroller of deospray, diverse soorten, 10.- 3 stuks 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oh Bijster 26, 4817 HX Breda, telefoon 076-522 55 00 fax 076-514 70 75 Moret Ernst Young is een vooraanstaande organisatie van accountants, belastingadviseurs en management consultants. VANDAAG IN DEZE KRANT Nederland telt 1400 fami lietherapeuten. Mensen die helpen om ruzies tus sen zussen bij te leggen en om erfenissen te ver delen. Else-Marie van den Eerenbeemt is één van de bekendste: 'Familieban den kun je niet doorsnij den'. I DEEL E INHOUD 4 KATERNEN De Birinenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf Leven deel E Leeuwarden (anp) - Henk Kroes, voorzitter van de vereniging De Friesche Elfsteden, heeft gisteravond het optimisme over een aanstaande Elfstedentocht enigszins getem perd. Hij meldde na afloop van een bestuurs vergadering vooralsnog geen aanleiding te zien om de rayonhoofden bijeen te roepen. Op de route door Friesland zijn nog te veel plaat sen waar de ijslaag onbetrouwbaar is. „We kun nen niet 16.000 mensen over acht centimeter ijs sturen," zei Kroes. „Dat zou onverantwoord zijn." De knelpunten liggen in Sneek, Bolsward en Har lingen. Vooral rond de stad Sneek, op het traject tussen Scharnegoutum en IJlst, laat het ijs nog te wensen over. Kroes noemde bovendien de weersvooruitzichten niet al te gunstig voor het houden van de vijftien de Elfstedentocht. „Er wordt weliswaar een aan tal dagen vorst voorspeld, maar ook neerslag en oplopende temperaturen." Vijf dagen met matige vorst, met temperaturen van ten minste 8 graden onder nul, zijn nodig om de ijslaag overal op de gewenste dikte te krijgen. „De meren in het traject zijn ons minste pro bleem. Daar ligt een ijslaag van vijftien centime ter en dat is voldoende," aldus Kroes. Zodra het sein voor de Elfstedentocht op groen wordt gezet, heeft de organisatie nog drie dagen nodig om alle voorbereidende werkzaamheden te kunnen afronden. „Het duurt dus nog minimaal acht dagen voordat er eventueel een Elfsteden tocht zou kunnen worden gehouden." De laatste Elfstedentocht werd in 1986 gehouden. Van onze verslaggever Eindhoven - Het Energie Produktiebedrijf Zuid-Nederland blijft zich verzetten tegen het plan van minister Wijers (Econo mische Zaken) om de regionale elektriciteitsproducenten onder te brengen in één landelijk energieproduktiebedrijf. Dat bleek gisteren uit de nieuwjaarstoespraken van directeuren H. van Meegen en H. Droog. De Chinese gemeenschap in Amsterdam heeft gistermorgen op traditionele wijze - met een leeuwe dans en vuurwerk - het nieuwe jaar ingeluid. Chinezen luiden het nieuwe jaar pas op 2 januari in, omdat bezigheden op de eerste dag ongeluk brengen. Ajax-trainer Louis van Gaal was een promi nente gast bij de feestelijkheden. Hij verrichtte de geboorteceremonie van een leeuw met het aanra ken van de 'zintuigen' van de leeuw. foto anp De EPZ-directie meent dat er in Nederland ruimte moet zijn voor 'drie of vier regionaal werkende organisaties, die deel uitmaken van dat ene landelijke produktie bedrijf. Minister Wijers liet vori ge week nog blijken dat hij dwang niet zal schuwen als het erop aan komt de regionale ener giebedrijven tot bundeling te bewegen. Wijers meent dat het vormen van een centraal produk tiebedrijf noodzakelijk is, Wil de Nederlandse energiesector zich handhaven op een steeds vrijer wordende Europese markt. Door het wegvallen van de Europese grenzen, het verdwijnen van monopolies en steeds zwaardere milieu-eisen is schaalvergroting volgens hem onontbeerlijk. Prijsstijging In Zuid-Nederland is scherp geprotesteerd tegen de plannen van Wijers. De zuidelijke provin cies hebben nu de laagste stroom- tarieven van het land. Als er één Nederlands energieproduktiebe drijf komt, zal dat leiden tot één stroomprijs voor heel Nederland. Voor Brabant, Zeeland en Lim burg betekent dat een prijsstij ging voor huishoudens en bedrij ven. De EPZ-directeuren sluiten een centraal produktiebedrijf welis waar niet meer uit, maar stribbe len toch nog tegen. „Wij achten korte lijnen naar zowel de regio nale distributiebedrijven als de grote industrieën in de regio van doorslaggevend belang." Het EPZ denkt onder meer door ver- Londen (rtr) - De schrijver Sal man Rushdie, in Iran ter dood veroordeeld wegens zijn boek De Duivelsverzen, heeft met zijn jongste werk de prestigieuze Britse Whitbread-prijs gewon nen. Rushdie won de prijs van twee duizend pond in de categorie romans voor zijn "The Moor's Last Sigh (De laatste zucht van de Moor), een verhaal over een Indi sche dynasty van specerijhande laren in Bombay. De schrijver maakt ook een grote kans op de algemene Whitbread Award van 21.000 pond, waarvan de win naar op 23 januari wordt bekend gemaakt. Rushdie ontving zijn laatste prijs, ook een Whitbread-onderschei- ding, in 1988 voor het gerucht makende De Duivelsverzen. Het boek zorgde voor een storm van protest bij moslims, die de schrij ver van blasfemie beschuldigden. Rushdie gold eind vorig jaar als grote kanshebber voor de beken de Britse Booker-literatuurprijs, maar die ging aan zijn neus voor bij. Wijers. foto de stem/johan van gurp betering van de rendementen, grotere flexibiliteit en verlaging van brandstofkosten een sterke concurrentiepositie te kunnen houden. Het zuidelijke energie bedrijf, dat onder meer de kern centrale in Borssele exploiteert, sluiten het handhaven van kern centrales ook nog steeds niet uit. Borsseie is nog steeds goed voor een aanzienlijk deel van de EPZ- stroom. (ADVERTENTIE) 50 mensen die hun gewicht willen beheersen. Ik zal u helpen uw doel te bereiken. BEZOEK DE GRATIS PRODUKTPRESENTATIE a.s. woensdag vanaf 09.00 uur Restaurant L'Ambassadeur Eenhoornplantsoen 2 Oostburg Simon Baaij, Lange Heerenstraat 65 4507 KR Schoondijke - Tel. 0117-402132 Amsterdam (anp) - Net als de Amsterdamse Effecten beurs liet ook de EOE-Optie- beurs in het afgelopen jaar een omzetrecord zien. In totaal werden er 16,9 miljoen optie- en futurecontracten verhandeld. Dat is een stij ging van 23,1 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Vergeleken met het vorige recordjaar, 1989, haalde de optiebeurs een 22,8 procent hogere omzet. De beleggers werden gesti muleerd door de sterk afge nomen inflatie en de lagere rente. Vooral in de maanden juli, oktober en november werden hoge omzetten geboekt. Oktober kende ook nog eens een recorddag. De handel zorgde op 22 oktober voor een omzet van' zo'n 196.000 contracten, bijna 25.000 meer dan zes jaar geleden tijdens de 'mini- crash'. In het eerste kwartaal van vorig jaar was de stemming teneergeslagen door de kwakkelende dollar. In maart bereikte de EOE- index een laagste jaarkoers van 385,24 punten. Vanaf het tweede kwartaal herstelde de stemming zich. De Amsterdam EOE-index sloot 1995 af met een reeordslot op 485,35 punten, een toename van 70,88 punten ten opzich te van eind 1994. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een (trant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:f Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wi] het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN I 'K

de Stem | 1996 | | pagina 1