Sas van Gent gaat optimistisch het nieuwe jaar in Fusie scholen krijgt goed einde 'Voorbeeld van plattelandstoerisme' Drukke tijden voor Steense toneelvereniging PLAATSELIJK nieuws SPORT jn het kort Negen katholieke basisscholen kunnen door bestuurlijk samengaan open blijven Wiekslag en St. Antonius winnaar basketbaltoernooi streekgericht DE STEM ZEELAND Terneuzen Sluiskil Jaaroverzicht van exposities in Sas van Gent Maandag sloop Hotel Rotterdam in Terneuzen Recreatief volleybal Sas van Gent BeVoBo Hulst Math Theunisz van escargotkwekerij In den Wijngaard in Aardenburg: Gewond door vuurwerk tl I Ruim honderd duiven op sho» van Nog Snellei lfSS'i3,fhmpsT™' WOENSDAG 3 JANUARI 1996 C3| DE STEM Van onze verslaggever Sas van Gent - Burgemeester J. van Rest pleitte gisteren in haar nieuw jaarstoespraak voor 'daadkracht, kansen benutten en slagvaardig reageren'. „Gezamenlijk (provincie, gemeenten, bedrijfsleven, red.) kun nen we veel bereiken. Pak de kansen en werk mee," zo stelde ze optimis tisch. Van Rest wees erop dat de aanleg van de WOV en een oostelijke spoorwegverbin ding een positieve invloed op de ontwik keling van de Kanaalzone zullen hebben. „Ik reken erop dat hetgeen door de vijf gemeenten in de Kanaalzone van Neder land en België in een convenant is uitge sproken over onder meer de spoorweg verbinding, geen loze kreet zal zijn. Onderling vertrouwen is de basis voor verdere toekomstige samenwerking tot beider voordeel." De burgemeester ging verder in op een aantal bestuurlijke veranderingen die Sas van Gent nog te wachten staan, zoals de nieuwe structuur van het havenschap en de gemeentelijke herindeling. Voor wat dat laatste betreft uitte Van Rest haar teleurstelling over het feit dat Sas niet 'zelf een partner kan kiezen voor een gelukkig bestuurlijk huwelijk'. „Het wachten is op Gedeputeerde Sta ten. Die heeft uitgesproken dat wanneer de kosten niet vergoed worden, zij niet tot herindeling overgaan. Wij achten het verstandig om te bezien of en in welke mate de buurgemeenten kunnen bijdra gen aan het bestuur. Maar dat betekent niet op voorhand: hoe groter hoe beter." VOGELS KIJKEN - Op zondag 28 januari kan men onder des kundige leiding van W. Wisse vogels kijken in het Schelpen hoekje. Het Schelpenhoekje is het eerste grote slik en strand- gebiedje aan De Westerschelde, direct oostelijk van Terneuzen. Tijdens deze bijeenkomst zal men op zoek gaan naar strand- lopers en eendachtigen, die hier op de slikken komen fou- rageren. THEE-DANSANT - In het Zuidlandtheater wordt zondag 7 januari weer een thee-dan sant gehouden. Aanvang 14,00 uur, de zaal gaat om 13.30 uur open. De organisatie is in han den van dansinstituut Adrie Hamelink. VOGELBEURS - De Sluiskilse Vogelvrienden houdt zondag 1 januari een vogelbeurs. Voor zitter Hans van der Linden van de Sluiskilse vogelvereniging is in 't Meulengat, vergezeld van een opkoper, vanaf 10.00 tot 12.30 uur gastheer. De toegang is gratis. Van onze verslaggever Sluis - De bestuurlijke fusie tussen negen katho lieke basisscholen in West- Zeeuws-Vlaanderen is tot een goed einde gebracht. Het nieuwe bestuur van de stichting, die per 1 januari officieel aan het werk is gegaan, stelt zich 12 janu ari voor aan de bevolking in de regio. Dat gebeurt tijdens een nieuw jaarsreceptie, van 19.30 uur tot 21.00 uur in De Lindenhoeve te Sluis. De besturen van de katholieke basisscholen in Aardenburg, Breskens, Eede, Groede, Hoofd plaat, Oostburg, Schoondijke, Sluis en IJzendijke startten voor jaar 1994 besprekingen hoe ze samen de schaalvergroting in het onderwijs gestalte konden geven. Als meest wenselijke vorm van samenwerking rolde er een bestuursfusie uit. Dat proces is vervolgens met de hulp van de Diocesane Katholieke School raad in gang gezet. De intentie van deze fusie is het behoud van de basisscholen in de kleine dorpen. Elk dorp in West- Zeeuws-Vlaanderen moet zijn eigen identiteit zoveel mogelijk behouden en daarom zijn de schoolbesturen genoodzaakt te fuseren om zoveel mogelijk slui tingen van scholen te voorkomen. Door het samengaan komen de scholen niet meer onder de opheffingsnorm te liggen. Er wordt namelijk straks niet meer gekeken naar het aantal leerlin gen per school, maar naar het aantal leerlingen per schoolbe stuur. Door de bestuurlijke fusie komen de scholen ruim boven de opheffingsnorm en hoeven deze scholen dus niet dicht. De nieuwe organisatie bestaat uit een algemeen en overkoepelend schoolbestuur met daarbij de lokale schoolcommissies. Daar naast is er een directeurenberaad en een gemeenschappelijke medezeggenschapsraad. Zij ondersteunen het bestuur met adviezen en instemmingsverkla ringen over het te voeren beleid. Sinds 1 januari is er een nieuwe stichting. De statuten van deze stichting zijn door de overkoepe lende bestuursorganisaties goed gekeurd. Ook zijn de notariële acten gepasseerd. De bezetting van algemeen bestuur en school commissies is op een oor na gevild. Ook de secretariële en administratieve ondersteuning is geregeld. Hetzelfde geldt voor het onderbrengen van de financiën van de scholen. Van onze correspondent Sas van Gent - In de Burger zaal van het stadhuis aan de Westkade te Sas van Gent is van zaterdag 6 tot en met dinsdag 9 januari een jaar overzicht te zien van de expo sities van het afgelopen jaar. Aan deze tentoonstelling doen twintig amateurkunstenaars mee. De expositie wordt zaterdag om 10.30 uur geopend door wet houder L. Marquinie. De verdere openingstijden zijn zaterdag van 10.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur zondag 7 januari van 13.30 tot 17.00 uur, maandag 8 januari van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag 9 januari van 13.30 tot 17.00 uur. Terneuzen - Het voormalig hotel Rotterdam gaat aanstaande maandag onder de sloophamer. Verwacht wordt dat de sloop zes weken in beslag gaat nemen. De gemeente had eerder al bij de eigenaars van het gebouw aan gedrongen op sloop. Het pand werd geregeld gebruikt door dakloze verslaaf den, die er een onderkomen voor de nacht zochten. Zij stookten er vuurtjes om zich tegen de kou te wapenen. De gemeente vreesde voor de veiligheid van de omwo nenden. Vorige maand moest de brandweer uitrukken om een brand in het slooppand te blus- De toneelvereniging Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene repeteert heftig voor een dolle komedie. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Sint Jansteen - Drie avonden per week wordt er momenteel door de Camere van Rhetorica St.-Jan ten Steene gerepeteerd om de dolle komedie 'Rijen en Vrijen' onder de knie te krijgen. Regisseur Danni Hey- len geeft de laatste aanwijzingen om het beste uit de spelers te halen. In het stuk, geschreven door Ray Cooney komt John Smith (rol van Henk van den Branden) na een vechtpartijtje op het politibureau terecht. Daar geeft hij een ander adres op dan het ziekenhuis waar hij behandeld werd. De dienstdoende agente (Annie Coppieters) vindt dit maar een vreemde zaak en wil er meer van weten. Als John's vriend Stanley (Walter Boussen) zich met de zaak gaat bemoeien, komt alles in een stroomversnelling terecht. In dit toneelstuk zorgen de vol gende spelers voor een uitvoering die de toneelliefhebbers met veel genoegen zul len aanschouwen. Emmy de Bot, Chantal de Cock en Anny Coppieters zijn de vrou welijke talenten terwijl Henk van den Branden, Walter Boussen, Eddy Weemas, Ivan de Witte en Roger Picavet de manne lijke rollen vertolken. In Sint Jansteen, gemeenschapscentrum De Warande zijn twee toneeluitvoeringen gepland en wel op zaterdag 6 en zondag 7 januari om 20.00 uur. Kaarten kan men reserveren bij De Warande (0114 315014) bij L. Buys-Smet (0114 316703) of bij Marlou (tel. 0114 312331). Daarna zal het gezelschap nog een voorstelling verzor gen in Den Dullaert te Hulst op 20 janu ari en in de Halle te Axel op 27 januari. Sas van Gent - In de eerste klasse vrouwen van de recre atieve volleybalcompetitie in Sas van Gent werd de topper tussen Cerestar Benelux 1 en 2 met 2-1 gewonnen door Ceres tar 2. Hierdoor komt het twee de team op twee punten van de koploper. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: C-Line-Peters 1-2 (9-15, 15-10, 10-15), Cerestar Benelux 2-Cerestar Benelux 1 2-1 (15-12, 15-11, 7-9). Tweede klasse: Philippine 2- Savok 3 0-3 (3-15, 2-15, 9-15). Mannen: HAS-Van der Tuyn 2-1 (12-15, 15-13, 9-2). GEMENGD Eerste klasse: Acke-Gilderakkers 3-0(15-13, 15-1, 15-8), C100Q Jan- sen-Bode 2 2-1 (10-15, 15-4,15-8). Tweede klasse: Savok/VSB-Kna- pe/De Sterre 1-2 (8-15, 13-15, 14- 6). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Cerestar Benelux 1 9-19, Cerestar Benelux 2 9-17, Peters 9-15, De Doorzetters 8-1314, C-Line 9-12, Swagemakers 8-1IV2, Gilderakkers 8-11, Savok/De Block 8-8, Savok 2 8-7. Tweede klasse: Savok 3 11-23, Place du Marche 11-20, Philippine 1 11-16, Knape/De Sterre 10-14, Philippine 2 11-8. Mannen: Wisse 10-19, HAS 11-16, Aster 10-15, Van der Tuyn 11-15, Savok 10-13. GEMENGD Eerste klasse: C-Line 8-17, Acke 8-1614, Jansen 1 8-12, Bode 2 8-12, Gilderakkers 9-754, Savok 7-7. Tweede klasse: Bode 1 8-21, Kna pe/De Sterre 9-17, Savok 9-17, Philippine 9-15, Fabricom 9-14, Jansen 2 8-13, Van der Tuyn 8-8, Jansen 3 8-5, Stremijn 8-4. Hulst - In het korte programma dat in het Hulster bedrijfsvol- leybal werd afgewerkt, zorgde Ferket en De Maat bij de vrou wen voor een daverende ver rassing. Met 0-3 (10-15, 5-15, 10-15) versloeg deze formatie van aanvoerster Suzan Baart het sterke Zaman, dat door deze nederlaag de koppositie aan Van Waterschoot moest laten. In de strijd om De Stern-beker bij de mannen, struikelde WC Rhodos over Stuntmarkt. Laatstgenoemde is favoriet voor de eindzege en voldeed dus aan de verwachting. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: SC Morres-SC Mor- res 2 1-2 (13-15, 15-7, 4-15), CVC- Jong Morres 1-2 (6-15, 15-12, 10. 15), Zaman-Ferket en De Maat 0-3 (10-15, 5-15,10-15). Tweede klasse: Broomchemie- Tence 3-0 (15-1, 15-11, 15-12), Rabo-CVC 2 2-1 (15-4, 9-15, 15- 10), SC Morres 3-Wentzler/Pau- wels 0-3 (13-15, 1-15, 10-15). MANNEN Tweede klasse: Rijk-ABN/Amro 0-3 (0-15, 0-15, 0-15), Van Wes- ten-Reinaertcollege 0-3 (11-15,7- 15,3-15). Beker: Stuntmarkt-WC Rhodos 2-0 (15-8, 15-8). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Van Waterschoot 11-29, Zaman 12-28, Jong Morres 13-24, WC Rhodos 12-21, Lybeert/Verstraeten 13-20, Voor waarts 10-19, A-Markt 12-19, SC Morres 12-17, Ferket en De Maat 13-17, Van Damme 12-15, SC Morres 2 12-10, l'Entree 13-10, CVC 11-5. Tweede klasse: WC Rhodos 2 '12- 32, Broomchemie 12-31, Van Wesemael 12-28, Reinaertcollege 11-25, Wentzler/Pauwels 12-25, Jong Morres 3 12-17, Tence 12-17, Jong Morres 2 12-15, De Sterre 11- 13, SC Morres 3 12-13, 't Hoeks- ken 12-10, Rabo 12-3, CVC 2 12-2, MANNEN Tweede klasse: Brandax 14-31, Ambulo 13-28, Reinaertcollege 15-28, ABN/Amro 13-23, Jong Morres 14-23, Van Westen 16-20, Luctor 2 15-7, Rijk 14-5. Van onze correspondent Terneuzen - De scholen voor basisonderwijs uit Groot-Ternei zen streden gisteren tegen elkaar in een basketbaltoernooi." meisjes van de Wiekslag en de jongens van St.-Antonius gingt met de eer strijken. Bij de meisjes waren er twee pou les met elk vier ploegen. Eerst werden de poulewedstrijden afgewerkt. In poule A won de Wiekslag en op de tweede plaats eindigde de Zeemeeuw. In poule B wonnen respectievelijk de Zuidlandschool en de Meerpaal. HET IS begonnen als een hobby in een garage in Maastricht. Nu, vele jaren later, is het uitge groeid tot een volwaar dige toeristische voor ziening. Escargotkweke- rij In den Wijngaard aan de Smedekensbrugge in Aardenburg. Eigenaar Math Theunisz spreekt liever over escargots dan over slakken. Een escar- got klinkt culinair beter. Het bedrijf werd onlangs door de Provinciale WV onderscheiden met een kerstster. De WV vindt de kwekerij een voor beeld van de ontwikke ling van het platteland- stoerisme. „De onder scheiding betekent voor ons toch een stukje waardering en erkenning voor ons werk," aldus Theunisz. Door Frank van Cooten IN DEN WIJNGAARD behelst een tienduizend vierkante meter grote buitenkwekerij bestaande uit drieduizend vierkante meter kweekbakken, een grote tuin en een kweektunnel waar miljoe nen slakjes worden grootge bracht. De familie Theunisz begon in 1993 met de escargot- kwekerij in Aardenburg. Het bedrijf heeft de familie sinds die tijd bepaald geen windeieren gelegd. „We hebben inmiddels klandizie van Groningen tot aan Luxemburg. We leveren onze verse produkten zelfs aan het Europees Parlement in Luxem burg," vertelt schoonzoon Marco Gielissen. „Het balletje rolt Math Theunisz van de escargotkwekerij in Aardenburg met zijn schoonzoon Marco Gielissen. FOTO WIM KOOYMAN inderdaad hard. Het is nu zaak dat we niet door datzelfde balle tje worden verpletterd. Wat de excursies betreft namen we vroeger alles aan. Dat doen we niet meer. Groepen van twee honderd mensen vinden we te massaal. We beperken ons nu tot groepen van vijftig tot zeventig mensen. Dat is leuk om te doen." De escargotkwekerij werd het afgelopen jaar bezocht door tus sen de vijftien- en twintigdui zend bezoekers. Dat waren alleen de mensen die aan de excursie deelnamen. „Je hoeft niet alleen aan een excursie mee te doen om ons bedrijf te bezoe ken. We hebben ook een restau rant waar de mensen altijd escargots kunnen eten. Want biefstuk serveren we niet," aldus Math Theunisz. „Daarnaast heb ben we ook een informatiecen trum waar de mensen alles over het kweken van slakjes aan de weet kunnen komen." En juist dat laatste vindt Theu nisz belangrijk voor de ontwik keling van plattelandstoerisme. „We zijn informatief en educa tief bezig. Naast de uitgebreide informatie over het kweken van escargots duurt de excursie twee uur. En uiteraard is er een proe- verij. Van een groep zijn er altijd mensen die wat wantrouwend tegen het eten van escargots aankijken. Maar ik durf gerust te zeggen dat negentig procent van die mensen na het bezoek met escargots naar huis gaan." De oorsprong van het bedrijf ligt bij het rapen van slakken in de natuur. „Vooral in Frankrijk werd dit veel gedaan. Maar dat had tot gevolg dat de slak werd bedreigd met uitsterven. Van daar dat in Frankrijk een raap- verbod werd afgekondigd. Ver volgens kwam ik op het idee het diertje te vangen om ermee te kweken. Daar is best veel kennis voor nodig. Ik ben er nu twintig jaar mee bezig maar je blijft leren." Potentie De familie Theunisz hecht veel waarde aan informatie en edu catie om het eten van goede escargots meer bekendheid te geven. „Er zijn veel slechte slak ken op de markt. Smakeloos en taai. Mensen die deze ervaringen hebben, eten ze niet meer zo snel. Onze slakjes gaan voor con sumptie eerst in quarantaine zodat het maag- en darmstelsel geheel leeg is. Vervolgens blijft een zeer goed produkt over. Daarnaast is het eten van escar gots zeer gezond. Het bevat heel veel eiwitten. In Frankrijk wordt momenteel onderzoek gedaan naar de voordelen voor de gezondheid door het eten van escargots. Wat ons betreft mag er nog veel meer onderzoek wor den gedaan. Zo schijnt het eten van escargots ook bijzonder goed te zijn voor de potentie." De familie Theunisz lag een tijd je terug in de clinch met het pro- vinciebestuur over het reclame bord aan de weg. De provincie vond dat het bord in de weg stond voor de verkeersveiligheid zodat het moest worden ver plaatst. Math Theunisz wil er nu niet meer zoveel woorden aan vuil maken maar heeft er toch voor delen aan overgehouden. „We kwamen toch in de publiciteit. Dat was reden voor veel mensen een kijkje te komen nemen. Dat heeft voor ons toch positief uit gepakt. We doen overigens mee aan de uniforme bewegwijzering zodat het probleem binnenkort is opgelost." Wens Een grote wens van Math Theu nisz blijft het verbeteren van de toegangsweg. „We zijn een toe ristische attractie met een hob belige weg. Het waterschap Het Vrije van Sluis doet er twee keer per jaar wel wat aan maar de beste oplossing is een bestrating. De besprekingen lopen nog vrij moeizaam maar ik verwacht dat ook deze zaak wordt opgelost. We zijn in ieder geval in amper drie jaar tijd uitgegroeid tot een volwaardig toeristisch bedrijf. En dat is toch best een mooie prestatie. En daarnaast is de fusie tussen de voormalige gemeenten Sluis en Aardenburg tot de nieuwe gemeente Sluis- Aardenburg voor ons een goede zaak. We worden immers veel bezocht door Belgen en deze mensen kennen Sluis nu een maal beter dan Aardenburg." In de kruisfinale kwam de Zuif landschool uit tegen de meeuw (12-2) en de Wiekst| tegen de Meerpaal (22-4). finale ging tussen de meisjes de Wiekslag en de Zuidlai school. De meisjes van de 1 slag kwamen sterk en ongeslaj^ als winnaar uit de bus met f eindstand van 18-8. Bij de jongens ging de strijd I sen de Zuidlandschool en i Meerpaal en de Prins Willem# Oranje en de St.-Antonius. Zuidlandschool won van Meerpaal met 10-5. St.-Antonii die als tweede in zijn poule geel digd was, won verrassend. Inf spannende finale wisten ze o tegenstander de Zuidlandsc)n| met 2-0 te verslaan. Borssele - Een 15-jarige jonger* op nieuwjaarsdag ernstig wond nadat hij een op stn gevonden stuk vuurwerk stak. Het springtuig ontploflil zijn hand. De jongen is opg®i men in het ziekenhuis in Goei| Personeel van Philips op weg naar c April vorig jaar trok de hemel asgrauw boven de vestiging van Philips Lighting in Terneuzen. De top in Eindhoven werkte in alle stilte aan een scenario dat grofweg een halvering van de lampenfabriek in Terneu zen inhield. Weg 340 arbeidsplaatsen. De ont- mantelingssplannen leid de tot fel maatschappe lijk protest en een drie daagse staking. Philips stuurde bij en beperkte, vooralsnog, de schade tot de opheffing van de hand-assemblage van de SL-lampen (de zoge naamde jampotten). Dat kost honderd banen. Maar is het gevaar nu i ook echt geweken?. Een I reconstructie met schei- dend CNV-districtbe- I stuurder Jaap Jongejan. I Door Frank Deij 'Philips Terneuzen gaat dicht'. Zo kopten wij op donderdag 6 april vorig jaar naar aanleiding van een vertrouwelijk rond- ichrijven van het reorganisatie- ureau Business Creation Europe ICE) uit Hoofddorp, et die brief polste BCE, in ipdracht van Philips, de poten- iële belangstelling van bedrijven lie zich op het terrein van Philips erneuzen wilden vestigen en lersoneel wilden overnemen. 'ver de aanleiding liet BCE geen «duidelijkheid bestaan. Philips ras van plan zich de komende laren uit het economische cen- m van Zeeuws-Vlaanderen :erug te trekken, zo luidde de ■egeleidende tekst. Er zouden aar schatting nog 300 mensen in erneuzen rondlopen. De multi- ational had voor elk van hen een unimale overnamepremie van 5.000 dollar over. e inspiratie voor de gekruide antekop kwam van voorzitter K. Horstra, voorzitter van de amer van Koophandel van -eeuws-Vlaanderen. In het dage- ijks leven directeur van Zuid- •hemie in Sas van Gent. Hij was iet die woorden een privé-feest- |e binnengevallen nadat hij door te krant om commentaar was [evraagd. Directeuren weten als een ander de diepere betekenis an het woord reorganisatie. En 'as de afkalving van Philips Ter pen al niet sinds 1974, toen er pg 1200 mensen werkten, aan de tang?. ap Jongejan, CNV-districtbe- ÏÏr1er' ï"et PhiliPs Zuid-West- ederland m zijn pakket, voelde eh overrompeld toen hij die dag 1 ™ïnt oppakte. Niets wisten de «den van de plannen van Phi- J |Ly I Jfel 1 I 'ril "I Van onze correspondent Breskens - Postduivenver ging Nog Sneller te Bresk hield in haar clubloklaah de Wijkmanlaan haar lijkse tentoonstelling. Dool leden werden ruim honif duiven ingezonden, verds in acht klassen. Kampioen bij de doffers werdj vogel van de gebroeders Pij' bij de duivinnen werd dat duivin ingezonden door A. VW Categorie oude doffers: 1. Gebro™ Pijcke, 2 en 3. J. van de Velde, duivinnen: 1. A. Vinjé, 2. H. MooK en zoon, 3. J. van de Velde. Ja" doffers: 1. S. Notebaart, 2. H. hoek en zoon, 3. L. Ras. Jaarling' vinnen: 1. S. van de Lijke, 2. W. W H. Mookhoek en zoon. Jonge dolt' Gebroeders Pijcke, 2. S. Now* Combinatie M. en M. Jonge duiv I. Gebroerders Pijcke, 2. J. van c de, 3. W. Vinjé. Late doffers: I J Vinjé, 2. S. van de Velde Sr. Lat«| vinnen: 1 en 2. S. van de Velde Sr T onaangenaam verrast." ■chteraf gezien, zette die hou- g van Philips, gecombineerd °PloPende winsten die het mi m dezelfde periode begon ■IiÜa3 v de toon voor de onder- indelingen met de bonden. Het f aa*t volgens Jongejan ook opstelling van het p h zieh met de zoveel- ,i®zainiSingsoperatie opnieuw stl mTlde en alles de Wilde halen om het dreigend 'ed af te wenden. ■an/00^: Vreemd genoeg, hoe stellig had de medede el In directie eind april geklonken, toen de multina- na een periode van ont- nen en omtrekkende bewe- tnÜ definitieve plan voor fee/V Srterte P°sitie die Philips I p het gebied van compacte Voor onder I B V

de Stem | 1996 | | pagina 16