DE STEM Groenendaal en Herygers slijpen Wfr jOmÊr^Jr de messen wEBËBmm Yep Kramer: 4Dat ik dit nog mee mag maken' Mysterieuze dood van Russische schoonspringster Nigeria ontbreekt bij de Afrika Cup >07 RIL A.S. Pontoni soleert soepeitjes naar winst in Super-Prestige-veldrit Diegem Vöitööp] UIRIJNEN 400 AUTO'S OP VOORRAAD GkRKGE B Overmars ziet perspectief in knieoperatie door Amerikaan Na het aftellen weer tot 10 tellen. uwbedrijf Janstraat 14 EVEN TEL. 0165-502831. lax 0165-802933 Lange Hei 18 r- Sprundel Telefoon 0165-582727 Bouwbedrijf brs. Heeren bv AAT VOOR KWALITEIT Financiering zonder eigen geld 3 maanden 100% garantie autopas 500 fietsen tegen bodemprijzen Alle auto's ANWB-gekeurd huurkoop Sport DAHLIASTRAAT 46 - MADE - TEL. 0162 DINSDAG 2 JANUARI 1996 DEEL Door Ad Pertijs Diegem - Het begon met het opzienbarende schou derklopje tijdens het WK van 1994 in Koksijde. Sindsdien lijken Richard Groenendaal en Paul Hery gers, de man die hem in Koksijde klopte, elkaar voortdurend te irriteren. Op oudejaarsdag in Die gem, waar Daniële Pontoni onbedreigd naar zijn derde Super-Prestige-zege van het seizoen reed, werden alvast de messen geslepen voor de komende SP-rit, die van St.-Michielsgestel, zondag in de woonplaats van Groenendaal. „Hij moet wel sportief blijven rij den," waarschuwde Groenen daal, nadat de twee vroeg in de zevende SP-cross met elkaar in aanraking waren gekomen. „Ik kan veel incasseren in de wed strijd, maar op een gegeven moment is ook bij mij de maat vol." Duwen en wringen hoort bij het wielrennen, maar Groenendaal voelde in Diegem dat de oud wereldkampioen hem bewust zocht. „Ik heb Paul nog gevraagd of hij iets tegen me heeft. Hij zei: .'Nee'. Nou, dan snap ik zijn manier van rijden niet." Die opmerking ontlokte de Belg alsnog een verklaring. „Ik hou niet van mensen die 'zeveren'. Na afloop van de cross in Loenhout noemde hij het Belgische publiek net een stel koeien. Mij raakt hij daar niet mee. Maar Richard moet toch begrijpen dat zoiets gevaarlijke uitspraken zijn. Een volgende keer blijft het misschien niet bij 'loeien' alleen en gaan ze hem te lijf." Ook Herygers zegt dat zijn emmer met geduld begint over te lopen. „Ik heb zoiets één keer eerder meegemaakt. Uiteindelijk reed ik die 'zeveraar' tegen een paaltje de lucht in." Dat betrof toen een landgenoot, dit keer is de voormalige steen bakker uit Westmalle buiten de landsgrenzen op oorlogspad. „Pas op hè, ik lees ook de Neder landse kranten." De afgelopen dagen was hij daar om ook nog eens boos op Adrie van der Poel. Die liet in een lan delijk ochtendblad'zijn ongenoe- Adrie van der Poel: „Het gaat de goede kant op. foto anp Daniële Pontoni, via solo naar zege. foto anp gen blijken over de manier waar op Herygers en diens trainings maatje Peter Willemsens hadden samengewerkt in de door Hery gers gewonnen kerstcross van Soestduinen. „Onzin," aldus Herygers. „Ik was weg en Peter kan niet spurten. Dan is het toch niet aan hem om Van der Poel te steunen in de achtervolging." Dat laatste akkefietje werd zon dag in de warme kleedkamer van Diegem Sport uitgepraat. „Adrie heeft het zo niet gezegd," meldde Herygers. Of hij het geloofde of niet, doet in feite niet ter zake voor hem. Vorige week baalde Herygers voornamelijk van de suggestie dat iemand anders hem aan de zege had moeten helpen. Koud zeven dagen later heeft de Mallenaar aangetoond dat 'Soestduinen' geen toevalstreffer was. En dus heeft hij zijn zinnen gezet op het Belgische en wereldkam pioenschap, Psychologische oor logsvoering hoort in dat geval bij een zelfverzekerde Herygers. Ook de Nederlanders zijn al druk doende met de nationale en mon diale titelstrijd. Super Prestige en wereldbeker zijn immers toch al vergeven aan de Italianen. Bramati heeft de laatste al op zak en wanneer hij er zoals zondag (vanwege veel pech) een keertje niet staat in een SP-rit, neemt Pontoni de azuurblauwe hon neurs waar. Vanaf de tweede ron de nam Pontoni de leiding. Hij sloeg een gaatje en reed op het gladde, technische parcours soe peitjes solo naar de zege. Van der Poel was blij met zijn derde plaats. „Ik heb het hele wegseizoen gesukkeld, waardoor ik later dan normaal in vorm ben gekomen. Ik werk nu langzaam naar die ene grote wedstrijd toe. Ik voelde al een tijdje dat het met de vorm de goede kant op gaat en nu worden ook de uitslagen steeds beter," meldde de West brabander na zijn eerste SP- of WB-podiumplaats van dit sei zoen. Van der Poel reed na de start even op kop. Toen Pontoni aanviel, kon hij niet direct reage ren. „Omdat Bramati tussen ons in reed. Wat niet wil zeggen dat ik Pontoni vandaag had kunnen volgen tot de finish." Wim de Vos kwam niet verder dan de achtste plaats, maar stap te desondanks tevreden af. „Ik heb nu mijn veertiendaagse periode van veel trainen en koer sen afgesloten en ik weet dat het goed komt voor het WK," aldus de Oosterhouter. Hij zei zich bewust ingehouden te hebben om pas in de voorlaatste ronde de gashendel vol open te draaien. Richard Groenendaal eindigde ver benedenrijn stand. Hij werd veertiende.' „Ik heb niet bewust een rustdag genomen, want als ik ergens start, wil ik ook zo hoog mogelijk eindigen. Wat dan wel de oorzaak is van deze mindere prestatie, weet ik niet precies. Het zullen wel de vele wedstrij den van de afgelopen week geweest zijn. Ik ben nooit iemand geweest die door veel te rijden in vorm kwam. Die inhoud heb ik gewoon niet. Vier crossen in een week is kennelijk net iets te veel geweest." Volgende week in St.-Michielsge- stel wil hij er weer staan. Maar dat zelfde plannetje heeft ook... Paul Herygers. „Dat ik hier in Diegem vierde wordt, is zeker geen teleurstelling. Dit parcours ligt me niet en in het verleden ben ik hier nooit onder de eerste tien geweest. St.-Michielsgestel is wel mijn soort omloop. Een mooie gelegenheid dus om die Hollan ders te laten zien wie Paul Hery gers is." Diegem (Bel). Super-Prestige-veldrit. Zevende wedstrijd: 1. Pontoni (Ita) 57.34, 2. Janssens (Bel) 0.18, 3. Van der Poel (Ned) 0.24, 4. Herijgers (Bel) 0.31, 5. Vervecken (Bel) 036, 6. Van Santvliet (Bel) 1.10, 7. De Bie (Bel) 1.27, 8. De Vos (Ned), 9. Moonen (Bel) 1.30, 10. De Clerq (Bel) 1.38, 13. Bra mati (Ita) 1.51, 14. Groenendaal (Ned) 1.57. Stand na zeven van de tien wedstrij den: 1. Bramati 80 punten, 2. Jans sens 73, 3. Pontoni 71, 4. Groenen daal 68. 5. Van der Poel 67, 6. Van Santvliet 65, 7. De Vos 63, 8. Simu- nek en Herijgers 52, 10. Vervecken 35. Door Marcel Luyckx Erm - Yep Kramer is een geboren verliezer. Vraag het maar aan Hilbert van der Duim, zijn grote plaag geest tijdens hun gezamen lijke allroundcarrière. Ook in zijn tweede schaatsle- ven, de marathon, leken geen titels weggelegd voor de inmiddels 38-jarige Fries. Totdat hij afgelopen zaterdag alle schroom aflegde in een venij nige eindsprint. Met gebalde vuisten haalde Kramer op het Ermerzand zijn eerste Neder landse marathontitel op natuur ijs binnen. De rollen binnen de Klerk's- ploeg zijn dit keer omgedraaid. Lammert Huitema, winnaar dit seizoen van zeven marathons op kunstijs, waaronder het NK, maakt zich verdienstelijk als waterdrager. Al vervangt hij het water door Beerenburg. Dat is aan een Fries wel besteed, hi bungalow nr. 12, in recreatie- I park Ermerstrand, laat Kramer zich de alcoholische versnapering goed smaken. Over de kampioen strui, die hij zojuist heeft ontvan gen uit handen van de commissa- ns van de koningin van Drenthe, "dus ter Beek, heeft hij een trai- "ingsjack aangetrokken. Op de Massagetafel lost Ruud Borst ploeggenoot Piet Kleine af. In een hoek van de kamer luistert ploeg leider Frans Overdevest, met de gouden medaille om zijn nek, hoe e kampioen de pers te woord staat. Hij kan achteraf lachen om de chaotische start. „Ik had mijn V^flingspak nog aan, want ik vTjj ^at we noS ^jf minuten hadden. Ik baalde dus gelijk al I 0®t*a' ik helemaal achter in het Peloton vertrok. Samen met J ammert Huitema. Dat was de I reden waarom onze ploeg niet 1 Vertegenwoordigd was in de eer ste kopgroep. Piet (Kleine) en ik hebben het gat dichtgeredén. Verspilde kracht, vond ik dat, I ?aar dat viel gelukkig mee." lm de behaaglijke warmte van I hhgalow nr. 12 beleeft Yep Kra- I l6 wedstrijd opnieuw. Toen IWJ halfweg koers met zeven Yep Kramer schreeuwt het uit als hij als eerste door de finish gaat. anderen een voorsprong had opgebouwd van een minuut, voelde Kramer zich zonder ploeggenoot eerst niet op zijn gemak. De broers René en Henri Ruitenberg vormden een span, Jan Eise Kromkamp en Haico Bouma hadden steun aan elkaar en van Dasia waren ze ook al met zijn tweeën: Bert Verduin en Edward Hagen. Hij en Peter de Vries waren de enige eenlingen. „Geleidelijk aan besefte ik dat deze situatie toch niet zo ongunstig was. De duo's voelden zich verplicht te reage ren als er iemand demarreerde. Peter de Vries en ik hoefden alleen maar te volgen. Vooral Henri Ruitenberg heeft veel werk verricht om de zaak bij elkaar te houden voor zijn broer René, die een goede sprinter is. Daarmee speelde hij mij in de kaart." De Vries zette al ver voor het finishdoek de eindsprint in. Kra mer: „Een paar jaar geleden ging mij een sprint met de wind mee goed af. Je moet diep zitten en grote klappen maken. Om de minste meters te maken, sprintte ik vlak langs het publiek. Daar waren scheuren in het ijs, daar was ik wel even bang voor." Met een gemiddelde snelheid van 37,8 km/uur is Kramer de snelste natuurijskampioen in de geschie denis van de KNSB. Natuurlijk waren ook de schaat sen van Kramer op het eind bot door het zand op de baan. „Op dit ijs moet je een kortere slag maken en het nodige karakter hebben." Kramer heeft in zijn lange loop baan meer te maken gehad met zand op de baan. Zoals tijdens het Europees kampioenschap allround in 1983 in Den Haag. Kramer was na de eerste dag favoriet voor de titel. Door een blunder bij de behandeling van het zanderige ijs boorde de scheidsrechter Kramer de Euro pese titel door de neus. Van der Duim won. Weer hij. Kramer: „Achter Hilbert heb ik heel wat tweede plaatsen gehaald. De eni ge keer dat ik Nederlands kam pioen ben geworden was bij de junioren. Op de marathon heb ik ook heel wat tweede plaatsen op het NK behaald." „Elk jaar houd ik minder reke ning met een titel. 'Dat ik dit nog mee mag maken', dacht ik op het podium. Misschien heb ik me dit seizoen wel te veel weggecijferd voor Lammert Huitema. Daar door wist ik niet meer waartoe ik zelf nog in staat was. Zeker op kunstijs lukt het me niet meer om dominant te zijn. Ik heb er daar om helemaal geen moeite mee knechtenwerk te verrichten. Ik ben nu 38. Nog een paar jaar en het is gebeurd met mij. Van het Moskou (sid) - De mysterieuze dood van de Russische schoonspringster Elena Mirosjina heeft in Moskou voor opschudding gezorgd. Pas zaterdag werd bekend dat het stoffelijk overschot van de nummer twee van de Olympi sche Spelen van Barcelona (1992) al op 18 december op straat voor het zeventien verdiepingen tellende flatgebouw waar ze woonde, was aangetroffen. Volgens de politie overleed de 21-jarige Mirosjina, die in 1991 Europees kampioene werd, aan inwendige verwondigen na een val uit een raam van een flat op de vijfde verdieping. Aanvankelijk werd dit angstvallig verzwegen. Alleen de Engelstalige Moscow Times maakte melding van de dood van Mirosjina. De Moskouse recherche verklaarde zaterdag eerst aan moord gedacht te hebben, maar is nu tot de slotsom gekomen dat Mirosji na zelfmoord pleegde. Autopsie van het lichaam toonde aan dat de schoonspringster, die vier maanden zwanger zou zijn geweest, onder invloed van alcohol verkeerde op het moment dat ze viel. De dood van Mirosjina zorgde voor grote verslagenheid in de Rus sische schoonspringwereld. Svetlana Timosjinina, Russisch titel- houdster en in 1993 in Sheffield Europees kampioene, trok de zelf moordtheorie openlijk in twijfel. „Daar was Elena het type niet voor. Ze wilde een baby en een normaal leven leiden. Ik ben er zeker van dat ze is vermoord." Mirosjina is de tweede Russische topsporter die binnen een maand is overleden. Begin december stierf kunstrijder Sergej Grinkov aan een hartaanval. Door Domien Esselink Arnhem - Titelverdediger Nigeria ontbreekt bij het toernooi om de Afrika Cup, dat van 13 januari tot en met 3 februari in Zuid- Afrika wordt gehouden. De Zuidafrikaanse autoriteiten kun nen de veiligheid van het team van de Nederlandse bondscoach Jo Bonfrere niet garanderen. Na de executie van de Nigeriaanse milieu-activist Ken Saro-Wina en acht medestanders riep president Nelson Mandela van Zuid-Afrika op tot een internationale boycot van Nigeria. De Europese Unie volgde zijn voorbeeld, maar Man dela kreeg geen steun van de wereldvoetbalbond FIFA. Maar Nigeria werd onlangs al wel geweerd van een vriendschappe lijk toernooi in Zuid-Afrika. En het gastland van de Afrika Cup vreest tijdens het toernooi blijk baar voor excessen als gevolg van de schendingen van de mensen rechten in Nigeria en de daaruit voortvloeiende boycot. Clemens Westerhof, de succesvol le voorganger van Bonfrere, noemt de reden voor de afwezig heid van Nigeria een fabeltje. „Ik kan het me niet voorstellen", meent de trainer van het Zuidafri kaanse Sundowns, die momenteel vakantie viert in zijn huis in Arn hem. „Ik plaats m'n kanttekenin gen bij de onrust. Ik ben nu zo'n anderhalve maand weg uit Zuid- Afrika en als er een aanval zou komen als gevolg van de boycot, dan had ik dat allang geweten. Daar is geen sprake van." „Integendeel, iedereen in Zuid- Afrika wil de kampioen zien spe len met z'n toppers. Nigeria moet het te kloppen elftal worden bij de African Cup of Nations. Boven dien is Zuid-Afrika een zeer vriendelijk land. Ik geloof er dan ook niets van dat men niet in staat is de veiligheid van Nigeria te garanderen. Westerhof draagt een trainings pak van Nigeria en voelt zich nog nauw betrokken bij het team. „Het zijn mijn jongens, ik heb ze erbij gehaald en naar het buiten land gebracht, zodat ze beter zou den worden. Ben Iroha zegt nu tegen me: „Je moet naar Nigeria komen. De mensen in Lagos wil len je zien." De Arnhemmer zegt te overwegen deze week op het vliegtuig te stap pen. „Als ik er iets aan kan doen, ga ik naar Nigeria toe. Dit elftal hoort op het toernooi aanwezig te zijn om de titel te verdedigen. Als de kampioen niet naar het beste toernooi van Afrika komt, dan is dat een blamage. Het is een schan de als je niet gaat. En het doet me zeer." In Amsterdam zullen ze minder rouwig zijn om de absentie van Nigeria. De door personele nood getroffen landskampioen zal in de drukke januari-maand wellicht toch een beroep kunnen doen op Finidi George en Nwankwo Kanu. En Roda JC hoeft Babangida ook niet te missen. Bij Ajax was men gisteren voor zover bekend overi gens officieel nog niet op de hoog te gesteld door de Nigeriaanse bond. Van onze verslaggever Amsterdam - Mare Overmars overweegt zijn knie-operatie te laten uitvoeren door de Amerikaanse professor Steat- man in Vail (Colorado). Van Ajax heeft Overmars toestem ming gekregen de keuze zelf te bepalen. Deze week wordt d< knoop doorgehakt. Bij behan deling in de Verenigde Staten sluit Overmars de mogelijk heid niet uit dat hij in mei weer kan voetballen. Steatman geniet een grote reputa tie op het gebied van kruisband operaties bij voetballers uitde Duitse Bundesliga. Op advies van dr. Müller-Wohlfahrt, de clubarts van Bayefn München, lieten de afgelopen jareri de keepers Aumann en Kahn alsmede de veldspelers Brian Laudrup en Lothar Matthaus hun afgescheur de kruisbanden in Vail opereren. Onlangs kon ook Karl-Heinz Riedle (Borussia Dortmund) na behandeling door Steatman snel ler dan aanvankelijk gepland zijn rentree maken na vier maanden. Matthaus was twee jaar geleden slechts vier maanden en twee weken uit de roulatie wegens afgescheurde enkelbanden. De eerste prognoses voor Over mars wezen onlangs op een afwe zigheid van zes tot zeven maan den, waardoor hij de EK-eindron- de zou moeten missen. Bij behan deling in Vail kunnen de voetbal lers daags daarna de kliniek ver laten. Daarbij krijgen ze een reva- lidatieprogramma mee, dat aan de hand van videobanden moet wor den uitgevoerd en dagelijks de vooruitgang aangeeft. langebaanschaatsen heb ik zon der titel afscheid genomen. Met marathonschaatsen zal ik na vandaag met een meer voldaan gevoel stoppen." Erm. NK marathon natuurijs. Mannen: I. Kramer (Oudeschoot), 2. De Vries (Luxwoude), 3. René Rui tenberg (Oldebroek), 4. Kromkamp (Oldeholtpade), 5. Bouma (Oldetrij- ne), 6. Verduin (Heemskerk), 7. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 8. Hagen (Haarlem), 9. Huizebosch (Gramsbergen), 10. Ruud Borst (Leiderdorp). Vrouwen: 1. Gretha Smit (Rouveen), 2. Kamminga (Steenwijk), 3. Mager (Landsmeer), 4. Pasveer (Gronin gen), 5. Jenita Smit (Rouveen). Veteranen: 1. Kees Borst (Hoogma- de), 2. De Haan (Akersloot), 3. Lagerweij (Otterlo). (ADVERTENTIE) Gelukkig nieuwjaar wensen doet u dit jaar toch zeker met 10 cijfers? U vindt de nieuwe nummers met behulp van de Omnummergids. Noteer ze meteen even in uw nieuwe agenda. Hebt u toch nog vragen, bel dan gratis 06-0096. Bellen? Even tot (io) tellen. fiBHBSR

de Stem | 1996 | | pagina 9