Jaarwisseling is rustig verlopen MEDEDELING I?8 Jetty's mmm ..\v DE STEM Grote belangstelling voor Internet-archief van Oostburg 4 Produkt te vergelijken met Duveltje APO HULST Zeeuws-Ylaamse politie trad alleen in Hoek op en had verder rustig nachtje DESTEM Tonny Bakker en Dorthy Schreurs naar halve finale karaoke-kampioenschap MP Krachtige handhaving milieuwetten in Zeeland Weinig ongelukken door gladheid op Zeeuwse wegen Politie pakt twee Haagse winkeldieven op in Goes Klachten over overlast vuurwerk nemen fors toe Havens van Terneuzen en Vlisssingen boeken records A4 OMMENTAAR LAND veerschepen eiland Sulawesi Mubarak doden ïaven Antwerpen blijft nog aan Kindermode Axelaar bij ongeval zwaargewond In verband met een Nieuwjaarsbijeen komst zijn onze kantoren in Goes, Hulst, Terneuzen en Vlissingen vandaag vanaf 12.30 uur gesloten. Familie Van Weynsbergen in Biervliet produceert zelf appelsap STREEKGERICHT A5 JANUARI 1996 m is gul. Is er ergens ter inder schokt met graagte, jboek het leed. Geen pro- ndigheid of er komt een atalogus vol waardevolle worden ten bate van de die lid, donateur of contri- s, drie miljoen in totaal, nilieu. Niet alleen de van raar ook de volstrekt vrij- imenten, de Zeehonden wereld weet de zorg voor betaald enthousiasme te Is het meer dan een vrien- m het geweten te sussen? ninuten op straat begeven evenveel, even waarachti- toen vuurwerk af te steken kommerd en vol vuur. en net zo'n grote groep gaat nog in de komende jnoegen betekent voor het nd te worden. En wie zich an heeft aan ossehaas, kal- ït niet aan de bestrijdens- der deze dieren gefokt zijn. dat deze veestapel veroor- e boom geweest is. Iburg neemt zich voor, dit n. Het gaat daarbij niet om )f het in de achtertuin ver maar om milieucriminali- ir dus in zo'n klein gebied, behoren tot die categorie pt? Of is het juist dat ook in og immer niet weet wat de oet? ?nlang voor de Britse kust de haven van Holyhead in oord waren bij elkaar ruim de veerboten Hibernia en htend ingescheept voor een il 2,5 uur duurt. Na 24 uur volgens de kustwacht geen tra zorg aan de passagiers. cht van 7 op de schaal van eiland Sulawesi getroffen, beving had vloedgolven en mor zo ver bekend vielen er ;r schaars wegens de slechte militante organisatie die in •t, heeft gisteren de verant- aanslag met drie doden en president Hosni Mubarak en xa al-Islamiya' voert al vier ering van Mubarak omver te tichten. werpen zijn zondagochtend ingen ontdekt in een contai- het Nederlandse schip Zaan- keerde. De lichamen waren ïtbinding. Identificatie is tot was de tweede keer in een :elingen werden ontdekt. l blijft op verzoek president calfaro zaterdag het ontslag r de president vroeg hem te reede kabinet Dini ziet zitten, oegdheden in functie blijven, ment of er een meerderheid is als premier. Als dat niet het ezingen komen. ior 8 waardevolle kado's in de ïderland garantie. Dit houdt in zijn. Is dit wel het geval, 'AARVOOR U KUNT SPAREN Philips professionele haardroger winkelwaarde: 79?° Brabantia 3-delige set bestaande uit', broodtrommel, 3 voorraadbussen en een beschuitbus winkelwaarde: 79?" 7. Philips aqua iadyshave winkelwaarde: 79?° S. Moulinex stoomstrijkijzer winkelwaarde: 69f° S PROKADO SPAARZEGELS 5?"®tje beschuit volkoren rol 13 stuks nu 90 meeroranen rol 13 stuks nu oranciha sinaas- appeuimonade vruchtvlees literfles jas" HH ag 2 t/m zaterdag 6 Januari 1996 gen. Eindhoven, Gemert, Grave, Heeswijk-D. 7, Nuth, Oirsbeek, Oisterwijk, Ooltgensplaat, Volkel, Willemstad. F.v. Waesberghestr. 50 tel.:0114-314096 j Zeeland Van onze verslaggever Oostburg - De koppeling van het Oostburgse gemeentearchief op het internationale computer netwerk Internet blijkt een schot in de roos te zijn. Vanuit heel de wereld wordt het archief in toene mende mate geraadpleegd, zo blijkt. De gemeente archieven van Groede, IJzendijke en Nieuwvliet zijn nu de volgende klanten voor de digitale snel weg. De aansluiting bij Internet eerder dit jaar maakte van het Oostburgse archief het eerste Nederlandse regionale archief dat via Internet overal ter wereld te raadplegen was. Het initiatief van de Stichting Vrienden van West-Zeeuws-Vlaamse Archieven werd genomen omdat duizenden Zeeuws-Vlamin gen in de loop der jaren geëmigreerd zijn naar Bra zilië en de Verenigde Staten. Veel van die ex-Zeeu wen en hun nazaten raadpleegden jaarlijks de archieven en deden aan stamboomonderzoek. De koppeling aan Internet was voor die archiefklan ten een uitkomst. Ze konden met hun computer aan de andere kant van de wereld de archieven raadplegen. Maar er is veel meer belangstelling, ook uit andere delen van de wereld, zo blijkt. De gegevens in het archief worden dagelijks door tientallen geïnteres seerden geraadpleegd op plaatsen en tijdstippen Van onze verslaggever Derneuzen - De jaarwisseling is in Zeeland zonder al te veel incidenten verlopen. Het optreden van de politie in Zeeuws-Vlaanderen beperkte zich tot een enkel optreden tegen baldadige jeugd in Hoek. Verder had de politie in deze regio te maken met wat kerstboom brandjes en het verbranden van pallets in de binnenstad van Ter- neuzen. Ingrijpen was echter niet nodig omdat de omwonenden de zaak zelf netjes in de hand hielden en opruimden. Ook in Sas van Gent en andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen gingen kerstbomen in de brand ter begroeting van het nieu we jaar. Strijkers In de Korte Kerkstraat in de Scheldestad ontdekte de politie dat er gevaarlijk vuurwerk (strij kers) werd afgestoken. Agenten namen het illegaal knalwerk, twintig stuks, in beslag. Bij vijf winkels in het Terneuzense cen trum ging het alarm af, waar- schijnlijk door het afsteken van vuurwerk. Enkele jeugdigen in Hoek bleven tot laat in de nacht vuurwerk afsteken en gedroegen zich vervelend in het dorp. De politie riep de baldadige jeugd tot de orde. Een etalageruit van het Stern-kantoor aan de Zuidland- straat in Terneuzen werd vermoe delijk ingetrapt. Een door de poli tie gewaarschuwde glazenier bracht een noodruit aan. Ook in Vari onze verslaggever Axel - Een inwoner van Axel is op nieuwjaarsdag zwaargewond afgevoerd naar het universitair ziekenhuis te Gent na een eenzij dig verkeersongeluk. De man zat als enige in zijn auto en raakte gisteren rond 10.15 uur van de weg op de Tweede Verkor- tingsweg nabij de kruising met de Langeweg in Axel. Hij kwam bekneld te zitten in zijn auto en moest door de brand weer worden bevrijd. De auto was total loss. Axel sneuvelden ruiten. Hier wer den in de Prins Hendrikstraat de ramen op de benedenverdieping van een huis ingegooid met ste nen. De politie heeft een signale ment van de daders. In Sas van Gent werden bij de die renweide 't Sasse Zootje een aan tal kerstbomen in brand gestoken. De Sasse brandweer had het vuur met hogedrukstralen snel onder controle. Ook in het politiedistrict Ooster- scheldebekken is de jaarwisseling rustig gepasseerd. In Goes liep een 23-jarige man lichte verwondin gen aan zijn gezicht op vermoede lijk door vuurwerk. Na enige hechtingen in het Oosterschelde- ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. In heel het gebied werden al in de vooravond tot in de nanacht de gebruikelijke vuren van kerstbo men en ander bijeen gesprokkeld hout gestookt. In een aantal gevallen moest de brandweer er aan te pas komen, maar dat leidde nergens tot grote problemen. Brandjes Een personenauto in Heinkens- zand werd in brand gestoken. Daar kon de brandweer niet voor komen dat een naast deze auto geparkeerd voertuig ook vlam vatte en gedeeltelijk uitbrandde. Feestvierende jeugd in 's Graven polder probeerde een vuurtje te stoken met autobanden. De brandweer bluste het onmiddel lijk. Een in brand gestoken auto wrak kreeg dezelfde behandeling. In Goes ging een sloopcaravan in de brand. Ook daar moest de brandweer uitrukken om het vuur te doven. Tot twee keer toe zelfs, want later in de nacht bleek dat de caravan opnieuw was aangesto ken. Verder werden enkele tele fooncellen en een informatiebord vernield door vuurwerk in Goes en Wemeldinge. Op het terrein van de Juliana van Stolbergschool in Kapelle werd brand gesticht in twee contaniers. De brandweer kon de schade beperkt houden. (ADVERTENTIE) Veel vuurwerk, ook bij het dorpshuis in Terhole. foto camile schelstraete Van onze correspondent Sas van Gent - Tonny Bakker uit Hulst en Dorthy Schreurs uit Sas van Gent zijn doorgedrongen tot de halve finale van het karaoke-kampioenschap. Bakker met het het nummer You'll never walk alone van de Walker Brothers Schreurs met What's love got tot do with it van Tina Turner. Ze stonden afgelopen zaterdag op het podium van het Sasse evene- mentencentrum De Vlaanderen samen met nog 21 acts in de voor ronde van het Nederlands Kam pioenschap Karaoke. Voor het eerst wordt dit jaar het landelijke kampioenschap georga niseerd door Smile Entertain ment. Dit bedrijf werkt zo'n 600 karaokewedstrijden in Nederland en 250 in België per jaar af. Talent pnoeg om daar een nationaal kampioenschap van te maken. He winnaar krijgt een cd-opname en een reis naar de Verenigde Sta ten aangeboden. En de tweede en derde prijs bestaat uit een reis naar respectievelijk Gran Canaria en Parijs. Wie met deze prijzen aan de haal gaat, blijkt tijdens de finale op 3 februari in Woerden. Daaraan voorafgaand wordt de halve finale gehouden in Ooster hout op 21 januari, waar uit veer tig zangers en zangeressen uit de voorrondes tien finalisten gekozen worden. In De Vlaanderen zijn twee halve finalisten uit de bus gekomen, gekozen door een jury, bestaande uit voorzitter Johan de Witte, Carlo de Groff, Jacques Sol, Theo de la Ruelle en Eelco Lange- veld van Smile Entertainment. THEO VAN WEYNS BERGEN vergelijkt een 'gewoon' pak appelsap met een tap-pilsje. Zijn appelsap daarentegen gaat in zijn ogen meer de kant op van een Duveltje of Trappist. „Er zit body in. Het is wat zwaarder dan gewoon fabrieksappel- sap." Het fruitteeltbe- drijf van de familie Van Weynsbergen-Fieret aan de Zuidlangeweg in Biervliet produceert al dertig jaar appels en peren. Omdat het in de fruitteelt financieel gezien niet zo dende rend is, werd drie jaar geleden begonnen met het zelf persen van appelsap van eigen geproduceerde appels. „Ik ben blij dat we deze stap hebben gezet. De verkoop gaat boven verwachting en dat zorgt voor een stuk extra inkomen," aldus de West-Zeeuws- Vlaamse fruitteler. Door Frank van Cooten THEO VAN WEYNSBERGEN noemt zijn zaak een echt fami liebedrijf. Samen met zijn vrouw Marian en zijn vader en moeder worden in de zomer zes honderd flessen appelsap per week geproduceerd. Hij ziet het als een uit de hand gelopen hob by. „Het gaat in de fruitteelt niet zo goed. Dan ga je op zoek naar andere wegen, ik was eerst van plan wijn te maken maar dat kwam er niet van. Het zelf pro duceren van appelsap kwam ineens bij me op. Dat was in het begin niet zo eenvoudig. Andere mensen die met appelsap bezig zijn geven immers uiteraard hun geheimen niet prijs. Ik ben daarom klein begonnen om te kijken of het zou lukken. Het is vanaf het begin gelukkig heel goed gegaan." Voor het maken van appelsap wordt een menge ling van alle soorten appels gebruikt. „Het is niet zo dat een speciale soort appel bij uitstek geschikt is voor appelsap. Je kunt alle soorten appels gebrui ken en dat doen we dus ook. We doen overigens alles zelf. Van het plukken van de appels tot het eindprodukt in de fles. Er komt geen fabrikant aan te pas. We produceren in de zomer zes honderd flessen per week maar we beschouwen ons niet als een massa-producent. We denken overigens wel aan uitbreiding omdat er meer vraag is dan dat we kunnen leveren." Voor wat de uitbreiding betreft denkt hij aan een vergroting van de persafdeling. „Dat wordt nu een beetje te klein. Er zijn nu andere fruitte lers in de regio die hun fruit bij ons willen laten persen. En daar *f< Theo van Weynsbergen en zijn vrouw zijn trots op hun produkt: eigengemaakte appelsap. foto wim kooyman willen we graag op inspelen." Het bedrijf van de familie Van Weynsbergen is nog niet betrokken bij het fenomeen plattelandstoerisme. Theo van Weynsbergen denkt er overi gens wel over daar in de toe komst op in te spelen. „Het is best mooi om de mensen erbij te betrekken. Door ze laten zien hoe wij appelsap maken. Maar zo ver is het nog niet. De zaak moet eerst een beetje draaien. Ik denk aan 1997. Dan zou het misschien een goed moment zijn om bijvoorbeeld excursies op het bedrijf te houden." Het geproduceerde fruit wordt geteeld volgens de richtlijnen 'Milieu bewust geteeld'. Dat wil zeggen dat er zo min mogelijk gebruik wordt gemaakt van bestrijdingsmiddelen. En als dat toch nodig is wordt voor enkele insecten gebruik gemaakt van 'natuurlijke vijan den'. Het appelsap wordt geperst van tweede soort fruit. Theo van Weynsbergen bena drukt dat het niet gaat om appels met rotte plekken. „Want dat beïnvloed de smaak. Ons appelsap is een natuurpro- dukt en is dus vrij van suiker of andere toevoegingen. De smaak en de kleur is daarom weieens afwijkend maar dat wordt niet als storend ervaren." Arbeidsintensief Hij noemt het maken van appel sap heel arbeidsintensief. „Gelukkig werken ook mijn vader en moeder nog mee. Anders is het niet te doen. We maken appelsap nog steeds met heel veel liefde." Het blijft overigens niet bij appelsap. Door de vraag van een koekjes fabrikant uit Breskens is ook begonnen met de produktie van appelstroop. Daar wordt overi gens wel suiker aan toegevoegd om een goed smakend produkt te krijgen. Theo van Weynsbergen noemt als een belangrijke kroon op het werk het behalen van de eerste prijs tijdens een appelsapwed strijd in Engeland dit jaar. Hij kreeg de prijs als beste nieuw komer en als beste inzender uit Nederland. „Ik ben daar best wel trots op. Het is toch een stuk erkenning voor het produkt." DINSDAG 2 JANUARI 1996 die hen uitkomen. De klanten komen ook uit Sing apore, Australië, Zuid-Afrika en de Dominicaanse Republiek. In Internet is bovendien een overzicht van geëmi- greerden naar Amerika beschikbaar en is de com puter van de Stichting Vrienden gekoppeld aan die van de Belgische genealogische vereniging. Het Internet-adres is: http://cyserv.cyber.nl/-zeeuw-archief. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws Openbaar Ministerie (OM) zet de handhaving van de milieuwetgeving dit jaar met kracht voort. De afgelopen jaren ingeslagen weg heeft tot goede resultaten geleid. Reden voor het OM dit beleid verder uit te bouwen. Een en ander blijkt uit het acti viteitenplan voor het komende jaar van het Arrondissement sparket Middelburg. Handhaving van de milieuwett- ten in Zeeland gebeurde de afgelopen jaren door een combi natie van preventieve, bestuur lijke en repressieve maatrege len. Om dat beleid verder gestalte te geven, werkt het OM komend jaar in en met multi disciplinair samengestelde teams. Gebleken is bovendien dat alternatieve straffen tegen milieumisdadigers bijzonder effectief zijn en ook nog eens direct ten bate komen van het milieu. Voorbeeld van een alter natieve straf of 'smart penalty' is de verplichting opleggen de oude situatie te herstellen. Gelet op de goede resultaten is het Middelburgse parket van plan deze alternatieve straffen voort te zetten en zo mogelijk uit te breiden. Cijfermatig gesproken streeft het OM dit jaar naar 720 pro cessen-verbaal, waarvan twin tig inzake zware milieucrimina liteit en honderdvijftig inrich tingsgebonden milieudelicten. Van onze verslaggever Terneuzen - Tijdens het afgelopen weekeinde en de jaarwisse ling zijn in Zeeland vrijwel geen verkeersongevallen door glad heid gebeurd. De politie had de indruk dat de mensen zich overwegend aan het advies hielden om thuis te blijven. Een 19-jarige automobilist uit Duisburg maakte oudejaarsdag in de haven van Stavenisse iets mee dat hem nog lang zal heugen. Hij reed met zijn stationwagon de kade op en hield onvoldoende rekening met de gladheid. Daar door schoof hij met zijn voertuig het schuine kadetalud af en bleef boven het water achter een meer paal hangen met zijn auto. Het voertuig liep lichte schade op. Een 19-jarige vrouw uit Terneu zen kwam zaterdagnacht op het Oostelijk Bolwerk ten val door de gladheid. Ze is met heupletsel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in haar woonplaats. De bestuurder van een personen- busje gleed zondagochtend op de Zeevaartweg in een bocht nabij de Westsluis in Terneuzen van de weg af door de ijzel. De bestuur der, een inwoner van Hulst, kwam met het busje tot stilstand tegen een lantaarnpaal. Van onze verslaggever Goes - De politie in het district Oosterscheldebekken heeft afgelopen zaterdag twee winkeldieven aangehouden in Goes. Het ging om twee inwoners van Den Haag. De mannen hadden spullen gestolen in meerdere parfumeriezaken en een super markt in Middelburg en Goes. Ze hadden proletarisch gewinkeld bij parfumerie Douglas en Miss Etam in Middelburg en Het Kruidvat, parfumerie Van Die- men en Albert Heijn te Goes. In totaal bleken de Hagenaars tus sen de zestig en zeventig produk- ten te hebben gestolen, waaronder diverse parfums, cosmetica en etenswaren met een gezamenlijke waarde tussen de duizend en vijf tienhonderd gulden. Een van de twee winkeldieven bleek verder nog een celstraf van 113 dagen tegoed te hebben bij justitie. Tegen dat vonnis kan hij echter nog beroep aantekenen. Alle gestolen goederen zijn door de politie in beslag genomen en terug gegeven aan de rechtmatige eigenaars. De beide Hagenaars hebben een dagvaarding gekregen om zich over een maand voor de rechter in Middelburg te verant woorden voor de diefstallen. Van onze verslaggever Goes - Het aantal meldingen van vuurwerkoverlast bij de politie in het Oosterscheldebekken is na het vrijgeven van de verkoop, de laatste drie dagen van het oude jaar, aan merkelijk toegenomen. De politie kreeg om en nabij de zestig telefoontjes van mensen die overlast ondervonden van het afsteken van vuurwerk. De klach ten kwamen uit het hele gebied rond de Oosterschelde. De politie heeft in verband met de meldingen zestien jongelui aangehouden en geverbaliseerd voor het afsteken van vuurwerk buiten de toegestane periode. Vijftien van de jongeren kozen voor doorverwijzing naar het bureau Halt. Eentje gaf er de voorkeur aan een boete van honderd gulden te betalen. Het overige vuur werk dat deze jongelui bij zich hadden, ongeveer tien kilo knal vuurwerk, werd door de politie in beslag genomen. Het wordt ver nietigd. Afgelopen zaterdag nam de politie bij een 24-jarige inwo ner van Goes een zelfgemaakte vuurwerkbom in beslag. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Van onze verslaggever Tterneuzen/Vlissingen - De havens van Terneuzen en Vlissingen hebben het jaar afgesloten met nieuwe overslagrecords. De haven van Terneuzen sluit met zes procent stijging en die van Vhssingen zit tien procent in de plus. De positieve ontwikkeling in de goederenbehandeling had ook zijn effect op de financiën van het havenschap Terneuzen. Aan bru to haven- en kadegelden streek het schap vorig jaar 7,2 miljoen gulden op. Dat is een stijging van zestien procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Mede hierdoor sluit het havenschap Terneuzen de boeken voor 1995 af met een batig saldo van 2,8 miljoen gulden en dat is liefst zeventig procent in de plus. Vorig jaar is er binnen het haven- schapsgebied acht hectare terrein uitgegeven en is er nog eens een zelfde oppervlakte in optie uitge geven met een afnameverplich ting. De totale hoeveelheid goederen die door zeeschepen in de haven van Terneuzen is aan- en afge voerd komt uit op 10,6 miljoen ton over 1995. Dat is een toename van 0,6 miljoen ton. De belangrijkste stijgingen had den plaats in de Braakmanhaven en de Terneuzense kanaalhavens. In de Braakmanhaven (Dow Benelux) steeg de overslag met bijna zeven procent naar 4,3 mil joen ton. In de kanaalhavens (ter minals Ovet en Verbrugge) steeg de overslag met 22 procent naar 3,3 miljoen ton. Op de terminal van op- en overslagbedrijf Ovet werden bijna vijftig procent meer goederen verwert en bij Verburg- ge bijna tien procent.

de Stem | 1996 | | pagina 5