Lodders hekelt optreden Lubbers Tijd tai i+ aa Natuur- en milieubeweging flink in de lift Koude oud en nieuw Justitie moet niet Ivoorzichtig worden' De Witte stapt 4tonnen armer' uit Polis Direct W»,É^n^phetoogML Zeven mensen halen eindstreep Handen Vast A2 DE STEM BINNENLAND A3 Vice-voorzitter CDA: Met modder gooien naar Brinkman is onverkwikkelijk Brit laakt restaurants op Schiphol I Den Haag (anp) - Het openbaar ministerie moet in de toekomst I hskante beslissingen blijven nemen. Dat is noodzakelijk om de georganiseerde misdaad te kunnen blijven beteugelen. Dat zegt 1 voorzitter A. Docters van Leeuwen van het College van Procu- I reurs-Generaal in een vraaggesprek in Trouw. I De voormalige baas van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst l(BVD) reageert hiermee op moge- jlijke effecten die de parlementai- 1 re enquête over de IRT-kwestie P® hebben voor de toekomstige ■werkwijze van politie en justitie. lEen voorzichtige politiek leidt er ■volgens hem alleen maar toe dat |w criminele milieu een voorkeur Ivoor Nederland krijgt. „Daarmee Wen we het risico van riskante [Hothoden in voor het zo veel gro- JWe risico van een samenleving, Rokers hebben na by-pass kans op schone lei Vogelbescherming dreigt minister met de rechter Melkveehouders schermen met eigen bond BINNENLAND KORT Pak gelijk de kans om tegen enorme JARI 1996 tannië en Ierland: met vooral in Ier- .ijd tot tijd regen, htend in Engeland iima van 5 graden loordzee tot 12 in het p Ierland. Luxemburg: Bewolkt IVrijwel droog.„Tem- |'s middags circa-3 Midden-Frankrijk: l en dinsdag eerst notregen. Woensdag I Op beide dagen in de >ist. Middagtempera- 14 en 10 graden, jikrijk: Woensdag (met zon en overwe- jig. Dinsdag eerst nog hxima tussen 8 en 14 I Eerst wat zon. Gelei- peer bewolking en P regenMiddagtempe- i>nd 15 graden. Dinsdag perioden met overwegend droog, tg vanuit het westen r regen. Maxima van 10 6n het noorden tot 19 I costa's. the Eilanden: Enkele lelden en kans op Middagtemperatuur 1 graden, i en Ibiza: Zonnige en meest droog. Mid- jaeratuur circa 17 gra- .nsdag wisselvallig met soms onweer. Woens- eidelijk droog en zon. In n lichte sneeuw. Maxi- graden in het noorden 115 op Sicilië, aland en Kreta: Wissel aet veel buien, soms ook Middagtemperatuur j 14 graden. Lnd: Kouder en vooral dag af en toe zon. In het j en midden hier en daar |Op de meeste plaatsen 1 Middagtemperatuur van Berlijn tot nul graden in Lnd. brland: In het zuiden p sneeuw. In het noorden opklaringen. Tempera- de dalen iets boven het lunt. JP Wolkenvelden en i daar wat sneeuw. Over leest lichte vorst. DINSDAG 2 JANUARI 1996 iRRAADSEL voord is in dit dsel verborgen? i van zaterdag: ereniging; 8. vissen; 9. Odoorn; 10, ichting; 15. metten; 16. geding; 17. is; 20. toegewijd. Hilversum (anp) - De Neder landse natuur- en milieu organisaties hebben een voor treffelijk 1995 achter de rug. Het aantal groene clubs telt gezamelijk 3.288.358 betalen de aanhangers. Dat is 270.596 meer dan einde 1994. pe groei van 8,9 procent werd zondag bekend gemaakt in het VARA-programma Vroege Vogels. Vroege Vogels maakt sinds 1991 jaarlijks de balans op van de ergpost; 3. broeikas; 4. divisiedirec- ent; 6. knor; 11. ronddarren; 13. c; 18. last. leden en donateurs die de groene sector ook financieel een warm hart toedragen. In vier jaar tijd bedraagt de stijging bijna 40 pro cent. Politicoloog dr. H. van der Heijden van de Universiteit Amsterdam noemt de aantallen betalende sympathisanten voor natuur- en milieubeheer uniek in de wereld. Nederland telt er ruim drie miljoen op een bevolking van 15 miljoen. „Vergelijk het bij voorbeeld met Duitsland, op een bevolking van 80 miljoen zijn daar slechts twee miljoen leden van de milieubewe ging- En zelfs in een milieu-minded land als de Verenigde Staten komt men niet boven de 5 mil joen, op meer dan 250 miljoen inwoners." Grootste organisatie is en blijft Natuurmonumenten. In het negentigste jaar van het bestaan boekte de club van voorzitter Pieter Winsemius een winst van 100.000 leden en komt daarmee op totaal 825.900. Het Nederlandse Wereld Natuur- fonds kon 35.000 nieuwe aanhan gers bijschrijven om uit te komen op een totaal van 724.010. Green peace sluit de rij van de top drie met 608.000, mede dankzij een toename afgelopen jaar van zo'n 22.000. Andere groeiers zijn in 1995 de Dierenbescherming (18.000), het International Fund Animal Welfare IFAW (12.000) en de Vogelbescherming (3000). Algemene tendens is dat de toe name van het aantal leden en donateurs vooral ten goede komt aan de grotere organisaties. De groten worden groter en de klein tjes hebben het moeilijk. Uitzondering is bijvoorbeeld de Stichting Apen Adoptie en Pro tectie AAP in Amstelveen. De stichting, die zich bekommert om uitheemse dieren die in een vlaag van onbezonnenheid door parti culieren zijn aangeschaft en ver volgens afgedankt, wist de aan hang het afgelopen jaar te ver drievoudigen. Het apenasiel van de afgelopen week overleden directeur Reus- sien sprong mede door veel media-aandacht van 9400 naar 27.500 donateurs. Van onze redactie binnenland Hilversum - Vice-voorzitter Lodders van het CDA noemt het 'met modder gooien', vorige week, door ex-premier Lubbers in de richting van zijn voormalige en gesneuvelde kroonprins Brinkman 'onverkwikkelijk'. In het Radio 1 Journaal zei ze met name de beeldvorming dat in het CDA 'de mensen weer tegen elkaar bezig zijn' te betreuren. Dat is jammer omdat het de aan dacht vestigt op het verleden, ter wijl het CDA zich moet richten op het heden. Voormalig premier Lubbers gaf vorige week te kennen dat lijst trekker Brinkman op weg naar en na de verkiezingen van mei 1994 te halsstarrig heeft vastgehouden aan zijn wens om premier te wor den. Lubbers trachtte voor de verkie zingen Brinkman de wind uit de zeilen te nemen met het voorstel let leiderschap van het CDA te verbreden met onder anderen de kopstukken Andriessen en Kooij- mans als mogelijk toekomstige premier. Brinkman wilde daar mets van weten. Lubbers: „Het was voor Brinkman alles of niets. En alles was voor hem vooral het Londen (dpa) - De restau rants en snackbars op de nationale luchthaven Schip hol zijn uitsluitend geschikt voor voedselmasochisten. Voor een normaal mens is het eten er niet te verteren, het is er beneden alle peil. Tot dit vernietigende oordeel komt de prominente Britse schrijver van restaurantgid sen Ëgon Ronay. De expert testte de eetgelegenheden van de vier grootste Europe se luchthavens. Schiphol vormt het dieptepunt. De hot dogs bijvoorbeeld zijn er hard als leer. I Ronay zet het Londense Heathrow op de eerste plaats met de beste koffie, frites en croissants. Charles de Gaulle bij Parijs doet het niet veel beter dan Schiphol. In Frankfurt werkte Ronay een 'volstrekt oneetbare' haring naar binnen, maar deson danks was het eten er veel beter dan in Amsterdam en Parijs. Catshuis.Lodders, die na de in het aow-debacle in het CDA van maart 1994 de geofferde partij voorzitter Van Velzen heeft waargenomen, denkt dat het ver werken van de CDA-tragedies (al dan niet persoonlijk) blijkbaar 'de een wat gemakkelijker afgaat dan de ander'. „Er zijn mensen beschadigd door het proces, dat verklaart waarom er af en toe een incidentje plaats heeft." De vice-voorzitter van het CDA gaf ook de fractie van haar partij in de Tweede Kamer een veeg uit de pan. Die moet zich ervoor hoe den, over te gaan tot een soort 'moker-oppositie' tegen het paar se kabinet. Lodders distantieerde zich van de aankondiging van de in december geparachuteerde secondant De Hoop Scheffer van fractievoorzitter Heerma om het kabinet 'met het scherpe floret en desnoods met de moker te gaan bewerken'. Zo'n aanpak is naar het oordeel van Lodders voor het CDA niet verstandig. >,Ik geloof niet in die moker. Die past onze partij niet. Wij hebben een gou vernementele opstelling. Wij beoordelen voorstellen van het kabinet op hun merites. Het is niet goed om sowieso tegen te zijn." Het CDA heeft bij het aantreden van de paarse coalitie gekozen voor een constructieve oppositie. „Dat zal de partij verder bren gen. Onze kiezers zullen het ook niet begrijpen als we vandaag het ene zeggen en morgen heel iets anders," poneerde Lodders. Zij ziet overigens wel openingen voor een wat hardere oppositie dan de CD A-fractie onder leiding van Heerma tot nog toe ten beste heeft gegeven. Als voorbeelden noemt Lodders het euthanasiebe leid, het drugbeleid en de de asielzoekersproblematiek. Lodders, binnen het CDA gezien als first lady, herhaalde dat zij in weerwil van suggesties vanuit de partij, niet te porren is voor een lijsttrekkerschap voor de chris ten-democraten bij de kamerver kiezingen in 1998. „Ik heb geen enkele ambitie, ik wil absoluut niet," aldus Lodders, die ook wel de Mariene Dietrich van het CDA wordt genoemd vanwege haar voorliefde voor sigaartjes, spli- trokken en een glas whisky. neert. Telkens blijkt weer dat burgers heel goed begrijpen waar we mee bezig zijn, tenminste als we maar duidelijk maken waar we voor staan en uitleggen waar om het zo moet." [Waarin van een handhaving van 'e publieke normen niets meer rechtkomt." Volgens Docters pan Leeuwen is het onzin dat de enquête op zich schade heeft Fokkend. I.et is niet de enquête die justi ceschade zou toebrengen, maar 1" zijn de gebleken feiten." In Tat verband geeft Docters van peuwen toe dat er fouten zijn («laakt in de IRT-kwestie. „Wie P verantwoordelijk en waarvóór pecies dan wel? Daar hebben we F nodige steken laten vallen. De Muête zie ik dan ook als een Niet voor iedereen is de jaarwisseling even voorspoedig verlopen. Deze bejaarde Amsterdamse zwerver bijvoorbeeld 'vierde' oud en nieuw, gezeten op een bankje op het Jonas Daniël Meijerplein, onder het beroemde beeld van de Dokwerker, dat herinnert aan de Februaristaking tijdens de oorlog. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Vanavond 20.30 uur Nederland 1 mm m m m j NIEUWE TV-SERIE IN TIEN DELEN MET ANNEKE BLOK EN VICTOR LÖW •>ieza[un|d 'japuosjqoaJ '>iu8"l ïoqaB 'uaAoqsjgaaj apiapeiqaB 'H01SI f'itl volgende maand komt de T*imissie-Van Xraa met haar gPPort. Het gevaar dat burgers Fniet meer zo nauw nemen met r'gezag als politie en justitie |t ,0°k.in een grijs gebied fecht zijn gekomen, is volgens L °eters van Leeuwen niet zo f»ot. Lasers zijn niet tegen gezag, ze en wel dat het goed functio- Nijmegen (anp) - Oprichter en directeur-grootaandeel houder W. de Witte van Polis Direct heeft zich volledig teruggetrokken uit deze autoverzekeraar. De Witte raakte in opspraak na enkele omstreden sponsorcontrac ten. Daardoor was zijn posi tie onhoudbaar geworden. In een gisteren verspreide ver klaring liet De Witte weten zijn belang van 75 procent met enke le tonnen verlies te hebben ver kocht aan BMS Investments in Londen. Het resterende aandeel blijft in handen van Bovemij, de verzekeringsdivisie van de branche-organisatie Bovag. Afgesproken is dat Bovemij dat belang desgewenst kan uitbrei den tot 50 procent. De 46-jarige De Witte gold na enkele affaires als aangeschoten wild in de autoverzekeringswe reld. Als hij was aangebleven, was de toekomst van Polis Direct uitermate ongewis geworden en had hij niets meer aan zijn aandelen gehad. Het bedrijf is volgens de Witte zeer kansrijk, maar heeft als beginnende onderneming hoge aanloopkosten. Met een omstre den directeur-grootaandeelhou der werd het steeds moeilijker financiers te vinden. Ook wilde Bovemij van De Witte af. De strategisch belangrijke samen werking met de Bóvag-garages kwam onder druk te staan. „Dit bracht het voortbestaan van Polis Direct en daarmee de werkgelegenheid van zestig mensen direct in gevaar. De keuze mijzelf terug te trekken bleek, hoe bizar ook, de enige oplossing'om uit de impasse te geraken," aldus De Witte, die spreekt van een persoonlijk en financieel drama. De Witte, die Polis Direct vorig jaar met veel bombarie op de markt bracht, ligt al enkele weken ziek thuis en beraadt zich op zijn toekomst. Zijn taken worden overgenomen door inte rim-directeur J. Bekkers. De Witte sluit een terugkeer in de verzekeringswereld niet uit. „Plannen genoeg. Geïnteres seerde financiers hebben laten weten graag op de hoogte te blij ven." ■De directeur was verantwoorde lijk voor een dubieus sponsor contract met de Nederlandse Volleybalbond (NeVoBo), dat leidde tot een ECD-onderzoek. Ook ontstonden moeilijkheden over de co-sponsoring van de wielerploeg TVM van Cees Priem. Die liet zelfs een tijdje beslag leggen op de banktegoe den van de verzekeraar. De Wit te zegt dat deze acties vooral tegen hem persoonlijk waren gericht. „Ze hadden niets te maken met mijn manier van bedrijfsvoering, met het concept van Polis Direct of met het ren dement van de onderneming. Feitelijk waren de acties uitslui tend het gevolg van onduidelijk heden in sportsponsoringcon- tracten. Daarmee kun je als ondernemer in Nederland ken nelijk goed het schip ingaan." Polis Direct was de afgelopen maanden ook inzet van een opmerkelijke machtsstrijd. De maatschappij was door De Witte opgezet met steun van Bovemij en enkele aan Lloyds verbonden verzekeraars. Deze laatste groep trok zich na tegenvallende resultaten terug, waarop De Witte zijn belang uitbreidde. Vervolgens leek de Limburgse zakenman en paardenhandelaar Leon Melchior de macht in han den te krijgen. Hij claimde een bezit van 70 procent, maar die stukken bleken nog in handen te zijn van De Witte. Die weigerde daar afstand van te doen, niet in de laatste plaats omdat Melchi or hem de laan uit wilde sturen. De nieuwe meerderheidsaan deelhouder BMS Investments is geen onbekende voor Polis Direct. De onderneming brengt als makelaar de verzekeringen van Polis Direct onder bij Lloyds en Unionamerica. De Britten hebben aangekondigd de continuïteit van hun aankoop door enkele kapitaalinjecties te garanderen. Den Haag (anp) - Rokers die na een hartoperatie hun ver slaving definitief vaarwel zeg gen, hebben vanaf dat moment even veel (of liever gezegd weinig) kans als niet- rokers op hart- en vaatklach- ten. Dat meldde de Nederlandse Hartstichting gisteren op grond van een jarenlang onderzoek van een cardiologenteam van het Antonius Ziekenhuis in Nieuwe- gein. Uit het medisch-weten- schappelijk tijdschrift Circula tion blijkt dat het voor rokers wel degelijk zin heeft om na hun hartoperatie de pijp voorgoed aan Maarten te geven. Hartpatiënten die na de operatie kamer te hebben verlaten, stug blijven doorpaffen, hebben daar entegen een jaar na de ingreep liefst 100 tot 200 procent kans op klachten. Dat kan variëren van een nieuw infarct, via een bypass-ingreep, tot pijn op de borst (angina pectoris). Patiënten die vijf jaar na hun operatie nog steeds roken, lopen blijkens het onderzoek zelfs een nog groter risico op herhaling van een infarct, tweede hartoperatie of opnieuw optreden van beklem mende pijn op de borst. Het team cardiologen van het Antonius Ziekenhuis heeft vijf tien jaar het rookgedrag van 415 bypass-patiënten nauwlettend in de gaten gehouden. De groep bestond uit 372 mannen en 43 vrouwen met een gemiddelde leeftijd van 52 jaar. De bevindingen luiden dat de patiënten die na hun operatie waren gestopt met roken, maar binnen vijf jaar terugvielen in hun oude rookgedrag, een duide lijk verhoogd risico voor herha ling hadden van hun klachten en/of een hernieuwde operatieve ingreep. Dat risico was zelfs ver gelijkbaar met patiënten die helemaal niet gestopt waren. Hilversum (anp) - De Vogelbe scherming stapt naar de rechter als minister Van Aartsen (Land bouw, Natuurbeheer en Visserij) weigert af te zien van zijn plan nen om nesten van aalscholvers leeg te halen ten behoeve van een gezonde visstand. Woordvoerder De Haan van Vogelbescherming Nederland kondigde dat afgelopen weekein de aan aan in het radioprogram ma Vroege Vogels. De Haan noemt de plannen van Van Aart sen 'absurd en merkwaardig'. De bewindsman heeft in een brief aan het produktschap Vis de IJs- selmeervissers toegezegd te zul len ingrijpen in de aalscholver populatie, wanneer zeker is dat deze vogels een bedreiging vor men voor de visstand. Van Aartsen zou daarbij denken aan het vroeg in het broedseizoen weghalen van de eieren. De IJs- selmeervissers moeten de komen de jaren hun visvangsten reduce ren. Het weghalen van broedsel is verboden krachtens de Vogelwet. De minister wil met de Commis sarissen van de Koningin in de betrokken provincies praten over een vergunning voor het wegha len van aalscholvereieren. Vogel bescherming Nederland eist dat Van Aartsen eerst keihard aan toont dat ingrijpen noodzakelijk is. Lelystad - De melkveehouders richten een eigen vakbond op als de overkoepelende land- en tuin bouw organisatie LTO niet spoorslags maatregelen treft om hun belangen beter te behartigen. De melkveehouders voelen zich bij de boerenprotesten van de afgelopen maanden een onderge schoven kind, aldus gisteren woordvoerder Vogelaar. De melkveehouders verwijten LTO veel te weinig oog te hebben voor wat er bij hen leeft. Arnhem (anp) - De notaris pakt een briefje uit een bus. „Martin de Jong." De kersverse winnaar stort zich op de auto, heft zijn handen en juicht. Een paar van de overge bleven zeven deelnemers joelt mee. De rest kijkt volkomen suf, in de helverlichte tent. Na 57 uur eindigde zaterdag avond de actie' Handen Vast van instituut 's Koonings Jaght op de Korenmarkt van Arnhem met nog zeven deelnemers: zes mannen en een vrouw. Zij doorstonden de snijdende kou en sleepten elkaar over de eindstreep. De notaris moest eraan te pas komen om tot een winnaar te komen. Als troost prijs werd er nog een fiets ver loot en was er voor een ieder zeshonderd gulden. De actie begon vorige week donderdagmorgen met twintig deelnemers. Zij legden duizend gulden in. Het spel was even Spartaans als absurd: met één hand voortdurend dezelfde - stilstaande - auto aanraken. Wie dat het langst volhield, mocht hem mee naar huis nemen. Een aangepaste draai molen voor de verstandelijk gehandicapte bewoners van het Arnhemse 's Koonings Jaght was de opzet van de uitput tingsslag. Na de eerste nacht met tien graden vorst vielen er zeven af. Een groep van dertien bleek taai. Pas zaterdagmorgen begon de afvalrace, tot er nog zeven over waren. Met de armen over elkaar, leunend op het dak van de fonkelnieuwe auto lieten zij het laatste uur over zich heen komen. De deelnemers vonden dat het allemaal wel meeviel. Ook was het niet uit pure armoede, dat ze hadden meegedaan. Het ging gaandeweg nauwelijks meer om de auto, maar om de sport, de uitdaging en om te kijken hoe ver ze konden gaan, vertelden ze. Degenen die afvielen, waren ook echt van de kaart. Een van de twee vrou welijke deelnemers: „Ik wist vanmorgen om vijf uur niet meer waar ik was. Ik was vol komen de weg kwijt. Toen ben ik gestopt." Handen Vast trok veel bekijks. De actie was bewust tussen Kerst en nieuwjaar gepland. En niet tevergeefs, al was er behalve een tent, een auto en dertien mensen, eigenlijk niet veel te zien. Bisdom Roermond wil uit isolement Roermond - Niet alleen wat het rooms-katholieke onderwijs betreft, maar ook op het terrein van de Vastenactie wil het bisdom Roermond niet langer uit de pas lopen met de andere bisdommen. Op grond van besprekingen met het Bureau Internationale Soli dariteit (BIS) en de Landelijke Vastenactie mag verwacht wor den, dat het bisdom Roermond met ingang van 1997 weer op één lijn zit met de Vastenactie van de overige zes bisdommen. Vicaris H. Schnackers heeft daarvan mededeling gedaan aan de dekens. Zijn voorganger Punt, thans hulpbisschop van Haarlem, wilde de parochies de keuze laten uit twee Vastenacties: de landelijke en de diocesane. Schnackers is daartegen, omdat de spanning tussen beide acties dan verlegd wordt naar de parochies. Politie Den Haag rolt cocaïnelijn op Den Haag - Een rechercheteam van de politie Haaglanden heeft 23 mensen aangehouden wegens het smokkelen van verdovende middelen vanuit het Caribisch gebied. Er vijf huiszoekingen ver richt in Den Haag. Bij de actie is 5,5 kilo cocaïne in beslag geno men. De arrestanten zijn Surinamers en hindoestanen van negen tien tot 35 jaar. De groep hield zich bezig met de aanvoer van cocaïne uit het Caribisch gebied naar Nederland, met name de regio Den Haag. Over de totale omvang van de handel kan justitie nog niets zeggen. Alexandra Radius-prijs voor De Leeuw Amsterdam - Boris de Leeuw (23), eerste solist bij Het Nationale Ballet, heeft gisteren de Alexandra Radius-prijs gekregen. Dat gebeurde tijdens het nieuwjaarsgala van Het Nationale Ballet in het Muziektheater in Amsterdam. Alexandra Radius reikte zelf de naar haar genoemde prijs uit. De prijs bestaat uit een sieraad op sokkel, een ontwerp van Paul Derrez, en 2500 gulden. Het is een initiatief van de Stichting Vrienden van Het Nationale Ballet, die elk jaar bepaalt wie de beste dansprestaties heeft geleverd. Belastingdienst Delfzijl ontsnapt aan ramp Delfzijl - De belastingdienst aan de Oude Schans in Delfzijl is gistermorgen vroeg aan een ramp ontsnapt. Een SOS-pijl, die schepen in nood gebruiken, was dwars door een dubbele ruit van het kantoor naar binnen gevlogen en heeft vijftien minuten lang liggen branden op de burelen van de dienst. De vuurpijl kwam wonder boven wonder precies terecht op een metalen kast. Vol gens de politie is een groot geluk; als formulieren vlam zouden hebben gevat, was de schade niet te overzien geweest. De politie is begonnen met een onderzoek naar de dader. Kogel verwondt twee mensen Den Haag - Bij een schietpartij in het centrum van Den Haag zijn op nieuwjaarsochtend twee mensen gewond geraakt door één kogel. Het incident vond plaats bij een discotheek aan de Heren gracht. Een man die naar binnen wilde, schoot om onbekende redenen met een vuurwapen op de portier van de horecagelegen heid. Dezelfde kogel trof een Haagse bezoeker die het pand wilde verlaten. De kogel trof de 39-jarige portier in zijn hals en de 30- jarige klant in zijn wang. Omstanders overmeesterden de dader en droegen hem over aan de politie. De identiteit van de schutter is nog niet achterhaald. (ADVERTENTIE) maar bij imorre» Specialer dan nu, is de °fdel^ Pak gay* komen van dat 1 meubel, dat u allang >v Meer dan 500 voordeel artikelen uitgestald in onze showrooms. hulst Zeeuws-Vlaanderen 7 dagen per week geopendlfe^ Kom 'n dagje morressen® in Hulst, dat is méér dan meubelen kijken W

de Stem | 1996 | | pagina 3