DE STEM Nieuwe records Zeeuwse havens een keer écht drukken Achmea wil Staal Bankiers van beurs halen 10 goede voornemens voor1996. MD KORT ten aan *nen naar huis iielzoekers op [eider draait bij Jvs ^len van hasj Groei van de overslag in Rotterdam vlakt af Göederenoverslag in de haven van Rotterdam +0,2% in miljoen ton aan- en afvoer Agribulk Character Travel zit in problemen Franse topbankier verdacht van fraude A6 ECONOMIE KORT Winst EPZ 65 miljoen gulden KLM daagt Northwest voor de rechter Kinderporno breekt Internet op Omzetdaling bloemenveiling Holland Leeson legt zich neer bij celstraf HCS-curatoren stellen weer uit Champagne-verkoop lijdt niet onder de Franse kernproeven Bellen? Even tot (l^ tellen. PS| JECEMBER 1995 tf en acht vooraanstaande ■telmgenkampen langs de Kat gisteren bevestigd ne Tordelijkheid dragen voor J)nder de arrestanten zou Franfois Karera, ■rijft Karera als een van de Imoorden. De aanhoudin- om op te treden tegen Hutu's aan te sporen naar hndi en Ruanda beloofden J Cairo de van volkeren ■n leveren aan het interna- *es. Iteren meer dan tweehon- "ergedragen aan het Inter- bkort door het Rode Kruis [ten waren in handen van [ze maand eilanden in de I betwist Jemen de Hanish- strijdkrachten in om de leen internationale afspra- Imden horen. Na de oorlog li bijna tweehonderd zeer Isch gezag gestaan. It een grote actie voor om ■vangen. Kerkelijke leiders ■vrijwilligers te melden. De Jochies opgeroepen bij hun lde plannen van de Britse fckers af te schaffen. Dat listeren. „Als de staat niet Bekers zorgt, moet de kerk li bisschop Williamson van |en?" De kerken willen, in een landelijk netwerk J en dekens moet voorzien. In gebruikt om asielzoekers le betrokken hulporganisa- In de actie. „De kerken zul- Tn die nodig is. Honderden, bs worden en honger lijden. Ifspelen, die aan de derde Jing wil de financiële steun Jlzoekers die hun uitzetting Jjgen. Het gaat in totaal om I Welvaartspartij in Turkije, |n verzet tegen een douane- In. Tot nu toe had Erbakan genstander van elke politie- lerking met het westen. De lte winnaar uit de bus bij de En tot een islamitische staat In Kazachstan tot Marokko, benstander van de douane- Iccepteerde slechts de voor- lioest komen. Erbakan zoekt toenadering tot de andere litie te smeden om Erbakan I zijn dit jaar 56 terdoodver- jste aantal sinds 1957. Met Incellen lijkt het aantal exe- 1 stijgen. Het Death Penalty laakt zich zorgen over onge- Jtraf wordt toegepast. sten reorganiseren Dleksy heeft gisteren gezegd, |zal nemen, maar dat die los Rusland heeft gespioneerd. I het ministerie van Binnen ren, als de beschuldigingen 1 de voormalige communisti er werd, verwierp opmerkin- jlat het Openbaar Ministerie oek ingesteld zal worden. De k naar voren op het moment, [t zou overdragen aan Alek- er van Oleksy. Je Italiaanse Radicale Partij, blaagd zich in Rome te laten elen. Pannella is voorstander Jtalië. Enkele dagen geleden ondigd, dat hij zal proberen I belanden. I donderdag van het publieke ns hasj aan de presentatrice, [ter deelde hij hasj uit op de historische hart van de Eeu- bp van drugs staan in Italië I een keer voor een paar uur hij hasj had uitgedeeld. De ■tekeningen voor een referen- trschap verboden |r heeft een drugsverslaafde zolang zij verslaafd is, op De advocaat kondigde aan Volgens hem is de veroorde- -jarige vrouw was in een huis gevallen, terwijl zeven jonge Drie kinderen, onder wie he amen bij de daarop volgende Island uitgebrand \en van Duitsland is g's ,..-i ie door brand verwoest, i op en vier andere wor...ke omgekomen. De plaatse idee van de oorzaak vat Economie Haarden (anp) - De Achmea Groep wil de beursnotering van zijn bankbedrijf Staal Bankiers op zo kort mogelijke termijn beëindigen. Het con cern, waartoe Centraal Beheer, Avèro en Zilveren Kruis behoren, voert hierover overleg met het bestuur van de Amsterdamse Effecten beurs. De Achmea Groep heeft 6 miljoen nieuwe aandelen Staal gekocht, waardoor haar belang in deze onderneming is vergroot van 92,7 procent tot 95,7 procent. Hier voor betaalde de groep ƒ111 mil- joen ofwel 18,50 per aandeel. Met dit aanzienlijke belang is de beursnotering niet meer nodig, verklaarde plaatsvervangend directievoorzitter A. van der Veer van Staal. „Zeker gezien de draagkracht van Achmea." Bovendien is de bank - wanneer ze niet meer beursgenoteerd is - verlost van de strenge publice- ringseisen die aan de notering kleven. Op welke manier Achmea de ove rige aandeelhouders tegemoet wil komen, is onduidelijk. „Over het bod is nog geen besluit genomen. Maar zodra we meer weten, zul len we ons melden," aldus Van der Veer. Van het resterende pakket is het grootste deel in handen van Arab Banking Corporation, die 2,9 procent van de aandelen in han den heeft. De rest (1,3 procent) is in niet-vaste handen. Omdat het belang nu groter is dan 95 procent, kan Achmea onwillige aandeelhouders via juridische weg hun stukjes Staal ontnemen. Volgens Van der Veer is dit zoge heten 'uitroken' echter niet aan de orde. Het is niet de eerste keer dat Ach mea een bod doet op de aandelen Staal. In 1994 waagde de groep ook al een poging. Die uitkoop mislukte echter, omdat veel aandeelhouders het bod van 18,50 per aandeel te laag vonden. Bij de beursintro ductie in 1986 kostte een aandeel nog 37,50. In 1994 had Achmea het belang in Staal van Vendex (79 procent) overgenomen. De beurskoers is vanaf die tijd nauwelijks in beweging geweest, terwijl de omzetten laag waren. Donderdag sloot het fonds op 18,50. Met het vertrek van Staal van de beursvloer verliest de Amster damse beurs opnieuw een bank- fonds. Vorige week maakte Gene rale Bank bekend de notering van haar pas verworven dochteron derneming Credit Lyonnais Bank Nederland te willen stoppen. Achmea heeft overigens grote plannen met zijn bankactivitei- ten. Eind november werd bekend dat Staal de attractieve Luxem burgse markt gaat betreden via overname van de Luxemburgse vestiging van Banque Colbert, onderdeel van Crédit Lyonnais. Vrijdag kwam de in augustus aangekondigde bundeling van Staal, Avéro Bank en AVCB Bank definitief rond. De banken houden daarbij hun eigen identiteit, maar zullen voortaan vanuit het kantoor van Staal worden aangestuurd. De samenvoeging heeft geen gevolgen voor de werkgelegen heid van de in totaal 280 werkne mers. Van onze verslaggevers Middelburg/Rotterdam - Het gaat financieel boven verwach ting goed in de twee Zeeuwse zeehavens. Het jaar 1995 wordt afgeloten met een gemiddelde stijging van 8 procent van het scheepvaartverkeer, terwijl het aantal overgeslagen goederen ook alle records breken. „Deze goede cijfers hebben we nog nooit bereikt en ik verwacht een verdere toename," zei haven schapvoorzitter Bruinooge giste ren bij de presentatie van de jaar cijfers. Terwijl de Belgische zeehavens in de min zitten, boeken de Zeeuwse forse winst. Vlissingen gaat aan kop met een stijging van 10 pro cent van het scheepvaartverkeer. Terneuzen was het afgelopen jaar goed voor een stijging van 6 pro cent. In Vlissingen werd 10,9 miljoen ton aan goederen overgeslagen, meer dan ooit tevoren. Ook in Terneuzen brak het record, daar werd 10,6 miljoen ton overgesla gen, een stijging van 600.000 ton ten opzichte van vorig jaar. De groei van de overslag in de haven van Rotterdam is in de tweede helft van het jaar minder sterk geweest dan in de eerste zes maanden. Over het hele jaar resulteerde dat uiteindelijk in een groei van 0,2 procent ten opzichte van vorig jaar tot 294,6 miljoen ton. Burgemeester dr. A. Peper van Rotterdam maakte deze cijfers gisteren bekend tij dens de traditionele Oudej aar stoespraak voor de Havenvereni ging Rotterdam. In Zeeland hadden de belangrijk ste stijgingen plaats in de Braak manhaven en de Terneuzense Kanaalhavens. In de Braakmanhaven bij Dow Benelux steeg de overslag met bijna 7 procent, en in de Kanaal havens, bij Ovet en Verbrugge steeg dat met maar liefst 22 pro cent. Het zijn zeer goede resultaten, waarvan havenschapvoorzitter Bruinooge verwacht dat ze komend jaar zelfs nog beter zul len worden. „We zien nu de fruit- gigant Capespan naar Vlissingen komen, dat is in deze cijfers nog niet opgenomen en ook van Ter neuzen koester ik hoge verwach tingen. Dan komt volgend jaar de samenwerking met de Rotter damse haven, nee, we doen het zo slecht nog niet in het Zeeuwse," aldus voorzitter Bruinooge. De oorzaak van de goede resulta ten kun je volgens voorzitter Bruinooge vinden in vier aspec ten. Bruinooge: „Allereerst heb ben we prima grote ondernemers in de havens zitten die zelf scher pe aquisitie voeren en anderè bedrijven aantrekken. Zo zijn we door Verbrugge aan Forest Pro ducts gekomen, door Klooster boer aan Capespan, terwijl Over actief bezig is in de kolensector. Dan ligt daar het feit dat de Zeeuwse werknemers in de havens flink hard werken, daar Ertsen en schroot Kolen Overig massagoed, droog Ruwe aardolie Aardolieprodukten Overig massagoed, nat Roll on Roll off 1994 16822 45952 17622 8576 96953 19596 18973 8092 50050 11237 1995 +/- 15800 -6,1% 47300 2,9% 17700 0,4% 9900 15,4% 95700 - 1,3% 16900 13,8% 20000 5,4% 8200 1,3% 52500 4,9% 10600 - 5,7% brutogewicht x 1000 ton Grafiek van de overslag dit jaar in de havens van Rotterdam staan we gewoon om bekend. Tel daarbij op dat er een prima infrastructuur ligt of: er gaat komen, met de bijbehorende goe de verbindingen, en onze tarie ven, die concurrerend liggen met andere havens, daar hebben we goed mee geboerd." De komst van de toltunnel WOV is ook een factor van belang voor komende bedrijven, aldus voor zitter Bruinooge. „Allicht. Ik ver tel altijd dat je in drie kwartier van Vlissingen bijna zonder ver keerslichten in Antwerpen bent. Een beetje overdreven, maar het is wel een argument. Bruinooge, ook PvdA-gedepu- teerde van economische zaken, vertelde eerder deze maand in deze krant dat hij voor het vallen van het jaar nog met enkele blijde kerst- en eindejaarsboodschap- pen zou komen. Hij heeft woord gehouden. Zijn eerste boodschap na dat gesprek was de bekendmaking van vier honderd nieuwe banen in Zee land door de vestiging van Cape span, zijn tweede blijde bood schap is het positieve havenresul taat. Zo werd in Terneuzen vorig jaar bruto 7,2 miljoen gulden meer aan haven- en kadegelden ont vangen, dat is een stijging met 16 procent. Mede hierdoor kan het Havenschap Terneuzen de boe ken voor 1995 afsluiten met een winst van 2,8 miljoen gulden. Dit jaar is in de haven van Ter neuzen 8 hectare terrien uitgege- Den Haag (anp) - Het reisbu reau Character Travel in Bilt- hoven, specialist in avontuur lijke reizen, bevindt zich in financiële problemen. De Stichting Garantiefonds Reisgelden heeft de kosten van reizen, die in de laatste week van deze maand begon nen voor zijn rekening geno men. Het betrof ongeveer 100 mensen, die zijn vertrokken naar bestemmingen in Jorda nië, Indonesië, Marokko en Tunesië. De SGR heeft klanten die voor volgend jaar al een reis hadden geboekt, meegedeeld dat deze geannuleerd is. De al betaalde reissom krijgen zij 'erug van de SGR. Het is nog niet uuidelijk of Character Travel de zaken nog kan voortzetten, dan wel failliet zal gaan. Het bedrijf kan echter niet meer deelnemen in de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Character Travel opereert ook onder de volgende namen: Africa Bivouac, America Crossing, Asia Explore en Europe Adventure. Parijs (afp/rtr) - Justitie in «ankrijk stelt een gerechte lijk vooronderzoek in naar de verrichtingen van president directeur André Lévy-Lang van Paribas, één van de groot je financiële instellingen van ket land. De bankier zou vier jaar geleden fraude hebben gepleegd bij het opstellen van de jaarcijfers van Ciments Francais (cement en beton), dat destijds in handen Was van Paribas. Dat is vrijdag in oankkringen vernomen. Cfflients Francais pronkte in het Jaarverslag van 1991 met een Winst van 118 miljoen frank (f 39 pnljoen). In werkelijkheid had dit Wrijf echter een verlies van 410 ®%en frank (ƒ135 miljoen) Beleden, naar later bleek. Door Joyce Ernest Het nieuwe jaar zal vreemd beginnen voor de drukkers van het Brabants Nieuwsblad in Roosendaal. Uitgere kend op nieuwjaars avond drukken ze voor de laatste keer hun krant in hun drukkerij op hun Goss, de oude rota tiepers waarover ze geen kwaad willen horen. Daarna nooit meer op de fiets naar het werk en nooit meer in de blauwe overall in het hels kabaal rond de pers draven. Wie niet ontslagen is of elders een baan gevon den heeft, zit straks haast als een kantoor klerk in uniform in Rotterdam. Daar rolt het Brabants Nieuws blad de komende anderhalf jaar in de hypermoderne drukfa- briek van de Dagblad- De drukkers G. unie van de pers. Daar na, zo is afgesproken, wordt de krant bij De Stem in Breda gedrukt. Hilariteit. Geintjes. Het ploegje drukkers van het Brabants Nieuwsblad gaat voor De Stem op de foto. De chef van de rota tiedrukkerij, C. Mathijssen, maant het stel het gezicht in de plooi te trekken: „Straks denken ze nog dat je het leuk vindt om hier weg te gaan!" Er valt niets te lachen, als ze de balans over de laatste twee jaar opmaken, waar in ze al wisten dat de drukkerij in Roosendaal zou worden opgedoekt. Die dikke twee jaar waren een race om zelf behoud, die niet alle vierentwintig vaste krachten hebben gewonnen. Niet ieder een vond zelf ergens anders een baan of is herplaatst. „De belofte dat er niemand uit de boot zou vallen, is mooi niet waar gemaakt. Er zijn er vijf ontslagen. En dat vinden wij het meest trieste." De drukkers G. van Meel, A. van de Berg, F. Gosens, J. Reijnen, hun chef Mathijs- van Meel, C.Mathijssen, J. Reijnen, M. sen gaan met nog drie collega's bij de Dagbladunie werken. „Het was een lange afbouwperiode met veel verloop. Heel druk," blikt Mathijssen terug. Hoewel hij als lid van de werkgroep voor de integra tie van de drukkerij het afgelopen half jaar veel in Rotterdam zat, kan hij zich niet goed voorstellen dat het hier straks allemaal is afgelopen. Al blijft het Bra bants Nieuwsblad gewoon als nagenoeg dezelde krant, houdt hij zich voor, in Rotterdam van de pers rollen. Althans in elk geval voorlopig. „Maar het einde hier, het blijft iets onwe zenlijks. Het zal slikken worden bij die laatste-krant. Blij ben ik er niet mee. En die andere jongens ook niet. Sommigen zitten hier dertig, tweeëndertig jaar. En dan zeggen ze dat ze je niet meer nodig hebben bij het Brabants Nieuwsblad." En toch, tot en met de laatste krant in de oude drukkerij houden de drukkers hun Brabants Nieuwsblad-gevoel. Hun col- Donders, E. van Hassel, A. van de Berg, F. foto lectieve inzet om hun krant er mooi te laten uitzien. Het telefoontje dat Mathijssen net kreeg, deed goed. Een abonnee met de complimenten: „Ik heb gelezen dat het allemaal is versleten en jullie leveren tóch goed werk." Glimmen In de loods staat de Goss hemelsblauw te glimmen. Hij werd vijftien jaar geleden eerst geplaatst en toen kon door een ongelukkige ruimtelijke situatie pas de achterwand worden gemetseld. Dat die pers nu een reutelde stervende zou zijn, zoals hun superieuren beweren, gaat erbij de drukkers niet in. Ze hebben hem altijd vertroeteld. En hij is vijf jaar geleden nog helemaal gerevi seerd, kreeg spiksplinternieuwe cilin ders. Als je het hun vraagt, is het gewoon het bekende centenverhaal. Dat die drukkerij middenin de stad staat, vinden ze een andere kwestie. Niet meer van deze tijd om zes keer per week tweeëntwin tig ton papier dwars door de stad aan te voeren. „Maar je staat hier nog wel écht te drukken. Het is lichamelijk nog behoorlijk zwaar. Je moet de rollen papier er met de wagen bijrij den en veel om de pers lopen," vindt Van Meel van zijn werk. Net zoals Van den Berg deed hij het ruim der tig jaar met plezier. Vier persen met elk steeds weer een moderner drukprocédé hebben ze versleten. Het lood, de nylonp rint, alles maakten ze mee. „Straks zitten we," zegt Van Meel, „achter een groot key board Johnny Wood- house te spelen." Kabaal De drukfabriek in het Rotterdamse Charlois is geavanceerd. Het drukken gaat er com- Gosens. putergestuurd in zijn de stem/ben steffen werk. De blauwe over all hebben de Roosen- daalse drukkers er niet meer nodig. Ze mogen in uniform de knoppen bedienen. Zes persen staan er, die samen nog niet het kabaal van die ene pers in Roosen daal maken. De Roosendalers worden aan een ervan gezet, maar niet bij elkaar. En van hun pers kan net zo goed het Algemeen Dag blad, de Rijn en Gouwe, de Dordtenaar om enkele van de kranten die in Rotter dam worden gedrukt te noemen afrollen als het Brabants Nieuwsblad. „In de file ernaar toe. Dat is al een reden om er niet naar uit te kijken," vinden de mannen die geen van allen naar de Rand stad willen verhuizen. „Het zal daar wel een heel ander cultuurtje zijn dan in ons eigen gemeenschapje hier waar we lief en leed delen. Het is daar zó groot. Hier loop je even naar elkaar toe en het is geregeld. Maar we hébben in ieder geval werk. Al hadden we het hier gemakkelijk tot ons pensioen volgehouden." ZATERDAG 30 DECEMBER 1995 ven en ook 8 hectare in optie ves- trekt. In Vlissingen .kwam er 26,4 hec tare aan nieuwe bedrijven bij. Volgens de Rotterdamse haven wethouder R. Smit vertonen de groeicijfers daar enige aarzeling. Directeur W. Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf maakt zich echter niet bezorgd over de iets mindere groei. Dit jaar kwam zijn havens voor het eerst boven de drie miljoen con tainers uit. Goes - De Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) heeft dit jaar een winst gemaakt van 65 miljoen gulden, bij na 10 miljoen gulden meer dan in 1994. Van die 65 miljoen gulden is inmiddels 33 miljoen aan de aandeelhouders uitbetaald, zodat een bedrag van 32 miljoen gulden resteert. In 1994 werd 55,9 mil joen gulden winst gemaakt. EPZ, dat in Zuid-Nederland de elek triciteitscentrales beheert, schrijft het gunstige bedrijfsresultaat toe aan een goede beheersing van de kosten en aan beter en goed koper brandstofgebruik. Daarnaast waren er hogere opbrengsten door dienstverlening aan derden. Amstelveen - KLM gaat het conflict met haar Amerikaanse part ner Northwest over de beperking van de zeggenschap voor de rechter uitvechten. Daarmee zet de Nederlandse luchtvaartmaat schappij de ruzie met de overige aandeelhouders van Northwest verder op scherp. In november besliste de raad van commissarissen van Northwest dat aandeelhouders niet meer dan 19 procent van de zeggenschap in handen mogen krijgen. Daarvoor gold een maximum percenta ge van 25. De enige tegenstemmers in de raad waren de drie afge vaardigden van KLM. Met deze maatregel, beter bekend als de gifpil, kan KLM eerder bedongen optierechten niet uitoefenen. KLM acht deze maatregel specifiek tegen haar genomen en vindt het onrechtvaardig dat eerder bedongen rechten op deze wijze worden ingeperkt. Ze vindt bovendien dat een goede bescherming tegen vijandige overnames ook mogelijk is bij handhaving van de 25-procent regeling. München/Washington - De online-informatiedienst CompuServe heeft voor zijn klanten de toegang afgesloten tot 200 Internet- nieuwsgroepen, die kinderporno en afbeeldingen van en teksten over seks met dieren aanboden. Het Amerikaanse bedrijf nam die maatregel op verzoek van de Beierse justitie, die een onderzoek tegen zijn Duitse dochter is begonnen wegens verspreiding van pornografie. CompuServe is naar eigen zeggen over de gehele wereld de grootste online-informatiedienst met meer dan vier miljoen abonnees in 140 landen. Het is technisch niet mogelijk de 200 nieuwsgroepen in kwestie alleen voor gebruikers in Duitsland af te sluiten; daarom is er een blokkade voor de gehele wereld ingesteld. Internet groeit overi gens als kool. Op dit moment maken al 18.000 Nederlandse bedrijven gebruik van het Internet, dat is 4 procent van het totaal. België ligt beduidend voor: daar is 11 procent van alle organisa ties en bedrijven nu op het net aangesloten. Maar als de vooruit zichten niet bedriegen zal het aantal Nederlandse aansluitingen binnen een jaar vervijfvoudigen, aldus een onderzoek van bureau Heliview in Breda. Naaldwijk - Bloemenveiling Holland (Naaldwijk en Bleiswijk) heeft in 1995 voor 2,5 procent minder aan bloemen en planten verkocht dan vorig jaar. De totale veilingomzet kwam op de laat ste veildag van het jaar uit op bijna 2,1 miljard gulden. Veilingdi recteur Telen wijt de omzetdaling vooral aan de verminderde aanvoer van importprodukten en het lage prijsniveau. Voor 1996 verwacht de op Aalsmeer na grootste bloemenveiling van ons land een lichte omzetgroei. De prijzen zullen echter onder druk blijven staan door het nog steeds toenemende aanbod uit de gehele wereld. Singapore - Nick Leeson gaat niet in hoger beroep. De voormali ge handelaar die met zijn speculaties verantwoordelijk wordt gehouden voor de ondergang van de Britse zakenbank Barings, werd begin december door de Singaporese rechter veroordeeld tot zes jaar cel. Zes voormalige managers van de Britse zakenbank Barings moeten de bewindvoerder helpen verdwenen bezittingen boven water te krijgen. Dat heeft het Hooggerechtshof in Singa pore bepaald. Den Bosch - De curatoren van de verdwenen high-techleveran- cier HCS hebben weer hun beslissing uitgesteld om bepaalde top mensen aansprakelijk te stellen voor de ondergang van het con cern. Er moeten opnieuw verschillende betrokkenen gehoord worden, voordat de drie curatoren een beslissing kunnen nemen. Dit staat in het gister gepubliceerde zesde curatorenverslag. De curatoren zijn al twee jaar bezig met hun oordeelsvorming. Wan neer de beslissing wel wordt genomen, is niet helemaal duidelijk. Van onze verslaggever Breda - Franse kernproeven of niet; de verkoop van champag ne wordt er niet door beïnvloed. De Westbrabander drinkt met oud en nieuw vrijwel net zoveel champagne als vorig jaar. „De Franse champagne gaat gewoon keihard," vertelt Jeroen Bruse- ker van horecagroothandel ISPC in Breda. „Het gaat zelfs beter dan vorig jaar. Iedereen wil toch gewoon champagne met nieuwjaar. Er is ook geen alternatief. Met de Franse wijn was dat wel. Toen was er Duitse, Spaanse of Italiaanse wijn." Ook de heer Berende van C1000 noemt weinig goede alternatieven als oorzaak voor de niet afnemende champagneverkoop. „Mensen willen gewoon een fles hebben die knalt. Dan wü je dus champagne. Daarbij komt natuurlijk ook, dat de kernproeven een beetje uit de publiciteit zijn. Over de jongste proef is bijna niets gemeld." Bij de Primarkt in Breda wordt er ook niet minder champagne ver kocht. „De verkoop zit op hetzelfde niveau als in voorgaande jaren," zegt de heer Van Outheusden. „Ik heb nog geen concrete cijfers, maar wij hebben op dit moment net zoveel in voorraad als vorig jaar." Toch zijn er supermarkten, waar wel minder champagne wordt ver kocht. De reden daarvoor is echter niet de Franse kernproef. „We adverteren gewoon niet meer met champagne," vertelt de heer Kra mers van Albert Heijn. „Dat is ook de reden, waarom er minder ver kocht wordt. Wij adverteren wel met wijnen uit andere landen. Dat merk je dus meteen in de verkoop." Ook R. Moize de Chateleux van de supermarkt A P adverteert niet meer met champagne. „De klant kijkt toch meestal in eerste instantie naar de prijs. We hebben wel acties met andere wijnen. Die worden dus wat meer verkocht en champagne minder. Dat is de enige reden voor de wat mindere verkoop. De Franse kernproeven hebben daar niets mee te maken." (ADVERTENTIE) Een nieuw jaar en ook nieuwe nummers. Vergeet ze niet in uw agenda te noteren. U vindt ze makkelijk met behulp van de Omnummergids. Hebt u toch nog vragen, bel dan het gratis informatienummer: 06-0096.

de Stem | 1995 | | pagina 7